Aalst-Mijlbeke. Nieuwjaarsgiften voor Z. H. l'aus Pius X. ÉAELST. Zeer plechtige Triduum Gezegende Muilplaag Allerhande nieuws. HET BIER. Zoohaast de voedende kracht van het graan door de menachen gekend was, leerden rij niet alleen er brood van bakken, maar ook eenen drank eruit trekken, namelijk het bier. Het woord bier komt van het be- breeuwach bre a dat graan betee* kend. De Saksers maakten daarvan bere dat a gerat bcteekert de Duitschers en de Vlamingen bier en de Franschen i biêre. a Herodotus en Diodorua van Sicilië zeggen dat het bier eerst gemaakt werd door Osirius, die Egypte veroverde. Dion de Casaius zegt dat de Panon- nianen, die op de oevers van den Donau woonden en de voorvaders zijn der Fran ken, een bedwelmenden drank trokken uit de gerst. Taciius stelde de Germanen voor als groote liefhebbers van eenen gegisten drank gemaakt van gerst en tarwe. Het bier werd van in de 3* eeuw veel gedronken door al de volkeren waar de wijngaard niet of slecht groeit. In de i3* eeuw werd het brouwen door de wet geregeld om de vervalsching te beletten en om er lasten op te leggen. Tot op het einde der i3* eeuw was do brouwerij zeer bloeiend in Vlaanderen, maar nist zooals nu. Inderdaad, dan bad elk kasteel, elk klooster zij re brouwerij en elke herber gier maakte rijn eigen bier. De sjah van Persie Mazaffer-ed- din is Woensdag 11. te Teheran overleden in den ouderdom van 5a jaren. BIJ DE ROODE WINKELPO- L1TIEKÉRS bestaat er een vrouwen club, een ziekefonds zegt men ons.'t welk in geval van ziekelijkheid onderstand verleent maar toch niet in geld. Is dit waarheid Wij moeten er geloof aan hechten want een verbruiker van Hand aan Hand wijst ons een huishouden aan waar de vrouw ziekelijk is, en men is verplicht, zegt men, brood te nemen als onder stand.... Waarom die menschen niet in gelde betaald, dan zou men voor de zieke kunnen koopen wat ze begeert Maar neen, geen dwang brood verpassen is 't ordtwoord, want 't loopt nimmer op wieltjes.. Eerst oomke 1... In de ge heime zitting der Kamer zou citoyen Anseele verklaard hebben, dat, als de socialisten aan 't bewind zouden komen, hun eerste werk zal rijn... hunne parle mentaire jaarwedde verboogen. Hebben wij geen gelijk te zeggen dat de roode kopstukken eerst en vooral voor hun eigen belangen zorgen Hunne be langstelling voor de werklieden is enkel oogverblinding dat moet dienen om in de kiezingen stemmen te winnen, anders niet. Wilden rij waarlijk voor den werk man zorgen, zij zouden beginnen met in bunne eigene coöperatieven verbeteringen toe te passen. Maar daar moogt ge naar fluiten I 4 t '1 Gebroken groen krunnt. Groene Pie heeft in t Recht een langdradig factum meêge- deeld in antwoord op de duchtige bol- wassching hem door Leeuwke Plane- quaert toegediend. Pie beweert dat 't Leeuwke zijn eigen bolleken heeft gewasschen want hij geeft hem (Pie) gelijk van voor de geldigheid der kiezing van Da Bunne gestemd te hebben. En dat 't Leeuwke door de rooden lijk een kerstekind in de doekskes is gedaan geweest daar wist hij, Pie, geen gebene dijd christene democratisch woordje van. Groene Pie beweert verder dat bij, als vertegenwoordiger aener volksfop- partij, gehouden was voor de socialisten te stemmen. Dus volgens Pie is het ver schil tusschen de roode en groene socia listen onbeduidend, 't Is wat wij altijd hebben beweerd. Groene Pie kan niet verkroppen dat 't Leeuwke hem van platbroekerij be schuldigt.... Ik, platbroek i roept Pie uit... Ik, platbroek die 45 jaren gazetschrijver ben