m Donderdag 20 September 1906 5 centiemen per nummer. 578te Jaar 3880 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Jubelfeest van Mgr Stillemans Zij ij werken voor hun eigen. Genezingen te Lourdes. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE eUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST. 19 SEPTEMBER 1906. De vicarissen-generaal van Z. Hoogw- hebben aan de geestelijkheid en de geloo- vigen van het bisdom den volgenden brief gestuurd Zeer Beminde Broeders, De dag van 20 September aanstaande brengt de geestelijken en geloovigen van ons Bisdom eenen plechtigen verjaardag aan. Vijftig jaar zal het dan immers ge leden zijn dat onze welbeminde Bisschop Zijne Hoogwaardigheid Mgr Antonius Stillemans, Vriester werd gewijd door ZijneHoogwaardigheid Mgr. Delebecque, toenmaligen Bisschop van Gent. Om reden dat het hier eene gebeurtenis geldt die vooral zijnen persoon betreft, had Zijne Hoogwaardigheid besloten dezen verjaardag in stilte te herdenken, zonder eenige uitwendige plechtigheid. Op het algemeen aandringen echter van geeste lijken en wereldlijken heeft hij er eindelijk in toegestemd dit jubilee in de kerken te laten vieren. Aangenaam en zoet zal het dus ons allen wezen, de gevoelens van verkleefdheid en eerbiedige liefde die ons bezielen jegens onzen duurbaren Kerk voogd, lucht te mogen geven, en vroolijk en blijde zullen wij dezen schoonen dag vieren, die voor hem zoovele zielroerende berinneringen en voor ons allen het blijde aandenken zal medebrengen eener wij ding, die het uitgangspunt was van eene zoo kostbare en voor het bisdom zoo heil zame loopbaan. Toen Zijne Hoogwaardigheid Mgr. Stillemans het bisschopsambt had aan vaard, nam hij voor leus Vivat Jesus I Leve Jezus En in zijnen eersten her derlijken brief, van 23 Januari 1890, ichreef hij Wij nemen met moed den waren last op onze schouders, en komen tot U om alles wat wij zijn en kunnen voor uw tijdelijk en eeuwig geluk op te oSeren. 1 Dat onze welbeminde Kerk voogd zijne leus en zijne beloften is ge trouw geblezen,dat kunnen wij, Z. B B. rllen getuigenNoch moeite noch arbeid heeft hij gespaard om de verdwaalde scbapen terug te brengen naar den schaapstal des Heeren, de zwakken en moedeloozen op te bïuren, de goeden te versterken en Jezus in aller harten zoo wel als in de gansche samenleving te doen leven en heerschen. Zijn doel en zijn streven waren immer al de standen der maatschappij te vereenigen door de 28® Vervolg. Het kleine meisje trok echter de hand terug en, op de nieuw gekomene dien neren en ernstigen blik vestigend, die baar zoo zeer op haren vader deed gelij ken, staarde Eleonora haar een oogen- blik onderzoekend aan. Niet waar, dat gij mij een weinig wit liefhebben vroeg mevr. Fallenbau opnieuw, ontgoocheld door het stilzwij gen van hare leerlinge. Ik geloof het niet, mevrouw, ant woordde Eleonora openhartig op deze tweede vraag. Ik wil het u rechtuit zeg gen, ik geloof niet dat ik u ooit zal kun nen beminnen.... Ik verlies teveel aan nujne lieve Wrena. l"üT ^ochtans» I'd kind, ik zie u nauwe- kjks, en ik gevoel reeds veel genegenheid voor u. Gij zult er mij toch ee-. weinig Botten terugschenken. Is het zoo dat men de mensch ;n bemint, vroeg het kind fier. Daar op dit oogenblik juist de italiaan- sche kamermeid die sedert den dood der gwvin voor den bijzonderen dienst van Weonara gebleven was, nu binnen kwam °m te vernemen of de nieuwe gouver nante niets verlangde, vond het