Ditjes en datjes. Geitententoonstelling Catholieke Vereeniging Arrondissement Aalst. GASKWESTIE. W erkloozenfonds. Priesterlijke benoemingen GROOTE TOMBOLA Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. OVER TE NEMEi\ Café-Hotel-Restaurant aan de groote statie te Gent. VOOR DEN HOEST BORSTSIROOP BE PRATERE ALS ZIJ ZULLEN MEESTER ZIJN. L'Avhnir dd Tournaisis een maconniek of liberaal orgaan sclirijft Als de anticatholieke meester van 's landsbestuur zullen geworden zijn, zullen zij zich wel godwongen zien krachtdadige maatregelen te nemen om het congreganistische gevaar te- gen te werken. De eerste maatregel die zich, vol- gens ons, zal opdringen,is de afschaf- fing van de politieke rechten der priesters en kloosterlingen. Men zal ons sectaris heeten. Het raakt ons weinig. Onze thesis is logisch, dat is ons voldoende. Geene enkele catholieke benoeming meer. En voor dezen die niet onafzet- baar zijn, ze in 't oog houden, en bij de minste buitensporigheid, de afstel- ling zonder omzien. Ziedaar wat er, in ons land, van onze grondwettelijke vrijheden en der per soonlijke vrijheid zou geworden, moes ten de blauw-rood-groene cartelisten hier meester worden. DE TOEPASSING der wet op de Zondagrust gaat rustig en verstandig voort in ons land wat niet belet dat de liberale bladen tegen die verkwe- zeling allerlei hatelijkheden blijven aanvoeren. In het niet verkwezelde Frankrijk eischen echter, de niet verkwezelde Parisiens, met geweld en bedreiging de toepassing der Zondagrust door de anti- clericale regeering ingevoerd. Plunde ringen, uitspattingen, gewelddaden, een sterfgeval ook, kenmerkten reeds de beweging. De liberalen zitten erg in verlegen heid met die beweging en heeten haar weinig-liberaal en anti-democratisch, 't Is waar dat zij van democratie een bijzonder verstand hebben VLEESGHYOEDER VOOR KIE KENS, ENZ. Om kiekens en verder pluimvee goed te doen tieren en ook voordeel te doen aanbrengen, moeten ze bepaald vleeschvoeder hebben. Dit vleesch mag evenwel niet rauw gegeven worden, maar gekookt, fijn gesneden en met het weekvoeder vermengd; want door het rauwe, bloedige vleesch wor den de dieren te zeer verlekkerd op vleesch en worden verleid tot eier- en veerenvreten, terwijl ze elkander bloe dig pikken. Het nat, verkregen bij 't koken van het vleesch, gebruikt men voor de toebereiding van het weekvoe der, omdat dit vooral de voedingszouten en de opwekkende stoffen bevat, die de spijsverteringen het eierleggen bevor deren. Voorts behooren tot het natuur lijke vleeschvoeder ook alle insecten, die de kiekens vinden, als ze los loopen. Het kunstmatige vleeschvoeder wordt vervaardigd door natuurvleesch te dro gen ofte malen, zooals b. v. in Liebigs vleeschmeel, of gelijk bij Spratts Patent dat 't vleesch tot vleesch vezels vogel voeder bewerkt. Wil men zijne kippen des winters eene kunstmatige vleesch- voeding geven, dan is het middaguur daarvoor de beste tyd. Men geve dit echter niet alleen, maar vermenge het met gekookte en fijn gemaakte aard appelen, op die wyze, dat het mengsel 10 t. h. vleeschvoeder bevat. Nadat door zorgvuldig omroeren alle bestanddeelen innig vermeng zijn, wordt het geheel met warm water bevochtigd en dan aan de dieren voorgezet. WAARTOE HET ZOUT KAN DIENEN. Weet gij, lezer, waartoe het zout kan dienen Zout bluscht schoorsteenbranden. Zout, bij het vegen van vloersteenen ge bruikt, houdt ze vry van de mot.Zout, opgelost ingeademd, geneest verkoud heid in het hoold. Zout, op bijna uit gedoofde kolen gegooid, doet ze weer ontvlammen. Zout, een uitmuntend raiddel tegen wespenbeten. Zout, in water opgelost, is het beste reinigings middel voor matten en mandewerk. Zout, gegooid op roet, dat op het kleed gevallen is, voorkomt de vlekken. Zout, gegooid op eene versche inkt- of wijnplek, verwijdert ze. Zout, aan de vingers