Zondag 28 October 1906 3 centiemen per mi miner 37"e Jaar 3891 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. liberale propaganda en Vrijdenkerij. zonderlinge verdwijning De Hoppe- tentoonstellingen Ditjes en datjes. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgendon dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a igen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SIJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*" bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST. 27 OCTOBER 1906. De algemeene raad van den bond der auli-catholieke propaganda, zoo lezen wij in de liberale organen, vergaderde onder voorzitterschap van M. Fernand Cocq, Grootmeester der vrijmetselarij. Na zich onledig te bobben gehouden met verschillige zaken van inrichting en der aanst. belonging van den onder wijsbond ten voordeele van den school dwang, ving de vergadering het onder zoek aan betrekkelijk den algemeenen toestand des lands met het oog op de femeentélijke verkiezingen van 1907. erschillige leden deden hunne ziens wijze te dien opzichte kennen. De liberale drukpers zwijgt over wat daar zoo al gezegd werd, doch naar 't gene Le Ralliement 't orgaan der magonnieke leiders, er over schrijft, is liet gemakkelijk te raden. Le Ralliement betreurt den onbe- duidenden uitslag van den anti-catho- lieke propaganda op den builen. Ziedaar meer dan dortig jaren, jam- mort het magonniek orgaan, dat ik mijn aandeel bijbreng voor de liberale propaganda op den builen. Wanneer ik den algelegden weg overzie en het bilan maak dezer propaganda, bestatig ik, men moet het openlijk bekennen, dat bilan is zeer mager. De uitslagen zijn, ik zal niet zeggen nul, maar on- beduidend. Maar hoe dit te keer gegaan 1 Le Ralliement raad zijne vrienden aan er maar los door te gaan en de Religie krachtdadig aan te vallen. Indien schrijft het magonniek or- gaan, men er niet toe besluit de religie van den Paus, het Pausdom, openlijk en rechtstreeks aan te vallen, zal de propaganda zijn wat ze tot hiertoe is geweest, onbeduidend om uiet te zeg- gen nutteloos, omdat zij noodzakelijk negatief, oppervlakkig, onbepaald zal wezen. De tactiek tot heden in voorkeur, bestaande in het eene voor het andere te sparen, eene soort van anticatho- liekwipspel, heeft failliet gemaakt. De Fl&ndre libérale schreef in 1877 De politieke uitslagen der catholieke leerstelsels willen bevechten zonder den moed te hebben die leerstelsels zeiven aan te vallen, 't is zich op voor- hand veroordeelen tot machteloosheid en onvruchtbaarheid. Dit was eene kracdtdadige en duidelijke, eerlijke en loyale taal. Een staatsman, een voor- naam staatsman, zegde men, heeft beweerd dat het de denkwijze is van een persoon en niet van de liberale partij. Indien het zoo was dan beklaag ik de liberale partij want zij zou hare a3* vervolg. Ook zal de verloving van Evelijn Blake met den schatrijken graaf de Mirac, die in dien tijd werd publiek gemaakt, er wel eenigen invloed opgehad hebben. Hoewel ik nooit, zelfs niet in de meest hartstochtelijke oogenbhkken mijner liefde jegens haar uit bet oog had verloren, dat iemand van haar karakter de weelde van groote rijkdommen als een haar toeko mend recht beschouwde, en hoewel ik door haar stilzwijgend te verlaten cn een geheim huwelijk te sluiten ongetwijfeld het recht had verloren om mij over hare handelingen te beklagen, was mijn eigen liefde er toch zeer door gekrenkt. Ik had tot heden te veel gewicht ge hecht aan hare gent genheid jegei.s mij om mij te kunnen vereenigen met de ge dachte, dat zij zoo spoedig mij zou kun nen vergeten ter wille van greote rijk dommen en een hoogen titel. Dat zij aan eene groote fortuin en ten hoogen rang een zelfde offer bracht als ik, was destijds in mijne oogen geene verontschuldiging van naar gedrag. Ik was een man en niet beter of slechter dan andere mannen zij, eene vrouw, bad de verzoeking, waarvoor ik bezweken was, moeten weerstaan. beste voorslaanders, de vrijdenkers, van haar zien scheiden. Overigens, een andere staatsman, nog in leven en zoo voornaam dan de eerste (M. Combes) heeft zich anders uitgedruktDe verdraagzaamheid is een verraad, wanneer zij den Staat aan den vijand levert. 