Dood van Mr Jozef EEMAN. 't Gebroken groen kraam. AELST. Ditjes en datjes. Zeer plechtige Triduum Zondagrust. Nieuwjaarsgiften voor Z. H. Paus Pius X. Allerhande nieuws. Dinsdag, 15 Januari, is alhier godvruchtig overleden, op den jeugdigen I ouderdom van 29 jaar, onze betreurde medeburger en vriend. Mr Jozef Eeman, zoon van onzen Bestendig Afgevaardigde, Mr Rudolf Eeman. Zelden werden aan een mensch zoo veel gaven als aan dezen jonge ling toebedeeld. Sterke gezondheid, beminnelijk uiterlijk, aangenaam en liefhebbend karakter, doordringende geest, veelomvattend en trouw geheugen, buitengewoon gemak van spreken, bijzonder talent om de verwardste en ingewikkeldste zaken eenvoudig en klaar voor te stellen, alles werd hem in ruime mate geschonken niets van hetgeen noodig of nuttig iB om in de wereld te schitteren werd hem onthouden. Geen wonder dus zoo hij onder de beste leerlingen telde, waarop ons Sint-Jozefscollege ooit heeft mogen roem dragen geen wonder zoo hij in de Rhetorica, benevens vele andere prijzen, ook den prijs van uit muntendheid behaalde. Na twee jaren in het Jezuïetencollege van Namen te hebben doorge bracht, om er de wijsbegeerte te studeeren, ging hij zijn 6tudiën voltrek ken naar de Universiteit van Leuven. Wat hij in het college geweest was, toonde hij zich op de Hoogeschool een grooten geest ten dienste van een goed hart. Zijn examens in wijsbegeerte vóór het Bijzonder Jury te Brussel, die in de Rechten vóór de Leuvensche Professoren legde hij alle met de grootste onderscheiding af, en, wat bijna aan niemand te beurt valt, dat gelukte hem meermaals, namelijk de grootste onder scheiding niet alleen voor de leerstof over het algemeen, maar ook voor ieder vak in het bijzonder te behalen. Den ix October 1899 werd hem te Leuven het diploma van Doctor in de Rechten toegereikthij kwam zich plaatsen onder de leiding van zijn vader en voorgoed in zijn geboortestad vestigen. Wat hij hier geweest is, wien is het onbekend Eenvoudig in zijn levenswijs, oprecht in han del en wandel, genaakbaar voor arm en rijk, gehecht en getrouw aan zijn vrienden, spraakzaam en minzaam voor allen, altijd bereidwillig er gedienstig, onwankelbaar in zijn christelijke overtuigingen, hij was be mind en geacht in alle standen, de lieveling van het volk en de vnend der burgerijn Dat hij, vóór de tribunalen van Aalst, Dendermonde, Oudenaarde, Gent en Brussel, door de klaarheid van zijn uiteenzetting, de bondig heid zijner redeneering, de degelijkheid zijner conclusies, de bewonde ring van advocaten en rechters gaande maakte en onovertroffen bleef, zouden de mannen van het vak u kunnen bewijzen. Veel deed hij reeds voor onze partij, veel tot heil van Kerk en Staat oneindig meer mochten wij van hem nog verwachten. De dood, de on verbiddelijke dood heeft onze hoop te leur gesteld, onze vooruitzichten verijdeld, onze plannen doen in duigen vallen. Zwaar is de 6lag voor ouders en bloedverwanten zwaar voor de partij zwaar voor de Jonge Katholieke Wacht, waar hij de ieverige ondervoorzitter van was zwaar voor De Algemeene Bond van Werklieden en Burgers der Stad Aalst, die in hem een beminden eerevoorzitter begroette zwaar voor zoo vele Katholieke Maatschappijen, die in hem een werkzaam lid telden zwaar eindelijk voor zijn ontelbare vrienden, die hem zoo liefhadden, God had hem ons geschonken, God heeft hem wedergenomen zijn Heilige Naam zij gezegend. Waarom heeft de ziekte vóór de teederste