kind gele banden der liefde om alzoo overal den vrede des Heeren te doen heerschen. En voor wat zelfs de stoffelijke belangen zijner kudde aangaat, hoezeer heeft hij met dezelve ter harte genomen Niet alleen waren zijne handen altijd open om de noodlijdenden in het bijzonder te hel pen en bij te staan, maar hoevele werken en inrichtingen, bestemd voornamelijk tot het verbeteren van het lot der kleiner, en nederigen, heeft hij niet doen oprij zen, hoevele niet ondersteund met milde hand Nooit viel hem iets te moeilijk of te lastig wanneer het gold dergelijke wer ken aan te moedigen, of eenige verga dering of plechtigheid die er betrek mede had, door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Laat ons dan, Z. B. B., den kreet her halen dien de H. Kerk uitgalmt op het plechtig Paaschfeest, en uitroepen Hcec DIES QUAM FECIT DoMINUS, EXULTEMUS ET l&temur in ea Dit is de dag dien de Heer heeft gemaakt verheugen en ver blijden wij ons op dezen dag. Laat ons bijzonderlijk den Heer bedanken voor al het goede door Zijne Hoogweerdigheid Mgr. Stillemans gedurende zijne gansche loopbaan van Priester en Bisschop ge sticht, en den Gever van alle goed smee- ken dat Hij hem lange jaren nog aan de liefde zijner kudde beware. Vermits de 20 September een werkdag is, hebben wij goed gevonden het Jubel feest tot den volgenden Zondag te ver schuiven en wij stellen vast als volgt I. Den 22 September 's avonds zal, door het gelui der klokken vau al de ker ken en openbare bidplaatsen, de plech tigheid' van den volgenden dag aange kondigd worden. II. Op Zondag 23 September zal de Mis zeer plechtig gezongen worden en gevolgd zijn van het Te Deum. Het zal echter de heeren Pastoors en Bestuurders vrijstaan het Te Deum onder het Lof te zingen op de plaatsen waar zulks meer geschikt zou zijn voor de geloovigen. III. Op dien dag zullen alle priesters van het bisdom de Oratia Imperata die nu voorgeschieven is, vervangen door het gebed dat verplichtend is op den verjaardag der bisschoppelijke wijding, den 27 Januari. IV. Al de geloovigen worden verzocht den 23 September vurige gebeden ten Hemel te sturen en, zoo mogelijk, eene Communie op te dragen voor onzen wel beminden Bisschop. De leden der kloos tergemeenten zullen gelieven gedurende de maand September drie Communiën op te dragen en drie maal de H. Mis te hooren, ter bijzondere intentie van Zijne Hoogwaardigheid. En zal onze Brief op den predikstoel afgelezen worden den Zondag 16 Sept. Gent, 8 September 1906. De Vicarissen van Zijne Hoogwaardigheid A. SEGERS. A. DE BOCK. genheid om de kamer te verlaten, zonder er nog iets bij te voegen. O 1 Catharina I goede Catharina riep het meisje uit, de oude dienstmeid in de armen vallend ik heb haar gezien. Zij mishaagt mij verschrikkelijk Die zal ik nooit kunnen beminnen..,. - Wie, dis Van wien spreekt gij mij toch, lieve vroeg Catharina op zoe ten toon. - Maar gij weet het wel van die me vrouw die papa mij gisteren heeft aange kondigd... mevrouw. Fallenbau, of Roxandra, zooals gij verkiest, zegde de vreemde dame, eens klaps binnentredend. Ik behoef vandaag of morgen geen les te nemen, mevrouw... ik mag dus alleen met Catharina blijven mijn vader heeft het toegelaten, Dit wil zeggen dat gij mij van eiken dienst bij u ontslaat, niet waar lief kind? Juist mevrouw, dat is het, antwoord de Eleonora beslist. Ook is het dit niet wat mij hier brengt... Het is tijd om aan tafel te gaan. Wilt gij mij niet naar