Ditjes en datjes. Catholieke Werkmanskring K E R STBOOM Land van Riem. Zondagrust. Kerk der Theresianen. Aalst-Mijlbeke. Stad Aalst.-Werkbeurs ÉAELST. Allerhande nieuws. 0- Bor.ner-Van den Broeck, WA 4R0M NOG HOESTEN? De godsdienstvervolging in Frankrijk. VEEGRENZEN. Men loochent van officieele zyde de tijding, volgens welke de Regeering voornemens zou zijn, heel de Fransche grens voor den invoer van vee te sluiten. De maatregels die door den minister genomen werden tegen uitbreiding der muilplaag. zijn voor het oogenblik voldoende bevonden, om niet gewijzigd te moeten worden. GIJ ZUT zonder twijfel geene kinderen meer, maar voor allen ouder dom is het vergift gevaarlijk. Wij mo gen geeneu tijd hebben, om geschriften te lezen, die als vuilnisputten zyn van het menschelijk verstand,en die,ondanks hunne bloemen, slechts een afgrijslijk bederf bedekken Een christen moet de lezing vluchten van alles wat niets dan nadeel aan de menschheid doet. Lacordaire, (over de slechte lezingen). De grot van Lourdes is door den Burgemeester verhuurd aan Z. H. Mgr van Tarbes mits de som van 6500 fr. 's jaars voor 3. 6 of 9 jaren. Deze verhuring is volgens alle wette lijke bepalingen gebeurd en omvat al leen de grot en bijhoorigheden, de basi liek en de andere kerken van Lourdes er niet bijbegrepen deze zullen waar schijnlijk gesloten worden. Z. H. de Paus moet deze verhuring goed gekeurd hebben en zoo zijn de bedevaarten vooreerst verzekerd. De Prefect der Haütes Pyrenees moet woedend zijn en heeft de Burge meester bedreigd zich er tegen te ver zetten doch de Burgemeester zeker van zijn goed recht, wacht hem kalm af, wel besloten zich tot het uiterste te ver dedigen. ROODE REDDERS. Een roode volksvertegenwoordiger, heer Destrée van Charleroi, die doorgaat als een van de bekwaamsten der roode kliek, komt in zijne diepe wysheid een wetsontwerp ter Yolkskaraer aan te bieden, dat aantoont hoe lichtzinnig de roode redders met de belangen der werk lieden omspringen.... Ziehier wat die roode advocaat, de gekende verdediger van weduwe en weezen voorstelt Op 27 November 11. heeft liy een wetsontwerp neergelegd luidende als volgt Het tweede deel van art. 9 der wet van 10 Mei 1900 wordt ingetrokken. Maar onderzoeken wij eens wat het tweede deel of alinea 2 van art. 10 van bedoelde wet bepaalt. Wat zegt dit tweede deel Het zegt dat de ouderlingen die mins tens 55 jaar oud zijn op 1 Januari 1901, het pensioen van 65 fr. op den ouder dom van 65 jaren kunnen genieten, en dat dezen die op den zelfden datum den ouderdom van 58 jaar niet hebben be reikt, ten minste eene som van 18 frank moeten storten. Wat zou daaruit volgen Wel dat al de ouderlingen, die op 1 Januari 1901, nog geen 65 jaar oud waren, geen pen sioen van 65 fr. kunnen genieten. Het pensioen zou alleenlijk blijven bestaan voor al de ouderlingen die den ouderdom van 65 jaar voor 1 Januari hebben bereikt en dus, op 1 Januari 1906, 70 jaar oud waren... En socialist Destrée stelt voor het pensioen af te schaffen voor al de men- schen van 69 jaar en min. Doch men weze gerust de catholieke meerderheid is daar om Meester Destrée met zijn ontwerp naar do maan te zen den. De medeonderteekenaars van M. Des trée zijn de rooden .jj Furnémont, Van Langendonck, Leonard, Anseele en Pe pin... Wat genies toch LAND VAN RIEM. Zondag hebben wij de vertooning bijgewoond van de Koninklijke Rederijkkamer 't Land van Riem. 