Donderdag 27 September 1906 5 centiemen per nummer. 579te Jaar 5882 - vj Maconnism, ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. SS - I f'.rvro^-i 1 - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie is de vijand van het volk Ons onderwijs. EEN EN ANDER. DE D E NDER BODE. pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keuing van den volgenden dag. g De prijs ervan is tweemaal ter week voor ile Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont eigen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. A' V ï-- ssggpfS CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 26 SEPTEMBER 1906. De provinciale Raad van Henegouw, in meerderheid uit geuzen en socialisten samengesteld, besloot, tijdens zijn laatste zittijd, de stichting van twee provinciale normaalscholen. Nu, dit zou slechts een voorbeeld zijn gegeven aan de andere provinciale Raden, waar de geuzerij meester is. En inderdaad er valt niet aan te twij felen als men de memorie in acht neemt namens de maconnieke loge Les Amis philantrophes in het convent van 1904 aangeboden over de maatregelen door dj moortelbroers te nemen om de verchris- tening van het onderwijs te keer te gaan. Na verscheidene voorstellen van aard om hinderpalen op te werpen tegen het godsdienstig onderwijs door de wet van 189S zoowel voor het lager en middel baar onderwijs voorgeschreven, treft men in bedoelde memorie de volgende maat regelen aan onder den titel WERELDLIJKE SCHOLEN. a. De Groot Oosten en de Logiën zullen de stichting uitlokken en aanmoe digen van wereldlijke gemeentescholen voor eene of voor verscheidene vereenigde gemeenten. b. Zij zullen op doelmatige wijze ondersteunen en aanbevelen de rationa listische weezenhuizen, de wereldlijke gestichten en pensionaten, waarvan het opvoedingsstelsel opgevat is volgens den geest der vrijmetselarij. c. Zij zullen de verwereldlijking en de onderwijskundige hervorming bewerken der weezenhuizen afhangende van de openbare weldadigheid. d. Zij zullen de plaatsing aanbevelen der weezen en der bijstandgenietende kinderen in de niet-godsdienstige scho len. Eene aandachtige lezing dezer maat regelen doet dadelijk bestatigen met wel ke onderwerping de liberalen de bevelen der maconnieke loge ten uitvoer brengen. Meer dan een bewijs bestaat er. Zoo ziet men de Provincieraad van Brabant alle toelagen aan de vrije scholen wei geren maar, integendeel, met het geld van allen het vrijdenkersweeshuis van Vorst mildadig ondersteunen De Provincieraad van Henegouw ver leent aan dit zelfde vrijdenkersweeshuis eene milde toelage ondanks Joos in de provinciekas huist. Die Henegouwsche geuzen schenken eene milde toelage aan de liberale mijnbouwschool te Bergen en weigert alle hulpgeld aan de handels school dier zelfde stad. De Provincieraad van Henegouw stichte verder, gelijk wij hooger zeggen, de we reldlijke normaalscholen waarvan de me morie der loge spreekt en nam het besluit geene studiebeurzen te verleenen dan aan de leerlingen die de lessen dier normaal scholen zullen volgen. Ook nog werd een belangrijk crediet gestemd tot onder steuning der wereldlijke middelbare scholen die hier en daar gesticht zijn ge worden tot bestrijdidg van het catholiek onderwijs. De logegasten hebben er verder op aangedrongen dat de geusche gemeente besturen geen andere onderwijzers zullen verkiezen dan dezen wier leerwijze door drongen is van den maconnieken geest van god verloochening. Het is onbetwistbaar dat het macon nism zich machteloos bevindende om aan de regeering hare plans op te drin gen, zich tot de besturen van Provinciën en Steden wendt waar de liberalen en socialisten meester zijn, om aldus zijn werk van vergoddeloozing des volks voort te zetten. Die rustelooze werking mogen wij, catholieken, uit 't oog niet verliezen 't is onze opperste plicht te werken en te blij ven werken opdat de trawanten der hel geene kinderzielen aan de Kerk ont rukken 29* Vervolg. Indien Uwe Majesteit reeds niet wist hoe zeer ik haar liefheb, zou ik er bijvoegen dat mijne liefde voor haar nu nog honderdmaal grooter wordt, riep het kind in eene opwelling van geestdrift uit; en de roode lippen van Eleonora drukten een dankbaren kus op de hand der vors tin. Ik heb mijne moeder zoo lief gehad, dat ik gelukkig