beneden vergezel len Het meisje begon te blozen en trok de wenkbrauwen samen. - Ik kan zoo, met die verwarde haren, niet naar beneden gaan. - Neen. inderdaad, maar ik zal u wachten. - Ik zal spoedig het toilet van mejuffer Voor zijn eigen werken is gewoonlijk een heel schoon dingen, het geeft eene zekere onafhankelijkheid aan den mensch, die dikwijls zeggen doet 't Is beter een kleine baas te zijn dan een groote knecht Maar 't is van dat voor zijn eigen werken niet, dat wij hier willen spreken. Er bestaat tegenwoordig eene manier van voor zijn eigen te werken, die in deftige huisgezinnen onbekend is. Lang hebhen wij geaarzeld er over te schrijven, maar die slechte manier van doen wordt zoo algemeen, dat het volstrekt noodig is de oogen eens open te rukken, al moest het soms hier of daar wat pijnlijk om hooren zijn. Het gebeurt, hedendaags, helaas niet zelden meer dat, als men het innerlijke van sommige werkersgezinnen nagaat, men al heel iets anders vindt dan men op 't uitwendige beschouwd vermoeden zou. Vaderen moeder zijn oud en afgesloofd van werken en zwoegen, maar de kinde ren zijn allen groot geworden, allen wer ken en winnen toch min of meer hun brood. Zoo'n talrijk gezin zal nu, denkt men, redelijk wel door de wereld rollen. Denkt men zeggen wij want ja, spreek eens vader en moeder aan is zuchtend dat ze u zeggen zullen Och, Mijnheer, als men op de kin deren moet rekenen, dat werkt tegen woordig al voor zijn eigen. Ze zijn dan gehuwd, zult ge wellicht denken. Volstrekt niet. Ze zijn nog allemaal thuis, maar zij betalen hunnen kost en de rest van hunnen pree houden zij voor hun eigen. En dat vader en moeder gebrek lijden, wat kan het hun schelen. Zijn het dochters, ze moeten zij toch gekleed zijn! Twee maal 's jaars, te minste, eenen nieuwen hoed hebben, bleeke bloezekens en gegarnierde jupon, of wat weet ik al. Zij mogen toch bij hunne vriendinnen niet afsteken. Zijn het jongens, ze moeten zij uitgaan, zwieren en nachtridderen, ze mogen bij hunne kameraden niet ten achteren blijven ze zouden wel uitge- Eleonora in orde brengen, onderbrak ge lukkig Catharina, terwijl zij het kind meèleidde. En terwijl zij de lange zijden lokken van het kind vlocht, zegde zij zacht Het is niet schoon, wat hij daar doet, Eleonora I Is het zoo dat een wel opgevoed kind moet handelen Ik ben ook veel te ongelukkig ant woordde zij ontevreden. Al wie ik lief heb wordt mij ontnomen. Onze Lieve Heer haalde mijne moeder weg Hij is Meester, ja... maar mits Hij mij Wrena gelaten had, waarom zeg Catharina 1.. Uw vader heeft het recht, bij u te plaatsen wien hij goedvindt, zonder dat gij het recht hebt u daarover te beklagen, lieve. Wat zou uwe moeder van u den ken, indien zij u aldus zag handelen En Mej. Wrena Ik ben zeker dat zij in dit weerspannige kind hare lievelinge niet zou erkennen. Gij hebt gelijk, goede Catharina. Ik kan u niet beloven. Mev. Fallenbau te beminnen zij mishaagt mij te zeer maar ik zal, om mijnen vader te believen, vriendelijk en beleefd jegens haar zijn. Het gelaat van Micbaël helderde op, toen hij zijne dochter en de gouvernante te samen zag binnenkomen. Hij wierp eenen onderzoekenden blik op het gelaat van Eleonora en, in hare oogen eerder droefheid dan weerspannigheid lezend, oordeelde hij dat hij genoegzaam gehoor zaamd was en bekommerde er zich niet lachen worden En 't huis zit vader en moeder op de kribbe te bijten. Wij vragen het u nu in alle rechtzinnig heid is