Donderdag October 1ÏMM» 5 centiemen per nummer ST** Jaar 5884 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Landbouwonder wij s Bloem-en broodprijs EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Bnandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont eigen zijn ten laste van den schuldenaar. a schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te weuden ten bureele vaa dit blad. AALST, 3 OCTOBER 1906. Het driejaarlijkscli verslag over den toestand van het landbouwonderwijs, door M. den minister van Landbouw aan de Kamer overgelegd, is in druk ver schenen. Uit dat stuk blijkt dat de verspreiding der landbouwwetenschap, sedert twee en twintig jaren, een der bijzonderste voor werpen is geweest van de bezorgdheid der catholieke regeering. Ook mogen wij er bijvoegen dat de uitslagen beantwoorden aan de pogingen, de opofferingen en de hoop van dezen die bonnen iever aan den vooruitgang van den landbouw hebben gewijd. Om een denkbeeld te geven van den gedanen vooruitgang, ontieenen wij aan het verslag eenige cijfers genomen uit de statistiek der vereenigingen. Het getal der samenwerkende melke- rijen, dat slechts 69 bedroeg in i8g5, bedroeg 496 in 1904, met 53,922 leden. Het beloop der verkochte voortbrengselen bereikte 3o miljoen 743,851 frank. In 1895 waren er 33 Raffeisenkassen in 1904 waren er 97, met 17,821 leden. De gedane leeningen bedroegen 2,699 625 b&nk. El waren 337 aankoopmaatschappijen in 1895 er waren er 684 in 1904, met 51,451 leden. Het bedrag der aankoopen was 22,379,944 frank. In i8g5 waren er 279 maatschappijen van verzekering tegen de sterfte der land- bouwdieren in 1904 waren er 1,266, met 118,683 leden. De waarde der ver- sekerde dieren bedroeg 100,871,203 fr. In i8g5 waren er 900 maatschappijen voor doel hebbende den vooruitgang van landbouw, hovingbouw, bieënteelt en vogelteelt. In 1904 waren er 1,611, met 121.657 leden. In die schoone beweging van landelijke inrichting is het aandeel dat aan het landbouwonderwijs toekomt, zonder tegenspraak, aanzienlijk. De landbouw- opvoeding, zooals zij in ons land wordt opgevat en uitgeoefend, verbreedt den gezichteinder van djn landman, opent zijnen geest voor nieuwe ondernemingen, welke vroeger als hersenschimmen wer den beschouwd en stelt hem op den weg van al de verbeteringen welke door de vereeniging kunnen varwezenlijkt worden. De gelukkige invloed van liet land bouwonderwijs doet zich ook, om zoo te zeggen op tastbare wijze, gevoelen in de 3o* Vervolg. Vader, ik heb ongelijk gehad ik betreur het en vraag er u vergiffenis over. En u ook, mevrouw... Maar is het waar vader, dat gij verboden hebt, mij naar Sinte-Catharinakerk te geleiden Ik heb inderdaad mevrouw Fallenbau verzocht, u van mijnentwege te zeggen dat zij u zou geleiden waar het haar zou goeddunken, antwoordde de graaf op on verschilligen toon, zoekende op die wijze bet vraagpunt eene andere wending te geven. Het kind werd rood en kreeg groote tranen in de oogen. Gij weet toch wel, dat ik catboliek ben, antwoordde het met bevende stem ik kan dus niet naar de grieksche kerk gaan. Gij moet en zult gaan, waar ik zal bevelen dat men u geleide, Eleonora dit Is al wat ik weet, en ik wil weten... Nu is bet genoeg daarover het is tijd dat gij leert gehoorzamen zonder opmerkin gen te maken. In alles kan ik gehoorzamen, vader, in alles, behalve in deze zaak En de handjes vouwend, ging zij voort: Ik smeek u, eisch dat niet van mij. En waarom niet in