't Was jaren geleden dat wy er ge weest waren. Wy gingen er nu niet voor Hageroos, noch voor de oudere tooneelspelcrs wier verdiensten wy ken nen, maar wel om ons te overtuigen of de jongere tooneelisten die thans op de planken verschijnen, wel zoo ver dienstelijk, zoo bedreven waren als menigeen ons hunnen lof sprak. Ehwel wij moeten ronduit bekennen dat men hunne verdiensten, hunne bedrijvigheid, hunne faam geonerlei heeft overdreven, dat ze lof verdienen. Al is hun spel hier en daar te bedillen, is bet niet volmaakt. (Maar wat is er volmaakt op deze we reld toch is het niet moeilyk te oor- deelen dat die jeugdigo tooneelisten de noodige stof en krachtdadigheid bezitten om tot mannen op te groeien die de lauwerkroon van 't Land van Riem met nog meer schitterende peerlen zullen verrijken, Moedig vooruit dus, jeugdige heeren, Vlijt en Studie is de boodschap. By 't blijspel waren wij afwezig en 't zal voor de aaust. vertooning zijn. Onder de tusschenpoos vroegen wij ons afWaar zijn wij nu En wij zegden tot ons zeiven in de voormalige kerk der Paters Carmelieten die door de Fransche revolulionnairen van do jaren 1790 werd geroofd en later stads- eigendom is geworden... Wij herinner den ons dan dat tot over 109 a 110 jaren, het H. Misoffer er werd gecele breerd, er Lofgezangen aan den Aller- hoogsten, aan O. H. Moeder Maria weêr- galmden, dat het woord Gods er word verkondigd, dat talrijke Aalstenaars er werden gedoopt, hunne Eerste Com munie deden en zich met God verzoen den er begraven werden... Wij herinnerden ons tevens dat in die Carmelieten kerk tot theater hervormd, ook meer dan eens de zedelooze, of lie ver, zedenverdervende gezangen, weêr- galmden die gepaard gingen met niet juin zedenYerdemnde comedieatukken die des tijds door den tooneeltroep Gilles Naza en meer andere Fransche bucht- mannen er opvoerden. En dan stelde wij ons de vraag Maar als de partij waaraan de Aalster- sche liberale contröleurj toebehooren eens volkomen meester zullen zijn, zul len onze nazaten dan ook niet eens met droefheid moeten bestatigen dat de tegenwoordige kapel der Eerw. Paters Jesuïten ook tot theater, concertzaal en danszaal hervormd is De uitvoering der symphonie onttrok ons aan die be spiegelingen.... GASKWE8TIE. Nog altijd wachten wij naar 't ontegen sprekelijk bewijs dat de regie of zelfs uitbating honderd duizend franks winst zou afwerpen lijk de liberale contróleurs het met zooveel overmoed beweerden. Waar blijft ge dan, Groot sprekers, met uw bewijs 't Zal zeker van den manken hennen zijn NIEUWJAARSKAARTJES. Jaarlijks worden, hoeft het herrinnerd, milliocnen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve xe in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of het posikanton, het andere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postze gels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van pros pectussen, prijslijsten, omzendbrieven enz. te staken. GEWESTELIJK CONGRES OVER GEITEN KWEEK. De alge- meene Bond der Geitenkweeksyndicaten der Arrondissementen Aalst-Audenaarde houdt op Tweede Kerstdag aanstaande zijne Algemeene Vergadering, en viert de inhuldiging van het lokaal der Geiten bonden a Het Brusselsch Hof(Boter markt) te Aalst. Ter dier gel- genheid heeft het Bestuur goed gevonden een Congres te houden over Geiti nkweek. Het programma der Zittingen is aller belangwekkendst. Wij raden dan de lief hebbers aan dit Congres te volgen. Eerste zitting om 10 ure voornoen, tweede zitting cm 2 ure namiddag. Om i uur Vriendenmaal (inschrijving 2 frank per deelnemer, in te zenden aan den E. H. Alfons Cobbaut, algemeen secretaris, Esplanade, Aalst.) AALST. Kerstmis is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid, aan al onze vrienden DE GROOTE PRIJS- LOTING te herinneren, die te dier gele genheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met oprechte dankbaarl eid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave P.urgerij met dezen Kerstdag wederom onze catholieke werklieden edel moedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkente nis aanvaard. De Prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Noterman, Be stuurder, aan Mr C. De Kegel, Secretaris van den Kring, of in het Lokaal zelve. NAMENS HET BESTUUR Db Bestuurder, E. H. Noterman. De Secretaris, De Voorzitter, C. De Kegel. B*n L. de Bethune. Alweêr een goede noot voor den ouden en verdienstrijken Koninklijken Tooneel- kring, die ons verleden Zondag vergastte op een prijzenswaardige en ovcrgelukte vertolking van