Aalst-Mijlbeek. Groot Avondfeest Een land dat uitsterft. LEE N I N G Brabantsche Pensioengilden. Nieuwjaarsgiften voor Z. H. I'aus Pius X. Felle kleppers ™Z!ÏÏ"- h". Rechterlijke k roe ijk. Stad Aalst.-Werkbeurs Zondagrust. Aalst-Schaarbeke. - Priesterlijke benoemingen AEL3T. Allerhande nieuws. WAAROMNOGHOESTEN? De godsdienstvervolging in Frankrijk. Een blauwe muis in de val. Meer dan eens reeds heeft u De Volksgazet alias DE KELDERGALM 't orgaan der firma - VIJF EZELS spottende verslagen meégedeeld over de catholieke sectie-vergaderingen te Mijlbeek. Die sectie-vergaderingen worden te talrijk bijgewoond en dit doet zeer aan 't hart der liberale heeren van de firma. Dit moest kost wat kost tegengewerkt worden en dapper dus raad geschoren. In hunne wijsheid besloten de blauwe heerschappen dat een der schrijvelaars spottende verslagen zou opstellen maar den schijn aannemen als of een der sectiemannen den verklikker speelde. Zoo dacht men aan eenige lieden schrik op 'l lijf te jagen om ze te doen thuis te blijven... En 't morst geheim blijven wilde men lukken... Maar onze schrijvelaar heeft zich zelf verklapt en zoodanig verklapt dat onze blauwe muis deerljjk in de val gevangen zit... Op den 2d'n Kerstdag, schrijft hij, is hij (met zijne vrouw dan rog) gaan luis teren in de jongenspatronagie en hij heeft er hooren spreken M' den Onder pastoor en 'nen Gmtschen heer over de sociale kwestie.... Maar... r iemand heeft er gesproken om de goede leden dat de Vergadering was uitgesteld tot den zn Zondag van Januari. Wat zit ge deerlijk gevangen, gi blau we snul I... En of ze leute hebben op Mijl beek 1 Iedereen ziet nu klaar in 't spel I En wat gaan uwe meesters der firma VIJF EZELS daar nu van zeggen Wel ze zullen zeggen dat het altijd moeilijk om moeilijker gaan zal om 't liberaal ge- zeever in pakskens aan de Mijlbekenaren te verventen I... Na zulk eene domme streek, liberale schrijvelaar, moogt ge galant de leer op trekken 1 Openbare gasverlichting. Eindelijk komt een factum verspreid te worden getiteld STAD AALST. De Liberalen en de Gaskwestie. Bedoeld factum houdt eenige algemec- ne beschouwingen op bcdriegelijke gron den gesteund en de redevoeringen uitge sproken door de contrólcurs De Bli-ck, Leveau, Van der Schueren en Verhulst. Of net wel de redevoeringen zijn die we zenlijk werden uitgesproken dat valt sterk te betwijfelen... Immers als die redevoe ringen niet moesten herzien en verbeterd worden naar omstandigheden, waarom ze niet dadelijk aan den heer Secretaris ter hand gesteld gelijk het overigens 't ge bruik is in alle beraadslagende vergade ringen Tijd en plaats ontbreekt ons om er heden verder over uit te wijden, doch wij moe ten zeggen nogthans dat wij zijn te leur gesteld. Wij dachten er nu toch 't onte gensprekelijke bewijs in te vinder., door eene onomstootbare cijfering gestaafd, dat de regie of zelfuitbating honderd duizend franks winst voor de stadskas zou afwerpen... Maar, neen, geen woord, geen lettergreep... tZijn al probabilitei- ten, in 'i plat Vlaamsch, kasteelen in de lucht... Wij treffen ook eenige vergelijkingen aan, maar vergelijking is gcene bewijs voering... Kom, kom, bepalen wij ons nu bij deze vluchtige bemerkingen im mers meer dan eens zullen wij er moeten op terugkomen, want 'i zal het liberale stokpaardje zijn van den strijd der ge meen tekiezingen. op /ondag 13 Januari, te 5 ure, in Sint-Jozefscolirge, gegeven door La Jeune Garde Catholique, van Kortrijk. Voorbchoudene plaatsen 3 