geweest, die 14 jaren heb gestreden aan t hoofd der volksfopperij. Aangenomen I... Maar wat bewijst dat Dat bewijst dat Groene Pi 3i jaren de catholieke denkwijze niet heeft verdedigd uit diepe overtuiging maar alleenlijk in schijn, om dan de veer tien volgende jaren, gelijk Judas, te ver raden wat men vroeger in schijn heeft aanbeden... Onze broeder Pie eindigt zijn factum met een aan elk den hartelijken goeden dag en een goed en gelukkig jaar 1907. Vroeger was het 1 een ZALIG en ge lukkig jaar. Maar nu heden dag ZALIG Wat zouden de libtralen en socialisten er wel over denken Wat gaat 't Leeuwke op 't factum van Onze Pie antwoorden Laat ons wachten. T GROEN KRAAM ligt zoo zeer gebroken, dat het om zoo te zeggen onmogelijk zijn zal het terug op te rech ten. Al de generaals van eenige weerde van 't groen rommelzootje hebben de pijp aan Merlen gegeven. MM. Ducatillon, Van de Velde van Aspelaere, Van Langenhaecke, de eremijt van Muylem, enz., zijn er sedert lang van onder geschoten M. Lebon, advccaat te Antwerpen, heeft er voor goed rijn botjes aan ge vaagd Leeuwke Plancquaert, is aan 't plan- nentrekken om zich van de helden van Chipka te ontmaken. Nog slecht6 a of 3 snullen laten zich uitbuiten. Algemeen aanschouwt men de helden van Chipka als groene slokops die O stellen en alles meédragen... Men zal zich herinneren In den kies strijd van 1904, bij 't overlijden van M. De Backer, Groene Pie de uitdrukke lijke belofte deed van, zoo hij verkozen werd, jaarlijks 1000 fr. van zijne vergoe ding te gunnen aan de weduwe cn arme weezen van rijn heisas te vroeg over leden vriend. Groene Pie is nu a jaren en zeven maanden volksvertegenwoordiger tegen 4000 frank 's jaars. Wilt ge nu weten hoeveel Groene Pie reeds aan Madame De Backer en hare weezen heeft gegund Raadt eens In 't heel en 't al honderd frank! En om die honderd frank los te krijgen moast Madame De Backer twintig maal naar Aalst komen en een btzoek op Chipka brengen... En zeggen dat het dank is aan de belof ten i* van een pensioen en a* van dui zend frank af te staan van de vergoeding als volksvertegenwoordiger aar Madame De Backer en kinderen dat Groene Pie in de Volkskamer is geslopen. 't Waren afkeurlijke middel.>n zegde men ter Volkskamer... Maar hij z telt er, zetvert er zoo klir.kt het niet zoo botst het en rijft toch jaarlijks 40*0 ballen bin nen en laat Madame De Backer en hare weezen varen alsof hij door geene plech tige belofte gebonden ware. Wat dan nog de kroon spant 't is de groene schaamteloosheid van te durven uitroepen Alles in eerlijkheid en def tigheid is onze leus een eerlijk man houdt zijn woord De coiffeurs van Parijs, hebben in hunne salons een bericht aangeplakt, be helzende een uittrekael van 't verslag, opgesteld door dokter Jacques der acade mie van geneeskunst. Dat verslag heeft betrekking op het uitvallen van het hoofdhaar en de besluitselen, die er uit voortspruiten, rijn van aard om alle per sonen gerust te stellen, die zich met ach terdocht naar een haaikapper begeven, vreezende er cene ernstige kwaal op te loopen ''iehier hat uitwerksel van 't verslag, dat in de Psrijser talons werd opgehan gen Om kort te gaan, wij hebben ge tracht, met aanwending van alle moge lijke middelen, den haarwortel bij gezon de menschen te doen uitvallen. 