English-Club, Aalst. Geitententoonstelling AELST. Allerhande nieuws. Frankrijk. Engeland. De steenkoolprijzen. Wij, stede lingen, hebben naar het schijnt nog niet erg te klagen over de hooge steenkool prijzen. In de mijnstreek zelf, in den Borinage. is men er nog erger aan dan wij. Daar is het zelfs niet mogelijk een geringen voor raad te bekomen, waaraan men voor eenige weken genoeg heeft. De meeste mijnen hebben het op comp- tant te leveren maximum op x5,ooo, zelfs op lo.ooo moeten beperken. De burgers zeggen onder onze voeten haalt men de schatten uit den grond men beschadigt onze eigendommen en wij hebben nog niet eens den voorkeur voor het bekomen van eenige hectoliters brandstof. LUCHTVAART. De militaire bestuurbare ballons. Graaf Zeppe lin die zich tot hiertoe reeds tweemaal ruïneerde in zijne pogingen om de kwes tie d r bestuurbare ballons op te lossen, heeft ditmaal met de geldelijke hulp van den Duitschen Staat, eenen nieuwen be stuurbaren ballon vervaardigd. Dit nieuwe luchtschip, waarvan vele deelen in aluminium zijn, is van twee 4-cylinder-motors voorzien die de schroe ven in werking moeten brengen. De bal lon zal twee schuitjes of manden meê in de hoogte kunnen nemen. Deze zullen door eene brug en een telefonisch toestel met elkaar in verbinding staan. Zoo de uitslagen dezer nieuwe bestuur bare ballon bevredigend zijn, zal de mi litaire overheid aan graaf Zeppelin de noodige capitalen storten om zijn lucht vaartuig te perfectionneeren. eens de noodige veranderingen aangebracht, zou het Duitsch leger dit type van bestuur bare ballon aannemen. In Frankrijk ook houdt de militaire overheid zich bezig met den bestuurbaren ballon der gebroeders Lebaudy. Dit luchtvaartuig dat onder toezicht der mili taire overheid gebouwd werd, heeft de volgende afmetingen lengte 60 meters breedte xo m. 8 c. inhoud 3ooo kub. m. motorkracht 70 paarden. Deze bestuurbare ballon kan 5oo kilos ballast en de noodige hoeveelheid petrool nemen voor eene reis van 10 uren. Vliegmachien. M. Vuia, den bou wer van het vliegmachien, waarvan men reeds in 't begin van dit jaar sprak, deed Zondag morgend op den weg van Issy-les-Moulineaux, in tegenwoordigheid van een 3otal uitgenoodigden, waaronder M. Archdeacon, voorzitter der luchtvaart commissie van den Aëro Club van Frank rijk, eene nieuwe experientie met zijn vliegmachien waaraan hij eenige veran deringen aangebracht had. Het toestel op 4 wielen is voorzien van eenen motor die eene schroef van 2 m. 20 in beweging brengt. De twee ophefwieken die aan het toestel den vorm van eene groote vledermuis geven, hebben eene oppervlakte van 20 m. v. en zijn over trokken met geverniste stof. Tijdens de a" proefneming kon de offi- cieele tijdopnemer, M. Surcouf, bestati- gen dat het geheele toestel 4 meters ver gevlogen was op eene hoogte van i5 A ao centimers van den grond. M. Vuia verklaarde daarna dat hij afzonderlijke proefnemingen reeds verder had gevlogen en dat hij Zondag zijne experienties zou hernemen. Hij zegde daarna aan M. Archdeacon dat hij zich inschreef voor 't betwisten der schaal Archdeacon. Heden woensdag zijn te Berlijn groote luchtvaartfeesten begonnen ter gelegen heid van het 25jarig bestaan van den luebtvaartbond dezer stad. De clou van deze feesten zal onge twijfeld de groote internationale ballon- koers zijn die op 14 dezer zal plaats heb ben. Aan dezen prijskamp zullen 19 bal lons deelnemen, waaronder 2 Belgische, 14 Duitsche, 1 Fransche, 1 Zwitsersche en x Oostenrijksche. Openbare zitting van den Gemeenteraad, ten Stadhuize, Bovenz al, op Zaterdag 3 October eerstkonu nde, om 4 uren amiddag. DAGORDE Contract voor de gasverlichting. INSTITUUT VOOR Taal en Handelsonderwijs voor Volwassenen, Damen Heeren. De