Donderdag 27 December DM6 S centiemen per nummer. 57ste Jaar 3908 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. KERSTNACHT. Aardige vrienden van de werkersstanden. Razende Kerkhaters. Jonge Wacht. Voor de neringdoende Burgerij. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ke fling van den voigendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaare, fr. 3-26 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop [te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 3i, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 26 DECEMBER 1906. Daar klept de klok in 't nachtelijk uur Kom meê naar 't Lloostersticht Wel lekt de huislamp en het vuur, Maar luid spreekt liefde en plicht. Ginds in de schaduw van het kruis Met orgeltoon en stem, Verheerlijkt men in 's Heeren huis, De Krib van Bethleëm Wel is het pad dat derwaarts leidt, Door 't sneeuwkleed bar omplooid Maar rozen zijn daar ginds gespreid, Én lelies mild gestrooid. Daar schijnt de zon te middernacht Een onverdoofbaar licht, Dat uit de lichtblauw' oogjes lacht Van 't Eenig hemelsch wicht I De rijke noodde ons blij gezind, Te kerstmisboom en hal.... Ons lokt de krib van 't godlijk Kind, Ons roept nu de arme stal. De wereld denke vrij dien nacht Aan feestgenot en wijn En of zij met ons eenvoud lacht, Wij willen kind'ren zijn.... Die vreemde kerstboom trekt ons niet, Met al zijn dwaze pracht Een cotillon als herderslied Klinkt haatlijk in dees' nacht. Die arm en schouders pas versierd, die lonken diep doorleerd.... Een spotfeest is het dat men viert, Waar Satan presideert. Ja, lach, moderne booze geest In uw alweters waan I Aan ons de krib, het kinderfeest Daar vangt het leven aan. Aan ons den weg van 's Heeren Zoon, Die naar Calvarie loopt Aan ons het kruis, de doornenkroon, In 't zaalgend bloed gedoopt. Aan ons het graf 't schijnt u de dood, 't Schijnt u het eeuwig niet Waaruit voor ons het morgenrood Het RESURRRBXiT schiet.... 42* Vervolg. Herstel u, mijn kind, sprak zij met goedheid. Spreek tot mij gelijk gij tot uwe moeder zoudt spreken. Vergeet voor een oogenblik dat ik uwe vorstin ben, om in mij slechis uwe beste vriendin te zien. Wat is er, Eleonora Kan ik iets voor u doen Zeg het mij dan. 't Gelaat van het jonge meisje helderde op. O I Uwe Majesteit is wel goed, zeg de zij, de handen vouwend en die ver trouwelijk smeekend op den arm van den vorstelijken zetel leggend. Het is niets ik weet zelf niet wat ik gevoel, of ten minste ik kan dien indruk geen bepaal den vorm geven. Kind, hervatte Alexandra, er is geen verdriet zonder oorzaak. Mistrouw u zeiven en heb den moed, u ze.ven te ondervragen, zooals een nxhter dit zou doen. Elke liefde, die men met durft be kennen, verbergt steeds een gevaar... Een zachte maar droeve glimlach was een oogenblik op de lippen van het meisje zichtbaar en uit hare hijgende borst ont snapte een lichte zucht. Kan men eenen kinderdroom wel liefde noemen, murmelde zij zacht. Kom, vrouw en kindren, in dees nacht, Gedaan wat vader doed, Wij zijn niet van 't modern geslacht, Wij zijn van d'ouden eed Ginds in de sch.-iduw van het kruis Met orgeltoon en slem Verheerlijkt men in 's Heeren huis, De Krib van Bethleëm I A. Sn. Wie kan er betwisten dat de catholie- ken het waarlijk geed meenen met de werkersstanden Zij bevorderen den maatschappelijken vooruitgang, zij wer ken terwijl liberalen, roode en groene socialisten, zich bepalen bij beloften en nog beloften en te zetveeren. Nooit deden de liberalen iets ten voor- deele der werkersstanden, neen niets Hun programma veimeldt geen enkele sociale maatregel. De socialisten denken dat het voldoen de is, hard te schreeuwen en de groenen dat zeeveren het eenige middel is om de sociale kwestie op te lossen. Gezel Bertrand, een roode volksverte genwoordiger, heeft in een vluchtschrift den toestand duidelijk aan 't licht ge bracht en menig rood orgaan krurde het goed. Wat schreef gezel Eertrand Hij zegde vlakaf dat de roode socialis ten niets anders doen dan stokken in de wielen steken om den maatschappelijken vooruitgang te stremmen en dat de catho- liekcn ondertusschen maar altijd met onverdroten iever vooruitgaan Zekere socialistische kamerleden be strijden, zegt hij onder ander, de wetsont werpen door de catholieken voorgedra gen, omdat ze volgens hen niet verre genoeg gaan of omdat zij niet steunen op hunne leerstelsels.... en dat deugt niet. 