LANDBOUW. W erkloozenfonds. Zondagrust. Al wie een abonne ment neemt op DE DENDERBODE voor het jaar 1907, ontvangt het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis. t Overlijden. - „"S.dTta GROOTE TOMBOLA Groote Tombola Priesterlijke benoemingen AELST. Allerhande nieuws. 0- Bonner-Van den Broeck, WA A.R0M NOG HOESTEN? Holland. Frankrijk. Do lil»e«*»le contró- Iciii H eischen dat de medecijnen of geneesmiddelen der Apotheek onzer Ge stichten van Weldadigheid openbaarlijk zouden aanbesteed worden.... Toen M. Bogaerts als apotheker aftrad, boden de apothekers der stadbehalve een, aan de medecijnen te leveren tegen 45 en 48 centiemen per voorschrift. Dit zou de onkosten verdubbeld hebben. Nu voor 't verleden jaar koste ieder voorschrift 29 centiemen er iu begrepen de jaarwedden van den apotheker, van zijn helper, vuur, licht en onderhoud der apotheek en gebouwen. Wij moeten er bijvoegen dat alles wat ter apotheek wordt gebruikt van alle eerste hoedanigheid is en tegen een prijs aangekocht dat geen apotheker er zul- ken voordeeligen heeft kunnen verkrij ger. Als nu de aanbesteding dien geringen prijs van 29 centiemen nog zou vermin deren, wat zou er gebeuren Wel men zou geneesmiddelen van ge ringere waarden moeten leveren wilde men er niet by verliezen. Maar wat raakt ons dat zegde onze pnei.iA Pantoffel in zitting des Gemeen- teraads daar hebben we geen verstand van.... Dus, gelijk te recht werd opgemerkt die medecijnen van mindere kwa liteit zouden, volgens de liberale controleurs, toch altijd goed genoeg zijn voor arme menschen Snullen scheerderlj.- Hoort ze eens jammeren lijk Jeremias en tranen storten (crocodillen tranen toch maar) over 't zoo erbarmelijk lot der werklieden. Wij bekennen volgeerne dat het lot van talrijke werklieden, vooral van deze met een talrijk huisgezin, niet benijdens waardig is, maar dit belet toch niet dat roode snullenbarbiers, ondanks dien er- barmelijken toestand, hen nog hunne weinige centen willen afscheeren om er muziekinstrumenten meê aan te koo- pen.... want het roode muziek moet het sterkste der stad worden in gedruisch De honigpot der bakkerij-bazar bevat zeker nog nauwelijks wat noodig is om de leeperikken te laten lekken Een ijskoude wind blaast zeker uit de Onder- wijsstraat?... Kwaud spreken. In een hoeksken spreekt men kwaad. In een omzien is 't op 't straat, In een dag door 't gansche land Morgen leest ge 't in de krant. En zoo werpt men eene blaam Op zijn naasten goeden naam. En zoo steelt men onvervaard De eer meer dan het leven waard. En dan zegt men nog bedaard 'k Voel mijn herte niet bezwaard 4 Do Municipaliteit der wereldstad Parijs komt de zelfuitbating of regie der gas verlichting te verwerpen. Naar men ons ten stelligste uit Parijs laat weten, heeft de minderheid van den Raad besloten tegen die beslissing bij 't hooger Bestuur in beroep te gaan. Tevens heeft de minderheid 't besluit ge nomen van zich dadelijk te wenden tot onze twee door en door verlichte liberale gemeenteraadsleden, M.M. Jet ken en Staaf Van den Balken. De roem dezer beide ejemaS mannen is tot in de we reldstad doorgedrongen. De Parijsische Raad verwacht van hen 't bewijs dat als men te Aalst door zelfuitbating der gasverlisting honderd duizend fr. kan winnen, men, in evenredigheid, te Parijs honderd millioen winst zal mogen opstrijken. Welke eer voor AalstEn wie had het ooit gedacht Ja, welke eer voor onze moederstad van zulke wereldbe roemde verlichte en verstandige bollen in haar midden te bezitten Men verze kert ons dat de Négus van Abbissinie naar