inschrijvingen voor de leergangen van dit Instituut zullen plaats hebben Zondag 14 October aanst. in 't lokaal van den Club, Keizerlijke Plaats, (Land bouwcomice) 's morgens van 9 tot 11 uren, of bij den Secretaris den heer Louis Collin, Lange Zoutstaat, 47, Aalst. De leergangen (Engelscb, Duitsch, Handelscorrespondentie) zullen geopend worden, op Zondag 22 October, te 9 uren 's morgens. Het jaarlijksch bedrag voor al de lessen blijft vastgesteld op 10 fr. te betalen bij d e inschrijving. Om verdere inlichtingen wende men zich tot den Secretaris. HET BESTUUR. Stad Aelst. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING- Karei. V VIV I>i: PUTTE, Aalst, 39, Korte Zoutstraat, 39, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening Stad van Aalst. Maatschappij De Bokkenrijders. Het Bestuur heeft in vergadering van 9 October be sloten de 40* verjaring harer stichting te vieren op Maandag 29 October aanst. van Mijlbeke en Sint Job, IOO Ir», prijzen. uitsluitelijk door de leden der maatschappij Db Den- dergeit te verdienen, in de tentoonstelling die plaats heeft op Zondag 14 October aanstaande, om 2 uren na middag, op het Kerkplein van Mijlbeke. De fanfare De Lustige Hoveniers, zal de tentoonstelling met hare schoonste aria's opluisteren. Allen naar Mijlbeke op dien dag. Den Zondag daarop volgende, 21 Oc tober, in de groote Feestzaal der Patro nage van Mijlbeke, prachtig CONCERT. Men zal opvoeren 1° DE TWEE GEBROEDERS, drama in drij bedrijven. 2° DEN ANTIQUAIR, blijspel in één bedrijf. Creemboter. Markt van Woensdag 10 October 1906 65 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Eenige jongelingen van Idegem die van de Kermis van Voorde huiswaarts keerden, vonden op den ijzerenweg, aan den bareel tusschen Santbergen en Ide gem, het lijk van den ger.aamden Faut, oud 3o jaren. Zijne rechterhand was ge deeltelijk afgesneden doch geene verdere verwondingen werden bemerkt. Het slachtoffer had nog slechts eenige centen op zak. Zijne zakhorlogie vond men niet, maar de horlogieketting lag een eindje verder. Men vermoedt eene misdaad en veronderstelt dat Faut zal vermoord en vervolgens zijn lijk op den spoorweg zal gesleurd zijn. Poets wederom poets. De eerw. h. M.,onderpastoor in eene belang rijke parochie van Brussel, uit het Gesel len verein komend, werd aangesproken door eenen lieer, die min of meer.... scheef geladen was. Verschooning, zegde hij tot den priester, maar zijt gij den abbé Delarue niet Neen, antwoordde de onderpastoor heel beleefd gij verkeert in dwaling.... maar gij, zijt gij bij geval M. Smets niet? De dronken menheer zette zijnen weg voort. Een jonge daglooner, te Brussel, die met eene jonge fabriekwerkster eenige herbergen had bezocht kreeg onder het wandelen langs de vaart, ruzie met haar en wel zoo hevig, dat hij ten toppunt van gramschap haar in het water wierp. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen twee policieagenten toegesneld en deze brachten haar op 't drooge. De brutale vrijer werd natuurlijk aangehouden. Die zullen goed doen niet samen te trouwen, Eene uitvaart werd Maandag te Brussel gecelebreerd in de H. Rozen kranskerk, tot gedachtenis der slachtoffers van den ingevallen put te Ukkel. Talrijke hooge personen, alsook de werkbestuur- ders, aannemers, werkgezellen waren, benevens de familiën aanwezig. Locomotief op den loop. Vrij dag nacht werden de bewoners der Gau- cheretplaats, te Schaarbeek, gewekt door het geroep van den bareelwachter, oogen- blikkelijk gevolgd door een vreeselijken slag op de spoorbaan. Al de bewoners staken het hoofd buiten en bemerkten eene machien, liggend dwars over de spoorbaan, en een goede rentrein stompend en stootend onder vollen stoom. Ziehier wat er