Zondag 6 Januari 1907 3 centiemen per nummer. 37"* Jaar 3911 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene liberale legende te min. zonderlinge verdwijning 't Groen kraam ligt gebroken. Drie Koningenlied. Algemeene herverzekering. Cath. Kiesvereeaiging DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post veriondeD 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop *te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a igen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 5 JANUARI 1907. Sedert lang en gedurig herhalen de liberalen het deuntje dal België den bloei van zynen financieelen toestand alleen lijk te danken heeft aan de hoogc rech ten waarmeê de alcolische dranken belast zyn. Natuurlijk zingen de roode en groene socialisten luidkeels mod. Doch die liberale legende is valsch, valsch lijk al de legenden die in de duistere krochten der maconuiekelogiëu tegen het catholiek ministerie gesmeed worden. In eene redevoering dezer laatste da gen in den Senaat uitgesproken, heeft de eerste Minister, M. de bmet de Naeyer, die liberale legende letterlijk het hoofd ingeslagen. Tot overtuiging onzer ge achte lezers willen wij bedoelde rede voering laten volgen M. de Smet de Naeyer, minister van geldwezep en openbare werken. Er is, aangaande den alcool, eene wezen- lijke legende in omloop men wil doen gelooven dat hij aan de regeering inkom sten heelt bezorgd die, geheel alleen, voldoendo waren om het evenwicht der begrooting te verzekeren. Eenige cijfers zijn voldoende om die legende te vernietigen, in 1895, dus vóór de eerste verhooging der rechten door mij voorgesteld, bracht de alcool 41 miljoen op voor 1907 bedragen de ontvangsten op de begrooting voorzien 59 miljoen. Dus een verschil van 18 miljoen. In 't voorbijgaan zy opgemerkt dat deze vermeerdering gedeeltelijk veroor zaakt is door den aangroei der bevol king met eene gelijke bevolking zou de vermeerdering van 1895 tot 1907 slechts 13 miljoen zijn. Onderbrekmy links). Indien een lid der oppositie nadere inlichtingen verlangt over die cijfers, welke overigens onbetwistbaar zyn, ik ben bereid hem die in 't bijzonder te bezorgen, ten einde den Senaat niet te lang met dit punt bezig le houden. Wanneer men anderzijds de begroo ting van 1895 vergelijkt met die van 1907, stelt men vast dat de vermeerde ring der uitgaven, met weglating van die der yzerenwegen, beloopt tot 104 miljoen. Wat beteekent, tegenover dat cylër, de meerdere ontvangst van 18 miljoen op den alcool, voortspruitende uil de verhooging der rechten Het evenwicht der begrooting is dus geenszins te danken aan de belasting op den alcool. Het is voortaan uit met die legende. Dat evenwicht spruit voort uit de meerdei-e opbrengst der belastingen, veroorzaakt door de enkele uitbreiding van bet verbruik, di® zelve een gevolg 41* Vervolg. O, ga niet voort, begon zij, doch zweeg een oogenblik, om bare aandoe ning te onderdrukken. Mijnbeer Blake, sprak zy nu, ik ben eene vrouw en dus zwak, ais de overredende slem der heide tnij in de ooren klinkt. Maar in één ding ben ik sterk, namelijk, 111 mijne overtui ging van betgeen ik verschuldigd ben aan eenen man, dien ik gezworen heb nimmer tot oneer te zijn. Elt maanden geleden heb ik u verlaten omdat uw be lang en mijne weerdigbeid dit vorderden; thans moet ik alle vreugde, alle vereering, die gij mij aanbiedt, afwijzen, omdat uwe positie en uw geluk als man dit evenzeer vorderen. Mijn geluk als man, viel hij haar in de rede. Ach, Luttra, indien gij mij lief hebt, zooals ik u Misschien zou ik zwichten, zegde zij met een zachten