Vlaamsche Kermis. Werkstaking ter linnenweverij Merchant, Aalst, Stad Aalst. °Ec!£"rBe Ditjes en datjes. Benedictus Kalender ÉAELST. Priesterlijke benoemingen Allerhande nieuws. OVER TE NEMEiN Café-Hotel-Restaurant aan de groote statie te Gent TWij hebben dez® week do toebereidselen zien maken voor de Vlaamsche Kermis van Schaarbeek en, waarlijk, 't en is geen klein bier"! Wy zijn nieuwsgie rig om eens alles op zijnen schik te zien. want naar onze be scheiden meening moet het alles over treffen wat wij ooit in dien aard in onze stad te zien kregen. Men heeft vooreerst het prachtig Bier huis In den Zoeten Inval, iets in den aard der groote Duitsche Bierhausen waar benevens eene goed geleide sym- phonie beurtelings alle soorten van ko miekzangers zullen optreden. Daarnevens de Bodega laat ons zeggen een meesterstuk van versiering Hier zullen uitgelezen juffrouwen alle fijne wijnen opdienen aan matige prijzen. N° 3 is een theater waar men in artis tieke lichtbeelden Jerusalem, Nazareth, Bethelem, enz. voor de oogen zal toove- ren. Een der schoonste merkwaardig heden der Vlaamsche Kermis. N° 4 is eene Friture, waarin de Hee- ren bij fijne wafels een lekker glas bier en de Damen een kopken koffie zullen vinden Dan volgt de Patisserie, een heel ko kette en keurig opgesmukte hal. waar men tusschen boompjes aan ronde tafel tjes, op fijne stoeltjes gezeten do heer lijkste pasteigebakken, taarten enz. zal kunnen proeven Daarnevens de beroemde goochelaar Benedetti die dwars door de muren kan zien welk uur het op uw zakuurwerk is en kan voorspellen hoeveel franken gij gaat verteeren in den lustigen Café De Drie Gapers. In dien Café vindt men zooveel keus van bieren dat, men er verstomd staat op te gapen. Maar de gar^ons moedigen u vriendelijk aan, en eens aan den gang maakt gij geheel den avond propaganda voor dien café 1 Nu komen wij aan eene lange reeks uiterst lief opgesmukte winkels wij lezen de opschriften In den molen van Plezier. Aux 100000 cigares, Aux pro duits de Flore, Bazar, enz.... Waarlijk heel fraaie winkels, weeral bestuurd door net gekleede juffrouwen. Wij bemorken ook een schietkot, een Massacre des Innocents, een Waarzeg gershuis dat voor leu» draagtGoed of geen geld een prachtigen Paardjesmo- len, eene ruime Cirk, benevens tal van kleinigheden te lang om te melden. De feesten beginnen zaterdag avond Het zicht der toebereidselen alleen was reeds zijn geld weerd, wat zal het zijn als alles in leven en beweging zal ko men Wij mogen onze lezers in volle ge rustheid verzekeren, als zij zich Zondag en volgende dagen eens hartelijk willen verzetten, dat ze naar de Vlaamsche Kermis gaan, ze zullen hunnen tijd noch him geld beklagen. Daarbij 't is voor een goed werk en dat zet de kroon op alles(Medegedeeld). De werkstaking ter linnenweverij C. A. Marchant, Stoofstraat, mocht als geëin digd aanschouwd worden. Men was terug aan 't werk gegaan om te ondervin den of het loon bepaald bij het tarief zou toegelaten hebben zooveel en zelfs meer te winnen als op daghuur. Men eindigde dus waarmeê men moest begon nen heb ben. Na elf dagen en een kwaart gewerkt te hebben ging men terug in werkstaking omdat het tarief niet toelaat, beweerde men, de gewone daghuur te winnen. Eenige werklieden kwamen zelfs ten onzen Bureele wij aanhoorden ze en be merkten weldra dat er iets loensch onder schuilde. Geen enkel had zijne daghuur kunnen verdienen. Zy verzwegen voor zichtig dat ze maar gedeeltelijk hadden ontvangen wat ze verdiend hadden op de li en 1/4 dagen werk. Nu dit waren de ophitsers die aldus