Dondeidag 29 November 1906 5 centiemen per nummer. «179U! Jaar5900 ELEONORA. Vrij onafhariKBjijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Onze Belgische Vrijheden. Het sparen in België. De Muilplaag. Welke vrouw moet ik nemen DE DENDERBODE. I'll blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. - De prijs ervan ls tweemaal ter week voor ie Stad 6 trank met den Post verkonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor ree x anden fr. 1-76 voor drü maanden, voorop te betalen. - De inschrijving lii digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- taigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, i alle Postkantoren des Lands. C UI QUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centlemenReklamen fr. i-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureeie vaa dit blad. AALST, 28 NOVEMBER 1906. Onze liberalen roepen gedurig op alle lonen dat wij, catholieken, onze grond wettelijke vrijheden en zelfs do openbare vrede in gevaar brengen. Maar ongelukkiglijk voor hen kunnen zij geene enkele vrijheid aanwijzen die door ons, catholiek ministerie, gedurende de £2 jaren dat het bestiert, zou gekrenkt zijn geweest. Maar zij zijn het, de liberalen en socia listen, die onze vrijheden hebben gekrenkt. Immers van 1878 tot 1884, was de vrij heid van onderwijs eene doode letter en meer andere vrijheden waren toen groo- telijks bedreigd. Moesten de socialisten, 'die de bond- genooten der liberalen zijn, meester wor den 't ware weldra gepast met onze gansche Grondwet en onze nationale instellingen die er uit voortvloeien. Onze onafhankelijkheid als volk en het Koning dom waren weldra verzwonden. Tegen die beschuldiging door de libe ralen ten opzichte der catholieken, kan men de getuigenis inroepen der drukpers van alle landen, welke, te gelegenheid der nationale jubelfeesten in igo5, ge meenzaam hulde bracht aan de verdraag zaamheid, die, dank zij liet 22jarig catho liek bestuur, aan mannen van de meest verschillende denkwijzen heeft toegelaten vreedzaam naast elkander te leven en de toekomst met vertrouwen te gemoet te mogen zien. De Fransche anti-catholieke dagbla den, bleven niet ten achteren onze Belgi sche catholieke regeering lof toe te zwaai en La République FRANfAiSE, Le Temps, Le Journal des Débats, d maakten vergelijkingen in ons voordeel tusschen de toestanden van het catholieke België en het godsdienstvervolgend Frank rijk. Indien er in België gevaar bestaat voor krenking ozer vrijheden en de verslooring der maatschappelijk orde, dan is er niets te vreezen van den kant der Regeering en der catholieke meerderheid, maar wel en uitsluitend van den kant der driekleurige cartelisten. Immers reeds meer dan eens hebben zij klaar en duidelijk laten hooren dat zoo ze meester worden, zij de voor beelden zullen naleven hen door hunne Fransche logebroers gegeven. De gods dienstvrijheid, de vrijheid van onderwijs 38® Vervolg. Ofschoon de prinses slechts gesproken had van een intiem vriendengezelschap, merkte Eleonore toch op, dat zij zelf zich gekleed had zoo prachtvol als hare rol van huismeesteres dit slechts toeliet. En toen Eleonora met haar in het salon trad, was zij zeer verwonderd, te zien dat de eenige genoodigde, die er zich bevonden, ook 111 groot feesttoilet waren. Onder deze laatsten deed de gravin Micheline, de vroegere vijandin van Eleonora's moeder, zich bijzonder opmer ken door den overvloed van juweelen en den rijkdom van haar paruur. Onbetwistbaar was nog de schoonheid der snoode eeredame en deze