't Is wat in België gebeurt. Ons land is aan den eeuwenouden vijand gele- verd het Pausdom. De jesuïlen in korten rok die ons beheeren zijn in hunnen rol. Voor hen is het eene plicht hun land te leveren aan 't Pausdom. Zij voeren getrouwelijk het mandaat uit dat hun is toevertrouwd door den Aartsbisschop, vertegenwoordiger van den Romeinschen Paus. Een talentvolle schrijver die meer goeden zin bezit dan menige politie- kers, heeft ten opzichte der Kerk ge- schreven De Iverk van Rome is een Staat... Wanneer onze Staatsmannen vragen dat zij zich tot het geestelijk domein zou bepalen, tenzij dat ze waarlijk te onnoozel zijn, 't is waarschijnlijk dat ze spotten met haar of met ons. En wanneer wij de eene of andere minister ons zullen hooren verklaren dat de Bisschoppen zich moeten bepalen tot hunne geestelijke zending, zullen wij denken dat hij niet weet wat een Bisschop is of gebaart liet niet te weten. Waarlijk, M.M. Antole Franco en Emiel Combes, deelen het gedacht niet van dien Staatsman onzes lauds die in eene redevoering uitriep dat de superstitie eene noodwendigheid is der mensehelijke ziel. Hieruit blijkt ten overvloede dat de vrijmetselarij een aanval in regel tegen de R. C. Religie besloten heeft. Overi gens hiervan hebben wij ons reeds van over 14 dagen kunnen overtuigen, want 't orgaan der liberale firma Vijf ezels koppen deelde op bevel der logie arti kels meé waarin de helsche religiehaat doorstraalde to Geul en (e Brussel. De hoppekweek is van groot belang voor twee streken van Belgiëhet Land van Aalst en de omstreken van Pope- ringo. De hoppe is daar wat het vlas is langs de oevers der Leie, de suikerbeeten in de Polders en suikerijen in de zware gronden. De hoppeboeren hebben ook de hoof den bijeen gestoken en dit jaar hebben ze voor de derde maal eene tentoonstel ling ingericht in de Brouwerijschool van Gent. Deze werd geopend vrijdag, door den heer Marines. MM. de Kerchoved'Exaerde en Bru- En onwillekeurig vergeleek ik hare houding bij die van Lutira, terwijl zij op den dorpel van de kamer stond, van haar geluk beroofd, doch geheel vervuld van eene toewijding, die door mij niet werd begrepen, terwijl zij zegde Ik beminde u en nog heb ik u lief, mijn echtgenoot zoo lief heb ik u, dat ik u verlaat. Wanneer de dag komt of mocht komen - dat mijne tegenwoordig heid of toewijding u nuttig kan zijn, zal geen macht op aarde, behalve de dood, mij van u verwijderd houden. Ja, terwijl andere gestalten en andere gelaatstrekken in mijne herinnering ver flauwden, begon haar gelaat, hare gestalte al mijne gedachten in beslag te nemen. Doch juist dit strekte niet om mijne gemoedsstemming ie verbeteren en dat kon moeilijk anders, bij de herinnering aan alles wat was voorgevallen. Integen deel, het maakte mij moedeloos en slecht geluimd. Ik wenschte te vergeten dat ik verbonden was door eenen bund, die, zoo de wereld het wist, mij tot bitere schande zou strekken. Want in dezen tijd was het ware karakter van haren vader en broeder bekend geworden, en ik was gehuwd met de dochter van een veroordeelden misda diger. Toch kon ik haar niet vergeten. Haar laatste blik, toen zij heenging, was mij als met gloeiende trekken in het geheugen gegrift. Nacht en dag zweefde zij mij voor den neel, Schepene van Gent, woonden de opening bij. Deze tentoonstelling