hen ook heeft laten vragen. Wij zullen onze geachte lezers ter hoogte houden over den handel en wandel onzer Aalstersche beroemdheden MUILPLAAG. Talrijke ver zoekschriften, bij de Kamer ingekomen, vragen de totale sluiting der Zuidelijke grenzen. De bestendige commissie van nijver heid en landbouw heeft zich Woensdag met de zaak bezig gehouden en de vragen naar den minister van landbouw verzon den, met verzoek er gevolg aan te geven. Van den anderen kant meldt men dat de ziekte ook in eenige stallen van Hol- landscb Limburg is uitgebersten. AL DE LIBERALE BLADEN hebben reeds sedert eenige dagen veel beslag gemaakt over een erfdeel dat on rechtmatig den bisschop van Brugge zou te beurt zijn gevallen. De zuster der overledene schrijft nu raar de Petit Bleu dat al dit beslag voor niets is gemaakt, daar deze gestor ven is AB 1NTESTAT zoodat heel hare fortuin overgaat aan hare wettige erfge namen. INVOER VAN VARKENS. M. de minister van landbouw antwoordde Dijnsdag als volgt op de vraag van M. Henderickx, over den vrijen invoer van verkens in België Sedert twintig jaar is het verboden levende verkens in België in te voeren. De naburige landen doen hetzelfde aan hunne grenzen. M. Hcnderirkx vraagt om intrekking van dezen maatregel en zelfs, te oordeelen naar de door hem aangevoerde redenen, afschaffing van alle quarantaine. Volgens mij, ware zulks een erg<- mis slag. Meer dan ooit zijn er voorzorgsrnaat regelen noodig. Zooals het achtbaar lid vaststelt, woedt de muilplaag in Frankrijk. Gevallen van roeden uitslag werden aan geklaagd in Holland. Verscheidene broei nesten van muilplaag bestaan in ons land. Het behoeden van onzen veestapel is voor den landbouw eene hoofdzaak. De regeering zou aan hare plichten te kort blijven door op dat gebied minder waak zaam te zijn dan de andere landen. STAD AEL8T. Het Bestuur van he> Stedelijk Hulp fonds tegen de Weikeloosheid brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor de maand December 1906, vastgesteld is op zeventig per honderd (70 Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op vijftig per honderd (5o P- °/o Daar het Bestuur beschikbare midde len bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige weikeloosheid insgelijks uiibe- taald worden. (Reglement van inwendige- en dienstorde, art. 43 tot 53). Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 9. December 1906, M. Renneboog,Nieuw straat. overlijden van den heer Jan Posse- miers, Burgemeester dezer Gemeente. van den Landbouwbond van Oost Vlaanderen. der Tijdelijke Uitwijkelingen. In de 4e trekking voor eene Obligatie van Gent is deze gewonnen door het nummer 9H69. De Obligatie mag door den winner afgehaald worden bij den heer Duprez, Oudburg, 34*. Gent. 5d<= Trekking den 6 Januari 1906. Loten zijn te verkrijgen ten Bureele van Den Dendbrbodb, te Aalst. De vierde maandelijksche trekking, voor eene obligatie der stad Gent, zal plaats hebben op Viij lag 21 December, om 10 ure 's morgens, in het Landbou wershuis, Gouden Leeuwplaat, 12, Gent. De lotjes, nu gekocht, tellen mede voor de maandelijksche en de greote trekking welke bepaald vastgesteld is op 28 Juni aanstaande. i* prijs Eene Melkkoe of 600 frank 2' Eene Dogkar of 400 3e Een Ploeg van i5o Verders vele schoone prijzen, van groot nut voor landbouwers, burgers en werklieden. Loten aan ÏO centiemen, te bekomen door het opzenden van postbons of post zegels, aan den heer Fr. Vergauwen, sekretaris van Landbouwersbond, Gou den Leeuwplaats, 12, Gent. Zijne Hoogw. heeft onderpastoor be noemd te Melden, den E. II. Van den Broeck, L., leeraar in S Jozefsgesticht te Sint-Nikolaas. AALST. Sl Jozefs-Collegie. Op Zondag i3 Januari 1907, PRACH TIG AVONDFEEST gegeven door de Catholieke Jonge Wacht van Kortrijk. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande —MEUBILEERING— Karbl VA IV DE DUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutslraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening Creemboter. Markt van Zaterdag 8 Decern. 1906. io5 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 270 klónten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2160 kilogr. Zie Notarieéle annoncen op de vierde bladzijde. Koninklijke üeilei-i jkka mer ®T L.IKD VAIN IklEM. Luisterrijke Vertooning op Zondag 16 December 1906. Men zal opvoeren Hageroos of de Geitenwachtster, too- neelspel met zang in twee bedrijven en De oude Vrijgezel, blijspel in een be drijf. Prijzen der plaatsen Genum merde fr. 2,00 Beneden fr. i,5o; Boven i* rang, fr. 1,00 a«rang, fr. o,5o. Kaarten zijn te verkrijgen ten lokale van 't Land van Riem De Uijksloet en Begra fenis van den betreurden heer Judo- cus-Ludovicus DE BISSCHOP, heeft Donderdag II. plaats gehad inet de ge bruikelijke eerbewijzen en onder den toeloop van vrienden en kennissen. Onze Koninklijke Harmo .ie opende den lijkstoet, treurmarchen Uitvoerende. Na de familieden volgden de heeren Burgemeester en Schepenen, Gemeente raadsleden en Stadssecretaris Van de Catholieke Raadsleden ontbraken MM. de Bethune, Borreman en Burny, door ong< steldheid en anders bel. t. Van de 5 liberale contróleurs bemerkte men de tegenwoordigheid van M.M. Leveau, De Blieck en Van der Schueren, M. Leveau reed met het rijtuig van M. De Blieck naar 't sterfhuis cn bleef in 't rijtuig tot op de Houtmarkt, tot aan 't beel I van den H. Joannes Nepomuc. Onze drij contró leurs volgden den lijkstoet tot in de kerk, bleven er eenige seconden, maakten keer- wegsom en men zag ze niet meir terug... Ten offer gaan dat staat niet voor een geus, ten ware uit oogenverblinding. (Is 't zoo niet M. Leveau bij den lijk dienst van een werkman die men zelfs, slechts van verre kende... Wat schijnhei lige volksfopperij. De Mi|v«5i*taeid®decor»tle komt gegund te worden aan de volgende personen onzer s;nd Gust De Cuyper, huisschilder Ph. De Zaar, wever Ant. Lefebvre, metser D. Van den Steen, breier C. Van de Perre, verwer. Proficiat Gezien den grooten toeloop die er op tlnaiulag nmmt. ÏO De cember* zijn zal ter Grands Mngaainrt <lu Bon Mm-clié te Brussel, ten gevolge van de groo- le teUoopstelling van einde Seisoen waarvan de artikels eene ver mindering van a GO ten honderd zullen ondergaan, bevelen wij onze klanten der provincie aan van ons dadelijk hunne aanvraag van stalen te doen opdat het ons mogelijk zou we zen hun du koopwaren die zij gekozen hebben te zenden (vóór dat ze uitverkocht zijn). (Gedurende die tt koopstelling kun nen wij geen koopwaar op zicht zenden.) 47642. Aalst-Geeraardtsbergea. Zondag 11. had de voor- loopige inhul diging plaats^ der Omnibus- Automobiel- lijn Aalst-Geeraardsbergen. De autobus vertok uit Aalst om 10 3/4 ure met een 25tal genoodigden. Op zijnen doortocht hield hij in elke gemeente stil, om de Burgt meester en Schepenen eveneens genoonigd opteladen. Op fik dorp, op elk gehucht werd zij nen doortocht door e< ne geestdriftige menigte toegejuicht voorname ingezete nen der verschillende dorpen, de geeste lijke Overheid zelfs kwamen den onder nemer der lijn, M. Cranincx, gelukwen- schen, in een woord, de bijval was over groot, en men kon vaststellen dat dees nieuw