vrien denbijeenkomst heimelijk op touw gezet door Micheline en de prinses, had voor eigenlijk doel de bekoorlijkheden van de gunstelinge der Czarina nog eens te doen uitschitteren in de oogen van Wladiroff, eer zij voor goed hare hand toezegde aan prins Domenii Leminof, die er reeds sedert lang letterlijk om bedelde. Micheline, die tijdens het huwelijk van Wladiroff met mej. de Valdeuf haar spijt en hare ontgoocheling had kunnen ver bergen, had nooit tot een ander huwelijk kunuen besluiten. Openlik had zij hare blijdschap lucht en van vereenigingen zouden weldra opgehouden hebben te bestaan. Immers even als in Frankrijk zouden eerst de vrije scholen worden gesloten, de klooster lingen, als booswichten uit 't vaderland verbannen, de kloostergoederen van allen aard geroofd, de kerkornamenten aange slagen, de kerkgoederen ingepalmd en de kerken en bidplaatsen gesloten worden in afwachting dat de bisschoppen, pastoors en onderpastoors ook verbannen of in 't gevang geworpen worden. Ziedaar van waar de gevaren komen die onze Belgische vrijheden bedreiger Het verslag over de werkzaamheden der Algemeene Spaar- en Lijfrentkas is verschenen. Er waren op 3i December laatstleden, 2,010,000 spaarboekjes van 1000 fr. en daar onder, voor een bedrag van onge veer 269,800,000 fr.; 283,000 van 1000 tot 2000 19,000 van meer dan 2000 fr., voor een bedrag van ongeveer 76,900,00 frank. In 1899 was er in België nagenoeg één spaarboekje voor vijf inwoners in 1900 was er één voor vier inwoners de uitsla gen gaan thans naar de verhouding van één boekje voor drie inwoners. De rekening van winsten en verliezen is samengevat als volgt Opbrengst der bestendige plaatsingen fr. 48,080.717,96; opbrengst van voorloopige plaatsingen, fr. 6,532,462,98 saldo der rekening van uitbating der gehuurde eigendommen fr. 3,518,75 verschillende ontvangsten fr. 660,924.87. Af te trekken voor uitbetaalde intres ten fr. 22,222,823,16 voor algemeene kosten, fr. 2,297,062,49 dus een over schot van fr. 757,676,91, dat gevoegd is bij de reserve die aldus de som van fr. 19,077,881,77 heeft bereikt. In igo5 hebben er 85,i38 nieuwe aan sluitingen bij de Lijfrentkas plaats gehad, waaronder de 11,967 militaire aangeslote nen, krachtens de wet van 21 Maart. Het getal der stortingen bedroeg 2,122,0,80 voor eene som van 12,685,100 fr. 71 centiemen 5,202 maatschappijen van onderlingen bijstand hebben stortin gen gedaan in de lijfrentkas dat maakt 149 maatschappijen meer dan het vorig jaar. Op 3i December 1904 bedroeg het ge tal personen die hunne rent genoten 6,i38 dat getal is in igo5 met 1,170 vermeerderddaar er 276 rentgenietenden overleden zijn, bedroeg het getal der per- gegeven, toen de dood van Irma aan Wladiroff de vrijheid terug gaf, verzekerd zijnde dat hij, nu gestraft voor zijne ver blindheid. zich zou haasten, hare hand te vragen, zoodra de welvoegelijkheid dit zou toelaten. O hij zou ongetwijfeld door ren tweede, meer gepast huwelijk de dwaling van het eerste herstellen Ook kende de woede der intrigante geene grenzen, toe zij de bewijzen kreeg dat de graaf zelfs niet aan haar dacht en hij voornemens was, gedurende heel zijn leven in zijn getrouw hart de herinnering te bewaren aan haar, die hij zoo lief had gehad. Prinses Dolgorouski, door wien zij het terrein had doen verkennen, had haar den uitslag van haar onderzoek niet ver borgen, zonder haar nochtans de weinig vleiende uitdrukking te herhalen, die haar onderzoek den graaf had ontrukt. En het was eerst toen, dat zij onder voorbehoud van bepaalde