Geitententoonstelling AELST. Allerhande nieuws. OVER TE NEMEN Café-Hotel-Restaurant VOOR DEN HOEST SOCIALISMUS. Onder dezen titel brengt onze conirater Het Land van Waas een schrijven meê in het welk 't socialismus op meesterlijke wijze worde afgeschetst. Men oordeele Wat is eigentlijk het socialismus De fijnste geslepenste uitbuiting van den werkman. t Wat heeft bet socialismus sedert zijn bestaan voor den werkman gedaan De weinige boter van 's workmans brood geschreept eu hem al langs om dieper in den afgrond gedompeld. Wat heeft het socialismus sedert zijn bestaan aan den werkman gegeven Hem den hemel op aarde beloofd maar de helle gegeven in andere woor den, hem naar ziel en lichaam geruï neerd. Waaraan heeft het socialismus zyn bestaan te danken Aan de lichtgeloovigheid en ellende van den werkman. Moest de werkman tot zekeren welstand geraken, dan zou het socialismus geen reden van bestaan meer hebben, en daarom zorgt het socia lismus, vooruit en vooral, den werkman in de armoede te behouden. Wat doen de leiders van het socia lismus ten voordeele van den werkman? Zich vetmesten en den g-rooten Jan uithangen met de wekelyksche bijdrage van den gefopten werkman, die, als ver goeding voor die besparing uit zijnen mond en uit dien zijner vrouw en kin deren, wat beloften en rotte appelen voor bedanking ontvangt. Wat waren vroeger al die heeren leiders, die nu groote eigendommen aan- koopen Arme duivels, die blijde waren als ze iets te bijten of te knabbelen kregen en die nu ryk geworden zijn op het zweet van den werkman. Daarbij hoe veel millioenen heeft de werkman al niet verloren aan daguren alleen, vooral in de koolstreken, door opgelegde ofge- dwongene werkstakingen f En als de werkman door werkstaking ten uiterste gedreven is en kreveert van honger, welk complement krijgt hij dan Dat de onderstadskas uitgeput is en hij weer aan 't werk mag gaan, en alzoo is hij altijd even rijk Kijk eens rond u, werklieden en zeg met ons dat het wel de waarheid is. Uitpluizer. Men verzekert ons dat de roode winkelpolitiekers aan ons Stede lijk Bestuur een onbeschoft schrijven hebben gericht in 't welk er van de Ver- viersche wollebarons wordt gewaagd, ten einde 1° Machtiging te bekomen om ten kioske der Groote Merkt een concert te geven en gedurende de uitvoering eene geldomhaling te mogen doen ten voor deele der werkstakers van Verviers. 2° Eene toelage van duizend franks toe te staan om hier te Aalst ook een zeker getal kinders van Verviersche werkstakers te herbergen. Zouden ze er ook al een oordje willen aan verdienen lijk Vooruit te Gent? Wel dat de roode cresussen Fumé- mont, Vandervelde, Anseele en meer anderen eens hunne liefdadigheid toonen en eenige duizenden franks jonnen aan de gaaien die ze misleid hebben 't is maar plicht... Maar neen, ze zijn van Houdegem ze strijken liever op dan af te duimen En de roode coöperatieven die geld scheppen lijk slijk. Dat men dus op de Saskaai voor die kinders zorge ¥%Papier met leeuwken». NAUWELIJKS is het vonnis der Rechtbank van Dendermonde uit 't ge heugen 't welk de uitgever van 't Land van Ablst veroordeelde wegens grove beleedigingen tegen M. Baron Leo de Bethune, of onze Pie werd opnieuw voor 't Gerecht gedaagd wegens lasterlijke be leedigingen tegen MM. Verhaegen en Maenhout, Volksvertegenwoordigers van Gent. Als men 't Land van Ablst wekelijks leest, moet men tot zich zei ven zeggen De Richtbank van Audenaarde heeft ge lijk gehad toen zij, in haar vonnis van 1894, zegde, dat het wcord EERLOOS waarmeê De Stad Ninove het Land van Aelst bestempeld heeft, velkomen gerechtveerdigd is door de gewoonlijke schrijfwijze van dit laatste blad. Deze week ontving Groene Pie ook papier met leeuwkers van wege den E. H. Bogaert, onderpastoor, te Aalst-Mijl- beke. GA§li WKSTIE. Het orgaan der liberale firma Vijf ezels koppen