Donderdag 8 INovember HMffi 3 centiemen per nummer, 37f4e Jaar 5894 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. 't Zou er stormen PLATBROEKEN. Et Dl EN ANDER. Rechterlijke kronijk. Stad Aalst.-Werkbeurs DE DENDERBODE. Hit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere veek onder dagtee- iMing van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor je Stad 6 frankmet den Post verionden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor aes den fr. 1-76 voor drü maanden, voorop üte betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- dügen zijn ten laste van den schuldenaar. Sien schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUIIM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 7 NOVEMBER 1906. Gare a vous Mijdt u, catholieken I t zal er stormen in November bij de ope- ing van den wetgevenden zittijd Reeds bij 't aanvangen der zitting op i3 November, zouden de cartelisten het tuiver algemeen stemrecht eischen en als het Ministerie en de cath. Meerderheid het niet dadelijk zouden toestaan, zouden zij als een man de zittingszaal verlaten en in werkstaking gaan tot dat men den strijd beu, het hoofd in den carlelischen schoot legge. Pilatus Daens zou op post zijn om, desgevallend, zich aan 't hoofd te stellen san de eene of andere woelbende. Nu, men dacht dat het zou gaan lijk een fluitje van een cordje. Maar zie de liberale volksvertegenwoordigers verga derden en geen enkel stelde de parlemen- taire werkstaking voor, noch repte een woordje over straatwoelingen of revolu- tionnaire opstootjes. De roode kamerleden kwamen ook bijeen en geen enkel van hen sprak ten TOordeele van 't deserteeren uit de Kamer oa't Ministerie in den grond te boren. De volksvertegenwoordigers der groene SOCialisterij zouden ooi. wol oor. deringsken hebben gehouden maar sedert dat de Brabantsche kiezers Pilatus Daens den Bouchoutberg deden aftui melen, zit onze broeder, groene Pie, ou gansch alleen te koekeloeren in de poene boschagie. Een enkel man kan immers toch op zijnen alleen niet verga deren en beraadslagen En dit alles maakt dat Pilatus Daens ajne wegborsteling uit de Volkskamer moeilijker verkroppen kan. Wat er dan ook van zij 't zal er niet stormen Dijnsdag aanst' De wetgevende werkzaamheden zullen baren gewoonen gang gaan met tusschen- loozen van tijdverspilling door nutte- ooze redevoeringen, gewoel zooals de liberalen en socialisten het meermaals Terwekten. Het zal dus niet stormen, stelt L'Indé- pendance beige vast, dank aan de libe rale kamerleden, die, zegt dit blad, het klaar en -duidelijk bewijs leveren dat ze bet parlementair stelsel begrijpen en hoegenaamd niet in den zin hebben tus schen te komen in eene beweging die [een practisch voordeel voor 't liberalism kan afwerpen... Kortom, papenvreter Buyl, Pilatus Daens, Leeuwke Plancquaert en andere 35® Vervolg. Aangebeden door haren echtgenoot, die niets weigerde aan hare grillen, had de prinses gelegenheid om zich geduren de lange jaren als eene der eerste schoon heden van het rijk voor te doen en nu was hare eenige betrachting, het verval der schoonheid dat zich begon te vertoo- nen, te verbergen. Overigens, wanneer zij zich op het bal aan het hof vertoonde, opgesmukt, ver sierd en schitterend van diamenten, en niet vorstelijken zwier den Kakoschnik dragend een soort van met diamanten doorweven diadeem in goudlaken, die boven het voorhoofd den weelderigen haartooi opgebonden hield, wist zij nog ieders blikken op zich te trekken. Zij danste nog met al het vuur eener oprechte Duitsche en geheel haar persoon aou haar eerder den ouderdom van vijf- en-dertig dan van de reeds verloopen acht-en-vijftig doen aangeven. Prins Dolgorouski en zijn jonge secre taris Orlof hadden juist de prinses verla ten nauwelijks was zij alleen in het sa lon of de kamerknecht kondigde de komst Mn van graaf Wladiroff. Met een gebaar wees zy de gezelschaps- groene vogels zijn met hunne parlemen taire werkstaking ellendig van 't brugske in 't waterken gevallen... En Pilatus Daens die de hoop koes terde aldus in de volkskamer te kunnen sluipen... 