Verplichtend Zondag 13 Januari 1907 3 centiemen per nummer. 37"e Jaar 3913 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. onderwijs. zoüderliDge verdwijning Ue Gas kwestie. Zondagrust. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kefling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop |_te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- va ïgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. cijiquk auuM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3«* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 12 JANUARI 1907. Onze achtbare Staatsminister en Volksvertegenwoordiger. M. Woeste heeft in de eerste aflevering der Re vue générale van nieuwjaar 1907 4ene belangrijke studie meêgedeeld over verplichtend onderwijs, i. a. w. Schooldwang. 'tls eene helder klare verkorting van al wat voor en tegen deze hervor ming reeds is gezegd geweest. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger doet de verschillende reden kennen waaromliy diehervorming bestrijd!, die vroeger ook door de liberale leiders Orts, deBrouckere en Verliaegen werd gekampt, maar die heden door liberalen en socialisten als een punt van hun ge meenzaam programma wordt voorge staan. Hier en daar treft men calholieken aan welke den leerplicht bijtreden, doch altijd met de uitdrukkelijke waar borg dat het onderwijs in overeenkomst zou wezen met hel geweten en de gods dienstige belijdenis der ouders. Nu die hoofdzakelijke waarborg Ireft men nergens aan met volkomene verze kering van vastheid en duur. Maar wat meer is, is die waarborg niet onveree- nigbaar mei do volkomene uitvoering van het radxco-socialistisch programma? Onbetwistbaar, want het hooger bedoeld programma bevat niet alleen de leer plicht maar tevens de kosteloosheid en de verwereldlijking der school gepaard met de rechtstreeksche ofonrechtstreek- sche afschaffing van het vry onderwijs. De zoo vordienslrijke Staatsminister bewijst dat de vrijheid en de overtuiging zoo doeltreffend medewerken tol ont wikkeling van het lager onderwijs als een knevelend, schadelijk en gevaarlijk dwanggezag. In vijftig jaren tijd, van 1850 tot 1905, is het getal der onderwezen militianen met 34,50 ten honderd vermeerderd Wanneer men in acht neemt dat de propaganda voor 't onderwijs nu kracht dadiger is, dan over 50 jaren, dan mag men voorzien dat, kortelings, de ver houding der ongelelterden zal onbedui dend geworden zijn. 4- 4 De voorstaanders van 't verplichtend onderwas herhalen op alle tonen dat 125 duizend Belgische binders van alle onderwy» verstoken blijven en dat die toestand verdwijnen moet* Zich steunende op de ofllcieelc stati stieken, stelt onze achtbare Volksverte- 43* Vervolg. Ik geloof, zegde zij zacht, en het was of de herinnering aan al het doorge stane leed weer bij haar opkwam, dat zij het huis niet zijn binnengedrongen om mij te zotken. Zij hadden gehoord dat gij zeer rijk waart en het gezicht van de ladder, die tegen het nieuwe bijgebouw stond, was voor ben eene te grooie ver zoeking. Ik geloof dat zij kwamen met het doel om te stelen, want eenige dagen te voren hadden zij de kamer tegenover uw huis gehuurd. Zij hadden bijna getD geld meer, en hoewel zij nog wat ver borgen hadden in den kelder van het oude huis in Vermont, durfden zij de stad niet uitgaan om het te halen. Toch was mijn broeder wel genoodzaakt dit te doen. Tot hunne groote verbazing zager, zij mij in uw huis. Zijstonden op het dak van het bijgebouw, en openden juist hel blind dat ik voor het open raam had toege maakt eenige minuten voor ik ter ruste ga, «et ik altijd een raam open toen ik uit mijnen atoel opstond, waarin ik had zitten mijmeren, de gas opdraaide en mijn haar begon los te maken, waardoor zij mij natuurlijk herkenden. Onmiddelijk lieten zij mij een