Ponderdag li October 1906 8 centiemen per nummer 878,6 Jaar 3886 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wetgevende zittijd. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keüing van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes miianden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zijn ten laste van den schnldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUJE 8UUM Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen tp 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, io OCTOBER 1906. Allengs nadert de heropening van den wetgeveriden zittijd en reeds zijn de ver- schillige partijen aan 't onderzoeken en te beslissen welke houding ze zullen aan nemen in den aanstaanden zittijd. Vooreerst wordt een belangrijke be spreking over dc Congozaken voorzien, waarin de rooden en blauwen zich voor bereiden op te treden en aan het Minis terie zooveel moeilijkheden mogelijk te verwekken. Pilatus Daens heeft ook het plan vooruitgezet van eene werkstaking der oppositiepartijen, 't is te zeggen, van zich ter Volkskamer niet te begeven zoolang het Ministerie er niet in toestemt 't zuiver algemeen stemrecht tot stand te brengen en nog bovendien aan de minderheid de regeling van de E. V. toe te staan.... Pilatus hoopt op die wijze terug in de Volkskamer te kunnen sluipen. Hij kan het niet verkroppen dat hij in volle vlucht den Bouchoutberg is afgeslibberd. Zekere blauwe en roode organen heb ben hunne partijgenoten aangeraden het poene plan bij te treden. M. Buyl, Sche pen van Elsene en Volksvertegenwoordi ger van Oostende-Veurne-Dixmuide heeft er openbaarlijk aan toegejuicht. Nu, M. Paul Janson, radikale Volks vertegenwoordiger van Brussel, de trom- bonnesolo, hierover door het liberaal blad Echo d'Ostende ondervraagd, antwoordde Ik wil geene persoonlijke verklaring 1 afleggen en zal doen wat het hooger belang van het land, volgens mij, zal 1 vereischen. Wij zullen in November te beraadslagen hebben en onmiddelijk zullen wij een wetsvoorstel indienen 1 om den tegenwoordigen toestand te 1 regelen en de onrechtvaardigheden van 1 het meervoudig stemrecht af te schaffen. Wat zullen daarvan de gevolgen zijn p Ik weet het niet. Doch nog eens aan 't werk Het oogenblik is daar. Nooit, 1 meen ik, is het land zoo aandachtig en zoowel voorbereid geweest. De natie wacht op het sein der verlossing 1 Wij zullen dat sein geven zooals het moet gegeven worden. Op welke wijze Ik weet het niet, maar het sein zal ge- geven worden en dan, vooruitDat zal de laatste en uiterste poging zijn. Wij zullen niet staken vooraleer gezege- i praald te hebben. Het sein zal gegeven worden welk 3i® Vervolg. Gij weet zeer goed, Mevrouw, zegde rij kalm, dat ik daar niet naartoe gaan mag... Denk goed na, lief kind, de bevelen van den graaf zijn stellig. Ofwel, gij gaat met mij naar Onze-Lieve-Vrouw van Kassan, of gij gaat nergens. En gij gaat den geheelen dag niet meer van huis. En, voegde zij er langzaam bij, zoo zal het niet alleen vandaag, maar eiken vol genden Zondag zijn. Gij antwoordt niet, Eleonora gij hebt mij nogthans goed verstaan. Bij deze woorden was het kind vlug opgestaan. Op den vensterdorpel geleund, staarde het naar het witte sneeuwkleed dat den grooten hof bedekte en bleef sprakeloos, met geweld de tranen terug dringend, die gereed waren los te bersten. Het gelaat van het meisje had eene zoo ongewone uitdrukking van smart en moedeloosheid, dat Mevr. FallenDau er zelf door geroerd werd. Gij zult meegaan, niet waar, kleine Eleonora M. de graaf zal zoo tevreden zijn. Neen, mevrouw, niet naar de ca- thedraal, noch naar eene andere grieksche kerk, zoo min vandaag als eeii anderen sein Zal het 't sein zijn der woelingen opstand en revolutie gelijk vroeger Alhoewel liet antwoord van M. Janson, min uitdrukkelijk is, verwerpt hij toch het plan van Pilatus Daens niet. Maar wat zullen de gematigde liberalen beslis sen zij die gedurig beweren dat ze eene regeeringspartij zijn?... Indien zij het plan-Pilatus toetreden dan verloochenen zij wat ze tct hiertoe voorstonden, namelijk, dat de meerder heid de wet moet voorschrijven en niet de minderheid. En de gevolgen Wat schoon voor beeld zou het zijn aan ons, catholieken, gegeven, moesten wij eens minderheid worden. Wij zouden enkel het voorbeeld heb ben na te volgen