Eli Dl EN ANDER. Stad Aalst.-Werkbeurs Tooneelvertooning h Staatsmelkerii schooi ^oor Tingelingen AELST. Frankrijk. ZEEVISCIIHAIV DEL H. Arys-De Paepe. Politie. Personeel, Fransch zouden plaats hebben. Al de landen zijn er nu vertegenwoordigdigd, en de Staat Montenegro heeft er voor zijnen vertegenwoordiger Marconi zelf naartoe gezonden. Er zijn zoo een hon derd afgeveerdigden. Het congres zal enkel beraadslagen, en 't is gelast de op lossing van verscheidene kwesties voor te bereiden, onder andere de verplichting voor al de posten en staties, van alle tele grammen voort te zenden, van welken oorsprong zij mochten wezen. Ook zal er dienen onderscheid gemaakt te worden tusschen internationale, nationale en mili taire posten. De Fransche Staat heeft het monopool der telegrammen op zich genomen en is er zeer duur mede. Hij vraagt 75 cen tiemen per woord. Duitschland heeft eene goed ingerichte handelsmaatschappij, en is veel goedkooper met zijne snelschriften zonder draad. PATRONAGE AALST-MIJLBEKE. Zondag 21 October, in degroote Feest zaal prachtig CONCERT. Men zal opvoeren DE TWEE GEBROEDERS, drama in drij b drijven. DEN ANTIQUAIR, blijspel in één bedrijf. STAD AALST. Maatschappij t De Bok kenrijders. Het feest der 40* verjaring eerst bepaald op 29 October is verdaagd tot MAANDAG 12 NOVEMBER 1906. Socialism en huisgezin.Gedurende verscheidene opeenvolgende dagen ver schenen er in den socialistischen Journal de Charleroi talrijke aankondigingen van verlaten echtgenooten, die de schulden van hunne vrouw niet meer erkenden. Dat is een stellig bewijs van het ontbin dend uitwerksel dat het socialism en de vrijdenkerij te weeg brengen. In het enkel nummer van Woensdag, van genoemd blad treft men er drie aan. Inderdaad, 't gaat er goed bij de rood jes van Charleroi. Vooruit zou zijne gewezen uitgeefster kunnen afvaardigen om daar orde te gaan in stellen. Openbare schuld. De openbare schuld van Nederland bedraagt, in de ronde cijfers, de som van een miljard zes honderd miljoen gulden, dat is ongeveer drie miljard twee honderd miljoen frank. Die van België is aanzienlijk geringer en wordt dan nog vergoed door een even waardig kapitaal in spoorwegen, havens en andere geldopbrengende inrichtingen Eene nieuwe uitvinding. Een jong poolsch ingenieur, Weingott ge naamd, heeft een telefoontoestel uitge vonden, zoo groot als een zakuurwerk, en dus gemakkelijk draagbaar, om in volle straat te kunnen telefoneeren. Het is ep.n klein toestel dat men vasthaakt aan een telefoonleiddraad geplaatst op de hoeken van den openbaren weg, in eene gesloten kas. Elke geabonneerde op den telefoon zal een dergelijk zaktoestel ont vangen, alsmede een sleutel voor de openbare telefoonkasjes zoodanig dat elkeen op elk oogenblik en op elke druk bezochte plaats van den telefoon zal kun nen gebruik maken. STAD AELST. Worden gevraagd Goede Schrijnwerken, Kleermakers, halve gasten en let rjongens, goede Wevers. Vragen werk. 1 Huisknecht met gord gedrag, 1 goede Koetsier, Daglooners en fabriekwerkers. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAA' DE PLTTK, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening I» R AC HTIGE te geven door de Heeren Meesters der Zondagschool van Sint Martinus, Maandag 22 October, om 5 1/2 ure 's avonds, in de Zaal van den Catholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat, ter gelegenheid der Prijsdeeling aan de leer lingen dei Zondagschool. i® OPENING0VOOR ORKEST, a* HUGH SCOTT, tooneelspel in de drij bedrijven, naar het drama De Lichttoren van II. Pes ters. 3° IN DEN TIJD DER PATRIOTTEN, Kluchtspel met Zang in