Zondag 7 October 5 centiemen per nummer 57ste Jaar 5883 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zij zijn voor de vrijheid. zonderlinge verdwijning Het Vlaamsch in 't onderwijs. Een Fransche priester Pater G. Kallen, S. J. Zondagrust. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-2B voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vlogen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 6 OCTOBER 1906. Hoort ze eens onze liberale tegenstre vers geene groolere voorstaanders der vrijheid bestaan er op ons wereldrond dan zij en zij alleen. En verdraagzaam zijn ze ook, bewe ren zij er zijn nergens verdraagzamer lieden te vinden. En toegevend in alles, zeggen ze ook te zijn niemand kan met meer toege vendheid handelen... Maar moest men hen onvoorwaarde lijk gelooven men zou zich door huichel achtige leugentaal en bedrog hebben la ten om den tuin leiden. Nemen wij, b. v., de vrijheid van onderwijs, hoe verstaan ze die vrijheid, die, volgens hen, een der hoofdpunten is van hun programma Hunne liefde, hunne genegenheid heeft nooit beslaan dan in ze in te krim pen en ze zelfs aan andersdenkenden te ontzeggen. En dit is wat weer eens blijkt uit een schrijven van het liberaal orgaan L'In- dépendande Belge». Nu, men bemorke wel dat dit orgaan als zeer bezadigd en ernstig wordt aanschouwd. Na er op gewezen te hebben, volgens liberale gewoonte, dat een oprechte libe raal altyd de vryheid van onderwys moet verdedigen, zelfs in geval zij voordeelig is aan zijn tegenstrevers, gaat 't liberaal orgaan voort Wij rneeuen, dat alle godsdienstige of 1 politieke kwestie, vreemd moet blijven aan 't onderwijs, dat zich alleen om de wetenschappelijke waarheid bekommeren moet, en zoo wij de vrijheid van onder- wys erkennen, dan is het juist om alle leerwijzen toe te laten in toepas- sing te komen, met het doel, in de mate van het mogelijke, het licht te verspreiden en op gelukkige wijze de jonge geesten voor te bereiden, om bij d ieder wezen de voorbrengingsgaven te ontwikkelen, die het oorspronkelijk bezit, en die moeten opgekweekt wor- den om de meest mogelijke voort- brengst te leveren. Moest de vrijheid van onderwijs aan sommigen het recht verzekeren stelselmatig de geesten te verkrachten en ze tegen de onbetwist- bare wetenschappelijke waarheden op te ruiendan zou men dit grondbeginsel moeten bestrijden, want de vrijheid, aldus begrepen, zou tot de misdadigste misbruiken leidenen zij zou ingeener- wijze de zaak van den vooruitgang en de beschaving dienstig zijn. 't Is tamelijk duister zal men zeggen, doch het schijnt ons niet moeilijk tus- schen de regels le lezen wat a L'Indé- pendance beduiden wil en kan ver taald worden door 't volgende aoe vervolg. Weet gij, zegde zij toen met zekeren nadruk, dat wij hier langs den rand van een steilen en vreeselijken afgrond gaan Deze is ongeveer een kwart mijl lang en niet zelden gebeurd het in een nacht als deze, dat een peerd en zijn ruiter er in te pletter vallen. Hare houding en stem verrieden aan welk een vreeseiijke ramp ik zonder het te weten, ontkomen was. Dus is dit een gevaarlijke weg, fluisterde ik. Hoogst gevaarlijk, zegde zij,gejaagd en onhoorbaar. Hoe lang het duurde eer wij dien mod deriger en ongelijken weg hadden afge legd, weet ik niet. Het scheen verschrik kelijk lang. Eindelijk bleef zij staan met de woorden Hier moeten wij zijn, ik zag op en be merkte dat wij voor een klein niet verlicht huis stonden. Ik kan u verzekeren, dat nooit eene schuilplaats aan twee uitge putte zwervers meer welkom is geweest. Doornat, met slijk bespat, uitgeput door het gaan in dien zwaren storm, bleven wij een oogenblik onder het portaal staan