fr. i* plaats a fr. a* plaats i fr. In een artikel van den wel bekenden Franschen dagbladschrijver, den heer Eduard Drumont, lezen wjj beschouwin gen over Frankrijk, die voor ons een des te grooter belang aanbieden daar zij betrekkelijk zijn op een land, dat ons door de liberalen en socialisten van België als voorbeeld wordt voorgesteld. Nu deze zoo vurig verlangen dat ons duurbaar vaderland den weg inslage dien de Fransche Republiek volgt, is het nuttig te weten waar deze baan naartoe leidt. Zooals onze lezers zullen bestatigen, zou de regeeringswijze, die bij onze zuiderburen in eere is, niet alleen scha delijk zijn voor onze godsdienstige belangen, maar zij zou ook den stoffe- lijken ondergang van België teweeg brengen. De heer Drumont begint met te besta tigen dat het getal geboorten in Frank rijk nooit zoo klein is geweest dan in den loop van 1905. Men bestatigt echter, verklaart dezelfde schrijver, dat hei getal geboorten van jaar tot jaar ver mindert. Het was grooter in 1904 dan in 1905, grooter in 1903 dan in 1904. Zoo komt het dat Frankrijk.dat vroeger het eerste land van westelijk Europa was, weldra maar de derde plaats zal bekleeden, In 1851 lelde Frankrijk, zooals Duitschland, 35 millioen inwoners. Heden, terwijl Duitschland 60 miljoen inwoners telt, telt Frankrijk er slechts 39 miljoen. Alhoewel alle andere landen van Europa in bevolkiog toenemen, in de zelfde verhouding als Duitschland, blijft Frankrijk onvruchtbaar. Dit blijkt nog uit het getal inwoners per vierkanten kilometer. Men telt er slechts 73 inwoners per vierkanten kilo meter. Duitschland telt er 112, Italië 113, Engeland 215, België 227 inwoners per vierkanten kilometer. Ziehier nog eenige cijfers die op eene treffende wijze den schrikkelijken ach teruitgang van Frankrijk aanwijzen. Duitschland met zijne twee miljoen geboorten, vermeerdert alle jaren met 802,664 inwoners. Indien de verhouding dezelfde blijft, zal Frankrijk, in 1950, 41 miljoen inwoners tellen, terwijl Duitschland er dan95miljoen tellen zal De liberalen en socialisten van België kunnen in bewondering staan voor Frankrijk en luid uitroepen dat het een land is dat aan 't hoofd des vooruitgangs staat. Al die kreten van bewondering worden verijdeld en gelogenstraft door feiten die niet kunnen betwist worden. Wat zeggen dezen t Zij toonen ons op eene klaarblijkelijke wijze dat Frank rijk door de anti-clerikalen die het be sturen, op eene spoedige wijze naar den ondergang geleid wordt. Dit groot land, dat over een vijftigtal jaren een der machtigste mogendheden van Europa was, is nu zoo laag gevallen, dat som migen zich niet zonder reden, afvragen of het binnen 50 jaren nog zal bestaan Zulke zijn de gevolgen vau een poli tiek die God bestrijdt. Wat waar is voor Frankrijk, zou ook waar ziju voor ons land, vi»ii Fis. 1,649,000,00 (1891.) 31* Trekking.ji (December ïgoó. Obligaiien van 5oo fr. betaalbaar aan pari te rekenen van i Februari 1907. 3o5 881 1349 197P 2273 2804 3171 5a 1 902 1477 2^4 2371 2878 De vergadering des provincialen Bonds der Pensioengilden van Brabant, heeft volstrekt beslist een Congres te bewerk- tuigen welke in Brussel den 23 Juni 1907 zal gehouden worden en waaraan alle Pensioengilden verzocht worden deel te nemen met afgevaardigden. De dagorde begrijpt een enkel puntOnderzoek der noodige middelen om den toestand van minderheid ten opzichte van het pensioen waar.n zich de personen die 40 jaren en meer op eerste Januari 1900 bereikt had den, te herstellen. Voor