Hageroos comedie in twee bedrijven, vrij naar 't fransch ver taald door Nap. Destanberg. liet stuk als tooneelwerk beschouwd heeft alles om het lijf en is boeiend genoeg om een aandachtig en intelligent publiek in spanning te houden, het is vooral indruk wekkend met toegepaste effekten, ook heeft het talrijk en deftig publiek het stuk o Hageroos met genoegen aan hoord en al de vertolkers heel warm toe gejuicht. Ook de Dames Bruylandt van Ant werpen verdienen allen lof en hun spel getuigde van ernstige instudeering. Het blijspel Een oud Vrijgezel werd meesterlijk vertolkt, het liep vlot genoeg van stapel om het geacht publiek eens hartelijk te doen lachen. Het orkest onder de leiding van den heer Bestuurder onzer Stedelijke Muziek school, verkreeg warm handgeklap. De tooneelschikking was verzorgd tot in de kltinste bezonderheden, het decor was passend en de toebehoorten waren met smaak gekozen en geschikt. Hiervoor verdienen de regisseurs onze welgemeende gelukwenschen. Coiffeur en kostumier halen eer van hun weik en bezorging. En nu, beste heeren liefhebbers van Land van Riem, in naam van ernstige toonselkenners, in naam van het grootste getal uwer dankzeggende Eereleden, geeft ons nog eens Hageroos en dat zoo gauw mogelijk, alsdan is de zaal te klein. Duizendmaal liever deftige,' verstan dige vertaalde kunstwerken, dan vuile realistische oorspronkelijke vodden. Zulks tot oneer onzer zoo gezegde volksbeschavers en schrijfelaars. D. H. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 23 December 1906, M. Bonner, Bisschop- straat Dijnsdag 25 December, (21 Keistdag), M. Ghysselinckx, Molenstraat. VOLLEK AFLAAT te gelegenheid der Gedurige Aanbidding, op Maandag 24 December 1906, ORDE DER DIENSTEN 's Morgens ten 6 en half uren, uitstel ling van het Allerheiligste. Ten 9 uren, de solemnele Mis. 's Namiddags ten 4 uren, Lof en Te Deum. Eerwecrde Heer De Meester, Onder pastoor en Mijnheer Albert Weymerrsch van Gent, zullen op 2de KERSTDAG, in de patronage der Moorselbaan om 4 1/2 uren stipt het woord voeren over belang rijke SOCIALE KWEST1ËN. Iedereen die het geluk van zijn huisge zin betrachten zich wil verzekeren tegen kommer en ongeluk in dagen van tegen spoed en ellende zal op de vergadering tegenwoordig zijn. Bezondere plaatsen zullen voorbehou den worden voor ;le leden van den catho- lieken Werkmanskring. Twee premiên van 5 fr. vier van 3 en tien van 2 franken zullen verlot worden onder de leden der Pensioenkassen van Mijlbeke. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Kauei, VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraaf, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening Worden gevraagd 3o goede Breisters 1 Drukkersgast 2 Kleermakers, volle gasten en 1 leerjon gen 1 schoenmaker, halve gast en 1 leer jongen 1 Vuursmid en 1 halve gast. Vragen werk. 2 Bureelbedienden; 1 Koetsier of Voer; man. Creemboter. Markt van Zaterdag 22 Decern. 1906. 108 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,3o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 25o klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2000 kilogr. Prachtige Visietkaarten aan 1 fr. het honderd. Plaatselijke meening. De meening van eenen inwoner van Aalst heeft altijd voor ons meer belang, bijzon der als het een feit geldt, dat op de onder vinding steunt, zooals bet volgende Mr E. Ccoman, 5, Vrouwestraat, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls kon ik niet slapen, mijn water was altijd troebel, zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat, de mid delen bleven nutteloos en ik was mis troostig niet meer wetende wat doen, ik vernam alsdan de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren, verkre gen, en verkocht bij M' De Valckeneer, apotheker, en ik wilde ze ook beproeven. Ik mag U bekennen dat zulks mijn genezing was, want na drij dagen voelde ik mij reeds veel beter en na eene week was ik teenemaal hersteld. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zwakte der nieren kenmerkt zich door knagende pijn en zwakte in den rug. De zieke kan bijna niet gaan, den geheelen dag heeft hij dat neerdrukkend gevoel in den rug. liet is evenzoo des nachts, zich om en om leggende, in zijn bed tracht hij in 't slaap te geraken, maar is niet in staat rust te vinden en 's mor gens als hij opstaat schijnt de rug nog pijnlijker te zijn. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf» geve van dezelfde soort als die wel ke M. Cooman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België En- gelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o Cou- denbergstraat Brussel Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken Janus Foster op elke doos. D. A. 22. AALST. Zondag speelde men in de Coöperatief De Welkom Onder wijs straat,'t jasspel. Er waren twee partijen aan gang. Twee achtsten en twee zeven den werden getoond. Een achtste door Joseph Van Vaerenberg en Frans Loe- man een zevende door Louis Sanders en Frans De Wever. MUILPLAAG. De heer Renne- boog heeft Zaterdag 11. eene koe aange slagen door muilplaag aangetast. Te nadeele van Camiel Coen, meester-metser, zijn er uit zijn nieuw op gebouwd huis, Hertstraat, alhier, 14 planken ontvreemd. Snij- en Naailessen voor Damen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe gediplomeerde Snijster, Aalst, 27Bru8sel8che straat, 27, Aalst. Patronen op maat, AALST. Anglo-Belge. De werkstaking is geëindigd. M. Wrathall heeft zijne voorwaarden staande gehou den. Geen enkel zijner werklieden die het gladslij pen voorloopig hadden aangeno men heeft het fabriek moeten verlaten. De twee aangenomene leerjongens zijn ook gebleven. Op aanstoken der roode barbiers heeft de werkstaking 3 1/2 we ken geduurd om eindelijk te verkrijgen wat van op den eersten dag der werksta king kon verkregen worden. Maar dat maakte de rekening niet der rooden, hoe wil men toch dat de snullen kunnen ge schoren worden als men ze in 't roode lokaal niet lokt Ze tappen daar ook I MOORSEL. Op Woensdag 26 December (2® Kerstdag), zal het misken om 8 uren geschieden van wege de Fransmansgilde en de Broederlijke werkers Al de leden zijn verzocht deze mis bij te wonen en om 10 uren voormid dag de jaarlijksche algemeene Vergade ring bij te wonen in de Meisjesschool. Daar dezen dag voor iedereen goed ge schikt is hopen wij dat er niemand ont breken zal. Talrijke mannen die in den loop van het jaar hun verlangen te ken nen gegeven hebben zich als lid in de gilde te laten inschrijven zullen daartoe nu de geschikce gelegenheid vinden. De Eerw. Heer De Bo en L. Duprez zullen in die vergadering het woord voe ren. Dus, mannen, opgepast. Namens het Comiteit. LIEDEKERKE. Ter woning van den werkman Van den Borre Dijns dag morgend brand uitgeborsten. De bewoners moesten inderhaast vluchten. Het vuur deelde zich meê aan de wonin gen van d'Hoe, Van Vaerenbergh en Van Cauwenbergh. In min dan een uur tijd waren de 4 woningen de prooi der vlam men geworden met den ganschen inboe del. KERSTFEEST. Men vindt in de hulphuizen Adolf Delhaize C° eene groote keus van bougies voor Kerst- boomen, geïllustreerde doozen versierde koffertjes, peperkoeken en andere koeken. Engelsche en Fransche biscuits, zooals ook de beste wijnen en likeuren en de beroemdste Champagne-merken. 48,277- Moord te Leuven. Een loge menthouder heeft in een hevigen twist, zijnen tegenstrever eenen messteek in den buik toegebracht, zoodat de ingewanden te voorschijn kwamen. De wonde van den getroffene laat geen hoop op gene zing. De plichtige is aangehouden. De waker eener fabriek van Ukkel- Calevoet, werd op zijne nachtronde ver rast door vijf kerels, die, in de machien- zaal verscholen, revolverschoten op hem losten. Hij, eveneens gewapend, beant woordde die schoten, doch het is waar schijnlijk dat er iemand getroffen werd, want min heeft nergens bloedsporen ont dekt. Ook is er niets gestolen. Men denkt dat er hier eerder spraak is van eene wraakpleging. Belgische