't Is te betreuren, jammert gezel Ber trand, dat de socialisten geen gebruik maken van de wetten door het catholie ken tot stand gebracht. Dit is cene bekentenis dat de wetten en maatregelen door de catholieken in voege gebracht goed en doeltreffend zijn daar ze zooveel voordeelen voor de be volking in 't algemeen afwerpen. En inderdaad wat zegt M. Bertrand Hij zegt dat de roode kritiek vooral de wet van 1900 op de lijfrentkassen betreft en schrijft Als wij gesproken hebben van de En hare oogen opslaande, blikte zij onverveerd en met stralende oogen de keizerin in het gelaat. Misschien wel,Eleonora. Ik wil alles weten wat u betreft zeg mij alb s dat is noodig opdat ik u wijzen raad kunne geven. Het meisje overwoog eenige oogen- blikken, als om een ver verleden terug voor den geest te roepen en deed toen, met hare zoet welluidende stem aan de keizerin het verhaal van hare vriendschap voor Louis, uit den tyd toen zij nog kin deren waren. Haar getrouw geheugen schetste met wonderbare juistheid, alles wat hun af scheid was voorafgegaan, den eed, de be loften, die zij elkaar hadden gedaan, voor al de beloften van Louis, diplomaat te worden en naar Sint-Fetersburg terug te kceren. Hij moet beantwoorden aan het ideaal mijner droomen, ging zij voort, met een glimlach, waar achter zij de ont roering verbergen wilde, ontroering die duidelijk zichtbaar was, nu zij het ge heim van haar hart voor de keizerin ont sluierd had... Ik heb vertrouwen in hem, zegde zij,want iets zegt mij dat hij woord zal houden. Dit is dus zonder twijfel het diepe geheim, van het eeuwige memento, dat u nooit verlaat vroeg nu de keizerin met een goedigen glimlach, terwijl zij de hand legde op dtn dunnen gouden band, aalmoes van 9 cents daags, door de re- geering aan de ouderlingen gegeven, en verklaard hebben dat wij een ernstig pensioen willen voor allen door de ver- i) plichtende verzekering, meenen wij al- les gezegd te hebben. Ondtrtusschen stichten de catholie- 1 ken lijfrer>tmaatschappijen bij duizen- den, en lijven alzoo werklieden en landbouwers in.... In de nijverheids- streken telt men met duizenden hunne lijfrentmaatschappijen, sedert vier jaar gesticht. Waar zijn de vrije Ze zijn uiterst zeldzaam. Het Ge-ntsche roode Vooruit bekende dat de rol van 't liberalism op maatschap pelijk gebied altijd onder zero is geweest. Wat hebben Je liberalen voor het volk gedaan vroeg Vooruit Maar hoe genaamd niets. Le Peuple een ander rood orgaan van Brussel schreef het zelfde doch in andere woorden Zoolang de liberalen de meerderheid hadden, hebben zij alle maatschappe- lijke hei vorming verwaarloosd. De 1 liberalen hebben de werklieden om den tuin geleid, ze bedrogen, om in de kie- zingen hunne stemmen te bekomen. Wat aardige vrienden van de werkers- standen die liberalen, die roode en groene socialisten 1 Ze zijn razend van godsdiensthaat, de leiders der politieke denkwijze in Frank rijk Luister eens I De Action schreef We moeten niet alleen de politieke macht der Kerk uitroeien wat ook meet uitgeroeid worden is Godsdienstige LEERSTELLINGEN ZONDER UITZONDERING. De Radical schreef, dat men de kerken aan de geloovigen moest ontnemen en ze moest gebruiken tot gebouwen voor burgerlijke doeleinden en maatschappe lijk nut. En in de Raison heet het a Men redeneert r.iet met de pest, met een brand of met een adder. Men maakt li2t vergif onschadelijk, giet water op de vlammen en trapt het kwaadaardig