zeker signaal hooren, genwoordigcr vast dat die liberale be wering tegen do waarheid strijdt De cijfers die hij aanhaalt zijn zoo afdoende dat de voorslaanders van den schooldwang hunne bewijsvoering om draaien, ze op hunne beurt aanhalen en zeggen Als dat alles waarheid is, waarom wijst ge dan de hervorming af die wij voorstellen? Deze zou alleenlijk een feitelyken bestaanden toestand be- krachtigen zonder er iets by te voe gen Maar onze achtbare Staatsminister blyft het antwoord op die strikvraag niet schuldig en zegt Ik antwoord vooreerst dat de taak van den wetgever niet bestaat in het maken van nultelooze wetten ver- volgens, dat liij geen gevaarlyk prin- ciep mag bekrachtigen eindelijk, dat wij het recht willen behouden, inge- val onze tegenstrevers terug aan hot bewind zouden komen en in de open- bare scholen het zoogezegd onzijdig onderwijs invoeren, onze kinderen uit de scholen te trekken, zelfs dan wan- neer er, in de gemeente, geene andere scholen zouden beslaan, aan welke wy ze zouden kunnen toevertrouwen. Die bewijsvoering, gestaafd door de ondervinding en vooruitzicht, is, onzes dunkens, volstrekt afdoende. Den schooldwang bevechten is geens zins een bewijs van vijandigheid aan de verspreiding van 't onderwys. De voorzichtigheid is de leiddraad van ons, calholiekenimmers men hoeft voorzichtig te zijn met haat vol le tegen strevers die zich van de leerplicht willen bedienen als het beste middel om tot de volkomene uitroeiing van den Gods dienst te geraken. In een volgend schrijven zullen wij spreken over de uitslagen welke men met den schooldwang heeft verkregen in andere landen waar hij lot stand werd gebracht. Eindelijk is het licht met volle stralen verschenen uit het keldergat van 't lo kaal der Vijf Ezels De e^ipjEHAVijjoui redevoeringen her zien en verbeterd nadat het officieel verslag der zittingen van den Gemeen- toraad is verschenen, maar in den ech ten zin niet verbeterd, van do vier vermaarde deskundigen, MM. DeBlieck, Leveau, Van der Schueren en Verhulst, zyn de verledene week, onder blauwen omslag, in onze Stad uitgedeeld ge worden. Die meesterlijke gewrochten zijn waardig van het verslag door die helden vroeger uitgegeven over de Stadsbegroo- ting voor 1906, 't welk zorgvuldig zal dat ik helaas maar al te dikwijls goed kende, en zij geboden mij het licht uit te doen om veilig naar binnen te kunnen komen. In het eerst was ik te zeer ont steld om over de gevolgen mijner daad na to denken en met een onbestemd ge voel dat zij mijn verblijf hadden ontdekt en gekomen waren om mij raad of hulp to vragen, deed ik wat zij zegden. On- mid lelijk klommen zij naar binnen en stonden hunne forsche gestalten voor mij, spookachtig verlicht door het zwakke schijnsel van eene verwijderde straatlan- teern. Wat verlangt gij vroeg ik met eene stem, waarin ik nauwelijks de mijne her kende. Waarom komt gij op deze wijze den nacht en door een venster, vijftig voet boven den grond, bij mij insluipen Zijt gij niet bevreesd dat men u zal be trappen en terugzenden naar de gevange nis waaruit gij zijt ontvlucht Hun ant woord deed mij het bloed verstijven, en bracht mij tot het besef, wat ik gedaan had door twee ontsnapte veroordeelden toe te staan een huis binnen te treden, dat niet het mijne was. Wij moeten geld hebben, en wij zijn voor niets bang, nu gij hier zijt. En zon- dei acht te slaan op mijn schrik en ont steltenis, vertelden zij mij zeer bedaard dat zij bij mij in de kamer zouden wach ten tot alles in huis sliep, en dan zou ik ongetwijfeld wel den weg wijzen naar de zilverkast, of wat nog beter was, naar dc brandkast of waar het ook was dat M- Blake zijn geld bewaarde. Ik begretp dat zij in de meening verkeerden dat ik dionst- bewaard blijven ad memoriam eeter- nam om de bestuurkennissen der