om adem te scheppen, toen greep zij met u De Godsdienst is in strijd met de wetenschappelijke waarheid het godsdienstig onderwijs misleidt dus den geest, van dan af kan de vrijheid van onderwijs maar toegelaten wor- den voor zooveel zij den vooruitgang «1 der wetenschap bewerkt. Dus aan 't onderwijs van den Godsdienst, de b de vrijheid erkennen is onmogelijk, 't ware de beschaving dwarsboomen en den weg openen aan de bel reu r- lijkste misbruiken. Ziedaar het hoofdgedacht van 't schrij ven van *t liberaal maconniek orgaan. Wat besluit moet men er uit afleiden Namelijk dat. volgens onze tegenstre vers en voor ben alleen, de vrijheid van onderwijs kan bestaan, omdat ze alleen de wetenschappelijke waarheid in pacht hebben. Dus, vrijheid van onderwijs voor de anticatholieken alleen en voor niemand anders Onden-ichi ingen der ISiSHcliOppei». Hoogst belangrijke maatregels, HH. DD. Hoogw. de Belgische Bis schoppen hebben gezamenlijk, voor ge heel het land, maatregels genomen voor de verbetering en de uitbreiding van het Vlaamsch onderwijs in de vrije middel bare onderwijsgestichten. Die maatre gels betreffen zoowel de Waalsche als de Vlaamsche provinciën, doch zijn ver schillend volgens de landstaal der streek w aarin het onderwijsgesticht is geves tigd. In het aartsbisdom van Mechelen heeft Woensdag, onder voorzitterschap van Mgr Mercier, eene vergadering plaats gehad van de bestuurders der gestichten van middelbaar onderw ijs, zoo bisschop pelijke als kloostergestichten. Aan die vergadering werden de geza menlijke onderrichtingen der Belgische Bisschoppen, betreffende het onderwijs van 't Vlaamsch voorgelezen. Die onderrichtingen zijn zeer uitge breid. Zij zijn verdeeld in vier afdeelin- gen, ie weten 1° Eene inleiding, gevende eene alge meen overzicht van den toestand die aanleiding heeft gegeven tot het indie nen van Coremans' wetsvoorstel en van de amendementen welke eraan werden toegebracht 2° Maatregels van toepassing, voor de onderwijsgestichten van 't Vlaamsche land 3° Onderwijs van het Vlaamsch in de Waalsche collegiën 4° Onderwijs van liet Vlaamsch in de Hoogeschool. hare karakteristieke voortvarendheid, den klopper, waarmede zij een luiden slag deed hooren. Hier zal men ons binnen laten, zegde zij. Zij vergiste zich niet. Zeer spoedig stonden wij ten tweeden male voor een eerlijk vuur, dat door het weerdige paar, welks nachtrust wij hadden gestoord, haastig was aangelegd. Onder het genot van dit aangenaam en veilig verblijf, overdacht ik met innige dankbaarheid al wat dit jonge, heldhaf tige schepsel voor mij had gedaan. Terwijl ik van het vuur opzag, dat zijne weldadige warmte reeds deed ge voelen, zag ik haar zachtjes hare vlechten losmaken en over het vuur afschudden, niet zonder verbazing merkte ik toen op hoe jong zij nog was. Zij zag er niet ouder uit dan zestien jaar, en welk een onverwinnelijke wils kracht straalde er reeds uit hare donkere oogen, en welk eene weerdigheid lag er reeds in die teedere gestalte Inmiddels begon ik haar mijn innigen dank te betuigen. Doch plotseling viel zij mij in de rede. Ik deed slechts mijn plicht, zegde zij kalm. Het verheugt mij dat ik daarin geslaagd ben, Daarna vervolgde zij zacht Indien gij wezenlijk dankbaar zijt, wilt gij mij dan beloven niets te zeggen van hetgeen in de herberg gebeurd is Nu herinnerde ik mij een zeker ver moeden dat daar bij mij was opgekomen In de inleiding zeggen de Hoogwaar dige Bisschoppen dat het doel van al de pogingen door MM. Coremans en ande ren aangewend is de Vlaamsche taal meer te doen achten. Zij erkennen dat het Vlaamsch te wei nig gekend is en te weinig bestudeerd wordt, omdat het niet genoeg