r Donderdag 6 Dceeinber 1906 3 centiemen per nummer 37sle Jaar 5902 ni onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE ARBEID Le Bulletin pratique des ceuvres catholiques deelde beschouwingen meé over den arbeid aan de welke wij 't vol gende ontkenen. Wij roepen er de aan dacht op in bijzonderlijk dergenen aan ae arbeid is opgelegd geweest niet alleenlijk als een gebod, aan hetwelk het gansche menschdom is onderworpen maar tevens als eene noodzakelijkheid van het leven. EEN EN ANDEli. Ouderdomspensioenen. Al wie een abonne ment neemt op DE DENDERBODE voor het jaar 1907, ontvangt hel blad van heden af tol Nieuwjaar gratis. Congoleesche Afrikaansche Buitengewoon Concert avo"d5 ter sm"m° TURNKRING DE DENDERBODE CUIQIIE HIJIIM AALST. 5 DECEMBER 1906. komen, want het is te Doornik alleen niet dat die toer gespeeld wordt. de Stad 6 frank; met den pg08t Te™Z ~e jHTT mt.anden fr. 1-76 voor dri, J 3-25 Vüor zes - voor ary maanden, vooronte hatalan eindigt met 31 Decemhm- n» uur°P;le "««"en. - De mschryvHig va gen z«n ,en laste van den sct^enaT Men schrijft in b<j C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Jesus'Christus heeft ons het voorbeeld door rijnen arbeid gegeven. Hij de opperste Meester van hemel en beef',de 200n werkman en zelfs werkman willen zijn. Een groot he rT:J? aan T 'eV™ hi,r °P ""de heeft Hij den arbeid toegewijd. CndÜ irl, C *irKerk' de ,eer van haren Goadelijken Meester en zijner apostelen ge rouw, heeft dc heidensche leer en gebruiken ten opzichte van den arbeid vernietigd. Romeinen en Grieken gevoelden den dieps ten afkeer voor al wie werkte. De G. Kerk vereerlijkte den arbeid en hij verscheen als eene medewerking met God en te zelfdertijdc als eene uitboeting en eene heilzame uitoefening der deugden. Ziedaar de beteekenis van den arbeid des christen. Overigens, wie zijne plicht van schep sel Gods begrijpt, zal nooit afkeerig zijn van den arbeid. Altijd zal hij 't gebod van den arbeid eerbiedigen en het be schouwen als een middel ter uitboeting zijner zonden en om de eeuwige zaligheid te verwerven Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen Ir. 1-00Vonnissen op 3- bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd- Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentïen nit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. De Schepper heeft van den arbeid de voorwaarde van het leven gemaakt; reeds was onze vader Adam, in staat van on schuld, niet bestemd om zijne dagen in ledigheid te slijten, hij was geschapen om te arbeiden. Maar wat onze eerste ouders, Adam en Eva, vóór hunnen val, als eene uitspan- u'u?' a'S een vermaak zouden verkozen hebben, heeft de noodzakelijkheid van te arbeiden, na de zonde, er de gewaarwor ding der pijn bijgevoegd en werd, de arbeid als eene herstelling als eene uit boeting opgelegd. Gij zult uw brood eten in het zweet uws aanschijns dit is 't gebod Gods aan den mensch gegeven en niemand kan het ontgaan. De Schepper der wereld hoefde slechts een woord te spreken om de schepselen, de aarde en hare rijkdommen uit den niet te doen verschijnen. En dit scheppings vermogen heeft de Heer, onze God, aan niemand gegund. Alleenlijk ten prijze van eenen afmat- tenden arbeid, die hij gedurig vernieuwen moet, bekomt de mensch zijn dagelijksche brood. ,..^e arbeid is de mensch ter eere omdat hij hem een heilzaam, een edel middel verschaft om in zijne noodwendigheden des levens te voorzien. De openbare welvaart is in rechtstreek- sche verhouding van onze werkzaamheid. Een volk dat niet werkt is tot ondergang, armoede en ellende gedoemd. Zeer terecht zegde Mgr Heylen, Bis schop van Namen Het is de arbeid niet, 't zijn de ver- moeienissen niet die het grootste getal slachtoffers onder het menschdom ma- ken, integendeel, zij ontwikkelen het lichaam en vermeerderen zijne krach- ten. De vermaken de onmatige genie- tingen, voornamelijk de zinnelijke ge- nietingen, ziedaar de afmattingen die hoogst te vreezen zijn. 3g® Vervolg. Neen stefaan, neen sprak zij be sloten op dit oogenblik verlang ik hier in het salon te blijven. Gij kunt toch