88 j 1 Zondag 21 October 1906 5 centiemen per nummer $7" Jaar 3889 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Sociale beweging. zonderlinge verdwijning' Belgische Volksbond. uitjes en datjes. DE DENDERBODE Pit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kenmg van den volgendon dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 6 frankmet den Post verkonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ^a igen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. -- -'7 -s CUIQUE eUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenRekiamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va» dit blad. AALST, 20 OCTOBER 1906. In de sociale beweging tellen de libe- raleu lijk een O in 't cijleren. Wel bazuinen hunne redenaars ten tyde van kiezing op alle toonen uit dat ze de sociale kwestie gaan oplossen, doch zoodra de kiesstrijd naar de maan is, blyft het ook daarbi j men gewaagt er zelfs niet meer van in 't liberale kamp. Het is onbetwistbaar dat de aanhou dende ontwikkeling der nijverheid en nieuwe uitvindingen, ook nieuwe so ciale toestanden hebben verwekt. De ophooping der rijkdommen tegenover den nood der groote menigte, het be wust worden der werklieden in hunne vereenigingen en syndicaten, hunne ge schillen met de werkgevers hebben eenen belangrijken strijd doen ontstaan waarvan wij bijna dagelijks de bewijzen vinden en ons het gevaar voor de samen leving doen inzien. En die strijd wordt aangevuurd door manneu die zich aan 't hoofd stellen niet om de lotsverbete ring van de werkersstanden te bewer ken, maar wel om tot hunne politieke verheffing te geraken. Nu, het is even zeker dat onze heden- daagsche liberalen niets meer zijn in de sociale beweging tellen de liberalen tot niets zij doen niets om de hangende kwesties op te lossen niets om de wer kersstanden herop te beuren niets, in een woord, om het evenwicht te be houden tusscben de verschillige standen onzer samenleving. Neen, de liberalen hebben daartoe niets bijgedragen oh ze stichten wel kringen en vereenigingen die op politiek gebied werkzaam zijn, maar voor de maatschappelijke of algemeene wel vaart, voor de heropbeuring van den minderen mensch, voor 't behoud der kleine burgerij, deden ze nooit iets dat tellen kan, Waar vindt men liberale sociale wer ken voor werkman, landbouwer en neringdoende burger Nergens... Dat men ons eens een ern stig aanwyze Nog meerNiet alleen zijn ze wer keloos op dat gebied zelfs het liberaal programma vermeldt niet eeue enkele sociale hervorming maar slechts trett men er op aan politieke maatregelen of wetten van dwang, kwelling en vervol ging voor andersdenkenden. Al de sociale maatregelen on wetten -door het catholiek Ministerie tot stand gebracht zijn door de liberale en socia listische volksvertegenwoordigers en senateurs bestreden geworden Zoo bestreden zij de wet op de eerlijke uitbetaling der loonen aan de werk lieden Zoo hekelden zij de wet op het arbeid- contract Zoo gispten zij de wet op de werk huisreglementen Zoo bevochten zij de wet die den vrouwen- en kindersarbeid regelt Zoo brulden zij tegen de wet op de vakvereenigingen Zoo hebben zij zich uit alle hunne krachten verzet tegen het ouderdom- pensioen der werklieden Zoo hebben zij al gedaan wat hun mogelijk was om de wet ten voordeele van den kleinen eigendom te verij delen Zoo voerden zij eenen schandaligen veldtocht tegen de wel op de Zondag- rust. Niet alleen willen zij bet tot stand- brengen van alle wetten nutltg en voor- deelig aan werkman, landbouwer en burger verhinderen, maar bovendien nog werken zij er de uitvoering van tegen daar waar zij er de gelegenheid toe zien... En zulke mannen, die ons dag aan dag vertoonen dat ze van onzen tijd niet meer zijn, dat zo van de heden- daagsche