wordt geacht dat een groot getal personen in België er geene eer in stellen 't Vlaamsch le kennen. Dat is, zeggen IIH. Hoogw., een on- christen anti-maatschappelijk en onva- derlandsch vooroordeel. Op die verklaring volgt eene breed voerige ontwikkeling, waarin aange toond wordt hoe de Vlaamsche taal zou moeten gekend, geacht en gebruikt worden. Om daartoe te komen achten HH. Hoogw. eene doelmatige hervorming van het Vlaamsch onderwijs in de mid delbare gestichten het geschikte middel. Het onderwijs van geschiedenis en aardrijkskunde in 't Vlaamsch achten zij daartoe niet voldoende. In die beide vakken treedt de leeraar alleen hande lend op en leeren de leeringen in het Vlaamsch niet denken. Overigens is liet Vlaamsch alleen niet voldoende de leerlingen moeten ook eene ernstige kennis van 't Fransch bobben. Ingezien de tweetaligheid van liet Bel gische volk, zeggen HH. Hoogw., be staat er reden om gedeeltelijk 't Vlaamsch te gebruiken als voertaal van het middelbaar onderwijs. Doch, in geen enkel vak raag het gebruik van het Vlaamsch dat van liet Fransch volkomen uitsluiten. Het zal best zijn 't Vlaamsch, bij voorkeur, tot voertaal te gebruiken in de vakkeu welke de verkregene be kwaamheden van den leerling het meest in 't werk stellen, welke hem leeren denken, willen en door zichzelvën han delen. Na de inleiding gaan HH. Hoogw. over tot de maatregels van toepassing en bepalen, vooreerst, dat het onderwijs in de voorbereidende klassen tot de liumanoria, in het Vlaamsch gedeelte van het land, tweetalig zullen zijn voor al de vakken behalve het Vlaamsch en het Fransch. Aan de jonge kinderen moet geleerd worden liunne gewestspraak af te leg gen en zuiver Vlaamsch te spreken. Verder bepalen de onderrichtingen, dat in al de klassen de humaniora, twee uren per week aan het eigenlijk onder wijs van het Vlaamsch spraakkunst, letterkunde, enz., enz. zullen besteed worden. Bijgevoegdo lessen zullen gegeven worden aan de leerlingen die tot dien leergang onvoldoende zouden voorbe reid zijn. Do professors zullen in 't bijzonder gebruik maken van het Vlaamsch in al de vakken van hun Fransch, Engelsch en onwillekeurig tastte ik met de hand in mijn vestzak. De bankbriefjes waren ver dwenen. Zij aarzelde geen oogenblik, en zegde Hebt gij iets verloren Zoek eens in de zakken van uw overjas. Ik stak mijne band in den zak waar zij 't dichts bij stond en baalde het pakje bankbiljetten te voorschijn. Ik beloof u te zwijgen, zegde ik. Gij zult er een missen, fluisterde zij, van welk bedrag, weet ik nietdie opof fering was niet te vermijden. Ik kan mij slechts verbazen over uwe tegenwoordigheid van geest, en mij ne bewondering uitdrukken over uwe heldhaftigheid, antwoordde ik vol geest drift. Gij zijt een edel meisje. Zij hief afwerend de hand op, alsof mijne lofbetuigingen haar hinderden. Het is de eerste maal dat zij zoo iets hebben willen doen, riep zij, vol droefheid en schaamte. Nu en dan kun nen zij de verzoeking niet weerstaan zich geld toe te eigenen, maar nooit hebben zij iemands leven bedreigd. En het uwe was in gevaar. Door een gaatje in den muur uwer kamer zagen zij dat gij uw geld uit den zak naamt, en dit gezicht had hen te zeer bekoord. Zij wilden u dooden en daarna u en uw peerd hier beneden in den afgrond storten. Maar ik heb hen beluisterd en toen zij naar buiten gingen om het peerd te zade len, spoedde ik mij naar uwe kamer om u te wekken. Ik moest de banknoten in en Duitsch. Men zal aan het gebruik van het Vlaamsch, als voertaal, ongeveer een uur daags besteden. De vertalingen uit Grieksch en Latyn zullen beurtelings in het Fransch en in het Vlaamsch gedaan worden. I)e Catechismus zal aan