1 Doch, op hondard proefnemingen was de uitslag hondrrd malen nul. Men moet dus het uitvallen van het hoofdhaar beschouwen als een gevolg van zenuwachtige aandoeningen bij den groei en niet als eene besmette- lijke lssvaal. Dit besluit maakt kort spel met de legende die aan de baarkappers bijna altyd de voortplanting dezer kwaal toe schreef. De Belgische coiffeurs, evenals hunne Fransche stielbioeders, werden menig maal beschuldigd besmettelijke ziekten te hebben overgedragen en, onder voor wendsel van microbenwerende dienst (service-antiseptique) werden zij genood zaakt, zich groote onkosten te getroosten, ten einde de voortplanting te keer te gaan van kwalen, die niet eens besmette lijk zijn. Het zou nuttig blijken dat ook de Bel gische coiffeurs hunne kliênten nopens dit geval gerust stelden, door hen de waarheid onder oogen te brengen en daarom is het voorbeeld door de coiffeurs van Parijs verstrekt, hier wel navolging waard. D. Werklieden van beide geslachten, Zon* dag x3 Januari om 3 </t uren greote ver gadering in de Jongenspatronagie Moor- salbaan. Iedereen weze op zijnen post om te hooren spreken over belangrijke sociale kwestiën. Verscheidene premiën zullen verlot worden. M A GA Z I J N van BEHANGPAPIEREN en allerhande --MEUBILEERING Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 39, Korte Zoutstraat, 39, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening Vorige lijst fr. 10.00 Mr& M*Ach. Eeman sn zonen, Aalst, 5o,oo Mej. Jeannette Haegeman, Aalst 10,00 Mej. Constance Haegeman,Ninove 10,00 Onbekend, Aalst 50,00 Eene diestmeid Om den zagen over Frankrijk te bekomen 3,00 A. D. C. Eecke, So,00 G. D. C. Machelen, 5o,oo L. D. C. Aslst, 5o,oo M. D. C. 5o,oo Priesterlijke beroemingen Bisdom van Gent* Zijne Hoogw. heeft benoemd Onderpastoor te Sint-Laureyns, den E. H. Spitaels, G.f coadju'or te Óombergea; coadjutor te Oombergen, den E. Heer Taeleman, oud-coadjutor te Impe. Creemboter. Markt van Zaterdag 13 Januari 1907. 107 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,40 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 379 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3334 kilogr. J. M. f J. T. Kerk der Religieuzen Karmelitersen, te Aalst. ter eere der XYI Karmelitersen, Martelaressen te Compiègne, zalig verklaard, den 37 Mei 1906. Zondag 30 Januari, om 5 uren 's avonds Veni Creator en plechtig Lof, Vlaamsch Sermoen en Lofzang. Maandag ai Januari De eerste Mis, ten 6 uren te 9 uren, de solemnele Mis, door den Z. E. Heer Kannunik Roz- landts, Fransch Sermoen en Lofzang ten 5 uren, Vlaamsch Sermoen onder hel plechtig Lof en Lofzang, Dijnsdag 33 Januari De eerste Mis, ten 6 uren ten 9 uren, plechtige Mis, gezongen door den Z. E. Pater E. Mar- chal, Rector van het Sint-Jozefscollegie te Aalst, Fransch Sermoen er. Lofzang ten 5 uren, plechtig Lof, Vlaamsch Ser moen en Lofzang. Woensdag 23JanuariDe eerste Mis, ten 6 uren ten 9 uren, plechtige Mi», gezongen door den Z. E. Heer Strobbe, Bestuurder der Theresianen, Fransch Sermoen en Lofzang ten 5 uren, plech tig Lof, door den Z. E. Pater Provin ciaal der Karmelieten, Vlaamsch Ser- mo«n, Te Deum en Lofzang ter eere der Gelukzalige Martelaressen, Da Fransche Sermoenen zullen gepre dikt worden door den E. P. Andreas, *n de VUamsche Sermoenen door den E. P. Petrus d'Alcantara,beiden ongeschoeide Kirmelieten,uit het klooster van Brugge. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd 3o goede Breisters 1 Drukkeragast 3 Kleermakers, volle gasten en 1 leerjon gen 1 schoenmaker, halve gast en 1 leer jongen 1 Vuursmid en 1 halve gast. Vragen werk. 3 Buraalbadienden 1 Koetsier of Voer man. Toestand van 1 tot i5 december 1906. De muilplaag is bestatigd in de vol gende gemeenten onzer Provincie. De veite cijfer achter den naam van elke lokaliteit geplaatst duidt het getal aan der besmette stallen de andere cijfers, het getal aangetaste dieren r runddieren, g geiten, s schapen, v varkens) Provincie Oost-Vlaanderen. Aalst, 1 ir.; Auwegem, 54, 34 r.; Baesrode, 11 r.; 1 g.; Deftinge, 54, 6 r.; Erpe, 1to r., 3 v.; Hamme, 1 1, 73 r., 3 g., s5 v.; Hofstade, 1, 3 r.; Huys.se G, 33 r., 3 g., 5 v.; S. Maria Lierde, 1, 3 r.; Loochristy, 1, a8 r., 110 s 9 v.; Moer- beke, 1.8r.; Ninove, 1, 9 r., 3 v.; Oultre, 1a r.; Paricke, 54, 4 r., 2 v.; Ressegem, 14 r., 1 g.; S. Anlelinckx. 3, 12 r., 2 v Sarlardinge, 1, a x.; Sleidinge, -4L, 54 r 144 s., 8a v.; Waas munster, 4, 12 r., 3 g., 2 v.; Wanzele, 6, 19 r., i5 v en Zele, 8 49 r., 34 v. Total :at gemeenten, 59 stallen, 354 r., 254 s., 9 g., 171 v. Plaataeli jke indrukken. Er is altijd iets ongedwongens en recht zinnigs in hetgeen ons een inwoner van Aalst zelf zegt en dat nooit nalaat de hier- verblijvende menschen belang in te boe zemen. Daar er wekelijks zulke eerlijke bewij- in onze plaatselijke bladen verschijnen, is er iets meer overtuigend Mr.J. De Vijlder, 2 Peperstraat te Aalst zegt oni Sedert twee jaren leed ik aan de nieren, 's nachts had ik vreeselijke pij nen, die mij 't slapen beletten en 's mor gens stond ik gebroken engansch stijf op, ik had dikwijls veel moeite miju wsrk te doen en ik verzwakte, ik was mistroostig en wist niet meer wat doen, toen men mij de Foster pillen voor de Nieren t ver kocht bij Mr De Valkeneer, apotheker, aanried, en ik beproefde ze aai.stonds. Goed bevjel het mij, want na verloop van vijf dagen voelde ik mij reeds veel be ter en veertien dagen later waren al mij ne kwalen verdwenen en zulks tot mijne groote voldoening. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Een geneesheer van groote faam heeft zekeren dag verklaard dat de nierziekte de noodloltigste ziekte was uitgenomen de tering. De reden daarvan is dat de kentsekens van de nierziekte meestentijds verwaarloosd of m«t andere ziekten ver ward zijn, terwijl dat de nierziekte steeds erger en erger aangri>eit en zich ontwik kelt totdat zij eindelijk zeer ingeworteld is. Mijd U dus voor het minste teeken van nierziekte, handelt vandaag zoolang er nog tijd is, want morgen zai het misschien reeds te laat zijn. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn êenig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men Lan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr.' 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engel- ■che Apotheek Ch. Dclacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het haudteeken James Foster op elke doos. D. A. 24. Onbekende dieven hebben te St- Lievens-Hauttm, wijk Bocstale,gastolen: 8 vette konynen bij Cyriel D'Hanvers het waschgoed bij de Wed. Brtckeniar en Jan Van den Spiegel. BORSBEKE. Zoo erg niet. Door sommige bladen is gemeld dat hier een moorddadig gevecht heeft plaats ge had. Het slachtoffer zou den schedel opengekapt zijnen in hopeloozen toestand verkeeren, de dader zou gevlucht zijn. Er is wel iets gebeurd maar 't is ge- lukkiglijk zoo erg niet. 't Is weeral een drankdrsma dat geene erge gevolgen zal na zich slepen. 't Was al laat in den avond en J.-B. Nuyttens was beschonken Nuyttens is jonkman hij is soldaat geweest als vrij williger en hij is nogal liefhebber van 'nen borrel. En tens verwarmd zijnde, is hij maar moeielijk te bekoelen. Zoo wat aangeschoten zijnde, trad hij in de herberg van J.