de toetredingen en inlichtings- vragen moet men zich voegen tot het lokaal 40, Greepstraat,, te Brussel. Het Bestuur houdt zich bezig met de inrich ting der eerevergadering voor welke hem reeds vele toetredingen van gewichtige persoonlijkheden zijn toegekomen. M A GA Z I J N van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Kabel VAN I)E PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening Onbekend Aalst, De Dinderbodb, fr. 5,00 fr. 5,00 vindt gij, waarde lezers, de houding van onze twee liberale controleurs De Blieck en Leveau, die na dat ze driejaren in den Gemeenteraad zetelen, nog niet weten, of gebaren van niet te weten, dat er een uit gebreid verslag der zittingen wordt opge teld, welk verslag ter inzage der leden ten bureele van 't Secretariaat wordt neêr- gelegd I En men bemerke wel dat die twee felle blauwe kleppers de zitting bij woonden in de welke besloten werd dat men zich voortaan zou bepalen, bij het openen der volgende zitting, lezing te geven van de beslissingen in voorgaande zitting ge..omen, 't geenc in meest al de steden drs lands gebeurt. De goedkeu ring van 't nedergelcgd uitgebreid ver slag wordt dan aan den Raad voorgesteld en nooit hebben onze felle kleppers eens het gedacht gehad, zoo zeggen zij het ten minste, van naar dit verslag om te kij ken. Ze bekreunen er zich niet meê. Zouden ze soms willen vermijden van de domigheden, die ze uitkraamden, de ellendige comidien die ze speelden ter eeuwige nagedachtenis te moeten zien ge boekt staan Medeburgers I Aalstenaars I wat ver trouwen om de openbare zaken te bered deren, is er le stellen in zulke blauwe Jantjes Waarom hij niet kwam. Maandag morgend werd voor de rechtbnnk van Gent eene zaak opgeroepen ten las»e van Vermaercke, herbergier op Eecke Lan- duit. Deze was beticht in den nacht van 29 April heete koffie te hebben gestort, bij onvoorzichtigheid of anders, op het been van den genaamden Jan De Smet. In dien naoht waakte men by Vcr- maereke bij eene koei, en al wachtende dronk men nogal wat pinten er. drup pels. Men dronk ook eene tas koffie. Hierbij stortte Vermaercke koffie op Do Smet. Het vuur kwam in de wonde en De Smet stierf op 5 Juni. Vermaercke verscheen niet toen zijn naam opgeroepen werd, hetgeen zijnen verdediger verwonderde. Men vernam dat het zijn lijk was dat men in stukken gereden had gevonden te Maltebrugge. Men veronderstelt dus dat Vermaercke zich zeiven \an het leven heeft beroofd. Hij laat eene weduwe met tien kinderen achter. De gruwelijke doodslag te Vlier- zele. Elkeen zal zich nog het huive- ringswekkend tooneel herdenken waar door die anders zoo vreedzame gemeente op 12 October in opschudding gebracht werd. Vrouw Rosalie Scbamps, eene weduwe met zes minderjarige kinderen, was in het veld, wijk a Strc-ymeersch op eene afgrijselijke wijze met kluppelslagen ver moord gevonden. De vermoedens vielen op twee jonge rekels van 16 tot 17 jaar. De verdachten deden dan ook beken tenissen. Een der daders had koiten lijd daarvoren eene veroordeeling ondergaan voor konijnendiefte met braak. Een zestal getuigen werden in deze zaak opgeroepen, wier verklaringen de plichtigheid kwamtn bevestigen. De be tichte Fred. Coensel, had daarom wrok gevat tegen de arme vrouw en het mis drijf ontworpen, en Frederik Van der Gucht, een i8jarige verdwaalde, hielp hem daarin. MM. Perier en Brotckaert hebben in eene kernachtige en welgevoerde pleit rede getracht zooveel mogelijk verzach tende omstandigheden in te brengen. Na eene korte