de Vlaamsche leerlingen in 't Vlaamsch aangeleerd worden. De gemeenzame morgend- en avondgebeden, voor de inwonende leer lingen, zullen in 't Vlaamsch zijn. Na een aantal andere schikkingen wordt bepaald dat de beide landstalen voor hetzelfde getal punten zullen in aanmerking komen in de toekenning der plaatsen van uitmuntendheid en dat, op het einde der humaniora, in elk college, een uitgangsexaam zal ingesteld worden over de kennis der tweede taal, ver- eischt door de wet van 10 April 1890. Bijgevolg zal het getuigschrift, vaststel lende dat men de humaniora met vrucht heeft gevolgd niet afgeleverd worden aan dezen die in 't Vlaamsch, Duitsch of Engelsch onbekwaam zouden bevon den worden een verhaal of eenen brief to schrijven of eene samenspraak te voe ren over de stoffen in rethorika onder wezen. Het belang in het onderwijs aan het Vlaamsch gehecht zal den leerling natuurlijk aanzetten om, onder deze drie talen, de voorkeur aan het Vlaamsch te geven, tot de studie van hetwelk hij het best zal voorbereid zijn. Daarna volgen de schikkingen voor liet onderwijs van het Vlaamsch in de Waalsche collegiën en in de hoogescho- len. Ziedaar den korten inhoud van dat ge wichtig stuk dat dooi' alle catholieke Vlamingen met blijdschap en dankbaar heid zal begroet worden. met naam Delarue heeft zijne beloften en plichten over 't hoofd gezien en kwam hier in België, tot groote vreugde van onze liberalen en socialisten, schandaal verwekken. Wij, catholieken, betreuren bet, maar voor de anticatholieken wat leute Een priester, een R. G. priester is ge vallen. Ja, wat leute En de schrijvelaars der liberale firma Vyf ezelskoppen b hebben ook zoo veel leute... Maar wat wil men, 't is een lid bij gewonnen voor de Congregatie der liberale onafhankelijke zedeleer. Nu, is die gevallen priester volgens de liberale schrijvelaars van allen dee- sem een held, een man van karakter, maar ware hij priester Delarue geble ven, nooit zouden zij naar hem hebben omgezien ten zij om hem een A bas la calotte na te huilen en hem met een aria van 't ongediert der papen te bejegenen... Ja, de liberale schrijvelaars staan in bewondering voor dien plichlvergeten priester en de liberale Petit Bled a mijn bezit hebben als gij ze hadt waart gij niet veilig. Ik nam ze heimelijk weg omdat ik hoopte u te redden zonder hen te verraden maar dat is mij niet gelukt. Gij moet bedenken dat zij mijn vader en mijn broeder zijn. Ik zal hen niet verraden, zegde ik. Zij dankte met een vriendelijken glim - lach. Ik begon meêlijden mét haar te krijgen. Uw lot is wel hard, ging ik voort. Welk een treurig leven moet gij leiden. Zij zag mij met hare donkere oogen openhartig aan. Voor tegenspoed en lijden ben ik geboren, zegde zij, maar en 't was of plotseling eene huivering haar overviel, maar niet om misdadig te worden. Goede hemel I riep ik, en moet gij... Neen, klonk het luid en beslist uit haren mond, er zijn zaken, die zelfs de banden der natuur verscheuren. Ik ben niet verplicht langer aan hen tc hangen, die mij tot eerloosheid willen verleiden. En toen kalm, alsof zij over de meest ge wone zaak van de wereld sprak Nooit zal ik terugkeeren naar het huis, dat wij heden hebben verlaten, mijnheer. Maar, riep ik, met een blik op hare schamele kleeding, waar wilt gij heen gaan. Wat wilt gij doen Gij zijt nog jong. En zeer sterk, viel zij mij in de rede Verontrust u niet voor mij. En een .opgeruimde glimlach verhelderde haar gelaat. gaat zooverre van hem als een heilige voor den liberalen almanak voor te stellen Maar kom, kom, zo mogen hunnen heilige hebben en er zelfs wat aan ver dienen. De liberale firma «Vyf ezelskoppen» weet nu wat De Denderbodb