JOSEPH EEMAN, Zeer plechtige Triduum Rechterlijke kronijk. AELST. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. De godsdienstvervolging in Frankrijk. Eindelijk is dan toch al de hoop op herstel die zijne acht bare Familie en talrijke, ja, zeer talrijke vrienden koesterden, teleurgesteld. De heer Advocaat, Lid van 't Bureel van Weldadigheid, Ondervoorzitter der Catholieke Jonge Wacht, is Dijnsdag voormiddag godvruchtig in den Heer ontslap.:n; in den jeugdigen ouderdom van 29 jaren, dus wanneer hij nauwelijks begon te leven. Dit zoo vroegtijdig afsterven is een hard, een uitterst ge voelig verlies vooral voor zijnen achtbaren vader, voor zijne moeder, voor zijne broeders en zuster, voor zijne familieleden. Waarlijk men mag zeggen De kr jon van hun hoofd is gevallen. et ongemeene verstand vermogens en een uitstekend rede naarstalent begaafd, zou hij geroepen zijn geweest om, op rijperen leeftijd, nog meer te schitteren en op politiek gebied een der gevierd- ste hoofdmannen, leiders der Aalstersche Catholieke Partij te worden; immers eens zou hij geroepen zijn gewet st om aan zijne Moederstad, aan zijne Medeburgers talrijke diensten te bewijzen. Zijne dood vernietigt dus al die hoop, al die vooruitzicht! n Die hoop is dus voor Aalst verdwenen.... Wij zeggen hooger dat onze betreurde vriend talrijke, z--er talrijke vrienden telde wij willen er zelfs bijvoegen Hij was allemans vriend. En inderdaad, door zijn minzaam karakter, door zijnen ge- meenzamen omgang met groot en klein, door de belanglooze diensten die hij aan velen bewees, is 't getal van lien die zijn zoo vroegtijdig afsterven betreuren ontelbaar. De droefheid is algemeen in onz< stad en naburige gemeenten bij velen vloeiden tranen. Maar onderwerpen wij ons aan de raadsbesluitselen van Hem die over leven en dood beschikt... De plechtige Lijkdienst- en Begrafenis zullen plaats hebben Zaterdag 19 Januari, om 10 uren, ter S' Martinuskerk. Men vtr- gadere ten Sterf huize, Leopoldstraat, 9, om 9 1/2 uren. J. M. t J. T. Kerk der Religieuzen Karmelitersen, te Aalst. ter eere der XVI Karmelitersen, Martelaressen te Compiègne, zalig verklaard, den 27 Mei 1906. Zondag 20 Januari, om 5 uren 's avonds Veni Creator en plechtig Lof, Vlaamsch Sermoen en Lofzang. Maandag 21 Januari De eerste Mis, ten 6 uren te 9 uren, de solemnele Mis, door den Z. E. Heer Kannunik Rob- lawdts, Fransch Sermoen en Lofzang tan 5 uren, Vlaamsch Sermoen onder het plechtig Lof en Lofzang, Dijnsdag 22 Januari De eerste Mis, ton 6 uren ten 9 uren, plechtige Mis, gezongen door den Z. E. Pater E. Mar- CHal, Rector van het Sint-Jozefscollegie te Aalst, Fransch Sermoen er. Lofzang ten 5 uren, plechtig Lof, Vlaamsch Ser moen en Lofzang. Woensdag a3 JanuariDe eerste Mis, ten 6 uren ten 9 uren, plechtige Mis, gezongen door den Z. E. Heer Strobbe, Bestuurder der Theresianen, Fransch Sermoen en Lofzang ten 5 uren, plech tig Lof, door den Z. E. Pater Provin ciaal der Karmelieten, Vlaamsch Ser moen, Te Deum en Lofzang ter eere der Gelukzalige Martelaressen, De Fransche Sermoenen zullen gepre dikt worden door den E. P. Andrbas, en de Vlaamsche Sermoenen door den E. P. Pbtrus d'Alcantara,beiden ongeschoeide Karmelieten,uit het klooster van Brugge. R«chtbank van Dbndbrmonde.Gister Dijnsdag werd de zaak opgeroepen van 't geheim slokerijtje op Aal6t-Schaerbeek. De roode Nichels werd veroordeeld tot een jaar en drij maanden gevang en 10 duizend franks boete. Naar die boet zal de Staat mogen schuifelen. Eene wedding. De volgende zaak werd voor de Rechtbank van Gent be handeld Zekere Leyman, wedde met eenen per soon voor 5 fr. dat hij zijne vingeren langs alle kanten kon doen draaien. Leyman legde 5 fr. op tafel en de persoon legde er een stuk bij. Leyman stak de twee stukkeu in dan zak en trok er van door zonder te probeeren of hij zijne vingeren kon draaien. Een maand gevangenis en 26 fr. boet of 8 dagen. Hij zit nu in Amerika. M A GA Z I J N van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening Creemboter. Markt van Woansdag 16 Januari 1907. 