Groot Avondfeest L E E N I N G Priesterlijke benoemingen Allerhande nieuws. Kolossale brand te Brussel Frankrijk. Uit al wat menschdijke handen zaaien ontkiemt goed en kwaad te gelijk, maar alleen het goede is onvergankelijk van natuur Hamerling. Ean wijzen raad aan een zot is een degenstoot onder water. HONIG duldt geen vergif in de maag. Wie vergiftigde stoffen heeft binnenge kregen, neme a tot 4 lepels honig in. Een ondoordringbaar Pantser. Een advocaat van Milaan, de heer Amedé Bucci heeft eene zeer buigbare stof uitge vonden welke eenigzins aan leder gelijkt en welke weerstand biedt aan de kogels. Een sterk snijdend stalen tuig gelukte er niet in dat soort geweefsel te doorboo- ren. De heer Bucci is per automobiel te Rome uitgereden. Zijn rijtuig was voor zien van pneus overtrokken met zijn nieuw product. Groote punten welke opzettelijk op de baan waren gelegd, zijn in den grond ge drongen en niet in de banden welke on beschadigd bleven. De minister van marine heeft toen ge tracht met revolverkogels het geweefsel te doorbooren, doch hij is hier niet in ge slaagd. Men vermoedt dat het Italiaansch gou vernement en de automobielfabricaiiten die uitvinding eerlang zullen benuttigen, Een mensch zonder verstand is ook een mensch zonder wil. Die geen verstand heeft, laat zich medeslepen, verblinden en door anderen als werktuig gebruiken. Slechts hij die denkt, is vrij en zelfstan dig. Feuerbach. KLEINE ONTSTEKINGEN in de maag worden genezen door "'inig en thee gebruikt. Een lepel honig in een halven liter water enkele minuten gekookt is een uitstekende drank bij keelziekten. Men gebruikt ieder uur a tot 4 lepels. Muilplaag. Uit eene officieele op gave, door de zorgen van het ministerie van landbouw opgemaakt, blijkt dat er, op 1 December, in geheel het land, 1920 beesten van de muil- en pootplaag aange tast waren. Dat getal zieke dieren was onder de provinciën verdeeld als volgt Antwer pen, 38 Brrbant, 264 West-Vlaande- ren, 286 Oost-Vlaanderen, 645, Her.e- gouw, 3oo Luik, i38; Limburg, i3 Luxemburg, 181 en Namen, 5. Onder de aangetaste dieren zijn 1162 Stuks rundvie en 6 geiten. De andere zieke dieren zijn varkens. Een moeilijk werk.De vergadering der Liepzigplaats, te Berlijn, heeft aan leiding gegeven tot een moeilijk weik. Twee zeer oude linden werden op eenen afstand van twintig meters verplaatst. Ie der dezer boomen woog niet minder dan 175,000 pond. Men heeft ze, met een over- grooten doel, waarin de wortels zaten, in eene kist geplaatst, die op haar eigen zoo groot was als een klein hoveken en alzoo werden ze overgebracht. Dat werk, dat moeilijk en langdurig was en waaraan het stadsbestuur niet geaarzeld heeft eene «om van 10,000 mark te besteden, werd zonder eenigen tegenslag uitgevoerd en men hoopt dat de beide boomen zullen voortgroeien evenals zulks gelukt is met twee schoone boomen die voor de Prui sische Heerenkamer stonden. Lourdes. Van Lourdes gespro ken, ze zeggen dikwijls mirakels mira kels 1 Als er iemand is die zijn been af is, weerom een nieuw been er aan krijgt dan mogen we zeggen 't is een mirakel I Maar OnsHeere,dienochtans alles kan, heeft dat ook niet gedaan en Hij heeft zooveel mirakels gedaan I Welnu, den heer Huysmans heeft een boek over Lourdes geschreven en hij ver haalt onder ander van Madam Rouchd. Dokter Boisarie vroeg hem Kent gij reeds Madam Rouchel Neen ik, zei Huysmans. En hij vertelt voort De dokter zei Ik ga ze aanstonds voor stellen. Zij is heden te Lourdes en ik ver wacht ze alle oogenblikken. Hij doorloopt eenen register en zegt in- tusschen Dit is een echt mirakel. Ik heb hier de getuigschriften van al de dok tors en specialisten van Lorreinen, die alle vaststellen, dat die Mevrouw aangetast was door een ongeneesbaren kanker. Hetgene men gedaan heeft, gaat hij voort, om die wonden te genezen, is on gelooflijk men heeft haar kaakbeen in