sociale beweging en toestan den zooveel verstand hebben als een os van eiers te pellen, zouden hier in ons land de wet willen geven. Achteruit, liberale oude pruiken, gij zijt gowikl en gewogen geworden en te licht be vonden, as® vervolg. Nooit zoolang ik leef, zal ik de onloo chenbare vreugde vergeten, waarmeê hij da zwakke armen naar haar uitstrekte, noch den blik, waarmeê zij naar hem toesnelde, terwijl hij haar aan zijne borst drukte, eene omhelzing, die zoover ik mij herinnerde, mij nog nooit is te beurt gevallen, zelfs niet in mijne vroeg ste kindsheid. Want mijn vader was een streng man, die mij misschien op zijne wijze liefhad, maar voor wien ik steeds te veel ontzag had gehad om hem zoo ver trouwelijk te naderen. Mijne dochter kwam hem van de lippen, en nooit heeft bij gevraagd wie of wat zij was neen, zelfs met toen zij, na een oogenblik stilte, het hoofd ophief, hem in het gelaat zag en snikkend zegde: Ik heb nooit eenen vader gehad. Mijnheer, ik kan onmogelijk voortgaan, zonder u een blik te laten werpen op den hoogmoed en de bitterheid van mijn eigen hart, waaraan ik nu met onuitsprekelijke droefheid terugdenk. Hoe ook door dit tooneel getroffen had het op mij een ongunstige uitwerking. Als mijne keus hem had teleurgesteld, als hij nader onderzoek bad gedaan, of zelfs als Aandacht a. u. b. Zekere Verviersche bijlen nemen van de Union démocratique chrétienne, n eene niet bij den Belgischen Volks bond aangesloten maatschappij, eene mededeeling op in betrekking tot den oproep, door gezegden Volksbond tolde catholieken gericht ten voordeele der door den lock-out getroffen christen werklieden van Verviers. Die mededeeling behelst dezen volzin De Union démocratique van Verviers is overtuigd dat het Bestuur van den Belgischen Volksbond in dwaling ge- bracht werd en op het zeggen van .1 zekere lieden naïef geloofd heeft aan het bestaan van christen demo- cratische syndicaten te Verviers. Als Secretaris van den Belgischen Volksbond acht ik liet mijn plicht te doen opmerken, dat de meening, in die mededeeling uitgedrukt, volstrekt on nauwkeurig is. Het Bestuur van den Volksbond heeft nooit geloofd aan het bestaau van chris ten syndicaten te Verviers, maar het weet dat er in deze stad christen werk lieden bestaan en dat sommigen dezer beroep gedaan hebben op zijne medewer- keng. Na de meest onderscheiden leden van den Belgischen Volksbond te hébben ge raadpleegd, hebben de Voorzitter en de Secretaris gemeend dat die christen werklieden van Verviers moesten ge holpen, en dat aan den oproep van het bulpcomiteit der niet-socialistische werklieden gevolg moest gegeven wor den. Maar anderzijds hebben zij de ze kerheid verkregen. - wat de leden der Union démocratique er ook van den ken. dat de catholieke denkwijze geene goedkeuring zou gehecht hebben aan het openen eener inschrijving ten voordeele van het Verviersche Verde- digingscomiteit. De eerste op onzen oproep ingekomen antwoorden laten ons hopen, dat wij onze catholieke broeders van Verviers gevoeglijk zullen kunnen ter hulp ko men Aanvaard. Heer Bestuurder, de ver zekering mijner bijzondere hoogachting G. EYLENBOSCH. Schrijver van den Belgisch. Volksbond. Giften te zenden naar het Secretariaat des Volksbonds, Oudburg34, Gent. hij eenvoudig zijne tevredenheid had ge toond over mijne gehoorzaamheid dan had ik kunnen berusten. Maar haar lief te hebben, haar te bewonderen, trotscb op haar te zijn, terwijl Evelijn Blake er zelfs nooit in geslaagd was slechts een vrien delijken blik van hem te ontvangen Ik kon het niet verdragen mijn gansch bestaan kwam in opstand en een gevoel van haat overmeesterde mij, Ik verzocht mijne echtgenoote mij met mijnen vader alleen te laten en kon nau welijks wachten tot de deur achter het jonge