zorgen, voor de vurigste gebeden niet willen wijken Gods raadsbeslui ten zijn ons onbekend Alleen weten wij dat Hij als een goede vader alles schikt tot het welzijn van wie hem beminnen. In vol bewustzijn heeft Jozef de laatste Sacramenten ontvangen hij heeft zijn smarten geduldig verdragen, met afkeer misschien maar toch met volle onder werping den bitteren beker hem aangeboden tot den droesem toe gele digd. Op den Heer had hij zijn vertrouwen gesteld in der eeuwigheid zal hij niet beschaamd worden. Wij nochtans, vergeter, wij hem met in onze gebeden, opdat God in zijn Barmhartigheid onmiddellijkuitwissche, wat nog niet genoeg zou uitgeboet zijn. en aan zijn ouders en bloedver wanten den troo6t en de kracht schenke, die zij 0 van noode hebben Reeds van 't ontstaan der groene volks fopperij zijn Dolf Pilatus en Groene Pie als martelaars opgetreden. In 1894, werden hier aan de kiesbureelen kaarten uitgedeeld waarop men las GEDENKT DEN MARTELAAR Priester Daena Stemt onder N° 2. Dus om 't medelijden te verwekken van teêrgevoelige lieden, die meestal niet re deneren, stelden zij zich voor als marte laars Die fopperij heeft jaren geduurd maar heden treft men zelfs in 't groene kamp chefs aan die leelijk aan dat martelaar schap beginnen te twijfelen. Wij hebben acht dagen geleden de namen opgegeven van hen die eens aan 't hoofd der christenc volkspartij ston den en de zoogezegde martelaars den rug hebben toegekeerd. Leeuwke Plancquert die eindelijk ook de oogen heeft geopend, kleedt in Het Recht n dc twee martelaars, die men groene slokops heet, ongenadig uit. Nu Zondag 11. richt hij dan ook den volgenden venijnigan trek naar zijnen gewezen hartlap, Groene Pie 1 M. Daens spreekt gaarne van zijn martelaarschap.Zeker hebben de heeren 1 Daena voor de partij veel moeten ver- a diagen (uit stijfhoofdigheid). Doch zij mogen niet vergeten dat voorzeker n nog nooit politieke strijders zoo ras tot iets gekomen zijn en zooveel ondersteuning hebben verkregen. De partij bestaat r.og maar 12 jaren 1 en ze hebben reeds 10 jaren in de kamer doorgebracht. Wie aandachtig leest ksn tusschen de regels vinden dat, volgens 'l Leeuwke, de twee martelaars leeperikken zijn die altijd voor hun moeders kindje alleen zorgden en de anderen over den pot lieten sprin gen. 't Leeuwke is zoo gelukkig niet ge varen. Te Dendermonde zou volgens accoord, M. Van Damme de twee eerste jaren zetelen en 't Leeuwke de twee laat ste jaren. Maar 't Leeuwken werd zonder omzien naar de maan gezonden. Te Kortrijk werd hij door de rooden in de doekjes gedaan lijk een kerstekind... Wie zou er niet misnoegd en zoo wat jaloerach zijn 't Leeuwken is gedaagd om op 3 Fe bruari aanst. te Brussel voor de vierschaar te verschijnen beschuldigd van schennis van martelaarschap.... Buigen of bersten lijk Baudewijn en De Bruyne bij de rooden 1... Creemboter. Markt van Zaterdag 19 Januari 1907. io5 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,3o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 299 klonten boter ter markt gebracht, wegende te aam en 2400 kilogr. Wederlar dsch congres der Bak kerij te Gent. Ter gelegenheid der groote tentoonstelling van bakkerij en aan verwante nijverheden wordt door den Gentschen Bakkersbond op 17, 18 en 19 Maart een groot internationaal congres der bakkerij ingericht. Al de punten welke aan het dagorde der beweging staan, zullen er besproken wor den. Groole feesten zullen worden ingericht, en