vervoet middel in den sinaak valt des volks. Om 12 3/4 ure kwam de autobus in Geeraardsbergen aan alwaar de heer Cranincx en zijne genoodigden door den heer Burgemeester en Schepenen verwel komd en den eerewijn aangeboden wer den. De heer Burgemeester wenschte den heer Craninkx geluk, over zijn besluit van Aalst en Geeraardsbergen met de tusschengemeenten in gemakkelijk ver keer te brengen door een snel vervoer middel. In het hótel Villa de la Montagnb werd een prachtig middagmaal door M. Cranincx den genoodigden aangeboden. Bij 't nagerecht dronk M. Bultinckx, op steller van Het Nieuws van den Dag op de gezondheid van den ontwerper der lijn; Mr M. Lévy prees in weldoordachte woorden deze onderneming, en M. De Hert, Scheptnc der Stad van Aalst, stuurde hem in den naam dezer Stad en aanwezige Burgemeesters der ver schillende gemeenten een woord van dank toe Inlusschen liep het feestmaal onder de gulste vreugd ten einde, en eindelijk was het tijd op den terugtocht te denken, welke even als de heenreis in de beste voorwaarden afliep. Al de genoodigden drukten den wensch uit dat de lijn Aalst-Geeraardsbergen zoo spoedig mogelijk tot het verkeer zou geopend worden. Zij spraken ook met veel lof en met ware bewondering van dezen zoo gemakkelijken en snelrijdenden Omnibus-Automobiel, en ten rechte als nen weet dat hij in de werkhuizen 1 Pipe» is vervaardigd en voorzien is van een motor hebbende 28 paarden kracht van het zelfde merk. Deze motor beant woordt aan alle vereischten als men na gaat hoe bergachtig die streek is. Overi gens, zonder veel moeite reed dien geladen autobus eene helling op, klim mend 14 cms per meter; Een treffend bewijs dat de werkhuizen Pipe op de hoogte zijn van hun vak, Joris. Snij- en N anilesBen voor Damen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe gediplomeerde Snijster, Aalst, 27, Brusselsche straat, 27, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegravuren, en*. LEDE. J. B. D'Haese, bijgenaamd de metser, kwam Zondag avond rond 11 uren tliuis in vergevordenden staat van dronkenschap en dadelijk begon hij ruzie te zoeker met zijne vrouw. De zoon André die reeds te bed was stond op en kwam zijne moeder ter hulp. De vader greep den koterhaak en ging er zijn zoon m-è te lijve, doch hij kon buiten vluch ten achtervolgd door zijnen vader die hem ten gronde sloeg. Zekere Lemmens, bijgenaamd de Kool, kwam aldaar langs de straat en vreezende dat de vader zijn zoon zou kunnen doodslaan, kwam er tusschen en hem er aftrekken. Maar D'Haese vader nam het kwalijk op en vierde zijne woede bot op Lemmens en bracht hem slagen op 't hoofd toe, dat 't bloed er uit gutste. Eindelijk kon Lemmens ten huize vluchten van Cyriel Meusissen. Proces-verbaal werd tegen die ontaarde vader en woestaard opge steld. NOG LEDE. Ivo Lemmens was Maandag uit Frankrijk teruggekeerd en dadelijk begaf hij zich aan den drank. Zijn vader Karei Lemmens en Alfons Lemmens bijgenaamd de Leuter, namen deel aan de drinkpartij. Ivo vroeg om te trouwen waarop Alfons begon ruzie te maken en eindelijk te vechten. André Mertens poogde ze te scheiden, maar vader Lemmens sloeg met zijnen kloef bovenarms op Mertens. Naderhand voch- tên vader en zoon Lemmens en Ivo werd vreeselijk mishandeld. Froces-verbaal is opgesteld. WA ZIJNEOP8PORING. Eenige der inwoners van Luik kunnen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij aan eene huidjeuking, aan prikkelend eczema of droog speen lijdt, tracht gij eenige verzachting te bekomen en gij zoekt ten middel. Een inwoner van Luik heeft een middel