Wife Donderdag 3 Januari 1907 S centiemen per nummer 57s,e Jaar 3910 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. ----- VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voorspoed in België. Neringdoende Burgerij. EEN EN AMDEIi. DE DENDER Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 3 Stad 5 frank met den Post verronden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes vaanden; fr. 1-75 voor dry maanden, voorop [te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- - ogen ryn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, -n in alle Postkantoren des Lands. f - *•- 4w CLIQUE aUUH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doèn, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, a JANUARI 1907. Officieele, dus ontbetwistbare cijfers, worden van tijd tot tijd door den heer Minister van financiën aan de Leden van lamer en Senaat mtégedeeld, aangaande .ien geldelijken toestand, de ontwikkeling der werken van onderlinge» bijstand en oorzienigheid, dc uitbreiding van han del en nijverheid, den uitvoer, enz. enz. In zitting des Senaats van Woensdag 11. leverde de heer de Smet de Naeyer •"•-pnieuw het ontegensprekelijk bewijs an den aanhoudenden voorspoed die in elgië heerscht. Hij toonde aan hoe zeer •1 de openbare diensten van 1894 *ot x9°7 jn vooruitgegaan en hoeveel grootere mtgaven er door veroorzaakt werden. Wij laten hier eenige cijfers volgen 1 or den heer Minister veropenbaard Voor den dienst der pensioenen werd .945,062 fr. uitgegeven in 1894 op de b egrooting van 1907 is daarvoor 19,968,172 ingeschreven. De vergelding der milicianen die 1 27,861 frank bedroeg in 1894, is ge- mmen tot 14,031,000 frank voor 1907. i De jaarwedden der rechterlijke orde, 5,838,959 fr. bedroegen in 1894, be ogen thans 7,497,200 fr. De begrooting der eeredier.sten is, va 5,285,736 fr., gestegen tot 7,344,500 De openbare weldadigheid, die 1,175 fr* aan den Staat kostte, ver- e it thans eene uitgave van 5,384,500 frank. De uitgaven voor het lager onder zijn, van 10,936,804 frank, gestegen 3,961,000 frank. Het vakonderwijs, waarvoor 616,145 werd uitgegeven, kost thaDs !er Staat 2,349,000 frank. De buurtwegenis, gezondheidsvoor zorg en gezondheidsdienst hebben hunne j'tiraven, van 2,400,723 frank zien klim- men tot 6,206,000 frank. Aan den landbouw wordt, in plaats •s i r,958,482 frank in 1894, thans eene on van 4,393,950 frank besteed. Het bestuur van wateren en bosschen da op de begrooting van 1894 voor komt met 589,419 staat thans aange schrevenvoor 1,137,900 frank. Eindelijk, het onderhoud en de ver- ete.ing der groote banen, welke in 1894 uiechts eene uitgave vergden van 3,697,885 42* Vervolg. i.l.'in Zond hem, tijdens de eerste vacan- t met eene zeer kiesche boodschap naar h«. spaansche hof en toen hij zich naar beste verlangen van die taak gekwe- r en nog zes weken te Madrid verble ven had werd hij naar Parijs terugge- - ien, waar zijne benoeming te Sint - ersburg hem wachtte. Ien kan zich moeilijk een denkbeeld jien van zijne vreugd bij die tijding, r was alsof al de gevoelens, die zijn gedurende zoo langen tijd had beslo- te: gehouden, te gelijk opwelden, bij de achte dat nu de verwezenlijking van zijnen levensdroom naderde. )en avond voor zijn vertrek had hij tr iet vertrek zijner moeder doorgebracht, voor haar neerknielend had hij, toen markieiin hare hand op zijn hoofd legde, met een diep gevoel in de stem gezegd Moeder, zegen mij ook voor haar Dat kwam uit het hart 'laar 1... Van wien sprak hij zoo, zon eenen naam te noemen Was zij zoo eigen aan hun beider ge- dat, zonder aangeduid te zijn, in ier geest dezelfde persoon bedoeld werd. ^och was bet doorzicht der moeder frank vereischten thans eene som van 7,085,000 frank. Etn liberale Senaltur, M. De Ridder van Kortrijk was door de onbetwistbare cijfers zoo zeer getroffen dat hij er ver stomd van was. Weihoe de liberalen zin gen gedurig in hunne redevoering en in hunne organen dat het staatsbankroet voor de deur staat, en wat hij daar kwam te hooren, klonk geheel anders... Hij zou het dus eens beprotvin den heer Minister in verlegenheid te brengen en stelde hem de vraag 1 Kunnen al de vermeerderingen samengeteld wel opwe gen tegen de enkele