Priesterlijke benoemingen Stad Aalst.-Werkbeurs Siad van Aalst. - Gemeenteraad. Rechterlijke kronijk. Zondagrust. Kiezing van Kortrijk. fiü AELST. Overlijden. TiSS' Al wie een abonne ment neemt op DE DENDERBODE voor het jaar 1907, ontvangt het blad van heden af tol Nieuwjaar gratis. Allerhande nieuws. C- Bocner-Van den Broeck, WAAROM NOG HOESTEN? VOORUIT EN DE BOEREN. In den laatsten tijd is er weer spraak geweest van de zoo noodzakelijke horin richting der landelijke policie. Vooruit neemt de gelegenheid te baat om de boe ren uit te schelden voor bewoners van de meest verachterde hoeken en gehuch ten, waar de godsdienst alle volksver heffing tegenwerkt gespuis van den buiten en andere lieve benamingen. De boeren zullen dat onthouden als de socialisten naar den buiten zullen komen om hen op te hemelen voor verstandige lieden en ze door allerhande schijnhei lige vleierijen en bedriegelijke beloften in de roode netten te vangen. KERKSCHENDERS. - Eenige liberale betoogers begaven zich Zondag naar de S" Mariakerk te Schaerbeek, waar veel volk was ter gelegenheid der wijding van een predikstoel. De liberale onbeschofterikken riepen op den E. P. Paquet, welke het sermoen predikte en slingerden hem allerhande beleedigingen en smaadwoorden naar het hoofd. Dit verwekte eene ruatverstooring die met de aanhoudirg der geuzen eindigde. Procesverbaal is tegen die zonderlinge voorstaanders der vrijheid voor allen en in alles, opgesteld. WERKMANSWONINGEN. Er is spraak in het ministerie van nijver heid en arbeid een bijzonderen toezichts- dienst voor de werkmanswoningen in te stellen, onafhankelijk van de plaatse lijke besturen, en die de wetten en reglementen op de openbare gezondheid zou doen toepassen. De belanghebben den zouden eerst officieel verwittigd worden, en, indien zij zich niet in regel stellen, zouden er rechterlijke vervol gingen ingespannen worden. LAAT ZE MAAR ZAAIEN. - In een artikel van de roode Senateur Magnette, verschenen in - Le Rallie- ment een ultra goddeloos socialistisch orgaan, treft men onder ander aan Ze Zaaien (de groene democraten) maar 't is voor ons (socialisten) dat het grootste deel van den oogst zal zijn. Laten wij ze dus xaaien. 't Is de herhaling in andere woorden van 't gene pacha Anseele eens zegde, namelijk, dat de groene christene democraten de banen openen langs waar 't socialismus het Vlaamsche land zal binnen dringen. Bevechten wij dus, catholieken overal en in alles het groene rommelzoo van eedverbrekers, verraders, valsche pro feten, leugenaars en volksbedriegers. ZONDAGRUST. Het bureel van den Bond voor de Zondagrubt, waar van de Voorzitter is M. Mousset, Oud- volksvertegenwoordiger, heeft Woens dag namiddag ter griffie van de Kamer eene protestatie neergelegd, tegen het niet toepassen der wet op de Zondagrust. Een UrusBelse.h ont werp. Ouden van dagen, dia het eerste nationaal jubilee meévierden zullen zich misschien herinneren hoe er in Bel gië geprotesteerd werd tegen het opbou wen der Congreskolom, niet om de zaak zelve, maar omdat al het materiaal Fransch was. Men zong toen Salut, kolom, uw ateen en brons Zjjn Fransch,tot in hun ornament»; Maar toch zit er iets in van ons Ze zijn betaald met onze centen. Welnu, die kolom is op het punt te verdwijnen. Ziehier wat daarover gemeld wordt Een ontwerp is bij de bevoegde overheid ingediend, om te Brussel e«n boulevard in de lucht te bouwen. Ziehier in eenige woorden waarvan er kwestie is. De Congreskolom, die dreigt in