verbintenis, had toegestemd de vurige wenschen van prins Leminof te aanvaarden, die ofschoon twintig jaar ouder dan zij, toch eene voor haar niet te versmaden partij was. Het was de eerste maal sedert jaren, dat Eleonora zich zoo dicht nabij Miche line bevond. Toch ondervond het jonge meisje, ondanks alle mogelijke pogingen der hofdame om haar vriendschap te be wijzen, voor haar den afkeer van vroeger en met eene hooghartige onverschillig heid beantwoordde zij hare tegemoetko mingen. sonen die hunne rent genoten, 7332 op 3i December 1905. 2,834 rekeningen, met voorbehouden kapitaal, voor een totaal van 188, i83 fr. zijn vereffend geworden na het overlijden der titularissen. De staaispremiën toegekend aan de stortingen van 1904 bedragen 3,559,927,20 fr. en werden vmiceld tusschen 503,548 aangeslotenen 3,547,770 fr. werden toe gekend aan 5g3,352 mmualisten tn mili tairen fr. 227,20 aan 216 aangeslotenen stortende voor eigen rekening. De toelage van 2 fr. per boeksken waar op eene som van ten minste 3 frank is gestort werd verleend aan 4,g33 lijfrent- maatschappijen cn heeft beloopen tot 848,344 frank. Een aanzienlijk gedeelte van die toe lage is door de maatschappijen in de Lijf rentkas gestort, Daar de gevallen niet al te talrijk zijn geweest mag men verhopen dat de be smelting 200 ernstig niet zijn zal, gelijk men het in 't begin gevreesd heeft. Het is waar dat het jaargetijde gunstig is, aangezien de beesten weinig uitgaan om te werken of te weiden. Zonderling is het dat de besmettings- punten zoover van elkander verwijderd zijn. Volgens de officieele inlichtingen dat feit moeten uitgelegd worden als jt De zieke bersten werden uit Frankrijk naar de slachthuizen van Brus sel gebracht en 't is van daar dat de ziekte in het land werd verspreid. Te Brussel slacht men onmiddellijk, hetgeen uitlegt dat tot hiertoe slechts één geval werd vastgesteld in Brabant, namelijk te Wemmei men heeft er het zieke dier emaakt en men hoopt aldus Brabant gered te hebben Te Mechelen heeft m.:n ook slechts één geval waargenomen het dier werd afge maakt. Eenige gevallen hebben zich voorge daan in Luxemburg, alwaar men het half mager vee behoudt, dat te Brussel werd aangekocht de muilplaag werd vastge steld in eenige gemeenten Noircy, Sint- Hubert, Rocogne, Longlier, Bertogne en vooral Houffalize. 't Is in het Zuiden van Oost-Vlaanderen dat de muilplaag het ergst heerscht er zijn een vijftiental gevallen. Elders zijn do besmettingspunten niet zeer talrijk. Het is dus noodig meer en meer de voorgeschreven voorzorgsmaatregelen toe Daar de prins Domenti dien avond de uitnoodiging der prinses niet had kunnen aanvaarden, moest Michaël toen het oogenblik daar was om naar de eetzaal te ga n, gravin Micheline zijnen arm aan bieden. En een gedeelte van den avond wist zij hem door haar geestig gesprek te boeien. Zie toch, wat schoon koppel zij zouden uitmaken, zegde prinses Dolgo rouski tot haren man, met den blik den graaf Wladiroff aanwijzend, toen deze Micheline naar het terras geleidde. Inderdaad, zegde deze glimlachend; zij zouden elkaar niet slecht passen. Doch op Eleonora wijzend, die aan den arm van Stcfaan voortstapte, ging hij voort Maar de schoonheid van dit kind zou die der stiefmoeder in de schaduw stellen. Bah, bah ik zeg u, dat dit zeer goed een huwelijk kan worden. Onze nicht, prins, is reeds eene volmaakte jonge dame. Laat de zaken maar gaan en gij zult zien dat, eer het twee jaar verder is, het jonge vogeltje op zijne beurt het nestje ontvluchten zal. En is