71 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,40 tot 0,00 per kil. Worden gevraagd Goede Breisters 1 beenhouwersgas' leerjongen 1 schoenmakersgast leerjon gen dienstmeiden. Vragen werk. 1 bakkergast1 kleermakersgast. EREMBODEGEM. Zaterdag morgend, rond 6 ure, kwam de telegram drager Petrus Fransaert, 14 jaar oud langs de Kofferstraat, te Erembodegem, om een koopwarenbericht naar Welle te dragen, toen in het donker een zwartge maakte kerel van achter eenen boom op hem toesprong. De schelm nam den jongeling vast, bracht hem twee steken toe in den buik en in het hoofd, en nadat hij hem zijn geld afgenomen had, sloeg hij hem met eenen stok en wierp het slachtoffer einde lijk in eene gracht 1 Fransaert had fr. o.35 op zak. De bandiet is weggeloopen langs den kant Osbroeck Op het hulpgeroep van het jonge slachtoffer kwam de dochter van Jan Raes toegeloopen, die zekeren Van Ecckhout is gaan verwittigen, welke Fransaert uit zijn neteligen toestand heeft gered. De plichtige is lang van gestalte, mager en wit van haar hij sprak op zijn Aalstersch. Men denkt dat hij het iuzicht had, den postbode aan te vallen. Een policieagent, die Dinsdag nacht rond 1 uur voorbij St-Gudulakerk van Brussel kwam, hoorde een verdacht ge rucht en hij ging den portier verwittigen. De twee mannen gingen binnen en zagen in de zijbeuk eenen man, voorzien van eenen r lectrieken ianteern die, mer kende dat hij ontdekt was, poogde zich in het portaal te verbergen. De agent vatte hem bij den kraag en bracht hem, na duchtigen weerstand, naar het policiebureel, waar hij in het bezit van een breekijzer werd bevonden. Het is gebleken dat hij, op 't oogenblik dat hij verrast werd, bezig was met het tabernakel eener zijkapel open te breken. Hij beweert een Spanjaard te zijn en Mullio te heeten, doch men gelooft dat dit leugens zijn. Drie jongelingen van goede familie, waaronder de soon van eenen hoogen ambtenaar hebben, daar zij ten gevolge van groot verteer in geldverlegenheid ge raakten, in de Notelaarsstraat te Brussel, ten hadeele van den heer Langlois een automobiel gestolen. Ze reden er mede naar Leuven, in welke stad ze het voer tuig verkochten. De kooper kreeg even wel vermoedens en verwittigde de policie die op hare beurt, het feit ter kennis bracht van hare Brusselsche confraters. De drie plichtigen zijn aangehouden. Ze hebben bekentenissen gedaan. In de zaak der valsche reiskaarten, wordt het onderzoek steeds voortgezet. Twee policie-officieren van Antwerpen, voorzien van een mandaat, afgeleverd door M. Hayoit, hebben te Brussel eenen hotelhouder van de Baudewijnlaan, Con stant J, aangehouden. Hij zal naar Ant werpen worden overgebracht. Een brutale diefstal, waarvan het bedrag eerst op 200,000 fr. werd geschat, werd Zoadtg avond te Brussel, bij den juwelier Van Strydonck, op de Gras markt gepleegd. De diefstal had betrekkelijk vroeg in der. avond plaats, want reeds ten 10 uren werd de policie verwittigd. De beheerder van den winkel, M. Dhossche; had ten 3 uren met zorg de deur gesloten, om uit te gaan. Toen hij ten 8 uren