Donderdag 24 Januari 1907 5 centiemen per nummer 578te Jaar 5916 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONOKA. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrienden der werklieden. België's handels beweging in 1906. EEN WENK. De teeriuglijdende schoolkinderen. Stad Aalst.-Werkbeurs DE DENDERBODE. rit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frankmet den Post verzondeD 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, vooropte betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?a ïgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQVE SUKJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie vaa dit blad. AALST, 23 JANUARI 1907. De socialisten, radikalen en liberalen die de meerderheid in de Fransche wet gevende Kamer uilmaken hebben de ver- goeding die zij van den Staat genieten van 9 duizend op i5 duizend franks ge bracht. Wat vooral op te merken valt is dat de Combisten de verhooging hunner eigene vergoeding stemmen op 't oogenblik dat de Fransche Staatsfinanciën en dit on danks den roof der kerk- en kloostergoe deren in eenen hoogst erbarmelijKen toestand verkeeren, bij zoo verre dat men aan de oude afgesloofde werklieden ter. ouderdomspensioen moet weigeren bij gebrek aan geldmiddelen. Wat opSinjaaAo vrienden der werklieden toch Natuurlijk vinden onze Belgische radi kalen en socialisten dat, ook in dtes ge val, Frankrijk voorbeelden geeft die in België dienen nageleefd te worden. Ook al uit liefde tot den werkman, zouden zij hunne eigene vergoeding wil len verhoogen. Zij zijn immers overtuigd dat de werbersstanden m '1 algemeen en hunne kiezers in 't bijzonder zich in niets meer kunnen verheugen dan in hunne vertegenwoordigers allerlti voorrechten en voordeelen te zien genieten. Nu zich hierop steunende heeft socia list Demblon gevraagd dat vooriaan aan de Kamerleden het vrij verkeer op al de spoorwegen zou toegestaan worden. He den genieten zij dit voorrecht tusschen hunne woonplaats en de hooldstad. Dit belet niet dat zekere Volksvertegen woordigers dit voorrecht vermeerderen en meermaals gratis weten te reizen naar andere plaatselijkheden dan de Hoold stad. Groene Pie zal dat niet durven betwisten. De beweegrede door M. Dunblon bijge bracht en bijgetreden door den radico- socialistische groep, is dat de Volksver tegenwoordigers in 't belang van 't goed landsbestuur overal onderzoek zouden kunnen doen over den gang der open bare zaken. De ware rede is dat de radico-socia- listen zouden willen rotsen en rijden naar hartje lust gansch 't jaar door voor hunne handelszaken, de propaganda eu hun vermaak. En als ze eens meester zullen worden dan zal het nog wat anders zijn, heefi pacha Ansbele gezegd. Dadelijk zal Je hedendaagsche ver- 46® Vervolg. Eleonora raakte meer en meer in ver warring. Onvoorziens had de jonge diplo maat in den loop van het gesprek den naam van Irdic Kenoslaw uitgesproken, als hebbende hem gekend terwijl hij nog kind was. En op de vragen der gravin of hij zich nog dit of dat monument uit de verscbillige deelen der stad herinnerde, had hij geantwoord, met eenen blik op het jonge meisje, dat hel voor hem eene schande zou zijn, het land te vergeten, waar hij de dierbaarste herinneringen had gelaten. De toon, waarop Louis deze woorden had geuit en misschien nog meer de ver borgen ontroering, die ons in sommige plechtige oogenbakken overmeestert, wa ren voor Eleonora als eene geheimzinnige verwittiging dat bare lotsbestemming in dit oogenbnk op het spel stond. Zij maakie geuruik van eeu oogenblik waarop Stefaan zijnen jongen vriend het woord toerichtte, om