giimiacb. Maar ik heb u liet, zooals een meisje, opgebracht, in eene omgeving, waaivan zij gruwde, den man moet liet nebben,die iiciu braent in bare duisternis en naar uen weg open de tot «en eervol en rein leven. Ik zou de laagste der vrouwen zijn, indien ik zulk Md nMttiooz® goedheid... is van de vermeerdering der bevolking en vooral van de vermeerdering van den nationalen rykdom. In de naburige landen, namelijk in Frankrijk en in üuitschlaud, wordt dat evenwicht slechts verkregen bij middel van nieuwe lasten, terwijl wij alleen de belasting op den alcool verhoogd hebben. Ik herhaal het, er is geeue begrooting die duidelijker is dan de onze en het evenwicht onzer begrooting is volmaakt. Dat werd onlangs vastgesteld in den Economiste francais door M. Paul Leroy-Beaulieu die deed uitschijnen dat de stevigste, de zekerste en de hoogst gekwoteerde slaatswaardij de Belgische rente is M. Houzeau heeft aangedrongen op het lëit dat, volgens hem, het cijler der belastingen, per inwoner, sedert vyf en twintig jaren met 40 ten honderd zou vermeerderd ziju. De vermeerdering der opbrengst spruit vooreerst voort uit de vurmeerdenug vau bevolking en ver volgeus uit het feit dat de macht vau aankoop onzer bevolking vermeerderd is door de uitbreiding der algemeene welvaart. M. Houzeaü de Lkhaye. Niet in dezelfde evenredigheid. M. de Smet de Naeyer. Laat ons elkander verstaan. Indien gij er de rechten op registratiën, erfenissen, zegel, enz., bijvoegt,dan is uw cijfer misschien juist duch de economisten rangschik ken die rechten niet onder de recht- streeksche belastingen. In alie geval hebben wij die rechten niet verhoogd, maar verminderd, namelijk, ten voor- deele der werklieden en der kleine land bouwers. (Zeer teel, rechts.) Wat onze verbruiksbelastingen be treft, zij slaan enkel op de pracht, op de schadelijke voorwerpen, zooals den alcool en op deze welke voor het bestaan niet noodzakelyk zyn. In Frankrijk, daarentegen, drukt de belasting op de waren die onmisbaar zyn voor het bestaan van den werkman: koffie, petrool, zout, enz. en de Fransche werkman is onderworpen aan eene aan zienlijke belasting op zijne voeding. M. Houzeaü de Lehaye. 50 tot 60 centiemen daags. M. de Smet de Nabter. Wellicht overdryflgy een weinig. M. Houzeau de Lehaye. Neen, ik spreek volgens Fransche ollicieele stuk ken. M. de Smet de Naeyer. De Belgi sche werklieden en landbouwers, indien zij matig zyn eu zich niet aan den drank verslaven, nebben, om zoo te zeggen, geenen centiem belasting te betalen. België is hel aardsch paradijs van den kleinen lastenbelaler. \Uelach). In alle geval, wat de bezorgdheid voor de nede- rigen betreft, laten wy ons door niemand voorbijstreven. (Zeer 1cel, rechts). Eene bemerking ten slotte Laat Maar Luttra, riep hij, gij hebt mij gehuwd, toen gij wist waartoe uw vader en broeder in staat waren. Ja, ja, ik was verblind door harts tocht, meisjeshartstocht, M. Blake, ont slaan uit vereering en dankbaarheid. Ik dacnt niet 11a, over hetgeen ik deed, en heb mijzelf daarvan geen rekenschap ge geven. Bovendien waren mijn vader en bioeder toen nog geen veroordeelde mis dadigers, boewei zij reeds bewezen had den, zwak en niet tegen de verzoeking bestand te zijn. Daarbij geloofde ik toen dat ik hen op mijnen levensweg niet meer zou ontmoeten dat wij onherroepelijk gescheiden waren. Maar zulke banden worden niet zoo gemakkelijk losge scheurd. Zooals gy ziet, zij hebben mij gevonden en zuilen mij ook nu weder- vinden. Nooit 1 riep haar echtgenoot. Voor u zijn zij dood. Daarvoor beb ik zorg gedragen. Maar de schande