stukken getroffen, men heeft ze gebrand en gekerfd op afschuwelijke wijze, maar de kanker zette intusschen zijn werk voort; zij wierd afschuwelijk om zien en verspreid de eene onverdragelijken stank. Neus en mond maakten maar een ope ning meer, waar gedurig etter uitliep in de kaken waren twee holten die men met watte moest toestoppen. Haren toestand was zoo onuitstaan baar dat zij besloten had zich te versmo ren. De E. H. Hamann, onderpastoor van St-Maximin te Metz, weerhield haar en deed, dat zij naar Lourdes kwam. Bij de grot gekomen bidt zy en wascht haar aangezicht met het miraku- leus water, maar niets helpt. Des ande- rendaagskomt ze weder, doch geene be ternis. Ontmoedigd en ziende dat eenie der haar met afschuw vluchtte, gaat zij onder de processie in de kerk van den Ro zenkrans achter het groot altaarnederknie- len. Zij bad en smeekte Jesus om gene zing, op het oogenblik dat de bisschop van St-Dié het H. Sakrament weer in het tabernakel plaatste. Eensklaps viel de band van haar wezen. Hij is r.og gansch beplakt met bloeden vuiligheid. Het aan gezicht is geheel hersteld, de neus is daar weder, de holten in de kaken zijn toe, het vleesch is er bijgekomen, en dit alles op eenen oogenblik... Ik heb ze gezien, zegtM. Huysmans, die vrouw sedert rgo3 zoo mirakuleus ge nezen (want hoe het feit anders uitleggen.) Zij is nu 54jaar oud en dik enstruisch de overblijfsels der vroegere wonden zijn nog wat zichtbaar, haar aangezicht is als verbrand geweest, het is wel niet aantrek kelijk maar toch niet leelijk. op Zondag 13 Januari, te 5 ure, in Sint-Jozefscollege, gegeven door La Jeune Garde Catholique, van Kortrijk. Voorbehoudene plaatsen 3 fr. ie plaats 2 fr. 2plaats 1 fr. I*npïer mei leeuw- li ens. Wij hebben in ons nummer van Zondag 11. ge zegd dat men een deurwaarder beladen met papieren met Leeuwker.s langs de Vaart had zien op trekken en gevraagd of hij soms ook een bezoek zou gebracht hebben aan onzen puatJA Jef Pantoffel. Nu, inderdaad, de deurwaarder is bij hem binnengegaan en behandigde hem papier met Leeuw- kens van wege den heer Van Overslrae- ten.cantonale Schoolopzichter, welke door hem. in zitting van onzen Stedelijken Raad van 27 November Ï906 schandalig gelasterd of beleedigd is geworden. STAD AALST. van Frg. 1,649,000,00 (1891.) <$T Trekking.(December ïgoó. Obligatiën van 5oo fr. betaalbaar aan pari te rekenen van 1 Februari 1907. 3o5 881 1349 1970 2272 2804 3171 521 902 1477 2x24 2371 2878 M A GA Z I J N van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VAW DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening De eerw. heer C. Claeys Boüüaert, priester der laatste wijding, is onderpas toor benoemd te Gysegem. AALST. Philip Hofman, poelenier onzer stad, kwam in karretje van Brussel gereden en was, om zijn peerd niet te veel te vermoeien, op de hoogte van He- kelgem uitgestapt, tot de weg weer afdaal de. Toen hij wilde instappen waaide zijn klak af en, door die te willen grijpen sloeg hij achterover en bleef met den voet in de streng hangen. Het paard liep voort en Hofman werd zes honderd meters ver met het hoofd over de kasseien gesleept, terwijl etn ander rijtuig met twee vrien den, die dezelfde reis deden vooruit reed, Toen voorbijgangers het paard konden stil houden, was Hofman deerlijk gesteld. Zijn hoofd was ééne wonde. Zijn rechter been was op twee plaatsen gebroken, en zijn linker gewond. Menhoopt hem te redden. Vernieling der magazijnen Leonard Tietzen beschadiging van verscheide ne aanpalende huizen. 