Donderdar November 1906 3 centiemen per nummer. 378te Jaar 3898 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Testament van een Socialist. De liberalen en de muilplaag. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- teaing van den volgendon dag. - De prijs ervan u tweemaal ter week voor ile Stad 5 frankmet den Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-76 voor dry maanden, voorop,te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiên door de Post ont jagen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, en in alle Postkantoren ties Lands. OUIQIJE lUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenRe Alamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 21 NOVEMBER 1906. Een in Frankrijk beruchte socialistische voordrachtgever, gezel Emiel Joindy, heeft zich over eenige dagen gezelfmoord Zijne schriften en papieren behandigde hij aan hi. Ernest Judé, bestuurder van het dagblad L'Eclair van Parijs. Op 7 November daags voor dat hij zijn betreurlijk besluit ten uitvoer bracht, achreef hij 't volgende 1 Ik had mij van het leven een denk beeld gemaakt, dat ik valscii heb bevon den. 1 Ik had geloofd aan meer eerlijkheid en openhartigheid. De wereld is ver schrikkelijk bedorven en laag. 't Is onder de socialisten, waar ik in de vijftien laatste jaren heb geleefd, dat ik het meest teleurstellingen heb ontmoet. Ik heb den moed niet gehad die om geving in tijds te verlaten en ik ben erin verzonken als in eenen modderpoel. Indien ik mijn leven moest herbegin nen, wat gelukkiglijk het geval niet /.al zijn, zou ik mij ten dienste stellen van eene onverbiddelijke overheersching, waaruit de joderij, met de protestanten en de vrijdenkers, streng zou buitenge sloten zijn. Indien ik mij niet noodlottig moest zelfmoorden wat in strijd is met den godsdienst ik zou willen catholiek worden 1 Dat is de laatste uitdrukking mijner gedachten, vooraleer te sterven. M. Ernest Judé laat dan deze bemer kingen volgen Joindy is in de socialistische partij getreden als een eerlijk man, als een naleven geestdrijver, in verrukking ge bracht door de edelmoedigste verbeeldin gen, en hij heeft in die partij slechts kunstenmakers, bluffers en heerschzuch- tigen gevonden. En als hij van die wereld genoeg heeft, als de walg aan zijn hart komt, op den boord van den niet waarin hij zich stort als in eene herbergzame schuilplaats, meent hij, in den angst zijner wanhoop, een licht te zien, waarop zijn kommer volle blik zich vestigt en dat reeds, tot dien berouwhebben socialist, tot dien ongeloovige die zijne dwaling erkent, schijnt te zeggen dat de Hemel niet ledig is. Hij ziet er de lichten welke niemand de macht heeft uit te dooven en waarvan de schittering, voor zijne onsterfelijke ziel, als eene ontvlamming is. 37® Vervolg. Ongelukkiglijk, zegt gij Inte gendeel zeg liever gelukkiglijk, lieve I Zoudt gij soms lust hebben, om eene blauwkous te worden Foei, dat is lee- Ujk Eene geleerde dame... daar houd ik niet van, Eleonora 1 Eene vrouw uit on zen stand moet weten zich bevallig voor te doen zij moet dansen, muziek maken, te paard rijden. Met dat alles zal ik mij gelasten ik daag den besten rijder uit. t Is zoo vroolijk, op een goed paard door den wind te vliegen Houdt gij van paarden, Eleonora O, ja dat is te zeggen, mijn paard, dit is nauwkeuriger want ik neb nog nooit een ander bereden dan Sidney, antwoordde zij glimlachend. Nu goed onder de zadelpaarden die hier staan, is er een, dat ik voor u bestem ik