terugkwam, werkte het slot niet en dadelijk vermoedde hij dat dieven moesten binnen zijn. Met medehulp van eenen gebuur klom hij nu langs esn veiiaur der eerste verdie ping binnen en het is toen dat de dieven, onraad hoorende, langs de daken gevlucht moeten zijn. De policieofficier Cloetens richtte in de buurt eene klopjacht in huizen werden doorzocht, maar vruchteloos. Toen keer de M Cloatens naar den ju woelen winkel terug en doorzocht het huis. En bet bleek dat de dieven langs de dakkamer van de meid in en uit waren gegaan. Zij hadden daar zelfs eene deur en een koffer opengebroken, doch niets meêge- nomen. Zij moeten daar ontdekt hebben dat er niemand in huis was en toen de stoutheid genomen hebben naar beneden te gaan. Alvorens in den winkel te gaan, heb ben zij op de verdiepingen ie niet geslo ten kassen doorzocht en dooreen gewor pen. En zoo vonden zij in eene kleerkas een bankbriefje van 1000 fr. en 7 van 100 fr., die zij natuurlijk meênamen. Ten slotte zijn zij in den winkel ge raakt. Daar stolen zij brochen van 200 tot 1200 fr. weerde, medaliên, krukken voor wandelstokken, enz., het alles voor nage noeg 15.000 fr. Eene zware ijzeren kist was van den muur geschoven en in 't midden der ka mer geplaatst om in den rug eene ope ning te boren. Doch zij hebben enkel de buitenplaat doorboord voor de binnen plaat heeft de tijd hen ontbroken. Het parket heeft een onderzoek gedaan, talrijke verdachte logementen doorzocht en personen ondervraagd, doch alles zon der gevolg. Een nijveraar van Brussel ontving een naamloozen brief, waarin hij met openbaringen in bet buitenland werd bedreigd, openbaringen, die hem veel nadeel in zijne zaken zouden doen. Hij kon die voorkomen door, poste restante, 10,000 fr. te zenden. Hij deelde den brief aan de policie meê en eene bewaking werd in het postkantoor ingericht. Een bood - schapper kwam aan het kantoor den brief met het geld opeischen. Men volgde hem tot bij eene dame, aan wien hij den brief gaf. De dame werd nu verzocht, meê naar het policiebureel te gaan en daar vernam men met veel moeite, dat zij de vrouw was van eenen deftigen burger van Brussel, die sene der meest aristocrati sche buurten der stad bewoont. Vrouw T., wonende te Evergem, was 's avonds ten 10 ure alleen met hare kinderen thuis, toen zij eensklaps een gerucht hoorde dat van de voordeur scheen te komen. Zij luisterde toe en merkte inderdaad op dat men poogde de deur met valsche sleutels te openen. Zij nam een geweer, ging langs de achterdeur uit en het huis rond. Een man was inder daad aan de deur aan 't frutselen. Zij scboot hem eene lading hagel in de bee- nen. De dief ging op deD loop. Hij moet nog al goed geraakt zijn, want men heeft de bloedsporen wel 500 meters kunnen volgen. Een schoone plechtigheid in het bisdom te Gent. Zooals was aange kondigd heeft Zondag in het bisschoppe lijk paleis de overhandiging plaats gehad der pauselijke decoratie Pro Ecclesia et Pontificb aan de onderwijzers die in 1879, ten gevolge der ongelukswet, hun ontslag namen. Er waren onder dezen 14 onderwijzers, waarvan het meerendeel reeds bun pensioen genieten, en een twintigtal onderwijzeressen die unog allen in bediening zijn. Zij werden ten half 12 uren ontvangen in het groot salon, waar zich bevonden: Mgr de Bisschop van Gent, vergezeld van de zeer eerw. heeren Kanunnikken De Bock, Aartspriester, De Meester en Byl, MM. Leger, Senator, Siffer, Ge meenteraadslid, Graaf Verspeyen, ^hoofd opsteller van Lb ëien Public, baron Victor Casier, P. Verhaegen, Fred. Ver- gauwen, Provincieraadsleden, het