beraadslaging, werden beiden veroordeeld elk tot 5 jaren op sluiting. DE DEUR UIT Het middencomiteit der socialistische partij van Gent heeft Donderdag beraadslaagd over de zaak De Bruyne en Baudewyn en over de houding, die deze twee in den Gcntschen gemeenteraad hebben aange nomen. De volgende dagorde werd gestemd Overwegende dat de gemeenteraads leden De Bruyne en Baudewyn niet vol daan hebben aan het uitdrukkelijk bevel der algemeene partijvergadering van 28 November, die de gezegde raadsleden uitnoodigde hun ontslag te nemen, indien zij zich niet aansloten bij de besluitselen der algemeene vergadering, besluit het comiteit, eene algemeene partijvergade ring te beleggen tegen Woensdag 9 dezer, waar de vraag tot uitsluiting van MM. De Bruyne en Baudewyn aan de beraadsla ging onderworpen zal worden. Deze raadsleden zijn op de vergade ring uitgenoodigd. Worden gevraagd 3o goede Breisters 1 Drukkersgast 2 Kleermakers, volle gasten en 1 leerjon gen i schoenmaker, halve gast en 1 leer jongen 1 Vuursmid en 1 halve gast. Vragen werk. 2 Bureelbedienden; 1 Koetsier of Voer; Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag i Januari 1907, M. De Waele, Kerkstraat Heer Opsteller van Dbn Denderbode. Met Nieuwjaardag naar de stad gekomen zijnde, ging ik met mijnen vriend Sis van Mijlbeke een pintje bier pakken in eene catholieke herberg op de markt. Wij von den aldaar op de tafel het Kelderblad liggen uit deVijf Ezels en daar wij zagen dat er hier brieven in stonden gezegd geschreven uit Mijlbeke en Schaarbeek, zoo lazen wij dat er liberale snullen in de stad zijn die zouden willen doen gelooven dat er op Mijlbeke zulke crapuleuze kerels en schoeffeleers wonen die er enkel op uit zijn om voor niet te gaan zuipen gelijk de zwijnen en daarom in de vergaderin gen der cathclieken een valsch masker zouden aantrekken. Dat genevertuiten van de vaart zulks zouden doen, ware mogelijk maar in Mijlbeke, zegt col Ier ig weg onze vriend Sis, zijn zulke valschaards niet te vinden. Het snulleken die dien brief uit Mijlbeke: geschreven heeft zou beter gedaan heb ben stillek.'ns IN DE KAS TE BLIJ VEN ZITTEN. En nu wat aangaat de klachten van de Schaarbekeraars waarmede er ook al een snotbaartje uit de stad zich bemoeit, weel dit manneken niet, dat wij alle kassei- dingswt rken en verbeteringen aan het catholiek bestuur te danken hebben Hadden de menschen van Schaarbeke 40 jaren geleden niet medegeholpen om het liberaal cozijntjeswinkelken van '1 Stad huis te kegelen, zij zouden nog verzekerd in Mijlbeke en Schaarbeke in de modder en vuilnis gepladderd hebben en in de duisternis gezeten hebben. Het is nog niet vergeten dat deze twee gehuchten, onder het t8jarig liberaal bestuur in 't geheel 1800 franks genoten hebben voor de verbetering van hunne wegen en banen. De menschen van Mijlbeke en Schaar beke zullen zich dit wel herinneren met October aanst. en alsdan de noodige antwoord geven aan de snullen, opstellers van 't liberaal Kelderblad. Bisdom van Gent* Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoor te Gysegem. den eerw. heer Claeys-Boüüaert, C., priester der laatste wijding Leeraars te Deynze, den E. H. De Beule, M., id.; in Sint Josephsgesticht te St-Nikolaas, den E H. Gabriels, R.C.,id. Creemboter. Markt van tZaterdag 5 Januari 1907. io3 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 340 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 282 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ao5o kilogr. Aan ons blad van heden behoort den almamak voor het jaar 1907 als bijvoegsel. gmag?