Catholieke Vereeniging Arrondissement Aalst. EEN EN ANDER. Nationale Betooging Stad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk. AELST. Benedictus Kalender Allerhande nieuws. VAN HET Dureel van Kieswerking. De Gemeentebesturen hebben de Kie zerslijsten 1907-1008 voorloopig gesloten. De lijsten van al de gemeenten van het Arrondissement van Aalst, liggen ter in zage ten bureele der Vereeniging, Groote Markt, 24, Aalst. De catholieken van ons Arrondissement die op de kiezerslijsten niet zijn inge schreven of deze die er niet op voorkomen met het aantal stemmen waarop zij recht hebben, zijn evenals degene aan wien vermindering van stemmen of afschrab- bing van hun naam werd aangezegd, vriendelijk verzocht, voorzien van de noodige bewijsstukken, zich ten bureele der Vereeniging te wenden, hetwelk zich, zonder eenigen kost voor den kiezer, met het noodige zal gelasten. Dit bureel is open alle dagen van 9 tot ia ure voor middag. OPGEPAST. De reklamen tegen de voorloopige Kiezerslijsten moeten voor 3i October aan de Gemeentebesturen ge zonden worden. Onze handel met het buitenland. Buitengewoon schitterend is de tabel van uit- en invoer voor de acht eerste maan den van 1906, vergeleken bij die van hetzelfde tijdvak van 1905. Onze invoer, die 1,885,920,000 fr. be droeg in 1905, heeft 2,053,719,000 fr. bedragen in 1906, zijnde eene vermeerde ring van 167,794,000 fr., of 8.9 ten honderd. De uitvoer, die 1,348,726,000 fr. be droeg in 1905, heeft 1,581,481/200 fr. bedragen in 1906, zijnde eene vermeerde ring van 23a,755,ooo fr., of 17.3 ten honderd. De beweging der zeevaart is niet min der schitterend Voor den invoer waren er 8,538,388 ton in 1906, tegen 7,498,793 ton in 1905, dus eene vermeerdering van 1,039,595 ton, of 13-7 ten honderd. Voor den uitvoer 8,542,011 ton ii 1906, tegen 7,434,849 ton in igo5, zijnde eene vermeerdering van 1,107,162 ton. of X4.9 ten honderd. Spaarzame werkstaking.De boter- verkoopers van Turnhout hadden der. prijs der boter verhoogd. De huismoeders schoren raad. Zij besloten geene boter meer te koopen. De boterverkoopers waren wel gedwon gen den prijs terug te verminderen. Wij reizen om te leeren door heel het land, zingen onze kinderen en het blijkt dat de volwassenen daar ook liefhebberij in hebben. Dit leert ons de statistiek over de maan. den Juli en Augusti. Gedurende de maand Juli werden er afgeleverd Abonnementen van i5 dagen 419 in i* en voorbehouden klas 3,35o in 2* klas 6,846 in 3* klas 't zij 10,687, voor eene som van 317,i63 fr. z5 c. Abonnementen van 5 dagen 3go in i* en voorbehouden klas 6,327 in 2e klas 18,037 in 3e klas 't zij 24,754 abonnementen, voor 341,682 fr. 87 c. De maand Augusti slaat het record. Abonnementen van i5 dagen 559 in ie en voorbehouden klas 4,169 in 2* klas 8,911 in 3® klas Om de kieken* vroeg te doen ruien. In een Nederlandsch vakblad lezen wij daaromtrent het volge: de dat men wel eens zoude moeten bepneven Het leggen van één- n meerjarige hen nen in den winter hangt af van het vroeg ruien in <-en herfst, zoodat de dieren hun w pakje aanhebben, als de koude da ger. beginnen. Duurt de ruitijd te lang, dan is voor den groei d- r verderen in het koude jaargetijde te v« el voedsel noodig en de hennen kunnen tot de lente slechts weinig of geen eieren leggen. Is de rui daarentegen vroeg afgel oopen, en worden de hoenders goed gehuisvest en gevoe derd, dan leggen zij met tusschenpoozen den geheelen winter door. Om een vroegen rui te verkrijgen, be veelt de Amerikaansche fokker Van Dre- sen de volgende methode aan, welke hij sinds jaren toepast bij zijn ongeveer 2000 witte Leghorns. Deze