gebeurd was Werklieden wilden goed eren waggons aanhaken aan eene locomotief, wanneer deze. eer stoker en machinist er zich op bevonden, van zelf in beweging kwam en in dolle vaart, dus zonder geleiders, naar Schaarbeek holde I De bareelwachter der Gaucheretplaats zag van links een goederentrein aanstoo- men en van rechts de locomotief. Juist vóór de gemeenteschool kwam de locomotief in botsing met den goederen trein. De onbestuurde locomotief vloog dwars buiten de riggels. Gelukkig werden noch stoker, noch machinist van den goederentrein ge kwetst. De machinist die de locomotief onder drukking zette, moet vergeten hebben eene kraan te sluiteu en alzoo ging het gevaarte alleen op loop. Er is veel stoffe lijke schade, doch er zijn geene persoon lijke ongevallen te betreuren. Alweer een diefstal te Brussel. Ditmaal is de beurt aan de Caissb de Reports en de plichtige is een bediende, die ondanks het zeer burgerlijk maand geld van 225 fr. een prachtige villa be woonde, een stal met drie paarden bezat en leefde als een grand seigneur. De vis zoo heet hij was over anderhalf jaar thuis gekomen, zeggende dat hij gelukkig gespeculeerd en veel geld had gewonnen. Zijne jonge vrouw, moeder van twee kinderen, zegde haren post op in een groot modemagazijn en nu begon het goed leven. Doch, dezer dagen verdween in gezeg de Bank een chèque van 8,000 fr. Toen het parket veewittigd was en een onder zoek werd gidaan, werden al de bankbe dienden met de noodige kieschheid onder vraagd, doch op niemand kon eenig vermoeden zich vestigen. Maar men merkte met verwondering de afwezigheid op van De Vis, en bij nader onderzoek vernam men dat hij, zijn bureel verlatende, naar huis was gegaan, een valies had genomen en gezegd dat hij voor een paar dagen op reis moest. Later vend men van zijne hand een briefje meldend dat hij nooit meer terug kwam. De vrouw liep naar hare ouders, wier woning slechts door een tuintje van de hare gescheiden is. Maar deze lieden wisien nog niets van wat in de Bank was voorgevallen. Doch toen daags nadien een bediende der Bank kwam vragen, waarom De Vis niet naar het bureel gekomen was, kwam alles uit. Het gerecht nam dadelijk de noodige maatregelen, om te voorkomen dat De Vis naar het buitenland zou vluchten, zoo het niet reeds te laat was, en men deed in de bureelen opzoekingen naar andere onregelmatigheden. Hoe hoog het bedrag van het ont vreemde mag zijn, weet men nog niet maar zeker schijnt het dat hij in de ver- loopen x3 mnanden minstens 2 tot 3oo,ooo fr. verleerd heeft. Zondag nog, moest in zijne villa een groot diner plaats hebben. Dit werd na- natuurlijk afbesteld. Al de ontvreemdingen moeten gepleegd zijn bij middel van een zeer ingewikkeld stelsel van valsche cbèques, waarvan men het geheim nog moet ontdekken. Dl Vis is de zoon van eene zeer deftige burgersfamilie, die over een dertigtal jaren een uitgebreiden handel dreef in meubelpapier. Zij lieten élk hunner 3 zonen 120,000 fr. na. De zoon Maurice, de thans ontvluchtte bankbediende, studeerde in de school van Terkameren, die hij verliet met den graad van onderluitenant. Het militaire leven beviel hem niet en hij vroeg en kreeg een klerkeoplaats ir de Bank. Zijne persoonlijke fortuin ge bruikte hij voornamelijk om zijne twee broeders te ondersteunen, die hun deel van de ouderlijke nalatenschap hadden verkwist. Nu omtrent 8 jaar geleden huwde hij eene jonge modiste, dochter van eenen marmerbewerker. Hij heeft nu twee kin deren, twee dochterkens, 6 en 4 jaar oud. Eiken morgend vergezelde hij zijne vrouw naar het modemagazijn, waar zi; nog altijd werkzaam was, tot in Apri 1905 het geluk zoogezegd uit de lucht kwam gevalleu. Hij was hoofdzakelijk belast met den dienst der chèques en