zal het eens laten voorbren gen. -En na eenen belknop gedrukt te heb ben, sprak zij tot den bediende Dimittri, zeg dat men Chamil en Gazelle voorbrenge. «...Zie, nicht, haddet gij uw amazo- nenkleed hier, dan zou iku voorstellen,da delijk een proefrit door het park te doen met Gazelle. Gij zult zien dat de naam De uiterste belijdenis van dien onge lukkige is te onthouden. Zij is meer dan eene wraak en eene strafuitvoering; zij is, door hare rechtzin nigheid, eene les, voor welke zijne ge dachtenis een medelijdenden groet ver dient. 1 Voor ons, catholiekcn, moet Joindy een gebed nog meer dan een groet ver dienen. Laat ons hopen dat de Goddelijke Gratie welke hem in zijne laatste levens stonden heeft verlicht en hem het dwaal spoor deed bemerken dat hij had gevolgd hem ook berouw zal hebben ingeboe zemd over zijne laatste wanhopige daad. Moge zijne ziel bij den Almachtigen Looner van goed en kwaad genade ge vonden hebben 1 Landbouwers opgepast Koeibeesten afkomstig van Frankrijk bedreigen weêral onzen Vlaamschen vee stapel met de zoo geduchte muilplaag. (stomatite aptheuse). Dadelijk heeft de heer Minister van landbouw de Fransche grens doen sluiten. Het orgaan der vijf ezels, onzer stad vindt dat het een schelmstuk is. Dit or gaan onzer liberalen beschuldigt den heer Minister en de landbouwers België te willen uithongeren. Kortom onze libera len zijn voor de muilplaag tegen de land bouwers. Maar wat wil men toch Die liberale gazet die wekelijks zooveel gods lasteringen en hatelijke leugens uitbraakt, is zelf door muilplaag aangetast. In ons volgend zondagnummer zullen wij aantoonen dat onze liberalen geen ander doel hebben dan den ondergang van de landbouw-nijverheid en de verar ming van den landbouwersstand. OPGEPAST De muilplaag is reeds bestatigd te Erondegem op weini gen afstand dus van de meestallen van Aalst Schaarbeek, Sint-Job, Nieuwerker- ken, Meire, Lede, Erpe, enz. OPGE PAST DUS Een liberaal ministerie is niet meer mogelijk in België, vermits het liberaal bestier niet zou kunnen leven, zonder te steunen op de socialisten. Het liberaal ministerie van morgen zal dan socialist zijn. Le Peuplb. van het dier wel aan zijn gaven beant woordt. Morgen zullen wij dat genoegen heb ben, is 't niet O niets is zoo goed als nu en dan zoo een galop door de frissche ruimte. Ik ben overtuigd dat eene wan deling u zoo goed zal doen.... Komt ge nu meê binnen Gij kunt de piano eens beproeven, op dewelke gij naar beliefte kunt studeeren. Een prachtige klank, niet waar? Ziehier lieve, een bekoorlijk lied van Mendelssohn voor piano, viool en violon- celle. Kent gij het niet Eer. weinig. Ik heb het wel eens gespeeld met mej. Herilaff. Voortreffelijk Indien gij wilt kunt gij dezen avond spelen met mijnen echt genoot en Stefaan. Dat zal u vermaken en uwen vader en mij verzetten. Een waar loopend vuur was het gesprek der prinses. Toch wist zij, ondanks hare zonderlinge manieren en hare grilligheid, Eleonora te verstrooien en zelfs belang in te boezemen. De prins bekoorde haar door zijne onderscheiden manieren en zijne welwil lendheid het was met genoegen dat zij beloofde, den dag nadien en ook de vol gende dagen naar de villa terug te keeren. Nog geen veertien dagen duurde het, of graaf Michaël merkte reeds eene gun stige verandering bij zijne dochter op. Het droefgeestig voorkomen, dat het ge laat van een kind zulk treurig aanzien REIZIGERSSTATIE AALST. De heer Minister van spoorwegen enz. komt onze achtbare catholieke Volksverte