deze gelijk in opbrengsten der verschillende veldvriich- ten. Als men het middendjfer dier op brengsten voor de jaren 1870-1880 ver gelijkt met het middencijfer der jaren 1900 tot 1904, merkt men op dat de op brengst per hectare vermeerderd is, voor de tarwe met 52 ten honderd voor de rogge met 5o ten honderd voor de haver met 46 ten honderd voor de suikerbee- ten met 40 ten honderd voor de voeder- beeten met 65 ten honderd voor de aardappelen met 38 ten honderd. Deze vermeerdering is vooral te dan ken aan het meer algemeen gebruik der bijvoeging van scheikundige meststoffen, zooals sodanitraat, ijzerslakken, kalk- superfosfaat, kaïniet, enz. waarvan de kennis werd verspreid door de landbouw voordrachtgevers. In 1900, 1901 en 1902, zegt het ver slag, hebben 76 proefnemingen de moge lijkheid bewezen eene winst van ii5,5o fr. per hectare te verwezenlijken door de redematige toepassing der scheikundige meststoffen op de aardappelteelt en eene andere, van 264 frank door het gebruik eener meer opbrengende verscheidenheid. In dezelfde jaren, in 45 proefnemin gen op weiden, heeft de bijvoeging van scheikundige meststoffen eene gemiddelde winst van ongeveer 45 fr. opgeleverd. Eindelijk schijnen i5o proefnemingen, op 448 koeien gedaan, te bewijzen dat de voedering, door de Staatslandbouwkun- digen op wetenschappelijke gronden aan gewezen, eene gemiddelde winst geven van 29 centiemen per koe en per dag, in vergelijking met de gebruikelijke voede ring. Aangespoord door M. den baron van der Bruggen, die zelf een der uitstekend- ste landbouwkundigen van België is, heeft het landbouwonderwijs eene bui tengewone uitbreiding genomen en is het programma overal vermeerderd gewor den. De toekenning van hulpgelden aan de bijzondere scholen heeft toegelaten, met betrekkelijk geringe middelen, een zeer doelmatig middelbaar landbouwonderwijs in te richten. Behalve 35 beginnende leergangen zijn er 17 middelbare afdeelingen kunnen ge sticht worden in de bijzondere gestichten van middelbaar onderwijs. De huishoud scholen en klassen, 14 in getal, voor land bouwersdochters, hebben ook gewichtige diensten bewezen. Daarbij komen nog de lag.-re land- bouwvakafdeelingen, ten getalle van 19 de hofbouwafdeelingen, 9 in getal de 3 bijzondere gestichten voor 't onderwijs andere zaken, als 'tu belieft? vroeg de graaf half strer.g, half spottend. Omdat hernam het meisje moedig, maar weenend, omdat ik, om u te ge hoorzamen, ongehoorzaam zijn zou aan God en te kort komen aan de belofte, die ik mijne moeder deed, daags voor haren dood, den dag mijner Eerste Communie. Bij deze plotselinge herinnering aan het verleden, voelde de graaf zich ont roeren. Als in een vluchtig visioen ver scheen het reine en bekoorlijke beeld der gravin hem voor den geest. Hij zag haar, roerend van teederheid en verheven van krachtdadigheid, zoo als hij haar voor de laatste maal in bal gewaad zag, den avond toen hij, van het winterpaleis komend, met haar dien on- vergetelijken strijd had aangegaan, waar zij zegepralend was uitgekomen, de bal lingschap en den dood verkiezend boven het verraad en de verloochening van haar geloof. Hij herinnerde zich die lange, pijnlijke reis door de ijzige steppen, waar hij, on danks zijn gebroken hart, kouder nog dan de koude horizon, ongevoelig was aan haar sprakeloos lijden. Hij zag haar weer, zooals hij haar ge zien had, nog geen twee jaar geleden, bij het laatste afscheid, bleek, stervend, maar altijd schoon... die onstoffelijke schoon heid der ziel, die dwars door 't masker van 't weifelend vleesch straalt... En eene droeve schaduwe overloog zijn gelaat. an melkerij en werktuigkunde voor jon gelingen de rondreizende landbouw- huishoudscholen die, in de laatste drie jaren. 