bestaat in zeer wei nig voederen gedurende eenige dagen, waardoor de eieropbrengst ophoudt en de hoenders mager worden Dan voederen met zeer krachtig voeder waaruit de nieu we vederen gevormd kunnen worden. Deze doenwijze werd beproefd met de volgende uitkomst: Op 5 Augustus begon een dertiendaagsch vasten, in welke de kiekens niets te eten krijgen, dan wat zij vonden. Daarna ontvangen ze volop voe der, bestaande uit vleesch-, mals-, tarwe en havermeel, dus veel eiwit, en eiwit is noodzakelijk voor de vorming van vede ren en versterking van den inhoud der spiervezels. Dertig dagen na het begin van de proef hadden ddieren nieuwe vederen en waren ze reeds met leggen begonnen, terwijl een andere stam toen eerst begon te ruien en geheel met leggen opgehouden had. Het schijnt vast te staan dat oude hen nen, die ongeveer twee weken zeer karig gevoederd worden en dan volop eiwitrijk voeder ontvangen, sneller en regelmatiger ruien dan die. welke onafgebroken, ook tijdens den rui, goed gevoederd worden. Wie eene dergelijke proef wil nemen, beginne daarmede zonder uitstel, natuur lijk met oude hennen en niet met jonge of nog groeiende dieren. 't zijl 3,639 voor eene ontvangst van 400,521 fr. 5o c. Abonnementen van 5 dagen 482 in i® en voorbehouden klas xo,543 in 2« klas 54,419 in 3e klas t zij 45,444 abonnementen, voor eene ontvangst van 1,673,387 fr. 25 centiemen. Hoe de socialisten elks godsdiens tige overtuigingeerbiedigen. Woens dag namiddag heeft te Leuven de burger lijke begrafenis plaats gehad van de vrouw van een socialist, en Vooruit trommelde zijne partijgenooten op om de begrafenis bij te wonen. Welnu, die bur gerlijke begrafenis is eenvoudig een lij kenroof geweest. De vrouw, die reeds lang ziek was, had meermaals gewenscht hare biecht te spreken en de laatste HH. Sakramenten te ontvangen. Haar man, een hevig socialist, had zich daar altijd tegen verzet. Verleden Zondag was hij naar Mechelen de inhuldiging der vlag van de vrijdenkers gaan bijwonen. De zieke vrouw had van de gelegenheid ge bruik gemaakt om door de geburen een priester te doen roepen, zij had gebiecht, en op haar uitdrukkelijk verlangen, wer den haar de Sakramenten der stervenden toegediend. Te meer, in tegenwoordig heid van vijf getuigen en van de kinderen des huizes, verklaarde de vrouw dat het altijd haar wil geweest was en nog was, eene godsdienstige begrafenis te hebben. En niettemin hebben de socialisten de ongelukkige burgerlijk doen begraven. Zoo is het dat zij elks godsdienstige overtuiging eerbiedigen 111 BERICHT. Het eerste num mer van den I2e" jaargang der Nieuwe Vlaamsche Illustratie komt te verschij nen. Voorzeker mag men deze Illustratie bij de beste uitgaven harer soort plaatsen. Iedere week krijgt men 10 bladzijden aangename en boeiende lezing alsmede tal van mooie illustratie voorstellende de hedendaagsche tafereelen. Van af zon dag begint men een nieuw rijk Geïllus treerd mengelmerk. Deze Illustratie is alleen verkrijgbaar voor de lezers van ons blad A fr. 3,60 voor de stad en fr. 4,30 met de post. Men verzuime niet zich dadelijk te laten inschrijven. PREMIE voor onze geabonneerden. Onze geachte geabonneerden welke de verzameling ingebonden van ons mengel werk Iwein van Aalst door Dr Is. Bauwens verlangen, kunnen ze verkrij gen tegen de som van fr. 1,20. Met de Post verzonden fr. i,3o. Er zijn slechts 160 exemplaren beschik baar. Wij hoeven den lof niet te maken van het werk van den heer Buuwens, alleen willen wij doen opmerken dat het eene aangename lectuur zijn zal in de aanst. winterdagen. TEN VOORDEELE DER O nderwijzers Ontslagnemers van 1879 TE