ben, wanneer men mij slechts van haar spreekt, voegde zij er ontroerd bij. Michaël werd rood en schaamde zich om deze miskenning van de regels der etiket. Doch de Czarina glimlachte met goedheid. Dit lieve kind is toch van de onzen, niet waar graaf vroeg zij, opnieuw het kind streelend. De graaf fronste bijna zichtbaar de wenkbrauwen. Kan Uwe Majesteit er aan twijfelen dat iemand der onzen haar niet met lijf en ziel toebehoort vroeg hij diep bui gend, om van de vorstin afscheid te ne men. Dit was een der laatste gelukkige da gen, die Eleonora nu nog in langen tijd *>U genieten. De liberalen schreeuwen en tieren onophoudend tegen den godsdienst om aan het volk wijs te maken dat de gods dienst de menschen bedriegt, verdrukt, de beschaving tegenwerkt cn het volk ongelukkig maakt. Het tegenovergestelde is waar zonder godsdienst is er niets dan duisternis, dwingelandij, woestheid en onmenschelijkheid. Dat leert ons de geschiedenis aller tijden. Dat getuigen zelfs mannen die niet catholiek zijn. Taine schrijft als volgt Daar waar de geloofsvleugelen werden geknakt of gebroken, daalde onmiddelijk de samen leving tot de somberste afgronden, door de wereldgeschiedenis aangestipt u Tome XI p. 146. Dc protestant Guizot, de beroemde schrijver van Europa's beschavingsont wikkeling denkt er niet anders over. Hij zegt 0 Het is eene wreede ontgoocheling het welzijn des menschdoms gedroomd te hebben zooals in 1739, en te ontwaken met het zicht dier zelfde menschheid in Sedert zij Oraniënbaum bewoonden, had de graaf er zich niet over bekommerd, hoe zijne dochter hare godsdienstplichten vervulde. Haar altijd gereed vindend om hem op zijne lange wandelingen te verge zellen, wist hij niet dat Eleonora zich eiken Zondag, door hare oude dienstmeid vergezeld, in het vroege morgenuur naar de naburige kapel liet geleiden, om er de mis te hooren. En wanneer zij dan vroolijk en bevallig tot hem kwam om zijne verlangens te hooren, vroeg hij zich niet af, aan welken geheimzinnigen en zegenenden invloed zij hare levendige en vrijheidsgezinde na tuur onderwerpen moest. Den volgenden Zondag had een too- neel plaats, dat het uur van strijden open de voor het jonge gravenkind. Vóór zij naar de mis was geweest, kwam Mev. Fallenbau tot haar en zegde met koel- heid De graaf verlangt uitdrukkelijk dat hij of ik u des Zondags vergezelle. Eleonora antwoordde met. Haar gebe denboek onder den arm drukkend, stapte zij in de voorgebrachte koets en liet hare gouvernante naast haar zitten, die eerst aan den geleider hare bevelen had gege ven. Toen het voertuig stilhield, stapte Mev. Fallenbau eerst uit en reikte hare leerlinge de hand. Gij vergist u, mevrouw, zegde Eleo nora levendig het is niet hier heen, dat gij mij geleiden moest. bloed en tranen gedompeld, deugd en onschuld te hebben verwacht om de schriktooneelen der hel te beleven. Guizot voegt er bij Het zal telkens zoo afloopen, als men de krachten mist die van den godsdienst uitgaan, en die alleen de opwelling der onweerstaanbare, der lage driften kunnen afweren. Mécomp- tes et espérances p. i38. Ziedaar de uitlegging van den huidigen toestand in Frankrijk en in ander 2 landen. VervalscMe artikelen uit Holland in Engeland ingevoerd Uit het jaarverslag van de Britsche douane blijkt dat onder de goederen, wel ke wegens de daarop voorkomende bedric- gelijke mei ken in beslag werden genomen, ook zendingen van gedistilleerde dranken in flesschen uit Duitschland en Neder land waren, gemerkt Finest old Scotch Whisky Vieux Cognac Fine Cham pagne en Fine Old Jamaica Rum.» Voorts komt er een merkwaardige lijst in voor van 1875 stalen boter, welke ge nomen en onderzocht werden. Daarvan komen er op rekening van Nederland 737, Denemarken, 263, Rusland i53, Zweden 74, Noorwegen 42, Frankrijk 166, Australië 69, Canada 79, Vereenigde Staten no, Nieuw-Zeeland 42, België 83, Duitschland 14, Zuid-Amerika 42 en IJs land 1Van de stalen uit andere landen werd er geen enkel vervalschte bevonden en alleen één uit de Verenigde Staten twijfelachtig. Nederland prijkt in die lijst als de eenige boosdoener. Want van de 737 stalen genomen van uit Nederland aangevoerde boter, waren er 48, welke bleken vreemde vetten te bevatten, 11 welke meer dan 16 t. h. water hadden, 12 welke zoowel