deelt in zijn nummer van Zon dag 11., onder onderteekening van onzen vriend Pantoffel, een langdradig factum meê waar voorzeker de eene of de andere schoolpedant heeft aan meêgeknoeid. Wij willen niet stil blijven bij de lum melachtige lieftalligheden waarmeê de De Denderbode bejegend wordtwij bekreunen er ons niets meer meê dan met de beleedigingen die de eene of andere blauwen lummel ons achterna roept. Ten andere 't is ons reeds meer dan eens voorgevallen dat liberale miskweekte gui ten ons beleedigingen nariepen en telkens vervoorderden wij onzen weg zonder om zien. Gaan wij dus nogmaals voort en begin nen wij met te bestatigen dat onze vriend Pantoffel wel veel woorden kraamt maar geen enkel bewijsje levert dat, gelijk de liberale contróleurs beweren, de regie of zelfuitbating die duizenden en duizenden franks winst zal opleveren die ze voor spiegelen. Bewijzen, afdoende bewijzen gesteund op eene onafbreekbare cijfering, zijn er noodig... Zoo bloot weg houden staan de regie zal duizenden en duizenden franks winst afwerpen dat kan, wij her halen het, de domste kneukel van 10 uren in het rond ook. Waarom de becijfering in 't liberaal orgaan niet meêgedeeld En als men ons op afdoende wijze zal aantooner. dat de regie voordeeliger is aan de Stadskas dan de vergunning dan zullen wij 't voorstel der liberale contróleurs bijtreden. Men moet waarlijk onze Aalstersche bevolking voor gepatenteerde kwibussen houden om ze door zulke kenhuibensche streken te willen verschalken... Neen, neen, 1 Charles is te jong vriend. Aantoonon door onomstootbare bewijsvoeringen dat de regie voordeeli ger is voor de Stadskas dan de vergun ning ziedaar de kwestie en de kwestie alleen... Al wat ge in't liberaal orgaan hebt laten neêrkribbelen is eenvoudig armzalig gezcever in pakskens, hoor je 1 WAT PRETENTIE Plfl De roode leeperikken hebben eene vraag bij ons Stedelijk Bestuur ingediend om de be noeming van een lid der roode Federatie der vakbonden, te verzoeken in het Be stuur van het Stedelijk Werkloozenfonds. En dit Bestuur zegt het roode orgaan tje, heeft er een gunstig advies aan ver leend. Nu, in geval van benoeming komt het recht toe aan den Gemeenteraad, uit kracht van 't reglement. Maar, neen, zegt de leeperik, die de snullen scheert tegen 3o franks ter week, het recht een afgevaardigde voor onze vereenigingen te benoemen, komt niet toe aan een bestuur of aan den raad, maar aan de leden van onze vereeni- gingen zelf. Dus wij, roode leeperikken, alleen zijn meester in de zaak de Gemeenteraad moet zijn recht van benoeming afstaan, een in 't cijferen worden Waar de domme pretentie toch gaat nestelen Maar begrepen, man HET WEDER. Volgens den ouden Majoor moeten wij in deze maand October van den 10 tot den 18, heldere dagen hebben en koelte. Wat heldere dagen betreft heeft onze oude snorrebaard het goed geraden, doch aangaande de koelte slaagt hij dtn bal leelijk mis. En inderdaad Woensdag en Donderdag hadden wij tusscben den middag cn een uur, 27 1/2 a 28 graden reaumur warmte, iets wat zeer zeldzaam voorvalt op dees tjjdstip des jaais. WIJ ONTVANGEN van onze catholieke volksvertegenwoordigers de heeren Woeste, L. de Sadeleer en de Bethune den volgenden brief dien zij van dsn heer Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen hebben ontvan gen Waarde Collega, Ik heb het genoegen UEd te melden dat de werken voor het bouwen van eene overzetbrug voor voetgangers aan den overtochtweg, 91, te Geeraardsbergen weldra zullen aanbesteed worden. Aanvaard, enz. Brussel, den 10 October 1906. Sta&tsmelk erii scho ol voor Jongelingen TE BORSBEKE. Het Bestuur der Melkerijscbool voor Jongelingen te Borsbeke bericht de be langhebbenden, dat een nieuwe leergang zal beginnen den 20 October aanstaande, Om als leerling aangenomen te worden moet men i° Ten minste 16 jaar oud