te storten en stilaan afbrokkelt, zou verdwijnen. Op die plaats zou een prachtige praalboog met zijvleugels worden opgericht en de bronzen platen en beeldhouwwerken der kolom,zouden ter versiering hiervan wor den gebruikt. Dan zou, op ijzeren pijlers rustend, een boulevard in de lucht worden aange legd, die, loopend over de huizen heen, zich zou komen aansluiten op de Noord- laan, in den omtrek der Finisterrekerk, waar een ophaler zou worden gebouwd, die de bezoekeis naar boven brengt. De boulevard in de lucht zou een dertigtal meters breedte hebben. Langs heen de twee wandelgangen zouden win kels komen en in 't midden verrijst eene groote rotonde, met uitgestrekt terras, koffiehuis, feestzaal, enz. Een vijftiental jaren geleden is der gelijk plan nog voorgesteld om de Ans- pachlaan met de Paleizenplaats te ver binden, doch er werd alsdan van hooger band tegen dit ontwerp ingewerkt. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd: Bestuurder van het Pensionnaat van de Zusters derH. Kindsheid te Oostacker, den E. H. Van den Hemel, enderpastoor in S. Jacobskerk te Gent. Onderpastoor in S. Jacobskerk te Gent, den E. H. De Staercke, onder pastoor te Gentbrugge te Doel, den E. H. Brootcorens, F., priester in bet Seminarie. Worden gevraagd 3o goede Breisters i Kleermaker, volle gast en i leerjongen i Vuursme- der en een leerjongen. Vragen werk. 2 Bedienden i Huisknecht i Paar denknecht Daglooners en Fabriek werkers. Zitting van Zaterdag 17 November, om 5 uren. Na lezing en goedkeuring van 't pro cesverbaal der vorige zitting, verleent de heer Burgemeester-Voorzitter het woord aan den heer De Hert, Schepen van Onderwijs, M. De Hert. In de laatste zitting van den Raavl werd eene zwaarwichtige beschuldiging uitgebracht tegen het on derwijzend personeel der aangenomene jonger sscholen onzer Stad. Als Schepen van onderwijs acht ik het mij ten plicht in '1 openbaar protest aan te teekenen tegen die naamlooze beschuldigingen tr-gen ons zoo gewaardeerd onderwijzers- korps geuit, door M. Leveau. Gij hebt beloofd, M. Leveau, in ge heime zitting den onderwijzer aan te wijzen die aan zijne plichten zou te kort zijn gekomen, maar gij hebt de zitiing- zaal verlaten en de geheime zitting niet bijgewoond. Gij miskende uwe plicht als gemeenteraadslid met te verzwijgen wat gij op di clameerenden toon had aange klaagd. Het College van Burgemeester en Sche penen hetft de zaak onmiddelijk willen onderzoeken het heeft zich gewend tot den heer cantonalen Schoolopziener en hem gevraagd of er iets van die zaak ter zijner oore was gekomen, met verzoek desnoods dadelijk een onderzoek te willen openen en verslag te doen.... Het antwoord van dezen hoogen Amb tenaar liet zich niet wachten en liet zegt ons dat er van de gansche zaak niets waar is daar hij in al de scholen een onderzoek heeft gedaan en dat er van die aanklacht niets bestaat... Wat moet men denken van zulke con troleurs die zoo lichtzinnig hunne mede burgers beschuldiger. Laat mij toe, M. Leveau, u te zeggen dat ge eene slechte daad heb: begaan waarover de gelasterde onderwijzers u rekening zullen vragen voor de Recht bank van Dendermonde. tM. Leveau zit zienlijk in kleine schoen- 'jes.) Het zij mij toegelaten hier eene open bare hulde te brengen aan ons onder wijzend personeel der aangenomene scholen, welk door u, M. Leveau, op zulke lasterlijke wijze is aangerand ge weest. M. Leveau verzoekt om uitlegging te mogen geven in geheime zitting en zegt dat het onder