spraken. Maar zie nu komt de heer Marchant bij affichen, groote en kleine, te doen ken nen wat zijne wevers op die 11 dagen en 1/4 hebben verdiend. Uit die tabel blijkt onbetwistbaar dat er van de 35 wevers 6 zijn die hunne dag huur met stukwerk niet hebben kunnen virdienen. En dit schijnen de leiders te zijn die hunne bevelen ontvingen van de roode winkelpolitiekers. Die werkstaking was dus onredelijk, onrechtveerdig. Indien er iemand mocht twijfelen aan de echtheid der cijfers opgegeven in de tabel, dan houdt M. Marchant zijne be- taalboeker. ter inzage. Er is die elf dagen gewerkt met moed willigheid en had men met meer iever en vlijt gearbeid allen zouden 3o A 40 centie men daags meer hebben gewonnen dan op daghuur. Donderdag 11. hebben de wevers zich opnieuw aangeboden om 't werk te her nemen, doch M. Marchant, weigerde de opstokers terug te nemen. Daarop zijn de wevers vertrokken en zoo duurt de werkstaking voort. Men voorziet dat het werk maandag zal hernomen worden. Wij herhalen het zonder de noodlottige tusschenkomst der rooden, groenen en blauwen waren deze werkstaking sedert 6 weken geëindigd. Wanneer zullen de werklieden dan toch eens begrijpen dat de socialisten zich bitter weinig bekommeren met de verbe tering van den levenstoestand der werkers en alleen ten doel hebben den werkgever, den capitalist den duivel aan te doen en aanhangers te winnen voor hunne coöpe ratieven die hier tegen eene doodelijke concurrentie te worstelen hebben Wat zullen de roode en groene kribbe laars nu schrijven. Wij zijn curieus Maandag aanst. en desnoods den vol genden Dijnsdag gaat onze Stedelijke Raad zich onledig houden met het vraag stuk der openbare verlichting. Gelijk wij het over acht dagen deden bemerken besluit de bijzondere Commis sie gelast met de studie dezer zaak tot het verleenen der concessie aan De midden Maatschappij voor de wederge- gemeentelijke uitbating der gasnij- verheid en van de electriciteit. 1 Het orgaan der vijf liberale ezelskop pen zegt dat er te kiezen valt tusschen twee stelsels i° Eene nieuwe concessie te verleenen en jaarlijks duizenden franks te betalen voor de verlichting. 2° De verlichting uitbaten door de Stad zelve alzoo jaarlijks duizenden win nen ten voordeele der stadsfinanciën. Duizenden, jaarlijks duizenden moeten betalen voer de openbare verlichting als er 55o straatlanteernen gratis worden geleverd, is nog moeilijk aan te nemen. Uit de verdere bemerkingen van 't li beraal orgaan is er af te leiden dat onze liberale contróleurs voorstaanders zijn der regie, of uitbating door de Stad zelve 't geen, volgens hen, jaarlijks duizenden franks aan de Stadskas zal doen winnen. Te oordeelen naar de uitslagen die de regie in andere steden oplevert, schijnt het ons heel gewaagd om duizenden en duizenden winst te voorspellen. Wat er dan ook van zij, wij zullen de bespreking in den Stedelijken Raad af wachten. Ongetwijfeld zal M. Leveau, de contróleur en chef, die zich voorbe houden heeft na later onderzoek, zijne zienswijze te doen kennen, door onom stootbare bewijsvoeringen aantoonen dat de regie te verkiezen is boven de con cessie. En M. De Blieck zal er het zijne bij voegen en de behandeling over de kwestie in De Dendergalm - begonnen maar onderbleven, voortzetten. Het zal niet voldoende zijn met bloote bevestigingen voor den dag te komen, dat de regie zooveel en zooveel winst zal afwerpen dat zou niets beteekenen. Die bevestigingen moeten op onwederlegbare feiten en berekeningen berusten. Anders is het Brol I Brol Brol I 1 Wat ons betreft, wij kiezen geene partij