Comi- teit van den Catholieken Schoolpenning, de eerw. heer De Vos, Bestuurder van St-Jorisgesticht, enz. Z. Hw. Mgr de Bisschop richtte tot de aanwezige leden en oudleden ontslag nemers van het onderwijzend personeel van 1879 eene roerende aanspraak,waarin hij hunnen heldenmoed loofde omdat zij bij het uitvaardigen der wet van 1879, hunne positie opofferden, liever dan meê te werken tegen hun geloof en hunne overtuiging. Zijne Hoogwaardigheid zegde ver volgens dat hij gelukkig was, in naam van Z. H. Leo XIII, hen het eerekruis Pro Ecclesia et Pontificb te overhandigen. Spreker herinnerde vervolgens aan het luisterrijk feest dat onlangs te Mechelen plaats had en drukte de hoop uit dat al de nieuwe gedocoreerden nog geruimen tijd mogen gelukkig zijn, zij en hunne gezinnen. Mgr richtte zich vervolgens tot ieder der aanwezige ontslaggevers en overhan digde hun het schrijn waarin het eere- tetken gesloten was, alsmede het di ploma. In naam harer collegas nam mejuf- vrouw De Bondt het woord om Mgr en den Heiligen Vader te bedanken voor de hun te beurt gevallen eer. Die dag, zegde zij, zal diep in het hart gegrift blijven van al de ontslagnemers en voortaan zullen zij, zoowel als voor heen, hunne beste overblijvende krachten wijden tot glorie van God en ter verdedi ging der H. Kerk. De plechtigheid liep ten einde door het geven, door Monseigneur, van den Pauzelijken zegen. Dubbele verstikking. In den nacht van Zondag tot Maandag, rond half 4 uren, kwamen een heer en eene dame in het Hótel de la Paix, hoek Vlaanderenstraat en Statiestraat te Gent, en vroegen om er te vernachten. De bediende vroeg hun wanneer zij wilden gewekt worden, doch zij ant woordden dat zij niet moesten gewekt worden. 's Morgends werd de bediende van het hotel een hevigen gasreuk gewaar; welke uit eene der kamers kwam. Hij gaf er niet veel acht op. Later, rond half 10 uren, stelde hij andermaal den gasreuk vast. Deze was thans zoo hevig, dat hij onmiddellijk den patroon verwittigde. Deze ging in de kamer der personen die des nachts waren aangekomen en vond den heer en de dame beiden be- weegloos te bed liggen. Een geneesheer die werd bijgeroepen, slaagde er in de levensgeesten herop te wekken. Beiden werden toen door de zorgen der policie naar het gasthuis gebracht. De man was weldra in zoo verre her steld dat hij terug kon keeren naar zijne woning. Hij behoort tot eene gekende fa milie. De dame lag 's middags nog in eenen staat van diepe verdooving, doch zij ver keert in geen gevaar meer. Zij weigert zich te doen kennen. Vreeselijke brand. Een vree- selijke brand, welke men vermoedt door eene misdadige hand te zijn aangestoken, heeft zaterdag avond, ten 8 ure, te Loo- Christie de stalling vernield der landbou wers De Vriendt. Zes runders en 2 viggens kwamen in de vlammen om. De aanpalende gebouwen konden ge vrijwaard worden, maar eene in de nabij heid staande roggemijt werd mede de prooi der vlammen. Eene vrouw, Jonet genaamd, wo nende Thienschepoort te Leuven, was over eenigen tijd gebeten door een hondje. De vrouw had er geen erg in, doch de eigenaar van het beest, heeft de hond aan stonds verdronken. Verleden week nu is de vrouw, door razernij aangetast, de sc irikkelijkste doed gestorven. De stede lijke overheid heeft opnieuw maatregels genomen. Wij hebben geméld hoe te Aalter, in het huisgezin Taghon de vader door zijne twee oudste zonen aangevallen, ver dedigd werd door zijnen jongsten, een 15-jarigen jongen met één been. Thans lezen wij in het Fondsenblad bet volgende over dit rampzalig huis gezin Vader