dat geene schande, roept dat niet om wraak bij God en de menschen. Is het dat, jongelingen, wat gij aan uwe ouders verschuldigd zijt. Is dat, de behulpzaamheid waartoe gij verplicht zijt Ha gij denkt genoeg gedaan te heb ben met negen frank ter weke af te geven Foei,'t is slechts de prijs in een loge ment van laagste klasse. Zeg eens, hebben uwe ouders u de zorgen afgemeten heeft uwe moeder de nachten beperkt als z'aan wiege of zieke- bed, met steeds wakend oog, u haar eigen bloed en leven zelfs zou hebben gegeven, als 't noodig was. Heeft uw vader de zweetdruppelen geteld, toen hij voor u slaafde en zwoegde, 't eten hem zelf uit den mond spaarde om u goed en kloek op te brengen En kan de plicht der dankbaarheid op u geenen invloed uitoefenen, dat dan ten minste de stem der rechtvaardigheid bij u weerklank vinde. Weet het wel, dat alles wat gij bezit aan kracht en gezondheid, aan kennis en geleerdheid, gij, naast God, aan uwe ouders te danken hebt, en er al een heele tijd verloopen zal vooraleer gij hun de opoffering zoudt kunnen vergelden, die zich voor u getroost hebben. 't Is niet met te handelen zooals gij doet, dat;ge't vierde gebod onderhoudt, dat zegt Eert vader en moeder. Staakt dan die kwalijke handelwijze, en geeft uwe ouders al wat hun toekomt, 't is te zeggen, al wat gij verdient, 't Is dan, maar dan alleen, dat gij 't recht zult hebben te verwachten, dat lang en geluk- kig leven, dat God belooft aan de kinders die hunne ouders eeren. (Ons Gazbtjb.) In de laatste dagen zijn in 't beroemde Heiligdom vele genezingen voorgevallen, welke moeilijk, zoo niet onmogelijk langs natuurlijken weg uit te leggen zijn. We zullen er eenige aanhalen Heer Joseph Duburcq, van Comines, was sedert eenige maanden door scherp lendenwee aangetast, dat hem belette te werken. Na te Lourdes den Kruisweg ge beden te hebben, voelde hij zich heel en gansch hersteld, en kan nu gaan zonder hulp van kruk en stok. Juffer Courant, van Marlinière, 43 jaar, lag 22 jaar lang ziek te bed, zonder eens verder over. Hij oordeelde dat, wat hij hare ongepaste genegenheid voor Mej. Herilaff noemde, met den tijd wel slijten zou. Overigens, daags nadien vertrokken zij naar Oraniënbaum en gedurende de vier maanden, die zij er doorbrachten, kwam geene enkele ernstige stoornis haar leven vergallen. Tcroorzake van zijnen rouw was graaf Wladiroff ontheven van het bijwonen der officieele feesten en ontvangsten. Dit gaf hem veel vrijen tijd, dien hij gedeeltelijk aan Eleonora wijdde. Hij bewonderde haar jong verstand en hij voelde hierdoor zijne vaderlijke fierheid te gelijk met zijne liefde aangroeien. Te Oraniënbaum gaf hij zijne dochter de eerste les in het paardrijden. En zij had hier zoo veel smaak, schepte er zoo veel genoegen in, dat haar vader eiken dag de les herhaalde, en die telkens wat langer maakte. Zoo gemakkelijk zat zij op de bruine merrie, die de graaf haar ten geschenke had gegeven, zoo zwierig en zoo fier han teerde zij de karwats, dat men bij den eersten aanblik met bewondering voor de kleine rijderes bleef staan. Het verblijf te Oraniënbaum was dus voor Eleonora betrekkelijk vroolijk. Het grootste gedeelte harer dagen met den graaf doorbrengend, zag zij Mev. Fallenbau bijna niet dan op de uren der eetmalen eii gedurende bare teekenlessen( op te komen. Het getuigschrift van haren doctor meldde dat zij leed aan verlam ming der ledematen, chronische darmont steking en meer andere kwalen. Die