Donderdag 17 Januari 1907 5 centiemen per nummer 579te Jaar 5914 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vergunningsrecht. SiEN en ander. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, vooropte betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 3i, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK «VJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 16 JANUARI 1907. Dank zij het aanhoudend aandringen der catholieke Vereenigingen, van de ca- tholieke Senateurs en Volksvertegenwoor digers, heeft het Ministerie eindelijk aan- kondigd dat er weldra een wetsontwerp zal neêrgelegd worden tot wijziging der wet betrekkelijk het vergunningsrecht. Wat het aangekondigde wetsontwerp zal bepalen, kan wellicht afgeleid worden uit het schiijven dat daarover in Le Journal de Bruxelles wordt nuêge- deeld. Men bemeike wel dat bedoeld Brussel- sche orgaan aanzien wordt als het offi cieus orgaan van den heer Minister van financiën de Smet de Naeyer. Dit schrij ven luidt als volgt a Men weet hoeveel betwistingen de toepassing der wet van 19 Augustus 1889 heeft uitgelokt en in welke maat zij ge diend gediend heeft in d« kiesstrijden. Doch men heeft geen voldoende juist denkbeeld van den invloed dien deze wet heeft gehad op het getal en den aard onzer drankslijterijen, In 1889 bestonden er in België slechts 6,089 herbergen waar alleen bier of ge giste dranken werden verkocht (bierhui zen). Het getal der slijterijen van sterke dranken, was i85,o36. In 1906 telde men 92,390 bierhui zen. Er waren 116,723 slijterijen van sterke dranken, waaronder 44,772 aan het vergunningsrecht onderworpen en 71,951 vrij van dat recht. 1 De vergelijking dezer cijfers is, in meer dan één oogpunt, belangwekkend. Zij stelt vooreerst vast hoe lang het voor recht, door de wet van 1889 aan de oude herbergiers toegekend, blijft voortduren. Zij bewijst ook dat de verhouding der herbergen met het getal inwoners weinig verminderd is. Indien men al de herbergen, van welken aard ook, te za- men telt, stelt men vast dat er in 1889, in België, ééne herberg was voor 33 inwo- woners. Terwijl de verhooging van het ac- cijnsrecht op i5o frank per hektoliter, vergezeld van de propaganda tegen drank misbruik waarop de matigheidsgenoot schappen, gesteund door de openbare besturen, zich toeleggen, het cijfer van het verbruik aanzienlijk hebben doen verminderen is het getal der herbergen □iet verminderd. 45* Vervolg. De lichten der lusters en muurkande labers werden tot het eindeloozè weer kaatst in de spiegels. Het gepraat en de gezelligheid werden opgewekt door alle mogelijke middelen. Liefhebbers van whist of schaakbord vonden de talrijke speeltafels steeds ge reed staan twee pianos eene in een aangrenzend vertrek en de andere aan het einde der groote zaal stonden altyd open en waren steeds voorzien van cenen rij ken keus der nieuwst verschenen muziek stukken, werken der groote meesters, naar keuze van jonge lieden of andere van jaren. Langzamerhand raakten de salons ge vuld. Hier en daar werden groepen ge vormd. In de eene praatte men levendig en vroolijk in de andere met het bijzonder voorbehoud, dat eigen is aan degenen, die doorgaans gereed zijn een min allc- daagsch gesprek te voeren. Met Stefaan op eene sopha gezeten, leende de jonge markies slechts met ver strooidheid het por aan het gesprek van zijnen vriend. En, elke maal als de bel het binnentreden van nieuwe bezoekers* fanknndigde, wendden zijne blikken zich Voorzeker hebben de herbergen waar enkel bier verkocht wordt op de openbare gezondheid de verderfelijke uit werksels niet welke de slijterijen van sterke dranken medebrengen. Doch ieder een weet dat in vele herbergen van de eerste soort (zoogezegde bierhuizen) de alkool in 't geheim verkocht wordt. Van den anderen kant is het al te groot getal herbergen in zichzelven eene maatschappelijke plaag. Het groothertogdom Luxemburg heeft door eene wet van 18 Juni 1898, een gelijk regiem ingevorr voor al de slijterijen van dranken, '1 zij dat het ge giste dranken geldt, zooals genever en brandewijn. Al die slijterijen zijn, te rekenen van het in werking treden der wet, onder worpen aan eene openingstaks, verschil lende van 200 tot 1,000 frank, volgens de belargrijkluid der siktie. Deze ope ningstaks sluit de jaarlijksche of