in de zaak. Indien de liberale contróleurs ons door hunne bewijsvoeringen kunnen overtuigen dat regie waarlijk duizenden en duizenden winst meer zal opleveren dan de concessie, dan zullen wij, ons in 't belang der stadsfinanciën langs hunne zijde scharen... Maar 1... wij zullen het afwachten. Ouders en Voogden weet ge waarom de liberalen en socialisten het verplichtend onderwijs vragen Een liberaal orgaan van Hasselt De Toekomst, zegde het ons verledene jaar Omdat het verplichtend onderwijs het middel is om de kinderen bui- ten de religie te onderwijzen en op te voeden. De liberalen willen er godverlooche naars, religiehaters, geuzen, papenvreters van maken. Ouders en Voogden, onthoudt het, prent het goed in uw geheugen. De noteneters. Noten zijn planten spek beweert dokter Munoz. Zij bevatten veel vetten, en vormen derhalve voor bleekzuchtige, zwakke en uitgeteerde personen een uitnemende voedsel. Daar zij echter nog andere voedende bestand- deelen hebben, verdienden zij al lang eene hoogere plaats op onze spijslijsten dan thans, nu ze als dessert slechts de rol vervullen van smakelijke afwisseling te midden van bonbons en lekkernijen. Dokter Munoz heeft in de noten name lijk een eigenaardig alkoolhold gevonden, hetwelk de volgende eigenschappen ver toont. Als een gezond mer.sch 's middags en 's avonds geregeld acht groote okker noten zou eten dan zouden, dit bleek uit proeven, na enkele dagen de huid- en slijmvliezen een verhoogden bloed toe voer aanwijzen de kleur van gelaat en lippen zou een frisscher, donkerrood ver- toonen. Bij vermeerdering der hoeveel heid noten, waren zelfs neusbloedingen te vreezen. In vele gevallen zou de hart- werking aanmerkelijk toenemen. De op verschillende personen herhaal delijk genomen proeven hadden steeds denzelfden uitslag vermeerdering van den bloedsomloop in het geheel lichaam, vooral in do huid duidelijk merkbaar. Hieruit maakt men deze gewichtige ge volgtrekking dat het geregeld eten van noten uiterst gunstig moet werken bij bloedarmoede, bleekzieken, mischien zelfs wel bij vele zenuwkwalen. Personen,die van aard volbloedig zijn, doen beter noten niet tot dagelijksch ge recht te verheffen. Opmerking verdient, dat zij slechts dan licht verteerbaar zijn, als vooraf ferm worden gekauwd en in den mond met speeksel tot een roomach tige brei verwerkt zijn. ONZE confrater De Gazet van Lier, bemerkt te recht Een burger rijdt in automobiel. De socialisten jouwen hem uit en ver wijten hem dat hij het te gemakkelijk heeft, terwijl den arme werkman bloots voets of op klompen moet loopen. Een socialist rijdt in automobiel. De socialisten roepen bravo en ver heugen zich omdat per automobiel het geen zij het goed woord noomen, hun propagandawoord, zooveel te sneller zal verspreid worden. Een burger gaat een villa huren en voor eenigen tijd verblijven met zijne familie aan het zeestrand. De socialisten zijn veroi iweerdigd zij sakkeren en huilen tegen <ien burger, die eene zekere geldsom wil besteden tot het welzijn en het genot van zijne fami lieden, Waarom zoo kijven zij dat geld niet liever uitdeelen aan de arme wroe- ters Een socialist gaat ook het plezier der zeelucht genieten, en op eene schoone villa aan het zeestrand zijn persoontje vieren. En de socialisten zien dat geerne en vinden het heel mooi, dat die slimme rik een poosje rust en uitspanning neme, na al de groote werkzaamheden, welke hij zich, ten gunste der wroeters, heeft getoond. Een burger is rijk, en bewoont een prachtig kasteel met schoonen lusthof. De socialisten kunnen daarom alleen dien