beest dood. Het christendom heeft gedurende 15 eeuwen de wereld vergiftigd. Om zich van de melaatschheid te ontdoen, behoeft men niet kieskeurig te werk te gaan met handschoenen oefent men geen bederf- werenden invloed uit. Een geestelijke is als een razende hond, dien elke voorbij ganger verplicht is dood te slaan, daar hij anders de menschcn bijt en de kudden aansteken zou. Ja, waaiachtig, ze zijn zeiven razend En zoo vindt men er in België ook veel Die godtergende taal vindt men dagelijks in de liberale en sociale gazet ten. En zeggen dat de groene judassen die godsdiensthaters met woord en daad or- dersteunen en dan schijnheilig genoeg zijn om te schrijven dat ze den gods dienstoorlog in Frankiijk afkeuren. Ze keuren hem af maar ook veront schuldigen zy de godsdiensthaters.'t Is de schuld der catholieken, roept Groene Pie uit. En hier in België zal 't ook gebeuren en waarom Wel omdat de catholieken niet willen dansen lyk 't rommelzoo van groene ge lukzoekers, ezels en uilen schuifelen, balken en krassen.... Vergadering der Catholieke Jonge Wacht van Gent (God en Vaderland). Op Zondag 3o December, om 3 uren stipt, heeft er in het Landbouwershuis, Gouden Leeuw plaats, Gent, eene vergadering plaats der Catholieke Jonge Wachten der Provincie Oost-Vlaanderen. Al de voorzitters der bestaande Jonge Wachten en twee afge- veerdigden worden er op uilgenoodigd. Er zal ovtrgegaan worden tot het slichten van de Onder-Federatie der Catholieke Jonge Wachten v;.n Oost-Vlaanderen en het kiezen van het Bestuur. dien Eleonora nog altijd aan den pols droeg. Een vreugdestraal flikkerde in het oog van het jonge meisje. Haar vochtige blik viel eerst met teederheid op het armbandje en richtte zich toen weer op hare be schermster. Dit memento is mij dubbel heilig, zegde zij. Het werd mij door Louis ge schonken op den dag mijner Eerste Com munie. Eene lichte wolk overtoog het gelaat der keizerin. Uw hart is getrouw, mijn kind, en daarvoor kan ik u slechts loven... Maar toch moet ik u doen opmerken dat de jaren en eene lange scheiding dikwijls veel verandering brengen in de vriend- schapbetn kkingen der kindeijaren. Men vindt elkander niet altijd terug, zooals men elkaar verlaten heeft De gelegen heid,die gij den jongen markies de Haule toedraagt, kan tot veel ontgoocheling lei den en dit gevoel kan u nog veel leed veroorzaken... Nu, wat er van zij, Eleonora, ik zal uw vertrouwen in mij weten te beloonen 1 Herinner u steeds dat gij op mij moogt betrouwen, dat gij mij steeds bereid zult vinden om u hulp te bieden en te be schermen, waar gij mijne hulp en be- schrrming zoudt behoeven. En hare eerejuffer de hand te kussen gevende.maakte Alexandra met een hand gebaar een einde aan het onderhoud. Wij hebben reeds de wenschen meêge- deeld van de Nationale Commissie der ne- agdoende Burgerij. Zij wcnscht onder ander dat de wet betrekkelijk de coöperatieven zou gewij zigd worden in den volgenden zin In den maatschappelijken zetel van elke cooperatitf zal eene volledige lijst liggen van al de leden der maatschappij De registers zullen moeten gehouden worden gelijk gewone handelsboeken en de handteekens van al de aangeslotenen bevatten. Zij zullen geparafeerd zijn door den Voorzitter der handelsrechtbank. De sluiting der rekening zal echt ver klaard worden door de handteekens der leden. XV. Omtrent hetzelfde oogenblik, waarop in het keizerlijke boudoir Eleonora haar hart aan de keizerin opende, en de vor stin hare geheime gevoelens bekend maakte ontving Louis, nu sedert omtrent twee jaren markies de Haule, vanwege het ministerie zijne benoeming als ge hechte aan het Fransche gezantschap te St-Petersburg. Was in het hart van de vriendin zijner jeugd het aandenken van hem levendig gebleven, ook voor den geest van hem was Elconora's beeld blijven zweven, ver fraaid, opgeluisterd met de bijzonder heden die zijn vrofger onderwijzer, Sta- faan Orlof, hem