zoo niet blijven, zon der de aandacht op u te trekken, zegde bij. Gevoelt gij moed genoeg om te dansen R?nscn O, neen, dezen avond zou mij dat niet mogelijk zijn. Doch op haar denkbeeld terugkomend, zegde zij eensklaps Welnu, ja, laat ons dansen I gij bebt gelijk. Na de langzame maat van de wals be gon nu een vroolijke quadrille. En in een oogenblik was het danslijstje vanEleonora ®et namen bedekt en zij was weldra ver plicht, voor verdere aanzoeken te bedan ken, dewijl zij het overige van den avond otjna altijd geengagberd was. Plotseling had de maagd haar hart oelen verlichten. Na de eerste wals had graaf Wladirofï Micheline naar hare P «ats geleid en zich voor het overige van tnavoiid niets meer aangetrokken. Hij cneen zich zelfs niet meer te herinneren «tzy bestond. Eleonora zag hem even vriendelijk °or prinses Dolgorouski wanneer hij Het einde van een schandaal. Men herinnert zich nog het schandaal ver wekt door een Franschen afgedwaalden priester, M. pelarue, pastoor te Chatenay die op geheimzinnige wijze uit de ge meente verdwenen was, en eenige weken later te St-Gilles-bij-Brussel ontdekt werd in gezelschap van de gewezen onderwij zeres van Chatenay. Sedert waren beiden naai Frankrijk weergekeerd en hadden er zich gevestigd in den omtrek van Parijs. Over een veertiental dagen kwamen zij naar Brussel terug en namen opnieuw bezit van hun kwartier in de Constan- tinopelstraat. Zaterdag morgend hebben zij nogmaals Brussel verlaten, en de Parijzer bladen kondigen nu een brief af van M. Delarue, waarin deze verklaart dat hij zooveel mogelijk liet schandaal wilt herstellen, dat hij gegeven heeft. Met wederzijdsche toestemming hebben M. Delarue en de gewezen ondei wijzeres van Chatenay afscheid van elkander ge nomen, en zij gaan elk van hunnen kant een leven van uitboeting en versterving beginnen. De gewezen onderwijzeres heeft bij den brief een naschrift gevoegd, waarin zij verklaart dat die scheiding in gemeen zaam overleg besloten is en aan God vergiffenis vraagt voor haren misstap. Beiden vragen ook vergiffenis aan allen, aan wie zij door hun gedrag verergernis gegeven hebben. Uitsluiting.— De gentsche socialisten hielden Woensdag avond eene vergade ring om het gedrag te bespreken van twee hunner partijgenooten, Pieter De Bruyne en Boudewijn, gemeenteraads leden die met altijd willen dansen gelijk de roode kopstukken fluiten. Men wilde hen verplichten hun ontslag als gemeen- teraadslid te geven, doch zij weigerden. Op de vergadering van Woensdag avond werd De Bruyne door Anseele be schuldigd, eene brochuur te hebben uit gegeven op aanstook der liberalen, om de socialisten le beletten een postje van Schepene te krijgen. De Bruyne en Bou dewijn hebben zich krachtdadig verde digd en de dwingelandij der roode kop stukken doen uitschijnen. De simpele socialisten hebben echter niets te zeggen als Anseele gebiedt, en De Bruyne en Boudewijn werden uit de partij gesloten en nogma .ls aangemaand hun ontslag als gemeenteraadslid te geven, omdat zij de taktiek der roode partij niet willen volgen. En dan durven de socialistische klucht spelers soms nog van vrijheid spreken f!I In de roode en blauwe partij bestaat er geen vrijheid, maar enkel dwang en wil lekeur, bij de kopstukken, en diepe sla vernij in de lagere rangen. met haar den weener-wals begon als hij het voor de eeredame geweest was. En na deze wals voegde hij zich in het kleine salon, bij de personen, die in ernstige gesprekken gewikkeld waren. Zoo zal men misschien altijd moe ten handelen in de wereld, dacht Eleo nora een weinig gerustsgesteld. Maar toch waren hare gedachten nog verward. Zij wilde weten, waaraan zich te houden, de wreedste zekerheid ver kiezend boven den angstigen twijfel, die den heelen avond haar hart benauwd had. Toen zij terugkeerend, met haren vader in het rijtuig zat en dus met hem alleen was, maakte hij haar een compli ment over de wijze waarop zij zich bij dit feest had weten te gedragen. Hoe hebt gij u vermaakt vroeg hij ten slotte. En gij, vader vroeg zij, zonder zijne vraag te beantwoorden. Ik Wel ik heb mij gelukkig ge