rijken man niet verdragen, al ware hij overigens de braafste man van heel eene streek. Wat een kasteel durven bewonen roepen zij daar zoovele menschen met een klein huizeke moeten te vrede zijn Haro op dien menschen- plager I Een socialist is ook rijk hij bezit schoone huizen en vele kasteelen met prachtige parken en knechten in livrei, en koetsen met wielen in caoutchouc, enz. enz. En de socialisten zijn fier op hunnen schatrijken kameraad zij dragen hem in hun hert en op hunne armen want fleemen zij die man heeft dien wel stand noodig, en met zulke mannen gaat het socialism vooruit in aanzien. Hum 1 Hum I Proletariërs of capitalisten De Antwerpsche socialisten schijnen het beu te zijn, aan den leiband van den Gentschen Vooruit te loopen. De Werker immers doet eenen oproep om... knoppen en zegt van nu af aan reeds dat het met toebereidselen voor de bakkerij uitstekend staat. Te beginnen van heden worden de stortingen ontvangen. De acties bedragen 25 franks en vele partijgenooten hebben zich verbonden, die aanstonds te betalen. Sommigen van hen hebben reeds voor 25, anderen voor 5o acties ingeschreven. Dat zijn geen capitalisten, zegt Het Handelsblad 't is katje I De Werker duidt dan verschillige mid dels aan om bij middel van stortingen van 1 fr. ook kapitalist te worden, enz. Tot daar De Werker. Maar wij ver nemen nog dat de partij, of eene groep wat in den grond hetzelfde is eene overgroote plek grond in optie heeft op Zurenborg, waar eerlang een reusachtig gebouw zal oprijzen, iets in den aard van den Gentschen Vooruit, waar heel het mecanisme van de Antwerpsche socialis tische werking zal samengevoegd zijn. De drukkerij zal dus 't eerste werk zijn. Er zyn daar 20,000 fr. voor noodig om te beginnen. De Werker denkt nog te kunnen beginnen vóór Nieuwjaar. In Juli laatstleden werd in België ingevoerd 4,718 stuks rundvee, waaronder 3,633 uit Holland, 894 uit de Vereenigde-Staten en 191 uit Frankrijk. Onder de 4718 stuks rundvee bevonden zich 1,009 ossen, 1,069 kalveren, 979 koeien, 617 vaarzen. Verder werden ingevoerd 5,295 scha pen en lammeren. De invoer van schapen uit Argentina is op 28 gevallen. De invoer uit Holland was toenemende 3,455, deze uit Duitschland was minder. De invoer van lammeren bedroeg 2,293 stuks. NAAR DUITSCHLAND wer den 1000 A 1100 paarden uitgevoerd, naar Frankrijk i58, naar Holland 172, Daar Engeland ir6 en 144 naar andere landen. De invoer was als volgt Dienstpaarden Engeland 628, Duitsch land 400, Holland 5g6, Frankrijk 536, andere landen 34 tezamen 2,194. Slachtpaarden Engeland 1,199, an dere landen 12 te zamen 1,211. Veulens. Invoer 252 uitvoer 3o6. GENEZING TE LOURDES.— Een telegram Maandag uit Lourdes ge zonden, aan den Ami de l'Ordre, zegt Eene Belgische jufvrouw werd zooeveD genezen in ds processie van 4 ure. Er heerscht groote geestdrift onder de bede vaarders. De genezene heeft zich naar het bureel der vaststellingen begeven en werd door Dr Boissarie geluk gewenscht. Men heeft de tegenwoordigheid opge merkt van M. de Trooz, die het H. Sacrament vergezelde, NAAR HUIS. De milicianen der klassen van 1902 en 1903 van het 11* en 12e linie, de drie regimenten jagers te voet, van het regiment der grenadiers, van het 1, 2, en 4 bataljons carabiniers, zijn gister Vrijdag naar de depots van Mechelen, Dendermonde, Diest en Con- tich gestuurd en vervolgens met onbe paald verlof naar huis gezonden. De milicianen van 1902, van het 3e bataljon carabiniers, en die van 1902 en 1903 van het 9* en 10 linie, zullen op 25 September naar hunne haardsteden wor den gezonden. De