daarvoor hebt gij niet kunnen zorgen. Die bestaat en zou op uw hoofd neerkomen, en daarom wri ik ze alleen diagtn. Boven alles heb ik u Hef, maar zoolang er smaad op mij rust en eene schaduw werpt op mijn le ven, zal ik den drempel van uw huis met als echtgenoote overschrijden. Met u zou zei Is eene koningin troisch en vol hoop de .deur binnentreden. Zal een meisje, dat drie weken heeft geleefd in eene atmos feer van zoove®! wanhoop on misdaad, de ons nu een oogenblik aannemen 't gene overig ns tegenstrijdig is aan de waar heid, laat ons aannemen, zeggen wij, dat de belasting op de sterke dranken don bloei der staatsfinanciën zou verze keren, maar dan is 't toch eene belasting welke iedereen kan ontgaan, zonder zich iets te moeten onttrekken, iets dat noodzakelijk is voor zijn levensonder houd, voor zijne gezondheid of tot bevor dering van zijn zedelyk en stoffelijk welzijn. Zal dit nu beletten dat de liberalen hun deuntje zullen blijven afgeven en de roode en groene socialisten hen blijven napiepen Wel, om den donder, neen en dit altijd met het doel de sullen om den tuin te leiden die niet verder zien dan de lengte van hunnen neus HET RECHT van Zondag deelt een hevige uitval meê van Leeuwke Plancquaert,hoofdman der groene demo craten tegen P. Daens, alias Groene Pie, naar aanleiding der beraadslaging ter Volkskamer over de kiezing te Kortrijk. Leeuwke Plancquaert beschuldigt onze Groene Pie noch min noch meer dan van verraad jegens zijne partij. Hij laakt vooral zijne houding ter Volks kamer, als volgt De houding van M. Petrus Daens n heeft ons zeer pijnelyk getroffen, diep Dat M. Daens tegen de verbreking der kiezing gestemd heeft, kunnen wij niet anders dan goedkeuren die ver- breking ware een onrecht geweest i) een partij aanslag, en recht gaat voor alles. Dat M. Daens de onrechtveerdigheid der behouders in de zaak aanklaagde, dat zouden wij ook kunnen verstaan n hebben, indien hij ook de onrechl- veerdigbeid der socialisten jegens i) zijne eigene partij had bestempeld lijk b het zijn moest. a Doch haantje vooruit spelen in 't schelden op de behouders, voor de honderste maal de sauc issen- historic opvisschen, zich ten uiter- ste verontweordigd toonen om het a onrecht dat men een socialist zou willen aandoen, doch geen enkel woord vinden om het onrecht dat de 1 socialisten zelve aan den oudsten strij- der der partij en aan de werkzaamste democraten (deze van Kortrijk; aan- 1 gedaan, dat is eene houding die meer dan gewone afkeuringen verdient Wij zullen zulko houding met den waren u naam niet bestempelen. Neen, 't is niet noodig het neer te schrijven men kan 't woord gemakke lijk tusschen de regels lezen.- Judas 1 gevolgen daarvan ook in uw huis over brengen Neen, mijne liefde jegens u verbiedt mij dit laat mij met mijne lief de mijzelven begraven in een of ander eenvoudig landhuis, waar ik mijn leven kan wijden aan goede daden, en aan ge beden voor den man, die mij dierbaar is. en dien ik, omdat ik hem zoo lief heb, zijn eigen schoonen cn zonnigen levens weg laat bewandelen. En met een smeekend gebaar, dat M. Blake het nuttelooze van een verder ge sprek deed inzien, stapte zij hem voorbij en begaf zich naar de kamer, waar haar vader en broer baar wachtten. OPHELDERIN GEN Daar moet een einde aan komen, liep Je heer Blake opgewonden. Zij weet met, zij bedeukt niet mijnheer, zegde hij, plotseling bemerkende dat ik nog altijd in de kamer was, zoudt gij zoo goed willen zijn te zorgen dat dit briefje, (hij krabbelde haastig eenige woorden op hel papier) naar mijn huis, aan den over kant der straat