genwoordigers aan te kondigen dat de aanbesteding voor de werken onzer reizi gersstatie zal plaats hebben op 9 Januari 1907 aanst. De plans van den hoofdingenieur Van Bogaert, (aan wien men de statie van Ant werpen te danken heeft zijn hoogst merk waardig). Tusschen ieder paar sporen zal ZIC.1 eene bijzondere wachtzaal bevinden die des winters zal gesloten worden. Gansch de statie zal overdekt worden. Het jaar 1907. Het jaar 1907 be gint en eindigt op een dinsdag. Paschen, die al de roerende feestdagen regelt, valt op 3i Maart, dus, i5 dagen vroeger dan dees jaar. Er volgt daaruit dat O. H. Hemelvaart komt op 9 Mei en Sinxen op 19 Mei. Voor de bijgeloovige menschen valt den i3 September en den i3 December opeen Vrijdag I Den 13 Januari heeft er een prachtige zon-eklips plaats, ongelukkiglijk verdo ken voor Europa. Deze eklips zal volle dig zijn te Samarkhande in Turkestan en zal 2 minuten en 40 seconden duren. Er zal dan geen zon-eklips meer plaats hebben uit oorzaak van den terugkeer dereklipsen tot in 1912, die volledig zal te zien zijn in den omtrek van Parijs. RHUMATISM. Ziehier, volgens de verklaring van een dokter, die in dezen zin schreef aan den Asbr Courant een zeer eenvoudig middel tegen rhuma- tism, dat hij meermalen met het beste gevolg toepa6te Dat middel is namelijk de selderij, die niet alleen in staat is de plaag te voorko men, maar zelfs de knagende pijn dade lijk te stillen. De selderij moet in stuk ken gesneden worden en daarna in water laten koken tot dat zij malsch is. Het water wordt door den zieke gedronken, terwijl de selderij verder in melk wordt gekookt, waarin een weinig meel gedaan wordt, benevens wat gemalen of geraspen notenmuskaat. Warm met geroosterd brood opgediend en bij de aardappelen opgeëten gaat de hevige pijn aanstonds over. Het middel, zegt de geneesheer, moet onfeilbaar zijn bij alle rbumatische aandoeningen, en naar men veazekert, is het genoeg maar dikwijls veel selderij te eten om de ziekte te voorkomen. Ziedaar dus een zeer goedkoop genees middel, dat bewijst dat wij nog maar weinig de geneeskundige eigenschappen van talrijke planten kennen. Als ik mij niet bedrieg, behoort dit middel tot de geeft, was verdwenen en dikwijls kwam er zelfs een lach op hare lippen. Zichtbaar werd zij sterker hare ge laatskleur was niet meer doorschijnend en haar gang kreeg die zwierigheid en die veerkrachtigheid terug, die haar vroeger zoo onderscheiden. Daarbij had de naam van Stefaan Orlof voor haar eene gansche reeks herinnerin gen aan het verleden opgewekt. Eerst herinnerde zij zich onbepaald en later met meer nauwkeurighetd, dat bij ook de huisonderwijzer en de vriend van Louis geweest was, en dit alleen was reeds genoeg om haar eene groote vreugd te bezorgen. Zij kreeg dus eindelijk nieuws van hare vriendin uit Frankrijk... Zij wist nu, dat zij niet vergeten werd, dat Louis en zijne moeder ook aan haar dachten en dat Louis over haar sprak in de brieven, die hij twee- of driemaal per jaar zijnen vroe- geren leermeester toestuurde. En dat was een versterkende balsem voor haar naar vriendschap dorstend hart. De namiddagen, die zij bij de prin sen doorbracht, brachten haar genotvolle oogenblikken aan. De uren, die niet aan de studie gewijd werden, gingen om in gezellige en altijd leerzame gesprekken met den prins, die er een waar genoegen in vond, de weten schap door zijne eenvoudige taal in het bereik van haar begtip te brengen. Weer andere uren gingea om in lange geneeskundige