milicianen van 1904, der veertien linieregimenten, der 3 regimenten jagers te voet, van het regiment der grenadiers en van het bestuurbataljon, zullen op 29 September met het onbepaald verlof naar huis worden gestuurd, na 22 maanden en half onder de wapens te hebben gestaan. Zal men Lourdes slui ten De burgemeester van Lourdes, Lacaze, heeft tot een medewerker van Gaulois gezegd Lourdes sluiten, dat zou zijn een onmetelijke krach ontketenen over de geheele streek, een ontzaglijk bankroet, waarvan de gevolgen ontzettend zouden zijn. Lourdes en de omgeving leven uit sluitend van de pelgrims. Als burgemees ter is het natuurlijk, dat ik de stoffelijke belangen mijner onderdanen in het oog houd. Sedert 40 jaren is de bevolking van Lourdes verdubbeld zij telt nu 9000 inwoners. Voor 40 jaren waren er 577 huizen, thans 1269. De inkomsten der gemeenten bereikten toen nog geen 10.000 fr., thans meer dan 120,000 fr. De Staat kreeg vroeger nauwelijks 22,000 fr. belasting, thans 180,000. Lourdes is thans in grooten bloei sloot men de grot, dan was Lourdes eene doode stad. De inwoners van Lourdes zijn onge rust, maar zij blijven zeer kalm. Zij we ten, dat zij verdedigd zullen worden door tal van groepen die zich inrichten.Boven dien hebben zij een groot vertrouwen in de bescherming van den goeden God en der H. Maagd. Onze bevolking is diep godsdienstig. Bijna alle mannen gaan naar de H. Mis en iedereen houdt zijn Paaschplicht. Gij begrijpt, hoe hevig ontroerd en vertoornd de bevolking zou zijn, indien men, om de hartstochten van eenige razenden te bevredigen, tot de sluiting der grot zou overgaan. Dertig duizend bergbewoners zouden hier ko men, om hun geloof en hun heiligdom te verdedigen. Ik hoop, dat wij dat niet zullen zien. Wij doen alle moeite, opdat de waarheid bekend worde bij de regee ring en bij haar vrienden. Verscheidene zijn reeds hier gekomen en weer vertrok ken, met de belofte van hun hulp of ten minste van hun onzijdigheid. De Fransche Combist Barthou kwam naar Luik, in Maart 1904. Daar wierd hij door de liberalen geluk gewenscht. Zij dronken op zijne gezondheid en Hector de Selys riep uit Ik drink op de gezondheid van allen, die in Frankrijk den strijd van de vrijdenkerij voeren, tegen de macht van 't verleden. Magnette, gewezen libeiale Kamerheer zeide 1 Ik drink op den voorspoed van den anticlerikalen blok, op zijne zegepralen en op zijne navolgers. Hetzelfde spel willen zij spelen in België. Den 23 Augusti laatst drukte de libe rale Réforme t Mgr. Mercier zegt dat men vrij is in België.Ja,'t is jammer dat de regee- ring van de bisschoppen afhangt, anders zou die vrijheid niet lang duren. Hoort ge de schaamtelooze vijanden van de vrijheid Luistert, in welke schandalige bewoor ding, zij tegen de vrijheid uitvallen. De Reforms drukt Wat onze bisschoppen betreft, daar is maar een middel om ze tc muilban- den, het is te handelen met hen en hunnen winkel, zooals de Fransche regeering doet. Wij zullen daar wel eens komen.» Bravo, Réforme Gij doet wel alle schijnheilige maskers af te leggen en ons volk te verwittigen Doch, verfranschste geuzen, weest een dingen indachtig het vrije Vlaamsche volk en is aan banden niet te leggen. De socialisten en de dyna- mietards. Vooruit keurt de dynamiet- aanslagen goed, door de Russische anar chisten gepleegd, en die aan zooveel onschuldige slachtoffers het leven kosten. De arme Russen, durft het rood orgaantje zeggen, kunnen niet anders doen dan hetgeen zij doen. Zoodat Vooruit de Russische anar chisten nog schijnt aan te zetten om meer en meer