* WERKLIEDEN van Mijlbeke, uwe ware belangen zullen op Zondag i3 Januari 1907, om half 3 uren onderzocht worden Dat niemand in de zaal der Patronage ontbreke. Elk brenge zijne vrienden en kennis sen mede. Verscheidene premiën zullen uitgelot worden. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reisgids, voor 3 Januari tot 3o April 1907. Prijs io centiemen. AALST. Vervalschte boter. In den loop der verledene week kwam de opzichter der eetwaren in onze stad bi' twee winkeliers, en bevond dat de boter die ze verkochten eene zekere hoeveelheid cocoline bevatte.. Die boter was des Za terdags op de markt gekocht. Nu Zaterdag 11. zijn de twee vervalsch- sters betrapt in de Zonnestraal waar zij boter leverden bij Veronica Daens en Van der Eist, winkeliers. De eene is eene boerin van Moorse!, naam ons onbekend, en de andere is van Smetlede-Molenhoek, zekere Hooorine Boterberghe. De twee klonten boter werden aangeslagen en onderzocht. Men bevond dat ze met 25 A 3o ten honderd cocoline waren ver- valscht. Proces-verbaal werd tegen haar opgesteld. AALST. Ken strooi briefje is hier dcor de socialisten ver spreid in 't welk de liberalen worden uit gescholden voor mannen die tot broodroo- verij en ondïrkruiperij hunnen toevlucht nemen om de werklieden te judassen. Maar wat wil men toch Bij de socia listen tn liberalen gaat het gelijk bij de hen de bKijven en vechten dan den vredekus... Uit ganschcr liarte. Hoe menigmaal hebben de menschen van Aalst hier in dezelfde kolonnen de welda den verkregen door de Foster's Zalf herhaald, hoe ze genezen werden, 't zij van eene vreeselijke huidziekte, 't zij van het pijr.lijk speen. Ziehier nog een ander geval. M. J. Troch, 57, Leopoldstraat, te Aalst, zegt ons Sedert twintig jaren leed ik van 't speen, dat mij op sommige oogenblikken onverdraaglijke pijnen toe bracht ik was mismoedig want reeds menige middelen zonder uitslag gebruikt hebbende, hoopte ik op geene genezing meer, toen een vriend mij de Fosters's Zalf aanried, verkocht bij M. De Val keneer, apotheker, en ik beproefde ze zonder uitstel. Na gedurende vijf dagen die weldoende zalf gebruikt te hebben voelde ik mij reeds grootelijks verlicht en weinigen tijd later was ik van die leelijke kwaal o itlast en tot mijne groote vreugde voelde ik niet meer de minste pijn. Ik verklaar het bo venstaande waar en veroorloof U het ken baar te maken. De huid is een der wijzen waarop on zuiverheden uit het gestel gevoerd wor den. aar de huid is aan bijzondere on gesteldheden, die haar werk beletten of tegenhouden onderhevig en deze moeten in" 't bijzonder behandeld worden. Eenige van deze ziekten zijn Eczema, speen, Roos, Dauwworm, Schurft, enz.. Fos ter's Zalfis een bijzonder middel voor iedere soort jeukende huidziekten, men heeft ze gebruikt en hare kostbare waarde in duizende gevallen bestatigd. Verzekert U dat men U de - Foster's Zalf. geve van dezelfde soort als die wel ke Mr. Troch gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,50 de duos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België En- galschc Apotheek, Ch. Delacre, 5o Cou- denbergstraat Brussel D. A. 24. MEI RE. Men schrijft ons Een 4-tal jaren geleden werd zekere Domien Seghers hier ter straat vermoord gevonden. De ongelukkige was vader van 7 kin- ders. Ondanks de vlijtigste opsporingen des Gerechts werd de moordenaar niet ontdekt. Nu komt zekere D. geboortig van Meire 'of daar