Donderdag 18 October 1906 3 centieuien per nummer W* Jaar 3888 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Het redmiddel. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De telegraaf zonder draad. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den WoenBdag en Zaterdag van iedere -week onder dagtee- kemng van den volgenden dag. f De pryB ervan la tweemaal ter wiek voor de Stad B frankmet den Post veraomlen 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes m anden fr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwïttantiën door de Poet ont- tangen zijn ten taBte van den schuldenaar. Mon schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST, 17 OCTOBER 1906. Moest men het orgaan der firma Vijf ezelskoppen gelooven, dan zou het verplichtend onderwijs het menschdom gansch herschapen en zou België een Eden van rust, geluk en welvaart voor ieder een wezen. Geen schooiers meer, geen leegloopers meer, geen schelmen en deugnieten meer, geen dieven meer, geen moordenaars meer.... Jammer dat het zoo niet bestatigd wordt in de landen waar het verplichtend onderwijs sedert jaren en jaren bestaat. Een professor der Universiteit van Gent schrijft in de annalen van maat schappelijke wetenschappen over de ver houding tusschen onderwijs en wange drag en hij bewijst dat die verhouding weinig of niets beteekent. In Duitschland bij voorbeeld is de vooruitgang van het onderwijs altijd groot In Saksen is er op 1000 rekruten maar 1 die niet lezen en schrijven kan. Nochtans in Duitschland waren er in 1882 op 100,000 inwoners 1,040 veroor deelden, en in 1899, i25o. t In België waren er 123 ongeletterde rekruten op de duizend in 1901, in 1880 waren er nog 216. Nochtans groeide het getal veroordeelden verschrikkelijk aan. Men zou dus moeten besluiten hoe meer geletterden, hoe meer veroordeel den Maar daar zit de knoop niet. Ging onderwijs met degelijke christe lijke opvoeding gepaard Blijven onderwijs en opvoeding hun nen invloed uitoefenen Zijn al de kinderen die onderwijs zoch ten wel allen onderwezen, en bijzonder heeft de opvoeding vat op al de kin deren gehad Is er geen natuurlijk gebrek, geen ver standelijk, geen innerlijk gebrek bij dees en geen kind dat, als het de school verla ten heeft, van dat kind een luierik, een deugeniet, een boosdoener zal maken Is het midden waarin het kind zal leven na dat het de school verlaten heeft, wel van dien aard dat onderwijs en opvoe ding vruchten zullen afwerpen Zullen ondeugd, onmatigheid, slechte gezelschappen niet alle spoor van onder wijs en zelfs van schoolopvoeding doen verdwijnen Dat gebeurt bij kinderen die eene ern stige christelijke opvoeding genoten, hoe veel te gemakkelijker zal dit niet gebeu ren bij kinderen die opgevoed werden in 3a* Vervolg. Dit was in de tegenwoordige omstan digheden het eenige middel om haar eigen lijden te verzachten. De kleine weldoenster vroeg met be langstelling naar hare beschermelingen en deed hun alles uitdeelen wat de graaf haar op vastgestelde tijden voor hare ge noegens toekende. Toch gaf Eleonora, tot groote ergernis der gouvernante, niet toe. Al verzwakte hare gezondheid, hare wilskracht leed er niet onder en niet meer dan den eersten dag was zij er toe over te halen, den voet in eene grieksche kerk te zetten zij wilde er niet meer over hoeren spreken. Ik bid u, mevrouw, dat vermoeit nuj, en toch helpt het niet, antwoordde zij onveranderlijk, wanneer de ieverige Mev. Fallenbau, beurtelings vleiend, be lovend of bedreigend, haar over die zaken sprak. Het was in dezen toestand dat men het Paaschfeest