denkt over de zaak Delarue. Toen Pilatus Daens en hospes Fon- teyne nog gehoorzame priesters wa ren, getrouw aan hunne beloften, dan schreeuwden de liberalen hen ook 11a a bas la calotte! en nog meer andere libe rale lieftalligheden, gelijk overigons aan alle priesters te beurt valt.Doch niet zoodra waren zij in ongehoorzaamheid vervallen, in strijd met hunne geeste lijke Overheden of onze liberalen deden België dreunen door do kreten van Vivan pastoor Donehe Vivan paap Fonteyne terwijl men de overige priesters hoon, spot, beleediging en las tering bleef naar 't hoofd slingeren. Maar zouden de liberale schrijvelaars ons niet willen zeggen wanneer M. Smets, Schepen van St-Jans-Molenbeek de rij der liberale heilige gaat vergroo- ten De liberale heer Smets, was leeraar aan do normaalschool voor juffers te Brussel en werd op bevel van den heer De Mot, Burgemeester dezer stad, ver plicht dadelijk zijn ontslag le geven en zijne candidatuur als volksvertegen woordiger in te trekken... Men legt hem ten laste zoo een plezierreisje on dernomen te hebben meteen schooljuf- fertje, zoo een liefdesavontuurtje... Wat is er daar nu van 't Woord is aan de penlakeien der «Vyf ezelskop pen De eerbiedwaardige grijsaard, mag met recht een veteraan genoemd worden in het roemruchtig leger dor Zonen van Loyola. Niet minder dan vijftig jaren trouwen dienst kou de gouden jubilaris op den 26 jl. zijn Orde in rekening brengen. Voorwaar een leven, dat meer dan menig ander een hooge ridderorde ver dient. De jubilaris verlangt echter geen siersels van goud, zal 't misschien al niet eens goed vinden, dat wij van zijn feest zooveel ophef maken. Beschei denheid en echt christelijke nederigheid zijn twee kenmerken geweest van zijn priesterlijk leven, dat overigens genoeg zaam merkwaardige feiten heeft opge leverd, om een lange levensschets te rechtvaardigen. Pater Kallen werd op 23 September 1837 te Sittard geboren en trad, zooals do lezer zelf reeds heeft kunnen nacijfe ren, op 26 Sept. 1856 te Ravenstein in de Sociëteit van Jezus. Te Luik tot priester gewijd, heeft hij verschillende jaren van zijn priesterlijk leven hij onze Zuidelijke naburen doorgebracht. Wie Ik zegde dien avond niets meer. Maar toen ik haar den volgenden mor gen in de keuken zag zitten, bezig een boek te lezen, dat voor een meisje van haren jeugdigen leeftijd niet geschikt was, viel mij plotseling de gedachte in haar te vragen of zij niet geerne onderwijs zou ontvangen. Haar oogslag zegde mij ge noeg, hoe zij goed onderwijs zou op prijs stellen. Ik hoef niet te zeggen, boe gretig ik het gedacht aangreep om haar den onschat- baren dienst, die zij mij had bewezen, ten deele te vergelden en met welke bewijs reden ik haar overhaalde, om door mijne tusschenkomst goed onderwijs te ontvan gen, als eene soort van belooning voor het leven dat zij gered had. Het belang eener goede opvoeding in den strijd des levens scheen zij ten volle te beseffen, maar zij kon niet zoo gemak kelijk begrijpen «lat ik zooveel voor haar zou kunnen doen, zonder dat het mij veel moeite kostte en zonder dat de geldelijke opoffering mij eenigszins zwaar viel cn zoolang ik haar dit niet duidelijk had gemaakt, bleef zij vriendelijk doch stand vastig weigeren. Eindelijk echter won ik den strijd, en ik liet haar in dit huiske achter, met de afspraak dat zij zoo spoedig mogelijk naar zekere kostschool in Froy zou gaan; ik kende de dame, die aan het hoofd dier inrichting stond. Ik was in die dagen een zorgelooze kwant, maar mijne belofte aan het meisje weten wil, hoe ernstig en met hoeveel succes Pater Kallen daar heeft gewerkt, die informeere maar eens naar de ver diensten, welke