voorschriften die uit onbe kende bron bij onze vlaamsche boeren verspreid zijn en door de traditie overge gaan van geslacht tot geslacht. VERVALSCHING DER KIEZERS LIJSTEN. Motst men groenen Dolf Pilatus en groene Pie Hersenloos ge- looven dan zijn het de catholieken alleen die de kiezerslijsten vervalschen. De libe ralen en socialisten zijn te eerlijk daar voor.... Ten andere 't is de geus Buyl die het verzekert en dus is het evangelie voor die twee groene schoenvagers der libera len en socialisten. Nu dit evangelie is valsch en menig maal is het bewezen geworden. En, tot meerder bewijs, roepen wij de aandacht in op 't volgende De Catholieke Vereeniging Brussel diende verleden jaar een aantal kiesreklamen in tegen de lijsten, opge maakt door 't gemeentebestuur van Vorst (Forest). Daarop, groote verontwaardi ging van die geuzenregeering I De Bur gemeester van Vorst zond zelfs eenen brief, met zijn handteeken bekleed, aan de kiezers, om hen te verwittigen dat het gemeentebestuur hunne rechten zou weten te verdedigen tegen de kuiperijen der lieden, die zich verstoutten deze te be twisten. Wat gebeurde er echter Het Beroeps hof, uitspraak doende over de rekiamen onzer vrienden, verklaarde 68 dezer ge grond, en schrapte 73 stemmen van libe rale kiezers Ook tegen de lijst der kiezers voor den Werkrechtersraad van Laeken, die 33g namen van bazen en 181 namen van werklieden bevatten, brachten de werkers der Catholieke Vereeniging bezwaren in. Zij bekwamen de afschrabbing van 40 kiezers, en de inschrijving van 25 andere Niet waar, die liberalen zijn geene vervalschers van kiezerslijsten HOE DIKWERF heeft men Groene Pie hooren jammeren dat het Staatsbe stuur niet genoeg doet voor de bedienden de werklieden van den ijzerenweg, en moesten wij onze tegenstrevers gelooven, wij zouden moeten besluiten dat de Staat een slecht patroon is. Nogtans, als er eene plaats open valt, zijn er tien. twin tig, dertig candidaten voor eén. Dat is verstaanbaar, want de Staatswerklieden mogen zonder vrees de toekomst inzien zij zijn zeker hun plaats niet te verliezen en later een pensioen te genieten en daarbij bekomen zij regelmatig nog loons- vermeerdering. wandelingen te paard onder de groote boomen van het park, in gezelschap van de prinses. En 's avonds, eer de gasten kwamen, zong men, maakte men muziek of nam men dansles. Dit leven, voor Eleonora zoo bekoor lijk, was daarentegen voor de prinses zeer ernstig. Ook legde zij al hare vrouwelijke diplomatie aan den dag om te zegevieren zonder hare kweekelinge te verrassen. Morgen hebben wij eenige vrienden te dineeren, zegde zij eens. O schrik niet, lieve, het zijn zeer nauwe vrienden gij zult met hen zeer op uw gemak zijn. En kel voegde zij er met eenige aarzeling bij, zult gij een weinig toilet moeten maken. Indien gij het goedvindt zullen wij elkan der daarmeê helpen. Laat ons zien hebt gij iets Want het is tijd dat gij u daar ook een weinig mede bezig gaat houden dat is eigenlijk het tijdverdrijf van uwen ouderdom Mij bekoort zulk tijdverdrijf in het geheel niet, prinses ik verzeker u dat al die kleinigheden mij hoegenaamd niet aantrekken. Indien gij den last er van op u wilt nemen, zal ik u zeer verplicht zijn. Wilt gij u daarover met mijnen vader verstaan Dat is nu eens lui zijn, lieve Dit moet ge toch zelf wel bekennen. Ik aan vaard gaarne de zorg, die gij mij oplegt; maar ik laat u toch niet heel en al irij van de taak. Ik voorzeg u zelfs dat gij er spoedig genoeg smaak in zult