zijn 2° Van goed gedrag en zeden zijn 3® Ten minste ten goed lager onderwijs genoten hebben. De leertijd duurt 4 maanden en is gansch kosteloos. De leerlingen zijn vrij van 's Zaterdags middags tot 's Maandags morgens, en kunnen dus den Zondag in hunne familie doorbrengen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Bestuurder M. H. Miserez, Staatslandbouwkundigen te Aalst, of ter melkerij te Borsbeke. De belanghebbenden zijn verzocht zich binnen de 8 dagen te laten inschrijven. van Mijlbeke en Sint Job, ÏOO frs. prijzen, uitsluitelijk door de leden der maatschappij De Den- dergeit te verdienen, in de tentoonstelling die plaats heeft op Zondag 14 October aanstaande, om 2 uren na middag, op het Kerkplein van Mijlbeke. De fanfare De Lustige Hoveniers, s zal de tentoonstelling met hare schoonste aria's opluisteren. Allen naar Mijlbeke op dien dag. PATRONAGE AALST-MIJLBEKE. Zondag 21 October, in de groote Feest zaal prachtig CONCERT. Men zal opvoeren i® DE TWEE GEBROEDERS, drama in drij bedrijven. 2° DEN ANTIQUAIR, blijspel in één bedrijf. STAD AALST. Maatschappij De Bok kenrijders. Het feest der 40* verj ring eerst bepaald op 29 October is verdaagd tot MAANDAG 12 NOVEMBER 1906. Rechterlijke kronijk. BOTERVERVALSCHING. De genaamde Cam. P. botervi rkoopster te Letterhautem is door de boetstraffelijke Rechtbank van Dendermonde veroordeeld om, ter merkt onzer Stad Aalst, ver- valschte boter verkocht te hebben. Door de Policie ondervraagd, poogde zij zich uit den slag te halen door 't opgeven van een valschen naam, en uit dien hoofde bekwam ze ook nog 26 fr. boet dus 126 fr. te samen zonder de onkosten. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. De volgende heeren onzer stad van Aalst, zijn door 't lot aangewezen om als jurylid te zetelen gedurende den vierden zittijd van 1906. M.M. I.. Gheeraerdts, Burgemeester. E, Van Ghyseghem, biouwer. Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. heeft benoemd Decanale opzieners van het lager on derwijs in de bisschoppelijke scholen Voor de dekenij Ninove, den E. H. De Ruyck, principaal van het collegie te Ni nove voor de dekenij van St. Nikolaas (Waas), den E. II. De Feyter, Doctor in landbouwkunde, bestuurder der Zusters van Liefde, te Mels.-le. Onderpastoor te Ninove, den E. H. De Clippele, onderpastoor te Dender- windeke te Denderwindeke, den E. H. Pauwels, onderpastoor te Bottelare te Bottelare, den E. H. De Keyzer, R., leeraar te Aalst in 't Klein Begijnhof te Gent, den E. H. Ghysels, V., Candidaat in Natuurlijke wetenschappen, leeraar te Ronsse te Overmeire, den E. H. Sturm, onderpastoor te Desteldonck te Destel- donck, den E. H. De Jaeger, H., leeraar te Deynze. Creemboter. Markt van Zaterdag i3 October 1906 i35 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 253 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2020 kilogr. Kerk der Theresianen. Solemneele Octaaf ter cere van de H. Moeder Theresia. Orde der Goddelijke Diensten Maandag i5 October, ten 6 uren, de eerste Mis met het uitstellen van het Allerheiligste. De Solemneele Mis om 9 uren 's namid dags, ten 5 uren, het Lof met Fransch Sermoen. Zondag, 21 October, ten 6 uren de eerste Mis, met het uitstellen van het Allerheiligste. De Solemneele Mis om 9 uren. 's Na middags, ten 5 uren het Lof met Vlaamsch Sermoen. Woensdag, 17 October, ten 9 uren, Solemneele Mis en Fransch Sermoen, door eenen E. P. Carmeliet Discals, ter gelegenheid van den verjaardag der instel ling van het H. Kind Jezus van Praag. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAW DE PlITTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening BIJVOEGSEL. Aan ons Nr van heden behoort als bijvoegsel onze uurtabel van 't vertrek der treinen des ijzerenwegs en van den stoomtram. Zie Notarieële annoncen op de vierde bladzijde. De «Igemeene snijles- sen die eertijds in de Kostschool der Dames van Maria gegeven werden aan Juffers welke geene leerlingen waren van gezegde Kostschool, zullen voortaan ge geven worden, Vrijheidstraat, 39, te Aalst, den Dijnsdag van iedere week tegen 12 fr. de 3 maanden. Afzonderlijke lessen op aanvraag tegen fr. i,5o. Gabrielle Teurrekens, gediplomeerde snijster Werkongeval. Maandag na middag, rond 4 ure, is de genaamde Prosper Puylaert, 3o jaar oud, en te Assche wonende, in het Arsenaal te Aalst van eene ladder gevallen en het been ge broken. Verder had hij nog wonden aan het hoofd. De doktors Lacompte en Gre- goire hebben hem verzorgd en naar het gasthuis doen overbrengen. TOMBOLA van het Bescherm- comiteit der Gilden van Franschmans en Steenbakkers. In de 2de maandelijk- sche trekking van 7 October, is de obli gatie van Gent gewonnen door n* 3T3. De winner kan deze bekomen bij M. Duprez, Oudburg, 34*, Gent. EENE MEDEDEELING van den Belgischen Volksbond is ons te laat toegekomen om in haar geheel te kunnen ingelascht worden. Hulp wordt gevraagd tot ondersteu ning der gelock-oute niet-socialistische werklieden van Verviers welke, tegen over de socialistische partij, hunne Onafhankelijkheid willen bewaren. Hulpgelden of giften mogen gezonden worden naar het Secretariaat van den Belgischen Volksbond (Oudburg, 341, Gent) dat zal waken over de goede ver- deeling van den onderstand. HET algemeen cataloog van de WINTERNIEU WIGHEDEN der GROOTE MAGAZIJNEN Au Bon Marché, Nieuwstraat, te Brussel, komt te verschijnen. Wij zenden het VRIJ van alle kosten, als ook stalen onzer geweefsels aan de Dames welke er ons wel willen de aanvraag van doen. Do aan- koopente rekenen van frank» worden franco ge zonden. 44714. Vreeselijke kwelling van alle nachten. De ondervin ding van eenen inwoner van Hoei. Hoeveel slapelooze nachten heeft het prikkelend, grievend en het om zot wor dend speen U doen doorbrengen Welke marteling veroorzaakt het U ge durende den dag 1 Het is nutteloos dat gij eene menigte vermeende middelen gebruikt hebt en nochtans er bestaat een zeker middel, want lees hetgeen er eenen uwer mede burgers over zegt. Mr Emile Dentinne, wonende Thiers au Preter A la Sarte, zendt ons eenige inlichtingen ten dien opzichte, ons ver oorlovende ze kenbaar te maken. Hij schrijft ons Hoei, 12 Sept. igo3 Ziedaar twintig jaren dat ik van 't speen lijd en tot heden had ik nog geen krachtig middel gevon den, ik heb uwe 0 Foster's Zalf ver kocht te Aalst bij Mr De Valkeneer, apotheker, driemaal gebruikt en ik was reeds verlicht, ik heb de verpleging nog eenigen tijd voortgezet gedurende nog ongeveer acht dagen en sinds heb ik be- statigd dat die vreeselijke kwaal teene- maal verdwenen was. Den 2 Aug. 1904, 't zij elf maanden daarna, verklaarde ons Mr Dentine nog altijd zeer tevreden te zijn, want hij was nog alt(jd genezen denkt toch eens na, zegde hij ons, zulks kwelde mij reeds sinds den ouderdom van 17 jaren en ik ben er thans 37 Het hinderde mij al gaande, al staande, al werkende, zelfs des nachts al liggende leed ik; ook heden dat ik niet meer lij;', en dat ik mij zoo wel te pas voel wil ik dienst bewijzen aan degenen, die aan dezelfde kwalen lijden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De huid is eeae der wijzen waarop on zuiverheden uit het gestel gevoerd wor den, maar zij is aan bijzondere ongesteld heden, die haar werk beletten of tegen houden onderhevig en deze moeten in 't bijzonder behandeld worden. Eenige van deze ziekten zijn Eczema, Speen, Roos, Dauwworm, Schurft, enz. Foster's Zalf is een bijzonder middel voor iedere soort jeukende huidziekten men heeft ze gebruikt en hare kostbare waarde in dui- zende gevallen bestatigd. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf» geve van dezelfde soort als die wel ke M. Dentinne gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België En- gelschc Apotheek, Ch. Delacre, 5o Cou- denbergstraat Brussel D. A. 12. Snij- en Naailessen voor Da mes en Jufvrouwen, volgens de laatste nieuwe leerwijze, gegeven door Dame W* C. Bonner, 27, Brusselsche straat, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegra vuren, enz. LEDE. August Snoeck, wer kende bij den meesterkleermaker Gust. De Ras moest Zondag 11. eene commissie doen. Hij vroeg aan zijn meester of bij zijn rijwiel mocht gebruiken en zijn meester stemde toe. Des Maandags was Snoeck nog altijd weg en bleef weg. Het rijwiel is ontdekt te Óultre en Snoeck is naar Frankrijk gezwommen. Zondagavond, rond 7ure, werd te Massemen, Fr. Wyttinck aangevallen door drie kerels, met knuppels gewapend. Zij hadden zich verscholen in eene planterij. Toen Wyttinck voorbij kwam, sprongen zij op hem en sloegen hem op het hoofd, zoodat hij eene geopende wonde bekwam. Dokter Van Santen heeft de hoofdwonden toegenaaid. Een der daders is gekend. Wyttinck is bedlegerig. voor gezondheidsreden GROOTE SCHOONE aan de groote statie te Gent Zeer goede en trouwe klienteel. Han- delcijfer bewezen dcor de boeken. 2ich te ba vragen M. VOET-PUT- MANS, Groot Gewat. Gent. N° 8. Het spoorwegbestuur heeft te Ninove op de Groote Markt een grooten eigen dom gekocht voor het bouwen van het nieuwe postkantoor. De woning van den postmeester zal er aangehecht zijn. Deze zal voorzien zijn van eenen overgrooten Den 10 Augusti laatst werd de pachter Frans Dhou, van Ledeberg- Pamel, met revolverschoten doodelijk gekwetst. Hij duidde als den plichtige aan, zekeren Juliaan Hellinckx, die hem reeds vroeger messteken had toegebracht en daarvoor tot zes maanden gevang zitting veroordeeld werd. Hellinckx werd aangehouden, doch hield altijd vol on schuldig te zijn. Dhou was naar het Sint-Pietersgast huis te Brussel overgebracht. Zijn einde voelende naderen, had hij gevraagd om naar Pamel teruggevoerd te worden, om in zijne eigene woning te kunnen sterven. Dit werd gedaan. Zijn terugkeer bracht heel het dorp te been. De misdaad werd nog eens onderzocht en een dertigtal ge tuigen werden opnieuw gehoord. Nu, terwijl Dhou en een deel der bevolking Hellinckx blijven betichten, wijzen de andere inwoners duidelijk zekeren V. als den dader aan en de gendarmen moesten tusschenkomen, om hem tegen zijne zijne beschuldigers te beschermen. In afwachting dat er meer licht in de zaak komt, is V. nu insgelijks aange houden. In den middensten wagon van eenen trein met bedevaarders, die te Kortrijk van Oostakker terugkeerde ont stond eene gevaarlijke paniek, doordien de bodem van het rijtuig, door de ver- warmbuizen in brand was geraakt. De wagons, behoorende aan de West- Vlaandersche Maatschappij, hebben geen noodsignaal en dit was oorzaak dat de trein voortreed, gelukkig zeer traag, om dat men ean anderen trein moest laten passeeren. Vijf personen sprongen er uit gelukkig zonder zich erg te kwetsen en het was eerst bij de aankomst te Kor trijk dat het dienstpersoneel vernam wat er gebeurd was. IS DE BORSTSIROOP DE PRATERE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij deapothekers De Valc- keneer en Callebaut Het vrouwke Diddens te Duffel is Dinsdag haren ioien verjaardag inge treden. Om 7 ure werd eene dankmis opge dragen. De ouderlinge naderde ter H. Tafel. 's Avonds werd haar eene serenade gebracht. Moederke Diddens noodigde den heer Burgemeester uit eenen rondedans met haar te doen Het oudje is nog zeer levenslustig en opgeruimd. In den nacht van Maandag tot Dinsdag is een geweldige brand uitgebro ken in de abdij der Trappisten te Achel (Limburg). Het klooster dat eene lengte had van 100 meters, is geheel vernield. Van de kaasmakerij en melkerij blijft ook niets dan de verkoolde muren over. De schade is zeer aanzienlijk. De brand ontstond op de hooizolders ten 11 ure 's morgends en oogenblikkelijk werd de dienst onderbroken en het alarm geklept. De paters Trappisten brachten de brandspuiten voor en begonnen het red dingswerk. De eene groep bluschte' het vuur, terwijl de andere het vee in veilig heid bracht. De abdij zelf heeft niets geleden maar de stallen, het waschhuis, de melkerij, de kaasmakerij zijn vernield, met machienen en al wat zij aan voorraad en materieel bevatten. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt i5o,ooo fr. Het parket van Hasselt is ter plaatse geweest. Een der kloosterlingen is aan de hand gekwetst. Te Loo-ten-Hulle vond een boer twee zijne koeien dood in een stal. On derzoek doende naar de oorzaak, ontdekte hij dat de dieren vergiftigd waren door het eten van tabaksblaêren, die hij aan den muur te drogen had gehangen en in de eetkribbe tusschen het ander voeder waren geraakt. Maandag nacht ontmoette te St- Nicolaas, de agent Achille Roels, aan den hoek der Congostraat, langs den kant van Masceurkensdreef, twee vrouwen die ontuchtige liederen zongen. Hij verbood het haar.Zij overlaadden hem met scheld woorden en hij dreigde haar met een proces-verbaal. Eindelijk kwam eene de zer vrouwen in haar huis, eene herberg, en de agent werd geroepen hij trok er naartoe doch haar man kwam met haar buiten en zij begonnen den agent te be- leedigen en te slaan. Hij werd met eene haarspeld in het aangezicht gekwetst en ten gronde geworpen de agent kon weer opspringen hij (rok zijnen sabel en gaf er de vrouw eenen slag mee op het hoofd, die niet gevaarlijk is. Er is tegen haar en haren man proces-verbaal opge maakt voor slagen en beleediging der policie en het zingen van onzedige lie deren. De vrouw loopt met een gebusseld hoofd. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en gezondste. Op het grondgebied van de gemeente Belgrade zag de machinist van eenen buurttram twee kinderen uit eene gracht nevens den weg komen en zich op het tramspoor wagen. En op hetzelfde oogen- blik reed de locomotief de kinderen om- verre. Hij stopte zoohaast hij kon, in de verwachting achter den trein twee ver minkte lijkjes te vinden. En men vond de kinderen ongedeerd in een grachtje, waar de trein over moest rijden. Behalve eenige kneuzingen, hebben de kinderen niets. Maandag voormiddag was de ge naamde Henri Bormans van Viversel zand aan het steken in eene groef, kort bij de kluis van Bolderberg. Hij was daar alleen aan hat werk, de groef stortte in... Toen de vader van den ongelukkige kwam met de kar, om het zand te laden, vond hij de ingestorte groef. Henri Bor mans was reeds overleden toen men hem kon ontzetten. NICKELMUNT. Al de be schadigde of versleten geldstukken der ontmuntte nickelmunt zullen door de Na tionale Bank aanveerd worden. Aan de Quai des Tanneurs te Luik hoorde men Woensdag nacht hulpgeroep en de pergonen, wier aandacht hierdoor gaande was gemaakt, zagen te midden van de Maas een mensch liggen spar telen. Zij roeiden er naartoe en haalden hem op. In het policiebureel zegde hij te zijn ian G., zaakwaarnemer, die, langs de aai naar huis gaande, door twee mannen werd aangerand, van zijn geld 5o fr. beroofd en in het water geworpen. De policie onderzoekt. Hij draagt geen het minste spoor van geweld. Op den weg van Hoei naar Namen, ter plaatse waar het oude kasteel Beaufort den top der rots bekroont, is een zware steenblok, meer dan iooo>kilos wegende, lo s geraakt en gevallen op het dak van een der huizen, die aan den voet der rots neven den weg staan. Een waar mirakel mag het heeten dat het huis leeg was. Men herinnert zich dat, twaalf jaar ge leden niet verre van daar, dokter Farey, onder eene dergelijke massa verpletterd werd, op het oogenblik dat hij voorbij reed. M. de burgemeester Mullendorff te Verviers, die ook voorzitter is van de arbeidscommissie, gevolg gevende aan den in zitting