tegen die ouder- wetsche ziekten ontdekthij spreekt er van leest <4 Ik haast mij U te melden dat uwe Foster's Zalf verkocht bij Mr De Val keneer, apotheker te Aalst, mij eenen schoonen uitslag toegebracht heeft het was reeds zes maanden dat ik vreeselijk aan eczema aan de voeten leed de kwaal was ten hoogste hinderend en zeer pijnlijk voor 't gaan 't was nutteloos dat ik den geneesheer geraadpleegd had, de voorge- schrevene zorgen bleven zonder uitslag, uwe zalf werd mij aangeraden, welke vreugde toen ik mij na twee toepassigen reeds meer op mijn gemak gevoelde, en na vijf dagen verpleging was ik teenemaal genezen. Ziedaar nu reeds meer dan acht maanden en sinds heb ik niet meer de minste pijn gevoeld. Ik verklaar het bo venstaande waar en veroorloof U het ken baar te maken. Geteekend Antoon Hoen, 3, Jonfossestraat, Luik De jeukingen, alsook eczema, speen en al de huidaandoeningen in 't algemeen zijn eene aanhoudende kwelling; de prik keling is er des te meer onverdraaglijk van daar alle rust onmogelijk is het le ven is een ware last en de gezondheid wordt ondermijnd. De Foster's Zalf ver licht altijd en verzacht reeds van de eer ste toepassing gelijk welke huidaandoe ning, zooals eczema, bloedend of droog speen, pijpzweren, aderspattige zweren, vochtige korsten, impetigo, melkkorst, puistjes, dauwworm, jeukingen, winter handen en voeten, barsten, enz. Vooral de gewone gevallen iseene doos allijd voldoende om niet alleenlijk eene onmiddelijke verlichting, maareene krach tige blijvende genezing te geven zonder herval. De Foster's Zalf gelukt altijd, daar zelfs waar al de zorgen mislukten. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf» geve van dezelfde soort als die wel ke Mr. Hoen gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post als men de vraag stuurt aai het Algemeen Depot voor België En gelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o Cou- denbergstraat Brussel Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 20. OORDEGEM. Twee jongelingen werden Zondag nacht handgemeen. De genaamde V. D... werd nog al erg afge- toebakt. Zijn tegenstrever V. D. V., trok zijn mes en bedreigde V. D. ermeè. Om- staanders hebben eindelijk de vechters bazen gescheiden. De zaak van de Zwaluwstraat te Brussel, komt opnieuw uit den hoek. Eene vrouw heeft aan den policiecom- missaris der Gemeenteplaats te Elsene verklaard, dat eene vrouw, wier zoon destijds als vermoedelijke dader aange houden werd, den persoon kent, die dc beentjes van het slachtoffer in de Médori- straat neerlegde. Zij voegde er bij, dat de vrouw maandelijks eene som geld trok om te zwijgen. Niettegenstaande dat, zou zij hel aan vrouw X. meegedeeld hebben, ei bij voegende, dat zij den plichtige zou doen kennen, indien men niet voortgaat met haar geld te geven. De vrouw, die zoogezegd .iet geheim kent, loochent zeer stellig, doch de andere was ook zeer stel lig in hare beschuldiging. Het onderzoek wordt voortgezet. Zekere H. DeZ., vroeger werkman in eene fabriek van blink, waar hij werd afgedankt, bewoonde te Gent, op dc Kraanlei, 37, eene kamer, en leefde er met M. L., 56 jaar oud, eene gehuwde vrouw. De Z., een weduwnaar, is 43 jaar oud en een zijner zonen doet dienst in het leger. Dinsdag avond kreeg De Z. twist met voornoemde vrouw, twist welke zoo hoog opliep, dat hij eensklaps zijnen zakdoek r.am, dien rond M.'s hals wierp en de vrouw op die wijze verwurgde. Nadat de vrouw aanvankelijk wat tegen- gesparteld had, viel zij ten gronde, waarop hij ze opnam en in het bed legde. De ongelukkige was