voordrachten gehouden door vaklieden der verschillige landen. Een banket zal het congres sluiten. Deze onzer lezers welke meer inlichtin gen verlangen kunnen zich wenden 'otden voorzitter van het is.richtingscomiteit, M. Jan Temmerman, Rabotlaan, 3o, te Gent. Werken tuin de Rei- zigei'HStntic. Het Gem entebe- stuur der Stad Aalst, maakt bekend dat de plans voor de ontworpene werken aan den ijzerenweg Brussel-Oostende, in den doortocht van de stad aan de reizigerssta- tie, ten toon gesteld zijn ten Stadhuize in den bovengang leidende naar de bureelen van het secretariaat. Kapel in café-concert veran derd. De kapel van de Broeders Ma- risten, in de Pernetystraat, 46, te Parijs, zal in eene spektakelzaal veranderd wor den I Deze kapel, boven rene onderaard- sche kerk opgericht werd,in 1899, gebouwd en heeft 600,000 frank g. kost zij werd na te zijn aangeslagen voor i3o,ooo frank verkocht aan een rentenierend handeldrij ver van Fontenny-aux-Rosrs. De werk lieden zijn reeds bezig met den herbouw. In de kapel, op de plaats waar den hco- gen altaar stond, spant men eenen doek voor cinematographiiche lichtbeelden het lichttoestel zal op het gewezen hoog- xaal geplaatst worden. Zou het dan te verwonderen zijn dat, moesten dé driekleurige cartelisten. de blok uit liberalen,socialisten daensisten, hier te lande meester zijn, na weinige tijd, de kapellen en bidplaatsen in theaterzalen, in danskoten enz.zouden veranderd zijn Men overwege dit rijpelyk.... Gebroodroofd. M. Prosper Baudewijn, een der twee gemetnteraads- Itden, te Gent, dees week uit de socialisti sche partij gesloten, omdat hij zich niet slaafsch aan al de grillen der roode kop stukken wilde onderwerpen, was een der geranten van de socialistische coöperatie ven en controleur van hulphuizen.Donder dag namiddag werd hij uitgenoodigd om 's avonds naar dc vergadering der boden van de coöperatieven te komen. Hij begaf er zich heen, en daar werd hem meege deeld dat men voortaan zijne diensten niet meer noodig had. Hij vroeg te vergeefs wat er te zeggen viel over de wijze, waarop hij zijn ambt vervult. Hij ontving zelf geen antwoord. Er werd In m enkel nog verklaard dat, in dien .rij Zor.dag avond zijn ontslag als ge meenteraadslid nog niet gegeven heeft, hij Maandag morgend naar zijn werk niet moet komen. Het schijnt echter dat men zijn ontslag niet verwacht, want zijn voor- loopige plaatsvervanger zou reeds aange wezen zijn. Men zou hem enkel nog drie maanden zijne wedde betalen. Als mede-gerant der coöperatieven kan men hem echter niet wegzenden voor af loop van het termijn, waarvoor hij geko zen is. Zal men nu nog ontkennen dat de so cialistische partij enkel eene partij is van willekeur en dwang; zij nogtansdie altijd zoo zeer schermt met de woorden, die ook de leus zijn der Fransche republiek. waar zij al even schoon worden toegepast vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid Tijdens de eerste Fransche revolutie voege m- n daarbij t of de dood I Nu moet men er bijvoegen of de brood- rooverij. Het verstand doet bij de liefde evenveel dienst als een zonnewijzer in de schaduw. LIBERALE NAASTENLIEFDE. In de officieels scholen van eene ge meente nabij Luik, wordt er elk jaar aan ieder der leerlingen een kaban geschon ken. Een dezer laatsten verliet over eeni- gen tijd de gemeenteschool om over te gaan naar het catholiek onderwijsgesticht. Gezien het gure weder droeg de knaap den kaban, dien bij verleden winter be komen