-B. Goessens, her bergier en slachter, en maakte nog al beslag. Dat begon den baas te vervelen, die Nuyttens verzocht er van door te trekken. Nuyttens was niet gewillig en er ont stond een twist. Ten einde geduld bracht Goessens aan Nuyttens eenen slag toe op het hoofd, zoodanig dat Nuyttens ten gronde viel buiten kennis. Nuyttens verloor veel bloed, werd in een geburenhuis gedragen en men liep om den geneesheer van Herzeele. Deze verbond de wonde. Na eenen dag, twee of drie, kon Nuyt tens opstaan, en nu is hij reeds voor goed op de been. 't Is zoo nog htt beste ook. Goessens is een gehuwd man en vader van familie. Niemand is gaarne last aangedaan in zijn eigen huis. DENDERWINDEKE. Doo- delijke afloop. De genaamde Goos- sens, die op i3 November laatstleden eene messteek ontving hem toegebracht door den genaamde Kcstermans, komt te overlijden. Kestermans is nog altijd opgesloten te Audenaarde, in afwachting dat hij voor he t assisenhof van Oost-Vlaanderen zal verschijnen Dankbetuiging. Mijnheer Leonhard TIETZ en de Bestuurders, diep getroffen door de talrijke blijken van deelneming, waarvan zij cn hunne bedienden het voorwerp zijn geweest, tijdens de jongste brandramp betuigen aan de Brusselsche bevolking, aan gansch het land en aan de Vreemdelingen hunne vurigste bedankingen. Al de maatschappijen en ook de lief dadige personen, welke, uit eigene bewe ging, feestontwerpsn of inschrijvingen ten voordeele der bedienden ontworpen had den, hebben alhoewel hunne milde tus- schenkomst afgewezen is, recht op gansch onze erkentelijkheid. 20 Het huis Leonhard Tietz heeft de gebouwen, tegenwoordig door de Gran- des Galeries Beiges bezet, Nieuwstraat, r,'1 36 en 38, overgenomen, (deze, zooals men weet, zullen zelfde straat nr i5, overgebiacht worden), in afwachting dat het huis Tietz, een gebouw in verhou ding met hare belangrijkheid aangekocht hebbe. Het huis Leonhard Tietz, zal van Maandag aanstaande, 14 Januari, met de volledige an gansche liquidatie van al de artikels welke zich tegenwoordig in de schabben der Grandea Galeries Beiges bevinden, aanvangen. Deze artikels zullen aan zulke prijsen verkocht worden dat gansch de stock weldra zal uitgeput zijn, en zoo zal men van af i5 Februari, het ongeduld der klanten, door den brand der volksmaga- zijntn in hunne aankoopsgewoonten zoo gestoord, kunnen voldoen. Al de keuzon in al de artikels zullen tegen i5 Februari volledig zijn de prij zen zullen, zooals vroeger, de laagste zijn die er bestaan. Ziedaar een nieuws dat aan onze leze ressen plezier zal doen. 49,350. In den nacht van Woensdag tot Donderdag hebben de diever. hunne rol gespt eld te Eveigem. Zij hebben vooreerst een bezoek ge bracht bij vrouw Leonia Havermate. Deze woont nevens het huis van M. Des. De Weerdt en houdt eenan vletschwinkel. De dieven wisten dat er in een hok een varken gesloten zat en waren er op uit om het beestje mee te nemen. Het hondje van M. De Weerdt heeft de dieven in hun werk belet. Door zijn gedurig geblaf, zijn de die ven op de vlucht gegaan, maar hebben het diertje eerst den hals afgesneden. Toen M. De Weerdt Donderdag mor- gend beneden kwam, vond hij den kreng van het hondje in den hof liggen, en wat verder den kop. Op dc wijk Den Akker, bij de weduwe De Weerdt, zijn zes schoone konijnen gestolen en bij Criel hebben de dieven het huis afgezocht doch niets gevonden. De bewoners hebben niets verdachts ge- aoord. In de Kapellestraat zijn de dieven in het huis gedrongen van juffer Marichal De juffer, gerucht hoorende, deed dc elektrieke