Donderdag 15 December 1906 5 <v entietiien per nnmm< 57ste Jaar 3904 TslrJ6! V°lge0d<!D dag' De CT™ 'S 1 ELEONORA. Vrij onafhanksiijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Het socialism in Europa EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagte^ Stad 5 frank met den Post venonden 6 frank s jaare, fr. 3-25 voor res tm anden fr. 1.75 voor dry maanden, vooropte betalen. - De inschrijving en tgt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?a igen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, ?n in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUH, Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladxyde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemd9 landen zich te weuden ten bureele van dit blad. AALST, 12 DECEMBER 1906. Een Zwitsersch blad, de Grutlianbr, kondigt eene allerbelangrijkste statistiek af, aangaande de getalsterkte der socia listen in de wetgevende Kamers der ver schillende landen van Enropa en hunne verhouding tot het geheel der nationale vertegenwoordiging. 't Is een zeer klein land waar de socia listen het sterkst schijnen te zijn, name lijk Denemark, dat niet minder dan 24 socialistische volksvertegenwoordigers telt opeens- Kamer van 114 leden, dus 21 ten honderd. Daarna komt het machtige Duitsch- land, waar de Rijksdag 84 socialisten telt op 397 leden, zijnde 20 ten honderd, België volgt van nabij op Duitschland met 3o socialisten op 166 volksvertegen woordigers of 18 ten honderd. Frankrijk komt in vierden rang met 7,6 socialisten op 584 afgevaardigden, zijnde i3 ten honderd. Na deze vier landen, waar het socia lism het sterkst is, ondergaat de verhou ding, overal elders, eene aanzienlijke daling. Voor Nederland daalt zij op 7 ten hon derd, met 7 socialisten op too afgevaar digden. In Zweden bedraagt zij slechts 5,7 ten honden', zijnde 24 socialisten op 23o afgevaardigden. Vervolgens komt Engeland, met enkel 3o socialisten op 677 leden van het La gerhuis, zijnde 4,5 ten honderd. Zonder ling en opmerkenswaardig is het dat Engeland de wieg van het socialism is geweest en dat deze partij zich juist daar het minst heeft uitgebreid. Het socialism heeft zich in Engeland gestooten tegen het gevoel van persoon lijke vrijheid, dat sedert eeuwen in de 2iel van den Engelschen werkman is in geworteld en tegen een hooger vakonder- richt, dat hem ongenaakbaar maakt voor de begoocheling der gebraden kiekens die uit de lucht vallen. Na Engeland komt Noorwegen met 5 socialisten op 117, zijnde 4,3 ten hon derd Italië, met 21 socialisten op 508 afgevaardigden, zijnde 4,1 ten honderd Oostenrijk met n socialisten op 3z5 af gevaardigden, zijnde 3,4 ten honderd. Eindelijk, Zwitserland komt achteraan, met 2 socialisten op i67 afgevaardigden, zijnde 1,2 ten honderd. Men zal nochtans niet zeggen dat Zwitserland geen land van gelijkheid en van democratischen vooruitgang is. Doch in Zwitserland, evenats in Engeland, is de werkersbevolking genoeg verlicht en hare burgerlijke cn vakopleiding is ge noeg gevord-.rd om haar toe te laten hare ware belangen te onderscheiden. Ook laat zij zich niet, gelijk elders, be- heerschen en op het dwaalspoor brengen door onverantwoordelijke leiders en poli tieke gelukzoekers, door barbiers die de snullen heel behendig weten te scheeren. 