gestreken bij het schoonma ken van vleesch of visch, verhindert dat die glibberige voorwerpen uit de handen glyden, enz. EEN KAAKSLAG. Liberale gazetten hebben zoo dikwijls ge schreeuwd en gehuild dat de gevange nissen gevuld werden omdat het volk niet geleerd genoeg was, omdat het ver plichtend onderwijs niet bestond. Zy komen nochtans weer een deerlijke kaakslag thuis te halen het onderzoek met veel vernuft en nauwkeurigheid geleid door M. Jolly, nopens de misda digheid in België, bewijst dat op 100 schelmen er 65 geleerden en maar 35 ongeleerden zijn. Wij vragen ons dan af waar de geu zen het gehaald hebben, dat de onge leerdheid den weg naar de misdaad is Zeker, geleerdheid is geraadzaam, nut tig, noodig, onontbeerlijk om in de huidige omstandigheden zich te verhef fen in het leven, maar beweren, zooals de geuzen het doen, dat geleerdheid volstaat om den mensch op den rechten weg te houdon, dat is eene valschheid, dat is leugen De opvoedinggesteund op de vaste grondbeginselen van •hristenleer en godsdienst, kunnen alleen eenen dam opwerpen tegen het opbruisende geweld van het kwaad VERSNIJDEN DER N1CKEL- MUNT. ln naam van verscheidene groepen der kleine burgerij begaf onze Volksvertegenwoordiger, M. baron Leo de Belhune, zich nu lest naar 't ministe rie van financiën ten einde de aandacht des heeren Ministers in te roepen op de ongemakken voortspruitende uit het versnijden van de ontmunte nickelstuk- ken die beschadigd zijn. Wij vernemen dat den achtbare Minis ter beloofd heeft recht te laten weder varen aan de bemerkingen van M. baron Leo de Bethune. Dit nieuws zal met genoegen verno men worden. UIT MEDELIJDEN met de hoofd pijnlijders geeft het Hall's journal of Hbalth het volgende eenvoudige mid deltje aan Neem een stukje katoen of fijne spons, bevochtigd met eenige drup pels van eene zwavelkoolzuur-oplossing en leg het gedurende eenige oogenblik- ken op de slaap van het hoofd. Zelf bij de meest slepende zenuwpijnen is de uitwerking onmiddellijk intusschen is het raadzaam, als men door hoofdpijn geplaagd wordt, die handeling een paar maal daags te herhalen. GROENE PIE schrijft, sprekende van de werkstaking te Verviers Het is dus een algemeene strijd de fabrikanten zeggenWij willen Mees- ter zijn op ons fabriek gelijk in ons huisgezin. Dat is v&lsoh en hei- densch. Dus ook al bij de groene socialisten Geen God, geen meester. Hebben de dungezaaide groene werk gevers dan ook hunne meesterschap afgestaan 1 Maar wat wilt men toch Ne zöóóööt HET ROODE VOLKSHUIS te Verviers kondigt zijnen ondergang aan. Reeds werden de meubels en koopwaren aangeslagen door een kypothecairen schuldeischer. Het opstellen van den inventaris duurde vijf dagen. Men ver wacht eerstdaags het inbeslagnemen van het onroerend goed. Groote mijnwerkersstaking in 't zicht. Het nationaal comiteit der Belgische mijnwerkers heeft bericht ont vangen, dat de Duitsche mijnwerkers eene algemeens werkstaking voorbe reiden Zij vragen aan hunne Belgische stiel- genooten, de stakers niet te komen ver vangen en de steenkolenproductie zoo veel mogelijk te beperken. Dezelfde vraag wordt gericht naar de mijnwerkers van Frankrijk, Er.geland en Oostenrijk. Het Belgisch comiteit heeft besloten, te antwoorden dat het de Duitichers zoo veel mogelijk ter hulp zal komen. Een buitengewoon congres wordt te dien einde tegen 4 en 5 November te Jemappes bijeen geroepen. De hoogere Gezondheidsraad heeft zich op zijne beurt met de kwestie der Zondagrust bezig gehouden. Eene commissie, door dien Raad ingesteld onderzocht de vragen der fotografen en de spaarkas, welke zij gunstig beant woordde en van de linnenwasscherijen en de verzekeringsmaatschappijen tegen diefstal, welker reclamen zij verwerpt. Eveneens voor verschillige nijverheids- vakken, welke vragen om den Zaterdag nacht tot Zondag morgend te mogen