overtreft hare twee voorgangsters. Vooreerst de hoeveelheid hoppe, op de tentoonstelling vertegenwoordigd, is veel grooter dan verleden jaar, hoewel er nu maar 318 stalen zijn tegen 385 over jaar. Ten tweede, do hoedanigheid der hoppe is beter. Over eenige jaren had de inlandsche hoppe maar eenen gemeenen naam hij onze brouwers en de Duitscho hoppe werd verre voorgetrokken. Het Staatsbestuur heeft echter lessen doen geven van hoppekweek de land bouwers zijn er naar gaan luisteren en ze hebben spoedig begrepen dat er veel te verbeteren viel in liunne manier van doen. Zij zijn beginnen werken op de nieuwe aangeduide wijze en dadelijk hebben zij er profijt bij gevonden. Van de tentoongestelde stalen hebben de meesten boven de 500 punten op 600 behaald, en zullen dus met de hoedanig heid prima bestempeld worden, als zij ook min dan 14 por cent vochtigheid en min dan 5 per cent stammeljès in houden. De twee eereprijzen werden toegekend aan MM. De Coninck-Van den Bossche en Amaat Van der Smissen, van Aalst. Vorder eerste prijzen, Groene Belle aan M. De Coninck-Van den Bossche, te Aalst Cagniaux, M. Vermeiren, He- kelgem Witter Rank, J.-B. Van Nieu- wenhove, Sinte Catharina-Lombeek Buvrinet (Poperinge), M. Jules Harde man, te West-Outre. Ver scheidenen, M. Louis Van de Vel de, Hekelgem. De tentoonstelling te Brussel is ook allerbest gelukt. M. Ortmans, Voorzitter der Landsfe- deratie van Brouwers, heeft den Minister van Landbouw bedankt voor de aanmoe diging waarvan de inrichters der ten toonstelling 't voorwerp zijn geweest en voor de milde toelagen, verleend aan de landbouwers, ten einde ze te brengen tot eene volmaaktere voortbrengst. De heer baron vander Bruggen, Mi nister, beeft de inrichters der tentoon stelling geluk gewenscht en bevestigd dat de Regeering bezield was met de beste inzichten voor de brouwerij nijver heid dat hij voort, doorliet toekennen van toelagen, ondernemingen in den aard van de tentoonstelling van Brussel en Gent zou beschermd hebben. De poging, ondernomen door de maat schappij do Belgische Bronwers zal ongetwijfeld de beste uitslagen opleve ren zij zal voor gevolg hebben de in landsche hoppe le doen evenaren aan de vreemde, zoo voor wat aangaat de hoe danigheid als de volmaaktheid. De Belgische brouwers halen eere van hun werk geest, tot ik eindelijk besloot haar zoo op het doek te brengen, wellicht zou zij door dat middel uit mijne gedachteD, of althans uit mijne droomen verdwijnen. De schilderij, die gij dezen avond hebt gezien, is hiervan den uitslag. Geboren met een genialen aanleg, waarmee ik het in andere omstandigheden misschien ver zou gebracht hebben, was dit werk voor mijn vrije geoefende hand niet zoo moei lijk. Van dag tot dag zag ik haar schooner op het doek te voorschijn komen en dik wijls trof mij de uitdrukking van haar geestig en gevoelvol oog, het werk ver vulde mij met eene koortsachtige gejaagd beid, en moeilijk kon ik mijzelf weerhou den des nachts op te staan, om hier en daar nog een toets aan te brengen aan de golvende gouden haren, of die zachte en toch zoo doordringende oogen, die mij steeds aanzagen met dienzelfden blik, die mijn vader deed heengaan voor zijn tijd, en mij,ja mij oud van geest maakte in de schoonste en krachtigste jaren mijns levens. Eindelijk was het gereed en stond zij, als levend, voor mij, in dezelfde klceding en met nagenoeg dezelfde uitdrukking, als in dat oogenblik dat ik nimmer zal vergeten. Ook de rozen, die ik haar, bij ons ver trek van Froy in de hand had gegeven, als een zichtbaar bewijs dat ik haar als mijne bruid beschouwde, eu die zij zelfs t In eene beeldtaal, schreef zekere Jan Van Laeken, in den Rooden Voor uit van Gent, op 4 April 1899 dan dansen wij op stuk getrapte kro- nen, scepters, geweren, kanonnen, mijters en geldkoffers. Zoo zullen wij dansen den doo- dendans van 't capitalism. 