40" Vervolg. Niettegenstaande den iever, dien zij in hare studie aan den dag legde en hare zucht om te genieten, bleef haar hart treurig en ledig. Dikwijls volgde op eenen nacht, gedu rende denwelken zij haar hoofdkussen met tranen bevochtigde, een dag van koortsachtige vroolijkheid. Hare geaard heid werd ongelijk, grillig en dan zag men in het diepe blauw van hare oogen donkere wolken of bliksemstralen. Toch was Eleonora, ondanks die on gelijkheid, die grilligheid van haren aard, in den grond goed en braaf. Iedereen be minde haar. Het goddelijk zaad, tijdens hare kinds heid in haar hart gestrooid, was ont kiemd, het plantje was opgewassen, het overschaduwde haar, en de liefde, die onsterfelijke deugd, omdat zij van God uitgaat, beheerschte als opperste vorstin die uiterlijk hoogmoedige en fiere ziel. Het was een zeer zeldzaam feit, dit jonge meisje, dat men eenen blik harer stoute oogen de minste inbreuk op het etiket wist te bestraffen, zelf met engel achtige goedheid te zien waken, over bet welzijn van het dienstpersoneel. Pensioenen von G3 fr. Het is tijd 1 De personen, in 1841 geboren, dus, die in 1906 den ouderdom van 65 jaren bereikt hebben, en die recht meenen te hebben op de jaarlijksche toelage van 65 franken, voor 1907, moeten zich laten inschrijven vóór het einde dezer maand, is voor den 1 Januari 1907. Na dien datum kan voor 1907 de toe lage van 65 franken niet meer bekomen worden. De personen die reeds de 65 franken genoten hebben, doch die in eene andere gemeente gingen wonen, moeten eene nieuwe aanvraag indienen, zooniet kun nen zij de 65 franken niet meer trekken. De socialisten en de vrijheid. Wij lezen in Vooruit Men komt uit vrijen wil tot onze partij men verdedigt er vrjj zijne zienswijze als meerderheid wordt men gevolgd, als minderheid moet zich onderwerpen of eruit trekken. En als men den oorlog tegen den geza- menlijken wil der partijgenooten voort zet, wordt men er uit gezet. Dat is noch tyranie, noch alleenheerschappij, dat is democratie, volksbewind, volksgezag Welnu, waarom passen de socialisten die grondbeginselen niet toe in de Ka mer Waarom onderwerpen zij er zich niet aan het gezag der meerderheid, zij die er toch maar de minderheid uitma ken, zoowel daar als in het land zelf Waarom moeten zij den oorlog voortzet ten tegen den duidelijk uitgedrukten wil van de meerderheid van het land Waarom dan al die iwisten en schan dalen in de Kamer Zij toonen daardoor enkel dat zij alle gezag miskennen en zelfs den volkswil onder de voeten treden. En dan beweren die politieke gelukzoe kers de eenige en onverbasterde vertegen woordigers van het volk te zijn 1 Wat huichelaars en kluchtspelers toch I Vooral de zieken waren het voorwerp van hare bijzondere bezorgdheid. Zij zelf bereidde de geneesmiddelen en diende hun die toe, ging aan hunne sponde zit ten, vernam met belangstelling wat hun dienstig of aangenaam kon zijn en ver zon duizend middelen om hun de ver strooiing en de verzachting te breDgen, die zij konden behoeven. De armen waren altijd bij haar toege laten. zonder dat zij zich ooit beklaagde over hunne al te dikwijls herhaalde, soms ongepaste bezoeken. Zij had zich tot de uitdeelster aange steld der talrijke aalmoezen, die graaf Wiadiroff beschikbaar stelde en zeer dik wijls zag men haar door weèr en wind, gebruik maken van de vrijheid die zij had, om te voldoen aan hetgeen haar vader hare grillen noemde. Daar zag men haar, vergezeld van hare getrouwe Catharina, en gevolg van Tomy, die den voorraadekorf droeg, de behoef tige zieken bezoeken, en hun zelf de hulp brengen, die zij voor hen bestemd had. En wanneer Mev. Fallenbau, hare gouvernante, dan die handelwijze als on gepast wilde doen doorgaan voor eene dochter van graaf Wiadiroff, dan gaf zij voor antwoord dat die uren de genotrijk ste van den dag waren. Michaël bedroefde zich dikwijls over de zonderlinge