van den gemeenteraad uit- gedrukten wensch, heeft de bonden van patroons en werklieden uitgenoodigd, elk drie afgeveerdigden te zenden,om Woens dag namiddag te onderhandelen met de commissie, die ten stadhuize zou zetelen. Dit is gebeurd. Een der patroons, M. Peltzer, heeft verklaard dat het in de bedoeling zijner collegas lag, de zaak zonder de tusschen- komst der commissie op te lossen. De afgeveerdigden der werklieden deel den dit gevoelen en er is besloten, eene commissie samen te stellen uit zes afge vaardigden van eiken groep, die onaf hankelijk zou blijven van de officieele arbeidscommissie. De eerste vergadering zou Vrijdag plaats hebben. Het voorzitterschap zal beurte lings door eenen patroon en door eenen werkman bekleed worden. Een zonderling en onverwacht gevolg van het lock-out is dat, door het vertrek van talrijke kinderen, heel het onderwijs ontredderd is. De gemeentescholen staan meer dan half leeg. Van de 5o blijven er nauwelijks 20 aanwezig. En het wegzenden der kinderen duurt voort. 450 van Verviers en 5o van Pe- pinster vertrokken Woensdag naar Ant werpen. Natuurlijk is elk vertrek een middel tot manifeiteeren. Men beweert dat de verzenders van kinderen, die opzoeken waar men ze maar vinden kan, zelfs tot bij ouders, die niet door het lock-out getroffen werden, Er zijn zoo onder anderen kinderen bij van metsers, boodschappers, enz., zeet de XX» Siècle- 6 Nu, dat verwondert ons niet. Als er comedie te spelen is, weteu de socialisten pijlen te maken van alle houtsoorten. De Gentsche Vooruit profiteert er van om zijeen winkel te doen draaien. Hij zet de menscben, die kinderen innemen, aan, hunne kleerkens aan te koopen in het kleerenmagazijn van Vooruit. De toestand scheen donderdag eenig- zins te veranderen, en niet in het voor deel der uitgeslotenen. Men vindt het over het algemeen zeer zonderling, dat de hoofden der werkmans beweging zich niet eens de moeite heb ben gegeven, met tegenvoorstellen te antwoorden op de voorstellen der pa troons, en zoo alle discussie ontwijken. In de rangen der werkeloozen begint men zelf te morren en te zeggen dat hst verdedigingscomiteit niet alles heeft ge daan wat het doen kon, daar ongetwijfeld de patroons hun manifest uitgaven, met het doel eenen eersten stap te doen om tot een vergelijk te komen. Zij beklagen zich ook over de spion» nendienst, die tegen hen is ingericht. Een voorbeeld Vijf werksters trieusen hadden na het lezen van het manifest het inzicht uitge drukt, met den patroon te gaan onder handelen over eenige voorwaarden. En daags nadien werden zij buiten het syndi- kaat gesloten en van alle hulp verstoken. Ook wordt het wegzenden der kinde ren niet meer met een goed oog aange zien. Men beschouwt het niet meer als een bewijs van solidariteit, maar eerder als eene slim ingerichle socialistische pro paganda. Want het is zeker dat de Ver viersche nijverheid veel ergere crisissen te te doorworstelen heeft gehad, zonder dat iemand eene hand uitstak om ouders of kinderen te helpen. Men noemt luidop de stoeten en op tochten der vertrekkende kinderen, caval cades politiques, waaraan onvermijdelijk socialistische kopstukken mee paradeeren. Nieuwe lock-hout. De machiennijverheid, die te Verviers een 2000tal leden telt, is ook met een lock-out bedreigd. De patroons zoeken eene overeenkomst, niemand weet op welken grond. Een hunner weigert, tot nu toe, bij te treden- Frankrijk. De scheiding. De Temps bevat een artikel, waaruit schijnt te blijken dat de ministerraad het eens is om op 11 December geen enkele kerk te sluiten, ze aan den pastoor persoonlijk over te dra gen en een jaar te wachten. Zelfde artikel geeft het gedacht op de overdracht van kerkelijke goederen te Culey, en Puy- masson te doen aanranden door een of anderen lastcnbetaler en aldus eene ar-

De Denderbode | 1906 | | pagina 2