naderde, een feest dat ®en, even als Kerstmis in Rusland, en vooral ir. de stad der Czaren, met buiten gewonen luisler vierde. Graaf Wladiroff, 's keizers gevolmach- tigd minister, kreeg even als de andere zekere zedeleer die den naam van zede- leer niet verdient En zoo honderd gevallen. Neen, neen Scholen gaan is geen be hoedmiddel tegen alle kwaad Verre yan ons te schrijven tegen onder wijs wij zijn overtuigd dat eene goede school, eene school waarin de kinderen christelijk opgevoed worden en opgeleid uiterst veel goed kan doen en zoo den ken alle catholieken erover zij hebben het bewezen met honderden scholen te Stichten en te betalen. Maar bloot het redmiddel zoeken in onderwijs, is waanzin. Het eene, het eenige middel is een ernstig onderwijs in de catholieke leering, eene opvoeding gegrondvest op die lee ring, christelijke werken die, na dat de kinderen de school verlaten hebben, hen beschutten tegen bederf en er jonge lie den en menschen van maken die aan Godsdienst, eer en deugd getrouw, de geboden Gods en die der Kerk naleven. Dè&r is het redmiddel nergens an ders De vagebond, de deugeniet, de boosdoener is geen vagebond, geen deu geniet geen boosdoener omdat hij zijn onderwijs vergeet maar omdat hij de wet Gods en die der Kerk vergeet, en ze niet naleeft. Dat zij gerust wezen, de liberalen de catholieke Kerk heeft immer en altijd voor het onoli wijs gezorgd Zij heeft bet zich altijd ten plicht gerekend de on wetendheid te bestrijden. Maar Zij weet ook bij ondervinding dat het onderwijs zonder de christelijke opvoeding, verre van een redmiddel te zijn, een groot ge vaar is voor den mensch en voor de sa menleving, al ware 't maar alleen omdat zulk onderwijs den mensch van de Kerk verwijdert. Het liberalismus zoekt niets anders dan dit laatste te doen en al het gerucht dat het maakt over verplichtend onderwijs wordt maar gemaakt n om zielen aan de Kerk te ontrukken. Hebben zij 't niet meermalen ver klaard, de liberalen En wat was hunne wet van 79 anders dan een schoolmachien tegen de Kerk en zelfs tegen God God behoede België van een liberaal ministerie dat het verplichtend onderwijs zou invoeren Wat er in Frankrijk ge beurt bewijst genoeg hoe het liberalismus geleid door de vrijmetselarij begint met de school onzijdig te maken, om te ein digen met kloosterkerken te verkoopen eu parochiekerken in danszalen te herschep pen want dat moet er van komen. Ziet de spaarpotten na.De uiterste tijd, bepaald voor het inleveren der oude nikkelstukken, nadert snel. hooge officieren van het hof, van wege Zijne Majesteit, eene uitnoodiging wat omtrent gelijk stond met een bevel met zijne familie de plechtigheid bij te wonen, die in de keizerlijke kapel zou plaats heb ben. Dit vorstelijk bevel bracht eene scha duw te meer op het voorhoofd van den graaf. Het kwam zeker niet in hem op, zich aan die verplichting te onttrekken, en in den grond was hij innerlijk verheugd, eene gelegenheid gevonden te hebben, zijn gezag over zijne dochter te doen gel- den. Maar van den anderen kant vreesde hij dat de teedere gezondheid van Eleonora wel een gevaarlijken schok zou kunnen krijgen wanneer hij, door krachtdadiger zijn gezag te handhaven, haren geest en haren wil geweld zou aandoen. Immers de geneeshceren verzekerden dat nu reeds haar zenuwstelsel sterk ont roerd was en deszelfs groote zwakheid de meeste voorzichtigheid oplegde. Ook was het niet zonder eene zekere ontroering dat hij, eerst 's avonds te vo ren, haar met liefdevollen blik aan schouwde, op vleienden toon tot haar «egde Gij zult u morgen schoon