gebracht en aan Mevr. Dainëls ter hand gesteld wordt Ik boog toestemmend en liet het brief- ke door een van onze mannen weg brengen. Als zij niet naar mij luistert zal iemand van haar eigen geslacht mis- Na uitgelegd te hebben hoe de socia listen liera, Leeuwke Plancquaert, zoo fijnekes in de doeken hebben weten te doen gaat hij voort Hewel als wij dan den volksver- tegen woord iger der kristen demo- kraten in de Kamers op de bres zien springen tegen de behouders en met groot misbaar hun onrecht aankla- gen, terwijl die vertegenwoordiger geen woord vindt om zijn eigen par- tijgenootcn te wreken dat noemen wij zijne eigen partij verachten en in 't gezicht slaan. 0, we weten zeer wel wat er onder steekt. Er is kiezing te Aalst binnen 17 maanden en le Aalst is er veel ver ft andering. Men spekuleert op de slem- men der socialisten. ft Doch op zulke wijze verliest men ft in zijne eigene parlij zijne beste vrienden en voor zijne partij menigen kiezer, die gaarne wat meer gevoelen van eigen waardejciel bij zyne hoofd- mannen. Wat ons betreft en onze vrienden van Kortrijk,deze platbroekery jegens de socialisten (die de redevoeringen van M. Daens reeds uitgebuit hebben in 't arrondissement Kortrijk tegen de kristen demokralen) heeft ons diep getroffen. Voor de demokratie zullen wij wer ft ken meer dan ooitwie het Recht leest ziet klaar dat er nooit zoo ernstig gestreden werd dan tegenwoordig en dal,alhoewel voorde kiezing iiiemand ons is ter hulpe gesprongen (strijdt dan gedurende 12 jaren en loopt langs alle kanten van hel land om overal uwe partijgenooten te helpen doch zulke handelwijze laat herinneringen achter, die niet ras verdwijnen. Wij twijfelen sterk of z(j geschikt is om den toestand der krisiene volks- partij in het arrondissement Aalst te verbeteren. De katholieken hebben altijd aan onze partij te Aalst ver ft weten voor de voeten te liggen der anti-katholieken en veel kwaad heb- ben zij ons daardoor gedaan. De houding van M. Daens is zeker weinig geschikt om dat verwijt leu- gcnachtig te maken. Voor 't sluiten moet ik, die sedert 13 jaar onverpoosd strijd voor de krisiene volkspartij, die van 1895 tot 1900, als bijkans al de hoofdmannen ontmoedigd waren of naar de recli- terzijde lonkten, ze bijkans alleen heb recht gehouden, M. Daens bedanken om de gevoelens van solidariteit jegens zijne medestrijders, waarvan hij zulk verheven bewijs gegeven heeft in de Belgische Kamers Wij zijn uiterst nieuwsgierig te lezen wat PIE en DOLF op die akte van be schuldiging zullen weten tc antwoor den.... Wat zeeverin pakskens verkoo- pon voorzeker schien meer invloed op haar b.'bben, zegde hij; en nu begon hij woest en onge duldig in de kleine kamer heen en weer te loopen het scheen dat de hoop, deze bekoorlijke vrouw geheel voor zich te winnen, hem begon te ontzinken. Ik gevoelde dat mijne tegenwoordig heid niet langer noodig was, en ging dus naar de kamer,waar Luttra afscheid nam van haren vader. Nooit zal ik vergeten, hoorde ik haar zeggen,toen ik binnenkwam cn naar hel venster liep, waar Grijce stond, dat ik uw bloed en dat van mijne brave,nooit te vergeten moeder in de aderen heb. Wat ook mijn lot moge zijn, of waar ik mij ook moge bevinden, gij kunt erop ver trouwen dat ik mijne handen zal opheffen in gebed voor u,opdat gij tot inkeer zoudt komen en een braaf leven leiden. God geve dat mijne gebeden moge verhoord worden, en dat ik uit uwe handen den vaderzegen moge ontvangen. Het eenig antwoord hierop was een toornig gemompel, dat niet veel hoop gaf op zulk een vredig einde van een diep bedorven leven. Toen