den drang der opgewon denheid is geweest dat hij de zittingzaal heeft verlaten. M. de Bethune. M. Leveau be grijpt voorzeker de gewichtigheid niet zijner beschuldiging die hij in openbare zitting uitgebracht heeft... Veertien dagen lang heeft hij die ongegronde beachuldi- ginh laten wegen op allerdeftigste lieden. M. Leveau moest zich 's anderdaags tot der. heer Burgemeester hebben gewend of tot den heer Schepen van onderwijs om hen kennis te geven van de toedracht der zaak. Maar M. Leveau zweeg 14 da gen en nu zou hij in geheime sitting willen spreken. Hewel I M. Leveau, wat zult ge zeggen Ik bemerk het op uw wezen Ge zult uwe verontschuldigingen aanbieden, zeggen dat het zoo erg niet mag worden opgenomen... Maar of de onderwijzers hiermeê zullen vrede hebben geloof ik niet. Wat mijibetreft ik hoop dat er voor de eer van dit onderwijzend per soneel nog rechters zullen zijn te Den dermonde lijk te Berlijn... M. De Blieck, dat is maar kiespa- radeM. Leveau wil uitleggingen ge ven... M. Moyersoen. Ja, M. De Blieck, te Dendermonde zal hij kunnen uitleg gingen geven. Het is niet genoeg hier te komen zeggen dat het in de aangenomen scholen natuurlijk gebeurt van de kin deren te mishandelen neen. M. Leveau dat gebeurt er niet natuurlijk. Gij be tracht niets anders dan ons onderwijzend personeel, door die 'openbare valsche be schuldigingen, in minachting te brengen. Laat mij toe het u ronduit te zeggen die beschuldigingen werden u misschien aan gebracht door een wijf naar uwe herberg opzettelijk gekomen om u dat wijs te maken. Ik verwittig u dat telkenmale gij hier met zulke gezegden voor den dag zult komen, er u dapper zal geantwoord wor den ook zullen de gelasterde onder wijzers eerherstelling eischen. Het incident wordt gesloten ons Siaaf- ken zit al genoeg te zweeten. Stichting der Albrechtlaan, enz. M. de Bethune doet verslag over de onderhandelingen welke hebben plaats gehad tusschen de Stad en het hooger Bestuur aangaande de openbare werken, zooals over de overvouting van den ouden Dender, enz. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand. Vraag om een Kruisweg te mogen plaat sen. Bij eenparigheid aangenomen. Bureel van Weldadigheid. Reke ning 1905 en Begrootidg 1907. M. Moyersoen geeft lezing van zijne verslagen. M. De Blieck vindt dat alles zou die nen openbaarlijk aanbesteed te worden, dat ware voordeeliger 't zijn altijd de zelfden die BLOEM leveren. En de Apotheek die zoo kostelijk is waarom dat niet aanbesteed wanneer er zoo veel pro fijt kan gedaan worden M. de Bethune. Wanneer, bij voorbeeld, het brood zou aanbesteed worden wie zal er voordeel bij vinden Een enkel persoon, eene coöperatief, ter wijl nu een groot deel onzer brave bur gerij brood levert. En wie weet zijn er geene lieden bij welke, moest men hen de levering van brood aan 't Bureel van Weldadigheid ontrekken weldra de hulp van dit Bureel zouden moeten inroepen Ik breng hulde aan 't Bureel van Wel dadigheid over zijnen genomen maatregel vau brood te geven in plaats van geld en zoo ware misbruiken heeft doen ver- dwijned. M. Moyersoen. M. De Blieck woont de sectien niet bij, dat hij er kome en men zal hem de noodige inlichtingen verschaffen. Hij stelt voor de zaak tot eene nadere zitting te verdagen. En dan zal bij punt voor punt antwoorden aan M. De Blieck. Het voorstel wordt aangenomen. BMP"" Eene omstandigheid onafhan- kelijk van onzen wi!, heeft niet toegelaten iemand van ons naar de zitting te zenden en wij hebben