Donderdag 10 Januari 1907 5 centiemen per nummer. S7,te Jaar 5912 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De mirakelen ongekende machten. Voeding der huisdieren. De gezondheidsleer der stallen en ce rundpokziekte- EEN EN ANDElt. Pit blad verschyct den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post veriomien 6 frank '8 jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaigen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nf 3*. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen «p 3* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST. 9 JANUARI 1907. en de Wanneer men do tegenstrevers der mirakelen in de onmogelijkheid «telt ze uit te leggen, zoeken zij een achterpoortje en hunne laatste uitvlucht is onwetend heid. De mirakelen zijn toe te schrijven aan machten door de natuur nog onge kend. Huysmans, in een laatst verachenen werk over Lourdes, vat wel in 't kort het antwoord samen op deze tegenspraak. 1 Dit zou dus, zegt hij, twee tegenstrij dige, zich tegensprekende machten uit maken, want dezen die men niet kent zijn de volstrekte loochening van dezen die men kent nu zijn wij terstond in volle gebrek aan samenhang... Dus sedert dat de wereld wereld is, is het zeker en het wordt dagelijks door de ondervinding be vestigd, dat de natuur nooit eene wonde heeft doen toegaan,al ware zij van zenuw- achtigen aard, in ten minuut, een ver nietigd bovenvel heeft doen aanwassen, in een second een etterwonde heeft doen toegaan gelijk in 't geval van De Rudder (De geiniraculeerde van Ooatacker wien6 geval zoo wel is gebestudcerd geworden door P. Dechamps) en een gebeente te doen hergroeien op den tijd dat men een gebed zegt het is insgelijk vastgesteld, dat zij, in een donderslag, zonder eenigen schijn van beterschap, eet. lichaamsgestel niet kan heropbeuren dat door een lang durige ziekelijkheid en jaren lang uit putting is verzwakt en ziedaar dat, schie lijk, ongekende krachten tusschenkomen en gansch het tegenovergestelde doen. Ik wil wel, ik maar alsdan blijft er te weten wie die krachten bestiert 't zijn wij niet aangezien wij ze niet kennen. Het moet dus dat het, bijgevolg, een wezen zij verhevener dan het onze. Nu, dit wezen is onzichtbaar, 't is dus noch man noch vrouw, 't is wie dan De natuur? de natuur der godverloo chenaars, de natuur zonder God en die zich zelve zou vermenigvuldigen en zich in persoon geleiden. Maar laat ons zien, 't ia dwaas Hoe de natuur zich zou tegenspreken en zich zelve verkrachten en waarom Omdat men gebeden zou gericht hebben aan eene ANDERE dan aan haar. Want anders werkt zij zich niet tegen en zij volgt haren regelmatigen loop. Men moet dus om haar te bewegen zich te ver 44® Vervolg. Ik zie dat gij niet (e overtuigen zijt, mijn zoon. Mijne voorzichtigheid moest u doen nadenken. Niet waar, gij zult mijne waarschuwingen overwegen, niet in uw hart, maar in uw geweten. Overtuig u zeiven toch dat de vrouw niet alleen de engel, maar ook het licht van den huis kring moet wezen. De christene vrouw, dat is, in de hoogste beteekenis van het woord, de grondslag van het huisgezin, van de maatschappij. Aan de moeder, aan haar alleen, komt het toe, de harten te vormen van de kinderen die de mannen der toe komst zijn. Vaarwel, mijn zoon. Moge God den zegen bekrachtigen, dien ik thans voor u en voor haar geef Min dan een uur na deze samenspraak stapte de jonge markies in den trein, die hem met duizelingwekkende snelheid naar Sint Petersburg moest