doorwerken. Vele bazars zeggen dat de toelating des Zondags voor niddags te mogen open houden niet voldoende is. De commissie stemt in het langer open houden toe, op voorwaarde dat twee ploegen bedienden elk vier uren werken. van Mijlbeke en Sint Job, IOO Ir», prijzen, uitsluitelijk door de leden der maatschappij De Den- dergeit te verdienen, in de tentoonstelling die plaats heeft op Zondag 14 October aanstaande, om 2 uren na middag, op het Kerkplein van Mijlbeke. De fanfare a De Lustige Hoveniers, 1 zal de tentoonstelling met hare schoonste aria's opluisteren. A lien naar Mijlbeke op dien dag. Den Zondag daarop volgende, 21 Oc tober, in de groote Feestzaal der Patro nage van Mijlbeke, prachtig CONCERT. Men zal opvoeren 1® DE TWEE GEBROEDERS, drama in drij bedrijven. 2* DEN ANTIQUAIR, blijspel in één bedrijf. VAN HET Bureel van Kieawerking. De Gemeentebesturen hebben de Kie zerslijsten 1907-1008 voorlocpig gesloten. De lijsten van al de gemeenten van het Arrondissement van Aalst, liggen ter in zage ten bureelc der Vereeniging, Groote Markt, 24, Aalst. De catholieken van ons Arrondissement die op de kiezerslijsten niet zijn inge schreven of deze die er niet op voorkomen met het aantal stemmen waarop zij recht hebben, zijn evenals degene aan wien vermindering van stemmen of afschrab- bing van hun naam werd aangezegd, vtiendelijk verzocht, voorzien van de noodige bewijsstukken, zich ten bureele der Vereeniging te wenden, hetwelk zich, zonder eenigen kost voor den kiezer, met het noodige zal gelasten. Dit bureel is open alle dagen van 9 lot 12 uren voor middag. OPGEPAST. De nklamen tegen de voorloopige Kiezerslijsten moeten voor 3i October aan de Gemeentebesturen ge zonden worden. Wij hebben in een vorig nummer ver klaard dat, zoo men ons, door afdoende cijfers, kon bewijzen, dat «Ie regie of zelfsuitbating voordeeliger voor OBze stadskas zou wezen dan de vergunning aan eene maatschappij, wij <:adelijk als voorstaander der regie zouden optreden. De cijfers ter zitting desGt meenteraads door de chefs der liberale contróleurs aangehaald en vluchtig opgenomen zijn niet te vertrouwen. Wij hoopten dat het orgaan der liberale Vijf Ezelskoppen t ons 't bewijs zou leveren op afdoende cijfers gesteund. Maar, neen, 't liberaal orgaan bepaalt er zich bij te zeggen dat de regie voordeeliger is dan de vergun ning, dat de regie duizenden en duizen den franks winst aan de stadskas zal be zorgen, maar daarir.eê niets meer, 't is amen en uit. De domste kneukel ter wereld kan dat ook komen zeegen maar het bewijzen, hola kadééeééé 1 dit is een ander paar mouwen 1. Als de liberale contróleurs met geene onomstootbare bewijzen voor den dag komen, zullen ze ons niet overtuigen kunnen en zullen wij hen moeten toe roepen Mannen I 't is van den manken hennen En onze Medeburgers die rede neeren zullen ons toeroepen - Dbnder- bode ge zijt er STAD AEL8T. Het Bestuur van he< Stedelijk Hulp fonds tegen de Weikeloosheid brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor ile maand October 1906, vastgesteld is op vijftig per honderd (5o Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op dertig per honderd (3o p- Daar het Bestuur beschikbare midde len bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werkeloosheid insgelijks uitbe taald worden. (Reglement van inwendige- en dienstorde, art. 43 tot 53). Zijne Hoogw. heeft benoemd Bestuurder der Zusters van Liefde te Bergen, den E. H. D" Bruyn, onderpas toor in de Bijloke te Gent te Melsele. den E. H. De Feyter, Doctor in Land bouwkunde, leeraar in de Normaalschool. Leeraar en surveillant in de Normaal school te St.