dus dit kort- bondig verslag te danken aan de welwil lende medewerking van een vriend. Koninklijke Harmonie. Op Zondag a5 November 1906, zal de Maatschappij S,# CECILIA vieren. Om 11 ure zal het Muziekkorps en alle de Eereleden, ter S' Martinus- keik de H. Mis bijwonen. Na de Mis zullen de volgende stukken uitgevoerd worden, ter groote Feestzaal ten Landhuize, onder de leiding van MrR. LENSSENS. Overture de Concert de Massuet, Transcrite par G. Wettge. Paillasse (far.taisie) mus. de Leon Cavallo arr. par A. Quinet. Solistes: MM. Jh. Quir.tyn, Edm. Van de Maele, Heiremans Cb. et Jules De Wolf. Het Publiek is kosteloos tot deze uit voeringen toegelaten. Eendoodrijder veroordeeld. Te Brussel, op den steenweg van Charleroi werd eene kloosterzuster door een auto mobiel omverre gereden en zwaar ge kwetst aan den arm. De chauffeur werd voor de correction- neele rechtbank vervolgd en tot slechts 100 fr. boet en a5oo fr. vergoeding ver oordeeld. Zijn advocaat pleitte dat de non, tot eene biddende orde behoorend, haren tweeden arm niet noodig had om te bidden (hoe geestig Maar het beroepshof heeft het vonnis gewijzigd en den chauffeur veroordeeld tot i5 dagen gavangenis, niet voorwaar delijk en 5ooo fr. vergoeding. GODSDIENSTIG NIEUWS. St.-Marten8kerk. Feestdag der H. Catharina. Zondag toekomende, 25 dezer, zullen de leden der Koninklijke Rederijkskamer De Catharinisten ter gelegenheid van den Feestdag hunner Patrones, de kerkelijke plechtigheden opluisteren. Om 10 uren zullen zij de schoone drijstemmige Mis lingen van Jansen, en om 4 uren, een puik Lof. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 November 1906, M. De Waele, Kerk straat. De commissie van onderzoek over de kiezing van Kortrijk heeft Donderdag avond ten 5 uren hare werkzaamheden geëindigd. Zij heeft bij eenparigheid, min de ont houding van M. Hoyois, de kiezing van M. De Bunne, socialist, galdig verklaard. Zooals men weet bestond de commis sie uit 4 leden der rechter- en 3 der lin kerzij. De Kamer zal zoodra het verslag ge drukt is, uitspraak doen. M.De Bunne zou gokozen zijn met ééne stem meerderheid boven M. Busschaert, catholiek. Gezel De Bunne zou het jongste lid der Kamer zijn, oud-stoelmaker, oud-gazet- verkooper, nu bestuurder dsr coöperatief van Meenen. Valschmunters veroordeeld. Vrij dag morgend verscheen voor de recht bank van Brugge een drietal personen, beticht van het maken en uitgeven van valsche vijffrankstukken. Leon Van Hecke, zanger te Brussel, Leopoldine Torfs, kleermaakster te Luik en André Heymans, zanger te Oostende zijn de beschuldigden. De feiten hadden plaats te Oostende in de maanden Juli en Augusti. Heymans beweerde een pak met vijf frankstukken gevonden te hebben op den trein tusschen Brussel en Oostende. En hij had dit geld uitgegeven, zonder te weten dat het valsch was. Hij werd niettemin tot 2 jaar gevan genis en 100 fr. boet veroordeeld. Het meisje Torfs kreeg 4 maanden ge vangenisstraf en 5o fr. boete. Van Hecke werd vrijgesproken. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAK DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening r'Creemboter. Markt van Zaterdag 24 Novem. 1906. 110 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,zo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den a56 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2040 kilogr. Stad van Aelet. Openbare zitting van den Gemeenteraad, op Dijnsdag 27 November aanst., in de gewone Zittingzaal ten Stadhuize, om 5 1/2 ure 's namiddags. Dagorde i° Bureel van Weldadigheid a) Re kening over igo5 en begrooting voor 1907 b) Verkoopingen van land te Hael- jert en van eenen bosch te Erembodegem. 