schepsel gesloten was, om aan mijn overkropt gemoed lucht te geven. Ik heb u eene dochter gebracht, zegde ik, zooals gij mij bevolen hebt en laat mij heengaan want ik kan niet leven met eene vrouw, die ik niet liefheb. Nog voor hij een woord kon spreken ging de deur weer open, en de vrouw, die ik, bij den eersten dageraad van haar geiuk, op deze ruwe wijze verstiet, stond voor ons. Maar groote God hoe vreese- iijk drukte diepe smart zich af op dit zoo jeugdig gelaat Wanneer ik er thans nog aan denk wanneer ik uit mijn sombere droomen plotseling opschrik, en het mij voorkomt dat van uit de omringende duisternis die schoone oogen met dien stralenkrans van gouden lokken, mij aan zien, dan verwondert het mij dat ik op dat oogenblik het pistool niet heb geno men, dat onder mijn bereik op eene tafel lag, en haar niet heb gedood, als eene soort van vergoeding voor het grievende LANDBOUWERS! Nu dat het geen kiezing is, kunt ge eens oordeelen hoe genegen de liberalen u zijn, hoe ze zich bekommeren met dezen die zij dom merikken, lummels, halfhouten, mas lentoppen, barbaren enz. enz., heeten. In de Flandre libérale en in het Vader- landekeworden de Regeering, baron vander Bruggen en de landbouwverte- geuwoordigers maar voortdurend aan gerand, omdat zij weigeren de grenzen wagenwijd open te zetten voor 't vreemd vee. Volgens de liberalen zou het vreemd vee, zonder ernstig onderzoek zelts, maar vrijelijk de grenzen moeten kun nen oversteken aldus zou onze natio nale veestapel besmet worden. Wat kan het de liberalen schelen of onze veestapel door ziekte is aangetast of niet, de landbouicer is niet liberaals^e- zind en diensvolgens moet er van zijne belangen geene rekening tcorden gehou den, dan bijsonderlijk als er geene kie zing op handen is. En nochtans 't is het vee, gezond, krachtig, vrij van alle besmetting, dat den rijkdom brengt bij den landbouwer. Het is bewezen, dat de muilplaag uit de stalling verdwenen is, sedert de Re geering aan de grenzen de doelmatige maatregels heeft genomen, die de libe ralen nu willen afschaffen. Als de grenzen open gezet worden dan keert, gelyk eertijds, de muilplaag terug. Landbouwers, onthoudt het goed de liberalen willen door het open stellen der grenzen uwen veestapel ten on der brengen en de muilplaag in het land brengen. leed dat ik haar aandeed. Ik zeg dat dit mij thans verwondert toen dacht ik daaraan volstrekt niet. Zij liep recht op ons toe, zag mij aan en zegde Heb ik goed gehoord Hebt gij mij, dis zooals ik thans bemerk, beneden uwen stand ben, slechts gehuwd omdat men u dit bevolen had Hebt gij geene liefde voor mij, dat is datgene, wat het huwelijk heilig of zelf mogelijk maakt en moet gij uwen stervenden vader en dit huis verlaten als ik hier blijf Ik zag mijn vaders verstijfde en bleeke lippen zich zachtjes bewegen, alsof hij voor mij wilde antwoorden toen sprak ik mijzelf moed in en zegde haar hoe diep ik het betreurde, dat zij mijn ondoor dachte woorden had gehoord. Dat ik niet had bedoeld haar te kwetsen, al was mijn hart ook van bitterheid vervuld jegens hem, die mij in mijne dierbaarste belan gen en innigste wenschen had gedwars boomd. Dat ik haar nederig vergiffenis vroeg en haar beloofde thans het huis niet te verlaten, als haar dit verdriet deed, want dat het volstrekt mijne bedoeling niet was geweest om haar te beleedigen. O, welk eene minachting straalde haar op deze zachtzinnige woorden uit de oogen. Geene minachting jegens mij. Goddank, want die bad ik zeker ver diend, maar minachting van de geringe denkwijze die ik omtrent haar had. Dus heb ik goed gehoord, zegde zij en bleef mij aanzien. VIII WEDERLANDSCH LAND BOUW CONG ItES, WEEN EN 1907 Gedurende den zomer heeft men de voor bereidende werken uitgevoerd voor hel Congres 't