3 millioen schade. De snetuwramp die heel Europa teis tert, wordt in de hoofdstad nog vergroot door de totale verniclingder groote maga zijnen Cohn-Donnay, sedtrt cenige maan den overgenomen door de firma Leonard Tiets, gelegen op den hoek der Nieuw- straat en de St-Michielsstraat. De brand ontstond ten 2 uren zondag nacht en had in weinige oogenblikken zul- ken snellen voortgang gemaakt, dat spoe dig heel de blok ééne vlamende massa uit maakte, boven welke een reusachtig bou quet van vonken hoog in de lucht opsteeg, heel Brussel met eenen gloed overstroo- mende. Wolken rook dreven als gloeiende mon sters statig over de stad en verkondigden wijd en zijd de ramp, die het onderwerp van alle gesprekken uitmaakten. Onmiddellijk liep ook het gerucht dat verscheidene naburige huizen door de vlammen waren aangetast, en den heelen blok met vernieling bedreigden. Bijzonderheden. Ziehier eenigebijzonderheden,ontleend aan de Etoile Belge: Het was juist 2 ure 3/4 toen de 1ste uit- blijvers in het voorbijgaan eenen onrust- wekkenden gleed in de magazijnen zagen. Onmiddelijk gaven zij het alarm en de nachtwaker, die in zijn vertrek langs de rue du Colombier was, verwittigde aan stonds de pompiers. Die van den post der 4" afdeeling en van de hoofdwacht waren dadelijk ter plaat se maar eer deze de noodige toebzrei Jsels hadden gemaakt als het ontrollen en plaat sen der darmen, het aanschroeven der lansen, enz., was het groote gebouw nog slechts één vuurmassa. Middelerwijl kwamen ook andere pom- piersgroepentoegesneld maar ten 3 u.5 min stortte reeds langsde St-Michielstraat heel het gebouw in. De muren langs de rue du Colombier en de scheidsmuur langs de Nieuwstraat bleven rechtstaan. Redding. Teggenover het brandend gebouw, in den winkel Petit Paris, langs den kant der Martelarenplaats sliepen zeven perso nen op de verdiepingen. Zij werden ge wekt door de agenten, die eveneens de andere geburen verwittigden, en dezen in haast deden vluchten. Vier personen sliepen nog vast in het modemagazijn. En toch was het gevaar ernstig want verscheidene huizen vatten reeds vuur, dakgoten vlamden, en smel tend lood stroomde naar beneden terwijl de vensterruiten in stukken sprongen van de hitte, en het houtwerk van vensters en deuren vlam vatten als waren zij solfer- stekskens. Treurig was het om aan te zien, hoe de waterstralen der pompiers nauwelijks de tweede verdieping bereikten, terwijl de huizen aan de bovenste verdieping in brand stonden. Vele pompiers beklommen de daken om van daar het vuur te bereiken of de houten kornissen af te kappen, om het vuur geen nieuw voedsel te geven. De policie, wetende hoe de Brusselaars er soms plezier in hebben, de pompiers in hunnen dienst te tergen, door de spuit- darmen stuk te stampen, had tot op groo- ten afstand de straten afgesloten. Overigens waren de nieuwsgierigen niet zeer talrijk alleen de herberg- en balgaslen, die naar huis gingen, kregen iets te zien en zij, die niet in de onmid dellijke nabijheid woonden, wisten van niets. Ten 4 ure was het vuur beperkt en alle gevaar voor uitbreiding geweken. De pompiers konden niets meer doen dan van op de daken de omstaande gebouwen verder te vrijwaren. Wat de oorzaak van den brand kan geweest zijn, weet men niet. De magazijnen waren zondag, ter ge legenheid van den naderenden Nieuw jaardag tot 6 ure open geweest. Het vuur kan dus van toen af gesmeuld hebben. De schade wordt bij eerste schatting op meer dan 3 millioen berekend. Alles is wel verzekerd, maar een talrijk personeel zal door de ramp van werk beroofd zijn. Al de brigades pompiers van heel de stad waren met hunne stoomspuiten ter plaats. Ten 4 1/2 bestreden de pompiers de verschillige branden die in omstaande huizen waren ontstaan. De paniek, die onder de geburen ont stond, was verschrikkelijk. Al de geburen moesten, half gekleed, hun heil in de vlucht zoeken, en bij andere geburen een onderkomen vragen. Het modemagazijn van den overkant, een gebouw van vijf verdiepen, is zwaar beschadigd. Al de spiegels, ruiten, de daklijst, het dak en de koopwaren zijn vernield. Ten 4 3/4 was de vlam opnieuw opge slagen. Ten 5 1/4 was de brand echter totaal overmeesterd in het magazijn-Tietz. Heel het bovendeel van het