vreemde vetten als meer dan 16 t. h. water inhielden en 6 twijfel achtig. Over dit een en ander leest men in het verslag In 20 gevallen werden de invoerders vervolgd en tot boeten van verschillende bedragen veroordeeld in één geval werd de vervolging na betaling van de kosten ingetrokken in i3 gevallen werd van vervolging afgezien en werden de invoerders slechts gewaarschuwd en in 2 gevallen werd wegens technische bezwaren geen vervolging ingesteld. In 34 gevallen is de vervolging neg loopen- de. Het is te betreuren, dat de boeten, welke in verscheidene gevallen opgelegd werden, onbeteekenend waren, zelfs daar waar het groote zendingen van belang rijke waarde gold. Waarom niet, kind Herkent gij de kerk van O. L. Vrouw van Kassan niet meer Integendeel, ik herken haar maar al te goed 't is juist daarom dat ik bij haar niet mag binnengaan. Het is u toch niet onbekend, mevrouw, dat ik den gods dienst mijner moeder zaliger... Kom, kom, onderbrak haarde gou vernante op ijzig koelen toon noodzaak mij niet u te dwingen. Ga spoedig binnen. Bij onze terugkomst zal ik u alles zeggen. Tony, zeg aan Iwan, hier na een uur terug te komen. Ondanks dit bevel, verroerde de jonge lakei zich niet. Eerbiedig aan het portel blijvende staan, hield hij den blik geves tigd op het gelaat van het kleine meisje, om te zien of een woord of een gebaar van haar den gegeven last zou bevesti- gen. Maar Eleonora had de laatste woorden van Mev. Fallenbau niet gehoord. Met verontwaardigden blik de aanmaning van hare gouvernante beantwoordend, was zij snel terug in de koets gestapt, stellig wei gerend den schismatieken tempel binnen te gaan. En Tony, verzoekend het por tel te sluiten, zegde zij op korten en ge biedenden toon Spoedig, Tony, naar St. Catharina, als 't u belieft De twee dravers trappel den van ongeduld, gedurende deze korte samenspraak. Ook schoten zij als pijlen uit den boog vooruit, op het eerste teeken De Moniteur heeft de uitslagen meê" gedeeld der wedstrijden van 't middelbaar onderwijs. Acht officieel gesteunde catholieke col- legiën en 28 officieele onzijdige gestichten hebben er aan meégedaan. Voor wat de Grieksch-Latijnsche klas sen betreft, behalen de acht catholieke collegiën 186 onderscheidingen, of 23,2 per school, tegen 3o2 aan de officieele gestichten of slechts 10,7 per school. VIJF catholieke gestichten bekomen 148 onderscheidingen tegen 142 aan NEGENTIEN officieele gestichten Het catholiek collegie van Kortrijk be haalt 41 onderscheidingen, dat van Pope- ringhe 34, St-Truiden 29, Thielt 22, Herenthals 22. 't Atheneum van Luik heeft 3o onder scheidingen, dat van Elsene 21, Antwer pen 18, Gent 17, Brugge 14, Brussel n, Bergen 10, Namen 9. Geen enkel officieel gesticht behaalt zulken schoonen uitslag als het catholiek collegie van St-Truiden, dat een eere- prijs, een eersten prijs, zes accessits en acht eervolle meldingen heeft. Zes onzijdige gemeentecollegiën be komen slechts 37 onderscheidingen tegen 148 aan vijf catholieke collegiën. Die uitslagen verkondigen luide den lof van het vrij onderwijs, dat, op alle graden, verre de officieele kweekerijen overtreft. (Patriote). BURGERWACHT. Om zich te onttrekken aan de verplichtingen der burgerwacht, nemen steeds meer burgers hunne fictieve huisvesting in eene plaats, waar geene werkdadige burgerwacht be staat. Ten einde aan deze misbruiken een einde te stellen heeft de Minister voorge schreven aan de gemeenten, waar Je burgerwacht niet werkdadig is, over te gaan tot een zeer grondig onderzoek, vooraleer een staatsburger in te schrijven op de boeken der bevolking, wanneer die inschrijving wordt gevraagd door iemand, die valt onder toepassing der wet op de burgerwacht. Wanneer die personen vergezeld zijn van hunne familie of huisgezin, zal het onderzoek niet plaats hebben, doch wel wanneer de belanghebbenden verklaren voor hen alleen eene nieuwe huisvesting te willen nemen, terwijl de overige leden van den koetsier, en de koets verdween snel uit het gezicht van Mev. Fallenbau, die woedend was over die schandige neer laag en de vermetelheid van hare leer linge. Toen het rijtuig een uur nadien voor de kathedraal andermaal stilhield, was mevrouw Fallenbau reeds lang naar huis teruggekeerd, verklarende dat het gedrag van Eleonora