beweerde eene eigen brandkas te bezitten, met welks in houd hij naar welgevallen voor eigen rekening mocht speculeeren. In die brandkas heeft men bij onderzoek nog 20,000 fr. gevonden. Hoe hoog beloopt de ontvreemde som 1 wel Men weet het niet. Men spreekt van 400,000 fr. Hij was nog in onderhandeling voor den aankoop van de villa die hij be woonde. De inventaris was reeds opge maakt, van al wat zij bevatte, van den kelder tot den zolder. Middelerwijl had hij reeds eenige ver anderingen aan het huis gedaan. Het contract was gereed en zoo eerlang door de beide partijen onderteekend worden. den donkeren vooravond, in de dekenij is binnengeslopen, zich daar verborgen heeft en laten opsluiten. Eenmaal in zijnen schuilhoek, moet hij gewacht heb ben tot alles in huis was ingeslapen, alsdan heeft hij de voordeur geopend voor zijne medeplichtigen, want morgends heeft men die voordeur open gevonden zonder dat er ergens sporen van inbraak waren. De dieven hebben heel het huis door- loopen, er. hunne schreden verlicht met eene kaars waarvan de vetdiuppels overal te vinden zijn zij zijn eerst naar boven gegaan op eene ledige kamer, waar de voorraad peren bewaard wordt, zij heb ben verscheidene peren opgegeten en zich daarbij bediend van een groot mes hetwelk zij op de plaats zelf gevonden hebben de steeltjes en schillen van de peren legden zij netje6 op de schoorsteen plaat. Toen moeten zij weer naar beneden gekomen zijn, het gevonden mes mede nemend, waarschijnlijk om te moorden, bij aldien zij betrapt werden zij zijn binnengedrongen in het afzonderlijk bu reel van den zeer eerw. heer Deken, en hebben er al de schuiven en lagen onder zocht, de papieren allemaal dooreenge- worpen, en eene som geroofd van 900 frank, bestemd voor goede werken, als ook eene hoeveelheid postzegels. Op de dooreen geworpen papieren vond men het mes terug dat zij van- boven hadden medegebracht. De schelmen hebben het huis niet verlaten langs de voorpoort, waarschijnlijk omdat zij alsdan langs het licht moesten van eenen lantaarn, maar langs den kant der stedelijke meisjes school zijn zij over het hekken geklom men de sporen der beklimming zijn daar duidelijk waar te nemen. De policie heeft seffens een onderzoek ingesteld om de daders te ontdekken. Men kan denken hoe behendig de die ven zijn te werk gegaan, als men weet dat het huis bewoond is door den zeer eerw. heer deken, vier van de eerw. heeren onderpastoors en twee meiden. Geen enkele der bewoners heeft iets gehoord. Aangaande den anderen bankdiefstal dien ten nadeele der succursaal van het Comptoir d'Escompte, duurt het onder zoek nog altijd voort. De vrienden en vriendinnen van Decarte worden voortdurend onder vraagd. Een dezer laatste wat eene i8-jarige schoonheid,voor welke hij op den Waver- schen steenweg een prachtig appartement had gehuurd en die eiken keer, als zij de peerdenkoersen wilde bijwonen, in eene met twee peerden bespannen victoria werd afgehaald. Het meisje heeft al de juweelen, die zij van Decorte kreeg aan het gerecht afgr ■taan Te Groenendael ontmoetten twee automobielen elkaar. Zij botsten met zoo veel geweld tegen elkaar, dat beiden ir brokken en stukken vlogen. In de een zat advocaat Pierard van Brussel en eenige dames. De advocaat werd door schok verre weg geworpen. Toen men hem opnam was zijn schedel gebroken. In den anderen zaten twee gebroeders S en drie kinderen. Deze waren allen min der gekwetst. Van niemand dezer laatsten is de toestand gevaarlijk. Stoutmoedige diefstal.Donder dag nacht is te Lokeren een buitenge woon stoutmoedige diefstal geplee-"1 de dekenij. Men kan het gepleegde misdrijf niet uitleggen, of men moet aannemen dat een der dieven, gebruik makende van Rijke bedelaar.