voeren. O, haar, weerzien I haar weerzien herhaalde hij meermaals, alsof die ver zuchting den afstand verkortte. En zijne droomeiij voortzettend poogde hij zich een gedacht te vormen, zoo van bet voorkomen als van het karakter, dat mejuffer Wladiroff wel zou hebben. loochen God of de Maagd aanroepen zonder dat, niets en men kan haar aanroepen, lijk nun O. L. Vrouw van Lourdes aanroept en zij zal niet te min beweegloos blijven. De proef is ten andere gemakkelijk om doen heft de vleiendste lofzangen aan dat ge wilt, bidt haar op aile wijzen dat ge kunt uitdenken en gc zult zien of de kanker die u afknaagt zal verdwijnan. Die bewijsvoeringen houden dus geen steek en wij zijn dus verplicht terug te komen tot eene macht die aan de natuur beveelt, en aan de welke zij gehoorzaamt aan God en aan de Maagd.... (Rol van het beenderphosphaat. Hedendaags is de veekweek de voor naamste spil waar rond de landbouw draait. Ook is de algemeene aandacht meer en meer op dien tak van het bedrijf gevestigd. Immers het is thans niet meer voldoende gemeene beesten te kweeken, maar wel dieren van eerste kwaleteit zoo veel onder opzicht van uitwendige vor men als van opbrengst. Het zal ongetwijfeld niet meer noodig zijn te bewijzen dat het geraamte het bij zonderste deel van de beest uitmaakt. Van dc regelmatige ontwikkeling van het beendergestcl hangen de harmonische vormen der beest af. Een gekende spreuk zegt zonder voeten geen peerd. n Men kan evengoed zeggen zonder geraamte, geene beest.» Ook trachten bezorgde landbouwers door eene speciale voeding de. ontwikke ling van hel beenderstel te bevorderen. En zij hebben overschot van gelijk, want het gebeurt dat de dieren in hun voedsel de noodige minerale stoffen niet vinden De knol- en wortelgewassen zijn er zeer arm aan en de andere gewone voe ders als hooi, gras, klavers bevatten er niet zelden ook te weinig. En dat moet ons ook niet verwonderen als men denkt dat vroeger onze beste bouwlanden door herhaalde graanteelt uitgeput zijn aan phosphaten. Daarom hebben verlichte kweekers be proefd hunne dieren rechtstreeks been- derphosphaat toe te dienen en dat met den besten uitslag. De Engelschen, die onze meesters in het vak zijn, doen dit reeds sedert gerui- men tijd. In Duitschland ook komt dit ineer en meer in voege. En niet alleen Te Sint-Petersburg aangekomen bracht hij zijn kleedsel, door de lange reis ont schikt, terug in orde, stapte uit de slee ping car en liet zich rechtstreeks naar net paleis van prins Dolgourouski voe- ren. Hij vroeg dadelijk naar Stefaan Orlof. Bewaar mijn geheim, trouwe vriend, zegde hij in den loop van het hartelijk ge sprek, dat op de eerste opwelling van het blijde weerzien gevolgd was. Niemand zal mij hier erkennen en ik wil mej. Wla- dirof zien, eer ik haar wordt voorgesteld. O, niets is gemakkelijker, weerde Louis. Eleonora komt eiken avond, wan» neer haar dienst aan het hof afgeloopen is, met haren vader hier. Ik zal u aan het hotel komen afhalen en aan den prins voorstellen dat zal u ontslaan van u te doen aankondigen. Dat is verstaan dank op voorhand. Is mej. Wladiroff als jong meisje nog zoo schoon als toen zij kind was Zij is betooverend, en ik verzeker u dat hare goedheid hare schoonheid nog overtreft. Zonder dat gij mij ooit uw ge heim hadt laten vermoeden, heb ik dik wijls uwer beider namen met elkaar ver bonden en, Louis, meer dan eens heb ik voor Eleonora zelf gewenscht dat gij hier waart. Gij weet dat ik niets meer wensch