68 zittijden hebben gehouden, over 't algemeen van vier maanden ieder en het diploma van bekwaamheid hebben bezorgd aan 809 leerlingen. Gedurende hetzelfde tijdvak werden er 866 leergangen van landbouwkunde voor volwassenen gegeven, uitmakende een totaal van 7>29I lessen, gemiddeld ge volgd door 14,000 toehoorders 652 lessen voor landbouwsters; 87 leergangen van landbouwkunde in de verschillende garnizoenen, elke leergang bevattende 22 lessen 548 leergangen van fruitboom teelt, bevattende te zamen 4,500 lessen 332 leergangen van groenter.teelt, 44 leer gangen van bloementeelt 1,090 lessen van bieënteelt 954 lessen van vogelteelt; 66 leergangen van hoefsmederij en 1,856 voord lachten over de vereenigingen van landbouwbelang. Voegen wij daarbij dat talrijke vlug schriften van landbouw onder de buiten bevolking worden verspreid. Uit dat alles blijkt dat de regeering al het mogelijke doet voor de verspreiding van het land bouwonderwijs en dat het opkomend geslacht, aldus geleid en aangemoedigd, in staat zal zijn den bloei en den voor spoed van den landbouwersstand te be werken. De prijs der tarwebloem slaat op. Zal de prijs van het brood ook opslaan vraagt de Patriote. Verder zegt onze Brusselsche confrater Wij hebben' daarover eenen persoon ondervraagd die volkomen bevoegd is in zake van maalderij en zeer op de hoogte van de stijgingen en dalingen welke de wereldhandel in granen ondergaat. Den afslag dien men eenigen tijd ge leden op de markt der bloem had opge merkt - zegt hij was uitsluitend het gevolg van speculatiën. Over 't algemeen is de graanoogst, wel is waar, go'.d ge weest, doch niet buitengewoon genoeg om eene daling der prijzen te verwekken. Wat den tegenwoordigen toestand be treft, ziehier wat er dient in aanmerking genomen te worden. In Frankrijk is da oogst minder dan verleden jaar. Men heeft gesproken van eene ontzaglijke op brengst in de Vereenigde Staten, doch men heeft zich bedrogen. Rusland dat, verleden jaar, aan 't hoofd stond voor den uitvoer, heeft thans een slechten oogst. Eleonora volgde met ang9tigen blik de bewegingen op het gelaat haars vaders. En hem omhelzend riep zij smeekond uit: - Vader lief, uit liefde tot haar, laat mij de belofte houden die ik aan moe derken deed. Gij zult over mij tevreden zijn, dat beloof ik u. Gedurende eenigen tijd hield de graaf met onuitsprekelijken angst den blik op bet gelaat zijner dochter gevestigd en zeg de toen langzaam Ik heb te veel om de dwaling uwer moeder geleden, Eleonora om toe te laten dat gij die deelen zoudt. Maar, lief kind, wierp Mevr. Fal lenbau op, gij hebt slecht begrepen wat Mevrouw, uwe moeder, van u cischte, toen zij zoo handelde. Het is onbetwist baar dat haar verlangen was, u onder worpen te zien aan M. den graaf. Mijne moeder heeft van mij niets geëischt, Mevrouw 1 onderbrak bet meisje; ik heb mij vrijwillig verbonden, catholiek te blijven en ik wil mijne belofte houden. Gij hebt den ouderdom nog niet om uw woord te geven, kind. Ik ben uw vader, Eleonora. en zou 't recht hebben, u tot gehoorzaamheid te dwingen. Maar ik wil dat bewijs vau onderwerping ver wachten van uwe genegenheid tot mij. Ik hoop dat gij, na eenige overweging, mij