met zachttc stem tot de gravin te zeggen Um Godswil, mevrouw, zeg mij wie die jongeling is. Het komt mij voor, dat ik hem niet voor de eerste maal zie en boor zijn glimlach en zijne stem herin- goeding van 4 duizend franks op 10 dui zend franks gebracht worden dus 6 dui zend franks meer gelijk in Frankrijk 't zou maar een miliioentje 's jaars meer kosten aan den Staat. Maar wat raakt hun dat Als er geen geld is zai men nieuwe belastingen stem men lijk in Frankrijh. De rcod-blauwe, rooden en groena worden immers om hunne -qonzjeequo ppqSil geroemd. Hun ondewoord is 4 Hebben is hebben en krijgen is de kunst. En 't gevolg De blauw-rood, roode en groene boel zal met eenen onverzade- lijken lek- en treklust behebt zijn en,even als in Frankrijk, zal er voor de oude werklieden niets meer overblijven dan op de krib te bijten. Wanneer worden de oogen dan toch eens geopend Wij ontvangen de vergelijkende tabel der handelsbeweging van igo5 en 1906 en leeren er uit dat België voortgaat met zich te mogen verheugen in eenen veelbe lovende economischer, bloei. Do invoer bedroeg ai,ii7,5i5 ton, ter waarde van 3,075,565,000, fr., in 1906, tegen 19,420,091 ton, ter waarde van 2,909.939,000 fr., in igo5 zijnde eene vermeerdering van 1,697,424 ton, of 8,7 pbr cent, en r65,626,000 Ir., of 5,7 per cent. De uitvoer bedroeg 16,431,629 ton ter weerde van 2,441,182,000 fr. in 1906 tegen 15,337,776 ton ter waarde van 2,192,657,000 fr. in 1905: zijnde eene vermeerdering van 1,093,853 ton of 7,1 per cent en 248,525,000 fr. of 11,3 per cent. De gehevene tolrechten bedroegen 56,286,275 fr. in 1906 tegen 55,572,35r fr. in 1905 zijnde eene vermeerdering van 713,924 fr. of 1,3 per cent. Het aantal binnengekomen zeeschepen in alle Belgische havens bedroeg 10,247 schepen metende 12,945,867 Moorsom-ton n 1906 tegen 9257 schepen, metende 1,6x5,856 Moorsom-ton in 1905 zijnde eene vermeerdermg van 990 schepen of 10,7 p. c. en 1,329,711 ton of 11,4 per cent. Onze confrater 0 Het Handelsblad voegt er onderstaadde opmerkingen bij. Wij hebben bij deze cijfers slechts ééne enkele opmerking te maken elk land of elk volk heeft den voorspoed, dien het verdient. neren mij den besten vriend, dien ik ooit had. Gij zijt zoo wreed voor haar als voor u zeiven, Louis, sprak Stefaan, dewelke de woorden cie tiet meisje tot Vera had gericht, eerder geraden dan begrepen bad. Vera had geglimlacht bij de vraag van Eleonora. Zoek, antwoordde zij, tusschen de namen van al de vrienden uwer jeugd. En zie dan, wie hij wel wezen mag, die daar voor u zit. Tol in de ziel ontroerd, vestigde zij een korten stond de oogen op den vriend van Stefaan. Mijnheer Louis de Haule, zegde zij nu, eene hoogroode kleur krijgend. Louis drukte met eene eerbicüige tee- derheid de kleine hand, die reeds als door niemand geleid, naar hem uitgestoken was en een glimlach van geluk verhelder de zijn ernstig gelaat, toen zijn blik op het lieve gelaat van Eleonora gevestigd, door tranen verduisterd werd. Die blik lokte een gelijke blik van Eleonora uit en sprakeloos blijvende, zeg den zij meer, dan zij door woorden had den kunnen uitdrukken. Stefaan en gravin Vera naderden nu elkaar en zich alom. een weinig afgezon derd houdend, lieten zij de twee jonge lieden een oogenblik ongestoord htt ge luk van tiet eerste weerzien genieten, Gij weent, Eleonora 1 vroeg de jon- I geling angstig. Het nijverige Belgische volk verheugt zich in eenen voorspoedigen toestand, omdat het boven avontuurlijke politiek en boven godsdienstoorlog en klassenstrijd, zich toewijdt aan arbeid en neerstightid. Zulke politiek bracht reeds