't Is goed dit eens van tijd tot tijd aan de liberale capitalisten le herinneren, zij die de bondgenoten zijn der socia listen. Ze zijn legen deu Godsdienmt niet. L'Avenir du Tournai8JS, oen sectarische liberaal orgaan le Doornijk vorschijnende, schreef dezer dagen De liberalen gaan nog naar de kerk voorliet doopsel, do communie, het huwelijk en de dood. Zij gelooven niet 0 aan de Sacramenten en toch ontvan- gen zy ze om te doen gelijk ieder- i) een. - O, wilden de liberalen het voorbeeld maar geven, en niets meer te doen hebben met cermoniën zonder ij beteekonis, dan zou het getal burgers die den bras zouden geven van de religie overgroot zijn. De liberalen die de Kerk bevechten en er toch nog gebruik van maken, werken vóór de Kerk omdat zij aldus belang aan de Kerk geven. Niets meer willen te doen hebben met de Kerk. doen alsof zij niet bestond,dat is de manier om haar ten onder le krijgen. Zoo moeten wij ze in hare grondvesten aanvallon en niet ze met woorden, aanvallen en ze met daden ondersteunen. Diezelfde liberalen die nu aldus recht uit spreken, zullen als 't kiezing is komen zweren bij hoog en bij laag dal zij niet tegen de Godsdienst zijn. Ellendige huichelaars LEVE HET OPENEN DER GRENZEN Op het oogenblik. dat de liberalen als bezetenen schreeu wen leve het openen der grenzen weg met de catholieke volksvertegen woordigers weg met den Minister die de grenzen sluitis er bestatigd ge worden, dat meer dan 300 stallen op Fransch grondgebied, grenzend aan België, besmet zijn, in zooverre dal de Regeering het sluiten van het bureel van Abeele heeft moeten bevelen. Dus de muilplaag, die zooveel mil- lioenen schade aan den Belgischen land bouwer heelt veroorzaakt, heerscht in Frankrijk en in Holland die ziekte kan opnieuw onze stallingen komen besmet ten, waaruit zij, drie jaar geleden, ver dreven is, dank zij den Minister vander Bruggen, dank zij de catholieke Volks vertegenwoordigers, die den Minister van Landbouw ondersteunen legen de liberalen en zekere liberale vleesch- houwers En 't is op zulk oogenblik dat de liberalen roepen gelijk bezetenen om het openen der grenzen te bekomen, waardoor de muilplaag voorzeker in ons land zou dringen. gedurende het onderhoud met mijnen vader in de hand had gehouden, bad ik op het doek gebracht. Niets dat de gelij kenis kon versterken was vergeten. Het visioen mijner droomen had ik tot wer kelijkheid gemaakt en nu hoopte ik tot rust te komen. Helaas, thans werd die schilderij mijn droom. Ik plaatste hare beeltenis achter die van Evelijn, die sedert twee jaren boven mijn armstoel bing, en als ik 's morgends opstond keerde ik haar gelaat naar den muur. Maar 's nachts zag zij op mij neer, en werd na verloop van eenige maanden het uitsluitend onderwerp mijner ge dachten. Intusschen hoorde ik niets van haar, noch van haren misdadigen vader en broeder geen enkele zekerheid had ik dat zij niet op den slechten weg was ge raakt, of voor gebrek bewaard was geble ven. Indiër, ik haar had lief gehad, had ik haar niet kunnen helpen, want ik wist niet, waar ik haar zou kunnen vinden. Hare beeltenis had ik aan den muur, wellicht lag zij zelf voor alle leed behoed, in het duistere cn stille graf. De gevolgen van mijne ziekelijke over peinzingen bleven niet uit. Eene diepe en onweerstaanbare zwaarmoedigheid ont nam mij allen levenslust, Zelfs het be richt, dat mijne nicht, wier echtgenoot eene maand na haar huwelijk was over-^ leden, in Amerika was teruggekeerd en voornemens was bier te blijven, kon mij Landbouwers, ge kent nu de libe ralen zij willen uwen ondergang, den ondergang van uwe stallen en uw vee Onthoudt die handelwijze voor de aanstaande kiezing, wanneer zij uwe stem zullen komen afbedelen. Weg met de liberalen Weg met de bedriegers Leve Minister vander Brug gen Leve de catholieke Volksvertegen woordigers RLVOLUT1E.