één bedrijf, door P.Van Nuffel, Muziek van J.Cammaeet. Prijzen der plaatsen i* rang fr. 2,00 tweede rang fr. 1,00 derde rang fr. 0,50. Kaarten zijn te bekomen ten lokale van den Kring, Korte Zoutstraat, tot den dag der Vertooning. Het Bestuur Jonge! mgen te TE BORSBEKE. -J' ijschool voor heke .richt de be- een nieuwe leergang zal beginnen den ao October aanstaande, Om als leerling aangenomen te worden moet men 1° Ten minste 16 jaar oud zijn 2° Van goed gedrag en zeden zijn 3° Ten minste een goed lager onderwijs genoten hebben. De leertijd duurt 4 maanden en is gansch kosteloos. De leerlingen zijn vrij van 's Zaterdags middags lot 's Maandags morgens, en kunnen dus den Zondag in hunne familie doorbrengen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Bestuurder M. H. Miserez, Staatslandbouwkundigen te Aalst, of ter mei ke rij te Borsbeke. De belanghebbenden zijn verzocht zich binnen de 8 dagen te laten inschrijven. Creemboter. Markt van Woensdag 17 October 1906 85 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Moord te Oordegem. Vrijdag avond iets over 6 uren, kwam Rozalie Schamp weduwe van Gustaaf De Ryck, wonende te Vlierzele Strijmeersch, bij de Gendarmerie te Oordegem aankla gen dat zekere persoon zijnen hond tegen hare kinderen had aangehitst en dat een dezer laatsten er in de seskens was van gevallen. 's Avonds was ze niet naar huis weder gekeerd en zaterdag vroeg in den mor- gend gingen hare kinderen naar haar op zoek uit. Een harer kinderen, een mannetje van 7 A 8 jaren ontdekte haar in 't veld op een 3ootal meters van de kassei en een iootal meters van de Pompwegstraat. Het lijk was aan de keel geweldig ge zwollen 't gene aan verwurging doet den ken en op 't hoofd bestatigde men eene vreeselijke wonde, waarschijnlijk veroor zaakt door den slag eener spade. Het ongelukkig slachtoffer is 41 jaar oud en moeder van vijf minderjarige kin- ders. Drie metsers van Erondegem die huis waarts keerden hebben hooren roepen Moord Menschen helpt mij maar zij gaven er geen acht aan en vervoorderden hunnen weg. Zaterdag toe.n zij de moord vernamen, gingen zij ter Gendarmerie van ooruegem zeggen war ze gehoord hadden. Zaterdag om 12 1/2 ure kwam 't parket van Dendermonde en heeft twee ver dachte kerels aangehouden en ze naar 't gevang van Dendermonde doen voeren. Zij kwamen langs over Aalst. Door strikvragen in 't nauwgebracht deed D. C. bekentenis en zegde dat hij zich over de vrouw had gewroken omdat ze hem bij de Gendarmerie had aange klaagd over zijne honden. Ik sprak af, zegde hij, met mijn ka- meraad V. D. G., om haar met klup- pels dood te slaan en wij hebben haar 1 afgewacht rond 6 uren viel zij in ons handen. De twee moordenaars zijn jongelingen van 16 en 17 jaar. Het lijk der vermoorde werd naar Wet- teren gebracht voor de lijkschouwing. Nadere bijzonderheden. De mis daad moet waarlijk op ongehoorde en barbaarsche wijze gepleegd zijn. De misdaad moet volgenderwijze ge beurd zijn De vrouw Rozalie Schamp was, zooals men weet, bij de gendarmen gaan klagen, omdat een harer buren zijnen hond tegen hare kinderen ophitste, en keerde rond 6 ure 's avonds naar huis. Onderweg werd zij door twee jonge kerels afgewacht. Toen zij deze de vrouw bemerkten, rand den zij haar aan begonnen er onbarmhar tig op te slaan. De weduwe, liep, om hulp roepend, voort over eene partij land, doch werd door hare beulen ingehaald in eene partij rapen en letterlijk 't hoofd ingeslagen met eenen knuppel, en niet met eene spade. Men heeft echter vruchteloos den om trek waar de misdaad gepleegd werd, doorzocht. De knuppel werd niet gevon den. Het