moeten maken, mijne lieve... De keizerin is zoo welwillend geweest, mij te zeggen, dat zij er op rekent, u in den paaschdienst te Hebben de moeders er reeds aan ge dacht de spaarpotten der kinderen na te zien t Ware inderdaad echt jammer moest men na einde November nog oude nik- kels vinden in de spaarpotten der kleine kleuters. Deze hebben zich dikwijls iels lekkers ontzegd, om den spaarpot te kun nen vullen. En het gespaarde zou niet meer, integendeel, minder waarde heb ben dan de knoppen welke men aoms in de bussen aantreft. Na 3o November hebben de oude nikkels geene waarde meer. De telegraaf zonder draad, is eene der laatste groote uitvindingen. De eerste proefnemingen ermeê, werden nog maar over 5 jaar gedaan, en reeds is er een internationaal congres bijeen geroepen, om de moeielijkheden te vereffenen welke door het gebruik dezer nieuwigheid zijn opgerezen. De toepassing der electrieke golvingen, gevonden door Hertz, is gedaan gewor den door eenen Franschman, doktor Branly, leeraar bij de catholieke hooge- school van Parijs. Er bleef nog slechts een toestel te maken, om de electrieke golvingen op te vangen an op to SCllrij- ven. Het was den Italiaan Marconi, die eerst zulkdanig toestel gemaakt heeft. Doch hij moet de eenigste niet geweest zijn want nu dat Marconi een mono polie van telegraphie zonder draad voor heeft, weigeren verscheidene mogend heden dien te aanvetrden, omdat zij eigene uitvinders en eigene toestellen hebben. Geheel de reden van bestaan der tegen woordige vergadering te Berlijn, ligt in de mededinging welke de Marconi-toe- stellen tegenkomen. In 't eerste opzicht, schijnt de tele graphie zonder draad een geheim der natuur. Nogthans, niets is eenvoudiger. Deze telelegraphie bestaat in het voort brengen van een vlammeken, een weêr- lichtje, 't is te zeggen, eene electrieke losbranding tusschen twee koperen bol len. Die sperk of die ontlasting is min of meer sterk, ingevolge den afstand op welken de koperen bollen, die men elec- troden noemt, van elkaar geplaatst zijn, en ook nog in gevolge de kracht der electrieke batterijen. Iedere electrieke ontlasting brengt eene golving teweeg, die in de ronde ver breedt, juist gelijk de waterspiegel rom- pelt van eenen vijver waarin men eenen steen werpt. Ronde en zich uitbreidende golven, gaan uit van de plaats waar de zien... in de keizerlijke kapel. Ik heb be loofd u mede te brengen. Dit bevel wachtte geen antwoord. Er was slechts spraak van gehoorzaamheid en onderwerping. En daags nadien, reeds vroeg, liet Eleonora zich zich zonder tegenspraak opschikken. En toen de graaf kwam, om haar af te halen en naar de hofkapel te geleiden, verklaarde hij tevreden te zijn over haar toilet. Hij ook had zich voor den grooten dag opgeschikt. Op zijn met ordeteekens bezaaid uni form, bemerkte men voornamelijk de St. Andreasorde in diamanten, waarvan hij het eereteeken droeg aan een blauw lint over den schouder, zoodat de zilveren achtbeenige ster met koningskroon en blauw kruis op de linkerborst prijkte. Te midden van het insigna las men de spreuk van het orde in goude letters. Graaf Wladiroff kwam met zijne doch ter binnen, juist op tijd om de keizerlijke familie plaats op de estrade te zien ne men. De keizer en de keizerin gingen zich zetten op de kostbare en wonderbaar schoon bewerkte ivoren tronen, die onder eenen hemel in brocaat, bekroond met kostbare gekleurde vederbossen, geplaatst (1) Soort van groot scherm met drie vleugels in heiligenbeelden nabij de altaren der grieksche kerken. steen gevallen is. Zoo ook gaan electrieke golvingen