Grijce dit hoorde haastte hij zich zijne mannen te laten komen om de verharde booswichten weg te brengen. Gedurende de toebcreidsds voor hun vertrek stond zij hen in angsti ge spanning aan te staren, maar toen eindelijk de deur achter hen was gesloten en zij alleen met mij in de kamer achter bleef. scheen zij al haren moed en geest- Toen 't Kindeken Jesus geboren was, Uit 't Oosten Drie Koningen kwamen, Langs wegen hun onbekend, door 'tzand, Bij den stal van Bethleëm samen. Zij wierden geleid door eene ster. Vol schitterend lichtgewemel, Die nimmer en daalde en altijd dreef Vooruit in do trans van den hemel. Die Koningen brachten de eene goud, De tweede myrrhe mede, Eu de andere offerde wierook op, Naar Oosterwetsclie zede. Ze aanbaden het Kindekon in de Krib, Hot Kindeke pas geboren, Dat 't menschdom kwam verlossen dat Voor eeuwig was verloren. Onze Ouders kenden, in Vlaand'ren, wel Hetgeen alsdan gebeurde, En menig kind dat langs de straat Met de draaiende sterre leurde, En zong, met 't blijde kerstenfeesl, Van sneeuw die lag op de daken, Om zoo hot medelijdend hert Van al de christ'nen te raken. Wy kinders van die brave liên, Wij moeten ook kerstdag vieren, E11 éérst en vooral, met liefde Gods, Ons christen herte versieren En dan naar 'toude Vlaamsch gebruik, Doen wat onze ouders deden. Zoo binden wij met gouden draad Het heden aan 't verleden. Jer. Noterdaeme. De minister van werk en nijverheid, M. Francotte, heeft een belangrijk be sluit genomen, dat op *t gebied van den ouderlingen bijstand, een eerste en groote stap is tot verwezenlijken der algeheele verzekeringtegeu ziekte eu onbekwaam heid tot werk. In eenen omzendbrief, kondigt de minister aan dat hij besloteu heeft mild tusschen le komen in het dekken der uilgaven van de verbondene kassen van herverzekering, die wettig herkend zijn de, voor doel hebben nunne leden scha devergoeding, te verleeuen in geval van langdurige ziekte of vroegtijdige onbe kwaamheid tot werk, niet voortsprui tend uit de ongevallenwet van 24 Decem ber 1903. De regeering zal tusschen komen in dcnzelftlen zin als zij zulks doet voor de vorming van de pensioenen zy zal geven alle jaren 1° 20 centiemen per gestorten frank, voor de federatiën die hare leden, in geval van ziekte, gedurende eenen ter mijn van vijf jaar, zullen herverzekeren; 2° 40 centiemen per gestorten frank, wanneer de federatiën hare leden, ge- kracht te verzamelen,alsof zij zich bewust was dat al de stormen des hemels over haar zouden losbarsten. Met de oogen op de deur gericht, wachtte zij vastbe raden de komst af van hem, die juist ten gevolge van haren weerstand, dit ge voeld® zij, met nog meer beslistheid en overreding, tot haar zou terugkeeren. Zij behoefde niet lang te wachten. Nauwelijks was de stiaatdeur achter de detectives en hunne gevangenen gesloten, of M. Blake trad binnen, gevolgd door Mevr. Daniëls en nog eene dame, met een dikken wollen en langen mantel, die echter niet verhinderde dat men in hare vorstelijke houding en voorname gelaat strekken der gravin deMirac herkende. Deze verrassing miste hare uitwerking niet. Luttra verloor hare zelfbeheer- sching. Mevr. Daniëls I riep zij en strekte verlangend de handen naar uit. Mijne lieve mevrouw I zegde het goede schepsel en greep hare beide han den, doch eerbiedig en eenigszins ge dwongen, blijkbaar omdat M. Biake er bij tegenwoordig was. Dus mag ik u toch weerzien en in veiligheid I Gij moet wel gedacht hebben, dat ik mij over uwen angst en uwe ongerustheid omtrent mij weinig bekommeide, zegde de schoone jonge meesteres, terwijl tij de