Donderdag 25 October 1906 5 centiemen per nummer .>7""' Jaar 3890 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Het Darwinisme. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Over de dranken. EEN EN ANDER. Rechterlijke kronijk. DE DENDERBODË Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keüing van den volgendon dag. De prijs ervan is -• tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes m: anden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijvfng eii digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N» 31, en in alle Postkantoren des Lands. AALST, 24 OCTOBER 1906. Iedereen weet zeker, dat er te Brussel eene Hoogeschool beslaat, waar men openlijk de goddeloosheid huldigt. Maandag i5 Oct., bij de heropening van het academisch jaar 1906-1907, heeft de nieuwe rector, M. Aug Lameere, weer het Darwinisme vooruitgezet. K. Darwin, geboren te Schrewsburg in 1809 en overleden in 1882, was de vader van het Darwinisme. Dit stelsel, zoo dom als belachelijk, geeft aan alle soorten van schepselen éenen en denzelfden oor sprong. De dieren zouden van de plan ten, de menschen van de apen voort komen. Het grondbeginsel der darwinis ten is de strijd voor levensbehoud var. God, den Schepper en Heer des heelals, spreken zij natuurlijk niet. Nadat Darwin zijne verfoeilijke leer had verspreid, werd deze door de onge- loovige lakeien der geuzenpers van tijd tot tijd herhaald. Zij waren er zeker van, dat zij in het vuile apenrijk hunne.... eerbiedwaardige voorouders mochten groeten. M. Lameere zegt het ook Des eau- SeS naturelles, rien que dee cauc«» n»tu. 1 relies, ainsi que l'a avancé Darwin, ont 1 amené nos métamorphoses natuur lijke oorzaken, en niets anders, hebben onze gedaanteveranderingen te weegge- bracht Denkt gij nu, lezer, dat die groote ver standen tot deze bevestiging kwamen door studie, onderzoek en overweging, door ontleding en vergelijking Dan zijt gij ver mis Anders zouden zij de werken kennen, die het Darwinis me of de apenontwikkeling klinkend weerleggen anders zouden zij in die leer slechts eene dom gewaagde veronderstelling zien, die op geenen grond van menschelijke ervaring berust anders zouden zij op zulken moerassi- pen bodem geen vrijdenkers-kapelleken Sbouwd hebben, dat van den eersten g zijns bestaans af in de diepste diepte van eenen modderpoel moest verdwijnen; anders zouden zij weten, dat de hevig ste voorstanders en wetenschappelijke ouders der apenomhelzing en dierlijke afstamming, gelijk een Haeckel.een Vogt, een Hutty, een Berthelot, een Dubois- Raymond, een Littré, openlijk hunne machteloosheid verklaren, om ons de CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzyde 60 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. 33* Vervolg. XII. Toen het lente werd, ontwaakte ook de Neva uit haren winterslaap. En de rivier leverde het merkwaardige schouwspel op, dat zich alle jaren omtrent hetzelfde tijd stip voordeed. Sedert drie dagen dat de dooi duurde, voerde de ontketende stroom in plaats van golven, hooge bergen van sneeuw en ijs, die op elkaar botsten en, naarmate zij de monding naderden, meer en meer geleken aan eenen bekenden lavastroom. Langzamerhand werd de stroom kal mer. Honderden kleine vaartuigen door bruisten zijne oppervlakte in alle richtin gen, op den dag dat de scheepvaart plechtig werd heropend. In al zijne volle genoegens het lente leven willende genieten, schaarden de Sint-Petersburgers zich in lange rijen langshener. de kaaien der Newa, om met hunne blikken den bestuurder der admi raliteit te volgen, die in eene sloep, te midden van den stroom, langzaam na derde en zich tot het fort wendend, dit volgens een oud gebruik, met zeven ka nonschoten begroette. Een luid salvo van toejuichingen meng de zich met het gerucht der kanonnen onmisbare schakel aan te wijzen, de overgangsbrug. den mensch, den KONING DER SCHEPPING, zou verbinden en verbroederen met een... BEEST, het moge dan, als lichaams bouw, een zeer onvolledige gelijkenissen bieden met de stoffelijke leest der schep selen, die alleen kunnen met hunne verstandvermogens, tot de eerste oor zaak, tot het objectieve, tot God opgaan. De Wetenschap heeft vastgesteld, dat er een onmetelijke klove, eene