vergun ningstaks niet uit, door de wet van 2 Maart 1885 bepaald op 3o tot 125 frank, volgens de sektie. In de Seraatzitting van 20 Decem ber 1906 heeft M. de graaf de Smet de Naeyer dat stelsel geprezen, dank aan het welk het groot-hertogdom nog slechts éénc herberg per 75 inwoners telt. x Men mag voorzien dat or.ze wetgeving zich zonder veel tegenstand zal aanslui ten bij het instellen eener openingstaks op de nieuwe herbergen. Verscheidene gemeenten hebben reeds dien weg inge slagen. Op voorstel der catholieke raads leden heeft St-Gilles-bij-Brussel verleden jaar een dergelijk voorstel aangenomen. Tezelfdertijd als de nieuwe herber gen eene openingstaks zullen moeten betalen zal het betamen ze strenge voor waarden op te leggen, zoowel wat de zedelijkheid der herbergiers, als wat de gezondheid der lokalen aangaat. Onzes inziens zou de gelegenheid gunstig zijn om nog eene andere hervor ming te bestudeeren die, zonder de ver- kregene rechten te schaden, een nuttigen v.eerslag zou hebben. Wij willen spreken van de beperking van het getal herbergen. Geene machtiging tot het openen eener nieuwe herberg zou mogen verleend worden in eene gemeente waar het getal herbergen eene zekere verhouding zou bereikt hebben, bij voorbeeld ééne her berg voor 75 inwoners. Wel is waar is er geene volstrekte be trekking tusschen het getal herbergen en de uitbreiding van het drankmisbruik. Doch het ware kinderachtig te betwisten dat er tusschcm beide eene zekere verhou ding bestaat. Wie, bijvoorbeeld, kent het met zichtbare belangstelling en ongeduld naar de breede ingangdeur. Vera, thans gravin Renoslaw, bemerkte de twee vrienden en nam plaats in hunne nabijheid in der. hoek, waar zij zich had den teruggetrokken. Zij had er een waar genoegen in, den zoon van eene vriendin terug te zien, wiens vertrek zooals men zich herinneren zal zoo kort eene der grootste gebeurtenissen van haar leven was voorafgegaan. Re :ds het tweede bezoek van den jon gen diplomaat was voor deze goede en getrouwe vriendin zijner moeder geweest met haar had hij lang gesproken over het verleden en, wellicht zonder het te wil len, haar zijne plannen voor de tcekomst ontsluierd. Een hartelijk gesprek was ook nu ont staan tusschen onze drie personen, ge sprek waarvan een groot deel Eleonora betrof, toen men eindelijk de namen van generaal Wladirolf en zijne dochter aan kondigde. Dit verstomde het gesprek in de afge zonderde groep. Louis verborg zich cenigszins achter de gravin en Stefaan staarde, ondanks de ontroering, die zich van hem meester maakte en zich zelfs op zijn gelaat aftee- kende, het nieuw gekomene paar met de grootste belangstelling aan. Eleonora had den arm losgelaten van haren vader die, door den prins verwel komd, dadelijk naar de groepen geleid werd, waar mee zijne tegenwoordigheid gebruik niet van hel rondgaan, dat zoo wel in de stad als op dén buiten bestaat en waarbij, in elke nieuwe herberg welke men binnentreedt, de drinkpartij opnieuw begint Wij houden het er voor dat bedoeld schrijven naar alle waarschijnlijkheid de zienswijze uitdrukt van den heer Minister van financiën en hierom roepen wij er de aandacht op in der belanghebbenden. EEN SPREKEND FEIT. - M' Ra- bier is ondervoorzitter der Fransche Ka mer, Mr Rabier heeft eene dochter die ziek is. Om deze zieke te doen verzorgen heeft de volksvertegenwoordiger van Orléans, zich gewend tot eene Congregatie, die gdukkiglijk nog niet verjaagd is, en ge vraagd dat men eene Zuster van Liefde sou doen komen. Het personeel dier Congregatie is niet talrijk. Ook hebben zij reeds dikwijls de aanvraag van zeer goede catholieken van de hand gewezen om eene verpleegster ten huize te zenden. Nochtans op de aan vraag van Mr Rabier, anti-catholieke volksvertegenwoordiger, lid van den bloc verslaggever der wet tegen de kloosterlingen, hebben zij spoedig eene Zuster afgestaan. Mr Rabier wierd dus gediend en naar het schijnt nog al goed want hij houdt niet op den ijver, het geduld en de zelf opoffering der Zuster op te hemelen. Iets springt nochtans in 't oog Waar om verkiest die papenvreter de verzor ging der Zusters boven die der leeken, hij die overal, in de kamers, op de tri buun luid lucht geeft aan zijn anti-catho- licismus Waarom indien hij de Zusters verkiest, geeft hij aan zijne medemenschen die