hij te Aalst in de negen tiger jaren zich heeft vergaderd. Man van 't woord als hij was, maakte zijn optreden tegen den bekenden priester Daens grooten en heilzamen indruk op zijn altijd talrijk auditorium. Maar nog meer nut misschien heeft zijn taak als opvoeder, eerst te Sittard, later te Katwijk, opgeleverd. Hoevelen in den lande zullen zich niet nog Pater Kallen herinneren, den geduldigen, be- minnelijken man, die altijd zoo gemoe delijk, soms met een enkelen snaakschen zet maar, hun spelen en leeren wist te leiden. Menigeen, nu reeds tot hooge en roemvolle positie gekomen in de maat schappij, zal zich op 's Priesters gouden jubileum den vaderlijken vriend zijner jeugd herinneren. Want vriend, dat was hij in de volle beteekenis van 't veelzeg gend woord voor ieder, die vroeger of later met Z.Eerw. in aanraking kwam. Vriend, dat is hij nog voor do Con gregatie in 't algemeen, voor ieder der leden in 't bijzonder, wier directeur hij is siuds tal van jaren in de parochie van de HTheresia te 's Gravenhage. Hier werkt sinds 1899 de beminnelijke jubi laris en uit veler harten is op 26 Sept. a.s. een dankbaar gebed tot den Heer der Heerscharen opgestegen, om Hem te smeeken den pastor bonus toch nog lange jaren voor zijn verdienstelijk werk en voor zijn Orde te bewaren. Teekenende staaltjes van goedheid en liefde werden ons door dankbare lippen dezer dagen toegefluisterd, maar wat nog teekenender is, dat was het drin gend verzoek stereotiep aan 't slot her haald B Och, m'nheer, zet 't toch niet in de krant, de Pater zou or zoo boos om zijn Welnu, vereerde grijsaard,wij zullen uw wensch ontzien, wij zullen niet, al wilden wij nog zoo gaarne, der wereld toonen, al die kleinere en grootere weldaden, door u zoo kwistig en toch zoo in stilte om u heen verspreid. Alleen dit moet gij ons veroorlooveu te zeggen: Pater Kallen ging al weldoende rond.» Moge de Algoedc, die alle dagen zijns levens zag, Hem eens het heerlijkst loon doen deelachtig worden X. (Oeillust. Zondagbl. voor Catholieken.) Dankbetuiging. Hartelyk dank aan allen en aan ieder in 't bijzonder, van wie ik, bij gelegenheid van mijn gouden Jubilê als religieus, eenig blijk van deelneming mocht ontvangen. G. Kallen, S. J. Den Haag, Laan 27. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 7 October 1906, M. De Wacle, Kerk- volvoerde ik. Niet alleen bezorgde ik haar voor drie jaren in die school, maar liet haar ook door tusschenkomst van de de onderwijzeres die zeer aan haar ge hecht was, van alles voorzien, wat zij in hare positie noodig had. Het viel mij zoo gemakkelijk nu en dan had ik slechts een chéque te teekenen en daarmeé was alles afgeloopen. Ik zeg dit, 'omdat ik wezenlijk geloof dat ik het niet zou gedaan hebben, als het mij ook maar de minste persoonlijke opoffe ring zou gekost hebben, bij voorbeeld een uur van mijnen tijd of een oogenblik nadenkens. Want bij mijn terugkeer in de stad,her leefde ook weer mijne belangstelling in mijne nicht, die mij zelfs zoo volkomen in beslag nam, dat ik in nietB belang stel de, wat geen betrekking op haar had. Er gingen twee jaren voorbij. Ik was de slaaf van Evelijn Blake, maar wij wa ren niet verloofd. Mijns vaders sterk ver zet had dit steeds verhinderd. Toch hoop te ik dat ik nog eens gelukkig zou worden. Doch ik kende mijn vader slecht. Hoe ziek hij ook was hij leed toen reeds aan de kwaal, die hem een paar maanden later ten grave zou sleepen hield hij toch het oog op mijn doen en laten en scheen mijn innigste gedachten te raden. Eindelijk scheen hij een vast besluit genomen te hebben en wij hadden een ernstig onderhoud. ((Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1