—Sinds jaren stond er dagelijks aan den ingang van de St- Pieterskerk, te Leuven een gebrekkige bedelaar. De man boezemde medelijden in en de opbrengst was goed. Men heeft er het bewijs van gekregen. De bedelaar is eenige dagen geleden overleden en hij heeft geen erfgenamen. Het verslag van den inboedel, die men ten zijnent vond is heel belangrijk. Zoo stelde men vast dat de aflijvige een coffre- fort in huur had in de Bank van Vlaan deren eene loopende rekening in de Bank van Gent, waarvan men in zijn bureelmeubel het checkboek vond en alles wel geboekt en in orde. In de kleerkas vond men zijne verschillende kostumen, de schoone en goede langs den eenen kant en zijne bedelaarskostumen langs den anderen kant. Een groot aantal brieven, antwoordend op vragen tot hulp en onderstand, die hij tot eene reeks lieden had gericht, waren allen zorgvuldig gerangschikt en leverden waarlijk meikwaardige dingen op. Men vond daardoor ook het bewijs dat aflijdige een boekje op de Spaar- en lijfrentkas bezat. I11 een woord, men mag zeggen dat de bedelaar een schoon fortuin nalaat. Hij is bezweken aan de suikerziekte. Dat een ongeluk nooit alleen komt ondervindt eene familie van Kortrijk. Vrijdag morgend had de vrouw Debruyle, zich aan hare trapleuning verhangen, uit wanhoop over de ziekte van haren zoon, die niet wel bij zijn verstand is. De koord brak echter, en de vrouw viel zich op den vloer den schedel te pletter. De zoon heeft zich nu uit wanhoop over de dood zijner moeder, in het kanaal verdronken. Een persoon van Beeringen stond hier op de foore, naar de toeren te kijken, die eenige kunstenmakers op het voorste eener barak uitrichten. Eensklaps her kende de man tusschen de foorereizigers zijne zuster, die sedert een paar jaren spoorloos verdwenen was. De policie werd verwittigd, die het minderjarig meisje ging halen en terug naar de ouder lijke woning bracht. De weduwe Louwers-Versluys te Breedene, is sedert Woensdag in haar 104'jaar getreden. Zij verheugt zich nog steeds in de beste gezondheid. Een zonderling ongeluk gebeurde op den Brusselschen steenweg te Charle roi. Een melkboer reed met zijne vrouw naar huis. Onder het rijden ontstak hij zijne pijp en het steksken viel in eene mand, die gevuld was met fuseeën en andere voorwerpen, die moesten dienen voor een vuurwerk. Die voorwerpen ont ploften en staken de kleeren der boerin in brand. Het peerd ging van schrik op hol en het snelle rijden wakkerde de vlam aan gelukkig snelden drie voorbij gangers ter hulp. Een hield het peerd tegen, terwijl de twee anderen de bran dende kleeren der vrouw uitdoofden. Toch is zij zeer erg gekwetst. De melkboer zelf was zoo zeer door den schrik ver lamd, dat hij als wezenloos, naast zijne brandende vrouw op de markt zat. De burgemeester te Verviers heeft verboden, de kinderen, welke door de socialisten van andere steden worden aangetrokken, nog in stoet naar de statie te brengen. De Bond der Kleine Nijverheid heeft naar den gemeenteraad eene petitie ge zonden om te vragen dat de gemeente lasten met de helft zouden verminderd worden, als vergoeding, voor de verlie zer., geleden gedurende het lock-out. Het manifest der patroons, dat feitelijk het lock-out opheft, heeft niet het minste uitwerksel gehad. In geene enkele fabriek hebben zij werklieden aangeboden. Gendarmen patroeljeerden door straten om desgevallende allen aani'a op de arbeidsvrijheid te beteugelen. Een catholiek raadslid heeft in gemeenteraad de petitie der kleine bé gers ondersteund en vraagt, evenals Carabin, ook een catholiek, dat stedelijke taksen eenigzins zouden w; den verlicht. M. Bouillenne, liberale schepene, klaart zich bereid, den wensch te ondr zoeken, maar doet opmerken dat talrij» zaken, door-den