onafzien bare scheiding is daargestcld tusschen den aap en den mensch. Geen deeltje van 's menschen lichaam, of, alhoewel gelij kend, het is toch goed te onderscheiden van den volmaaksten aap. De hersenkas van den meest ontwikkelden orang-oetang biedt hoogstens 5oo cubieke centimeters ruimte, terwijl diezelfde hersenplaats minstens i3oo kubieke centimeters be slaat bij den minst bevoordeelden mensch, bijv., bij den neger of bij zekere Austra lische volksstammen. Vond men, minstens, in de aardlagen, eenig geraamte of overschot van hetgeen in de verste tijdstippen als verbandstuk zou kunnen mogen gerekend worden tusschen het dieren- en het menschenrijk? Tnr.h niet de vrijdenkers, die wij hoogei IlUCuiUcii, ucaciaicu uti 1U.U.».. en zeggen het uitdrukkelijk in hunne werken, dat hun stelsel slechts eene hypothese, eene veronderstelling is en dat de vaste, stellige bewijsvoering heel en al te kort schiet, bij gebrek aan noodzakelijkste elementen, dienstig voor eene afdoende gevolgtrekking. Hoe schoon is daarentegen de eenvou dige taal van het Evangelie De mensch is onderscheiden van alle schepselen, met welke de Heer onze aarde versierde. Hij is trouwens naar Gods evenbeeld geschapen hij kan zijnen Schepper kennen en beminnen, en Hem in wijsheid en goedheid gelijkvormig worden. De mensch beheerscht het geschapene, de wildste dieren, de geweldigste natuur krachten. Zoo heeft het immers de Almachtige gewild, toen Hij zegde Laat ons den mensch maken Ja, toen de Schepper onze aarde ge grondvest had, bestemde Hij ze tot eene heerlijke woonplaats van den mensch en het was zijn uitdrukkelijke wil, dat deze, geschapen om God te dienen, op zijne beurt door gansch de natuur zou gediend worden. van het fort, dat op dezelfde wijze den groet van de vloot beantwoordde, en op blijde echos melden aan de bevolking de officieele wijze dat de gemeenschap tus schen de twee oevers hersteld was, eene tijding, die met luider stemme gebracht werd aan den bevelvoerenden officier van het fort, dewelke nu eveneens den stroom opgevaren was. Eleonora volgde van uit de vensters harer vergulde gevangenis met droomen- de blikken de beweging der menigte, die zich daar in de verte verdrong. Verstrooid luisterde zij naar de klaag redenen van Mevr. Fallenbau, over dui- zende dingen die haar toch geen belang inboezemden, toen eensklaps de stem haars vaders haar deed opschrikken. Met de hand die duizende wandelaars aanwijzend, welke op de kaaien en op de rivier zich voortbewogen, zegde hij met vroolijken glimlach, terwijl hij eenen kus op het hoofd van het kind drukte Dat is het teeken van het vertrek Het is hoog tijd dat de buitenlucht en de wandelingen te paard u weer wat vroo- lijkheid in het hart en wal kleur op de wangen brengen, kind E11 terwijl hij dit zegde, was hij waar lijk verschrikt over het uitgemergeld ge laat van Eleonora, dat nu in den lente- zonneschijn nog veel magender voorkwam dan anders in de met dikke gordijnen behangen kamers. Gij vraagt mij nog niet eens waar -wij dezen zomer naartoe gaan, kind En Het water is de natuurlijkste drank en het meest geschikt om aan het lichaamsgestel de noodige vochten te ver schaffen. Deze drank is voldoende voor jonge lingen en matige menschen, die geenen zwaren arbeid doen. Het water moet van goed hoedanigheid zijn, 't is te zeggen klaar wezen, zonder reuk noch smaak, goed de droge groenten doen koken en gemakkelijk de zeep doen smelten zonder te klonteren. In het algemeen hecht de landman niet genoeg belang aan den keus van drinkbaar water. Water drinken is verkoelend en geeft stilte en gerustheid van gemoed, zonder de levenskrachten uit te putten of te storen. Het water vertraagt en stilt de kloppingen van het hart. Wie hieraan twijfelt, neme van half tot half uur eene halve pint water, en na drie pinten koud water gedronken te heb ben of nog eerder zal hij kunnen vast stellen dat de polsader gedurende eenen minuut reeds min kloppingen geeft. Het water dat men drinkt, wordt onmiddelijk in het bloed opgenomen, en met het bloed vermengd,stroomt bet door al de deelen des lichaams. De wijn is een herstellende, opwek- wijn dient meest aan den man, de slave- lijken arbeid verricht en aan degene die een zwak