uit, door de lucht, van de plaats waar de electrieke ontlasting ge beurd is. Zij gaan omhoog, rechts, links overal. Daarin is de oorzaak gelegen dat een snelschrift zonder draa.l verzonden, langs alle kanten gaat, en dat men het kan opnemen in alle posten van in het ronde. Eene golving voortgebracht door eene electrieke ontlasting, spreidt zich uit, met de snelheid van den bliksem, tot op eenen zekeren afstand, ingevolge de kracht der losbranding. Om die golving op te re- men,.heeft Dr Branlv eenen glazen koker uitgedacht, opgevuld met afvijlsel van ijzer, iets wat zeer gevoelig is aan de magnetische strooming. Ieder maal dat er eene golving door de lucht voorbijgaat, verplaatsen zich die stofkes ijzer. Men heeft aan die glazen buis toevoegingen gedaan, zoodanig dat het afvijlsel van ijzer, bij het voorbijtrekken eener gol ving, w. rkt op een bijzonder pollood, en daarna wederom zyne eerste plaats neemt. Dit potlood maakt teekens op papier, een trekje min of meer lang, gelijk in den gewonen telegraf-Mors. Ook in den laatsten tijd heeft men beproefd verder en verder te telegra- pheren. Men kan nu tot op eenen afstand van zoo wat 400 uren telegrammen zen den. 't Is den meesten afstand tot nu toe bereikt. Die afstand hangt grcoton.ïool. af «ran de hoeveelheid electrische kracht welke in de hoogte wordt gebracht. In 1901 vergenoegde men zich met eenen mast van 20 meters hooge. Tegenwoordig ge bruikt men 4 masten van 5o meters hoogte, onder elkander verbonden met eenen rondloopenden draad, aan welken een geheel net andere draden vastgehaakt is, 40 tot 5o, die uit de electrieke machien komen en eene gelijke hoeveelheid elec- triciteit in de hoogte jagen. Mijnheer Marconi is niet alleen een rappen uitvinder hij heeft ook geld uit zijne uitvinding weten te trekken. Hij heeft deze aan zijn vaderland gegeven, op voorwaarde dat hij nooit andere dan Marconi's toestellen zou gebruiken en deze aan hem zou huren. Hij miek met Engeland eene zelfde overeenkomst, en daar staan twee mogendheden verbonden met dien uitvinder. M. Marconi verkoopt nooit zijne toe stellen hij geeft ze in huur, zoowel aan de landen als aan de schepen. Hij stelt er zelfs zijne eigene bedienden bij, die last hebben enkel de telegrammen over te zetten welke komen van zijne posten. Hij heeft telegraaf staties gezet langs ge heel de Italiaansche en de Engelsche kust. Hij heeft zijne toestellen opgedron gen aan de booten die den Atlantischen Oceaan doorkruissen. De Fransche boo- waren, in de Iconostare (i) rechts van het altaar. De tribunen waren bezet door eereda mes, waarachter eene talrijke menigte in de rijkste en de prachtigst mogelijke kostumen. Rondom de tronen al de voorname waardigheidsbekleders van bet land, de generaals cn maarschalken en den adel, gerangschikt volgens de orde hunner we- derzijdsche titels. Het marmer en het verguldsel schitter den in stroomen van licht, nog schit terender gemaakt door het getemperd zonnelicht, dat door de met behangsels versierde vensters neerdaalde, en aan de porphyren kolommen de tooverachtigste tinten gaf. Het genoegen was op aller aangezich ten te lezen. Een enkele misschien bleef te midden van deze talrijke en zwierige menigte peinzend en somber. De wonderen, zoo kwistig in dezen griekschen tempel rondgestrooid, ver blindden de blikken van Eleonora niet en de heiligenbeelden, overdekt met gouden sieraden, zooals dit in Rusland gebruike lijk is, lieten haar hart koud. Op den eersten rang acnter de eereda mes drong zij zich vreesachtig tegen hare tante Dolgorouki aan, die de graaf haar voor den tijd, dat de dienst duurde, had toevertrouwd. ten, op de linie van New-York, hebben ook als verplicht geweest ze aan te ne men. Marconi doet daardoor reeds groote concurrencie aan de overzeesche kabels, en zendt telegrammen tot in America, van op zijne post Poldku, in 't westen van Engeland, tot aan Cap Cod, in de Vereenigde Staten. Maar dit vereischt eenige uitlegging. 