om een liberaal socia listisch ministerie voor altijd van 't be wind verwijderd te houden daar het on mogelijk zou kunnen blijven bestaan. En onze driekleurige cartelisten zou den niet te klagen hebben want ze zouden van 't zelfde laken een broek krijgen 1.... Najaarsbemesting. De Belgische landbouw is al vroeg en vastberaden den weg des vooruitgangs ingeslagen en 'de gevolgen zijn ook niet achterwege gebleven. De veekweek heeft eene onverhoopte uitbreiding genomen en dank eenerzijds aan de milde aanmoe digingen van het Staatsbestuur, en an derzijds aan het helder doorzicht onzer boeren, is dezen landbouwtak zeer winst gevend geworden. Ook hebben wij maar de begonnen werking voort te zetten en ons vee meer en meer te veredelen om met onzen naam, die onuitputbare bron van inkomsten te bewaren. Wat de bemesting onzer gronden aan gaat, alsmede het oordeelkundig gebruik der huipmesten, niet zelden worden wij door uitlandsche landbouwbladen ten voorbeelde aangehaald. Laten wij ons echter niet in slaap wie gen door die vleiende loftuigingen, maar leggen wij ons er aanhoudend op toe onze cultuurstelsels te verbeteren. Onder dit opzicht is denajaarbemesting nog voor groote verbetering vatbaar. In derdaad, het meerendeel der landbouwers stellen zich tevreden met voor de winter- zaaiingen eene zekere hoeveelheid stal mest in te werken. In de lente zullen ze de bemesting, volledigen bij middel van huipmesten. Op die wijze bekomt men veel stroo maar weinig graan. Ten ande ren al wat in de lente aangejaagd wordt is dan nog onderhevig aan vroegtijdig dag, antwoordde het meisje snikkend. Gij blijft dus koppig en wilt uwen vader niet gehoorzamen Behalve dat uwe handelwijze hoogst onwelvoegelijk is, zult gij het u zeker later eens bekla gen. Ik moet u met spijt aankondigen dat, zoo gij niet gehoorzaamt, ik u onder geen voorwendsel mag laten uitgaan. Het zij zoo, Mevrouw 1 Als mijn vader het verbiedt zal ik niet uitgaan, hernam het kind fier, plotseling tegen over de bedreiging der gouvernante, de gewone kalmte herkregen hebbende. In welke dwaze grondbeginsels heeft men u toch opgevoed, arm kind Dus hebt gij liever zonder godsdienst te leven dan af te zien van dengene, die uwe grillen u inblazen Het is zonderling, inderdaad en ik begrijp dat u vader u ten allen prijze aan eene dergelijke over drijving wil onttrekking. Mevr. Fallenbau kon nog langen tijd op dien toon voortgaan. Eleonora hoorde reeds niet meer. Overstelpt door eene stomme droefheid, bezweek het arme kind onder het gewicht van die opeenvolgende stormen die reeds haar kinderleven verdonkerden. Het verleden verscheen haar plotseling in een geheel ander licht, beheerscht door de zoete en stralende herinnering aan den engel, die met zooveel liefde over hare gelukkige jeugd had gewaakt. En het scheen haar dat de toekomst haar nooit zou vergoeden wat het verleden haar eerst vallen. Dat heeft elke verstandige land bouwer reeds waargenomen zonder er misschien de oorzaak van te vatten. Vandaar dus de voordeelen, de nood zakelijkheid zullen wij zeggen, van bij het zaaien al de voedende bestanddeelen te geven die de granen noodig hebben. Ons dunkt, wij hooren reeds in veler mond de opmerking Maar zoo wij in den herfst reeds de scheikundige a mest- stoffen toedienen, zullen zij binst den winter niet verloren gaan met regen- en sneeuwwater. Heb hieromtrent geene vrees, vriend. I^zer. De phosphaten en potaschmesten worden door den grond goed weerhouden en talrijke proeven hebben bewezen dat er geen verlies te vreezen is. Integendeel, die meststoffen kunnen maar al hunnen invloed uitoefenen als ze goed ingewerkt en daar gebracht zijn waar de wortels groeien. Wat de stikstof mesten aangaat, het is waar, moest men sodanitraat vóór den winter toedienen, daarvan zou het groot ste deel der stikstof verloren zijn. Doch er bestaat eene andere meststof, die zekere voordeelen heeft op het sodanitraat, na melijk van goed door de aardeeltjes weer houden te worden. Dit is amoniaksul- faat. Dusvolgens moeten wij gjen verlies vreezen, noch voor fosfaten, noch voor de potaschzouten, noch voor ammoniak- sulfaat. En deze meststoffen in den herfst gebruikt, zullen de opbrengst tot haar maxima brengen en halmen leveren goed bestand tegen het vallen. Ten bewijze van ons gezegde halen wij hier