MECHELEN. Het welgelukken der betoogiug van Maandag 24 September, staat van nu af vast en zeker. Bij de 20,000 fr. inschrij vingen zijn toegekomen, en dagelijks nog, daar alle catholieken er willen in deel nemen, komen nieuwe inschrijvingen toe welke aan M. Pieter Verhaegen worden gezonden. De bijtredingen op het banket, 8 frank wijn inbegrepen, moeten aanstonds inge zonden worden naar M. P. Verhaegen, Moerkerke-bij-Brugge. De ontslagnemers worden uitgenoodigd ten koste der inrich- tingskommissie ook gelieven dezen die bij vergetelheid of ontoereikend tehuis wijs geen uitnoodiging zouden ontvangen hebben, hunne naam en woonplaats aan stonds op te geven. Onze vrienden die zulkdanige onder wijzers zouden kennen, zullen dienst be wijzen, met hunne namen op te sturen. Wij vernemen met eenen dat Z. Hei ligheid Pius X het uitstekend eereteeken Pro Ecclesia et Pontifice aan alle ont slagnemers komt te verleenen. Het catholieke België zal met geestdrift dit bewijs van 's Pauzen innige bewonde ring aanvaarden. Dit eereteeken met het diploma en hot boek de Schoolstrijd zal in de voornoenvergadering afgegeven worden. Dat de ontslagnemers, die in de onmo gelijkheid zijn zich naar Mechelen te begeven, het aanstonds laten weten, opdat hun alles ten huize besteld worde. Mijnheer de senator Alexander Braun volksvertegenwoordigersHelleputte.Levie en Verhaegen zullen het woord nemen op de vergadering, waar al de Belgische catholieken, eens van hart, zich op 24 September zullen bevinden. Worden gevraagd 3o Breisters voor alle soorten van werk, op fabriek of te huis, 2 kleermakers, 1 goede koetsier, goede wevers. Vragen werk. 1 bobijnder, x magazijnier, 1 schrijn werker. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING- Kari l van de putte Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening Een kiekenvanger. Leo R..., van Vorst, lokte een kieken zijns gebuurs naar zijr.e woning. Hij had eene erwt aan eenen haak en dezen aan een koord vast gemaakt. De ben de erwt oppikkende zwolg ook den haak binnen. R..., die de koord in de hand hield, trok de gevangen kip in zijne woning. Naar men vermoedde was die vangst alzoo meer gebeurd. De rechtbank veroordeelde R... voor dit feit tot 42 dagen gevangenis en 26 fr. boete. Creemboter. Markt van Woensdag igSeptemb. 1906 65 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. KOMT1 te verschijnen en te verkrij gen ten Bureele van De Denderbode of Almanak van O. L. Vroow van Vrede, der abdij Affligem Prijs 3o cen- tieme. PROGRAMMA VAN 'TCONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, alhier, op Donderdag 20 Septemb. 1906,om8 '/turen 'savonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lbnssens. 1 En promenade, marche R. Lenssens. 2 Euterpe, ouverture V. D. Bogaerde. 3 Hérodiade, trans. s/Op. Massenet. 4 Guillaume Tell, potpouri Rossini, solistes MM. D'Hoir en Breynaert. 5 Polka pour deux grandes flutes Ruells, solistes MM. A. Breynaert en Edg. Van den Bossche. STAD AALST. Gemeenteraad Dinsdag vergaderde onze Stedelijke Raad om 5 uren 's namiddags. Aan 't dagorde stond de beraadslaging over de openbare stadsverlichting. Het verslag der bijzondere commissie besluit tot het verleenen eener vergun ning aan de Midden Sociëteit tot we- dergemeentelijke uitbating der gasnijver- heid, enz. De liberale controleurs stonden de regie of zelfbeheer door de Stad voor.... Kwestie van oppositie. Had de bijzondere commissie de regie voorgestaan de libe rale controleurs zouden de vergunning voorgestaan hebben. Dit is ook 't alge meen gevoelen. M. De Blieck gaf lezing van een factum in 't welk onder ander wordt te