libe ralen te laten waardeeron. Die vier uitmuntende redenaars heb ben hunne redevoeringen laten vooraf gaan door eene zoogezegde beknopte samenvatting of klare uitlegging der gaskwestie. Het is dit factum dat wy heden een weinig gaan onderzoeken, opdat onze geachte medeburgers zouden kunnen oordeelen over de bestuurkennissen onzer Aalstarscho liberale Diogenen. Eerst en vooral vangen zij hun factum aan met eene grove leugen, eene tast bare leugen voor eenieder. Devergun- d ning werd aan de Socié'é central gegeven zonder openbare aanbetteding En dit wordt zonder omkijken be weerd ondanks al de ruchtbaarheid, ge geven aan de aanbesteding en al de voorstellen gedaan aan 't Stedelijk Be stuur door de hier bestaande en andere gasmaatschappijen. Overigens is er wel iemand in Aalst die niet weet sedert lioo langen tijd de gaskweslia in studie was gelegd, ook welke ervaren personen hierover ge raadpleegd werden en hoe er van de studiën van elders ook is gebruik ge maakt geweest Maar laten wy dit ter zijde, de libe ralen volgen steeds de raadgevingen na van hunnen aartsvader Voltaire Liegt en blijft liegen er zal toch al iets van overblijven. Maar komen wij tot ons onderwerp terug. Hoe zouden de liberalen de toekom stige Stadsverlichting gewenscht heb ben De geniale gedachten onzer liberalen dienen zeer aandachtig gelezen en over wogen te worden door onze Medebur gers. Zij zullen zich dan kunnen over tuigen van de bekrompenheid dezer hoogmoedige geesten, van hen die ver metel genoeg zijn om lesten van ba-' stuur aan hunne collegas te geven en die durven boweren dat zij alleen de be langen der Aalttenaars kennan en ver dedigen. 4 Volgent hunne berekening zouden onze liberalen het bestaande gatgesticht met woonhuis, fabriek en leidingen aankoopen voor de som van 150 dui zend franks. Het bestaande gatgesticht aankoopen en behouden ware vooreerst eene over- groote dwaasheid begaan het gasfa briek opgericht in 1852, op eencn grond alsdan gelegen op 't uiteinde der Stad, het voormalig Mestplein, is heden in 't midden van Aalst gelegen. Is het wen- schelijk dit gesticht aldaar te behou den In alle andere Steden tracht men liet zooveel mogelijk te verwijderen van de verzamelde woonhuizen. bode was, en liet hen eerst in dien waan. Maar toen zij mij, in eene plotselinge uitbarsting van woede, omdat ik mijn hulp weigerde, op zijde stieten en naar de deur liepen met het blijkbare doel om naar beneden te gaan, verbat ik in mij nen angst alle voorzichtigheid en smeekte hun dringand, niemand in huis eenig leed te doen, omdat zij in het huis waren van mijnen echtgenoot. Natuurlijk miste deze bekentenis hare uitwerking niet. Zij bleven staan, maar slechts om mij met vragen te overstelpen, tot dat zij de geheele waarheid wisten. Ik kon geen grooter dwaasheid begaan hebben dan hen zoo in mijn vertrouwen te nemen. Oogenblikkelijk kwam by hen het plan op om gtbiuik te maken van mijne ge heime verbintenis met zulk een rijk man, door mij met zich te nemen en hem geld af te persen. De zilverkast en zelfs de brandkast werden betrekkelijk onbedui dend in hunne oogen. Thans was naar hunne meéning eene zaak, die hun won deren beloofde, om mij te ontvoeren en met mijn geluk tot inzet, met mijn echtge noot te onderhandelen en zich zóó van belangrijke «ommen meester te maken. Zij wilden alle gevaar trotseeren om dit te beproeven. Maar hiertegen kwam ik tot hunne groote verbazing in verzet, want zij konden maar niet begrijpen, dat er nog iets was waarop ik meer prijs stelde dan op geld Te vergeefs sprak ik hen van mijne liefde te vergeefs dreigde ik dat ik hunne plannen en hun verblijf zou verraden. De goudmijn, die zij ztellig ge loofden onverwncbt ontdekt te hebben, De beslaande gebrekkige en vcrsle- tene leidingen in de straten behouden