voeld, te zien dat mijne dochter een wei nig vermaak genoot. Eleonora vestigde op haren vader eenen blik, die schitterde van teederheid en vervolgens hare lange wimpers neer slaande, vroeg zij op eenen toon, dien zij vruchteloos ,poogde onverschillig te maken. Is gravin Micheline beminnelijk Bekoorlijk... Zij is verstandig en spreekt met veel geest en smaak. Zij beeft mij doen beloven, u overmorgen ten ba- Anti-Godsdienstige drukking. Een Schepene van Doornijk is op heeter daad betrapt van drukking op de ouders om de schoolkinderen van de godsdienstles te doen ontslaan. Tot nu toe waren al de pogingen te Doornik daartoe aangewend, ellendig mislukt. De ouders waren getrouw ge bleven aan hunne plichten en overleve ringen. Ook heeft de Schepene een nieuw mid del beproefd hij heeft aan de school kinderen, door het onderwijzend perso neel, eene formuul van ontslagi ng doen uitdeelen, op schoon papier gedrukt, en waarop niets anders ontbreekt dan het bandteeken der ouders. Het afgeven gaat vergezeld van drin gende aanbevelingen Pas wel op dat gij dit aan uwen vader geeft... Dat moet terstond onderteekend worden... Gij moet ons dat seffens terugbrengen... Hetzij uit onwetendheid, hetzij uit vrees ondertee kent de vader en de toer is gespeeld I Dat is voorzeker behendig, maar of 't eerlijk is, dat is wat anders. Ons dunkt dat het ministerie van binnenlandsche zaken daar eens zou moeten tusschen- Zondagrust. Drie en twintig proces sen-verbaal zijn, voor geheel het lar.d, opgemaakt door het arbeidstoezicht gedu rende de eerste helft der loopende maand, le Charleroi werden n overtredingen vastgesteld te Dinant 4, te Antwerpen, Bergen en Gent, ieder 2 te Brussel, Leuven en Mechelen, ieder 1. En hier te Aalst De doop van Prinses Maria José.— Maandag morgend, ten 11 ure, had in het paleis van Prins Albert, de plechtige doop plaats van Prinses Maria José. De plechtigheid werd voltrokken door Mgr Mercier, Aartsbisschop van Meche len, doch het feest had in zijn geheel het karakter van familievertrouweiijkhcid, dat reeds den doop van Prins Karei kenmerkte. Wij deden in den loop der verleden week de namen kennen der op den doop uitgenoodigde personaadjes. Na de plechtigheid werd in den winter tuin een ontbijt opgediend. De Koning verwijderde zich ten 12 ure met Prinses Clementine. rent te geleiden om met u den dag door te brengen. Zij heeft dien dag geen dienst bij Hare Majesteit en verlangt dan nader kennis met u te maken. Houdt gij er veel aan, vader, aan haar verlangen te voldoen vroeg het meisje met verborgen angst. —Ik wensch mijne kleine wilde doch ter bij onze kringen in te leiden, sprak de graaf glimlachend, en te dien einde moet ik gebruik maken van elke gelegenheid, die zich aanbiedt. Ik zal misschien later maar al te veel tijd hebben, om met Micheline om te gaan... antwoordde zij. En met plotselinge vrijmoedigheid de oogen op den graaf vestigend, vroeg zij Houdt gij van baar Lang duurde het,eer Michaêl die vraag beantwoordde. Maar dan zijne armen om haar slaande en zijne dochter met kracht tegen zijne borst drukkend, zegde hij met vunr Kind, zoo gij wist, hoe zeer ik uwe moeder keminde, zoudt gij mij de belee- diging niet aandoen, te gelooven dat een ander haar ooit zou kunnen vervangen in mijn hart. Gij, Eleonora, zijt voortaan alles voor mij. Een vurige kus van het kind was de be looning voor die woorden van Michaöl. XIV. Twee jaren van dezeijdele, wereldsche opvoeding, uit dewelke men zorgvuldig Terechtwijzing. Wij hebben in verscheidene dagbladen gelezen dat degenen die in 1844 geboren zijn, MOETEN 18 fr. storten TEN. LAATSTE in 1906, 1907, 1908 en 1909, en dat degenen die in 1845 geboren zijn, dezelfde storting MOETEN doen IN TEN HOOGSTE VIJF JAREN, te we ten in 1906, 1907, 1908, 1909 en 1910. DAT IS ONNAUWKEURIG. Het is voldoende dat de personen, ge boren in 1844 en 1845, storten IN DRIE JAREN, naar hunnen keuze. Onnoodig te zeggen dat het gemakkelijker en bijge volg beter is de stortingen te doen in vier of vijf jaren dan in drie, maar dat is niet verplichtend. Immers, luidens den stelligen tekst