bad, dank aan de liberale school- propaganda. De beatuurder der gemeen teschool, woedend omdat de knaap zijn gesticht verlaten had, wachtte hem af, deed hem in zijne woning komen en rukte hem den kaban van zijne schou ders I Het kind verliet weenend de wo ning van den dapperen held, niets begrij pende van de misdaad welke men hem verweet. Waarlijk, schoone liberale naastenliefde I Wedstrijden. De Mo- niteur kondigt den uitalag af van den wedstrijd van 1906, voor het bekomen van reisbeurzen, tusschen de leerlingen der hoogesc'iolen die Jen graad van doktoor hebben bekomen. Er zijn zes bekroonden onder de dok- toors in wijsbegeerte en letteren, waar onder vijf van de hoogeschool van Leu ven. Twee onder de doktoors in de rechten waaronder één van Leuven. Twee onder de doktoors in natuur lijke wetenschappen, waaronder één van Leuven. Eén onder de doktoors in natuur- en wiskundige wetenschappen, één doktoor van Leuven. Elf onder de doktoors in ganees- heel- en vroepkunde, waaronder drie van Leuven. In 't geheel dus werden er 22 reisbeur zen gewonnen, waarvan 11, 't is te zeggen juist db helft, of zooveel als de hooge- scholcn van Brussel, Gent en Luik te zamen, door doktoors der hoogeschool van Leuven. Deze uitslag strekt grootelijks tot eer en roem van het catholiek hooger onder wijs. WIE zijn zelfiucht overwint, die ontdoet zich van de voornaamste hinder nis, die elke ware grootheid en elk waar geluk in den weg staat. Eötvös. C-lnpH nipiiws voor 'taats- Hieuwt werklieden van de statie Brussel-Noord. Onze Volksvertegenwoordiger, M. B,n de Bethune, komt van den Heer Mi nister, den volgenden brief te ontvangen: Mijn waarde Collega Ik heb het genoegen U to laten weten dat ik het besluit kom te nemen, van aan de werklieden, met weekabonne menten, die hunne bezigheden in de statie van Brussel Noord hebben toe te staan van de treinen te gebruiken die in deze statie toekomen of er van vertrek ken. Aanvaard, m(jn waarde Collega, enz. (get.) Jul. LIEBAERT. Brussel, 15 Januari 1907. Papieren met leeuw/eens De roode partijsecretaris, Alfred Nichels, heeft van wege den heer Bauwens, Com missaris van policie onzer Stad van Aalst, papieren met leeuwkens ontvangen. Donderdag 11. werd de zaak in conciliate voor den heer Vrederechter opgeroepen en daar de partijen zich niet konden ver staan, is de zaak voor de bevoegde Recht bank verzonden. De roode advocaat De Swsrte zal zeker als verdediger van zijn commis-voyageur optreden J. M. f J. T. Kerk der Religieuzen Karmelitersen, te Aalst. ter eere der XVI Karmelitersen, Martelaressen te Compiègne, zalig verklaard, den 27 Mei 1906. Zondag 20 Januari, om 5 uren 's avonds Veni Creator en pltciiiig Lof, Vlaamsch Sermoen en Lofzang. Maandag 21 Januari De eerste Mia, ten 6 uren te 9 uren, de solemnele Mis, door den Z. E. Heer Kannunik Rob- landts, Franach Sermoen en Lofzang ten 5 uren, Vlaamach Sermoen onder het plechtig Lof en Lofzang, Dijnsdag 22 Januari De eerste Mis, ten 6 uren ten 9 uren, plechtige Mis, gezongen door den Z. E. Pater E. Mar- chal, Rector van het Sint-Jozefscollegie te Aalst, Fransch Sermoen er. Lofzang ten 5 uren, plechtig Lof, Vlaamsch Ser moen en Lofzang. Woensdag 23 Januari De eerste Mis, ten 6 uren ten 9 uren, plechtige Mis, gezongen door den Z. E. Heer STROBBe, Bestuurder der Theresianen, Fransch Sermoen en Lofzang;ten5 uren, plechtig Lof, door den Z. E. Pater Pro vinciaal der Karmelieten, Vlaamsch Ser moen, Te Deum en Lofzang