wie kan zich toch de mogelijkheid hier van inbeelden Begrijpen die kneu kels dan niet dat er hier geenszins kan aan te denken vallen Bijgrijpon zij niet dat de verlenging der leidingen onmo gelijk is door den slechten staat en da le kleine omvattingen zoodat onder alle opzichten, eene radikale vernieuwing een eerste vereischte is wil men voor deel doen Een vakman zal zich afvragen hoe M. Do Blieck het aan hnord zou leggen om met de bestaande leidingen en de huidige inrichting van liet gesticht, bij voorbeeld, do kerk van Mijlbeek te ver lichten immers het uiteinde der leidin gen aan de Moorselbaan zijn van onvol doende dimensies om in de verbinding tot aan de kerk eene genoegzame hoe veelheid gas te brengen. Men zou aan de gasleiding eene uit breiding geven van omtrent 4000 me ters, zeggen de vier deskundige liberale Raadsheeren, terwijl er spraak is van het getal straatlanleerns onmiddelijk van 365 op 550 le brengen. Mot deze uitbreiding zou dit een lan- leern maken op een afstand van onge veer 20 tot 22 meters, terwijl de gewone afstand wordt berekend op 60 meters. Hoed af voor zulke cijferaars Overigens stelt u gerust, waarde Me deburgers. er kan bier geen spraak zijn van eene uitbreiding van 4000 meters, want de catholieke Meerderheid van den Raad heeft besloten van zooveel mogelijk de bevolkte wijken en de grooie buitenwegen op gansch 't grond gebied onzer slad door gaslanteerns te verlichten on zoo min mogelijk voor taan nog gebruik te msken van petrole lampen. En lot dit einde voorziet men niet eene uitbreiding van 4000 meters maar wel eene onmiddelijke verlenging der leiding van ongeveer 20 duizend meters 't zij meer dan het dubbel van de bestaande gebrekkige leiding en waarvan onze geniale liberale bestuur <iers beweren nog te kunnen gebruik maken... Maar aan wie willen die vinnigo ke rels doen gelooven dat al de benoodigde uitgaven voor aankoop van woonhuis, fabriek oude en nieuwe leiding maar tot eene totale som zou beloopen van 250 duizend franks Zie dal heet men te Dendermonde nabij Lebbeke Krenten raus. De winsten der Maatschappij die he den de vergunning uitbaat, beloopen, volgens de opgave van haren bilan van 30 juni 1900 tot fr. 53454,05. De Maat schappij heeft dien uitslag niet alleen verkregen door de uitbating der ver lichting maar ook grootendeels door ha ren handel in houillekolen, 't gene zeer nadeelig is geweest voor tal onzer neringdoeners. Met de nieuwe vergun- beloofde te veel, om er zoo gemakkelijk afstand van te doen. Gij moet int t ons meegaan, zegden zij zoo niet gewillig dan met geweld, en te gelijk grepen zij mij aan, wierpen eenen stoel omver, en rukten eene gordijn af, die ik had vastgegnpen. Totn wilde ik hen toonen, dat ik mij niet door mishan delingen van dien aard liet dwingen dat ik zelfs niet vreesde mijn bloed te zien vloden en dat zij slechts hunnen tijd verbeuzelden, als zij wilden beproav. n mij met geweld te ontvoeren. Ik bracht mij zelve de wonde aan den arm toe, waarvan het lidteekcn zoo straks uwe aandacht trok. En dit maakte indruk ten minste in zoo verre dat zij mij niet m- cr aanraakten. Inlusschtn waren hunne bedreigingen, voornamelijk tegenover u, van dien aard, dat zij mij waarlijk be angst maakten, en ik ten slotte gevoelde dat mij ni^ts anders zou overblijven dan hen te volgen. Ik zocht einige zaken bij elkander, waarop ik den meesten prijs stelde, zooals mijn trouwring en eene photographic van u zeiven, M. Blake, die Mevr. Daniels zoo goed geweest was mij te geven ik zette mijr.en hoed op, deed mijnen mantel aan, en zegde dat ik met hen meê zou gaan, omdat zij dit van mij vorderden. Ik had de kracht en den moed niet hen langer le weerstaan. Zelfs toen gij onverwachts voor mijne deur stond, gaf mij dit niet de geringste hoop. Wat zou het