vinden. Gij Wjlt gij er een bewijs van slaat de begrootingen van het ministerie van ijze renwegen open en ge zult zien hoe jaar lijks de beschikte sommen voor jaarwed den en loonen der bedienden en werk lieden vermeerderen. Als wij hier van bedienden spreken, zijn het niet de hooge ambtenaars van den ijzerenweg die wij beoogen, maar de kleine bedienden der statiën en standplaatsen alsook al de werklieden, gelijk welk werk zij zouden verrichten. Voor het jaar 1907, vraagt de Heer Minister Liebaert eene som van 5,320,959 franken meerals deze van 1906. Deze som verdeelt zich als volgt Voor de bedienden der we gen en werken 99,i3o i.\ Voor de agréés, enz. 712,465 fr. Voor de bedienden van het materieel 74.596 fr. Voor de werklieden van het materieel 1,878,001 fr. Voor de regelmatigheids- premiën 146,852 fr. Voor de bedienden van het transport 790,746 fr. Voor de werklieden van het transport 1,609,169 fr. Is te zamen eene vermeer- - dering van 5,320.959 fr. Wij herhalen het, die vermeerdering is toegestaan op een jaar alléén voegen wij daarbij eene vermeerdering van 596,124 fr. voor jaarwedden en loonen der postbedienden 397,555 fr. m«er voor de telcgraphen.telephoonbedienden 206,010 fr. meer voor de voorloopige agenten dan komen wij tot eene som van omtrent 6 millioenen en half, die in 1907 meer zal uitbetaald worden dan in 1906 aan jaarwedden en loonen der kleine bedienden en werklieden van den ijzeren- weg Wanneer heeft men dit gezien als de liberalen aan 't bewind waren en zou den de socialisten met al hunne beloften, het zelfde kunnen verwezenlijken Het antwoord is niet twijfelachtig, niet waar Verduurzaamd vleesch. De Syn dicale Kamer van Beenhouwers en Var- kensslachters van Brussel en omtrek heeft, op de klachten van deze stielge- nooten, aan de hoogere overheid geschre ven, dat de handel in toebereid vleesch weldra onmogelijk zal worden, indien de regeering de wet in stand houdt, waar door het gebruik van conservenzout ver boden is. Het departement van landbouw heeft geantwoord dat men geene wijziging kan brengen aan eene wet, die gemaakt is op gegevens van den hoogeren gezondheids raad. hebt daartoe al de noodige geschiktheid. Of zij wilde of niet, Eleonora moest de prinses wel in haren keus volgen. En, daags nadien, op 't vastgestelde uur, bracht de dameskleermaker voor het jonge meisje een allerliefst toilet in hemelblauw surah, waarvan de half uitgesneden hals op den schouder met een rozentakje ge sloten was. Eenige satijnen strikken hielden de drapperijen van den rok op en sloten de mouwen af boven den elleboog, derwijze dat geheel de voorarm vrijgelaten was. De pols was omringd door eene rij prachtig gemonteerde fijne paarlen en een ander snoer van dergelijke paarlen omgaf haren fijn gevormden hals, die half verborgen was door de kunstig gewerkte lokken, die de eerste kamenier der prinses had gelegd en de schitterende schoonheid van het joDge meisje nog meer deden uitkomen. Mijne lievelinge, kom hier, dat ik u omhelze I Gij zijt om te stelen... Die eenvoudigheid maakt u aanbiddelijk, zeg de de prinses, toen deze, haar eigen toilet voltooid hebbende, dat van hare kweeke linge in oogenschouw kwam nemen. En haar voor eenen groeten spiegel lie— dende, ging zij vergenoegd voort Wenscht gij mij nu eens geluk, dat ik uwen keus heb geleid Beken nu toch dat gij bekoorlijk zijt Welaan, kom, ik ben heel fier, u eindelyk te kunnen voorstellen aan uwe vrienden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1