die voldoening wel zult geven, zegde de graaf. En zonder er een woord, zelfs een groet bij te voegen, verliet hij de kamer. Wat hadde hij ook kunnen zeggen de Hier volgen eenige beteekenis volle cijfers Rusland heeft, verleden jaar, 62 millioen hectoliters uitgevoerd, de Vereenigde Staten 42 millioen. Dit jaar, sedert de maand Augustus, hebben de Vereenigde Staten 7,5oo,ooo hectoliters uitgevoerd, terwijl Rusland slechts 4 mil lioen 200 duizend hectoliters heeft uitge voerd, tegen verleden jaar 9 millioen. Wat zullen de aanstaande oogsten zijn in andere wereldstreken Dat is nog onbekend. Men zaait thans in de Argcn- tijnsche Republiek het graan dat in December zal ingeoogst worden. Volgens dat deze oogst goed of slecht zal zijn zullen de prijzen nieuwe veranderingen ondergaan. Op de Beurs is de prijs met 75 cen tiemen tot i frank de joo kilos verhoogd op de laagste koersen van drie weken geleden. Dat is de uitslag van de specu latiën op daling door de Amerikaansche capitalisten gedaan. Na de speculatie op daling komt de speculatie op den opslag dat is een gedurig spel. Meestal die spe culanten loopen zich ten slotte den neus plat, doch in afwachting vervalschen zij de marktprijzen en meest altijd hebben de prijsveranderingen der bloem geene andere oorzaak. Zal n 1 de tegenwoordige opslag der bloem eenen opslag van den broodprijs voor gevolg hebben Dat is niet onver mijdelijk. De prijs der bloem verandert gedurig, volgens de werkingen der specu- lateurs. De prijs van het brood in het klein, daarentegen, kan niet eiken dag eiken dag gewijzigd worden. Om dien prijs te veranderen is een groote en aan houdende opslag of afslag der bloem noodig De veranderingen waaraan de handel in bloem onderhevig is hebben geen onmiddellijker weerslag op den prijs van het brood deze veranderingen worden tegengehouden door de tusschen- handelaars, mulders, bakkers, enz. Kortom, mijn gevoelen is dat er, voor het oogenblik, geene reden bestaat om het brood op of at te slaan. Iets voor de vischeters. Men weet dat in Zwitserland eenige gevallen van melaatschheid zijn vastgesteld ge worden. Eenige geneesheeren, onder andere de beroemde Engelsche geneeshcerjonathan Hutchinson, beweren dat de ziekte ver oorzaakt werd door het overmatig eten van visch. Het is in alle geval bewezen dat het overmatig eten van visch zekere ziekten weerstand zijner dochter, verre van hem te doen wankelen, geen ander gevolg dan hem in zijne dwaling vaster te doen voort gaan. Hij had, ja, verdragen wat hij de dweepzucht der gravin noemde en haar gesmeekt, haren godsdienst te verzaken, maar hij had nooit gepoogd, haar daartoe te dwingen. Men zal zich herinneren dat hij voor zijn huwelijk aan Irma zijn woord gege ven had, haar vrij te laten maar hoe wel het hem moeite kostte, dit te houden, toch was hij er de man niet naar, om een gegeven woord in te trekken. Maar tegenover zijne dochter veran derde de zaak. Zonder twijfel had hij er in toegestemd dat de gravin haar in den catholieken godsdienst opvoedde en hadde zij nog geleefd, hij zou haar nooit de afgestane rechten hebben betwist. Maar de dood van Irma veranderde alles. Hij had voortaan alleen het bestuur en de verantwoordelijkheid over de op voeding van Eleonora te dragen cn ge zien de vooroordeelen, die hem van zijne eigene opvoeding overbleven en die ove rigens aan zijn ras eigen zijn, was hij, in zijne dwaling zelf, rechtzinnig, door niet aan te ntmen dat zijn kind een anderen