stoomboot vergaan. Een dtr overlevenden heeft het vol gende verhaal gedaan over de ramp De mist was zoo dik, dat de Cap Juby slechts met kleine snelheid kon varen. Onophoudelijk werd de stoomfluit in werking gesteld. Eensklaps verscheen eene sombere massa voor het schip. Het was de Ar lington. De botsing was verschrikkelijk. De Cap Juby was aan bakboordzijde getrof fen, langs het voorste gedeelte van de boot. Het aanvarend schip drong diep in de Cap Juby. Een vreeselijk gekraak van brekende balken en platen werd gehoord. Onmiddellijk stroomde het water met groot geweld de aangevaren boot binnen. Vijf en veertig siconden nadien was het aangevaren schip in de golven verdwenan. Vier man waren op het dek in dienst, de kapitein, de tweede stuurman De Jonghe en de matrozen Snepvangers en Verschueren. Dc kajuitjongen was toeval lig naar boven gekomen. De tweede officier Van de Walle, die sliep, werd door den schok uit zijne hangmat gewor pen. Hij kwam, half gekleed op het dek, waar hij als zinneloos rondliep. Eenige sekonden nadien zonk de boot. Van de Walle werd medegesleurd en kwam niet meer boomen. Vijf mannen dreven op het water. De kapitein duikelde tweemaal en greep eenen der drenkelingen bij het been, doch kon zijnen onderhoorige niet redden. Eeue reddingsboot van de Arlington werd te water gelaten. Reddingsboeien werden in zee geworpen. De kapitein kon eene boei grijpen. Hij bleef er gedurende een half uur mede boven water. Eindelijk hoorde men zijne noodkreten. Halfdood werd hij opge- vischf. Snepvangers en Verschueren hadden zich aan de sporten eener ladder kunnen vastgrijpen. De Raay en De Jonghe hadden elk een stuk hout kunnen bemachtigen. De kapitein had gedurende twee dagen de kommandobrug niet verlaten. Al de veinen waren gedaan. De Cap Juby weid van koers veranderd, ten einde uit den weg der andere schepen te varen. Aan boord der Arlington werden de schipbreukelingen met de grootste be reidwilligheid verzorgd. Het drama van Koukelberg heeft een noodlottigen afloop gehad. De aoja- rige Louisa Peeters, het slachoffcr van haren schoonbroeder, die haar wilde dwingen met hem te trouwen, is gestor ven. De toestand van den moordenaar betert voortdurend, zoodat hij weldra van het gasthuis naar de ziekenzaal der ge vangenis zal kunnen worden gebracht. De laatste trein op de lijnGent-Ter- neuzen, vertrekkende in Gent Zuid, om 7.56 ure 's avonds, rijdt gedurende de wintermanden maar tot in Sas van Gent. Dinsdag avond bevonden zich op dezen trein reizigers voor Terneuzenen M. Don- ze moest ze met een rijtuig in Sas van Gent doen afhalen. Hij had zijnen knecht Jacob Van de Weghe daarmede gelast. Van de Weghe is echter te Sas van Gent niet aangekomen en de reizigers htbben te voet den wegmoeten afleggen. Woens dag morgend bij de eerste klaarte, zag men het deksel van een rijtuig op het wa ter drijven. Vermoedende dat er een on geluk moest gebeurd zijn, ging men aan het peilen en men ontdekte het paard en het rijtuig. Rond 10 ure heeft men ook het lijk van Van de Weghe opgevischt. Deze was ongetrouwd en een 60 tal jaren oud. EEKLOO. Die bedriegers De bedriegerij gaat op onze dagen waar lijk al te ver! Niets laten de schelmen on verlet, al moesten zij nog zulke stoutmoe digheid aan den dag leggen, om de licht- geloovige menschen geld af te persen. Het volgend bedrog is nu in onze stad aan het licht gekomen Sedert eenige dagen komt een kerel bij de ouders die eenen zoon hebben welke bij het leger is ingelijfd. De bedrieger die natuurlijk als burger gekleed is komt de tijding aanbrengen dat hun zoon in het militair hospitaal ligt met een ge broken lidmaat of iets dergelijks, en hij verzoekt hun toch iets mede te geven dat hij aan hunnen ongelukkigen zoon zal ter hand stellen. En de lichtgeloovige ouders hebben be trouwen in dei bedrieger en geven hem geld of goed om het aan den gewaanden zieke te overhandigen. Eens zijne vraag ingewilligd, is de kerel wtg met zijnen buit en