en armbloedig lichaamsgestel bezitten. Beroemde geneesheeren verzekeren dat de wijn maar voordeelig is aan volwas senen en ouderlingen. Bijna altijd is hij schadelijk aan de kinderen en jonge lie den, daar hij hunne reeds te vurige lichaamsgesteldheid nog meer aanhitst. Wanneer men hun wijn te drinken geeft, zal men wel doen met er wat water bij te voegen. De sterke dranken genever, brande wijn, zoete likeuren, zijn zeer nadeelig voor de gezondheid zoo van lichaam als van geest, en men mag er desnoods slechts zeer weinig van nemen. Het bier is een versterkende en ver- frisschende drank, voedzaam doch zwaar lijvigheid veroorzakend. De koffie is een geurige, opwekkende en herstellende drank, bijzonderlijk ge schikt voor lieden die ongezonde plaat sen bewonen of veel werken. Koffie met melk, waarvan het gebruik zoo zeer ver spreid is, bevat eene rijke hoeveelheid stikstofinhoudende bestanddeelen en is bijgevolg zeer voedzaam. toch ben ik zeker dat het u plezier zal doen, wanneer ik het u zeg. De Czaar en de keizerlijke familie gaan dit jaar naar Peterhof en Hare Ma jesteit verlangt dat ik nergens anders een verblijf zoeke dan in het paleis zelf, ant woordde de graaf op dien vragenden blik. Een levendig rood overtoog het gelaat van Eleonors, en zelfs schitterde er vroo lijkheid in hare oogen. Peterhof I... O vader, wat geluk I riep zij verblijd uit. Daar woont Wrena Wij gaan haar bezoeken, niet waar dat zal mij gelukkig maken I Die lieve, goede Wrena.... Zij denkt misschien dat kleine Eleonora haar vergeten heeft I Welnu wij zullen toonen dat zij zich bedriegt. Ondanks het misnoegen dat die woor den het hart van Michaöl aandeden, was hij toch gelukkig, te zien dat zijne doch ter door die tijding onttrokken werd aan de zwaarmoedigheid, die zich van haar had meester gemaakt. Haar glimlach had de uitdrukking van vroeger gekregen en haar blik schitterde weer met den glans van vergenoegdheid. Wat is die Wrena toch machtig I dacht hij. En luid zegde hij Ja, kleine dweepster ik zal alles doen om u aangenaam te ziju. Maar mijn dochterke zal toch eindelijk moeten toegeven aan den vurigsten wensch haars vaders voegde hij er levendig bij. Weer overtoog eene pijnlijke bleekheid Ie vroolijke uitdrukking, die het gelaat De melk is de versterkende drank bij uitmuntendheid; maar uit voorzorg tegen de ziekten, welke het hoornvee soms teisteren, mag men geene dan gekookte melk drinken. Wie versche melk drinkt, kan pok ziekte, muilkwaal, longtering, enz. krij gen. D. S. Tuin- en Landbouw. Internationale Tentoonstelling van vogelteelt te Gent. Het reglement- programma dezer tentoonstelling welke te Gent zal plaats hebben op 24, a5 en 26 November aanstaande, is verschenen. Nooit zal de vogelteellmaatschappij Het Neerhof met meer bijval eene tentoon stelling ingericht hebben meer dan 200 eereprijzen, waarvan 60 collectieprijzen, in de welke wij de giften bemerken van Z. M. den Koning der Belgen, MM. de Gouverneur der provincie en den Burge meester der stad, zullen aan de tentoon- stellers uitgereikt worden. Ook hebben de vermaardste en bijzon derste liefhebbers en de kweekers hunne medewerking toegezegd en men zal te Gent de beste en zeldzaamste dieren kun nen bewonderen. Voor alle inlichtingen en vragen van reglement-programma's, wendde men zich Heyndrickx, te Gentbrugge'. Eene redevoering van Keizer Willem van Duitschland. Wij hebben gemeld dat keizer Willem het huwelijk heeft bijgewoond van me- juffer Bertha Krupp, dochter van wijlen M. Alfred Krupp, met den gezantschaps raadsheer M. Bohlen Halbach. Tijdens het huwelijksfeest, heeft keizer Willem eene redevoering uitgesproken waarin hij onder ander het volgende zei Het is een vreugdig verschijnsel, te zien dat het jongere geslacht ten huidige dage, te midden der gebeurtenissen, 1 stand neemt, op zich zelf steunend, en krachtig vooruitstreeft. n God heeft U. mijne lieve Bertha, ge- I plaatst in een uiterst werkzaam midden. II Moge uw invloed de liefde tot den ar- 1 beid en den aanhoudenden vooruit- gang ontwikkelen en uitbreiden, en ook machtig medewerken tot nieuwere scheppingen. Dat alles zult gij verwe- van het kind een oogenblik had opgehel derd, en de graaf, veinzende dit niet te zien, ging