verhooging der be lasting op den alcool Zonder dralen antwoordde de heer Minister die vermeerderingen over treffen vijf of zesmaal de verhooging der rechten op de sterke dranken. En Senateur De Ridder stond paf; hij was den bek gesnoerd. Wat moet men uit die aanzienlijke ver meerdering der uitgaven afleiden Wel dat door den gedurig toenemen- den voorspoed van handel en nijverheid gepaard met den aangroei der bevolking nieuwe noodwendigheden zijn ontstaan, de openbare diensten zijn motten verme nigvuldigd worden. Nu, dank aan de nationale welvaart door 't catholiek Ministerie verwekt ver meerderen gedurig 's lands inkomsten en dit laat toe de uitgaven in evenredigheid te verhoogen zonder nieuwe belastingen te moeten heffen. 't Was heel wat anders vóór 1884, dan wierden 's lands gelden aan den school strijd van betreurlijke gedachtenis ver kwist, dan wierden de inkomsten in roeien en wissen verknoeid. Het school enkwest koste millioenen die door de liberale enkwestmannen wierden binnen gerijfd. En weldra sloten de liberale be- grootingen van jaar tot jaar in deficit en dit ondanks de 24 millioen nieuwe belas tingen die ze 't volk jaarlijks afpersten. Geachte lezers, oordeelt nu tusschen de catholieken en de liberalen I... Socialism. Een werkman vraagt aan zijnen kameraad Wat is nu eigenlijk het socialism De kameraad antwoordt Ziehier nu hebt gij niets, niet waar Welnu, als de socialisten meester zijn, dan zult gij het dubbel hebben. Het dubbel van niets I niet opgewekt door het dikwijls herhalen van dien naam. Slechls één maal had Louis dien genoemd het was, toen men hem eens onverwachts gepolsd had, om te weten of hij in zaken van het hart, reeds plannen voor de toekomst had. Toen had hij, met een kalmte, die een vasten wil te kennen gaf, geantwoord Jat zijn keus gedaan was, en nooit eene an dere dan Mejufvr. Wladiroff markiezin de Haule zou zijn. Zijne moeder, die hem dit voornemen .had pogen te ontraden, meende ten slotte dat zij door stilzwijgen de verlangde ver getelheid zou bekomen, cn dat de tijd het overige zou doen. Maar, al werd Eleonor's naam sedert dien dag niet meer uitgesproken, toch las de markiezin in het oog van denzoon, wat er in zijne ziel omging. Zij merkte wel dat geheel zijn hart beheerscht werd door het denkbeeld aan het jonge St-Petersburg en hij in zijn binnenste bewaarde wat hij uitwendig niet vertoonen mocht. Arm kind denkt gij er dan nog aan vroeg zij, toen Louis dien avond den moe derlijken zegen voor haar vroeg. Altijd,moeder 1... O, haar weerzien!. Het zou misschien te veel geluk zijn riep hij uit, op tenen toon, die geen twij fel aan de rechtsinnigheid zijner woorden overliet. In diep nadenken schudde de brave markiezin, het schoone grijze hoofd en zegde met zoeten ernst Ik vrees, mijn arme Louis, dat gij het lijden te gemoet loopt. Weet gij wel De Commissie voor de Belangen der neringdoende Burgerij, heeft verleden donderdag wcêr eene vergadering gehou den, onder voorzitterschap van den oud minister van werk en arbeid, M. Coore- man. Zij heeft gehandeld over het stelsel DER FAILLIETEN EN CONCORDATEN. Dat is eene groote kwestie, en welke nu veelal ten nadcele van de kleine nering uitdraait. De vergadering heeft al dadelijk den wensch uitgedrukt, de wetten over de failliet en het concordaat te herzien tevens wenschte zij eene verandering te zien komen in den verkoop want gelijk het nu is, het verkoopt n, bij faling of overeenkomst, is dikwijls eene zeer scha delijke en weinig treffelijke mededinging aan den eerlijken neringdoener. De Commissie heeft al dadelijk eenen middel aangewezen, om dien zonderlin gen verkoop tegen te gaan. Zij die zouden getracht hebben hunne schuldeischers te bedriegen, 't zij door het indoen cf het verzetten van koopwaren, zouden ver volgd en gestraft worden. De Commissie der neringdoende Bur gerij, drukt ook dén wensch uit dat de Hande lsrechtbanken zeer voorzichtig zou den zijn als er kwestie is van een voor komend concordaat te verleenen. Zij zouden te minsten 40 °/0 moeten eischen, toch min of meer gewaarborgd. Worden de voorstellen niet uitgevoerd, dan zou de schuldeischer geroepen worden, en de faling zou worden verklaard. Een voorkomend concordaat zou ook kunnen geweigerd