den uitslag aan in een onzèr proe ven op rogge, bekomen in 1905-1906. (Men zal zich herinneren dat de winter nochtans buitengewoon nat was.) Stalmest alleen 4500 kgr. stroo, a5oo kgr. graan. Stalmest -f- voll. huipmesten 5200 kgT. stroo, 3400 kgr. graan. De scheikundige meststoffen bestaande uit 400 kgr. superfosfaat, i5o kgr. chloor- potasch en 200 kgr. zwavelzure ammo niak, alles ondereen gemengd en voor de zaaiing ingeploegd. Verdraagzaamheid.Door de Chronique werd uit de Flandrb Li bérale overgedrukt en dus volmondig bijgetreden, een nieuwsken uit de Köln. Zbiting, waarin gemeld werd. dat een protestantsche dominee eenen lijkdienst bijwoonde, gecelebreerd door een catho lieken priester. gegeven en het tegenwoordige haar ont nomen had. Door zijne getrouwe helpster onder richt, en meer dan ooit besloten, zijnen wil door te drijven, kon Michael toch de gezwollen oogen en het bedroefd gelaat van zijn kind niet aanzien, zonder zelf ontroerd te zijn. Hij toonde echter zijne ontevredenheid niet anders dan door zijne koelheid en meer dan eens verliet hij haastig en spra keloos het eetvertrek, het kind aan zijne droeve gepeinzen overlatend. Wij zullen Eleonora niet volgen in den dagelijkschen strijd, dien zij te voeren had en dien zij, tegen de verwachting van haren vader en van hare gouvernante, gedurende lange maanden krachtdadig volhield. Op die eindelooze Zondagen en, onder voorwendsel haar tot rust aan te zetten, ontnam men haar dikwijls alle studie en elke tijdkorting en het arme kind, opge sloten, benijdde in dat groote vergulde paleis de kinderen, die bibberend ondei hunne dunne kleederen, door de straat doolden, bedelend ja, maar toch vrij en vroolijk het brood nuttigend, dat de lief dadigheid hen toereikte. Middelerwijl leed hare gezondheid on der dien levensregel. Het zachte incar- naat, dat zoo heerlijk hare wangen tooide, had plaats gemaakt voor eene doorschij nende bleekheid. Hare oogen, met blauwe kringen omgeven, schitterden met koort- Dit gebeurde te Leipzig. De Chronique voegt er bij Men moet zoo verre niet gaan, om zoo iets te zien. Bij de verjaring van kei zer Wilhelms dood werden in de Duitsche protestantsche kapel en in de Duitsche catholieke kerk te Brussel lijkdiensten gecelebreerd. Welnu, een groot getal catholieken van de Duitsche colonie woonden de eersten bij en vele protestanten kwamen naar de tweede. Dat is inderdaad een schoon voorbeeld van verdraagzaamheid en de Chronique doet goed, de aandacht harer lezers er op te trekken. Daaraan kunnen hare vrienden, de vrijdenkers een leske nemen. Dezen heb ben voor gewoonte, wanneer zij de be grafenis van eenen catholiek moeten bij wonen, den doode te volgen iot aan de kerkdeur en dan in de nabijgelegen her bergen het einde van den dienst af te wachten Ofwel, wanneer zij meê de kerk bin nen gaan, door hunne ongepaste houding duidelijk te toonen dat zij met die cere moniën niet instemmen (Handelsblad.) Afvallige priesters en vrijmetselarij. Het vrijmetselaarstijdschrift l'Acacia noodigt de Belgische vrijmetselaars uit de afgevallene presters ter hulp te komen met een werk der vrijgemaakte pries ters te stichten, voor welke de loge eene bijzondere genegenheid gevoelt. De vrij metselarij vindt in hen hare natuurlijke bondgenooten. Hoptentoonstelling. De Bond der hopplanten van het arrondissement Brus sel heeft eene tentoonstelling zijner voort brengsels geopend, in het lokaal van het Maison des Ouvribrs, Locquenghien- straat, 28. Deze tentoonstelling is een echte bijval voor de inrichters. Inderdaad, terwijl verleden jaar de negentien aangeslotene syndicaten slechts 25o stalen ten toon stelden, zijn er dit jaar meer dan 5oo. De hopplanters, die zeer talrijk waren, werden levendig gelukgewenscht door den afgevaardigde van den minister, die ook hulde gebracht heeft aan de in richters dezer belangwekkende tentoon stelling. Ondervraging. Men meldt dat M. Paul Janson, bij de heropening der Ka mer, de regeering zal ondervragen over sigen glans en de vroolijke uitdrukking van haren glimlach die haar zoo bekoor lijk maakte, was vervangen door eene uitdrukking van diepe droefgeestigheid. Michaël verontrustte zich bij het zien dezer verschijnselen. En zonder er de oorzaak van te willen zoeken of door gronden, riep hij bij zijn kind de geleerd ste geneesheeren, die