baten of ik het geheele huis in opstand bracht Mijn zoo troipv bewaard geheim zou er door worden ont dekt, en het leven van mijn echtgenoot ning zal er een einde gesteld zijn aan die leurdorij met houillekolen. Maar welk is het aandeel der action- narissen in deze winsten waarmeê onze liberale Bollen do kortzichtige lieden willen verblinden Welnu die actionnarissen zullen vol gens den bilan in kwestie 5 ten honderd van hun ca pi taal opstrijken... Zouden MM. De Blieck en Van der Schuaren zich vergenoegen met zulke karige wins ten in hunno brouwerijen Medeburgers go bemerkt dat de winsten door het bestaande gasgesticht voor 't jaar 1906, toegelaten hebben aan de actionnarissen eene dividende te be talen van 5 ten honderd en onze vier liberale prulpraters durven komen voor uitzetten dat er met een capitaal van 250 duizend franks, honderd duizend franks winst in te palmen is voor de Stad Aalst. Dit zou 40 ten honderd uit maken. Wat gedacht maken die mannen zich toch van de Aalstenaars om zich in te beelden dat zulke kolosale domheden zullen geslikt worden Indien er oene Maatschappij in staat was om met keunis van zaken te oor deelen over de winsten die de uitbating der gasverlichting kon bijbrengen dan was het wel de Aelstersclio en nogthans heeft zy hel niet gewaagd eenige ver mindering toetestaan op de voorwaarden van het huidig contract. De tegenwoordige vergunning zal eindigen op 12 Mei 1912 dus binnen 5 jaren, en er blijven nog, volgens den hooger beroepen bilan, 900 gewone actiën actions ordinatres) bestaan ver beeldende de som van 450 duizend franks, die de waarde der gebouwen en verdere afhankelijkheden zou dienon uit te ma ken. Het is bij 't eindigen dezer ver gunning dat men met meer kennis van zaken over de gedane winsten zal mogen oordeelen. En dan slechts zullen de actionnaris sen welen of zij in dividenden niet een gedeelte van hun capitaal hebben ont vangen Immers hetgeen door de libe rale alweters geschat wordt als bob bende eene waarde van 150 duizend franks, woonhuis, fabriek, gronden, lei dingen enz. komt nog in het laatste bilan der Maatschappij voor de som van 617,948,81 franks. 4 4 Hot kiezerskorps van Aalst beter onderricht dan de liberale verlichters, zal voorzeker met de aanst. gemeente- kiezing zich wel wachter-dc algemeene belangen toe te vertrouwen aan die felle kleppers die bier willen komen vygen voor citroenen verkoopen. Bij het weinige dat wy hier hooger aanhalen, kan eoniedcr zich overtuigen dat al het geld dat da liberalen zouden cr zeker door worden in gevaar gebracht. Bovendien moet gij wel bedenken dat zij mijne naaste bloedverwanten waren, dat ik hen dus moeilijk kon verraden tenzij zij bepaald eene misdaad wilden begaan. Voor de metste vrouwen zou het zeker eene moeilijke taak zijn geweest uit het venster te ontvluchten, doch mij viel dat zoo moeilijk niet. Zcoals gij weet ben ik vrij wel in het wilde opgegroeid, en eene ladder van veertig voet af le dalen was voor mij betrekkelijk cenc kleinigheid. Maar wat mij moiilijk vitl, wat ik ver schrikkelijk vond, wat mijne voeten zwaar als lood en wat mij krankzinnig maakte dat w; s, dat ik losgerukt werd van een leven van stillen vrede om terug te keeren naar eene omgeving vol zonde en bederf. En dit alles was de oorzaak dat ik, op straat gekomen, eene poging deed om ti: ontvluchten. Ik slaagde er in mij uit dc handen van mijnen vader en broeder los te rukken en de poort te b niken, die bij uw huis behooit, doch daar zeg ik de oogen van hem, wiens ongenoegen ik het meest vreesde, mij gestreng van de anderc zijdc aanzien. Met schrik bedenkende dat hij nooit geweten had en noott weten mocht, dat ik zoolang met hem in het zelfde huis had gewoond, ijlde ik terug en viel weer in dc armen van de mannen, wien ik zoojuist