85 paketbooten en 600 tot 700 schepen der Engelsche vloot, zijn voorzien van Marconi-toestellen. Er zijn er altijd op weg tusschen Engeland en New-York, en zij dienen zoo tot aflossing zijner telegrammen. Van den eenen tot den anderen ontvangen zij de snelschrif- ten en zenden ze verder op, tot dat zij eindelijk aan vaste land geraken. Maar nu in Frankrijk en in Duitsch land langs de kusten gebruikt men geene Marconi-toestellen, doch wel deze van Fransche en Duitsche uitvinders. Het gebeurt alzoo dat de telegrammen uitge zonden door de Fransche kuststatiën, naar hunne schepen op weg naar Ame rica, wel toekomen op die schepen, maar van daar niet voort verzonden worden, omdat er aan boord dier schepen een be diende van Marconi is, die enkel deze snelschriften wil bestellen uitgezonden door eenen post aan Marconi zelf toebe- hoorend en met zijne toestellen voorzien. Hetzelfde gebeurt met de Duitsche snel- schrifton, uitgezonden door kuststatiën genootschap van Berlijn. Een passagier van een Fransch schip op weg naar America, is verplicht, wil hij dat zijn bericht toekome, het te zen den al Engeland rond, door eene Mar- coni-statie. Men kan gemakkelijk denken dat zulk misbruik van macht groote beknibbeling verwekt heeft. Frankrijk en Duitschland moesten er meest door lijden. Het is zelfs gebeurd dat prins Hendrik van Pruisen, broeder van den keizer, in 1903 op reis naar de Vereenigde Staten, van op zijn schip een snelschrift wilde zenden naar New-York. De telegram werd opgenomen te Cap Cod, maar de bediende van Marconi wilde hem niet bestellen, omdat hij van geen toestel uitgezonden was komende uit zijn huis. Van toen af nam Duitschland op zich de kwestie te regelen. Eer.e eerste ver gadering werd bijeengeroepen te Berlijn; maar Engeland en Italië wilden er geen vertegenwoordiger naartoe zenden, en brachten voor reden bij dat zij tegenover Marconi verplicht waren. Nu heeft Duitschland opnieuw eene poging gedaan, en sedert 3 dezer is een congres vereenigd te Berlijn. De voor zitter is Duitscher men is evenwel over eengekomen dat de verhandelingen in het Met het gelaat half in de handen ver borgen weende zij in stilte, toen zij eens klaps door eene siddering werd overval len. De koorzangers hieven met een merk- weerdig ensemble het loflied Aan God EN AAN DEN CzAAR aan. Onmogelijk was het, zich iets meer be- tooverend in te beelden, en het muzikale gehoor van Eleonora was er letterlijk door in verrukking. Eene diepe stilte heerschte 11a ileic me lodie. De pope, schitterend onder het met edelsteenen bezaaide gewaad, wachtte beweegloos aan den voet van het altaar, tot de Czaar het Christos vor Christ met luider stemme had uitgesproken en dat hij, volgens een oud gebruik eenen sol daat van de lijfwacht omarmde, hem den paaschkus had gegeven. De dienst eindigde in plechtige geest drift, terwijl de klokken het Alleluia over de stad zonden. Doch hoezeer Eleonora de pracht en de kunst der muzikale uitvoering bewon derde, toch bleef haar hart treurig, wan neer zij nadacht hoe in het machtige Rusland haar de godsdienst, alleen ver heven, zich in onaanzienlijke bidplaatsen moest verbergen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1