-Onlangs liet de roode 1. Gazette de Charleroi hooren dat zoo zijne partij 't bewind niet kon bereiken langs den rechten weg, zij wel een omweg zou kunnen inslagen, om er te geraken. Nu komt L'Avenir» een liberaal orgaan van Doornik te ver staan te geven dat de liberalen met ge noegen de revolutie zouden zien losbre ken. Het zoekt de bevolking op te ruien en ze den opstand tegen onze nationale instellingen in te blazen... 't Oogenblik is bedenkelijk, roept •1 het uit, bedenkelijker dan decatho- lieken het zich voorstellen. De liberalen hebben den beker van lijdzaamheid en gelatenheid geledigd. Heden zijn er zelfs voor den opper- vlakkigen naspeurder onloochenbare voorteekens dat het geduld der natio ten einde is. Als dat geene ophitsing tot revolutie is, wat is het dan Deze verklaringen, die de uitdruk king niet is van eene afzonderlijke denkwijze, toonen ons getrouwelijk :do gemoedsgesteldheid aan der liberalen die sedert 22 jaren van 't bewind zijn verwijderd gehouden. Ze zijn le over wegen door de capitalisten, die om hun godsdiensthatend fanatism botte vieren, met de roode anarchisten aanspannen. In alle geval de Overheden, zij die ge roepen zijn om, de openbaro rust te behouden, de revolutie te beteugelen, zijn verwittigd, en ongetwijfeld zullen ze hunne plicht weten te doen Wal schijnheilige lui- fei*» locii Hoort ze eens de roode socialisten hoe ze met eene schijn heilige tronie hij hoog en hij leeg zwe ren dat ze legen den Godsdienst niet zijn, dat de kwestie van religie eene persoonlijke zaak is en dat de catholieke werklieden zich zonder eenige vrees bij 't socialism kunnen aansluiten daar een ieders overtuiging geëerbiedigd wordt. Wij willen thans eens te meer onze geachte lezers laten oordeelen over dien schijnheiligen eerbied onzer rooden door 't volgende geknipt uit Vooruit van Gent Mannen die ep elke wijk een en meer theatefs hebben, waar men het publiek binnen lokt met klokken ge- lijk in den opera met eene bel. Kerels die gekleed gaan met een rok van alle kleuren, met een half of geheel geschoren knikker, met oen driestek op het hoold om de vogels te verschrikken, of een calotte in den vorm eene sauspanne zonder steel. nauwelijks eenigszins uit mijne luste loosheid opwekken. Was ik op weg een hypochondrist te worden of was mijn hartstocht voor de schoone brunette verdwenen Ik besloot hieromtrent allen twijfel op te heffen. Ik zocht haar, waar ik zeker wist haar te zullen vinden en zag dat zij schoon was als altijd.Toch liet zij mij volkomen koud. Een schoon jong gelaat, vol edele uit drukking stond thans als een heldere zonneschijn tusschen ons beiden, en ik verliet de trotsche gravin in de volmaak- ste overtuiging, dat de liefde, die ik dood gewaand had, nog steeds leefde en zich hooren deed, doch dat het voorwerp dier liefde mijne verlorene vrouw was. Toen ik eenmaal deze overtuiging had, verdween mijne zwaarmoedigheid als mist voor de vriendelijke zonnestralen. Ik had weer hoop op de toekomst en weer een levensdoel. Overal zou ik mijne vrouw zoeken en haar zelfs terugbrengen als ik haar in de macht vond van die twee mannen, wier bestaan voor mij een vloek was. Maar, waarheen zou ik mij wenden Welken gouden draad had zij achterge laten, waarlangs ik haar in den doolhof dezer wereld zou kunnen opsporen. Slechts een, en die was de liefde, dia haar zou weerhouden te ver van mij weg te gaan. Luttra, zooals ik haar kende, zou de stad niet verlaten, waarin haar echtgenoot zijn verblijf hield. Mannen die een kostuum hebben voor elke vertooning, wit en zwart, zijde en moiré, met