dood.Ziende dat zij niet meer verroerde, ging hij nog denzelfden avond zijne moeder, wonende op Sint- Pieters, van het gebeurde verwittigen, waarna hij wederom naar huis ging. Hem Woensdag morgend niet ziende terugkeeren, deelde zijne moeder de zaak mee aan de policie, die dadelijk naar de Kraanlei ging. Het was toen 10 ure. De Z. zat op eenen stoel naast de doodc vrouw. Onmiddellijk werd de moordenaar aangehouden. Het parket deed de noodige vaststellin gen en begaf zich Donderdag namiddag naar het gasthuis, waarheen het lijk van het slachtoffer was overgebracht. De hals der vrouw droeg sporen van verwurging en vingerindrukken. Onnoodig te zeggen dat deze misdaad in de volkrijke wijk der Kraaniei, het voorwerp is van aller gesprekken. - De «lgemecne «nijles- »en die eertijds in de Kostschool der Dames van Maria gegeven werden aan Juffers welke geene leerlingen waren van gezegde Kostschool, zullen voortaan ge geven worden, Vrijheidstraat, 3g, te Aalst, den Dijnsdag van iedere week tegen 12 fr. de 3 maanden. Afzonderlijke lessen op aanvraag tegen fr. i,5o. Gabrielle Teurrekens, gediplomeerde snijster. Men herinnert zich nog hoe over vijf of zes jaar de gemeente Beersse ge teisterd werd door talrijke brandrampen, die allen aan kwaadwilligheid toegeschre ven werden. De brandstichter bleef on bekend. Zou het spel weer herbeginnen In alle geval begint men weer aan den rooden haan te denker, want deze week heeft hij weer tweemaal gekraaid. Dijnsdag avond ontstond er brand in de melkerij. De pompiers waren spoedig ter plaatse en konden het vuur nog tijdig blusschen. Bij het gedane onderzoek bleek dat onbekende dieven in de melkerij waren gedrongen en er 80 fr. in geld en verschillige andere voorwerpen, waaron der ook gouden juweclen, hadden gesto len. Men vermoedde met reden dat de schelmen, na den diefstal gepleegd te hebben, het vuur aan de melkerij gesto ken hadden om hunne eerste misdaad te verduiken. Dijnsdag brak een nieuwe brand uit, ditmaal in den stal toebehoorende aan den landbouwer De Laet. Men denkt dat hier weer kwaadwilligheid in 't spel is. Het paiket van Turnhont is Donderdag namiddag naar Beersse geweest om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Voor het oogenblik heeft dit geenen voldoenden uitslag opgeleverd.In Beersse begint men weer zeer ongerust te worden. Dijnsdag, rond middernacht ont stond er brand bij de Pauw, herbergier cn cigarenfabtikant, op het Belfort, te St-Nicolaas. De vlammen zetten zich voort aan de woning van Juffer Maria W.nterroos, winkelierster weldra vielen de daken der huizen in en zette de brand zich voort tot in de benedenplaatsen. Daar de rook van den tabak den adem afsneed, kon men daar niets redden. Door den moed en den iever der brandbedienden zijn de nevenstaande woningen gevrijwaard. Désiré Debleyser, concierge van het stadhuis, is gewond aan het linkerbeen. Zondag morgend, is een hevige brand ontstaan in de vellenfabriek Van de Weghe, in de Statiestraat, te Olsene. Aan blusschen viel niet «e denken, want het vuur, dat naar het schijnt in het mid den der fabriek ontstaan was, waar de stookplaats gelegen is en door licht brand - bare stoffen werd gevoed, nam seffens eene groote uitbreiding en zette gansch de fabriek in lichtlaaie vlam. De schade bedraagt i5o.ooo fr., maar is door verze kering gedekt. De pompiers van Deynze, die om 7 ure ter plaatse kwamen, hebben niets kunnen verrichten. Door deze ramp zijn een dertigtal werklieden zonder werk. Het vuur werd gezien tot in Kortrijk. Het proces van het halssnoer, ge stolen in de Kursaal