haar te veel ontroerd had, om den dienst te kunnen volgen. Zij ontving de kleine met ijzige koel heid. Er dient gezegd te worden dat deze noch spijt, noch verlegenheid gevoelde, over het bewijs van onafhankelijkheid, dat zij getoond had en dat zij, in geheel hare houding aantoonde te zullen herha len. Zij scheen gereed voor den strijd, dien de woorden van de gouvernante haar deden voorzien. Mejuffer, sprak deze, moet ik uw gedrag voor uwen vader verzwijgen, of moet ik er hem mede bekend maken Maar, mevrouw, dat moet ik u niet zeggen, antwoordde het kind verwonderd. Ik heb mijnen vader niets te verbergen. Het is de eerste maal, Eleonora, dat gij openlijk weigert mij tc gehoorza men uit dien hoofde en indien gij mij wilt beloven, niet te herbeginnen, zal ik niets zeggen, maar op die voorwaarde. Ik zal zeker herbeginnen... indien gij zelf herbegint, met mij dingen te be velen, die ik niet doen mag, Mevrouw 1 zegde zij kalm doch besloten. van hun gezin de oude huisvesting blij ven behouden. Het onderzoek zal moeten vaststellen of de belanghebbende een geheel huis of een gedeelte van een huis bewoont in de gemeente, waar bij zijne inschrijving aanvraagt, of hij daar gewoonlijk ver nacht, er zijn mobilair heeft overgebracht, of er een huurpacht gesloten is of eene mondelingsche overeenkomst die ze ver vangt, of hij huishuur betaalt, enz. De eigenaars en de bijzondere huurders zullen verzocht worden inlichtingen hier omtrent te verschaffen, om de onderzoe kers te helpen in het vervullen hunner taak. Ag Tentoonstelling van n» biemelkerij.In de lokalen van het i Werkmanshuis in de Loc- quenghienstraat te Brussel, is eene natio nale tentoonstelling van biemelkerij ge opend, ingericht door de Belgische Syndikale Kamer van Biemelkerij. 1 't Is de eerste tentoonstelling van dien aard, welke te Brussel gehouden wordtzij is te vollen gelukt, en zal cenen grooten bijval bekomen. Men vindt er al het ge rief voor het houden van bieën, voor het verzamelen van den honing, voor de be reiding van den honing, die nu in zooveel producten gebruikt wordt. Alles is er te ziea wat tol de biehouderij behoort, Een groot getal werken en tijdschriften betrek kelijk de biemelkerij, zijn insgelijks ten toon gesteld. 't Is daar aangenaam en nuttig tevens. SPOORWEGABONNENTEN. De abonnementskaartjes bevatten het bericht dat ze op elke aanvraag aan de treinwachters moeten vbrtoond worden. Een handelsreiziger van St-Pieters- Jette nam dit voorschrift te veel naar de letter en weigerde, het den treinwachter in handen te geven. Men moet het enkel toonen (présenteb) zegde hij en niet afgeven (remettrb). Hij werd vervolgd en door den vrede rechter tot 21 fr. boete veroordeeld. De beide partijen gingen in beroep en voor de correctionneele rechtbank zegde de substituut dat er wel drie overtredin gen waren in plaats van ééne 1® Vertoonen is opgevat in den zin van ter hand stellen wat overigens in het reglement staat 20 door zich te abonneeren verbindt men zich, het regle ment na te leven. Welk nu de derde overtreding is, wordt niet gemeld, maar in elk geval werd de overtreder tot drie zulke boeten veroordeeld. Ik handel volgens de bevelen van uwen vader, Mejuffer en gij moet ge hoorzamen, zonder zijn, noch mijn ge drag te oordeelen. Indien het zoo ware, Mevrouw, zou ik het betreuren, maar, waarlijk, nooit, neen nooit zal ik kunuen doen wat gij mij vraagt. Houd het u voor gezegd, Eleonora. Onnoodig u koppig te toonen uw vader zal niet toegeven. Dwing hem niet, streng voor u te zijn... Gij zoudt er niets bij winnen. Overigens, daar is M. de graaf. Hij zelf zal het u nu zeggen, mijn kind. Wat is het Waarvan is er sprake vroeg de graaf koel, terwijl hij binnentrad op de woorden der gouvernante, die hem overigens reeds met het gebeurde had bekend gemaakt. Wat het is, vader riep het kind uit, terwijl het toesnelde om den graaf te om armen, dat mevrouw mij iets wil opleg gen, dat ik niet doen mag. Een gebaar van den graaf deed de woorden op Eleonora's lippen verstom men. En haar zacht terugduwend, zegde hij op strengen toon Ik meende, Eleonora, dat gij die ma nieren van bedorven kind, die mij in bet geheel niet bevallen, reeds lang had afge leerd I (Wordt voortfezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1