bij het hof van den Czaar het meest in in aanzien waren. Het geneesmiddel was erger dan het kwaad. Onder voorwendsel dat Eleonora zich te veel in hare studie verdiepte, wer den hare dierbare lessen een voor een afgeschaft en zij zag zich gedwongen, heele dagen door te brengen in de tegen woordigheid van Mevrouw Fallenbau, die zich beieverde, haar geen oogenblik te verlaten. Hoe dikwijls kwamen gedurende die lange uren, de beeltenis van de getrouwe Wrena, van de goede markiezin de Haule en den kleinen Louis haar voor den geest, zij allen die haar zoo genegen waren en in wier harten haar naar teederheid dors tend hart wtl troost zou hebben gevon den I Indien die bier waren, zegde zij, dan zouden zij wel weten, wat mij doet lijden I Maar niet wetende dat de graaf de brieven onderschepte die zij hun schreef, en die haar toegezonden werden, maak ten die herinneringen voor baar eene nieuwe marteling uit. den lock-out der textielnijverheid, te Ver- viers. Groene Pie gaat hem ter zijde staan en uitleggen dat de werklieden en niet de werkgevers moeten meester zijn in het fabriek want dat het anders heidensch en barbaarsch is. BRAVO, ZUSTERS De Semaine religieuse van Aix (Frankrijk) verhaalt het volgende Sedert zijne aankomst beeft het socia listisch Gemeentebestuur van Cherbourg nog niet opgehouden zijnen wil uit te drukken de diensten van het gasthuis te verwereldlijken. De groote hinderpaal daarvoor is het gebrek aan geldmiddelen en tot hiertoe hebben de sektarissen hun inzicht niet kunnen verwezenlijken. Ten einde de verwereldlijking voor te bereiden, alsook om hun verlangen, de Zusters te verjagen, te laten blijken, heb ben zij eene school voor ziekendiensters ingericht. Deze werd echter slechts be zocht door acht leerlingen, waaronder zes Zusters. De municipale raad heeft uitgangsexa mens ingesteld en heeft er de Zusters niet durven uitsluiten. Ook zijn er Zusters die al de onderscheidingen hebben bekomen. Alle zes werden gediplomeerd, waaron der vier met gelukwenschen van den keurraad. Bravo, Zusters I Schande voorde verwereldlijkers II LIBERALE ZEDELEER. De liberale bladen melden dat de oflicieele opvoedingsleergang voor jonge meisjes, van de stad Brussel, zal volledigd wor den door voordrachten over letterkunde, kunst, wetenschap en zedeleer. Er wordt niet gezegd of het de lekkere Smets, Schepene van openbaar onderwijs te St-Jans-Molenbeek, en gewezen leeraar der Normaalschool voor jufvrouwen, te Brussel, is, die zal gelast worden met de voordrachten over de zedeleer. ECHTSCHEIDINGEN. Vrijdag morgend hebben vijftig vrouwen zich bij den voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg van Brussel aangeboden, om da toelating te vragen, een proces tot echt scheiding in te spannen. En bijna alle Vrijdagen van het jaar is de toeloop even groot 11 Een droevig gevolg der onver schilligheid in zake van godsdienst, een der noodlottige vruchten van de onafhan kelijke zedenleer door de liberalen aange- predikt en van 't leven gelijk de dieren door de socialisten voorgestaan 1 - Zij ook, klaagde zij, vergeten mij. En een gevoel van bittere verlatenheid overmeesterde hare ziel. Maar ik zal hen niet vergeten... neen, nooitik zal hen, ondanks alles, blijven liefhebben. Doch dit was te veel voor hare teedere en liefhebbende ziel. Haar liefhebbend hart en haar levendig verstand, nu be roofd van alle voedsel, bezweken en leden verschrikkelijk onder die marteling. Toch klaagde zij niet, en indien zij, in tegenwoordigheid haars vaders nog de kracht gevoelde om te glimlachen, dan was die glimlach nog pijnlijker dan hare tranen. Tegenover Mevr. Fallenbau behield zij die beleefdheid en ijskoude afgemeten heid, welke van den eersten dag hare be trekkingen hadden gekenmerkt. En altijd werd dat erger. Alleen bij de toegenegene en brave Catharina kon zij nu en dan haar hart uitstorten en over baac lijden spreken. Die nederige beschermster had het mid del gevonden om den geest van het kind wat op te wekken en zou haar leven ge ven om dat der lievelinge te verzachten. De menschlievendheid van Eleonora voor de armen kennend, bracht Catha rina haar eiken dag de zegeningen van hen, die zij, tijdens de korte oogenblikken van afwezigheid der gouvernante, aal moezen toezond. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1