te Oostende, zal eene onverwachte ontknooping hebben. Nu het halssnoer teruggevonden is, en de daders van den diefstal gestraft zijn, vindt de eigenares der juweelen, barones Holbrigh, dat het te veel is 30,000 mark te geven aan den persoon,die het gerecht op het spoor der dieven bracht. Men weet dat de bestolene eene som van 3o,ooo mark (37,5oo fr.) beloofd had. Zij zou, naar er beweerd wordt, nog slechts 12,000 mark aanbieden. Doch de persoon, een Brusselaar, wijst dit aanbod af en eischt de volle uitbeta ling der 3o,ooo mark, zooals er uitgeloofd was, in zooverre dat er verscheidene per sonen zijn om den koek te verdeelen. Er was zelfs spraak dat een proces onvermijdelijk tis tusschen de rechtheb benden op de premie. Een afgrijselijk ongeluk, dat nog betrekkelijk goed afgeloopen is, heeft zich te Weelde, bij Turnhout, voorge daan. Vrouw Van Hees was bezig met graan te dorschen in hare schuur, toen zij eensklaps door het dorschmachien bij de rokken werd gevat. Daar er niemand omtrent was om het machien tot stilstand te brengen, geraakten a! dc klcercn die de ongelukkige aan 't lijf had, tot haar hemd toe, in het machien zelfs het vel van een harer beenen, dat ook tusschen de machien geraakt was, werd tot aan den bil totaal afgetiokken. De ongelukkige vrouw ware geheel door het dorsch machien gemalen geweest, zoo eene plank, die losgesprongen was, niet voor de opening was gevallen en deze had ge stopt. Door het gehuil der ongelukkige snelde men toe en vond vrouw Van Hees schier naakt voor het dorschmachien in eenen bloedplas liggen. Hare kleeren en het vel van haar been lagen onder de machien geheel in kleine stukjes gehakt. Alhoewel de toestand der ongelukkige nog al erg is, vreest men toch niet voor haar leven Het schijnt dat de dieven nog niet allen achter de grendels zitten, want ver leden nacht is er andermaal een stout- moedigen diefstal gepleegd, ditmaal te Severdonck, bij Turnhout. De dieven zijn eerst bij middel van braak in de sacristij gedrongen. Hier hebben ze schier niets gevonden. Alleen twee fles- schen witten wijn hebben zij buit ge maakt. Vervolgens poogden zij in de kerk te breken, doch zij hebben dc deur niet kunnen openen. Dan zijn zij weer buiten gekomen, stolen bij eenen landbouwer een ladder en maakten eene opening in een der vensters, en zijn eindelijk langs de gemaakte opening naar binnen gegle den. De offerblokken hebben zij geledigd, doch dezen moeten slechts eene onbedui dende som hebben ingehouden. Verschei dene zilveren ex-votos zijn onaangeroerd gebleven, waaruit blijkt dat de schelmen enkel geld zochten. De policie heeft een onderzoek gedaan. Drie personen zijn voorloopig in hechtenis genomen. De holleblokken van dezen passen juist in de nagelaten voetstappen. Te Visé werkten eenige lieden in eene mergelgroeve. Eene instorting had plaats. Een der werklieden. Stevens ge naamd, werd medegesleurd en bleef tot aan de knieën in de puinen steken. De toestand was niet gevaarlijk en men begon aanstonds te werken om Stevens te ver lossen. Eensklaps slaakte deze een kreet en viel. De ongelukkige was gestorven tengevolge van den schrik. Het slachtoffer was 29 jaren oud, gehuwd en van twee kinderen. wanneer duizende en duizende menschen jaarlijks openbaarlijk verklaren aan al wie het hooren wilt dat de borstsiroop van Depratere de beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkele fk-sch Si roop Depratere, genoeg is om den hevig- sten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel- of borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, Astha, zelfs de tering. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut Bij het graven van eenen put te Moresnet, hebben werklieden op eenige meters diepte, eene koknader gevonden. Opzoekingen zullen gedaan worden, ten einde de belangrijkheid van den kolen- ader te kennen. Twee mijnwerkers, Collard en Hupin, kregen te Seraing, in eene her berg ruzie. Korts daarop ging Collard uit, zeggende dat hij eene klacht tegen zijnen tegenstrever ging neerleggen. Hij richtte inderdaad zijne stappen naar de gendarmerie doch toen hij nog een honderdtal meters- van daar was, werd hij plotseling in de borst getroffen door eenen messteek, hem toegebracht door Hubin. Collard was nog sterk genoeg om zich voort te slepen tot aan de gendarmerie, waar een geneesheer hem onderzocht en bevond dat eene ader doorgesneden was en de gekwetste wellicht den dood niet zal ontgaan. De moordenaar is aangehouden. Vier menschen verbrand. Men meldt aan de N. R. Ct. Dijnsdag nacht, om 3 uren, ontstond er brand bij Van Santen, beurtschipper te Beusichem (Gelderland). Slechts een der bewoners, die in den slaap verrast werd, kon zich redden.Eene oude vrouw, de man van 42 jaar, een dochter van 23 en een kind van 7 jaar zijn in den rook gestikt. Tot twee uren had de zoon Gys bij zijne zieke moeder gewaakt, waarna hij zich naar boven te ruste begaf. Wegens buikpijn moest hij evenwel tegen 4 uren opstaan, toen hij opeens den brand in het achterhuis, waar de vier familieleden sliepen, ontwaarde. Van redden der onge- lukkigen was van dat oogenblik af geen sprake meer, daar dat vertrek in lichte laaie vlammen stond en vermoedelijk de menschen reeds gestikt of verbrand wa ren. Evenwel zou hij toch nog door het vuur geloopen zijn, indien men hem niet had tegengehouden. Daarop bracht men de koeien in veiligheid en redde men nog inboedel uit het voorhuis. De geheel e verkoolde lijken van de vjouw en het kleine meisje Lena vond men in de bedstede en die van Johanna en Jan er voor, zoodat men nog zou kun nen aannemen, dat dezen laatsten nog getracht hebben de anderen te redden. Men vermoedt, dat de brand is ont staan door het omvallen van een petrol- lampje. DE SCHEIDING. Het Journal Officiel zal weldra de lijst meedeelen van de gestichten van weldadigheid, die van openbaar nut verklaard zijn en dus bekwaam worden om de goederen der kerken te krijgen. De bisschop van Evreux heeft aan de pastoors van zijn diocees verboden de goederen af te leveren aan de sekwesters, benoemd door de regeering. De pastoors van Parijs hebben besloten in de pastorijen te blijven na den 11 December en de gebeurtenissen af te wachten. Te Issy lez Moulineux heeft de ge meenteraad den pastoor laten weten, dat hij onmiddellijk in 't bezit wilde komen van de pastorij, om er den dienst voor het... wegen der zuigelingen van het weldadigheidsbureel in te vestigen 1 Figaro meldt dat de nieuwe alge- meene vergadering van het episcopaat zal gehouden worden van 22 tot 26 Januari. Dc bisschoppen zullen er beslissingen nemen, die men onmogelijk vóór 12 December kon vaststellen. Wij lezen in de«OsservatoreRomano». Sommige bladen hebben beweerd dat de omzendbrief van minister Briand, in dato 1 December, betrekkelijk de voor waarden voor de uitoefening van den openbaren ceredienst, in afwezigheid der cultusvereenigingen, het gevolg zou zijn van onderhandelingen tusschen den H. Stoel en de Fransche regeering. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat dit nieuws geen schijn van gegrondheid bezit.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2