bel werken en de dieven sloe gen op de vlucht. Zij hadden reeds een aantal voorwerpen gareed gezet in de keuken om mede te dragen. Eanige huizen verder, bij den wagen maker, hebben rij al de kiekens gestolen en in de Statiestraat bij den bakker, wil den rij ook inbreken. De zoon echter, gerucht hoorende, wekte zijnen vader en riep hem toe Vader, pak eenen revolver, Dit hoorende sloegen de schelmen op de vlucht. Onnoodig te zeggen dat men zich hier in de tegenwoordigheid bevindt van eene goed inricbte dievenbende. Een streng onderzoek is geopend. Men heeft ongelukkig geen spoor der dieven. DAAR de uitgave van onzen agenda niet werd gedaan volgens onze aandui dingen beeft het beheer van den BON MARCHÉ, Nieuwstraat, te Brussel, be sloten hem kosteloos aan zijne klanten aan te bieden. De personen die den agenda gekocht hebben worden verzocht hem weder te sturen tegen terugbetaling. 49,219. Kloeke ouderlinge. Te Wacken, bij Kortrijk, gaat men morgen Zondag eene honderdjarige viiren, doch de groote openbare feesten zullen eerst in den zomer worden gehouden. Den i3 Januari 1907 zal het juist 100 jaar geleden zijn dat Rosalie Villers geboren is. Te dezer gelegenheid zal er dien dag, om 10 uren, eene plechtige dankmis ge celebreerd worden, ter eere der ioojarige. Rosalie Villers is gehuwd geweest met K. Mortier; zij heeft vijf kinderen gehad, waarvan een nog in leven is, eene doch ter van 61 jaar, welke bij hare oudi moeder nog is, maar zij heeft ook nog tal van klein- en achterkleinkinderen. Rosalie Villers of beter Zaleken Scha pers, zooals men haar te Wacken noemt, mag zich nog altijd in eene allerbeste gezondheid verheugen en spreekt met groote liefde over de lang vervlogene tijden. Dat is nu eene wel zei ovar een paar dagen de kapitein Van Damme, dat is nu eans wel sinds ik bij de blauwen ben is het de eerste maal dat er in mijne compagnie, met zulk een slecht weder, geen man ontbreekt. Juist, mijn kapitein, antwoordde de ad judant maar op 't bevel van den colonel heeft men ter beschikking van alle bur gerwachten zoovele Fay's echte Sodener mineraal. Pastillen gesteld, als zij er begeerden, en sinds dien zijn er noch ver kouden noch zieken meer De doos van Fay's echte Sodener Mineraal Pas tillen kost maar fr. i,25 en wordtin alle apotheken en drogerijen verkocht. Algemeen depot F. Bruner, agent der Fay's echte Sodener mineraal Pastil len, i3, Magdalenastraat, Brussel. De socialistische partijvergadering, woensdag avond te Gent gehouden, heeft met algemeene stemmen min 3 en 6 ont houdingen de verbanning van De Bruyne en P-audewyn uitgesproken. Nu gaan wij het schouwspel beleven dat zij elkaar vrijer in hunne bladen zul len kunnen uitschelden. Ja, de Gentsche werklié betalen voor nuttige dingen proceskosten, intrigen, personaliteiten I... Ze zijn in goede handen, de sukke laars In den nacht van dinsdag tot woens dag, rond 12 1/2 uren, keerden drie hee- ren te Leuven langs de St-Michielssiraat, huiswaarts. Nauwelijks waren zij voorbij de wo ning van Mgr Coenraerts, onder-rektor der hoogeschool, of ze ontwaarden eene groote klaarte onmjdddijk gevolgd door eene vreeselijke ontploffing. Zij keerden onmiddelijk op hunne stap pen terug en bemerkten dat de poort van tiet huis van Mgr Coenraets beschadigd was. Een aanslag had plaats gehad. De policie die middelerwijl ter plaats kwam, stelde dadelijk een onderzoek in en stelde vast dat een ontploffingstuig in de brievenbus van het huis was g> stoken. Ze vond nog de scherven der doos. De