huishoudster, die van blijdschap weende, ernstig aanzag. Maar bet was mij volslagen onmogelijk u iets t® doen we- durende eenen terraijnjvan vyf jaar zul len herverzekeren 3° 60 centiemen per gestorten frank, voor eene herverzekering boven de vijf jaar. De minister zal, door het nemen van dit besluit, den dank verdienen van alle mutualisten. De federatiën die tot hiertoe de rechts persoonlijkheid niet waardeeren, zullen eenen spoorslag krijgen om het te doen, en als doeleiude van hun pogen, de herverzekering tegen ziekte in toepas sing to brengen. De ziekenbeurzen, van hunnen kant, zullen op gevaar af de voordooien niet te geven, die de aanslui ting bij eene federatie geven kan, moe ten besluiten zich als lid eener federatie aan te geven. Eindelijk zullen de federatiën alle voordeel hebben zich aan te sluiten bij den Landsbond der Christene Vereeni- gingon van Ouderlingen Bijstand van België, die in zijne vergadering v&n 29 Juli laatstleden, te Brussel, eu op zijne bijeenkomst van het congres van den - Belgischen Volksbond te Meche- len, den 23 en 24 September, krachtig heeft bijgedragen om het nemen van 's ministers besluit te bespoedigen. van het ARRONDISSEMENT AALST. ItLltlCIIT. De Cutbolieke Kiezers van ons Arron dissement aan de welke bij aanbevolen brief bericht is gezonden dat er eene aan vraag tot afschrabbing van hunnen naam van de Kiezerslijsten 1907-1908, of tot vermindering van stemmen is ingediend, worden vriendelijk en dringend verzocht zonder uitstel en ten laatste vóór ao Januari, gezegden brief met de noodige stukken tot staving hunner rechten te zenden aan het Bureel der Catholieke Werken, Groote Markt, 24, te Aalst, het welk Zich met het noodige zal gelasten. Gedurende gansch de maand Januari, zal htt bureel bij uitzondering voor de kieswerken open zijn alle werkdagen van 9 tot ia uren voormiddag en van a tot 5 uren namiddag. Hst Comitzit. X NIEUWE PEER- DENZIEKTE. In d® -v duilsche streek Zwarte TffM - Woud, is er eene nieuwe ziekte onder de peerdcu ontstaan. De beesten zijn gepakt in de ruggraat; ze kunnen op hunne poolen niet staan, valleu en sterven. In het zuiddeel van den Badauschen Bosch, zijn in een paar maanden tijd, cup. 250 peerden alzoo bezweken. Professor Schleger hoopt dat hy een afdoende geneesmiddel tegen deze ziekte gevonden heelt. ten, en dit had ik ook niet kunnen doen, zonder het leven en bet welzijn van M. Blake in gevaar te brengen want juist daaivoor bad ik,hoewel met diepe smart, het huis verlaten. Wat zegt gij vroeg M. Blake. Waz het om mij te redden dat gij er in bobt toegestemd hen te volgen Ja, wat ter wereld zou mij anders hiertoe geleid hebben Ja, zij hadden mij kunnen dooden.ik zou er niet voor terug gedeinsd zijn; maar toen zij bedreigingen tegen u begonnen te uiten... Mevrouw 1 riep de huishoudster, greep de opgeheven hand barer meesteres en wees op een lidteeken op haren blan ken arm, even boven het handgewricht. Mevrouw, wat is dat Er kwam een hoogroode blos op hare zoo bleeke wangen en zij scheen een oogenblik te aarzelen. Toen ik u het laatst zag, badt gij dat nog niet, mevrouw. Neen, antwoordde zij zacht ik was dien nacht genoodzaakt mijzelf eene kleine wonde toe te brengen. Het is niets; spreek er niet over. Maar Luttra, ik moet daarover spre ken, zegde haar echtgenoot, terwijl bij met vriendelijken aandrang op haar toe trad. Niet alleen wil ik alles weten om trent die wonde, maar ook wat er in dien nacht is voorgevallen. Hoe hebben zij u, in uwe schuilplaats kunnen vinden (Wordt voortgeaatj.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1