godsdienst beleed dan den zijne. Wat er var. zij, hij was vast besloten zijne bevelen dienaangaande te handha ven en zonder er iets aan af te dingen, te doen uitvoeren. kan veroorzaken, bij voorbeeld de scheur buik. Andere geneesheeren beweren dat het eten van visch de melaatschheid niet kan veroorzaken. Krachtige maatregelen zijn genomen om het uitbreiden der ziekte te beletten. Arme dutsen. Een blad van Parijs meldt, onder de aankomsten van prinsen, hertogen en graven te Napels M. Emiel Vandevelde, de welgekende socialistische volksvertegenwoordiger var. België, bevindt zich sedert eenige dagen te Napels. Hij is afgestapt in het Bertolini's Palace Hotel. De hongerlijdende werklieden van Vcrviers en elders zullen gelukkig zijn dat goed nieuws te vernemen. NIEUWE VOLKSPARTIJ. Men deelt ons een strooibriefje mede, tot de bevolking van Wetteren gericht, waarin de stichting wordt aangekondigd van eene nieuwe volkspartij in het arron dissement Dendermonde. Die a volks partij welke niets gemeens schijnt te hebben met de zoogenaamde a christene volkspartij, a verwerpt alle godsdienstige en zelfs politieke twisten om zich geheel en al op economisch terrein te plaatsen. Dat zal haar echter niet beletten zich met de kiezingen te bemoeien I Ten einde dat schoon programma te doen kennen kondigt het briefje eene meeting aan, te Wetteren te houden door MM. G. De Mets, en M. Du Carillon, gewezen christen democraat thans opsteller aan het fanatiek vrijdenkers- en vrijmet selaarsblad Het Laatste Nieuws, a De Wetteraars zullen, denken wij, slim genoeg zijn om zich door die twee visschers in troebel water geene katten in zakken te laten verkoopen of geene ooren te laten aannaaien. (Fondsenblad). PREMIE voor onze geabonneerden. Onze geachte geabonneerden welke de verzameling ingebonden van ons mengel werk Iwein van Aalst door Dr Is. Bauwens ver langer:, kunnen ze verkrij gen tegen de som van fr. 1,20. Met de Post verzonden fr. i,3o. Er zijn slechts 160 exemplaren beschik baar. Wij hoeven den lof niet te maken van liet werk van den heer Bauwens, alleen willen wij doen opmerken dat het eene aangename lectuur zijn zal in de aanst. winterdagen. Deze week ging om. Eleonora was met de gelukkige onbezorgdheid, aan haren ouderdom eigen, naar hare spelen terug gekeerd, evenals naar hare studie, die zij met iever volgde. Het verdriet, dat zij had over de weigering van haren vader, was voor het oogenblik slechts voorbijgaande op grond van hare meening, dat de hou ding van den graaf ook niet zou blijven wat die velleden Zondagwas. Verre van haar, de gevolgen daarvan nu reeds te beseffen, veel min, die te voorzien. Ook, al ondervond Mevr. Fallenbau van wege hare leerlinge eene nog grootere koelheid ten haren opzichte, de graaf vond haar nog min lieftallig, noch min dienstvaardig in het vervullen van al zijne wenschen dan vroeger. Hij besloot hier uit dat zij zonder verwijl zou toegeven. Toch bedroog hij zich. En zoo hij eens over haar zou zegevieren, dan kon het noch niet zonder weerstand noch strijd zijn. De volgende dag zou het hem doen zien. Op welk uur zoudt gij mij liefst naar Onze Lieve Vrouw van Kassan vergezel len, lieve vroeg Mevrouw Fallenbau op zoeisappigen toon, getrouw aan het pro gram dat haar door den graaf was opge legd. De oogen van het kind vestigden zich met eene uitdrukking van verwondering en droefheid op de gouvernante. (Wordt voortfezfct).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1