lijk was vreeselijk om aanschou wen. De schedel was verbrijzeld. Een oor was om zoo te zeggen afgerukt. De keel was erg gezwollen een der armen en de hand waren blauw geslagen of ge stampt. Het slachtoffer is met eene verregaande wreedheid geslagen. Op haar noodge- schreeuw hadden beide kerels geene acht gegeven. Het schijnt onbegrijpelijk hoe er kerels gevonden worden, die, niet onder invloed van den drank, zulke misdaden kunnen plegen. Voor hetgeen het slachtoffer betreft, de vrouw werd in de streek niet al te gaarne gezien, doch niets rechtvaardigde zulke mishandelingen. Hoe men het lijk vond. De kinderen van Rosalie Schamp, hunne moeder niet ziende thuiskomen, waren zeer ongerust en, toen de vrouw zaterdag morgend nog niet thuis was, werden op zoekingen gedaan, doch in 't eerste zon- 1 der uitslag. Eene kar reed over de straat, op eeni- gen afstand van de plaats der misdaad, Een 7jarig zoontje van het slachtoffer vroeg om een eindje te mogen mederijden, hetgeen toegestaan werd. Angstig blikte het knaapje over de vel den. Het bespeurde eensklaps iets dat boven op het land lag. Het kind sprong van de kar, liep ter plaats en vond er het verminkte lijk zij ner ongelukkige moeder liggen Het was dan rond 10 1/2 ure in den voormiddag. Een half uur nadien varen wel vijf honderd personen ter plaats. De gendarmerie werd verwittigd, doch al de gendarmen, uitgenomen een. waren op dienstronde. Bij de thuiskomst van den bevelhebber, vielen de vermoedens onmiddelijk op den persoon, tegen wien vrouw Schamp eene klacht had neerge legd. De gendarmen hielden zekeren Frede- rik V. D. G. aan, 17 jaar oud, wiens hond tegen hare kinders was opgejaagd geweest. De iöjarige De Coensel, die in tegenwoordigheid van V. D. G. was ge zien, werd insgelijks aangehouden. Het moet zijn dat de vermoedens der gendarmen gegrond waren, want zaterdag avond bracht men V. D. G. en De Coen sel met den tram van 6 1/2 naar Aalst en van daar naar Dendermonde. Er wordt in de gemeente verteld dat een der kerels bekentenissen heeft afge legd. Beide verdachten waren erg kwaad op de vrouw. De bestuurder van het bureel der Staatsdomeinen te Brussel, M. Mendiaux is leelijk beetgenomen door eenen be diende, die hij voor eigen rekening had aangenomen en wegens wiens handel wijze hij dus verantwoordelijk is. Die bediende was vroeger ontvanger op den tram. Hij was ziekelijk en moest dit werk laten staan. En, eene oude moe der te onderhouden hebbend, aanvaardde hij het plaatske van particulier bediende bij M. Mendiaux, tegen 70 fr. per maand Zijn werk was alle maanden de lijst opmaken van de eigendommen, door den Staat onteigend, maar die, in afwachting dat zij afgebroken of tot andere do dein den aangewend werden, nog altijd ver huurd bleven. Nu had een verificateur der registratie bemerkt, dat er, onder de 900 of 1000 eigendommen van den omtrek, «lie als onverliuurd geboekt staan, er regel matig een voorkwam, dat hij kende en wist in zeer goeden staat te zijn. En, door nieuwsgierigheid gedreven, ging hij zelf dit huis eens zien. Tot zijne groote verwondering vond hij het bewoond. En aan de bewoners vroeg hij met welk recht zij daar woonden. Wel, mijnheer, zegde zij, wij zijn volkomen in regel onze huur wordt regelmatig betaald. Hier zijn de kwittan- cies. Deze waren inderdaad in regel cn on derteekend door X., den bewusten be diende, voor den bestuurder der domeinen. M. Mendiaux werd onderricht over de zaak en deze riep den klerk in zijn cabi net. Hij verweet hem met zachtheid zijn gedrag en de ongelukkige erkende wee- nend dat hij zich inderdaad verscheidene maanden