zulke afschuwelijke aanslagen te plegen. Ze kunnen niet ander doen II! l/alschc eed. Het orgaantje van de roode winkelpolitiekers raast sedert 14 dagen over een valschen eed die hier te Aalst, voor den heer^Vrederechter zou gedaan zijn. Men spoort den heer Commissaris van politie aan een enkwest te openen en men eisebt het zoo haastig dat men hem van de zweep geeft door de bedreiging dat men zich, indien hij werkeloos blijft, tot den heer Procureur des konings wen den zal. Heer Commissaris ge zijt dus verwittigd. IETS voor 't muzeum der oud heden. Meester F. B. van den Gent schen rooden 1 Vooruit mag met Groene Pie méégaan. De geniale F. B. komt te ontdekken eene kashorlogie in notelaar die traag tiktakt. Dat moet een'raar en zeer oud stuk zijn een hor- logie in notelaren hout... Allons heeren van 't Gentsche Museum er achter Maar neen I... blijf thuis want ze bestaat maar door de losbollerij van F. A. die nogthans aan -Jan en Alle man de les wil voorspellen. KOMT te verschijnen en te verkrij gen ten Bureele van De Dendbrbode of Almanak van O. L. Vroow van Vrede, der abdij Affligem Prijs 3o cen tiemen. Creemboter. Markt van Zaterdag 8 September 1906 i38 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 257 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ao5o kilogr. Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoorte Aalst op Sint-Joseph, den E. H. De Meester, C., onderpastoor te Hofstade te Deinze, den E. H. De Munter, surveillant in St-Henricusge- sticht te Deinze te Hofstade den E. H. Van den Steen, onderpastoor te Ophas- selt te Ophasselt den E. H. Van den Abbeele, oud-coadjutor te Zeveren te St-Gillis-Dendermonde den E. H. De Smet, surveillant in het Collegie te Den dermonde. Professor te Ronsse den E. H. Duyck, student te Leuven te St-Niklaas in de Normaalschool den E. H. Pypers, pro fessor te Ronsse te St-Niklaas in het Klein Seminarie den E. H. Panier,Ph. et S. Th. D. Coadjutor te Idegem den E. H. Last, professor te Aalst. STAD AALST. Zitting van den Gemeen teraad op Maandag 10 September om 5 uren namiddag en desnoods indien de punten van de dagorde niet afgehan deld zijn op Dijnsdag 11 September ook om 5 uren namiddag. DAGORDE i° Muziekschool. Rekening 1906. Be grooting 1908. 2 Oprichting van eene reeks woonhuizen op den eigendom der Filature et Filteries réunies aan de Breedestraat. 3 Openbare verlichting. Contract voor de gasverlichting, Stad Aalst. De Jlofbouw- maatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking zal op 11, 12 en i3 No vember aanst. eene Tentoonstelling hou den van Chrysanthemen en Fruit, ten Stadhuize, Militiezaal. Zondags, van 11 1/2 uren 's voormid dags tot 6 uren 's avonds en de twee andere dagen van 9 uren 's voormiddags tot 5 uren 's avonds. Aalst-Mijlbeke. Op Zondag 21 Oc tober, zal er in de Jongenspatronage een LUISTERRIJK CONCERT gegeven worden. De looneelkring Deugd baart Vreugd is reeds volop aan 't repeteeren der prachtige stukken. Later deelen wij 't volledig programma mede. Aalst. Dijnsdag namiddag wa ren zekere Van Boxstal, oud 16 jaar, Korte Nieuwstraat en A. Temmerman van Moorsel aan 't spelen met een geladen revolver in het huis van Oscar Lievens, velomaker, Nieuwstraat. Door onvoor zichtigheid ging een schot af en Temmer-, man werd getroffen aan de eekenis. De verwonde knaap werd nasr 't hospitaal overgevoerd. EENE WAARSCHUWING. Ziehier een bericht dat van groot be lang zal zijn voor vele vrouwen en man nen van Aalst Het werd ons door eenen inwoner van Aalst gegeven, Me P. Coo- remans, St. Vincentiusstraat, die ons