gebouw is vernield. Op dit uur joeg eene geweldige sneeuw storm de nieuwsgierigen naar huis. Een gekwetste. M. Bourgeois, hoofdcommissaris van policie, die met de voeten tusschen de spruitdarmen raakte is gevallen en heeft zich een schouder ontwricht. Hij werd bewusteloos opgenomen en in de woning van eenen dokter verzorgd. Zijn toestand is zonder gevaar. Eene gasontploffing heeft vrijdag nacht de Jozef Il-straat te Brussel in op schudding gebracht. Een lek was ont staan in de buis der waterleiding, onder den straatweg, en dadelijk begonnen werklieden de noodige herstellingen te doen. Maar in den loop van den nacht merkte een politieagent een zware gas- reuk en hij verwittigde het bevoegde be stuur. Drie werklieden werden gezonden, om de noodige herstellingen te verrich ten. Toen bij het open kappen van den grond, een houweel eene vonk deed spat ten, had eene ontploffing plaats. De drie werklieden werden ten gronde geworpen en erg gekwetst, evenals een beenhou- wersgast en een politieagent. De laatste schijnt inwendige kneuzingen te hebben, terwijl anderen brandwonden in het ge laat bekwamen, De bedienden van een grootcn win kel in de Nieuwstraat, zagen Donderdag avond eene vrouw, die een grooten caban aan had, met een tienjarig meisje door de straat slenteren. Zij hielden het koppel in 't oog en betrapten eindelijk het kind op het stelen van een voorwerp, dat het dan onmiddelijk bij de vrouw, blijkbaar de moeder, bracht. Zij deden nu het kop pel aanhouden. In dc plooien van den mantel waren zakken gemaakt, die opge vuld waren met alle mogelijke gestolen kleine voorwerpen. En daar tusschen vond men ook een boeksken op de spaar- kasr dragende haren naam, en waarop een bedrag van ruim 1000 fr. was inge schreven, alsook een tiental Brusselsche loten, Moeder en dochter zijn opgesloten. Schrikkelijk treinongeluk. Za terdag avond, reed naar gewconte de koopwarentrein, «Schaarbeek» geheeten, van Wetteren naar Kwatrecht. In deze statie moest hij uitsteken om plaats te maken voor den sneltrein nummer 6212 van Bazel naar Oostende. De sneltrein heeft echter den koopwa rentrein ingehaald als deze nog 5 tot 600 meters van de statie van Kwatrecht was en is van achter op den fourgon van den koopwarentrein geloopen. De fourgon werd tot splinters geslagen en de treinoverste Haemers, die erin was, op den slag gedood. De lokomotief van den sneltrein tui melde rechts om met haren tender en viel op het rechterspoor, dat daarmede ook geheel versperd was. Immers zulke lokomotief weegt 80 dui zend kilos men kan ze dus niet gemak kelijk noch spoedig uit den weg ruimen. De machinist en de stoker van den sneltrein zijn door den schok van hunne lokomotief gevlogen langs den linkerkant en hebben zich weinig bezeerd. De reizigers van den sneltrein zijn er ongedeerd van afgekomen. Ze hebben er kort spel medegemaakt hunne reispak ken onder den arm of op den schouder nemende zijn zij te voet naar Gent ge trokken. Een onpleizierig reisje, laat in den avond, langs eene sneeuwgladde baan en met een scherpe wind die juist in het gelaat blies Jlet lijk van den ongelukkige Haemers is eerst in de statie nedergelegd en Zon dag morgend naar het lijkhuisje van "Wetteren overgebracht. Haemers was rond de 40 jaar oud. Hij laat eene weduwe en twee jonge kinderen achter hij was sedert een 7tal jaren ge huwd. Hij woont aan de statie van Mei- relbeke cn is geboren te Gent in de Schoolstraat. Hij was een braaf man en goed be diende. De hulpwagen van Ledcberg is dadelijk naar Kwatrecht gezonden Zondag mor gend is ook de groote Amerikaansche kraan, die 100 duizend kilos kan oplich ten, afgekomen. Op de plaats der ramp was het eene ware verwoesting, overal ontredderde waggons, afgeslagen planken, gebroken assen, verwrongen platen,afgerukte stool- blokken, enz. enz. Eene groote hoeveelheid maïs (paar dentand) lag tusschen de pUinen