2* Burgerlijke Godshuizen a) Reke ning over 1905 en begrooting voor 1907 b) Verkooping van landen aan de S' Job straat. voor Aalst-Audenaerde, komt te over lijden te Nederbrakel. Daar de overledene de plaatsvervanger was van wijlen den heer Verbrugghen van St.Lievens-Hautem, zal er tot de verkiezing van een Senateur moeten over gegaan worden. Wat gaat er nu gebeuren in tegen woordigheid van de 4 liberale candidaten- senateurs M Guisset van Ror.sse, de twee brouwers en de logieman Wat de catholieken zullen beslissen is af te wachten in alle geval ze zullen den toon in 't blijspel geven. Impe. Zondag 11. was het te gele genheid der inhaling van den E. H. Leo Quintyn als Pastoor der parochie volle feest. De nieuwe Herder kwam er aar vergezeld van den Z. E H. Noterman, Deken ven Wetteren, den Z. E. H. Roe- landts, Deken van Aalst en den E. H. De Meerleer, Pastoor van O. L. Vrouwkerk te Sint Nicolaas. Straten en huizen waren versierd en bevlagd. Jaarschriften en heilwenschen ontbraken er niet. Een eerewacht reed den nieuwen herder te gemoet. De E. H. Quintyn werd vreugdevol onthaald en door 't Gemeentebestuur levendig be groet. Alles is in rust en vrede afgeloo- pen. Plaatselijk belang. Gan sche bladen van ver nieuws mogen in ons blad verschijnen, maar meestentijds daar zulks ons niet raakt, nemen wij er geene aandacht op, maar wanneer het een plaatselijk feit geldt, betreffende een per soon van Aalst stellen wij er aanstonds belang in, want wij zijn getrouw aan ons land en zijn welzijn is ook het onze en hetgeen onze buurman zegt is altijd goed om te weten. Mme V. Debolster, 16, Moorselsche Baan, te Aalst, zegt ons Sedert zes maanden leed ik aan de nieren, ik had hevige pijnen mijne nachten waren bewo gen en 's morgens stond ik altijd ver moeider op dan daags te voren, ik had soms zoo duizelingen dat het mij scheen of ik ging alle oogenblikken vallen niet tegenstaande menige middelen bekwam ik niet de minste verlichting en ik wan hoopte niet meer wetende wat doen, toen ik van de Foster Pillen voor de Nie ren hoorde spreken, verkocht bij Mr De Valckeneer, apotheker, en ik beproefde ze onmiddelijk. Gord beviel het mij want na verloop van den derden dag ondervond ik eene groote verlichting in gansch mijnen toe stand en na de eerste week gevoelde ik niet meer de minste pijn. al mijne smarten waren als bij tooverslag verdwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te maken. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren «geve van dezelfde soort als die welke Mm* De Bolster gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 18. Liedekerke. Hendrik Collin en J.-B. Goossens, die sedert lang in ruzie leven, waren zondag 11., te samen uitge gaan. Ter herberg van Haedonck waren zij aan twisten. Op eens trok Collin zijn mes en plofte het in den buik van Goos sens. De moordenaar werd op staanden voet aangehouden Maandag kwam 't Par ket van Brussel ter plaats en opende een onderzoek. Te Lebbeke in de Denderbelle straat is tengevolge van den hevigen wind een inopbouwzijnde huis ingestort. Drie personen werden onder de puinen bedolven, Na eenige uren werkens zijn zij er onder uit gehaald een hunner is nogal erg gekwetst. Droevig ongeval. Dijnsdag avond ging de schipper Elemie Lecost, Franschman, wiens vaartuig te Oude