't Is nu Adieu mijnen meuzelaar met draaiken en al 'k Hoorde laatst, zegt onze Confrater 't Land van Oudenaarde, eens in een gezelschap 'nen prater Nu ja catho- liek zijn, liberaal of socialist allemaal goed en wel 'k kom ik daar niet tusschen... Weet ge wat ik toen dacht over dien vent, beste lezers Vlakaf gezegd dat hij 'n ezel was. Ziet, ik heb altijd een hoogen eerbied voor mannen met een gedacht,voor kerels die voor hunne gezindheid ze weze dan nog rechtstreeks tegen de mijne durven uitkomen, terwijl ik voor die flauwaards van n'k kom er niet tusschen» nooit meer over heb dan een medelijdend lachje. Ne mensch is een wezen dat verstand heeft en oordeel, dat verstand heeft hij nu in eens niet gekregen, om het in den binnenzak van zijnen frak te steken, wel om het te gebruiken. Welnu deze praters van rk kom er niet tusschen sr.hitnen dat met te begrijpen. Ge bewijst hun, met daden voorde hand, dat de liberalen alles hebben ge daan, om den capitalist haast te doen stikken van weelde, terwijl ze den armen wioeter zelfs geen stuk droog brood toe wierpen ge toont hun hoe de catho lieken nu al 20 jaar lang zoo krachtig aan 't werken zijn om weer goed te ma ken, wat de liberalen hebben te niet ge bracht en bedorven, hoe zij, de catho lieken, den werkman aan 't helpen zijn, en aan 't verdedigen tegen misbruik en verdrukking van den machtigen ge doet hun uiteen hoe de socialisten toch eigentlijk niet anders in 't oog hebben dan ginder boven ergens te zitten, heel hoog, machtig boven de misleide massa, langs wier rug zij omhoog zoeken te kruipen, en ge vraagt hun dan, kort en krachtig nu, wie zijn onze vrienden de liberalen, wie En zij, ze proeven eens aan hun pint, trekken eens aan hun pijp, en nu, ja de catholieken, maar... ik kom er niet tusschen, ik doe myn plichten, 's Zondags mijn mis, en daar- meê uit 1 O prachtig antwoord Wel neen, man, ge doet uw pliehten niet 's Zon dags uw mis, en daarmeé is 't niet uit. Ge neemt eene waarheid aan of eene dame af die juist meende binnen te ko men, om haren tijd met eene voorlezing te veraangenamen, en stond op van den divan op denwelken zij, in half liggende houding met haren waaier zat te spelen en ging vriendelijk haren neef te gemoet. Dat is zeer lief van u, zegde zij, mijnen wensch te voldoen, Michael 1 Kom, het zal op het terras beter zijn dan hier daar is meer lucht. Wij hebben een half uur vrij laat ons er gebruik van maken en geen tijd verliezen in nuttelooze gesprekken. Laat eens zien Hoe staat het met Eleonora Zij kwam mij vandaag zoo bleek voor. Gij moet oppassen voor dat meisje, Michaël. De graaf verhaalde haar nu in eenige woorden haar bezoek aan Mej. Herilafl. Zij is zoo zenuwachtig, ging hij voort, dat ik er waarlijk ongerust over wordt, en dit maakt mij waarlijk ongelukkig. Mijne dochter is wanhopig vasthoudend. De geneesheeren zeggen dat ik ten haren opzichte tegenstreven moet vermijden en van den anderen kant begrijpt gij wel dat ik in 't min6te niet genegen ben toe te geven of terug te komen op mijn vroeger genomen besluit. Ik kan dat overigens niet, in haar belang en onder welk oog punt ook. Is dat ook uw gevoelen niet, prinses Houdt gij haar nog altijd in volle dige rust vroeg deze. Niet meer, sedert wij Uier zijn zij heeft valschheid, gij zijt catholiek of socialist of liberaal, doch, zoohaast geuit over tuiging eene waarheid aanneemt, verbindt gij u de waarheid te verdedigen tegen aanvallers of afbrekers. Eens catholiek, kunt ge dat catholiek-zijn niet van u af werpen daar het tot uw wezen behoort, en dat catholiek zijn zult ge te toonen hebben uit plicht voor vriend of vijand, vandaag in uw Zondagskleed en morgen in uw werkmanspak. Want zwijgen is dikwijls afkeuring en niets doen tegen werking en dat is zijn trouw verraden. Weg met de platbroeken. KLEINE BURGERIJ. De Bond tot verdediging der kleine burgerij heeft Zondag te Brussel eene vergadering ge houden van de afgeveerdigden der aan gesloten kringen, onder voorzitterschap van M. Koch. In grondbegin werd besloten, in 1907 een algemeen congres te houden. Voor de zetelplaats van het congres blijft de keus tusschen Tongeren waar eene tentoonstelling wordt gehouden en Verviers. Het bureel werd gelast, met de parle mentaire groep te onderhandelen, voor het bekomen van een Hoogeren Raad Her mirlHpnlHaccen one leden zijn ook «.0onT met de afgeveerdigden van den Boeren bond en van den Belgischen Volksbond zekere zaken, betrekkelijk de verbruiks- cooperatieven, te