worden aan eenen han delaar die de wettige eischen wegens het boekhouden niet volbracht heeft. Toch zou er een voorafgaand onderzoek moeten zijn. De Parketten zouden ook de gefafileer den moeten vervolgen, welke den Rechter commissaris hen zou aanklagen, als heb bende op oneerlijke en bedriegelijke wijze gehandeld jegens hunne schuldeischers. In de vergadering waarvan wij spre ken, is er oc-k gezegd geworden dat de act en en exploiter», zouden dienen zegel- vrij te zijn en ook de rechten der greffie niet zouden moeten betalen. Nog andere maatregels zouden in dien zin genomen kunnen worden. Geheel deze kweslie van faling en con cordaat is onderzocht en besproken ge worden, om den treffelijken neringdoener gemak te geven in het vorderen zijner rechten, om hem te beschermen tegen de mededirging bij de faling, en om ie ma ken dat de bedriegelijke faling wordt op gespeurd en wordt gestraft naar behoo- ren. Er zijn alzoo nog veel zaken te onder- zoeken, welke ten bate van de mindere nering kunnen gedaan worden. In zake van aanbesteding, bij voorbeeld, ook een aanbod van het ambacht of de vcreeni- ging aanvierden. Meer andere zaken zouden, voor de aanbestedingen, kunnen veranderd worden, om aan de mindere ambachten en neringen, toch zoovele mogelijk, op gelijken voet te stellen met de groote. eens of Eleonora nog vrij is P Sedert wan neer ontvingt gij geene tijding meer uit St-Petersburg Twee maanden is het geleden. Gij weet dat het Eleonora sedert jaren verbo den is, or.s te schrijven. Maar Stefaan meldde mij kort geleden dat zij nog on langs, bij een bezoek aan prinses Dolgo- rouski, den naam de Haule uitsprak en met levendige belangstelling inlichtingen vroeg over u, moeder, en over mij. Zij herinnerde zich met ontroering onze kindervriendschap en verzocht den burggraaf de L... ons over haar te spre ken, zoodra de gelegenheid zich daartoe zou aanbieden, en ons aan haar te herin neren... alsof dit noorïig ware. Zij denkt zich vergeten. En ik heb haast, het tegen deel te bewijzen... In de wereld schijnt men te denken dat Mfj. Wladiroff niet alleen eere-juffer maar ook oude-juffer wil worden, want zij weigert elke pattij. Ik verberg u dat niet, moeder, want dat doet mij ho pen. De weigeringen van Eleonora kun nen eene gansche andere beweegreden hebben, dan die, welke uwe verbeelding haar toeschrijjt, Louis. Herinner u toch dat gij, toen wij uit St-Petersburg ver trokken, beiden nog kinderen waart, zij nog een klein kind. Het is moeilijk aan te nemen dat uw aandenken haar bijgeble ven is. Moeder, wanneer gij van ieder ander zoo spraakt, zou ik het mogelijk denken. Maar op mijne beurt verzoak ik u te her- Meuvvjuu rwenschen. U, boer, die werkt met zorg en vlijt, U wensch ik nat en droog op tijd in uwen stal Geen ongeval, Een goeden prijs voor graan en vee, En dat oogsten vallen mtê. U, werkman die voor vrouw en kind Den kost in 't zweet uws aanschijns wint, U wensch ik vlyt En spaarzaamheid Spaar dagelijks maar ócr.en cent, Het maakt voor d'ouden dag een rent. Voor allen ook een wensch geuit. Alvorens ik mijn rijmpje sluit Vlecht al te gaar In 't nieuwe jaar, Veel schoone paarlen aan de kroon, Die u eens siere in 's Hemels woon Geluk op aard Is weinig waard, Maar goed geleefd en goed gestorven Is satans rekening bedorven. POSTNIEUWS. Uit het verslag door het Postbeheer openbaar gemaakt, blijkt dat verleden jaar 166,399,998 brie ven werden verzonden. Daaronder waren er 54,912,816 voor het buitenland. Het getal postkaarten beliep96,735,ooo Er werden verzonden 147 756,316 ga zetten, 185,420,946 stuks drukwerk, als ook 8,656,474 stalen en 3,096,814 zaak papieren. In igo5 werden per inwoner, gemid deld 19.18 brieven verzonden. De post deed 31,184,535 ontvang sten, zijnde fr. 2,089,247,27 meer dan in 1904, of 6,94 per honderd vermeerde ring. inneren dat Eleonora geen gewoon kind was. Op negenjarigen ouderdom was haar geest ernstiger en verhevener in hare nale- veteit dan het bij veel andere meisjessores h«t geval is. Mag ik u herinneren wat Me- juffer Herilaff ons over hare leerlinge schreef, het jaar na den dood der gravin En pleit de vastheid van haar karakter niet ten hare voordeele Eene plotselinge ontroering teekende zich af op het