aangerichte schade is gering. Snif- en Naailessen voor Pamen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe C. Bonner-Van den Broeck, gediplomeerde Snijstcr, Aalst, 27Brusselsche straat, 27, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegravuren, enz. Een vreeselijk ongeluk heeft in den nacht van Zondag tot Maandag plaats gehad in eene nederige hoeve, gelegen op het grondgebud van Coxijde. De pachter, Jan Van Nieuwenhuyse, 61 jaar, leefde alleen op zijne hoeve en zorgde gansch alleen voor het voederen van zijn vee en hst bewerken van een stuk land dat hij bezat. Een landbouwwerkman uit de buurt, de genaamde Louis Verstrae- ten, wilde hem Maandag een goeden dag wenschen. De deur der kamer stond open en hij trad binnen. Een vreeselijk schouw spel trof hem. De arme man lag met het gelaat ten gronde en was bijna geheel verkoold. Men vermoedt dat hij met eene brandende lamp in de hand zijne dieren zal hebben willen voederen en gevallen zijn. Da lamp zal dan ontploft zijn en geheel door vlammen omringd, zal de ouderling een vreeselijken dood hebben gevonden. Het is te verwonderen dat het vuurde geheele hoeve niet heeft vernield. Over het geheim van Tubbeke is nog geen nieuws. De opzoekingen in de Senne leidden tot niets. Men heeft echter op verschillige plaatsen klcedingstukken van het meisje gevonden, en op eene dezer plaatsen heeft men in den weeken grond sporen eener worsteling meenen te zien. Een meisje van 23 jaar to Meenen, dat zich zeer slecht gedroeg,het ouderlijke huis verlaten had en eindelijk weer thuis wilde komen, werd door haren vader afgewezen. Dit maakte haar zoo woedend dat zij den ouden man aanviel en hem ten gronde sloeg. De geburen en een dokter bevonden dat zijn been gebroken was. Het meisje dat in staat van land- looperij verkeerde, is nu naar een bede- laarsgesticbt gebracht. In het huisgezin Tagon, te Aalter, waar de moeder ove: eenige weken stierf, heerebst onophoudelijk twist tusschen den vader en zijne twee oudste zonen, twee gepantenteerde wildstroopers. Dijnsdag avond hadden zij, terwijl vader Tagon afwezig was, twee van zijne konijnen gestolen en gebraden. Toen de beestjesopgeëten waren, kwam de vader vergramd in huis en gebood de twee zonen het huis te verlaten. De oudste wierp tweemaal zijnen vader ten gronde, de tweede sloeg op vaders hoofd met een stuk hout, waarin een nagel zat. De derde, een gebrekkige van nauwe lijks vijftien jaar, met slechts één been, sprong met zijne kruk toe, stak rijn mes eerst in den schouder van den oudsten broeder en toen zes maal in den linker schouder van den tweede. De vader is aan het hoofd erg gekwetst. Allen zijn ten bureele van policie ge bracht. Het parket is vtrwittigd. Donkere wolken hangen weer boven het zwarte Walenland. Naar aanleiding van den moord op den porion Van Erschot, heeft het parket ver volgingen ingespannen, huiszoekingen ge daan, schriften in beslag genomen, die naar arnarcltisme roken en de leiders van de nachtelijke meeting in bewaring gehou den. De werkstakingen breidsn zich uit en, ofschoon er Woensdag geene nieuwe aan slagen of oploopen gesignaleerd worden, mag men zich er toch «an verwachten dat dezen of genen dag de poppen aan het dansen zullen geraken. De dreigbrieven, die voortdurend wor den gezonden aan de werkleiders en fa briek toezichtcrs zeggen genoeg dat men hier meteen volledig stelsel van schrikaan jaging af te rekenen heeft. De socialistische pers, beschaamd om dat in hare Maisons du Peuplb gastvrij heid verleend werd aarx de