dan uw geluk. Gij zijt altijd goed en edelmoedig, Stefaan. Maar vriend, zou ik u durven vragen, waarom gij u zoo aan de afzon- I dering wijdt, wanneer gij gelukkig zoudt geeft men dit poeder aan jonge dieren, maar ook aan drachtige vrouwelijke. Deze kwestie is zoo belangrijk dat zij reeds in verschillige landbouwcongressen, namelijk te Namen en te Luik door voor name landbouwkundigen werd besproken. Ziehier wat M. Ad. Ruel, leeraar aan de Veeartsenijschool op het Cor.gres van Namen in 1901 er ook zegde. Het gebruik van phosphaatmeel heeft in de voeding de beste uitslagen het zet aan tot volkomen ontwikkeling van het dier. Het levert aan de beenen de spieren en de hersens het voornaam- ste en het noodzakelijkste bestanddeel tot opgroeien en onderhoud van die belangrijke organen. Dank aan het beenderphosfaat wordt de vroegrijpaeid 1 bevorderd, hetgeen een waardeerbaar voordeel is. Er zijn handelaars die het voedend phosphaat onder vorm van ruw beender meel aanbieden. Dit produkt is weinig opneembaar, ernstige proeven hebben dan ook hier mede maar geringe uitslagen opgeleverd. Wij hebben voor ons een soort gezui verd en scheikundig bereid beenderphos- phaat 'van Belgische fabrikatie en indien wij onB niet bedriegen dat van Hasselt komt dit is een zeer fijn, wit en zuiver poeder, dat volgens ontleding 38 phosphoorzuur bevat. Eene nota van den heer Bestuurder van het laboratorium zegt Dit phos phaatmeel mag als voeder gebruikt wor den. Dit produkt schijnt zijne proeven ge daan te hebben, want wij vernemen dat zijn gebruik in ons land zich meer en meer uitbreidt en dit ter volle voldoening van deze die er zich van bedienen. De goede uitslag schijnt gansch af te hangen van zijn regelmatig en aanhoudend ge bruik. De onkosten zijn zeer gering, in vergelijking der heerlijke uitslagen. In derdaad de uitgave bedraagt voor eene koe of een peerd slechts ongeveer 9 fr. per jaar voor een veulen, kalf, volle zeug ongeveer 6 fr. en per viggen 4 fr. Voor het gevogelte van het neerhof komt het maar op a fr. per kop. Daarom raden wij aan allen aan, die tot hiertoe nog geen beenderphosphaat gebruikten, er eens eene proef mede te nemen. Wij twijfelen geenszins of daar door zullen zij ten vollen overtuigd zijn van de heilzame rol die dit element op de ontwikkeling van het dierlijk lichaam uit oefent. kunnen zijn door eene gezellin te kiezen die met u op hare beurt zoudt kunnen gelukkig zijn De gowone bleeke kleur van M. Orlof werd nog grooter zijn mond kreeg eene dronyige plooi en met een flauwen glim lach zegde hij Ik wilde dat ik u op die vraag kon antwoordenvergeef mij mijn stilzwijgen. Er zijn geheimen in het mensch>dijk le ven, die het voor de rust van ons gemoed best is niet te ontsluieren, God beware u dat gif het ooit te weten komt, Louis 1... Overigens, mijn stand is hier zoo aange naam mogelijk. Men behandelt mij met veel voorkomendheid, de prins is altijd de goede, brave geleerde, dien gij u waarschijnlijk nog herinnert. Hij brengt soms de welwillendheid zoo verre, dat hij mij als voor hem onmisbaar wil doen doorgaan, cn nu nog onlangs heeft hij, op een belangrijk werk dat hij schreef over de letterkunde der XIII® eeuw mijn naam bij den zijne gevoegd in het hand- teeken van het werk. Altijd nederig, die Stefaan 1 Mijn vader zegde wel eens dat die overmaat van deugd u nadeelig zal zijn. En dat ge loof ik, want met uwe verdiensten moest gij reeds een voornamen post bekleeden. De secretaris van den prins