huur van het bewuste huis had toegeëigend. Maar zijn loon was ook zoo klein, zegde hij, dat bij er onmogelijk met zijne moeder van leven kon. De bestuurder had medelijden met hem en verklaarde, niets te zullen terug eischen, of zelfs geene klacht tegen hem te zullen indienen. Daarop verliet X. het buret!Hij ging naar huis, omhelsde zijne moeder en ver liet de woning, om niet meer teiug keeren... Zijn signalement is nu rond gezonden De moeder is als zinneloos van droef heid en vraagt aan iedereen naar haren zoon. Zij weet niet wat er tusschen hem en zijnen patroon heeft plaats gehad. Nieuwe brandstichtingen hebben plaats gehad in den omtrek van Oud- naarde. Te Maeter werd de hoeve der weduwe Simoens vernield, de tweede weinig lijds, aan dezelfde eigenares toe behoorende. Ook te Etichove zag een pachter, die eenige dagen te voren eenen brandbrief ontving, zijne hoeve door het vuur vernielen. Reeds twaalf branden hadden hier plaats binnen eene maand tijds. Ondanks de ieverige werking van het gerecht duren de brandstichtingen rond Oudenaarde onverpoosd voort. Nu Zondag avond is weer eene hoeve tot den grond toe vernield, ditmaal Moerkerke. De eigenaar Vanderdonckt had over eenige dagen een naamloozen brief ont vangen hem verwittigende dat zijn goed in den loop der week zou worden nield. En de brandstichter heeft woord ge houden de hoeve vatte vuur op drie plaatsen te gelijk. Verscheidene dieren, onder welke twee peerden, zijn in de vlammen omgekomen. Andere bewoners van den omtrek heb ben nog brandbrieven ontvangen. Ook de statieoverste van Etichove heeft eenen brief ontvangen, waarin staat dat vóór nieuwjaar de schoonste hoeven van deze gemeenten zullen afbranden. De bevolking is vol schrik. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had er op het grondgebied der ge meente Becquevoort (Leuven) eene bloe dige ontmoeting plaats tusschen gendar men en wildstroopers. De bijzonderheden ontbreken nog tot hier toe, maar wat vast slaat is, dat een der wildstroopers doodelijk gekwetst werd na dat er verscheidene schoten ge wisseld werden. Het parket heeft zfch Zondag ter plaats begeven om een eerste onderzoek te doen; met M. Verbruggen, onderzoeksrechter, gingen MM. de procureur Van der Ho ven, de griffier Joostens en de luitenant der gendarmerie van Leuven, deze laat ste om de verantwoordelijkheid zijner mannen vast te stellen, Spoorwegongelukken.Een groot ongeluk gebeurde Maandag avond te Marchienne-au-Pont. De expresstrein, die ten 6 u. 45 m. Charleroi verlaten had. reed door gezegde statie. Hij werd door twee locomotieven getrokken. De eerste van de twee machienen sprong uit de rails, viel om en de tweede ver nielde de tender. De stoker en de machinist werden op hunnen post gedood. De schok wierp de passagiers door elkander en verscheidene bekwamen min of meer erge kneuzingen en kwetsuren. De treinendienst was heel en gansch ontredderd. De policie en «le gendar merie waren nauwelijks bij machte de duizenden personen, die zich rond de plaats verdrongen, op gewenschten af stand te houden. In de statie van Thollenbeek, waar het Zondag kermis was is tijdens de feeste lijkheden een droevig ongeluk voorge vallen. Bij het naderen van eenen trein, zag de bareelwachter Paduat eene oude vrouw nog poging doen om over de baan te stappen. Onvermijdelijk moest zij gedood worden. Paduat sprong toe en wilde de vrouw wegrukken. Het was te laat. De trein wierp beiden omverre, in het midden der baan en, toen het gevaarte voorbij was,lag er niets meer dan de twee vreeselijk verminkte lijken. De vrouw was de 67-jarige Trees Schollaert. De