gelaat der markiezin, bij het herdenken aan du vervolging, die Irma's dcchter te onderstaan had, zonder dat zij van eenigen vriend eene mogelijke hulp verwachten kon. Misscheen ook herinnerde zij zich het verzoek van gravin Wladiroff, korts voor dat de markiezin Rusland verliet, voor Eleonora een moeder te zijn indien het kind zijne natuurlijke beschermster moest verliezen. Gij weeet, zegde zij nu langzaam en ernstig, hoe moederlijk lief ik ook Eleonora zou hebben... Ja, ik zegen u ook voor haar, mijn kind, en ik stem er van ganscher harte in toe, dat zij werke lijk rnijne dochter worde... Maar aan die toestemming stel ik eene voorwaarde. En welke, als ik het weten mag Dat zij catholiek gebleven zij, en dat hare opvoeding'haar niet onwaardig van mijnen zoon gemaakt hebbe. Moeder, onderbrak Louis, met eene uitdrukking van smartelijke verwonde ring. Daaraan hecht gij zelf waarde is 't niet ging de markiezin op een smee B ELGIË'S BEDRIJVIGHEID. De groote nijverheidsbeweging, welke in ons land he rscht, wor U op onweer legbare wijze bewezr-n door de spoorweg ontvangsten: op 3i Augustus laatstleden, had de Belgische Slaat, voor de acht eerste maanden van het dienstjaar aan ontvangsten gtlnd 167.690,000 fr. tegen 156,966,000 fr. in denzelfden duur ver leden jaar, dat nochtans als een buiten gewoon jaar beschouwd werd, de ver meerdering bedraagt bijgevolg 10,724,000 frank. In deze vermeerdering komt de bewe ging van de reizigers voor met slechts fr. 400,000 fr.; het is bijgevolg aan de be weging var. de koopwaren dat deze toe neming bijna geheel te danken is het koopwarenvervotr heeft in igo5 opge bracht 102,429,000 fr. en 112,752,000 in 1906. Daar de oogsten goed geweest zijn en de meeste nijverheidsinrichtingen vele bestellingen bekomen hebben, wordt er voorzien dat de ontvangsten in 1996 de 260 millioen zeilen nabijkomen, zegge mc er dan 5o millioen franks vermeerde ring in vijf jiar (207,700,000 fr. in 1901). Een eenvoudige vergelijking in 1904 bedrorg n de ontvangsten van de geza menlijke spoorwegen in Nederland 48.954,266 gulden of dus 100,000,000 gulden in rond getal en deze van den Belgischen Staat beliepen 228 millioen franks. Men heeft de geleerde vrouwen bela chelijk gemaakt en mag ook de ontwik kelde niet lijden, waarschijnlijk omdat men het vóór onhoffelijk houdt zooveel onwetende mannen te laten beschamen. Goethb. SPOORWEGONGELUKKEN. Sedert het aanleggen der spoorwegen in België werden bij treinbotsingen of ont- riggelingen i63 personen op den slag ge dood, waaronder 81 reizigers en 8a spoorwegbedienden. In de statiën werden a35 reizigers en 2,462 bedienden gedood ten gevolge hunner onvoorzichtigheid. Aan de spoorwegbureelen of langs de spoorbaan. Dronkenschap, zinneloosheid, zelf moord, enz. enz. waren oorzaak van 902 doodelijke spoorwegongelukken. In 1905 grepen 126 botsingen of onf riggelingen plaats. Een persoon werd ge dood, een erg gekwetst en 128 gekntusd. kenden toon voort. Welke waarborg van geluk kan eene schismatieke vrouw ge ven, die in den catholieken godsdienst werd opgevoed en door dit feit alleen, niet rechtzinnig grieks kan zijn De oogen des jongelings schitterden. Eene wonderlijke uitdrukking verving nu de treurige wolk, die zijn gelaat tot nu toe overdekt had, en met geestdrift riep hij uit Het hart van eenen echtgenoot kan ook dat van eenen apostel zijn, moeder Schoone en edele begoocheling, kind... Reeds velen hadden ze, gelijk gij, zonder die, ten minste hierop de wereld, verwezenlijkt te zien Arme, lieve Irma, ging zij met ont roerde stem voort die begoocheling was ook de hare, toen zij hare hand in die van graaf Wladiroff 1 gde. En toch is zij ge storven, zonder dien troost te mogen hebben. En aan welke gevaren is haar kind, na haren dood, blootgesteld geble ven Moeder, daarover is H laatste woord niet gezegd. Gewoonlijk legt gij zelf meer vertrouwen aan den dag. Meent gij dan dat het lijden en de gebeden der gravin Wladiroff nutteloos geweejst zijn Ik voor mij geloof dat nirt zij'zullen vroeg of laat vruchten dragen, e 1 ik ben verze kerd dat de graaf eens het geloof zal der- len van haar, wier gedachtenis hij zoo trouw bewaart (Wordt voortgezet;.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1