omtrent, die naar 't Noor den van Frankrijk was getrokken, op zijn sterfbed te bekennen dat hij de moorde naar is. Hij verhaalde al de omstandig heden der moord er bijvoegende dat bij uit wraak had gehandeld. In den omtrek van Ninove heeft men over de stoutmoedigheid der nacht- roovers te klagen. Maandag morgend, rond 6 ure was zekere Vandepbroeck, van de wijk Baker- gem, bezig met zijne beesten te voederen en, toen hij in zijne keuken terugkwam, deed een zwartgemaakte kerel de voor deur open en drong in de woning. Groot van gestalte zijnde, wierp hij zich op Vandenbroeck en wilde hem verwurgen, maar eindelijk bracht hij hem zulken ergon slag toe op het hoofd, dat het slachtoffer in eenen hoek der kamer rolde. Vandenbroeck kon om hulp roepen en zijn zoon, die nog te bed lag, kwam de trappen afgeloopen en kon den bandiet de vlucht doen nemen. Door eenige burgers vergezeld, liep men den vluchteling achterna, doch vruchteloos; hij is in de verte .verdwenen. De gendarmerie van Ninove onder zoekt de zaak. In eene herberg te Wetteren had op nieuwjaarsdag eene moordpoging plaats. De gebroeders V. en A. Volkaert kwamen in de herberg van C. Van de Velde, en dadelijk begonnen zij moeilijkheden te zoeken. Eenige personen, die daar aan het kaartspelen waren, sprongen op en wierpen de vechters buiten, doch op den dorpel der herberg, stak V. Volckaert een mes in het hart van K. De Neve deze kwam weer in de herberg en viel daar badend in zijn bloed ten gronde. De Va der De Neve die vernomen had dat zijn zoon gestoken was, kwam ter plaats, doch deze ouderling werd ook door AVolkaert vastgegrepen en wreed geslagen zoo dat hij verscheidene wonden aan het hoofd bekwam waaruit hij veel bloed verloor. De vermoedelijke dader is aangehouden. Tegen de socialistische Gazet van Brussel is een proces ingespannen door den eerw. heer Rommens, pastoor te Peuly (canton Vilvoorde) voor een laste rend artikel, in het nummer van verleden Zondag verschenen. De cpsporingsbrigade der Brussel- sche policie heeft bericht gekregen dat in den expresstrein Parijs-Hamburg, een rijks Duitscher, M. K. van Keulen, ge durende zijnen slaap bestolen werd. Te Herbestal werd hij gewaar dat zijne por tefeuille ontfutseld was, alsmede zijne diamanten speld, van groote weerde. De portefeuille bevatte Duitsche, Oostenrijk- sche en Deensche bankbiljetten. De wis selagenten en juweliers zijn verwittigd. De heer Wonghe, beheerder van koninklijken circus, Onderwijsstraat, te Brussel, had sinds geruimen tijd vastge steld dat belangrijke ontvreemdingen ge pleegd werden in den verkoop van inkom- kaarten. Daar hij ernietinslaagde.de plichtïgen te ontdekken, ofschoon hij de zekerheid had dat ze tot het personeel van den circus behoorden, gaf de heer Won ghe de zaak in handen der politie. Een onderzoek werd gedaan en de van dienst zijnde agenten zagen weldra dat een kaar- tjesafnemer van de eerste plaats, zekeren C., dien men bijzonder verdacht, het winket naderde en er eenen zakdoek wil de binnenwerpen, waarin hij een aantal reeds ontvangen kaartjes geknoopt had. Deze werden wederom verkocht. C., ziende dat de agenten hem in 't oog had den, deed bliksemsnel den zakdoek in zijnen zak verdwijnen. Men beval hem, te toonen wat hij zoo schielijk verborgen had en weldra had de politie de zekerheid dat hij en nog twee andere bedienden zich plichtig maakten aan de bedrevene ontvreemdingen. M. Van Quickelberghe, onderwijzer, wonende Bijlokehof, te Gent, zat maan dag morgend op eene kamer