wachter was weduwnaar met twee kinderen. Onbezonnen wielrijder. Som mige wielrijders geven er veel reden toe dat zij door de buitenlieden niet altijd vriendelijk ontvangen worden. Ziehier een geval, waarover het parket een streng onderzoek heeft ingesteld. Een wielrijder reed dezer dagen door Vlimmeren. Op of naast de velobaan speelden kinderen die zich bij zijne aan komst niet verre genoeg verwijderden, en zich dus wel blootstelden van overreden te worden. Terwijl de fietser voorzichtig voorbijreed, gaf hij met den voet aan een der kinderen eenen stamp, dat het man neke m de gracht tuimelde. Het "kind klaagt sedert van inwendige pijnen, en zijn toestand is sedert eepige dagen zoo danig verergerd, dat een noodlottige afloop gevreesd wordt. De wielrijder is gekend. Van een kind, een kieken, en een hond. Het 4 jarig kind van J. Nijdam, te Steenwijk, speelde in 't nabu rige Nijensleek (Dr.) in de nabijheid van een kloek met kiekjens. De hen, bevreesd voor haar kroost, vloog het kind op 't hoofd en pikte het zóó, dat weldra eenige verwondingen ontstonden. Op het geschrei van het kind toesnellende, zag men dat de hond van J. Mos het arme wicht te hulp was gekomen. Het schran dere dier nam de hen in den bek,schudde haar flink heen en weer, bij wijze van bestraffing, en liet zijn prooi daarna weer los. De woede van de kakelaarster was nog niet bekoeld, maar daaraan stoorde de hond zich niet, met minachting keek het verstandige dier naar dc hen om, en ging daarop mot de huisgenooten naar binnen, zich bewust, een goed werk te hebben verricht. De hoogste boomen der aarde. hoogste boomen der aarde zijn zonder twijfel te zien in Nieuw-Holland, waar koortsboomen Eucalyptus amygdalina voorkomen, die naast den Dom te Utrecht geplant, dezen in de schaduw zetten. Een boom van 20 meters lang is aleenheele kerel, maar wat beteekent dat bij een boom van 122 meters hoogte. Men heeft daar stammen gezien, die aan den voet een middellijn hadden van 3i meters en ook die op 44 meters van den grond nog 3 meters doorsnede waren. Dat deze boomsoort snel groeit, blijkt uit het feit, dat men waargenomen heeft, dat zs in 8 jaar 15 meters gegroeid waren. Het geslacht der Eucalyptus behoort tot de familie van de Myrtacene en in onze hoven zien wij dikwijls gedurende den zomer de Eucalyptus globulus, waarvan de gedroogde bladeren dienen tot bestrij ding der suikerziekte. Schrikkelijke misdaad te Auve- lais. Nabij dc brug van den Samber woont sedert 2 maanden een vreemd huis- huishouden, van La Louvière afkomstig. De man is mijnwerker. Rond 7 ure, in den avond ging de man uit zijn huis, tot zijn buurman zeggende Ditmaal ga ik naar den commissaris, ik heb haar gedood, r Men kwam binnen en een droevig schouwspel zag men. De vrouw lag uitgestrekt in een plas bloed, den schedel geopend door een slag met een bijl. Onderwijl had de moordenaar zijne twee kinderen op den arm genomen en ging zich gevangen geven. Een kapelaan, in allerijl geroepen, diende de vrouw de Laatste Sacramenten toe waarna zij wel dra den geest gaf. De genaamde Jean Vandenbroeck heeft Lucienne Heymans getrouwd die 38 jaar oud is. De man is 40 jaar. Sedert eenigen tijd was het huishouden Vandenbroeck het voorwerp van hevige twisten. De man beschuldigde zijne vrouw van ontrouw. Vandenbroeck is in het gevang van Namen opgesloten. Te Verviers. De gemengde scheidscommissie heeft Maandag voor de tweede maal gezeteld. De vergadering duurde drie volle uren. Er werd besloten, niets aan de dag. bladen meê te deelen de indruk die de bijeenkomst onder de aanwezigen teweeg bracht, schijnt gunstig te zijn. De