van hetzelfde gedacht zijn, niet hetzelfde voordeel Indien hij het betreurenswaardig vindt dat er Zusters in de hospitalen en gestich ten van krankzinnigen zijn, waarom dan zelf het slecht voorbeeld geven met er eene te vragen r O, die liberale logiek I De Bananen. Een Ameri- caansch geleerde schrijft dat de bananen de vrucht der toekomst zijn, de vrucht welke het menschdom van den honger dood redden zal, als alle andere gewassen van onze planeet zullen verdwenea zijn. verlangde. Zonder verlegenheid, met den zwii r en «le gemakkelijkheid, eigen aan de personen, die in de voorname wereld 't huis zijn, stapte zij de zaal door, aller eerst naar het whisttafeltje, waar de huis meesteres zich bevond. Zij nam de hand aan, die de prinses haar, met een vriendelijk lachje volgens het in zwang zijnde gebruik, toestak, om die, zich buigende, aan hare lippen te brengen. Dan bleef zij naast het speelta feltje staan als om met eentn dwalenden blik, de aanwezigen in oogenschouw te nemen en hier met eenen hoofdknik, daar met eenen glimlach de groeten die haar van links en rechts werden toegestuurd te beantwoorden. Zij droeg een kleed van bleek-rood crepon, geborduurd met kleine tuiltjes pompadour hare lange, licht-kaslanje- bruine haarvlechten vielen zwierig op hare schouders en deden zoo hare schoone gelaatskleur des te meer uitkomen. Voor alle sieraad droeg zij eene roos, in het haar, een dunnen gouden ring om den rechterpols en aan den rechter schou der een strik van blauw lint, waurop het diamanten naamcijfer, haar herkennings- teeken voor den rang van eerejuffer der keizerin. De piano in de aangrenzende zaal liet zich hooien. Een jong muziekant liet de eerste too- nen hooren van den Lof der Tranen, van Schubert, omschreven door Listz. Eene schaduw van droefgeestigheid De bananen worden op gemakkelijke wijze voortgeteeld. Vijf-en-twintig jaren geleden was de vrucht onbekend te Costa Rica. Thans wordt zij ir geplant en, enkel de op brengst van drze kleine republiek, is meer dan voldoende om het derde der bevol king van den aardbol te voeden. In 1904 werden 6 millioen regimen bananen uitgevoerd. Van den anderen kant is de helft van den aardbol geschikt voor de bananen teelt. Wat de opbrengst betreft, per hec- taar geeft de banaan i33 maal meer dan •le aardappelen. Een hectaar bananen kan 200,000 kilos voedingstof opbrengen. Gelukkige kerels die bananenetera I Vermogen van «len Gods dienst. In het hart van ieder mensch ligt een ingeboren verlangen naar geluk welk hij zoekt in God ofwel in hem zeiven en wat hem omringt. Zoekt hij dit bij God, Wie alleen zijn waar geluk kan uitmaken, dan vindt hij rust, vrede, liefde, deugd Zoekt hij het integendeel buiten Hem, in zich zeiven of in de schepselen, zoo wordt hij eeD onge lukkig slaaf van den hoogmoed, de wulps heid en andere ondeugden welke hem tot rijn ongeluk leiden. Het getal nochtans der goddeloozen die op het einde huns leven met terug komen en wenschen eene troostelijke eeuwigheid in te treden is klein Diderot verlangde bij zijne dood eenen priester om zijne biecht te spreken zonder mij, zeide Condorcet sprekend van d'Alem- bert, zoude hij ondergeduikt zijn de aartskelter Voltaire, volgens Dr Tronchin, in zijne woede-razernij-aanvallen liet dan eens dezen akeligen kreet hooren Eilaas I ik ben verlaten door God en door de menschen zijne hoogmoed was zoo ver gestegen dat hij vol nijd en af gunst zegde Gelooft gij dat ik veel lijd inet God aanhoudend te lasteren Zou Jesus-Christus meer verstand hebben dan ik Rousseau eveneens was zinneloos van hoovaardij zoodat het soms wel ge beurt dat de terugkeer van goddeloozen moeilijk ja zelfs onmogelijk bijna wordt door de langdurige twijfels, vrijwillige dolingen wordt de rechte rede zoo ver duisterd, verblind dat die afgedwaalden niet meer vermogen het ware licht te zien en alzoo in eindelijke verblindheid deze wereld verlateu.. X. Y. Werkm. teekende zich op haar gelaat af, bij het hooren van dit stuk. Toch wilde zij zich naar de plaats begeven, waar de quatuor gevormd werd, toen zij, het hoofd om wendend eenige stappen van daar, Ste faan en gravin Renoslaw opmerkte. Een straal van vrengde vertoonde zich nu op het gelaat, dat een oogenblik te voren door eene wolk dreigde overtogen te worden. Naderend nam zij plaats in eenen