welk toekomende jaar, te \Veenen, zal plaats hebben. Er zijn onder ander 30,000 uitnoodi- gingen gezonden naar al de landen der wereld, en talrijke belanghebbenden hebben reeds hunne bijtreding aan de commissie van uitvoering laten kennen. In de verschillige landen zijn er natio nale comiteiten ingericht,welke, volgens de belangrijkheid dezer nationale in stelling, propaganda maken voor eene talrijke deelneming der landbouwers aan 't congres. Zich wenden voor alle inlichtingen betrekkelijk het congres, tot den Profes sor Jozef Hauster, Secretaris der uitvoe rende commissie en Secretaris der Kei zerlijke en Koninklijke Landbouw-inaat- schappij, te Weenen, 1, Schauflergassc, 6. LE S1FFLET. Het weekblad Le Sifflet zal verkocht worden togen 5 centiemen in plaats van 10 cen tiemen. Men kan zich ook abonneren aan dit blad, ten bureele 39, Antoine Dan- saertstraat, te Brussel prijs fr. 3.25 21 October 1906 tot 31 December 1907. "Wat vei-H<unn de driekleu rige carlelisten door onzijdig onderwijs? Het antwoord op deze vraag treffen wij aan in l'Action het orgaan van den Franschen apostaat Combes, de godsdiensthater, door onze liberalen be wonderd, gelooid, geprezen en tot in den 3ngeuzenhemel verheven. Men oordeele: Zoo onze vrienden de onderwijzers, te wier bate wij eertijds den alarmkreet van het 0 lager gevaar aanhieven en nog zullen aanheffen, zich tot makelaars voor onze abonnementen- hebben ge maakt, 'tis dat zij, samen met de op rechtheid onzer verkleefdheid, de uitge strektheid onzer verantwoordelijkheid beseffen. En zoo zij de ongodsdienstige gedachte verspreiden, is het omdat zijden gods dienst kennen als de bron aller verslaving, als de beschermer aller misbruihen, als de ingeefster aller huichelarijen. Ja, de onderwijzers zijn tegen de priestersen tusschon hen is geen vrede mogelijk. n De onzijdige school is eene logen, die de Republiek ten ondergang hadde kun nen leiden. u De onderwijzer kan slechts zijne denkbeelden ondcmcijzen. En zijne denk beelden die voortspruiten op logische wijze uit zijn leven van verstande!ijko proletariër, zijn de loochening van alle goddelijke of maatschappelijke clerikalc leerstelsels. Zoo denken er onze driekleurige cartelisten ook over, maar ze verzwij gen het, omdat huichelen wat voordee- liger is aan hunne politieke berekenin- Ik kon slechts het hoofd buigen en den dag vloeken, waarop ik geboren werd. Holman Holman I hoorde ik op dit oogenblik mijn vader smeekend roe pen, zoudt gij mij thans mijne dochter willen ontnemen Ik zag verschrikt op. Luttra was reeds halverwege de deur genaderd. Wat gaat gij doen riep ik, en snelde op haar toe. Met eenen blik hield zij mij staande. Nooit moet de zoon zijnen vader verlaten, zegde zij. Indien een van ons het huis moet verlaten, laat ik het zijn. En toen zachter Toen gij mij hebt ge vraagd uwe vrouw te worden, was ik, die u heb bemind van af dien gedenkwaardi- gen nacht toen wij het huis van mijnen vader verlieten, hierdoor zoo getroffen, dat ik er niet aan dacht, dat gij die vraag niet liet voorafgaan door de gebruikelijke hartstochtelijke woorden ik bemin u, die meer dan de trouwring twee harten samen binden. In mijr. overmaat van geluk zag ik niet dat de vreugde, die in mijn hart zetelde, niet op uw gelaat te lezen was. Ik zou uwe vrouw zijn en dat was genoeg, of dat meende ik toen omdat ik u liefhad. Ach, en ook thans, mijn echtgenoot, heb ik u lief, en daarom ver laat ik u. Indien het uw geluk kon be vorderen, zou ik meer doen dan dit, dan zcu ik u uwe vrijheid weder teruggeven want het schijnt dat gij eene vrouw in naam noodig hebt, en dat zal ik vcor u zijn omdat gij bet verlangt. gen. Ze zouden immers niemand meer kunnen foppen Geitenkweek in Duitschland. Men kan zich geen gedacht maken, welke