voortdurend met de grootste nauwgezetheid toezond. Het verbod van de prinses Dolgou rouski, over Eleonora iets mcê te dcelen aan de familie de Haule, strekte zich niet zoover uit, dat hij de vragen, opzichtens de Wladiroffs, door zijne vrienden uit Frankrijk gedaan onbeantwoord kon laten. Toen zijne studiën geëindigd waren, had Louis onbewimpeld zijne inzichten te kennen gegeven tn zonder aarzelen het verlangen uitgedrukt, bij het minis terie van buitenlaudsche zaken in dienst te gaan. Gevleid, omdat zijn zoon cene loop baan wilde betreden, die hy zelf met zoo veel onderscheiding had bewandeld, De beheeren, die niet hunne leden lijsten alle zes maanden zouden neerleg gen, zullen vervolgd worden even als degenen die niet op tijd de bilans van winsten zullen netrL-ggen. Wij treden ten volle deze voorstcljen bij, daar wij overtuigd zijn dat zij van aard zijn eenigermate zekere misbruiken, door iedereen gekend, te keer te gaan. De volksvertegenwoordiger Smeets, die, zooals men weet,met de socialistisphe partij van Luik heel en gansch overhoop ligt, zal waarschijnlijk worden uitge sloten. Hij keert naar het fabriek terug, zegt hij, maar hij zal in de Kamerkiezing van 1908 de candidaat zijn van de echte socialisten. HET GEVAL SMEETS. 't Is op 6 Jannari dat de Luiksche provinciale federttie de zitting zal houden, indewelke over de uitsluiiing van gezel Smeets, uit de socialistische partij, een besluit moet genomen worden. Het syndikaat der mijnwerkers heeft eene brochuur uitgegeven, dewelke eene vlammende oorlogsverklaring is tegen hen die Smeets willen buitenkegelen. Smeets zal onmiddellijk zijn ontslag geven als volksvertegenwoordiger, indien hij wordt uitgesloten en hij heeft, met bet oog op het verlies zijner broodwinning, eventueel werk gevraagd in eene fabriek te Seraing. Men weet dat hij vroeger, toen men hem ook eens met uitsluiting bedreigde, •zijn voornemen deed kennen schoenpoet ser aan de Noordstatie te worden, om zijne oudcollegas te emb.,..nuyeeren Wat er van zij, als men hem uitsluit, zal hij met zijne aanhangers bij de ge- meentekiezingen van 1907 te Seraing en bij de Kamerkiezing van 1908 te Luik opkomeD tegen de officieele socialisten en met het oog op den strijd eene vrije socialistiscne partij stichten in het arron dissement Luik. De dagen lengen I Op 22 Deccm- ber, juist om 17 ure 54, h eft de zon haar verste punt van afstand van de aarde be reikt en ketn zij tot ons terug, doch heel, heel langzaam maar toch iets op Nieuwjaarsdag zijn de dagen al 4 minu ten langer, 't Is nu wel waar dat ze gaan Ungen, maar wij voelen ook dat se gaan strengen, want 't is bi'.ter koud geweest dezer dagen. en fier omdat hij zeker was dat de jonge ling in ditn stand zijne natuurlijke onaf hankelijkheid niet zou verloochenen, maakte de oude markies de Haule geene enkele tegenwerping op dien keus. Ook de markiezin keurdo dezen goed, hoe pijnlijk haar ook die scheiding viel, zoodra de jongeling vrij zijnen wtg kou gaan. Korts nadien werd de markies bijna plotseling aan de liefde der zijnen ont rukt, aan zijnen zoon het schoone voor beeld van een edel en vlekkeloos leven nalatend, hem als raad voor geheel zijn bestaan en flere spreuk gevende, die dr kenspreuk van hun wapenschild wa3 Fais cb que dois.advienne que poubra.(i) Bitter beweende Louis den vader, dien hij zoo teer bemind had. Na de eerste maanden van den rouw bij zijne moeder te hebben doorgebracht, trad hij in het werkzame leven en kreeg een ambt bij het Fransche gezantschap le Londen. Hij bleef cr omtrent ten jaar,gedurende het welk hij zich door zijne oveisten deed ond- rscbeidc-n en zich een uitgestrekten kring van vrienden verwierf. In Frankrijk teruggekeerd, drukte de jonge diplomaat op bescheiden wijze den wensch uit aan htt Fransche gezantschap te St Pttersburg een ambt te mogen be- kleeden. (1) Doe wel en zie niet om. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1