-Nicolaas, den heer De Cock, H, J., diaken in het seminarie. Bescliermcomiteit DER TIJDELIJKE UITWIJKELINGEN. ten voordeele der Steenbakkers en Franscbm&nsgilden, VAN OOST-VLAANDEREN. ie prijs 5oo frs. 2® en 3® prijs 25o frs. 4* pr. 100 frs. 5\ 6e, 7® en 8e pr. 5o frs. 10 maandelijksche trekkingen ieder van eene obligatie der Stad Gent, den eersten Zondag van elke maand. Verders tot nu toe reeds een tachtigtal prijzen waaronder verscheidene schoone Huismeubelen, zooals Lijnwaadkas, Glazenkas, Engelsch Bed, Jachtvuur, Tafel, Stoelen, enz. Prijs per lot ÏO centiemen Men kan loten bekomen door het op zenden van postbons of postzegels aan Lod. Duprez, Oudburg, 34, Gent, Secre taris van het Beschermcomiteit, of ten Bureele van 1 De Denderbodb, Korte Zoutstraat, 31Aalst. Worden gevraagd Goede Schrijnwerkers, Kleermakers, halve gasten en leerjongens, goede Wevers. Vragen werk. 1 Huisknecht met goed gedrag, 1 goede Koetsier, Daglooners en fabriekwerkers. St. MARTENSKERK. ROZENKRANSZONDAG om 10 urï solemneele mis om 4 ure plechtig lof, sermoen en processie. De geloovigen die gebiecht en gecom municeerd hebben, kunnen dien dag een volk n aflaat winnen telkens zij de kerk bezoeken, en er bidden volgens de inten tie van Zijne Heiligheid de Paus. MAANDAG om 9 ure Mis van den H. Geest voor de Catholieke Scholen. Zang door al de kinderen gedurende de Mis. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De Kleine REISGIDS voor 1 October 1906 tot 2 Januari 1907, Prijs 10 CENTIEMEN. (Ingezonden). Creemboter. Markt van Zaterdag 6 October 1906 120 kilogrammen ter markt. Prijs Ir. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 287 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2290 kilogr. STAD AALST. Nijverheids school. Morgen Zondag 7 October Prijsuitdeiling aan de leerlingen, om 11 urer. voormiddag, ten lokale der school Esplanade 7. Tentoonstelling van de werken der leerlingen. Heropening der leergangen om 8 uren *s avonds. Opdat alle werklieden de leergangen zouden kunnen volgen, heeft de Bestuur raad besloten dat de lessen zullen gege ven worden van 8 tot 9 1/2 uren 's avonds. Snij- en Naailessen voor Da mes en Jufvrouwen, volgens de laatste nieuwe leerwijze, gegeven door Dame W' C. Bonner, 27, Brusselsche straat, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegra vuren, enz. AALST. De verloren maan dag werd dees jaar luidruchtig gevierd vooral in de volkswijken. Zekere maat schappijen hebben er een soort van Vastcnavonddag van gemaakt. Wij kun nen het zeer wel lijden dat men zich goed en deftig vermake, maar wat wij eens te meer hebben kunnen vaststellen 't is dat de zwarte armoede hier de muren niet opkruipt gelijk de hersenloozen van Chip- ka het willen doen gelooven. Hier en daar eene wallebakkerij en zoo namen vier wallebakken vrouw Van de Wyngaerde op in de Maanstraat, stopten haar den mond, droegen haar een eind ver uit 't zicht en poogden haar te mis handelen. Er daagde hulp op en de schur ken gingen op de vlucht. Zondag morgend werden 4 aardap- peldieven op Mijlbeek aangehouden door de agenten Pyck en Podevyn. Hun buit werd op ongeveer aoo kilogr. geschat. LEDE. Een jager die naar een stuk wild schoot in de richting van den steenweg trof den knaap Louis Roelandt, oud 12 jaren die langs daar ging. Hij bekwam een loodkorrel in 't oor en een in de keel. WANZELE. Bij eene arme vrouw met 8 kinders, de W® Moerenhout, zijn een kruiwagen en een deel aardappels gestolen. Er bestaan vermoedens. Wie den kruiwagen ontdekt, zal eene beloo ning ontvangen. DENDERHAUTEM.— Eene laffe aanranding werd hier gepleegd. Zekere P. Van Herreweghe, werd door 19 per sonen aangevallen en zoo wreedelijk mis handeld dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Weldra zullen die wildemans in handen van 't Gerecht vallen 1 TE WELLE zijn er maatregelen genomen tot beteugeling der zedeloos heid en de groene Volksfoppers keuren het af. 