ter eere der Gelukzalige Martelaressen. De Fransche Sermoenen zullen gepre dikt worden door den E. P. Andrear, en de Vlaamsche Sermoenen door den E. P. Petrus d'Alcantara. beiden ongeschoei de Karmelieten, uit't klooster van Brugge. Van 's middagB tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Januari 1907, M. Renneboog, Nieuw- straat. fMtid van Anlst. JIET GROOT CONCERT der Muziekschool zal plaats hebben op Maandag 28 Ja nuari 1907. om 5 uren stipt 's avonds tar groote Feestzaal van 't Sadhuis. Onder ander zal uitgevoerd worden KLOKKE ROELAKD met orkest. 3oo uitvoerders. Eene algemeene heihaling tot dewel ke het publiek is toegelaten, zal plaats hebben den Zondag 27 Januari aanst., om 10 urm 's voormiddags. Vorige lijst fr. 33a.00 M* We Brisard, Aalst 5o,oo 5,oo 1,00 Om gezondheid te bekomen Voor mijne intentiën J. M. ^lud vim Aalst. Catho- lieke Jonge Wacht. Maandag aanst. 21 Januari, zal er om 9 uren, ter S' Martinuskerk eene Mis van Requiem gezongen worden tot lafenis der ziel van den heer Jozef EEMAN, in leven Ondervoorzitter. De pleclitige öetrralenis van den heer Joseph EEMAN, heeft heden Zaterdag voormiddag, onder eenen buitengewonen talrijken toeloop van vrienden en kennissen plaats gehad. Het lijk werd gedragen door de leden der Catholieke Jonge Wacht. Plaats en tijd laten ons niet toe er meer over meê te deelen Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Goede Breisters I beenhouwersgast leerjongen 1 schoenmakersgast-leerjon gen dienstmeiden. Vragen werk. 1 bakkargait1 kleermakersgast. BURGERLIJK EERETEEKEN. Hi t burgerlijk Eerekruis van eerste klas komt bij Koninklijk Besluit gegund te worden aan den heer Philemon Van Londcrsele, Schepen der Gemeente van Haeltert. Hit burgeilijk Eerekruis van 2* klas is bij zelfde Koninklijk Besluit gegund geworden aan M. J. De Backer, Gemeen teraadslid van Haeltert... Onze beste ge- lukwcnschen. HAAA'DAG «1 JAIMUA- Hl es» volgeude dnpen te koop stelling van wit, Lijnwaden, Gordijnen, Linnen der Groote Maga zijnen van nieuwigheden van desi Bok Mahcbé, Nieuwalraat. te Brussel. liet cataloog en de sta len worden, op aanvraag, franco gezonden. 47<767- Plaatselijke indrukken. Er is altijd iets ongedworgens en rechtzinnigs in hetgeen ons een inwoner vsn Aalst zelf zegt en dat nooit nalaat de hierverblijvende menschen belang in te boezemen. Daar er wekelijks zulke eerlijke bewijzen in onze plaatselijke bladen verschijnen, is er iets meer overtuigend M' L.Spaens. 5i St-PetrusCouckstraat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan eene maand had ik vreeselijke nierpijnen, ik kon mij niet meer buigen voor wat het ook zij, mijn water was troebel en ik had teenemaal den eetlust verloren ik ver kwijnde en was mistroostig, al de geno men middelen bleven zonder uitslag, als dan besloot ik de Foster Pillen voor de Nieren te nemen en verkocht bij M' De Valkeneer, apotneker. Ook welke vreugde toen ik na er gedu rende drij dagen gebruikt te hebben mij reeds veel beter gevoelde, na eene week dier verpleging waren de pijnen gansch verdwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma ken. Hebt ge ooit vermoed dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldheid waren Hebt ge pijn in den rug, aan het hoofd of in uwe leden Lijdt ge aan rhumatiek, zwakte van het hart of zijt ge waterzuch tig Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel Zijt ge altijd moe, afgemat, zenuwachtig, overweeg. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éénig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr.3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge- gemeen Depot voor België Engel- sche Apotheek Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 1. Het Grand Maison de BLANC van Brussel vraagt "werkzame en verstandige jongelingen om den han del te leeren. Sedert eenige maanden worden er te Ninove nu en dan revolverkogels door de ruiten van het klooster der HH. Har ten geschoten. De policie, van het ge beurde verwittigd,heeft een streng onder zoek ingesteld. Wie met zijn peerd uitgaat, gaat met zijnen meester uit, zegt een oud spreek woord. Dit kan met een automobiel ook het geval zijn. Door het breken van het remtoeslel ging de automobiel van baron de Kerckhove te Brussel op hol. Het voertuig daalde met duizelige snelheid den Berg-van-'t-Hof af en botste op de stcotkar van eene linnenbleekster. De automobiel vloog vervolgens tegen het houten schutsel op den hoi k der Magda- lena- cn Cantersteenstraten en verbrij zelde al wat er stond in het depot der agencie Petit. De stoffelijke schade is zeergroot, doch er zijn gei ne ongeluk ken aan personen. De automobiel zelf werd erg beschadigd. Dal is nu eens wel zei over een paar dagen de ka pitein Van Damme, dat is nu eens wel sinds ik bij do blau wen ben is het de eerste maal dat 1 r in mijne compagnie, met zulk een slecht weder, geen man ontbreekt. Juist, mijn kapitein, antwoordde de adju dant maar op 't bevel van den colonel heeft men ter beschik king van alle burgerwach- ten zoovele Fay's echte Sodener minéral Pastillen gesteld, als zij er begeerden, en sinds dien zijn et noch verkouden roch zieken meer De doos van Fay s echte Sodener Mi néral Pastillen kost maar fr., 1,25 en wordt in alle apo theken en drogerijen vc-rkocht. Algemeen depotF. Bruner, agent der Fay's echte Sodener minéral Pastil len, i3, Magdalenastraat, te Brussel. Zekere S., had zich te Brussel Maandag morgend in de St-Rochuskerk ond-r de geloovigen gemengd, die ter H. Tafel naderden. Wanneer hij t Com munie was geweest, spuwde hij de H. Hostie op den grond en vertrok. S., moest denzelfden morgend in de St- Rochuskerk trouwen, doch heeft zich niet aangeboden. Hij zal op aanklacht van den eerw. h. pastoor, vervolgd worden. Er is gemeld dat een herbergier van de Boudcwijnlaan te Brussel aangehou den werd voor meeplichtigheid in de zaak der valscbe spcorwegkocpons. Dit schijnt niet juist te zijn. Hij heeft het spoorweg bestuur op eene andere manier bedrogen. In 1902 verzond hij naar Oostende eene kist,die nooit op hare beslemming kwam. Hij werd dubbel en dik vergoed voor de geleden schade. Nu bleek het dat de kist niets bevatte dan assche, en dat trein wachters, met welke hij tot akkoord was, deze onder weg van den wagon hadden geworpen. In 1903 werd te Vorst eene overeen komst gesloten, krachtens welke de gast huisnonnen zich verbonden, mits eene vergoeding van 1810 fr. per jaar, voor heel het personneel (zusters en meiden) den ziekendienst in het gasthuis dier ge meente te verrichten. Het contract was gegrond op artikel 24 van het reglement der godshuizen, bepalende dat een priester aan het gast huis gehecht is. Nu heeft de commissie der godshuizen van Vorst, bij gelijkheid van stemmen de vergoeding van 400 fr. voor den aalmoe zenier en de i5o fr. voor verschillige kosten tot uitoefening van den eeredienst, verworpen. I)ie beslissing heeft in de gemeente