Taghon, die deze week zoo erg mishandeld werd, heeft zijne meubelen verkocht en is naar Frankrijk getrokken. De tweede zijner zonen die het ergst werd gestoken door den jongste, den kreupele, kan nog niet werken. Wat de jongste betreft die zoo edelmoe dig tusschonkwam voor zijnen vader, hij is door dezen verlaten en is nu ten laste van het Armbestuur. Sedert het overlijden vanM.Deswert, burgemeester van Blankenberg, is er geen middel meer om den gemeenteraad te doen vergaderen, daar de vijf liberale raadsleden niet kunnen overeenkomen om nuttig te beraadslagen met de vijf catho lieke raadsleden. Deze toestand zal waar schijnlijk slechts eindigen na de aanstaande kiezingen. IN 'T WALENLAND. De be grafenis van den vermoorden porion Van Enschot heeft Zondag plaats gehad, natuurlijk onder grooten volkstoeloop. Meer dan 2000 personen gingen in zijne woning het lijk begroeten, en onder dezen de beste burgers en personen van aanzien, afgeveerdigden van al de nabu rige mijnbesturen. Voor de deur van het lijkhuis werden lijkreden gehouden door den protestant- schen dominé, den bestuurder der mijn Grand-Conty en een professor der nijver heidsschool. Gendarmen in groot uniform begeleid den den stoet. Op het kerkhof werden nog redevoe ringen gehouden. Alles is rustig afgeloo- pen. Het parket van Charleroi zet de opzoe kingen en ondervragingen voort. Drie nieuwe aanhoudingen werden gedaan. Het parket van Charleroi is er in gelukt, licht te vinden over den moord op den porion Van Enschot, van de mijn Grand-Conty, te Courcelles. De moorde naars bevinden zich inderdaad tusschen de aangehoudenen. Een hunner zou op het slachtoffer ge schoten hebben, terwijl twee anderen de wacht hielden. Zondag nacht rond 1 i/a ure zijn verscheidene gemaskerde bandieten de statie van de Sambre, te Mont-sur-Mar- chienne, binnengevallen. Een der dieven, welke gewapend was met eenen revolver bedreigde de twee aanwezige bedienden, hun sommeerende de kas in hunne handen te leveren. De ongelukkige bedienden moesten ge hoorzamen en alles afgeven wat zij in bezit hadden, 't is te zeggen, eene som van 20 fr. Eene vrouw te Verviers, die van haren man meer slagen kreeg dan pree, had eenige vrienden in hare kamer genoo- digd en deze opgemaakt om, wanneer haar echtvriend thuis kwam, hem eens duchtig af te rossen. En zij hebben zich zoo gewetensvol van die taak gekweten dat, toen het werk af vras, de gc-buren hem half dood en met gebroken schouder op het portaal vonden liggen. De Encycliek van den Paus aan de Bisschoppen, de Geestelijkheid en het volk van Frankrijk, schijnt bepaald groo ten indruk te hebben gemaakt. Zoo groot is het contrast tusschen deze krachtda dige, maar tevens zachte en waardige taal en den hatelijken geest, den verach- telijken toon die al de beschuldigingen der loge ademen, dat er wel onmiddelijk iedereen moet door getroffen worden. Deze encycliek is geen bewijs van on- onverdraagzaamheid, zij is het bewijs van een breeden geest, die de taal voert van den gezonden zin en de gematigheid. Indien zulke taal werkelijk niet kan rij men met de moderne maatschappij, dan ware zulks alleen een bewijs dat dis maatschappij onverdraagzaam is gewor den opzichtens waarheid en gerechtig heid, maar dat is niet zoo. De hoofdzaak is nu, dat dit document tot het Fransche volk doordringe. Het antwoordt klaar en duidelijk op onweer legbare wijze op al de beschuldigingen, welke legen den Paus zijn uitgebracht. Hij duidt zoo klaar aan dat er niet6 noo- dig was dan wat goeden wil vanwege de vijanden der Kerk, om alle moeilijkheden