glimlachte. Gij zult nooit beselfen, hoeveel ik aan u verloren heb, Stefaan I Wij hebbeD echter moeite gedaan, om u over te ha len ons naar Frankrijk te volgen. Ook van mij hing bet niet af, Louis, Het Landbouwcomice van Etterbeek schrijft heden tusschen zijn leden, eenen prijskamp uit tot verbeteren der koestallen. Die prijskamp bedoelt de gezondheids maatregelen voor het verluchten en het reinigen der stallen, de verzorging der beesten en het onderhouden van het ge rief der melkc-rij. De prijskamp zal op de volgende wijze geschieden. De jury legt een eerste be zoek bij de deelnemers af. Dit bezoek is toegewijd aan het vaststellen der gebre ken in den bouw der stallen en de slechte gebruiken aangaande de verzorging der dieren. De jury duidt vervolgens aan iederen deelnemer in het bijzonder de middelen aan om die gebreken zooveel mogelijk te doen verdwijnen. Bij zijn tweede bezoek zal den jury kunnen bestaligen of zijne raadgevingen gevolgd geweest zijn. Dan eerst, worden de mededingers gerangschidt volgens verdiensten. De omschrijving yan het landbouw comice van Etterbeek bevat de gemeen ten Etterbeek, Elsene, S' Gillis, Ukkel, Vorst, Alsenberg, Droogenbosch, Ruys- broek, Beers-1, Linkebeek en S'Gene- sius-Rodr. Van al die plaatsen zijn er een groot getal inachrijvingen geworden. De landbouwers zullen uit dien prijs kamp aanzienlijke voordeelen trekken, dank aan de raadgevingen die hun door vakkundigen gegeven worden. En, daar enboven, zijn de gezondheidsmaatre gelen voor de stallen niet alleenlijk van belang voor de dieren die er in verblijven, maar ook, en zelfs in hoogeren graad, voor de openbare gezondheid dewelke gedeeltelijk afhangt van de goede hoeda nigheid en de zuiverheid van de melk. Om te t indigen, zullen wij er bijvoegen dat talrijke premiën voor eene som van ongeveer a5oo frank zal uitgereikt wor den en dat de heer Minister van Land bouw te dezer gelegenheid eene zeer be langrijke toelage aan het landbouwcomice van Etterbeek heeft toegekend. Een afgezaagd thema der liberale bla den is dit De Kerk is tegen den vooruit gang. En dan bedoelen zij bijzonder de Pauzen, alhoewel de Fauzen immer de mannen zijn geweest die kunsten en wetenschappen op den weg des vooruit- gaugs hielpen. Gij zult nooit weten hoe gelukkig mij die reis zou hebben gemaakt. Sinds dien heb ik mij zeiver. echter dikwijls moeten bekennen, dat die weige ring mij echter in staat heeft gesteld, nut tig te zijn aan een kind dat u dierbaar was. Ik wist dit, en dat was mij een troost, en misschien een middel om u te b wijzi n dat gij uwe genegenheid niet aan eenen ondankbare schonkt. Gij ondankbaar wie van ons bei den zou dat kunnen zijn I Laat ons de rollen niet wisselen, als ik u bidden mag, en geloof mij, dierbare meester en vriend uw leerling zal nooit de toewijding ver gelen, waarme gij zijne jeugd omringet. Dank Louis. Dit denkbeeld maakt mij gelukkig. Maar indien gij nu uw incognito wilt behouden, is het voorzichtig, dit bezoek te eindigen, 't Is het uur, op 't welk ik mij naar den prins moet begeven blijf ik langer, dan gaat hij wij de beweegreden daarvan vragen en op mijne uitleggingen zouden zijne berispingen volgen, om dat ik u niet aan zijne gastvrije tafel had doen plaais nemen. Goed, ik dank u, beste vriend. Tot weldra XVI Meer dan bij een hunner werd de zoo zeer gero-mde gastvrijheid der zonen van Slavonic geoefend in het huis van prins en prinses Dolgorouski. Hunne eetmalen, ontbijt- en middag- Maar