naarde gemeerd ligt, te Pamele nabij het sas, naar het dek om, zooals naar ge woonte, over boord zijn gevoeg te doen. Hij verloor echter het evenwicht en viel in het water, waar hij hevige pogin gen deed om zich aan het schip vast te klampen. Aangezien hij niet zwemmen kon was alles vruchteloos. Zijne moeder, weduwe, wier eenig kind hij was, hoorde om hijlp roepen, liep naar boven en zag in de halve duisternis haren zoon in het water tegen den dood wor stelen totdat hij eindelijk en vooraleer er hulp toekwam, in de diepte verdween. ®De schipper Lecost was 25 jaren en de eenige steun zijner moeder, welke hij de grootste genegenheid toedroeg. De opzoekingen begonnen onmiddelijk doch het lijk is slechts Woensdag mor gend bovengetrokken in de aanwezigheid van een grooten toeloop van volk. Lecost was alom geacht. Op al de nabij gelegen schepen wap pert de vlag halftop ten teeken van rouw. De alftemeene snijles- sen die eertijds in de Kostschool der Dames van Maria gegeven werden aan Juffers welke geene leerlingen waren van gezegde Kostschool, zullen voortaan ge geven worden, Vrijheidstraat, 39, te Aalst, den Dijnsdag van iedere week tegen 12 fr. de 3 maanden. Afzonderlijke lessen op aanvraag tegen fr. i,5o. Gabrielle Teurrekens, gediplomeerde snijster Over den laatsten storm welke vooral in Oost-Vlaanderen, in het Den- dergebied woedde, wordt nog gemeld Te Zele werd een groot deel van het dak der groote kapel vijftig meters ver weggeslingerd. Twee magazijnen, in de nabijheid, stortten als kaartenhuisjes ineen een inopbouwzijnde huis nabij de statie, toebehoorende aan den heer De S..., stortte in twee werklieden werden hierbij erg gekwetst. Op het gehucht Kouter is een hofstede ingevallen zekere P. R... en Van E... die er werkzaam waren, kregen zulke erge inwendige verwondingen, dat hun leven in gevaar verkeert. Te Hamme lagen de straten vol dak pannen en steen» de omgeworpen schouwen zijn niet te tellen. In de Riot- straat is de topgevel van een huis afge waaid een voorbijganger werd doode- lijk gewond. In de Damstraat is het zinken dak van een huis, 20 meters ver weggeslingerd. Bijna al de koornoppers in den omtrek werden in den wind ver strooid. De uitgerukte boomen zijn ontel baar. Te Grembergen is een deel van een nieuw gebouwd huis ingestort alles kwam terecht op een aanpalenden stal, waar bijna al de runderen verpletterd werden. Wij meldden reeds de instorting van een huis te Lebbeke. Daar was Robert Moens, die op den akker aan den arbeid was, in een in aanbouwzijnde huis ge vlucht, waaraan twee metsers, G. Hael- terman en C. Putteman, werkzaam waren; eensklaps stortte het huis in en de drie mannen werden onder de puinen bedol ven alle drie zijn met levensgevaarlijke wonden opgehaald. Te Brussel stierf eene dienstmeid van Waalschen oorsprong. Een goed twintigtal familieleden, in verschillige dorpen van het Walenland wonend, had den uitnoodigingen gekregen om bij eenen notaris te komen, waar 33,ooo fr., de nalatenschap der meid, te verdeelen was. Eilaas I er was niets van. De notaris wist geen woord van heel de historie en de brave erfgenamen waren de slachtof fers van eenen dauwen truter. Een Brusselschen coiffeerden had eenen Franschman zijn lief afgepakt. Die beleediging, de Fransche natie aange daan, moest gewroken worden. Woens dag nacht, met drie vrienden naar huis gaande, ontmoette hij den zegevierenden figaro. Deze laatste, het ergste verwach tend, ging op den loop. Het troepke Franschen ijlde