verstaan gegeven dat zekere heeren der catholieke meerderheid actionnarissen zouden zijn van de hooger bedoeld sociëteit... Zoo, zoo, lijk de duivel is betrouwt hij zijne gasten. De heeren Burgemeester en de Bethune teekenden er verontweerdigd protest tegen aau en dan verklaarde heerschap De Blieck bedeesd dat hij niemand van den Raad had willen bedoelen. De beraadslaging zal vrijdag aanst. om 4 uren 's namiddags voortgezet wor den. Een snelschrijver was aan 't werk en kortelings zal, naar wij hebben vernomen, de gansche beraadslaging openbaar ge maakt worden. Stad Aalst. De Hofbouw- maatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking zal op xi, 12 en i3 No vember aanst. eene Tentoonstelling hou den var. Chrysanthemen en Fruit, ten Stadhuize, Militiezaal. Zondags, van 11 1/2 uren 's voormid dags tot 6 uren 's avonds en de twee andere dagen van 9 uren 's voormiddags tot 5 uren 's avonds. Aalst-Mijlbeke. Op Zondag 21 Oc tober, zal er in de Jongenspatronage een LUISTERRIJK CONCERT gegeven worden. De tooneelkring Deugd baart Vreugd is reeds volop aan 't repeteeren der prachtige stukken. Later deelen wij 't volledig programma mede. Twee groenselboeren van St-Jans- Molenbeek waren Zondag dronken en raakten aan 't vechten.Een hunner schoot met eenen revolver zijnen tegenstander omverre en ging zich toen in zijne kamer opsluiten, waar hij door de policie aan gehouden werd. De wonde van den ge troffene is zeer erg, maar, naar het schijnt, niet doodelijk Door de accijnsbedienden is te Brussel eene geheime stokerij ontdekt op den Antwerpschen Steenweg. Deze sto kerij werkte reeds twee maanden en de gesmokkelde rechten beloopen 5o,ooo fr. Een inwoner der Verboeckhaevenstraat, de inrichter, alsook twee medeplichtigen, zijn aangehouden. Zondagavond, kwait na 10 ure, is een ingespannen paard van den landbou wer Leon De Meulemeester, van Neder- over-Heembeek, op hol gegaan aan de Paleizenstraat te Laeken. Het dier was verschrikt door het fluiten eener lokomo- tief. De landbouwer viel aan het gemeen tehuis van zijne kar en werd overreden. De ongelukkige werd zeven ribben gebro ken en bekwam eene erge wonde aan het voorhoofd. Men vreest een noodlottigen afloop. M. Herry, van Gent, kwam met nen automobiel van Schelderode naar Gent gereden. Aan de wijk Kuiël te Mei- relbeke, is de automobiel op de honden kar gebotst van den beenhouwer Godda. De beenhouwer werd uit de kar geslin gerd en eene schouder ontwricht. Twee geneesheeren hebben hem verzorgd. - Tusschen Evergem en Wondelgcm is zekeren Wieme Zondag avond door den laatsten trein uit Gent, het hoofd afgereden. Het slachtoffer is ongehuwd en 35 a 40 jaar oud. Zijn lijk werd eerst Maandag morgend gevonden. Maandag namiddag, rond 4 uren, is te Gent een soldaat uit zijne cel ge vlucht in dewelke hij opgesloten was, in afwachting om voor den krijgsraad te verschijnen.Na over eenen muur geklom men te zijn, uiigevende op de Muink- brugstraat, is hij langs den voetweg ver dwenen. Eene menschenjacht volgde, welke eene samenscholing nitlokte. De soldaat is niet gevat geworden. ZULTE. Gruwelijk drama. Zondag avond, ten 9 1/2 ure, is deze ge meente in opschudding gebracht door een gruwelijk drama Ivo Van den Broucke jachtwachter van M. Piers de Raven- schoot van Olsene, is doodgeschoten, naar men zegt door zijnen zoon. Van den Broecke was 65 jaar oud. De lading van Ihet geweer trof hem in de keel en maakte er een gal van zoo wat drie centimeters doorsnede. Het slachtoffer dat in den loop van den nacht de HH. Sacramenten der sterven den ontving, is des morgends ten 8 ure overleden. Nadere bijzonderheden. Ivo Van den