van artikel 9 der wet van 10 Mei 1900, zullen de personen, geboren in 1843, 44 en 45, wanneer zij den ouderdom van 65 jaar bereiken, de jaarlijksche toelage van 65 fr. niet kunnen ontvangen indien zij niet, gedurende een tijdperk van ten mjnste DRIE jaar, in de Algemeene Lijfrentkas stortingen hebben gedaan tot een bedrag van ten minste 3 frank 's jaars, in 't geheel 18 fr. uitmakende. VER EE N IG I IV G ONDERCOMITEIT VAN AALST. gegeven met do welwillende mede werking van Mej.Marguerite Massart van den Muntschouwburg, M. Marta- poura, baryton van het Opéra, M. Absa- lon, basvioolspeler, eerste prijs van het Conservatorium te Brussel, M. Loockx Ieeraar van piano en de Koninklijke Maa schappy «L'ORPHEON» van Brus sel (150 zangers), op Zondag O December Het programma voorspelt een hoogst vermakelijken avondstond. AALST. S' Jozefs-Collegie. Op Zondag 13 Januari 1907, PRACH TIG AVONDFEEST gegeven door de Catholieke Jonge Wacht van Kortrijk. alle denkbeeld aan godsdienst verwijderd hield, voltooiden hun vermoordend werk in de ziel van Eleonora. Op dien zoo moeilijken ouderdom, ge heel geworpen in den levensstrijd, ouder dom in denwelken volgens een groot schiijver het hart reeds alle aandriften heeft, zonder dat de rede het noodige licht bezit, onderging zij er de gevolgen van, zoodat zelfs haar verheven oordeel en dc vastheid van haar karakter niet voldoende waren, om die reine ziel te be veiligen. Vooreerst meégesleept in den nieuwen weg, door het verlangen hare onbeperkte liefde aan haren vader te betuigen, te ge lijk met eenen toegenegen eerbied voor de prinses,die hare kinderlijke eigenliefde vleide, door nu en dan den schijn aan te nemen,alsof zij haar raad vroeg, gewende zij zich aan dit leven met al het vuur van haar karakter. En toen zij eigenlijk de leemte op merkte, dat dit koortsig leven in hare ziel had gemaakt, vond zij geen ander dan nog meer bedwelming tc zoeken,zoo door het najagen der vermaken, als door het behartigen der studiën, waaraan zij zich met al de volheid van hare ziel wijdde. Op zestienjarigen ouderdom sprak zij met evenveel gemakkelijkheid het Rus sisch wat velen van hare landgenooten zelfs niet kennen als het Fransch, het Duitsch, het Engelsch en het Italiaansch, CATHOLIEKE STEUN GEEFT MOED. Wij herinneren onze lezers dat het Jaarlijksch Turn-&Tooneel» feest zal plaats hebben op Zon dag 23" December a. s. om 5 1/1 uren namiddag, in degrootezaal van den Werkmanskring. Onze moedige turners beijveren zich dapper, om hun feest nog luisterrijker te maken dan alle voorgaande. De repetities worden flink opgepast, en alles laat een buitengewoon genoeglijken avondstond verwachten. Men zal wel doen zich in tijds van kaar- ten te voorzien. Zij zijn op voorhand verkrijgbaar ten lokale van den Werkmanskring en bij M' J. D'Haese, Groote Markt. voor weUe taal zij eene bijzondere voor liefde had. Haar vooruitgang in de kunst was niet mm merkwaardig. Onder de leiding van talentvolle leeraars werd hare uitzonder lijke geschiktheid voor schilderkunst en muziek zelfs een zweem van talent, zoo zeer ontwikkelde zich hare bekwaam heid. Kortom,voor de wereld was zij hetgeen men gewoon is eene volslagen jonge dame te noemen. Merkwaardig schoon, erfgenaam van een grooten naam en een der aanzien lijkste fortuinen van het keizerrijk, hare intreó in de wereld mei geestdrift begroet. Algemeen werd zij bewonderd en van af haar eerste optreden was zij door eenen zwerm bewonderaars omringd. Ondanks hare geringe ondervinding het Eleonora zich niet verschalken in de min of meer slimme strikken van al de fortumjagers en vleiers. De fierheid en rechtzinnigheid van haar hart waren goede schutsgeesten tegen hunne alle- daagsche huldebetoogingen en hare hoog hartigheid, die zij zelfs met kende, deed haar eischen stellen, waaraan zij zelfs geenen vorm wist tc geven, maar die daarom niet min afwerend en echt waren. Aldus omringd met huldcbewijzen van allen aard, aanbeden door de wereld en teeder bemind door haren vader, was zij toch, ondanks dit alles niet gelukkig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1