hem achterna, haalde hem in en sloeg en stampte hem drie- kwaart dood. Een haastig bijgeroepen geneesheer zegt dat zijn toestand zeer erg is. Snij- en IVaailessen voor Damen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe gediplomeerde Snijster, Aalst, 27Brusselsche straat, 27, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegravuren, enz. Katten visschen.Het klinkt mis schien wat aardig, maar is toch waar. Sedert eenigen tijd verdwijnen de kat ten te Brussel op onrustbarende wijze. Het is voornamelijk in den omtrek der Cortenbergdreef dat het kattengeslacht op geheimzinnige wijze verdwijnt. Bij de policie zijn reeds talrijke klachten inge komen. Eindelijk is men er in gelukt de wijze te ontdekken waarop de katten ge vangen worden. Personen, die kattenvleesch tot konij- nenvleesch weten te veran leren, maken eeu stukje vleesch aan eenen haak vast en mieneke poes speelt het argeloos binnen, doch blijft aan den haak hangen, evenals een gevangen visch. De trambotsingen zijn te Brussel aan de orde van den dag. Donderdag had er weer eene plaa»s op den Berg van 't Hof tusschen een met vier paarden be spannen tramrijtuig en eene huurkoets. De koetsier van het laatste rijtuig viel en werd gekwetst, Het paard ging op den loop en verspreidde eene zekere paniek een der inzittenden van den tram bekwam lichte kwetsuren veroorzaakt door den schok en het breken der ruiten. De Noordstatie te Brussel was bijna het tooneel van een drama, dat nu belet werd door de opmerkzaamheid van eene toevallige luistervink. Een jonge ling ontmoette een twistend koppel en vernam zeer duidelijk uit den mond der vrouw de volgende woorden Ik zal haar aan de statie gaan afwachten en haar dooden I Verschrikt door de kwaadaardige wijze, waarop die woorden uitgesproken werden, vertelde de jonge ling het aan een policieagent, die nu het koppel volgde tot aan de Noordstatie. Bij de aankomst van den trein snelde de vrouw in kwestie met zenuwachtige over ijling in de richting der aankomende reizigers, msar zij kon gelukkiglijk door den policieman aangehouden worden. Zij werd in het bezit gevonden van een revolver, die naar zij verklaarde moest dienen om de wettige vrouw van haren gezel te dooden 1 Maandag namiddag gebeurde een bloedig drama te St-Gilles, op den steen weg van Vorst, waar de echtgenoten Stroobants, met hunne 3 kinderen wonen. De man is 47 jaar en houtdraaier. On langs kreeg hij na een twist met zijnen broeder, eenen hamerslag op den schedel. Sindsdien was het niet goed meer in zijn hoofd hij kloeg over hersenpijnen en maandag om 2 1/2 sneed de ongelukkige zich mat een scheermes de keel over. Zijn toestand laat geene hoop meer over. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en gezondste. Een oude patriot zal eerlang te Lo- verval gevierd worden, namelijk Pierre Grimard een strijder van 1830, die binnen eenige weken 100 jaar zal worden. Een weduwe van Leuven is op schandige wijze door eenen Brusselaar bedrogen. Op eene aankondiging trad zij in onderhandeling met hem, voor het openen van eene succursaal van witgoed, waarvoor zij zou genieten vrije woonst, 100 fr. per maand en 5 ten honderd op den verkoop, maar zij moest eene waar borg van 1000 fr. storten. Een huis werd gehuurd en verbouwd, en de borg ge stort maar noch de koopwaren noch de betaling van de gedane onkosten lieten zich zien. Men ging naar Brussel om aan het hoofdhuis te gaan klagen, doch men vond.... niets. En het schijnt dat dezelfde aftruggelaar ook vrouwen van Mechelen, Boom. enz. op dezelfde manier bedrog» heeft. wanneer duizende en duizende menschen jaarlijks openbaarlijk verklaren aan al wie het hooren wilt dat de borstsiroop van Depratere de beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkele flesch Si roop Depratere, genoeg is om den hevig- sten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel- of borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, Astha, zelfs de tering. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut Roeklooze locomotieven. Het spoorwegbestuur heeft proefnemingen ge daan met eene locomotief van nieuw stelsel, die het dubbele voordeel aanbiedt van de zwaarste veroorloofde vrachten te trekken en geen rook op te jagen, maar dezen in den vuurhaard terug te jagen. Daarenboven wordt ook de assche niet over den weg verspreid maar binnen de machien gehouden. Zondag nacht is in de statie van Engis het kaske geroofd dat de ontvangst (10,000 fr.) bevatte, en dit zonder er iets opengebroken werd. De dief moest dus met de ligging der plaatsen bekend zijn en de gendarmerie denkt reeds op het spoor te zijn. De eerste automobielen. De eerste automobiel, door stoom bewogen, reed in Engeland, in April 1834, op den weg van Londen naar Harrowe Road. Zij reed door Oxfordstreet, omringd door rijtuigen en karren in allen aard 't was, zegt Globe and Traveller van dien tijd, een ware triomf der mecaniek. Een rijtuig, door stoom bewogen, kun nende loopen op gewone wegen en 3o personen vervoeren, zegt hetzelfde blad, was in aanbouw te Parijs, rue de Cha- redton, in de werkhuizen Ch. Diets Hermann. Ook werd er een van een ander maaksel vervaardigd door dï com pagnie Laffite A Caillard. Het eerste door stoom bewogen rijtuig, dat in België werd beproefd resd op 7 Juli 1834 op den steenweg tusschen Antwerpen en Luythagen. MM. Ch. en Jan Van Gend, Verheyen en andere na men deel aan den eersten rit. Ziedaar de debuts der motorrijtuigen in België. Een vermakelijk tooneel viel te Turnhout in de Gasthuisstraat voor. Een jong koppel begaf zich naar het stadhuis om te trouwen. Naar bet schijnt zou de toekomende echtgenoot vroeger eene andere minares gehad hebben. Maar niet altijd is de liefde van duur. Wat er ook van zij, zeker is 't dat, toen de bruid en bruidegom in hoogergenoemde straat aankwamen, eensklaps een meisje te voorschijn kwam, op de bruid toesprong en haar met roet aangezicht en hals gansch zwart schilderde. Er volgde twist en... haarke pluk. De bruidegom wilde er tusschen komen, maar ja wel, dit werd hem belet door vriendinnen van 't meisje. Middelerwijl stond een troep voorbijgangers dit tooneel lachend te aanschouwen. De policie maakte er eindelijk kort spel mee en bracht de schilderes naar het policiebureel. De zwart geschilderde bruid ging zich in huis het hoofd was- schen. Korts daarna kon het huwelijk toch voltrokken worden. Over de failliet ven het Maison du Pbuple te Verviers, meldt men, dat, na de verkooping van het materiaal en de meubelen van bet socialistisch lokaal, ook het gebouw zal worden verkocht. De rechtbank heeft de verkooping bepaald op 17 December. De paarden, rijtuigen, machienen en al het gerief der bakkerij en maalderij zullen insgelijks rechterlijk worden verkocht. De meubeleu van het koffiehuis zullen eveneens worden te koop gesteld. Te bailleul was een herbergier, die tevens graankoopman is, met zijne vrouw bezig den inhoud van eene geldteich te

De Denderbode | 1906 | | pagina 2