Broecke, het slachtoffer van het drama, woonde met zijne vrouw op het gehucht Vijfknok 3 tot 400 meters van de statie van' Zulte. Zijne zonen Karei, August en Kamiel en zijne dochter Marie, zijn getrouwd zijn jong ste zoon Adolf is in Amerika. Zondag namiddag was Kamiel naar zijns vaders huis gekomen, en was met zijn vader en moeder naar de herberg gegaan van Kamiel Bohez, aan wien hij eene houtmijt verkocht had, en had daarop verscheidene rondekens druppels gegeven. Kamiel kwam met zijnen vader en moeder terug. Onderweg was er spraak van eene partij loof (rapen) welke Kamiel zou overnemen van zijnen vader. Doch de vader zegde opeens Mijne dochter komt bij mij wonen, ik laat het loof niet over. Daarop schoot Kamiel in gramschap en bracht den vader eenen slag toe op het hoofd. De oude man werd gewond en ging dadelijk naar zijnen zoon August, In het Snepken, waar men zijn hoofd verbond. Daarna nam vader Van den Broecke zijn. geweer en ging voort om naar zijn huis te gaan. Zijn zoon August ging mede. Buiten het hekken van het hof van August, op straat stond Kamiel. Deze viel zijn vader aan en ontnam hem zijn geweer. Hoe het gebeurd is, zal het Gerecht moeten uitwijzen, maar het geweer is afgegaan en vadei Van den Broecke kreeg de lading in de keel juist boven het borst been. Zijn zoon August sprong hem ter hulp en de worsteling tegen Kamiel hield nog eenige oogenblikke aan. August werd door Kamiel diep in den kleinen vinger der rechterhand gebeten. Vader Van den Broecke, vreeselijk ge kwetst, viel ten gronde en werd bij August in huis gedragen. August liep dadelijk naar het dorp om dokter Van der Schueren, Deze, bijgeko men zijnde, verklaarde den toestand van den gekwetste hoogst gevaarlijk. Om 8 ure, Maandag morgend, stierf vader Van den Broecke. Het lijk lag afgelegd in het huis van zijnen zoon August, op een bed in eene kamer nevens de keuken. Het was bedekt met een laken, dat voor de be zoekers opgelicht werd. Het hoofd was omwonden aan den keelput zag men de vreeselijke wonde, waaruit nog steeds het bloed leekte. De vrouw van den boschwachter, die kindsch is, liep heen en weer in de kamer. Ze meent dat haar man slaapt. Eene aanhouding. Kamiel Van den Broecke is Maandag namiddag door de gendarmen aangehou den om 3 ure, in de bosschen van M. Van Loo, op Zulte. Hij had zich verbor gen in de braamstruiken. Zijn gelaat was geheel geschramd. Het parket is Maandag namiddag te Zulte afgestapt. Moord te Lichtervelde, (Gits). René Bausir was, zooals men weet, naar de gevangenis van Ieperen gedaan. I)e bewaker Crombez kwam des nachts in de cel van den verdachte en begon met hem te klappen. Na gedurende eenigen tijd met den be waker gesproken te hebben vroeg Bausir den bevelhebber der gendarmerie te wil len roepen. Toen deze kwam deed hij volledige Het slachtoffer was de tante van Bic. sir. Deze was dijnsdag avond bij haar ge. komen, rond 7 uren. Hij vroeg eenig get om kermis te kunnen vieren. De vrou» weigerde iets te geven, en stond op 0; Bausir buiten te laten. Bausir greep hu eensklaps bij den kraag, nam een brooc mes van tafel en sneed zijn slachtof» met eenen enkelen trek de keel af. De brandende petroollamp werd dot den moordenaar bij ongeval omgeworpt en brak. Er ontstond geen brand. De moordenaar ontstak vervolge; eene lantaarn en zocht naar geld. ft vondt 5 fr. De kerel is dan eenige herbergen gu bezoeken en heeft eenen frank verteeri Aardigheden in de natuur. H paard heeft geene wenkbrauwen en c haas geen oogschelen. Deze kan dus zij; oogen niet toedoen, doch ze worden i hunnen slaap door een fijn vlieske bedel Het oog van den uil staat vast