zegt Ik leed sedert zes maanden van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte mij reeds van 's morgens afgemat en gansch mijn eetlust verdween, ik verzwakte van dag tot dag toen ik mij op het aanraden eener vriendin met de Foster Pillen voor de Nieren ver zorgde, en verkocht bij M. De Valcke- neer, apotheker- Toen ik mij na drie dagen verlicht ge voelde, was ik zeer verwonderd en toen mijne nierpijnen na eene week verdwe nen waren, was ik overgelukkig en dierf aan eene zoo spoedige genezing niet ge- looven 't was nochtans waar, want ik heb niets meer gewaar geworden. Ik ver klaar het bovenstaande waar en veroor loof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de Fos ter Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft mijd U bijzonder voor namaak sels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Dela cre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 7. Zondag avond, ongeveer 7 uren, werd in de Bosschestraat, te Erpe, den velo gestolen van Victor De Spiegeleere van Lede. Een onderzoek werd dadelijk ingesteld door den lieer Commissaris van policie van Lede. Maandag voormiddag werd de velodief aangehouden te Impe. Het is zekere H. V. d. V. oud 19 jaren van Erondegem. voor gezondheidsreden GROOTE SCHOONE Zeer goede en trouwe klienteel. Han- delcijfer bewezen dcor de boeken. Zich te bevragen M. VOET-PUT- MANS, Groot Gewat. Gent. N° 8. Een veertigtal arbeiders werken thans aan de opruimtng van den inge- storten put der Defrélaan, te Uccle. Men ziet den mortelmolen liggen en men ont doet men van de aardmassa en de stukken hout die hem bezwaren eer men hem be gint op te halen. De bik waarmee het gevaarte zal worden opgehaald is 10,000 kilos sterk. De molen weegt zooals men weet 4000 kilos. De werklieden hebben stukken kleergoed gevonden maar dat wil niet zeggen dat men spoedig bij de lijken der verongelukten zal zijn. Het is heel goed mogelijk dat zij die aan den molen hadden opgehangen, alvorens in den put neer te dalen om te werken. Alle liefhebber» drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert is de fijnste en aangenaamste. Een brouwer van Saintes, bij Hal, Jan Mathys, leefde sinds lang in twist met eenen gebuur C. genaamd, over eene kwestie van servituut, welke de laatste wilde doen ophouden. Sedert meer dan honderd jaar had de brouwerij een kel dergat, dat op den eigendom van den gebuur uitgaf. C. had dit reeds dikwijls gestopt; doch Mathys, sterk door zijn recht, had het telkens weer geopend. En, daar beiden even koppig bleven, was het einde van den twist niet te voorzien. Dinsdag namiddag werkte Mathys in zijnen kelder, toen eensklaps door het betwiste keldergat een schot werd gelost. De kogel trof den brouwer in den mond, verbrijzelde zijn kinnebak en kwam langs den hals uit, gelukkig zonder de strot te raken, of Matthys ware op den slag dood gebleven. De gekwetste werd naar bed gebracht en verzorgd, de gen darmen en vervolgens het parkdt onder zochten de zaak, maar de brouwer kon, daar hij den aanrander niet gezien had, niemand beschuldigen. Toch is een aanhoudingsmandaat tegen C. afgeleverd. Alweer heeft er door de petrool een erg ongeluk plaats gehad en, zooals het gewoonlijk gaat, door de onvoorzichtig heid van het slachtoffer zelf. Het 22-jarig meisje Paulina Rigouts, wonende bij hare ouders. Lange Scholiersstraat, n.108, te Antwerpen, maakte Dijnsdag morgend het eten klaar en rond 11 ure kreeg zij 't ongelukkig gedacht het petroolvuur te vullen, terwijl het nog aan 't branden was. Het ergste gebeurde eene ontplof fing had plaats