bespreken. PRINS ALBERT IN DEN SENAAT. Naar aanleiding der eedsaflegging van prins Albert in den Senaat schrijft de Brusselsche correspondent van den Bien Public. Het aan de pers meegedeelde nieuws was niet heel bevestigend voor wat betreft den datum der aanstelling van den vor stelijken Senateur. De reden hiervan was dat de Koning nog zijne goedkeuring niet gehecht had aan het ontwerp. Vandaag is alle twijfel geheven en de datum van i3 November bepaald goedgekeurd. De Koning heeft zich voorbehouden zelf het ceremonieel dezer ontvangst en het pro gram ervan te regelen. Men doet mij opmerken, naar aan leiding hiervan, dat geen voorgaande kan ingeroepen worden. De hertog van Bra bant, immers, was zoon van den regee renden vorst en anderzijds was hij juist meerderjarig, toen hij in den Senaat trad, wat met prins Albert het geval niet is. Zal dit verschil nu van invloed zijn op de ontvangst Dit weet men beden nog niet. mij zoo gesmeekt, haar toch te laten wer ken, dat ik geëindigd heb met toe te steramen. Het is overeengekomen dat hare muziek- en teekenmeesters de toeko mende week hunne lessen hernemen. De italiaansche meester is gisteren gekomen en ik zelf heb hare lessen van aardrijks kunde hervat. Zij beweert dat het nu reeds beter gaat en inderdaad, vóór dit ongelukkig be zoek scheen zij hier inderdaad minder neerslachtig dan te Sint-Petersburg. O 1 foei, Michael I Wilt gij dan van uwe dochter eene geleerde maken Ik haat die geleerde vrouwen, hoort ge God wat zou de prins, mijn echt genoot gelukkig zijn geweest, indien de hemel hem een kind gelijk het uwe ge schonken had I De arme man 1 nu moet hij zijnen troost zoeken in zijne boeken en perkamenten, gelukkig 1 Voor het ove rige, mijn waarde, verwonder u niet, Eleonora te zien zooals zij is. Zij is im mers een Wladiroff en heeft dus ook een weinig van het bloed der Dolgorouski in de aders. 1 Maar, laat ons zien den afkeer ter zijde gelaten is uwe dochter redelijker dan haar vader ja, honderdmaal zelfs dan de geneesheeren, die gij geraadpleegd hebt 1 Het stelsel, dat men haar wil doen volgen, is kortweg dom, en zou kunnen eindigen met haar van verveling te doen sterven, zoo hare natuur zelf baar daar Ik meen evenwel te kunnen meedeelen dat prins Albert rond 4 ure zal ontvangen worden,'t is te zeggen, wanneer het eerste punt der dagorde onderzoek der geloofs brieven en aanstellingen van het bureel, zal afgeloopen zijn. In die voorwaarden zullen de aan stelling van den prinsen zijne eedsafleg ging tegen het einde der zitting geschie den. Nog ééne bijzonderheden den eersten dag zal de prins gezeten zijn tusschen de twee ondervoorzitters, doch zijn bepaalde zetel is geplaatst tusschen die van MM. baron dePitteurs-Hiegaerts, provinciaal senateur van Luxemburg en Cappelle, provinciaal senateur van West- Vlaanderen. Liberale eischen. Men verzekert dat de liberalen in de Kamer die om trent het vierde deel der Kamerleden uit maken bij de heropening van den zit tijd eene plaats van ondervoorzitter en eene van sekretaris der Kamer zullen eischen. In den Provincieraad van Oost-Vlaan- deren, waar zij wel 14 raadsleden tellen op g3, eischen zij niets minder dan een lid in de bestendige Deptatie. Maar in den Gemeenteraad van Gent, waar zij een lid minder tellen dan de socialisten en slechts èén meer dan de schepenen al liberalen zijL".0 ocoto* en Dat is liberale logiek 1 Voor de overstroomden. De be volking van Moerzeke-Kastel, die nog altijd lijdt onder de gevolgen der over strooming van 12 Maart laastleden, werd dezer dagen aangenaam verrast door het bezoek van den eerw. heer Superior van het Klein Seminarie van Sint-Nikolaas en van verscheidene heeren dezer stad, die aan de slachtoffers der overstrooming liefdadige giften kwamen brengen, in evenredigheid met de schade in de stallen veroorzaakt. Tijdens dat bezoek werden er 24,000 frank uitgedeeld, ingezameld door een komiteit dat in het Klein Seminarie werd ingericht. Het is, overigens, de eerste maal niet dat Moerzeke mild bedacht wordt door het Klein Seminarie en ook is het Moerzeke niet alleen dat van die voordeelen heeft genoten. Doch, daar deze gemeente de meest beproefde is ge weest, werd zij ook het overvloedigst ge holpen. Reeds vroeger had de Superior van het Klein Seminarie naar Moerzeke en Hamme