uit, terwijl hij een liedje neu riede. Weinige dagen na dit gesprek hield een rijtuig, waarin de graaf en zijne dochter zaten, stil voor de villa Michaêlo, de wo ning van Mej. Herilaff. Met vaste hand opende Eleonora het hekken, snelde de trappen van het terras op en trok geweldig met de bel. Zij had haren vader verzocht, dit bezoek niet te doen aankondigen, opdat voor hare vrien din de verrassing des te vollediger zou zijn. Heilige Madonna I riep de kleine dienstmeid uit, die kwam openen, men zou zeggen dat het Mejuffer Eleonora is Is Mejuffer Herilaff daar, Annette Zeg mij spoedig in welko kamer ik haar vinden kan I... Ik wil haar verrassen... mag ik vader En met lichten stap het portaal over- snellend sloeg zij rechts om, stootte zach tjes de op een spleet staande deur heel open en stormde het kleine salon binnen, dat Annette bad aangewezen, waar zij in de armen der vriendin viel. Wrena 1 lieve Wrena hier ben ik eindelijk 1... murmelde zij, te gelijk glim lachend en wtenend. Mijne lieve, kleine Eleonora I wat ben ik blij, u te zien 1 Wat zoete verras sing 1... Waarom mij niet van uwe komst verwittigd En den graaf ziende, dien zij in de zenlijken, indien gij blijft steunen op d de grondslagen waarop Krupp zijne onderneming gevestigd heeft, en die den dag van heden de proef doorstaan a hebben. Blijf het krachtig, helder hoofd van a dat machtig gesticht, dat aan de Duit- a sche natie die aanvallende en verwe- a rende wapens heeft geleverd, en nog a levert, welke onder opzicht van kraebt a en fabrikaat, door niet eene andere na- a tie geëvenaard worden. De zegening van wijlen uwen vader, die mijn weerde en welbemin Je vriend was, zal u volgen mijn lief kind. De a vriendschap welke mij, van in mijne s prilste jeugd, aan hem verbond, zal ik a met vreugde overbrengen op u beiden, en ik beloof u dat ik u trouw mijnen a steun zal verleenen overal waar ik het a zal kunnen, a 1» De keizer besloot met de woorden Heer von Bohlen-Halbach, ik machtig ti U, ter gelegenheid van uw huwelijk a met de oudste dochter van Mevrouw a Krupp, den naam aan te nemen van Krupp von Bohlen-Halbach. Wat mag er onderschui- len Maandag 11., reeds van in den vroegen morgend, is het drukmateriaal van De Volksgazet a het orgaan der gebrachtvan de sint-jansstraai, ju, naai den kelder van Le Comte d'Egmont alias 's Gravensteen a het lokaal der gezegde liberale firmaWat er gebeu ren gaat, wachten we af Afgevangen. Een jonge boer ver scheen voor eene Limburgsche rechtbank om te verantwoorden voor eene klop partij. Hij kreeg voor alle straf 8 dagen ge vangenis. De boer dankte, knikte en wilde glim lachend omdat bij er zoo goed van afkwam henen gaan. Wacht een oogenblik, zegde de voorzitter In 1904, den 2 Februari ver oordeelde het assisenhof van Henegou wen u, voor valschmunterij, bij verstek tot 5 jaar gevangenis. Wij zullen u dus voorloopig gevangen houden. Nu glimlachte hij niet meer. Acht dagen, dat kan er nog doormaar vijf jaar eerste vervoering nog niet had opgemerkt, richtte zij dezen het woord toe Wat bedank ik u graaf, dat ge mij uwe dochter brengt Michaöl boog, en den zetel afwerend, dien zij hem toeschoof, bleef hij, tegen de marmeren schouwplaat geleund, de twee vriendinnen gadeslaan. Mijne dochter houdt veel van u Wrena, zegde hij ontroerd. Wij zullen elkaar nu dikwijls zien, zegde het jonge meisje verblijd, mis schien wel alle dagen, al ware bet slechts eenige minuten, niet waar, vader Wij blijven verscheidene maanden te Peter hof wonen. Denk toch, lieve, wat geluk voor uwe kleine Eleonora I O, zoo gij eens wist hoe lief ik u heb, Mej. Herilaff drukte haar nogmaals stilzwijgend tegen het hart. De houding van den graaf en de zoo oprechte vreugde van Eleonora maakte haar verlegen, ja deed haar zelfs pijn. Mijn arme, lieve vriendin, zegde zij eindelijk na de eerste uitboezeming, waar aan de graaf geen deel nam, maar waar van hem toch geen woord ontsnapt was, men zou zeggen, dat wij elkaar slechts weergevonden hebben, om elkaar weer te verliezen... Ik moet ten laatste morgen Peterhof verlaten, om naar Moscow te vertrekken, waar de broeder mijner moe der erg ziek is en mijne zorgen inroept. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1