en de brandende petrool spatte op de kleederen van het meisje. In een oogenblik was het van vlammen om ringd. Schreeuwende van de pijn snelde Pau- lien naar beneden, de achterplaats op de geburen snelden toe, lukten haar de bran dende kleeren van het lichaam, maar boe snel en moedig de geburen ook gewerkt hadden, de ongelukkige had reeds ver schrikkelijke brandwonden bekomen. De geneesheeren Jacquet en Neefs hebben het meisje nog ter plaatse ver zorgd, waarna men haar naar het Stui- venberggasthuis overbracht. Daar is het slachtoffer reeds ten 3 ure 's namiddags overleden, na de verschrik kelijkste pijnen te hebben geleden. In de Hoveniersstraat te Sint-Jans- Molenbeek is in het werkhuis van eenen chocolaatfabrikant een hevige brand uit- gebersten, die het geheele achtergebouw vernielde. Al de machienen, grondstoffen en gefabrikeerde waren werden vernield en van het gebouw staan alleen nog de buitenmuren recht. De schade zoo wel 100,000 fr. bedragen. Men schrijft uit Aarschot De gemeente Hauwaert, een dorp van een kleine 1200 zielen, is ontroerd door een treurig ongeluk. Den 5, des namiddags verliet M. de baron Troostenberg te peerd zijn kasteel om als burgemeester de zitting van den gemeenteraad te gaan voorzitten. Eensklaps werd hij door zijn peerd uit den zadel geworpen. Dorpelingen, die den burgemeester hadden zien vallen, snelden toe en von den hem ten gronde liggen. Zij brachten hem terug naar het kasteel, waar een dokter werd bijgeroepen, die bevond dat de achtbare ouderling reeds dood was. Men vermoedt dat de baron, ondanks zijne 80 jaren een uitmuntend ruiter, door eene geraaktheid was getroffen. Verscheidene catholieke adellijke fami- liën worden door dit ongeluk in rouw gebracht. Eene vreeselijke ramp, heeft Don derdag morgend te Baelen-Wezel plaats gehad en heeft in geheel de Kempen veel ontroering verwekt, 't Was om 7 uren dat men een doffe slag hoorde, en dadelijk had men de overtuiging dat eene ont ploffing had plaats gehad. Het fabriek, gelegen in 't midden der heide, heeft zes kardoezenmakerijen in ieder dezer ge bouwen zijn drie arbeidsters werkzaam aan het vervaardigen der kardoezen. Over vier jaar sprong een dezer gebou wen ook in de lucht. Toen waren er vier slachtoffers, omdat de surveillant op het oogenblik der ramp juist in 't gebouw zich bevond. Een werkman had den bak, bevattende ruim 10 kilos dynamiet, ge bracht om er kardoezen van te doen maken door de drie meisjes. Deze bak was op een tafeltje geplaatst. De werk man had het gebouw nog niet lang ver laten toen de ontploffing plaats greep. Hij mag dus van geluk spreken. Het is hoogergenoemde bak dynamiet die ont ploft is en de ramp veroorzaakte. De oorzaak er van is onmogelijk vast te stellen, al wat men daarover kan zeg gen berust enkel op veronderstellingen. Van het gebouw, dat heel licht opgetrok ken is, blijft niets meer over. De drie slachtoffers zijn op den slag gedood. Hunne lijken werden in stukken gerukt door de ontploffing en over den aarden dam geslingerd. Het is daar dat men de overblijfsels der lijken heeft terug gevonden. De aanblik er van was waar lijk verschrikkelijk. Aan een lijk ontbrak hoofd en beenen, aan een ander waren het achterhoofd en de armen ,weg ge slagen. Hier vond men eenen voet, daar een ander gedeelte van een lichaam. Die menschelijke overblijfsels werden verzameld en onder een lijkkleed gelegd. De gendarmerie was spoedig ter plaatse met den achtbaren heer burgemeester. Zij verwittigden het parket van Turnhout per telegram.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2