leeg- staanden zetel en kwam zoo rechtover den canapé zitten, op denwelken Stefaan en zijn vriend gezeten waren. Eleonora drukte hartelijk de hand, die de gravin haar toestak, en twee vingers reikende aan M. Orlof, beklaagde zij zich over hem, omdat hij dien namiddag vruch teloos had doen wachten naar de muziek van les huguenots, die hij haar stellig beloofd had. Ik meende u vergiffenis te vragen voor mijne nalatigheid, maar ik stond er nu op, dat de plichtige, hij, die er de schuld van is, u zelf zijne verontschuldi gingen aanbood, antwoordde Stefaan met eenen glimlach Louis aanduidend. Deze stond op en stamelde eenige woorden. Het jonge meisje, dat in het begin niet had gezien dat deze derde persoon tot 't gezelschap behoorde, werd rood en groette zonder spreken dengene dien men haar voorstelde, wendde zich weer tot de gravin en praatte met haar nog eenige stonden half luid voort. ESPERANTO. val de algemeenc wereldtaal dit maal gelukken Het is buiten twijfel dat het Esperanto, sedert eenige jaren, eene groote uitbrei ding heeft genomen. In alle landen, zelfs in Japonië, worden er tijdschriften in het Esperanto uitgegeven Wel een degelyk bewijs dat de taal van Doktor Zamenhof overal bijtreders heeft gevonden. De Esperantisten hebben reeds twee algemeene vergaderingen gehouden, eene te Boulogne a /Zee en eene te Geneve, waarop meer dan duizend personen tegenwoordig waren. In België bestaan er esperantische groepen te Antwerpen, Brussel, Leuven, Luik en Verviers, in welke steden ook avondlessen zijn ingericht. Het Ant- werpsch stadsbestuur heeft daarvoor zelfs een subsidie van 3oo ir. toegsstaan. MISLUKT SCHANDAAL. Het gerucht was in omloop gebracht dat mén bij de zwartzusters te Rupelmonde, twee millioen gestolen had, waarvan 5oo,ooo frank in bankbillettcn. Dit was koren op den antiklerikalen molen. Het ging er 'nen gang bij de goed ingelichte pers. Na genomen inlichtingen blijkt i* Dat er geene 2 millioen maar 3oo,000 frank gestolen is. 2* Dat dit kapitaal den eigemlom niet is van 't klooster, dat niets anders bezit dan de gebouwen waar liefdadigheids werken zijn ingericht. 3° Dat de zware bestolenen 40 zusters zijn, die hun geld aan de overste in be waring hadden gegeven en waarvan 't grootste getal besloten had, na de deod, het geld aan de familie te vermaken. Dit is de waarheid 1 En als men dan mededeelt dat men er 2 millioen gestolen heeft dan trekt het er nogal op. Laat ons nu die som eens aanzien lijk zij is: 3oo.ooo fr. die moeten dienen voor het onderhoud van 40 zusters en daarbij nog voor ontelbare kostelooze diensten die de zusters bewijzen. Gemiddeld is er dus van elke zuster 9000 fr. aan 3 °/o P" jaar, komt tot een jaarlijksch inkomen van 270 franken. Zulke som is juist genoeg om niet van honger te sterven 1 Indien onze anti-godsdienstige pers een schandaal wil op touw zetten, voor wat de rijkdommen der kloosters betreft, dan zullen zij elders moeten gaan zoeken. Hier slaan zij den bal mis. Vera richtte op Stefaan eenen blik van verstandhouding en het gesprek meer al gemeen willende maken, richtte zij beur telings het woord tot Eleonora en de twee vrienden, om op die wijze Eleonora on rechtstreeks te verplichten met den nieuw gekomene ook nu en dan te spreken. Hoewel zij met groote gemakkelijkheid elk der haar toegerichte vragen beant woordde, scheen zij toch niet in het be zit van hare gewone kalmte. De eerbiedvolle blik van den jongen markies, dien zij nu en dan op haar ge vestigd zag, bracht haar, zonder dat rij wist waarom, in de war. Zijne manne lijke en toch zachte stem brachten eene niet te bepalen herinnering in haar te weeg. een denkbeeld aan iets, dat rij vroeger had gekend, en naarmate de jon geling voort sprak, kwam eene onuitdruk kelijke ontroering hare ziel vervullen. En toch kwam de naam van den vriend harer jeugd niet voor haren geest. Hoe ook hadde zij in dien grooten struischen jongen man, met zijn verstan dig en ernstig gelaat, zijn kouden blik, die toch waar het pas gaf, zacht en vroo lijk kon zijn, den vluggen knaap kunnen herkennen, die haar vroeger zoo kon doen lachen en in haar geheugen gegrift was, maar met goudblonde lokken om het blo zende gelaat, zooals hij er uitzag op den dag. dat bij afscheid kwam nemen j (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1