't Volk moet verdierlijkt worden, 't Is waardig van de bor.dgenooten der liefhebbers van de liberale onafhanke lijke zedeleer. Die bij den hond slaapt.... Klippbl Behn. ST - LIEVENS - HOUTEM. Sedert eenige dagen heeft zekere Baeyens Hendrik, koetsier te Brussel zijne woning verlaten. Zijne vrouw ontving eenen brief uit Mechelcn haar meldende dat men zijn lijk zal opvisscher. uit de vaart tusschen Brussel-Vilvoorde-Mechelen. Woensdag morgend heeft Adolf Van der Meeren, te Lebbeke, zijn huisgezin zien vermeerderen met drie frissche zonen. PIANOS Einde van het Sei- ri/miUkS. zoen Verkoop van eene groote keus nieuwe Pianos, welke een huur gedaan hebben, met eene bui tengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. Van Hyfte, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Bagattenstraat). Plaatselijke meening. De meening van eenen inwoner van Aalst heeft altijd voor ons meer belang, bijzon der als het een feit geldt dat op de onder vinding steunt, zooals het volgende M. F. Walleze, 1, Ledebaan, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij jaren was ik van vreeselijke nierpijnen aangetast die pijnen benamdn mij 's nachts alle rust, ik kon mij niet meer voor het minste werk bukken en was mistroostig niet meer wetende wat doen, want na vele midde len nutteloos gebruikt te hebben hoopte ik, tengevolge mijner zeventig jaren, geene genezing meer zonder veel hoop nam ik niettemin de t Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valcke- neer, apotheker. De uitslag overtrof alle verwachting, want na drij dagen bekwam ik reeds eene zeer merkbare beternis, na tien dagen was ik reeds teenemaal genezen en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Hoop voor de bejaarden. Honderde menschen tusschen de 70 en 90 jaren zijn volkomen van pijn in de nieren en de blaas door het gebruik der Foster Pil len genezen. Dit middel verlicht en geneest op eene aanhoudende wijze de nieren der oude zoowel als die der jonge menschen. 't Is een bijzonder en eenig middel voor de nieren. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de Fos ter Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft mijd U bijzonder voor namaak sels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor Belgié Engelsche Apotheek, Ch. Dela cre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. iz. mieuwerkerken. Het luisterrijk avondfeest dat hier op Zondag 3o September en Maandag 1 October door onze Catholieke Fanfaar gegeven werd, lukte opperbest. Meer dan 1400 man hebben de beide vertooningen bijge woond, iedereen was uiterst tevreden over de schoone uitvoering der tooneel- en muziekstukken. Onzen hartelijken dank aan de jonge lingen der maatschappij a Kunst veredelt van Aalst, dank, voor hunne meesterlijke uitvoering, dank, voor de genoeglijke stonden die zij ons deden beleven het drama De oudste Zoon,een Dronkaard, deed menige traan van aandoening in de oogen der toeschouwers opwellen, ter wijl, beurtelings het opvoeren der blij spelen, Advocaten-rekeningen. Een pa- raplui uit d'ander eeuw, Een erfdeel op den neus, de toeschouwers hartelijk deed lachen. Gedurende de tusschenpoozen voerde onze wakkere fanfaar hare puikste mu ziekstukken uit die met daverend hand geklap begroet werden, ieder was het eens om de kunstvolle uitvoering te prij zen. Onze Voorzitter M. Louis Callebaut, bedankte in eenige welgepaste woorden de aanwezigen voor hunne talrijke op komst, er tevens op wijzend dat het ver broederen van alle standen, van arm en rijk, burger en werkman, het eenig doel van ons streven moet zijn, het Goddelijk gebod Bemint elkander indachtig. Dit alleen, zegde hij, kan rust en vrede in de samenleving teweeg brengen. Spijtig dat iedereen er zoo niet over dacht, uit kleingeestigheid poegde iemand van wien zulks niet te verwachten was, met eenige betaalde slipdragers, het feest te storen, en lukte slechts hierin van zich belachelijk te maken. Rigolo is de beste en de fijnste der oude genevers. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert, is de beste der gezondheids likeur. (1) Een reiziger in juweelen die te Brussel in een huis was gegaan om zaken te doen, had eenen jongen,die 't wagentje met kofferkens voerde, aan de deur laten staan. Gebruik makend van een oogen- blik onoplettendheid van dezen jongen, greep een kerel een der kofferkens en ging er mee op den loop. Het bevatte voor 15,ooo fr. juweelen. Men heeft te Brussel eene nieuwe Beurs ingehuldigd, namelijk voor tuin bouwers, boomkweekers, tuinbouwnijve- raars en handelaars. Deze Beurs zal den eersten Woensdag van iedere maand wor den gehouden. De paardenmarkten van Brussel zullen voortaan 5 maal per jaar worden gehouden, te weten opi3 Maait, i3 April, i3 Mei, i3 Juni en i3 September. Eene som van 6800 fr. is bestemd om als pre mies aan de inzenders te worden toe gekend. De koster der kerk van Vorst had reeds meermalen opgemerkt dat de wei nige muntstukjes, die hij in de offerblok ken vond,met eene klevige stof besmeurd waren, en hij oordeelde dat er iets niet in den haak was. Hij hield een oog in het zeil en ontdekte dat een oud vrouwk 1 zoo dikwijls ter bedevaart kwam, dat het zelfs opspraak wekte. Maar in plaats van te bidden sloop zij van den eenen offerblok naar den anderen. Hij sloot haar op en riep den commissaris en, toen deze de oude aangehouden had, vond hij in haar bezit een rietje met vogelteer en een aan tal geldstukken waaraan de teer nog plakte. voor gezondheidsreden GROOTE SCHOONE Zeer goede en trouwe klienteel. Han- delcijfer bewezen door de boeken. Zich te bavragen M. VOET-PUT- MANS, Groot Gewat. Gent. N° 8. Dronken jongelingen, leden van twee maatschappijen van Wervik, kregen twist. Een der twisters haalde een mes te voorschijn en bracht er een zijner gezel len eenen steek mee toe in de borst. De gekwetste viel dood ten gronde. Het slachtoffer, Hippoliet Van Ca- broeck, was 23 jaar oud. De vermoedelijke dader, Paul Decroix, 20 jaar oud, is aangehouden. Hij beken de, den doodelijken steek te hebben toe gebracht. Hij kende nauwelijks zijn slachtoffer. Er waait een booze wind over het Zuidelijke gedeelte van West-Vlaanderen. Wij maken hieronder melding van den deidsn eener reekf moorden, die in wei nige dagen daar werden gepleegd, dit maal te Krachtem, bij Kortrijk, op het gehucht Kruip-in-d'Aarde Geburentwist en genever zijn alweer de aanleiding. Langs den steenweg van Emelgem naar Kruip in-d'Aarde staan twee herber gen op omtrent 200 meters van elkander de eene, bewoont door F. De Smet, de andere door A. Beeuwsaert. Buide personen hebben sedert lang tegen elkaar eenen haat gezworen en meermaals zijn onder hen groote twisten en vechtpartijen ontstaan, waarop beiden dikwijls voor het gerecht zijn moeten verschijnen. Zondag, na .geheel den dag in den drank te hebben gezeten, ging Beeuw saert met nog eenige andere personen die hij afgesproken had, rond n 1/2 ure 's avonds ter herberg van Desmet, waar hem door deze laatste de toegang gewei gerd werd. Weldra ontstond er eene woordenwisse ling en opeen gegeven teeken van Beeuw saert begon hij met zijne gezellen al het herberggeiief en de vensterruiten te ver brijzelen, waarna zij Desmet wilden te lijve gaan, maar deze, het gevaar bemer kend, vluchtte in de keuken en kwam dadelijk terug met een geladen jachtge weer, hetwelk hij loste op Beeuwsaert. Deze, in volle borst getroffen, viel als een massa achterwaarts op den grond, en uit de afgrijselijke wonde, die hij had be komen verloor hij geweldig veel bloed. Men bracht hem spoedig naar zijne wo ning, waar een geneesheer, in haast ge roepen, slechts den dood kon vaststellen. Maandag namiddag is het parket van Kortrijk ter plaatsgekomen om het onder zoek te doen dezer droevige zaak en Fran cois Desmet; die in eene korte ondervra ging van den onderzoeksrechter