de ouders worden niets meer ge waar. Op deze wijze zijn er reeds eenige in woners onzer stad beet genomen, onder andere eene moeder die hare laatste 5o centiemen gaf alsmede de spaarcenten (een paar franken) van haar zoontje. Men weze dus op zijne hoede als men het bezoek van zulken kerel ontvangt Dijnsdag nacht is te Rupelmonde eene bende iD het klooster der Zwart zusters, ziekenverpleegsters, gebroken, 't Moet wel eene bende dieven geweest zijn want wat de schelmen uitgericht hebben, gelijkt wel eene ware plunde ring en getuigt van buitengewone behen digheid en stoutmoedigheid. Het brandkoffer, dat heel belangrijke weerden bevatte, is opengebroken en ge heel geledigd het goud- en zilverwerk, alsmede kostelijke edelgesteenten, be- hoorende onder andere tot de veis.er- middelen tn den dienst der kapel, zijn ook verdwenen. Melden we ten slotte het rooven eener kostbare remonstratie,waar van de waarde op meer dan 16,000 fr. geschat is. De algeheele weerde van het gestolcne? Op eene viaag, gesteld aan een der eerw. zusters, antwoordde deze Vroeger waren we rijk, nu zijn we totaal geruï neerd. Sommigen schatten de waarde van het gestolene op verbazend hooge sommen, die wij, gezien de noodige bescheiden heid en de al te vage reden die hier dienen ingeroepen, nu wel niet opsom men zullen en onderschrijven. Wat nochtans zeker is, ziehier de Zwartzusters waren heel welstellend, hun vermogen bestond bijna uitsluitend in roerende weerden, en van dat alles zijn zij nu beroofd geworden. Aangaande de dieven Het algemeen gevoelen, ook dat der policieoverheden, is dat hier doortrapte schelmen, mannen van stiel,aan 't werk zijn geweest. Deuren en brandkoffer openbreken zonder dat men er iets van bemerkt, is nu toch wel vakwerk. En dat de schurken goed met de inrichting van voornoemd klooster bekend waren, is ook onbetwistbaar, ge lijk blijkt uit menige omstandigheden van plaatsen en werkwijze. Een spoor. Het gerecht is te we ten geraakt, dat Dijnsdag nacht galant gtkltede personen het veer van Kal lebeek, (via Rupelmonde-Antwerpen) zijn overgevaren. De gendarmen hebben zon der uitstel dit eerste spoor gevolgd. Dien aangaande zijn op dit oogenblik geene uitslagen bekend, gezien die gendarmen nog niet zijn weergekeerd. Het parket wordt verwacht. Moge dit wat meer licht in de zaak brengen Dit wenscht ieder en bijzonder te Ru pel - mondenaren want de Zwartzusters zijn zijn hier om hunne overvloedige werken van liefdadigheid en het uitdeelen van rijke aalmoezen aan den arme hoog ge prezen. Te Blankenberghe hoorde de ver huringagent Marmenant, een der laatste nacht.n zijnen hond geweldig blaffen en vermoedende dat er dieven in de buurt moesten zijn, snelde hij naar beneden en bemerkte inderdaad dat zijn stootwagen verdwenen was. Vergezeld van zijnen broeder ging hij op zoek en bevond dat de villa van M Driot, van Brussel, in de Van Mons- straat, opengebroken was. De dieven waren nog bezig met hunnen buit op te laden. Een gevecht ontstond nu tusschen de gebroeders Marmenant en de dieven, die, in grooter getal zijnde, weldra de over hand zouden hebben. Gelukkig werd een nijbijwonende hotel houder, M. Verhaegen, eigenaar van het Hotel de Famillbs door het gerucht gewekt, en, zijn baiconvenster op nend, loste hij een pistoolschot in de lucht om de dieven te veijagen. Daarop voegde M. Verhaegen zich hij de gebroeders Marmenant en zoo konden zij een der dieven aanhouden en aan de policie overleveren. De dief had een der broeders Marmenant in het gevecht eenen vinger bijna afgebeten. Het is een oud-veroordeelde, in wiens woning men eene menigte dievengereed- schap en gestolen voorwerpen heeft ge vonden. war.neer duizende en duizende menschen jaarlijks openbaarlijk verklaren aan al wie het hooren wilt dat de borstsiroop van Depratere de beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkele fl sch Si roop Depratere, genceg is om den hevig- sten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel- of borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, Astha, zelfs de tering. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut Uitdrijvingen.Onlusten te Nantes. De uitdrijvingen worden voortgezet, te midden van platonisch verzet, behalve te Verdun, waar de poorten van het semi narie moest inbeukente Saint-Dié, waar de gendarmerie werd gedrongen en ge- stooten te Puy, waar 1200 vrouwen aan de prefectuur gingen prottsteeren en te Nantes, vanwaar het volgende telegram komt De ontruiming van het bisdom en van het seminarie gaf aanleiding tot woelige betoogingen. Maatregelen waren genomen door de overheid en een sterke ordedienst was ingericht. Het was 6 ure, Woensdag morgend, toen een waar leger van policie, gendar merie en troepen, het bisdom omsingelde. Onmiddellijk begon op den toren der hoofdkerk de doodsklok te luiden. Toen dc policie vruchteloos had gebeld, deed zij de deur openbreken, doch Mgr Rouard was niet daar en 't was de secretaris van den bisschop die den poli- cieccmmissaris ontving en protesteerde tegen de daad van willekeur en berooving die gepleegd werd. De zegels werden vervolgens gelegd en policie, gendarmerie en troepen rukten nu op naar het groot seminarie, waar Mgr Rouard, omringd door al de profes sors en seminaristen, de inbrekers af wachtte. Monseigneur verklaarde voor geweld te bukken en zette zich te voet op weg raar de cathedraal, opgevolgd door leeraars en leerlingen en door honderden geloovi- gen, die lofzangen aanhieven. De toegang tot de cathedraal afgesloten zijnde door de troepen, zoo begaf Mgr zich naar de kapel van de Onbevlekte Ontvangenis, waar een plechtige dienst werd ge-celebreed. Het volk bracht Mgr Rouard stoetsge wijze naar zijne woning in de rue Mal- herbe. Vandaar gingen de catholieken naar de prefectuur en lieten daar gejouw en ge fluit hooren, doch, verjaagd door de gendarmen, kwamen zij in het centrum der stad in botsing met de policie. Eene algemeene vechtpartij volgde en brigadier Hanus trok zijn revolver, toen de gen darmerie te paard spoorslags kwam aan gerend en de policie ontzette. 9 aanhou dingen hadden plaats. De gendarmerie achtervolgde nu de catholieken tot aan de baseliek Saint- Nicolas, waar in eene nienwe botsing twee gendarmen werden gewond. De twee jonge juffers Maisonneuve werden aangehouden, wegens verzet. Eene groote opschudding heerschte den ganschen morgend in de stad. Al de aangehoudenen verschenen reeds in den namiddag voor de correctionneele rechtbank. Mgr L'aurans, bisschop van Cahors, werd ten 2 ure, Woensdag namiddag, uit het bisdom grzet. Te Ajaccio werd Woensdag morgend de bisschop uit het bisdom en de semina risten uit de seminaries verdreven. Barricaden, in de beide seminaries opgericht, werden door de troepen afge broken, terwijl soldaten en gendarmen de menigte op afstand hielden. De seminaristen moesten een voor een buiten gezet worden. Geloovigen vergezelden den bisschop, die zich begaf naar de cathedraal waar hij ontvangen werd door de geestelijk heid. Het is daarna rustig geworden in de stad. De uitdrijving van den bisschop van Viviers uit zijn bisschoppelijk paleis gaf aanleiding tot eene betooging, waaraan 4000 personen deelnamen. Indrukwekkende betooging te Genoble. De bisschop var. Grenoble heeft Woens dag het bisdom verlaten. Eene menigte van 1000 personen had zich naar het bisdom begeven, waar Mgr de notabelen ontving, waarna de geloovi gen zich op weg begaven naar de cathe draal onder het zingen van loffliederen. De aankomst van Mgr werd op luide toejuichingn onthaald, gemengd met eenig gefluit, waarop de menigte het kordon policie doorbrak en eene botsing plaats had. Toen Mgr de cathedraal verliet waren de geloovigen, die hem volgden minstens 5ooo man sterk. Zij riepen Leve de vrijheid en brachten aanhoudende ova ties aan den prelaat. Voor diens nieuwe woning ontstond eene hevige botsing, waarbij 8 aanhou dingen plaati hadden.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2