tegenstellingen, die hij in het karakter van het meisje opmerkte. Hare hevige uitvallen bij de minste Muilplnag. Ontelbare veizoek- schriften van landbouwers, die de onmid- lijke en volkomene sluiting der Zuider grens, voor het Fransch vee, eischen, zijn aan de Kamer toegekomen. De bestendige commissie van Nijver heid en Landbouw heeft er zich Woens dag mede beziggehouden er, heeft beslist ze te verzenden aan den Minister van Landbouw, met verzoek er voldoening aan te geven. Het bureel der commissie is samenge steld uit MM. De Winter, voorzitter; Cartuyvels, ondervoorzitt r en Maenhaut, sekretaris. Hoe meer wij vooruitgaan, hoe meer der en sneller wij voorwaarts willen en boe minder wij met de verkregene toe standen tevreden zijn. Ofschoon wij nu in het land van be lofte geraakt zijn, tegenover onze voor ouders, die in den donkeren zaten en bij den schijn van het ketelvuur hunne werkzaamheden moesten verrichten, toen zij, die welhebbend genoeg waren, met eene huivekar over de baan moesten dob beren, terwijl zij, die minder bevoorrecht waren, het te voet moesten afstampen. Ofschoon wij nu allen barons zijn tegen onze ouderen van voorheen, er er geen vergelijk te maken is tusschen de men- schenkinderen van nu en die van over 70 jaren, moet gij daarom niet gelooven dat er minder ontevredenen zijn. Integen deel. Onze voorouders morden niet zij kenden of wisten niet beter en behielpen zich met het weinige dat zij hadden. Nu e streken met spoorbanen, met steen wegen, met vaarten en kanalen ten over vloede doorsneden zijn, nu er telefoon- en telegraafdraden boven onze hoofden gespannen en de afstanden voor het woordelijk of persoonlijk verkeer letter lijk weggecijferd zijn, nu is men minder content dan te voren, 't Is aardig, al de kinderen van Adam schijnen bedorven kinderen te zijn geworden bied hun de sterren aan, zij zulien er de maan bij vra gen, en zoo gij hen die nog geeft, zullen zij er de zon nog bij willen nemen, zon der een oogenblik er op na te denken dat wij die niet missen kunnen en dat wij zonder haar volstrekt in het donber zou den geraken. Zco is de mensch, ofschoon de heele wereld op wieltjes loopt, dank aan de velos, motocycktlen, automobiels en an dere snelgerijen, zou men altoos rapper cn sneller willen gaan, en zoou men mor gen weer een tuig uitvindt dat in snel- kracht al de andere overtreft, zal men het ding met gretigheid aanvatten, al moesten tegenkanting of de kleinste vertraging in het vervullen van hare verlangens, dan weer hare lange pozen van neerslachtig heid, zonder de minste aanleidende oor zaak, telkens gevolgd door eene zenuw achtige vroolijkheid, konden niet anders dan hem verontrusten. En meer dan eens overwoog de graaf in de eenzaamheid zijner kamer, met bitter heid in de ziel, wat zijne dochter wel zou geworden zijn, als de zachte en toch vaste hand harcr moeder niet ontbroken bad. Dan werd zijne treurnis grooter, naar mate hij meer zijne onmacht, om die leemte aan te vullen, gevoelde. Hij kon dit kind het geluk niet geven, hetwelk hij wist dat het minste, ondanks al de pracht en de vermaken, waarmede hij het om ringde. Zekeren dag, van de indrukwekkende plechtigheid der zegening van de Newa terugkeerend, plechtigheid, die elk jaar op Driekoningendag plaats had, zegde de prinses Dolgourouski tot den graaf Welnu. Michaël, de tijd heeft mijn stelsel van bekeering uwer dochter toch gelijk geven, is het niet 1 De graaf schudde het hoofd en ant woordde Eleonora is niet catholiek meer, dat is waar maar denkt gij dat zij grieksch met het hart is Ik durf het niet hopen. Het