alles bekend heeft, werd aangehouden. Ziehier eenige inlichtingen over het drama te Philippeville. De moordenaar Joseph Brulard, en zijne twee slachtoffers Bernard Blessen en René Papigny zijn alle drie onge trouwd, en 24 tot 27 jaar. Zij werkten samen aan de boring van den tunnel van Philippeville. Verleden week was Brulard eenige dagen afwezig gebleven en Blessen, die meestergast was, zegde bij zijne terug komst, hem wel opnieuw in dienst te zullen nemen, doch slechts onder voorbe houd van goedkeuring der aannemers van het werk. Dit ontstak de gal van Brulard, die van zijnen haat echter niets liet blijken en in tegendeel zelfs met de kameraden dronk en schertste Dit gebeurde onder andere verleden Maandag, 's Avonds gingen de drie werk gezellen naar het gemeenschappelijk nachtverblijf,bij Leroux, waar een hevige twist, om eene kleinigheid begonnen, weldra in gevecht oversloeg. Men ging buiten en daar bracht Bru lard zijnen meestergast onmiddellijk een steek in de borst toe. Dan viel hij Papigny aan, op het oogenblik dat deze den meestergast wilde ter hulp komen, en trof ook hem met zijn wapen. Papigny kon vluchten. Brulard riep hem na Gij loopt weg, maar ik zal u wel krijgen 1 Daarop keerde hij naar den zieltogenden Blessen terug en stak dezen opnieuw zijn mes in den rug. Hij ging dan weer binnen zeggende Blessen heeft zijn deel, die zal geen accordeon meer spelen. Hij vroeg ten slotte opnieuw te drinken en ging zonder de minste ontroering zijne misdaad in andere herbergen vertellen. Des avonds gaf hij zich in handen der gendarmerie. Hij heeft den moord bedreven in koe- lenbloede en zonder in 't minste dronken te zijn. De toestand van Papigny is nog steeds gevaarlijk. IS DE wereldberoemd. Hij alleen geDeest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de Iongvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij deapothekers De Valc- keneer en Callebaut. Nog het drama van Comen. De policie en de gendarmen hebben vrucuteloos het huis van het slachtoffer 'en dit der oude moeder van boven tot onder doorzocht. De policiecommissaris, drie gendarmen en de gebroeders Emiel en Jules Braem, die de opzoekingen hiel den doen, waren ontevreden, daar de kardoezen niet gevonden waren. Eensklaps bemerkte een der personen dat. op zekere plaats van het hof, de graspijltjes hooger stonden dan elders. Hij trok er aan en eene graszode kwam mede. Weldra vond hij ook een stuk katoen, waarin kardoezen gewikkeld wa ren. Deze waren in eenen put gelegd, waar vroeger een staak in stond. Het parket werd onmiddelijk verwit tigd. De kardoezen zijn als bewijsstukken naar Ieperen gezonden. Het is niet zonder belang den tijd te kennen welke er verloopen is tusschen het lossen van het schot en de verwittiging der geburen. Eene gebuurvrouw, Marie Evrard, die het dichtst bij de plaats der misdaad woont, zegt dat er wel 7 a 8 minuten ver loopen zijn, eer Marie Descamps haar is komen verwittigen. Marie Evrard is de eerste persoon welke verwittigd is geworden. Waarom wachtte Marie Descamps hulp te gaan halen En wat heeft zij gedu rende de 7 ét 8 minuten gedaan Iedereen verwacht er zich aan dat, nu de kardoezen gevonden zijn, er weldra bekentenissen zullen gedaan worden. Te Verviers. De nocd in vele huisgezinnen stijgt,ondanks de uitdeeling van den onderstand, want deze is niet bij machte, het verlies van 70,000 fr. daags aan dagloon te vergoeden. Het terugnemen van geld uit de spaar kas is begonnen. De werklieden halen hunne spaarpenningen af met 5 of 10 fr. in eens. Bij de wisselaars worden veel aktién uitgewisseld. Wat nog al verwondering baart, is dat de Berg van barmhartigheid minder za ken doet dan op andere lijden. Integendeel wordt er veel meer gereisd. De gemeentebibliotheek heeft 6 nieuwe lezers bijgewonnen sedert het uitroepen

De Denderbode | 1906 | | pagina 2