vijf wagens gezonden, geladen met 600 stroozakken en hoofdpeluws, 1,000 hemden, beddelakens en sargiën. niet tegen versterkte. Hoe hebt gij toch niet nagedacht dat gij dit kind, door het tot werkeloosheid te veroordeelen, tevens lot den dood veroordeelt De graaf rilde. Gij weet toch, zegde hij, welke mach tige redenen mij alzoo hebben doen han delen. Ik behoef u die niet op te sommen. Arme vriend onderbrak de prinses, licht schouderend, gij mannen zijt allen dezelfden Gij wilt een vonk uitdooven en gij blaast er op, tot zij juist van pas komt om het vuur aan het poeier te ste ken 1 Ziet gij dan niet dat gij, door alzoo openlijk uwe dochter te weerstreven, juist in hare oogen belang geeft aan de grond beginsels, die gij in haar bestrijdt De graaf zag haar vragend aan. Gij wilt haar geloof uitdooven, ging de prinses voorthet versmachten I Wel gij doet niets dan het versterken, en gij verwijdert u alle dagen verder van het doel, dat gij wilt bereiken. Maar, wat is er dan te doen vroeg de graaf. Zeg het mij, want in het tegen woordige geval moet ik nederig mijne onmacht bekennen. Ik ben ten einde raad. En toch wil ik niet te streng zijn. Daar is ook geen spraak van. Te strenge maatregels vormen de martelaars en de martelaars zijn de meest welspre kende geloofsbelijders... Eleonora is vrouw. Gij hebt duizend middels om haar te overwinnen, zonder Aalst. Auto-omnibus. De dagbladen melden dat binnen een tiental dagen een dienst van auto-omnibus tusschen Aalst en Geeraardsbergen zal in werking komen. Deze baan is 26 kilome ters lang en zal op 2 uren heen en weer afgelegd worden. De auto, stelsel tPipe van 40 peerdenkracht, is een zeer prachtig rijtuig met a imperiale 1 en 32 plaatsen. Na eene maand proeftijd zullen vijf omni bussen een regelmatigen dienst verzeke ren. Tot hiertoe is er hier te Aalst nog niets afgekondigd aangaande deuren en de plaats van vertrek. Laster, Het Beroepshof van Gent heeft het vonnis bekrachtigd van de Rechtbank van Brugge, die den uitgever van het groen demokratenblad 't Vrije Woord, verwezen had voor laster jegens den eerw. h. Mervillie, oud-pastoor van Ste-Anna te Brugge, tot 3oo fr. schade vergoeding, tot 450 fr. voor Inlasschingen van het vonnis en tot opneming in 't Vrije Woord zelf, alsook tot al de kosten. Mosselschelpenproces. Door een selaar een proces ingespannen voor., mos selschelpen. Over enkele maanden immers kwam de laatste den man weskwestie gelasten met het opgaren, voor rekening van eenen Duitscher, van de mosselschelpen in den omtrek van Eekloo. Voor de eerste moeite werd zelfs een bankbriefje van 20 fr. gelaten en later werden een 5otal balen afgezonden. Thans bezit de man de agent mos selschei pgaarder niet minder dan 6000 kilos van die waar, welke hij niet weet waar te bergen, evenmin als hij raden kan, wie hem de moeite van het kuischen daarvan zal betalen. Van daar het proces. Worden gevraagd Goede Schrijnwerkers, Kleermakers, halve gasten en leerjongens, goede Wevers. Vragen werk. 1 Huisknecht met goed gedrag, 1 goede Koetsier, Daglooners en Fabriekwerkers. dat zij iets merke, of ten minste, zonder dat zij er zich aan kan onttrekken. En die middelen, als 't u belieft Die zijn op voorhand gevonden, in den stand dien uwe dochter bekleeden zal, en nu reeds bekleedt li Luister zonder mij te onderbreken, Michael, en gij zult eerlang zien dat het doel de middelen rechtvaardigt. Verander uw program heel en al. 1 Vooreerst moet gij eene volledige gedragslijn voorschrijven. Geene b^lve maatregels. Geleid uwe dochter eiken Zondag zelf naar de keizerlijke kapel, zon der te toonen da gij het aantrekt, of het haar al of niet bevalt. i> Zij kan hare gouvernante niet uit staan, meen ik Welnu, in plaats van haar gansche lange dagen in dit verve lend en zenuwtergend samenzijn te laten, moet gij zorgen dat zij zoo weinig moge- lyk met haar zij. Geef haar of laat haar de lessen geven, die zij verlangt, min zij gelegenheid heeft om hare ge dachten den vrijen loop te laten, hoe beter. Verder moet gij haar dwingen, zich zooveel mogelijk te vermaken Eleonora is schoon, zij zal weldra de wereld voor hare voeten zien. Welnu, kom haar te gemoet, geleid haar een weinig in de wereld wel te verstaan in beperkten kring. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1