gebeurt het nu dat een Paus een bijzonder blijk, van belang geeft aan eene kwestie van vooruitgang, dan nemen die liberale bladen de gelegenheid waar om den man wat gemeenighedeD naar het hoofd te smijten. Zoo gebeurde het deze week nog. Pius X ontving M. Santos-Dumont ln verhoor, en onderhield zich lang met den luchtvaarder over zijne uitvindingen. De Chroniqub mocht dat niet latsn passeeren en zij drukt eenen hoop lage volzinnen over den schipper van Vene tië (II) die om de embètementen van Frankrijk te vergeten.... naar de kaber- douskens van Albano zou vliegen in eensn Santos-Dumont (II...) Hoe deftig niet waar En wat eenen eerbied voor het Hoofd der Catholieke Religie I KAMERVLOERVERF. Het spoe dig afslijten van geverfde houten kamer vloeren, heeft menige huismoeder ver langend doen uitzien naar een meer stand houdende verf, welke tevens goedkoop is. Wij kunnen hiervoor de volgende verf aanbevelen, eren fraai als duurzaam, die met een gewonen kamerbezem kan wor den opgebracht, geen lastig nawerken, zooals oppoetsen, enz. vereischt en toch een fraaien en duurzame» glans bezit. Men vervaardigt ze door de volgende materialen in een blikken emmer te ver mengen en dit mengsel na zes uren tot het kookpunt te verwarmen, waarna het tamelijk warm op den vloer wordt gestre ken i kilogram goede timmermanslijm, 3o gram poeder van dubbel chroomzure kali, 100 gram anilinebruin en 10 liters water. Dit mengsel moet, zooals gezegd, verwarmd worden, opdat de lijm lang zamerhand zacht worde en zonder aan ts branden gemakkelijk oplost, zonder iets van haar verbindend vermogen te verlie zen. Deze verf wordt, nadat ze droog is, onder den invloed van het er op vallende daglicht binnen den tijd van twee a drie dngen volkomen waterdicht, vast en on oplosbaar, en is even duurzaam als bet beste vernis. Eene ramp voor de vogelenwereld zijn de laatste sneeuwstormen gsweest. Eene menigte vogels had schuil ga- zocht in het bosch van Heule, bij Kort- rijk. En men heeft sr na den vorst zoo vele doode vogels gevonden dat men twee karren er meë vol geladen heeft. En vermoedelijk zal dit ook wel in andere streken het geval zijn. tafel telden eiken dag een tiental gewone bezoekers en, wanneer een vreemdeling van aanzien, die zich dadelijk in d« stad bevond, den prins een bezoek bracht, werd deze onvermijdelijk op een huiselijk eetmaal genoodigd, iets onder ons, zon der omslag heette het maar dan trof men nooit min dan vijftien tot achttien genoodigden rond de prachtige tafal ver- eenigd. De jonge markies de Haule had alle moeite van de wereld, om zich te verde digen tegen het meer dan minnelijk aan dringen van den prins, die verlangde dat hij van de receptie deelmaakte. Hij ont snapte er zelfs niet aan door de helft van zijn geheim te ontsluieren, namelijk dat hij onbekend wilde blijven, ten einde te zien of hij door Mej. Wladiroff zou hsr- kend worden. Het was een voornaam gezelschap dien avond, in de schitterende en met recht zoo geroemde salons van den prins, ge woonlijk bezocht door academieleden, officieren, diplomaten en hooggeplaatste vreemdelingen. Volgens het verlangen van Stefaan'en van den prins zelf had Louis zich een der eersten daarhenen begeven, en in eenen hoek, min of meer vei borgen, kon hij ge makkelijk de beweging volgen, die in het groote vertrek tusschen de met spiegels bekleede wanden plaats had. Alles was hier geschikt voor een aan genaam verblijf. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1