ziekte was 't gevolg van een verwaarloosde rhu- matisme aandoening. Tijdens eene pro cessie met het Allerheiligste vond Juffer Courant plotselings de gezondheid weder, die ze bijna het kwaart eener eeuw had moeten derven. Juffer Amelie Guinet, van Nantes, a3 jaar, had een groot gezwel in den onder buik. Geneeskundige hulp baatte niet, en een heelkundige operatie werd aangera den. Maar gezien de zieke van tubercu- leuzen aard was, deinsde men terug voor die bewerking, Den 5 September, in het bad, voelde het meisje al haar wee ver zwinden. De geneesheeren vonden geen spoor meer van het tuberculeuze gezwel, waar haar getuigschrift melding van maakte. Juffer Jeanne Dubois, van Tours, 14 jaar en half, was aangetast door tubercu leuze klierontsteking hare stem was tee- nemaal weg. Den 5 September, tijdens de processie van het Allerheiligste genas zij. Bij het geneeskundig onderzoek werd geen spoor meer ontdekt harer wreede ziekte. Mev. Geusnier van Parijs, 26 jaar oud, teerde uit. Sedert 8 maand lag zij bijna aanhoudend in hevige koort6. Sedert dien tijd verminderde zij 16 en half kliogr. in gewicht. Men zond haar ter verpleging, naar den buiten, zonder baat. Den 5 September, tijdens de processie van het Allerheiligste, verlieten haar de koorts en alle andere ziekteverschijnselen Bij ge neeskundig onderzoek, werden de longen in goeden staat bevonden. Claire Ruppeau, van Tours, 27 jaar, was aangedaan door bacilaire ontsteking der luchtpijptakken, en de toppen der twee longen waren aangedaan. Zij hoestte geweldig, had koorts en nachtzweet, en spuwde dikwijls bloed. Denzelfden dag, tijdens de zegening met het Allerheiligste, radicaal genezen. Joseph Hermans, van Diepenbeek (Bel gië), 37 jaar, leed sedert 7 jaar aan rhu- matisme hij was zoo erg gesteld dat hij geen werk verrichten kon. Sedert de pro cessie van 5 September, gaat heer Her mans gelijk iedereen en ondervindt geen pijn meer. Juffer Josephine Lannoy, van Hoei, (België), leed anderhalf jaar aan heup- jicht. Sinds een vol jaar stond zij niet meer op van haar bed of haar ziekenstoel. Zij genas den 7 September aan de Grot. De doctors die haar onderzochten, ont dekten geen spoor meer harer vroegere pijnlijke ziekte. En zoo de gouvernante van haar al geene meerdere teekens van genegenheid ver wierf, toch zag zij in de zeldzame uren van samenzijn ook geene tegenoverge stelde gevoelens ontwikkelen. De keizerin, die verlangd had, dat Mi- chaël baar zijn dochterken meêbracht, had haar ontvangen met die welwillend heid, welke haar steeds onderscheidde. Hare Majesteit drong er op aan dat het kind de spelen der Groothertoginnen kwam deelen, die omtrent van denzelfden ouderdom waren als Eleonora. En het genot dat zij hier bij smaakte was zoo groot, dat zij jaren nadien nog dikwijls de genoeglijke uren van Oraniën baum herdacht. Zoo raakte de vacantie ten einde. Voor den terugkeer der keizerlijke familie naar Sint-Petersburg, werd Eleonora nog eene laatste maal in het gezelschap der Groot hertoginnen toegelaten. Zij stond nu bij de keizerin, om af scheid te nemen, en haar te bedanken voor de genoten gunsten. Ik heb uwe moeder goed gekend, zegde de vorstin. Ik hield veel van haar. En streclend kwam de hand der keize rin op 't hoofd van het kleine meisje rus ten. De groote oogen van Eleonora begon nen te schitteren en haar ontroerde blik vestigde zoo kinderlijk vertrouwen op de vorstin. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1