te vermijden, en de rechten der Kerk te eerbiedigen. Het is goed zegt Lacroix dat heel Frankrijk den Paus hoort verklaren dat de Kerk de burgeilijke macht niet wil vernederen, noch den vorm der regeering bestrijden het is nuttig dat iedereen oordeele over de volkomen rechtvaardig heid van de drie eischen minimum die de Kerk stelt. Wanneer de Kerk vraagt dat men hare hieraichie eerbiedige, haar niet van hare goederen beroove en hare vrijheid ongeschonden late, dan vraagt zij geen enkel voorrecht, maar de eenvoudige toepassing van het gemeenzaam recht. Indien de gewone Fransche wetten dit zoo eenvoudig pro gramma niet konden verwezenlijken, dan diende men die wetten te volledigen om de burgers in Frankrijk een gemeenzaam recht te schenken, overeenkomend met de voornaamste belangen van de maat schappij. In de Nkue Freie Presse is weer eer. artikel van Combes verschenen over de scheiding. De oud-minister-voorzitter verklaart nog eens rechtvaardig te willen zijn tegenover den Paus en elk onbeusch inzicht te verweipen. De eerste groote dwaling werd begaan door de makers der wet wilden den herder stellen onder het bevel der kudde. Het tegendeel alleen ligt in de logiek der leering. Combes zelf zou nooit anders dan vereenigingen in overeenkomst met de wet van 1901 heb ben doen vormen. Het is onrechtvaardig te zeggen dat de Paus koppig is; hij volgt enkel de leering. Het argument van de cultusvereenigingen in Duitschland in valsch, want Duilsch- land heeft met den Paus onderhandeld en de toestanden in beide landen zijn heel verschillend. Bismarck is naar Ca- nossa gegaan, terwijl de Fransche Kamer aU princiep heeft gesteld, niets met den Paus te doen te hebben. De concessies die nu reeds gedaan werden zijn eene halve zegepraal voor den Paus. De terugkeer lot het gemeen zaam recht alleen kan de wetgeving van thars, haar verdrukkend karakter ontne men. Ten slotte verklaart Combes dat reeds i/5 van de Fransche bevolking geen ge loof meer heeft en langzamerhand de Staat overal de plaats van de Kerk zal innemen. Gaulois meldt dat da cardinalen Richard, Lecot en Coullié, en de coadju tor Mgr Anette zaterdag zijn bijeengeko men met het oog op de aanstaande ver gadering der bisschoppen. Deze zal de beslissingen van den Paus in zake de verooideeling van de nieuwe wet, bijtre den en definitief deze kwestie regelen. De cardinalen hebben zich daarna be zig gehouden met het stichten eener cen trale kas voor alle bisdommen. Maandag kwamen zij opnieuw bijeen. Bijna al de curie-kardinalen te Rome, hebben den Paus laten weten, dat zij ten volle al zijne denkbeelden in de laatste encycliek uitgedrukt bijtreden. Z. H. ont vangt ook talrijke persoonlijke bijtredin gen van Fransche, Italiaansche en andere Bisschoppen. In zake de regeling var: den eeredienst verlaat de Paus zich op de Bisschoppen. Uit Arras wordt aan de Echo de Paris gemeld, dat tijdens betoogingen, ontstaan bij de lezing van de encycliek in de hoofdkerk van Arras, acht priesters en vier burgers zijn aangthouden, wegens beleediging van de politie. De pastoor van Canobes, die de aan gifte had gedaan voor de uitoefening van den eeredienst is door de geestelijke over heid opgeschorst. De vergadering der bisschoppen. Dinsdag morgend, ten 10 ure, werd op la Muette de derdealgemeene vergadering der Fransche Bisschoppen geopend, 78 Prelaten namen er deel aan. Al de kwes ties van uitoefening van den eeredienst, de noodige hulpmiddelen' de interdioce sane kas, pastorijen, seminaries, enz. en*, zullsn besproken worden.

De Denderbode | 1907 | | pagina 2