uitbreiding de geitenkweek in Duitschland, vooral in de Rijn-provin ciën en in Westfalen, genomen heeft. Geiten die 5 a 6 liters per dag geven, zijn er niet raar meer, dank aan de ver betering der rassen. Men noemde de geit vroeger de koe van den werkman, maar nu is zij ook de koe van den burger geworden, voor al daar de dokters in 't algemeen de gei tenmelk aanprijzen in de voeding der jonge kinderen, als veel heilzamer èn vrij van knobbelziekte of tering. Zoodanig is er vooruitgang in de gei tenboerderij dat het provinciaal land- bouwbestuur van Westfalen deze weok eene groote geitenmarkt gehouden heeft te Dortmund, die van belang geweest is. Eene groote hoeveelheid bokken en geiten, jongen en volwassenen, waren op de markt ten toon en te koop gesteld, allen hagelwit en zonder hoornen. L)e plaatselijke bladen zeggen dat de prijzen voor de kweekers uiterst voordeelig wa ren. De middelbare prijs was 30 mark per kop. Alle maanden zal er te Dortmund voorlaan eene geitenmarkt plaats heb ben en er mogen geene geiten op de markt gebracht worden die niet op voor hand door een veearts zijn gekeurd. Wanneer zullen wij, Belgen, eens geiten naar Dortmund gaan koopen Hel is zeker dat er ginder voor onze geitenkweekers veel te leeren is. W<mtJer-»ardappeI. By een bezoek in liet Landbouwers-- huis te Gent, op het einde van Maart, vond ik eene menigte heeren cn land bouwers vereenigd rond den biljart waarop eene kas stond met glas gedekt, inhoudende volgens het druksel er bij gevoegd, het geluk van boer en werk man, te weten den vermaarden aard appel van Urugay, opbrengende van 90,000 tot 120.000 kilos per hectare. Als oude landbouwer zag ik aanstonds dat bet een Aprilvisch was van de grootste soort niettegenstaande dat heb ik, mij eenige dagen later in het huis van den invoerder bevindende, ray eenige van die gouden knollen (zij werden i frank 't stuk verkocht) aangeschaft, ten einde mijne vrienden en kennissen met den uitslag bekend te maken. Deze week heb ik ze uitgedaan, maar 0 teleurstel ling alhoewel geplant op 1/5 eener roe, op land van 2® kwaliteit, en zeer goed gevet en gegroeid, heb ik nauwe lijks een kilo per struik gehad, dus eene mindere opbrengst dan vele van onze gewone soorten indien de proeven door anderen genomen dezelfde zijn, zal de invoerdor ze toekomende jaar in geen glazen kastje meer moeien verborgen ten einde groote opspraak te maken en niet gestolen te worden. P. V. Ik zal dien stand, zoo hoog boven mijne geringe verdiensten verheven, nim- met onteeren. Wanneer de dag komt of mocht komen dat mijne tegenwoordigheid of toewijding u nuttig kan zijn, zal geen macht op aarde, behalve de dood, mij van u verwijderd houden. Tot op dien dag blijf ik wat gij mij hebt gemaakt eene bruid, die geene aanspraak maakt op den naam, dien gij haar dezen morgend hebt gegeven. En met een gebaar, dat op eene zegening geleek, verliet zij onhoorbaar de kamer als een droomgezicht dat verdwijnt. Mijnheeren, ik geloof dat ik een kreet uitte en haar achterna snelde. Maar het kan ook zijn dat die kreet van mijns vaders lippen kwam en slechts in mijn hart weerklank vond. Want toen ik bij de deur omzag, getroffen door de doodsche stilte, was hij op zijne kussens in zwijm gevallen. Zoo kon ik hem niet verlaten. Ik riep Mevrouw Daniëis, die ïd die dagen steeds in de omgeving mijns vaders was, ik verzocht haar dc dame, die de trap afging, ik geloof dat ik haar mijne 'rouw noemde, niet te laten vertrekken, :n ijlde toen naar het bed. Het duurde erscheidene minuten eer hij weer bij kwam toen was zijne eerste vraag naar haar, die een oogenblik als eene schitte rende ster zijn verduisterd levenspad bad verlicht. Ik stond op om haar te halen, maar voor ik een stap bad gedaan hoorde ik WERELDLIJKE SCHANDALEN. Als