enonb- weeglijk in zijne holte, maar deze vop kan het hoofd draaien en keeren, zon:; dat zijn lichaam beweegt. Kikvorschen kunnen slechts adec: met gesloten mond. Indien men, zeltp. tijd hunnen mond openhield, zoufe deze dieren weldra sterven. Om te men zijn de visschen integendeel verpli; hunnen mond beurtelings te openen e: sluiten. De paling, die twee harten heeft, bs meer leefkracht in den staart dan in i kop om hem dapper te dooden slaan 1 vischhandelaars hem op het einde a den staartzoo sterft hij terstond. In Afrika bestaat eene serpenten» wier tanden niet in den mond staan m wel in de maag. Op den weg van Muldalangeu Mont-Saint-Manin, reed de 5o-jari< Traver met zijne vrouw en twee kinds naar een naburig dorp. Het paard sckó te voor eene automobiel, ging op hol; deed het rijtuig in eene drie meters dir gracht tuimelen. Trayer, wiens scltó door den val gebroken was, stierf eenige oogenblikken. De vrouw n met beide beenen gebroken,uit het rij: gehaald en het kind,dat zij op den sc\i hield, was op den slag dood. De om zoon, een jongeling van 20 jaar, had: dan eenige schrammen en kon dus,; kilometer verder, hulp gaan halen,.' geneesheer zegt dat de twee beeneu? de vrouw zullen moeten worden afga De liberale bladen hebben dej woonte, de dronkemansgevechten en boerenkermissen op de rekening I christelijke buitenzeden te schrij en vooral aan het gebrek aan gelet heid. Op wiens rekening moeten wij dan. gedurige revolveraanslagen schrijven,: plaats hebben in het Walenland en; dag tot dag gebeuren En de dynamietaanslagen En des slagen op de spoortreinen Is dat soms dan een gevolg van de: rale opvoeding, van de onzijdige sd die de menschen toch zoo schroom: geleerd maakt Nu, dan mogen zij die reput houden. In alle geval, ziehier alweer ee staaltjes vanWaalsche zachtmoedigls Tusschen Piéton en Anderlues, tea den van het veld, op honderd ms afstand van de baanwachterswota voelde de machinist van eenen koopl rentrein een hevigen schok. Hij stopte, ging zien en bevond dit locomotief een ijzeren kilometerpaal J verbrijzeld, die denkelijk over de bJ was gelegd om den trein te doen:J sporen. Te Farciennes heeft men bij midi van dynamiet het huis van eenen mij werker willen doen springen. Het venster en het metselwerk van» gevel vlogen in stukken. Het huisgezin sliep boven en bi van kwetsuren vrij. De herbergier van Namen, dieoveri paar weken den korporaal Bihain schoot, zal voor de assisen wordnnd zonden. Te Tiercelet kregen twee vrouwen i werklieden twist. De mannen men# zich met de zaak, raakteD aan 't vee# en de revolvers kwamen voorjden du-j Een hunner, zekere T., kreegr kogels in het hoofd en viel dood nsl Hij was 25 jaar oud, getrouwd en v# van 3 kinderen. De moordenaar vluchtte de grew over. Te Differdange, in Luxemburg, wol alle Zondagen gevochten tusschen wsj lieden van verschillende nationaliteit. I T. en K., twee Belgen, hadden ij ditmaal onder elkander. De eenheeftsj ander met een mes zulke woedende»! ken toegebracht,dat de laatste onder handen den geest gaf. Doux pays I... Val van eenen reus. Int bosch van Bernissen heeft men den t- zenboom geveld, die door heel Limbt beroemd was. Men had eerst al de takken van^ kruin afgekapt. Daar waren er van 2 ters omvang. Dan heeft men, om den val te verza ten, een bed van duizend mutsaard gemaakt, alvorens hem neer te halen. Men schat het gewicht van den stï op 20,000 kilos. De aankooper van den boom bests hem voor de tentoonstelling van Bruss- Wilde zwijnen. Men ni uit Luxemburg de verschijning van N tengewoon ved wilde zwijnen. Deze weinig aangename gasten hebi*

De Denderbode | 1906 | | pagina 2