ophitsers tot moord, aan de leiders der zwarte mee tings heeft echter geen woord van blaam voor de leiders, noch voor de plichtigen. Zelfs de feiten vermeldend, spreken zij nog slechts in voorwaardelijken vorm a men zou of men zegt of a het zou wel kunnen zijn dat enz. Het spreekt van self dat die feiten nieu we stof zullen geven tot de bespreking der afschaffing van artikel 3io. De eenen zullen zich op de feiten steunen om de be paling te behouden, de anderen om ze af te schaffen. Vooral schijnt men de zoogezegde zwar te meetings of donkere meetings te vree zen, omdat zij des nachts gehouden wor den en men er spreekt door eene buis of in een ton, om de stem van den spreker onherkenbaar te maken. En dat de reeds weken durende stakin gen niet van aard sijn om de werkliên tot kalmte aan te zetten, spreekt van zelf. Die van Grand Conty, tot welke ver moorde dc porion behoort (en vermoede lijk ook de moordenaars), duurt reeds twee maanden. Een bagatel gaf er aanleiding toe, na melijk, de weigering van de werklieden om, bij het neerdalen, met meer dan zea man in den ophaalbak te gaan, terwijl het bestuur het getal op acht bepaalde. Nu dient gezegd te worden, dat de werkliên bij het ophalen zoo nauw niet zagen en zij elkaar letterlijk verpletterden, om zooveel te eerder boven te zijn. Voor den goedemannenraad kregen de werklieden ongelijk en van daar de sta king. De staking van Marchiennes, die reeds zes weken duurt, omvat, 1200 man. Hier is zij veroorzaakt door het feit dat, onder de oogen van liet bestuur, de partijleiders van de werklieden het vertoonen van een lidboekske bij de socialistische syndicaten eischten. Eene volledige politieke tirannie dus, die aan de werkliên,tegen gemiddeld 6fr. per dag, nu reeds over de 20.000 fr. aan arbeidsloon doet verliezen. Nadere bijzonderheden. Woens dag htbben de geneesheeren eene opera tie beproefd op Van Erschot, het slachtof fer van den socialistischen moordaanslag te Courcelles. De kogel is niet kunnen uitgehaald worden maar toch hopen de dokters, hem in 't leven te houden. Eene bende stakers van 800 man, toe- hoorende tot de gemeenten Monceau- Bayemont en Grant-Conty is van Mar- chtenne Daar Jumet getrokken om de andere werklieden tot staking over te halen. Een wachtmeester en zes gendarmen kwamen ter plaats, om de nijverheidsge stichten te beschermen langs den weg gelegen op het grondgebied van Mar- chienne. De gendarmen van Jumet gin gen de bende te gemoot tot aan de kool- putten. De mijn te Monceau heeft ook bewa king gevraagd. De gendarmenposten zulten denkelijk versterkt worden. Het parket van Charleroi heeft te Jumet in het huis van den anarchist Kuinif, die met zijne vrouw gevlucht is, eene menigte brochuren, dagbladen en boeken van anarchistische strekking in beslag genomen. Het zelfde gebeurde in het Maison du Peuple te Gosselies. Al de mannen, die er in huis waren, werden afgetast. De socialistische bladen hebben schoon te bewecren dat de leiders de kalmte preeken, het is niettemin waar dat er voortdurend dreigbrieven worden gezon den aan porions en andere mannen, die aan de staking geen deel nemen. Een weduwnaar van 's Gravenbra- kel, vader van twee kinderen, een knaap je van 9 en een meisje van 6 jaar, was voor de tweede maal getrouwd met vrouw Van Bever. De geburen bemerkten spoe dig dat de vrouw de kinderen onmensche- lijk sloeg en dat zij ze op straat joeg, terwijl zij tot laat in den avond met haren man iu de herberg zat.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2