ergens een priester of klooster ling zijne heiligste plichten miskent dan zijn onze liberale en socialistische scri benten aan 't jubelen en verkondigen zij het luidruchtig opdat het einde en verre zou ter oore komen. Maar van de wereldlijke schandalen wachten die zelfde scribenten zich wel pen woordje te reppen. Nu Le Courrier de l'Escaat 1 van Doornijk herinnert het volgende In het officieel onderwijs van ons rechterlijk arrondissement is een schan daal van hoogst walgelijken aard uitge borsten. De onderwijzer die thans in de gevangenis, van Doornik is opgesloten, is nog maar een beschuldigde en wij wen schen dat het hem gelukko te bewijzen dat de beschuldigingen welke op hem wegen ongegrond zijn. Hij is ongehuwd. Verleden jaar nog werd een ge meenteonderwijzer onzer omstreken ver volgd 011 veroordeeld Hij was maar onlangs in hot huwelijk getreden. Liuullmuwers vergeet niet Het voornaamste li beraal blad der twee Vlaanders is de Flandre libérale Het nummer van Dijnsdag 25 September laatst van die gazet is het bewaren weerd. Al de mon- schen van te lande zouden moeten weten en onthouden wat erin staat. I11 dit nummer van do Flandre libé rale vindt men een artikel van tweo kolommen, over den landbouw en de catholieke regeering. Het catholiek Ministerie wordt er met het meeste ge weld in aangevallen, omdat het. zoo verklaart do Flandre 1, den landbouw veel te veel ondersteunt', ja, zoo be weert de Flandre omdat het Minis terie den landbouw op eene schandelijke manier bevoordeeligtDe Flandre spreekt nog van de Iandbouwwetten en van de sommen zoo ongelooftijk als onverdedigbaar verleend op de begrooting van landbouw. Vol minachting vraagt do - Flandre waarom men dit al voor de boeren doet. Ze maken toch maar, beweert het libe raal blad, het vier-en-twintigste deel uit van de bevolking van België. Ten tijde van het liberaal ministerie vroeg men, in de Kamer, dat de regee- ring een bandje zou toesteken om den landbouw te helpen. M, de minister Rolin antwoordde vlakafWe trekken onsdat niet aan. De landbouw moet maar zijn zei ven helpen Zeker, de landbouw weet dat hij eerst zijn zei ven moet helpen. Maar er zijn omstandigheden waarin de Slaat, door landbouwonderwijs en Iandbouwwetten door goldelijke aanmoedigingen voor verbeteringen en maatschappijen van landelijk nut, moet meêhelpen. 't Is het geen de catholieke Regeering doet en hetgeen waarvan de liberalen niet wil len welen. Zelden hadden ze het nogthans zoo uitdrukkelijk en zoo klaar gezeid als de Flandre libérale. - Dank-jc voor do bekentenis eene slem zeggen Zij is niet hier, 't was Mev. Damêls, die zachtjes de kamer was binnengekomen. Mevrouw Blake is heengegaan, mynheer.Zij heeft zich niet door mij laten terughouden. XIII EEN MANNENHART. Nadien tijd heb ik mijne vrouw niet weergezien. Nimmer heb ik geweten waar zij is heengegaan of waar zij eene schuilplaats heeft gevonden. De krachten van mijn vader, die door het voorgevallene diep was geschokt be gonnen zoo schielijk af te nemen dat bij mijne voortdurende zorg noodig had nu en dan sloeg ik bem gada, terwijl hij lan gen tijd de oogen op de deur gevestigd hielden daarna mij aanzag met eenen blik, dien ik met verstond dan vroeg ik mijzelf af, of ik niet iets had gedaan, dat mijn geheelen verderen levensweg als etne donkere wolk zou overschaduwen. Doch eerst na zijne dood kwam de wanhopige beeltenis van dat schoone, jonge wezen, waaraan ik mijn naam had gegeven, mij ieder oogenblik voor den geest, zoodat zich de vraag aan mij op drong of de somberheid, die mij terneder drukte, tene gevolg was van schaamte bij de herinnering aan het verledende, of voortkwam uit het gemis van mijne jonge bruid, die ik toch niet lief had. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1