is heel verstandig van u, maar onmiddelijk aan die hoop te verzaken, mijn vriend. Misleid u zeiven nieteene er zelfs een honderdtal de armen en bee- nen bij breken waaghalzerij is eene deugd geworden, vooruit is de weg I wachten of geduld kent men niet meer. Als min zoo aan 't rondsnuffelen is, kunt ge niet gelooven wat men zoo al hoort, en hoeveel malcontenten men op zijnen weg tegen komt. De tevredenen zijn de gelukkigen, maar ze zijn de zeldzamen. POSTKAARTEN, door bijzondere personen vervaardigd, worden aangeno men tegen het tarief voorde kaarten, uit gegeven door het beheer Zij moeten aan de vereischte voor waarden voldoen. Aldus luidt een koninklijk besluit, wijzigingen brengend aan artikel 10 van het besluit van 12 Octobej 1879. Ziehier de ophelderingen, welke de Moniteur achter dit besluit doet volgen, ten behoeve der personen, welke er ge bruik van zouden willen maken Navermelde wijzigingan zijn gebracht in de regeling, betreffende de postkaar ten, zoowel in den binnenlandschen dienst als in het verkeer met het buitenland. De kleinste afmetingen voor de post kaarten zijn gesteld op 10 bij 7 centime- mer. in stede van 9 bij 6 centimeter, de grootste afmetingen blijven op 14 bij 9 centimeter. Op de adreszijde van postkaarten, ook van prentkaarten, mag tekst geschre ven staan, mits ten minste de rechterhelft van die zijde vcorbehouden blijve voor het adres van den bestemmeling en de dienstaanwijzingen (aangeteekend, ken nisgeving van ontvang, enz.) Er wordt aanbevolen de postzegels in den rechter bovenhoek van de adres zijde te plakken het frankeeren hetzij op eene andere plaats van de voorzyde, hetzij op de keerzijde, is echter niet verboden. Op de keerzijde of op het linkerdeel van de voorzijde mogen vignetten of fotografieën van zeer dun papier geplakt zijn, maar dan moeten zij geheel aan de kaart kleven. Bovendien zijn navermelde bepalin gen van den binnenlandschen dienst uit gebreid tot de postkaarten van en voor bet buitenland De titel postkaart wordt niet ver- eischt op enkele postkaarten, door parti culieren vervaardigd het adres van den afzender mag, evenals dat van den be stemmeling, voorkomen op eene opge plakte etiket, ten hoogste 2 bij 5 centi meters groot. De binnenlandsche en de buitenland- Russin kan vurig catholiek worden, dat heeft men reeds meermalen gezien maar eene catholieke, die men haar geloof ont neemt, zal nooit eene ieverige orthodoxe worden, nooit. Misschien zal zij, uit voorzichtigheid of uit hoogmoed, den schijn ervan aanne men in den grond, geloof mij, houdt zij niet meer aan de orlhoxie dan ik. En gij kent mij ik bekommer mij bitter weinig om dat alles. Ik heb liever de spreuk in toepassing te brengen Kort is het leven zoet is de vreugd. 11 Overigens, gij weet het, of Eleonora uit den aard van haar karakter in staat is, ooit iets van haren hoogmoed op te offeren. Indien zij regelmatig de diensttn bijwoont, is het om u te believen zij vraagt niet beter, mijn waarde. Laat het nu zoo anders bandelen, ware alles l>e- derven. Michaël en de prinses spraken waar heid. Vier jaren openlijke vervolging en daarna de ijdele vleierij hadden hare ziel kunnen doen insluimeren, haar hart met een ijskorst kunnen omringen, maar haar niet kunnen overtuigen. In dit stoffelijk, dit aardsche leven, te midden van zinledige vermaken, wor stelde hare zuivere en verhevene ziel als een vogeltje dat plots van zijne vrijheid beroofd was. Vruchteloos verstrooiing zoekende in den wereldschen maalstroom om de kna- sche regeling zijn dus volstrekt aan elkan der gelijk, met dien verstande, echter, dat