graaf Wladi roff niet veel te jong om ongetrouwd te blijven. De eerste woorden van dit gesprek waren door Eleonora duidelijk verstaan zij verbleekte en wankelde. Zijt gij niet wel, Eleonora vroeg Stefaan met belangstelling, terwijl hij baren arm onder den zijne voelde uit schuiven. te passen wellicht zal men daardoor de algemeene besmetting vermijden. Uit een bericht betreffende den gezond heidstoestand van het vee in Nederland, blijkt nu, volgens de Nteuwe Rottbr- damsche Courant, dat dit land totaal van mond- en klauwzeer vrij is. a Die ervaring zegt het blad, heeft men ook opgedaan in België, waar bij de ongever-r 35,000 stuks vee uit Nederland, welke dit jaar reeds de grens passeerden en in de quarantaine-stallen verblijf hiel den, nog geen mond- en klauwzeer is waargenomen. 1 Max O'Reel, de b kende Fransche hu morist, schreef een alleramusants werkje over de vraag a Welke vrouw moeten wij nemen Zie hier eenige van die voorwaarden, die hij voor een gelukkig huwelijk noodzakelijk acht. Trouw met eene vrouw, die kleiner is dan gij zelf. Trouw niet met een vrouw, die niet hartelijk lachen kan men kent iemands karakter aan de manier, waarop hij lacht; trouw dus nooit met eene vrouw wiens lach geaffecteerd klinkt. Trouw met eene vrouw, die van een grapje houdt, die gevoel voor humor heeft er. alles van den vroolijken kant besiet. Trouw niet met eene vrouw, die overal wat op te zeggen heeft, en achter haar rug hare vriendinnen b:spot. Trouw met met de vrouw, die de afwe zigen tracht te verdedigen. Als ge met uw meisje naar den schouw burg gaai en zj hoort, dat alle eerste rangsplaatsen uitverkocht zijn, kunt ge gerusi met haar trouwer, wanneer ze op 't hooren van dit bericht uitroept Nu, zeg, wat hindert dat, dan gaan we een voudig op de galerij. Zoo'n meisje is be slist een aardigen type en zal ook later, wanneer het leven haar niet een eerste plaats inruimt, dit blijmoedig we ten te dragen. Trouw niet met de vrouw, die u, wanneer ge eenen bedelaar iets geven wilt, tegenhoudt, door te zeggen wie weet of hij het 't niet gaat verdrinken zegt ge dit zelf echter en antwoordt zij t Nu gun het den stumperd maar dan kunt ge 't gerust met haar wagen. Trouw met een gezonde, ferme vrouw, die er een flinken eetlust op nahoudt neem haar niet als ze met een vies ge zicht tegen bare telloor zit aan te zien. Neen, vriend, neen, ik dank u Kom spoedig, zegde zij met gedwongen vriendelijkheid, terwijl haar onderzoe kende blik tusschen de groepen, die zich daar reeds bevonden, weldra degene ont dekt had. die zij zocht. Zij bemerkte, een weinig ter zijde, Micheline tegenover haren vader, een druk gesprek voerend. Het was een schoone avond, schitte rend gestemd en zacht van temperatuur. Zacht sidderden de bladeren aan het siruikgewas onder een licht windje, ter wijl ae maan zich boven den horizon begon te vertoonen, heel het landschap met haar zacht licht overstroomend. Het manelicht deed de diamanten der hofdame als een stralenkrans om haar hoofd schitteren. Maar even schitterend was de vlam mende blik, dien zij op den graaf geves tigd hield. Bleek en sidderend zag Eleonora haar cn ook haren vader aan. Met den blik volgde zij de lippen der schoone bekoor ster, terwijl de woorden der prinses nog steeds in hare ooren klonken cn als gloei end lood haar hart pijnigden. In haren kinderlijken eenvoud had zij nooit het gedacht in zich voelen opko men, dat een nieuw huwelijk van haren vader kon mogelijk zijn. En nu deed die plotseling opkomende mogelijkheid haar verschrikkelijk