werkmansgroep heeft lezing ge. geven van eene verklaring, die in grond- begin het meesterschap van de patroon» erkent, doch ziet niet af van zekere syn dicale voorrechten. De patroonsgroep vraagt van haren kant, de invoering van het princiep der twee getouwen. De werkmansvereenigingen zullen hier- over geraadpleegd worden. De commissie zal Woensdag opnieuw vergaderen. Als een gevolg der staking wordt ge meld dat op de lijsten der artikelen, doo: de fabrikanten ter markt gebracht, een vijftigtal nummers zijn doorschrapt, als zijnde uitverkocht of niet te fabrikeeren uit hoofde van de crisis. Men schrijft thans ook reeds de vol wassenen op, die in Gentsche of Antr werpsche families willen opgenomen worden. Een blad meldt dat verscheidene deren te Verviers zijn teruggekeerd. Godsdienstvervolging. Vrijdag irorgend zijn 5oo man troepen en gen darmen naar het collegie van Sarzeau, Morbihan, getrokken om den laatsta pater, de overste, pater Beduel, uit he gesticht te verjagen. Te 6 ure belde me; geen antwoord, tenzij dat de noodkld geluid werd en de boeren toestroomden Zij werden evenwel achteruit gedrevet door de soldaten. Te 9 ure, na de wettip sommaties, werden al de deuren inge stampt, tot men de kapel bereikt had wai' de pater zich bevond. De huissier meerde hem heen te gaan, maar Beduel weigerde en toen zette de polib commissaris hem met geweld aan i deur. Het milliard der kloosters. weergalooze rooverij waartoe de zooge zegde likwiJatie der kloostergoedere aanleiding geeft, werd in de Allier doa de volgende feiten gekenmerkt Te Varennes werd het huis der br» ders Maristen, dat zeker 3oo,ooo fr. I»! gekost, te koop gesteld voor 80,000 fr.L kwam geen enkele kooper. De prijs is n verlaagd en de volgende tekoopsteUiug zal gebeuren op den prijs van 40,000 Te Souvigny was onlangs het huis ie broeders te koop. Het was geschat op 1 tot 40,000 fr. en werd tckoop geste voor 8000 fr. De vrije onderwijzer vt Souvigny bood 5o fr. en was kooper. Een der schandelijkste trekken s dien toestand was de rekening van d: bewaarder van het mobilier der broedc geschat op 120 fr. Die rekening bedrog 711 fr. 711 fr. betalen om 120 fr. te beware Men moet leven in Frankrijk onder U regiem van het bloc om dergelijk enormiteiten te zien gebeuren, zegt 11i Croix Leopold straat, 14, .-ValiL Prijzen voor 18, 19 en 20 Octob. 190! TARBOT de >/t kil. fr. a,ji TARBOTTINS */2 kilo HEILBOT fr. i> Oranje Zalm den 1/t kilo fr. 5,it Versche Zalm den kil. fr. 4,« Kabeljauw. fr. 0,4 Griet fr. o,5o 0,70, 1,00, 2,00,3,4 Tongen (koppel) fr. 1,00, 2,00, 3,« en 1,4 Steur Roodbaarden (rougets) i,5o tot2,5fl Pladijs 't stuk fr. o,i5 o,5o 0,70 1,5o 2,of Nieuwe Landolium fr. 0,1" Rog fr. 0,75, 2,5o tot 3,oo en 4,* Makreelen 'tstuk 0,70 tot i,« Kreeften fr. 2,00, 4,00 en 6,a Garnalen in doos fr. 1,® Garnalen versch fr. ofi Hollandsch Haring 0,11 Maatjes Beste nieuwen Haring fr. Melkers Haring nieuwen Tongen, groote, midden, en klein soort. STAD AELST. De Burgemeester der Stad Aelst, te wittigt de belanghebbenden, dat plaatsen van politicagent zijn opengen!- len. Aan de benoeming zijn de volgen® voorwaarden gesteld i° 's Minstens 21 en ten hoogste 3c jaren oud zijn op den dag der benoeming- 2° Van goed lichaamsgesteltenis weiö en gekend als van onbesproken gedrag. 3° Eene gestalte hebben van ten min# 1 m. 70 c. 4° Voldaan hebben aan de wetteu of de militie. ;,^5° Met goeden uitslag een exaam on! dergaan. I Dit exaam zal geschieden den zondigj 28 October aanstaande, ten Stadhui»! Gemeenteraadzaal, om 10 uren voormal dag.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2