ontvlucht was. Met wcik doel gij daar waart, M. Blake, of waaiom gij de poort niet hebt geopend en mij niet gevolgd zijt, is iets wat ik niet zeggen kan. Dc poort was op slot, antwoordde M. Blaks. Gij zult u herinneren dat zij bestedsn aan de oude vervallen inrich tingen van het bestaande Gasgesticht, geen het minste nul of voordeel zou bybrungen en het enkel eene onbetwist bare geldverspilling zou zijn van 250 duizend franks, zouder de duizen den te rekenen die er zouden opvolgen. Zulke plannen zyn waardig uitge broeid to worden in de hersenpan van lieden die poutrelles voor balken aanschouwen. Wij willen heden onze bedenkingen over de liberale toelichting betrekkelijk de gaskwestie hierby bepalon,verzekerd zijnde er nog te moeten op terug komen daar de kelder-donquichotten dit ezelkan zullen bestijgen om met October aanst. ten strijde te paradeeren Van 's midda ;s tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag i3 Januari 1907, M. Meganck, Le ipildstr. I>e«l 1*00111 van Petit Bleu worilt niet verwezenlijkt. Van een bezoek der Nedei landsche K iningin in België en van h.^el de daarbij gedroomde misb en scène komt niets. Dus geen bezoek aan Brugge, Antwer pen noch Brussel, geene Hollandsche, Duiische of Eng» lsche oorlogschepen I... Waar haalde hij dat toch Uit Amsterdam schrijft'men aan de EToiLEdathcelhetr.il uws daar beschouwd wordt als een proefballon van wege de partijgangers der entente Hollando- Belge jiivitsclivan^at. Krachtens eene beslissing van M. den Minister van Landbouw, zullen de dub bele vischverlovcn, van 2 en 4 fr., voor taan g'ldig zijn voorde vergur.de kana len, alsook in alle kleine waterlooper. in 't algemeen. Ten einde alle betwisting in zake van vergunning te voorkomen heeft het be stuur van wateren en bosschen struik- boekj s laten drukken, ten behoeve der vissctiers, bestemd toor h'.l uitoefenen van den cohtrool en bevattende de v:r- schill'ge vormen van de door den staat afgtleveidc verloven. De nationale Commissie der kleine burgery, die woensdag andermaal z iting hiel-l, onder voorzitterschap van M. Koch, heeft eenige wenschen gestemd betrekkelyk de spoorwegen, als de ver lenging van der. dutirtijd dei licen- en weerkaarten, de uitbreiding van hetabon- nementstelfiel, unz. Ook vraagt de commissie de verminde ring op vijf eer tb men, van de brb. fwisse- ling, vt rzonden onder open envelop. mat eene veer gesloten wordt, en slechts met eenen sleutel kan gecpend worden, dien ik niet bij mij had. Mijn vader had hem, fluistarde zij hij had eene geheele week noodig om hem in zijn bezit te krijgen, en dit gelukte hem eindelijk op denzelfden dag, toen hij er gebruik van maakte. Ik geloof dat men hem in het slot had laten steken. Men moet maar op zijne dienstbo den vertrouwen, zegde ik tot mij zeiven. Den volgenden morgend, vervolgde zij, legden zij mij de zaak duidelijk uit. Zij zouden mij toestaan weer dadelijk naar huis terug le keeren, indien ik hun beloofde hunne belangen te bevorderen, door bij u sommige aanspraken als uwe vrouw te doen gelden. Al wat zij noodig hadden, zegden zij, was een aardig som metje en uwe hulpen invloed om onge hinderd dit land te verlaten. Indien ik hen hierin wilde helpen. Maar natuurlijk, kon ik nietz van dien aard toestemmen, en het gevolg hiervan was lange weken van gevangenschap en lijden weken, die ik nu niet betreur, omdat zij mij de verzekering hebben gegeven van uwe achting, en de overtuiging dat, waarheen ik ook ga, gij mij met uwe gedachten, uw medelijden 100 niet uwe liefde zult vol- g«n, En toen zij hare geschiedenis verhaald en hiermee aan zijn verlangen had vol daan, nam zij weer dezelfde terughouding aan, die als een onoverkomelijke muur tusschen hem en haar scheen te staan. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1