goud en zilver, kruisen en bloemen, mijteren staf, en die alzoo burrelend gelijk koeien hunnen God aanroepen in 't latijn, dat niemand verstaat, gelijk de kramers die de dieventaal spreken en allerlei t verdachte teekens doen aan 't spel van 1 ankers en zonnen. En zeggen dat Priesters Daens en Fonteyne,Groene Pie met de rooden aan spannen, er meé feest vieren en kon kelfoezen.... Hoe diep heeft wrok en haat de groene judassen toch doen ver zinken AALST. GROOTE WERKEN DER REIZIGERSSTAT1E. In de maand Augustus 11 werd ons aange kondigd dat de definitieve aanbesteding in September volgende zou plaats heb ben daar de plans nu gereed waren. Het collier van lasten beloopt, voegde men er bij, tot 2.100,000 fr. Wij zijn nu einde October en nog hoorden wij niets aangaande die aanbe steding. Zouden orize achtbare catholieke Senateurs en Volksvertegenwoordigers er nog niets over vernomen hebben BDFFUBB. - Voor de kiezingen in Mei II., hoorde men de liberalen volmondig uitroepen, wij zul len het catholiek Ministerie omverwer pen uit eigene kracht zonder iemands hulp... en dan is de beurt aan ons Wat boffers Ze verkochten 't vel van den beer eer bij geveld was. Nu dit bewijst ons 't verslag, maandag jl. te Gent in den kring der haantjes-vooruit voorgelezen en 't welk deu Journal de Gand meédeelt. Wij knippen eruit Met of zonder de formuul Van de Walle vereischt de evenredige vertegen woordiging, voor de verovering van ééiion zetel, eene aanzienlijke verplaat sing van stemmen welke, onder het meervoudig stemrecht, altijd, van wegc de democratische partijen, eene ontzag lijke werking noodzakelijk maakt. Indien wij aan de clerikalen telkens éénen of twee zetels ontnemen zullen wij, binnen acht of tien jaren, er toe komen de clerikale meerderheid op niets te brengen, misschien wel do clerikale party te doen zakken tot eene meerder heid van twee stemmen in deu Senaat en van vier stemmen in de Kamer. Dat is genoeg om het kwaad te beletten dat de tegenwoordige regeering doet, doch het is te weinig om het goed te verzekoreu dat wy van do toeko mende regeering verwachten. En, bij de minste zwakheid van onzen kant, zullen wij eraan blootgesteld zyn een ministe rie van zaken le zien tot stand komen. Dus volgens de Gentsclm haantjes- vooruit moeten de driekleurige carte- listen nog acht jaren patiëntie hebben, en dan nog als alles goed lukt, eer zij kunnen meester worden.... Ze zullen dan nog meer dan eens naar Sint Job in bedevaart moeten gaan. Als zij niet was veranderd, moest ik haar vinden in dit ons groot Babyion. Mijn verstand zegde mij dat ik aan de politie moest opdragen haar op te sporen, maar mijn trots spoorde mij aan eerst zelf alle middelen te baat te nemeu. Daarom begon ik met de koortsachtige gejaagdheid van iemand, die zich aan eene lijdelijke hoop vastklemt, de straten te doorkruisen, of ik onder de menigte voorbijgangers ook toevallig hare oogen, hare teere gestalte mocht ontdekken; eene dwaze inbeelding, die tot geen enkelen uitslag leidde I Ik zag noch haar, noch iemand die op haar geleek. Wanhopig over het mislukken mijner pogingen, kwam er eene gedachte of lie ver eene herinnering bij mij op. Op zekeren nacht, nog niet lang gele den, had ik volstrekt geen rust kunnen vinden ik was opgestaan, had mij ge kleed, en was naar de plaats achter mijn huis gegaan om wat frissche lucht te scheppen. Dit was voor mij iets zeer on gewoons, maar het was of ik in huis zou stikken, en dit dreef mij naar buiten. Zooals gij reeds zult vermoeden, was dit de nacht, waarin het naaisteike is ver dwenen, waarover gij zoo dikwijls hebt gesproken, maar daarvan wist ik niets mijne gedachten dwaalden ver van mijn eigen huis en zijne omgeving. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1