Vorst eene zekere opschudding teweeg gebracht, voornamelijk omdat de ingever van dezen maatregel, zekere Rademakers, over een paar jaar, zijne vrouw zelf door zusters thuis deed verzorgen. De socialistische schepene Mathys, die nu het crediet verwierp, heeft over twee jaar zelf bet contract in kwestie mee ge stemd. Aangaande de dubbele verstikking in een hotel te Gent, wordt nu bericht dat het meisje ook gansch hersteld is. Zij was niet weinig verwonderd, na hare bewusteloosheid in een bed van het gast huis te liggen. Het is eene café-chantant zangeres. Te St Quintens-Lenninck heerschte sedert lang een vinnigen haat tusschen de familiën Van Reepingen en Desemblanc. De twee zonen der laatste gingen met nieuwjaarsnacht bij de andere al de rui ten stuk slaan. Van Repingen stond op en wilde de ruitenbrekers beletten hunne baldadigheid voort te zetten doch, nauwe lijks was hij buiten of de twee Desem blancs grepen hem vast en mishandelden hem op deerlijke wijze. In 't begin scheen de toestand van den geslagene niet erg, doch in de laatste dagen is deze zoo gevaarlijk geworden, dat de dokters geene hoop op genezincr meer hebben en het parket.dat een onder zoek kwam doen, het noodig oordeelde de plichtigen aan te houden. Over een tiental dagen ontving de adjunct van policie. M. De Wandeleer te Antwerpen, eene aanklacht tegen eenen in zekere kringen welbekenden fotograaf. Hierin werd deze beschuldigd aan schrijver van het niet onderteekende stuk valsche bankbriefjes te hebben meege geven, om ze te plaatsen in de Expositie van Luik. De Wandeleer maakte proces-ver baal op, dat hij overmaakte aan den heer onderzo; ksrechtcr Caroiy. Bijgevolg werden het werkhuis van dezen photograaf, And ré Joly, geboren in 1872, en het huis, dat hij met zijne moe der bewoonde, door de policie in het oog gehouden. Dit werkhuis is gelegen Florisstraat, 19, en ingericht op eene mansarde; Joly's bijzondere woning, die hij met rijne moeder betrekt, is een achterhuis Gulden Sporenstraat, 110, Borgerhout. Joly was reeds als photograaf gevestigd in de Justiciestraat, achter het Justicie- paleis, op den Mechelschen steenweg, in Spanje en in Frankrijk en in 't begin van 1905 was hij naar Antwerpen terugge keerd. Dat hij het land verliet wordt in ver band gebiacht met eene veroordeeling tot 8 maanden gevangenis, vroeger ondergaan wegens diefstal. Ingevolge bevelen van den onderzoeks rechter, M.Caroly, werden huiszoekingen gedaan, in de Florisstraat en in de Gul den Sporenstraat. In de Florisstraat waren het MM. Noirot, policiecommissaris. De Wandc- leer, adjunct en twee agenten, die heel het werkhuis afzochten. Onder het dakvenster der mansarde vond men het cliché der eene zijde van een bankbiljet der Argentijnscbe Banco Nacional, van twee pesos. In een omslag vond men de cliché der keerzijde van hetzelfde briefje en twee clichés der beide zijden van een Belgisch bankbriefje van 20 fr. Ook een automatisch cijferdruktoestel werd aangeslagen en alles naar 't parket gezonden. In Borgerhout was het de adjunct Diels, die zich aanbood in de woning van Joly, welke nog te bed lag, en hem eene daging aanbood, om ten 11 ure in 't justiciepaleis te verschijnen. Joly wist nog niets van het gebeurde en is ten 11 ure in 't kabinet van den onderzoeksrechter gekomen, waar men hem natuurlijk onmiddellijk in hechtenis heeft genomen. Daar men geen zinken platen der clichés heeft gevonden (zincographies), vermeent men dat Joly