het slechts in binnenlandschen dienst ge oorloofd is. mits aanvullende frankeering, kleine drukwerken, stalen (monsters) of andere kleine voorwerpen aan postkaar ten te hechten. Hierna de lijst der landen die de nieuwe regeling geheel of ten deele toe getreden zijn alle Europeesche landen (ter uitzondering van Turkije en van de landen, in het volgend lid genoemd), Congo, Deensche Antillen, Dominikaan- sche Republiek, Egypte, Republiek Haïti, Japan, Mexico, Republiek Panama, Pa raguay, Nederlandsch Oost-Indië, Perzië, Siam, Tunisië, Uruguay en de Britsche koloniën Australazië, Bahamas, Barba dos, Bermuden, Ceylon, Britsch Hon duras, Jamalka, Natal, Nieuw-Zeeland, Oranje-Rivier, Rhodesia, Sinte-Helena, Sarawak, Somaliland, Straits-Settlements, New-Foundland en Transvaal. Landen toegetreden tot de aanneming van prentkaarten met tekst op de adres zijde Duitschland, Griekenland, Rus land, Servië, Spanje, Canada en Ver- eenigde-Staten. Postkaarten voor andere landen der vereeniging worden onder voormelde voorwaarden aangenomen, doch onder andere beoordeeling van den postdienst in 't land van bestemming. SNEEUW. Het bestuur van den telegraafdienst heeft Maandag zijn eerste winterbericht rondgestuurd De sneeuw, die sedert twee dagen valt, bemoeilijkt de telegrafische en tele fonische gemeenschap met Frankrijk en brengt vertragingen te weeg. De belanghebbenden zullen het wel hebben ondervonden. VERGUNNINGSRECHT. De •Bien Public meldt dat M. Maenhaut, volksvertegenwoor iiger vanGent-Eecloo, Vrijdag eene bijeenkomst heeft gehad met de afgevaardigden van den Herbkrgikrs- bond. Deze laatsten hebben hem gevraagd, in hunnen naam de volledige afschaffing van het vergunningsrecht te vragen. Al hoewel gunstig aan dezen maatregel, heeft de achtbare volksvertegenwoordiger getracht, hun te bewijzen dat die hervor ming op dit oogenblik moeilijk te verwe zenlijken is, aangezien er voor het ge meentefonds een aanzienlijk verlies,zonder vergoeding uit voort zou spruiten. Na eene lange beraadslaging hebben de afgevaardigden zich eindelijk aange sloten bij het stelsel der algemeenmaking, op voorwaarde dat het recht zeer gema tigd zij en iu evenredigheid met de bevol king. De herbergiers, gevestigd in de gingen van hare kiesche ziel te verdooven, smachtte Eleonora na een ander geluk, den God te gedenken, dien zij verloren had, en die alleen haar het verlorene teruggeven kon. En den noed niet hebbende, van voor zijne voeten neêr te knielen om zijne ver giffenis af te smeeken, drceg zij voortdu rend die treurige gedachten met zich om. Te middei; van de lachende feesten voelde zij plots eene koude bleekheid op haar voorhoofd en onder de wolk van droefgeestigheid, die den glans van haar oog verduisterde, zou een nauwlettend opmerker dan wel dikwijls een traan heb ben zien flikkeren. Zij was nauwelijks zestien jaren, toen zij reeds tot eerejuffer benoemd, en ge roepen werd om aan het hof te leven. Dit breede leven, geheel gevuld met feesten en aardsche verleidingen, waar van het werkelooze leven en de weerga- looze weelde steeds zoo veel en zoo groote gevaren opleveren, was, dit mag gezegd worden, een behoedmiddel voor onze heldin, wier natuur, verheven en droo- merig, haar aan die betoovering deed ontsnappen voor dewelke gewoonlijk de alledaagsche karakters bezwijken. De lage kuiperijen waarvan zij meer maals getuige was, en vleierijen zonder naam der menigte hovelingen, brachten in de vrije cn fiere ziel van Eleonora slechts onverschilligheid of misprijzen te weeg. (Wordt voortgezet),

De Denderbode | 1906 | | pagina 1