raad reeds gestemd, ar zienlijke uitgaven vergen. Wij zullen de prachtuitgaven acbs wegen laten, riep M. Limbourg. Een socialist, M. Fluche, stelt voor, de taksen der ge-lock-outte werklit te schaffen deze werklie zijr. meer belangstelling waard dan de kleinhacc laars. Dan volgde dc interpellatie van Duesburg, die zegde dat de fabriekat; pogen de werklie te dwingen doorhorj en ellende. Die uitslag, zegt hij,is onmensche^ Het volk is bedrogen, door de so:; men der socialisten. Spreker stelt voor, eene onderen commissie in te stellen, die zich ms: belanghebbenden in betrekking tc stellen, om tot een vergelijk te koK. De socialist Pirard steunt de vrat; M. Dutsburg. De belangen van heê stad zijn in de zaak betrokken. M. de burgemeester zegt dat, wa:; de twee partijen willen onderhand de moeilijkheden spoedig zullen opp zijn. Het blad Vooruit van Gent, bevat uitval in regel, tegen de Gentsche die tijdens hunne staking voor 151; fr. ondersteuning ontvingen en c; sommige fabrieken, geene roodeduit; hebben voor hunne broeders van" viers. Het blad zegt Die blijken van solidariteit van aard om de katoenbewerkers e werksters altijd de eersten te dos; om hit mildigst te steunen in gep.i werkstakingen of uitsluitingen. «Juistomdat een deel dit nicti aan zijnen plicht te kort blijft, komc hun zulks verwijten. Wij aarzelen geer» oogenblik des delwijze dezer vakgenooten kr schandelijk te noemen. In eenige Gentsc-ie fabrieken toe: ben de werklie een paar honderd fa bijeen gebracht. Een zonderling geval van v: ging heeft zich te Eigenbilsen ra daan. Een kind van eenen her:; had bier in een stekskenspot gegK dit uitgedronken. Eenige uren lel het vergiftigd gestorven. Men vond op den publiek» van Havré zekeren W. die min ei: onnoozel was, dood liggen. Eis men van gedacht dat een ongelti; overkomen was doch bij nader bleek dat hij het slachtoffer va:i misdaad was. Aan de wonden knea op het lichaam zichtbaar, gist DB hij met voetstampen werd gedooi. inwoner van Havré, die bij elks n wraakplannen tegen W. koestsi aangehouden. Een landlooper had te Lisogn' onderkomen gevonden in de schaap van eene hoeve. Gedurende deo 3 raakte dit gebouw in brand. E: schapen werden gered, doch vers« andere, alsook de vreemdeling, den dood in de vlammen. Te Couvin heeft een hevig os gewoed, gedurende het welk bf- bliksem nog al ernstige schade aafft De wekelijksche rust. Mess de Zondag erge incidenten te Panji dat de bakkersbazen niet hebbent terugkeeren op hun besluit van sü dags niet te werken. De gasten difi gen weigeren brood op voorhand ken, daar zij, zooals men weet, rustdag op beurt willen zien u«{ Tot de staking zullen zij evenwd overgaan, omdat zij daardoor in d-- der patroons zouden spelen. Desyi karner had een beroep tot de betW gericht, om haar te verzoeken zicp voorraden in de bakkerijen, die den: dag op beurt voorstaan. De policie had nu maatregelen f men, om de vrijheid van arbeid te eerbiedigen. Al de bakkerijen waau bel gewerkt werd zijn beschermd p den door 4000 agenten, 800 gardes- blicains en 1600 soldaten. Er is gewerkt in ig83 bakkerijen? 2090 die in Parijs zijn. De zijn dus slechts in een honderdtal» rijen weggebleven. De bazen wel van oordeel dat dit stelsel nu- blijven duren. Het werk is te ver» voor hen en voor de gasten. Zij P ren tegen welke wekelijksche rus zullen zich laten beboeten tot veranderd word. Meineed. De Engelsche «e meineed voor het gerecht schijnt:m afschrikwekkend te zijn. Rechte Vrijdag uitspraak doende in nw schapshof te Clerkenwell, klaag* steen en been over. De meineed, hij, is een der droevigste verschil in het Engelsche leven van1 teg® dig. Het afleggen van vaische g - onder eede wordt voor den rechter

De Denderbode | 1906 | | pagina 2