lijden. Eensklaps deed haar naam, half luid door Micheline uitgesproken, haar sidde- Trouw niet met een vrouw, die zich zelf te deftig vindt om een tram te gebrui ken of in een coupé derde klas te stappen. Als een jonge dame van haar zakgeld iets overspaart om voor u een geschenk te koopen, trouw dan met haar, maar als ze u niets geeft, omdat ze geen geld heeft voor een groot geschenk, en niets van prutsen houdt, zou ik my niet verder met haar bemoeien. Tracht uit te visschen hoe uwe uitver korene's morgens is, als men haar komt wekken. Geef ze ten nijdig, vrijdig ant woord, laat haar dan gerust schieten ze zal nooit een plezante huismoeder kunnen worden. Trouw niet met eene vrouw, die de rekeningen harer leveranciers achteloos ter zijde werpt en zich van niets iets aan trekt, wanneer ze hare kleeren schuldig blijft. Neem een<; vrouw met eene zachte stem, die u flink in de oogen ziet, wan neer ze met u spreekt. Als ge met- eene jonge dame een half uur antichambrecren moet cn ze u dan in full dress ontvangt, zou ik u aanraden haar niet te nemen 't meisje echter, dat dadelijk in een eenvoudig huiskleed ver schijnt, waarover ze nog gauw een schoo ne voorschoot gedaan heeft, en geen half uur zaagt over haar toilet, is een eenvou dig ding, dat steeds practisch zal blijken te zijn. Trouw met een vrouw, die voor haar vader cigaretten rolt of zijn pijp stopt, die er van houdt haar ouden vader lieve namen te geven, en hem, als hij uitgaat, zorgvuldig zijn hoed en frak afborstelt, zoo'r. meisje, is een lieve goede dochter, en kan niets anders dan een lieve, goede echtgenoote worden. NlikkclmunlDe minister van geldwezen brengt ter algemeene kennis, dat, TOT EERSTKOM ENDEN 3l DECEMBER, laatsten termijn, uit toegevendheid, zal worden voortgegaan met het ontvangen, in welke hoeveelheid ook, van de krach tens het koninklijk besluit van 3o Juni 1906 ontmuntte nikkelstukken van 20 cen tiemen, van 10 centiemen en van 5 cen tiemen met het type van den Belgischen Leeuw, in omwisseling van doorboorde nikkelsl ukken, aan de kaïsen van de Na tionale Bank te Brussel en dezer agent schappen in de provinciën, alamede aan de kassen var.de ontvangers der recht- streeksche belastingen in de plaatsen waar geen agentschap der Nationale Bank be staat. ren. Zij trok Stefaan met zich die, sedert zij op het terras waren, vruchteloos poog de hare aandacht gaande te maken. Maar op dit oogenblik liet het oikest de eerste maten van eene wals hooren. De groepen namen eene andere rich- tirg en Micheline ging aan den arm van Michaël terug hr-t salon binnen. Kom, zegde zij, ik wil deze eerste wals met u dansen. Eleonora verschool zich achter eene plar.tengrot p, om hen door te laten. En het volgende oogenblik zag zij htn in het gewoel met den stroom der dansers mee gesleept. Ontroerd en met bevende lippen volgde het jonge meisje angstig de beweging der groepen. Onophoudelijk kwam de nym- phengcstalte van Micheline, omgeven door eene wolk van zijde en gepailleteerd gaas haar voorbij zweven, gelukkig en glimlachende aan een arm van den knap pen cavalier, op wiens donker kleedsel haar feesttoilet sierlijk afstak. Zeker, Eleonora, er is iels,- dat u verontrust, herhaalde Stefaan de tweede maal, verdrietig voor de verwarde trekken van het jonge meisje. Will gij mij toelaten uwen vader te verwittigen Wacht u daar wel van niets is er, waar gij mij minder genoegen mee kunt doen. Nu, kom dan een weinig op het terras de lucht zal u daar verfrisscheD. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1