ver strooid hij was uit eenen opengereten waggon gevallen. Men heeft den omgeslegen tender recht gezet vervolgens de gekromde riggels uitgenomen en nieuwe geplaatst. Daarna moest de lokomotief opgelicht en weggebracht worden. Men berekende dat het verkeer Zondag avond zou hersteld geweest zijn. Inderdaad, rond 3 ure konden de trei nen weer over het herstelde spoor rijden. Men kent nog de oorzaak van de bot sing niet. Er heerschte een dikke mist, die belette tien meters ver te zien daarbij op de plaats der botsing maakt de spoorweg eene nog al groote kromming. Een onderzoek is ingesteld om na te gaan waaraan het ligt. Die sliep vast I Een soldaat die in den sneltrein zat te slapen, is door den schok niet wakker geworden. Men vond hem 3 uren nadien nog zitten slapen. Eene huiszoeking. Het parket vermoedde dat Devis, de oneerlijke be diende van de Caisse de Reports, in zijne villa te Koekelberg teruggekeerd was. Een 20tal gendarmen omsingelden de villa. Er werd gebeld, doch aangezien niemand kwam opeq doen, werd een slot maker ontboden, die de deur opende. Niemand werd in huis aangetroffen. Er is door den onderzoeksrechter toe gelaten de waardijen te verkoopen die in de brandkas van Devis aangetroffen wa ren. De paarden en rijtuigen van Devis zijn ook verkocht. De bank zal van 75 tot 80,000 fr. trekken. De ontvreemdingen beloopen tot 265,000 fr. Vrijdag, rond 5 ure nan: iddag,kwam boer De Praetere-Van Haezebroeck naar huis te Elsegem en zag rookwolken uit zijne stalling opstijgen. In een ommezien waren de huisgenooten verwittigd. Het strooien dak van den stal had vuur gevat en hadden de vlammen groote ver woestingen aangericht. Aan blusschen viel niet meer te denkener werd om hulp geroepen en dank aan de moedige en rasse werking der geburen, kon men de twee paarden, de vijftien koebeesten en de zwijnen uit de stallen halen en naar dc weide in de sneeuw drijven, 't Was hoog tijd toen het laatste dier buiten was, stortte het strooien dak ten gronde en stal en huis waren maar een helschen vuurgloed meer. Met eene ontzettende kracht wierp het vernielend element zich op het strooien dak der schuur, waar een deel van den oogst verborgen was. Men had er aan gedacht dit deel te vrijwaren, 't En hadde maar gediend om levens in gevaar te brengen zoodra een opening in het dak geboord was, zag men eene zee van vonken naar boven stijgen en met den wind wegdrijven. Akelig schouwspel. Hartverscheurend eenen ieverigen land man daar machteloos te zien staan tegen over dien onverzadigden vuurwolf die de vrucht van lange jaren arbeid in een oog wenk in rook doet vergaan. God dank, geene menschenlevens zijn te betreuren de mijten zijn gespaard ge bleven en de wind zat ten beste om geene verdere onheilen te veroorzaken. Hadde het kwaad gewild, het groot hof De Praetere-Gerniers dat langs den overkant der straat gelegen is, had het zelfde lot ondergaan. Paarden en vee werden bij vrienden en kennissen ge stald elk had er zorgen voor. Gendar men en veldwachter waren ter plaatse om het volk op afstand te houden en de regelmatigheid der redding te bestieren. Het beproefde huisgezin zal tijdelijk zijnen intrek nemen bij familie en ge buren. Huis en meubelen zijn verzekerd bij de P. R. Te Thielrode zagen de werklieden eener fabriek eensklaps het electrisch licht verduisteren, zij gingen de oorzaak daarvan opzoeken en zagen in de zaal der dynamos dat da machinist, door eenen riem meêgesleept, met ijzingwekkende snelheid ronddraaide. Het lichaam werd als uiteengerukt en vermorzeld. De onge lukkige, Van Cauteren genaamd, moet op den slag dood zijn geweest. Hij was ge trouwd en had vijf kinderen. Door toedoen van het onlangs aangestelde feestcomiteit te Oostende, worden, op Zondag en Maandag van aanstaande Paschen, groote stoeten met verkleede groepen ingericht. Verkleede maatschappijen en groepen van België en