schrijfwerk te verrichten, terwijl zijne twee kinderen er met blokjes speelden. In de kamer brandde een klein kacheltje. Eensklaps weerklonk een ijselijk angstgeschreeuw. De kleederen van het vierjarig dochtertje stonden in brand. M. Van Quickelberghe sprong op en doofde met zijne handen de vlammen uit. Helaas het kind had reeds zulke verschrikkelijke brandwonden be komen dat het, ondanks alle zorgen, in den namiddag, na ijselijke pijnen be zweek in het gasthuis, waar het was heen gebracht. M. Van Quickelberghe is erg verbrand aan de handen. Valschmuntersbende aangehou den.De policiecommissaris van Zuren borg (Antwerpen), werd verwittigd dat een* bende valschmunters werkte in het huis n* 243 der Noord provinciestraat. Terwijl de vrouw leurde, maakte haar man, zekere Borreman, geholpen door zijne dochter, zijnen schoonzoon en eenen leerjongen, valsche stukken van 5 cn 2 frank. Heel de bende werd aangehouden en het materiaal aangeslagen. Woensdag morgend is te Komen eene ijzeren kap ingestort. Vier werklieden werden met dezelfde van 3 meters hoog, ten gronde geslingerd en zwaar gewond. Het ongeluk had plaats in de rue Gam- betta. Het gtbeuw dat aldaar wordt op trokken voor den lieer Schoutteten, is thans drie meters hoog. De vier werklieden die bij het ongeluk gekwetst werden, waren bezig met bouten vast te zetten. Het zijn Alfons en Amaat Doligier van Cavros-Saint-^Iartin (Pas- de-Calais), Charles Catteair, van Komen (België)en August Cousin, van Nceux-les Mines. Hun baas is zekere Victor Bruneau, van Rijsel. Het was rond 9 ure 's morgends, wan neer schielijk een soort van orkaan opstak, dat de instorting plaats had met een vree- selijk gekraak. Met vele moeite werden de gekwetsten van onder de puinen uitgehaald. Na in de buurt verzorgd tc zijn, werden zij naar het gasthuis overgebracht. August Cousin die de borst ingedrukt had en den ruggraat gebroken is na kor ten tijd bezweken. De toestand der andere gekwetsten was 's avonds zoo voldoende mogelijk. Hetgerecht heeft zich naar Thollem- beek begeven om onderzoek te doen in eeue daar gepleegde bandietenstreek. Drie zwartgemaakte mannen vielen de vrouw Bruylant aan, terwijl zij des morgends ten 5 uren naar den stal ging om het vee te verzorgen. Zij sloten haar op in den stal en terwijl een der drie haar bleef be waken gingen de anderen het woonhuis binnen en drongen tot in de slaapkamer. Daar sloegen zy pachter Bruylant met eenen hamer den hoofdschedel te bersten en stolen toen al het geld dat zij vinden konden... eene som van xx franks. De bandieten hadden gemeend meer te vin den want de pachter had daags te voren eene koei verkocht. Toen de bandieten weg waren heeft Bruylant, zoo goed hij kon, nog een geweerschot buiten het ven ster gelost, maar het is te betwijfelen of hij hen heeft geraakt. wanneer duizende en duizende menschen jaarlijks openbaarlijk verklaren aan al wie het hooren wilt dat de borstsiroop van Depratere de beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkele flesch Si roop Depratere, genoeg is om den hevig- sten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel- of borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, Astha, zelfs de tering. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut In den nacht van 23 December, is te Ertvelde-Stoepe, eene inbraak gepleegd die nu slechts aan het licht is gekomen, daar het slachtoffer er niet vroeger inken van gedaan heeft aan de policie. uit vrees voor de daders. De weduwe Van Hoecke bewoont hier een huis gansch alleen. Rond middernacht werd zij gewekt door het gerucht van personen die in haar huis gedrongen waren. De vrouw zette zich recht in haar bed en op hetzelfde oogenblik werd zij door twee zwartgemaakte mannen vast gegrepen. De vrouw zegde dat zij 5o frank zou geven, maar smeekte, haar toch geen leed te doen. De schurken waren daar niet mede tevreden en zegden dat zij al het geld moesten hebben. Zij deden eene koord rond den hals der vrouw en bedreigden haar te zullen ver wurgen indien zij gerucht dierf maken. Daarna hebben de schelmen gedurende twee uren gansch de woning doorzocht en zijn eindelijk met eene som van 200 fr. vertrokken. Uit zekere aanduidingen welke het slachtoffer over een der personen kan geven, hoopt men weldra de dadere in handen te hebben. D^ weduwe Van Hoecke heeft slechts een kind, deze woont te Zelzate en is onderwijzer in de catholieke school. Het parket heeft Donderdag ter plaats geweest. De gendarmerie van ''elzate zet het onderzoek ieverig voort. Geen be paalde uitslag is tot hiertoe verkregen. De catholieken van 't arrondisse ment Tongeren gaan dit jaar het jubel feest vieren var. M. Meyers, als parle mentslid en als burgemeester. M. Meyers was volksvertegenwoordiger van 1882 tot 1894. Dat jaar werd hij tot provinciaal Senateur benoemd. Hij was burgemees ter van 1876 tot 1879 en van 1885 tot nu. Dronken werklieden raakten te Montegnée in eene herberg aan 't vech ten. Eenige stonden nadien hoorde men buiten, in de duisternis, een vreeselijk hulpgeroep en toen men toekwam, vond men een der vechters met opengereten buik en bloedend op den weg liggen. Hij zal aan zyne wonden sterven. Een inwoner van Verviers, die zich verheugde in eenen blinkenden kalen schedel, kwam op het dwaze gedacht, daar een bloemtuil op te laten tatoueeren. Hij vertrouwde dit kunstwerk toe aan een Duitscher, die, meenende geestig te zijn, den man begiftigde, niet met bloe men, maar met een onzedig en tevens onuitwisbaar onderwerp. De gelatoueerde ontdekte de grap toen het te laat was, zoodat hij nu ver plicht is, zijn heel leven lang eene pruik (e dragen. Hij deed eer.e klacht bij het parket, dat den artist 1 deed aanhouden en hem zal vervolgen voor zedenschennis. Zekeren J. A. De Mier, van Aarlen had het zijne vrouw moede gemaakt door zijne mishandelingen, zoodat zij hem met drie kinderen had laten zitten en naar Differdange was gaan wonen. Haar man ging haar daar Maandag opzoeken en zij brachten te samen den nacht door. Dinsdag morgend echter, rond 6 ure, kregen zij andermaal twist en De Mier sneed zijne vrouw met een scheermes de keel af. Dan wilde hij zich ook zelfmoor den, doch hij gelukte er slechts in, zich erg te verwonden. De nieuwe wet Briand is doorslecht en door de catholieken veroordeeld, omdat haar doel, evenals de vorige wet is den catholieken godsdienst in Frankrijk te vernietigen. Dit bewijst de dictatoriale macht, gegeven aan de prefecten en de maires, dat bewijst de algeheele berooving der Kerk van al haregoederen, de afschaf fing van alle toelagen. Wat valt er nu te doen voor de catho lieken La Croix 1 zegtVolgens de monde linge verklaringen op de tribuun wij zullen zien wat zij waard zijn dient het volgende gedaan i° De kerken moeten open blijven en de overdreven iever van den maire van Azay-sur-Indre wordt afgekeurd. Men zal dus in de kerken blijven. a° De priesters zullen er eenvoudige gebruikers zijn of huurders.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2