nog met andere mannen moet gewerkt hebben er. men noemt een Duitsch photograaf, die tegen woordig eene straf uitdoet in de gevan genis. Men beweert dat deze zaak wellicht tot een ernstig spoor zal leidrn in de kwestie der valsche bankbriefjes van 100 fr. die over een paar jaren in heel het land zoo veel opschudding teweeg brachten. Een soldaat van het 3* linieregiment had in 1906 deel genomen aan de militie loting en moet thans andermaal loten. Ziehier waarom De jongeling woont met zijne familie in eene gemeente van den Borinafge. Hij had een eenigen broe der die een jaar ouder was dan hij en die in den loop van 1904 gestorven was. Op het einde van igo5 ontving de jongeling een bericht van het gemeente huis, waarbij hij verwittigd werd dat hij zich moest doen inschrijven voor de mili- tieloting van de maand Februari 1906. Niet kunnende lezen en bovendien den juisten datum zijner geboorte niet ken nend, zag hij niet dat het bericht voor zijnen overleden broeder bestemd was, die door eene onuitlegbare misgreep, niet van dc lijst van den burgerlijken stand was afgtschrabt. Hij deed zich dan inschrijven, trok een slecht nummer en werd ingelijfd bij het 3C linieregiment te Oostende. In den loop van December 1906 ont ving zijne familie een nieuw bericht tot inschrijving voor de militieloting. Groote verwondering van wege de ouders. Ze gingen naar het gemeentehuis en daar werd de zaak opgehelderd. De zoon die te Oostende ingelijfd was bij het 38 linieregiment, had gelot in de plaats van zijnen broeder die een paar jaren geleden gestorven is. Hij deed dus dienst onder den Daam van den over ledene. Zoodat die jongen, door de slordigheid van de gemeentebedienden een jaar sol daat is geweest. De gemeenteraad van Blankenber- ghe die nu uit 5 liberalen en 5 katho lieken bestaat heeft met 6 stemmen (5 liberalen en 1 katholiek, M. Maes) be sloten dat eene gedeeltelijke kiezing, voor de benoeming van M. De Swert, overle den, zal plaats hebben op 24 Februari. De overige katholieke leden hadden de raadszaal verlaten, inbrengend dat men de beslissing door de regeering moast la ten nemen. MOORD TE LUIK. Een advocaat in vollen dag op straat dood geschoten.M. Nols, bijgevoegd rech ter bij de rechtbank van enkele policie en 3o jaar oud, ging Woensdag naar zijne woning terug en stapte over de St-Lam- bertplaats, te Luik, wanneer hij werd aangesproken door zekeren Brandebour- ger, oudhandelaar in wijn en thans makelaar in alcool, dien hij in failliet bad doen verklaren. Een twist ontstond weldra tusschen de beide personen. Brandebourger vroeg een nieuw uistel, om het failliet te vermijden, doch M.Nols weigerde. Brandebourger bracht toen een revol ver te voorschijn en loste een schot. De advocaat werd doodelijk gewond onder het linkeroog en viel ten gronde. Hij werd opgenomen en naar het gast huis gebracht, doch bezweek vóór hij er aankwam. M. Nols was sedert twee jaar getrouwd en vader van een kind. De moordenaar die rustig was voortge gaan, is aangehouden en in banden der policie overgeleverd. Hij is 41 jaar oud tn gewezen sergeant-majoor bij het io# linie. Toen hij bet leger verlaten had en ge huwd was, begon hij handel te drijven. Hij beproefde verschillige zaken, die de eene \óor, de andere na, mislukten. Zijne misdaad hetft algemeen de veront waardiging bij de Luiksche bevolking verwekt. Nadere bijzonderheden. De mis daad gebeurde tusschen 12 ure en half 1

De Denderbode | 1907 | | pagina 2