uit den vreemde worden uitgenoodigd op die buitengewone corsos, waarvoor een aantal premiën, ten beloope van meer dan 5o,ooo fr. is vastgesteld. Die pre miën zullen toegekend worden aan de schoonste en de eigenaardigste wagens, groepen, afzonderlijke maskers, enz. Voor alle inlichtingen, zich te wenden tot dan algemeenen secretaris van het Feestcomi teit, 20, Leopoldstraat, Oostende. Mis bij eenen combist.Een Fransch blad verhaalt het volgende kluchtig voor val, nu met de kerkvervolging in Frank rijk. M. Pichery, radikale afgeveerdigde van Remorantin, heeft voor de wet op de scheiding der Kerk en Staat gestemd. Nogthans heeft hij, op zijn kasteel te Villeny, eene kapel toegankelijk voor het publiek en waar de pastoor van Villr alle Vrijdagen de Mis komt lezen. Vrijdag laast kwamen de gendarme, naar de kerk van Villeny, om volgons dt bt velen der regeering, den pastoor ir overtreding te nemen, als hij mis zot doen. Doch M. de pastoor was afwezig. Hij was zijne mis gaan lezen in het kas teel van Bonneville. De gendarmen snel den dus naar het kasteel van den radi kalen afgeveerdigden, en zij maakten er proces-verbaal op tegen den dienst- doenden priester. Men mag dus zeggen dat die afgeveer digde den godsdienst met dc eene hand ver volgt en met de andere beschermt, Men mag er zelfs bijvoegen dat men nLt lang zou moeten zoeken, om in België volks vertegenwoordigers van denzelfden kali ber te vinden. Hulp aan de Fransche Geeste lijkheid. In verscheidene Fransche bisdommen, zal de Geestelijkheid, door de jonsten der geloovigen, toch wel kun nen onderhouden worden. In veel andere bisdommen, arme stre ken, zal zij letterlijk niet weten waarmeé geleefd. De toestand is aldus, dat is geweten. De Engelschen hertog van Norfolk, heeft zich ten dienste van den Paus ge steld, om een comiteit te vormen, dat geldelijke middels zal inzamelen, om de Kerk in Frankrijk te minsten voor een deel te helpen. De Amerikaansche Prelaten, Cardinaal Gibbons en Aartsbisschop Ireland, zou den ook de kosten willen afdragen voor de opleiding van een zeker getal Fran sche Seminaristen. Dat is al zeer schoon, voorzeker, maai de nood dér Geestelijkheid, in veel deelen van Frankrijk, zal ook zeer groot zijn. De Engelsche Aartsbisschop van West minster, Mgr Bournes,' is zelve naar Frankrijk gereisd en den minister M. Briand gaan spreken. Trouwens, onder de uitgedreven Seminaristen van Sint- Sulpice, te Parijs,waren ook verscheidene Engelsche jongelingen.en die daar hunne studiën deden krachtens een klaar en duidelijk aangegaan contrakt. Den Aartsbisschop heeft aan M. Briand gezegd dat de rechten der Franschen in- Engeland worden geëerbiedigd, door iedereen, en dat hij de rechten der Engel schen in Frankrijk niet ging laten schen den, zonder daar met alle geweld tegen op te komen. De Prelaat gaat de zake voor den ge zant van Engeland brengen en voor de Overheden van zijn land. Mgr Bournes heeft ook,zijne dioce- sanen aangemaand, om in hunne jonsten van Kerstdag en Nieuwjaar, de nood wendigheden der Kerk in Frankrijk te gedenken. De gemeenteraad van Verdun heeft den Bisschop, die uit zijne wening is ver dreven, tot groote tevredenheid der bevol king het hotel aangeboden, vroeger be woond door den militairen gouverneur De Bisschop heeft aangenomen. De groote seminaries zullen nu hero pend worden in den vorm van hoogere gestichten van godsgeleerde studiën, en de door de wet vereischte verklaringen te dien opzichte, zullen worden afgelegd. Met groote macht van troepen zijn de seminaristen teCambrai uit het seminarie verjaagd. Mgr Delamaire, coadjutor van den Aartsbisschop van Cambrai werd aangehouden wegens belcediging van den onderprefect en eenige uren later in kort geding tot a5 fr. boete veroordeeld, waar na hij in vrijheid werd gesteld. Er had eene groote betoogiag te zijner eer plaats,

De Denderbode | 1907 | | pagina 2