gapende wonden toe aan het Fransche volk, dat zijn beste levensbloed en al zijne levens kracht er voelt door wegvloeien. Het Belgische volk is wijzer en ver standiger en het geeft den voorkeur aan de oprecht nationale politiek van een con conservatief ministerie, eerbiedig .voor ieders denkwijze, doch boven alles inge nomen met den vooruitgang van 's lands bloei. Zoo worden werkelijk de belangen van alle standen der samenleving bevorderd en zoo geniet en verdient België de faam, het nijverigste land der aarde te zijn. Laat ons ons zeiven met die reputatie tevreden stellen zij zal onsviruir bren- gsn dan den dwazen roem, welken som mige anti-clerikalen voor ons vaderland droomen. Geen zoeter plicht is er voor goede ouders dan een gelukkige toekomst te be zorgen aan hun kinderen. Vele rijke ouuers mcenen nu dat hun kinderen slechts bun stand kunnen houden mits dokter, advokaat, notaris, ingenieur te worden dat zijn in hun oogen de eer volle en winstgevende posten. Hun kin deren in den handel opleiden Dat past niet, dat is tegen hun stand, dat is er slaven van maken, werkduivels, die hun leven lang den kop moeien breken met cijfers en berekeningen 1 De jongeheer zal dus naar de hoogeschool gaan voor eene vrije loopbaan. Zoo redeneeren vele ouders uit de rijke klas, ook zij die met den handel rijk zijn geworden, en, zoo dunkt mij, heel dik wijls zijn zij hierin Mxs.'k Wil nu bijlange niet beweeren dat de geneeskunde, het rechtersambt en de overige vrije beroepen geen eervolle en edele maatschappelijke bedieningen zijn, wel integendeel man nen van opotfeiing tn toewijding om 't lijdende en 't verdrukte menschdom te helpen, moeten er zijn, maar er is een maar zij mogen elkander in den weg niet loopen. En dal zulks wel degelijk tegenwoordig 't geval is, hoeft met be wezen. Wie eens de dokters zonder zie kenverpleging, de advokaten zonder pro cessen, en de candidaat notarissen wilde optellen, die hun leven lang candidaat blijven, zou tot een heel aardig getal Ja, maar het is van geluk O 1 ik wist wel dat gij zoudt terugkeeren. En gij, Louis, zeg, hebt gij nooit getwijfeld aan uwe kleine vriendin Nooit Eleonora, geloof mij en het bewijs der waarheid van mijn gezegde, is dat ik u den zegen mijner goede moeder meêbreng, antwoordde hij gansch bewo gen. Het jonge meisje dankte hem met de oogen. Wat zou ik gelukkig zijn, haar weer tfe zien 1 nep de maagd in vervoering uit. Denkt zij nog aan mij Ik was nog zoo'n klein kind toen gij vertrokt 1 Mag iemand u wel vergeten, Eleo nora vroeg de jongeling met eene stem die ernsug en toen tceder was. Ik zou u onder allen herkend hebben, ondanks de verandering in uw voordeel, dit moet ik zeggen die de lange jaren, dewelke ik verre van hier doorbracht, u deden on dergaan. Ed gij hebt het goed gevonden mij óp de proef te stellen, mijnheer dit is niet wel vaD u. Kom, zoo de oogen mijn grooten vriend niet herkenden, toch kon het hart mij niet beduegen. En na een lang en zoet gesprek, brak Eleonora plotseling af Kom, Zegde zij, ik wil u zelf aan mijne vader voorstellen... Gij zult my ook toelaten, dat ik u bij de keizerin aan breide 1... O, zij houdt veel van uiij en zal gelukkig zijn, mij gelukkig te zien 1 Ondanks den pijnlijken indruk dien de komen, geloof ik. Och zoovelen zitten zonder werk en zonder trek, ontmoedigd, ongelukkig in hun gedwongen werkeloos heid. Vrienden en kennissen, minder ge leerd dan zij, zien zij tevreden gelukkige handeldrijvers, die fortuin maken en deugd hebben van hun leven vol moed en werkkracht. Want te werken valt er in den handel, en dat juist dat zwcegen en vooruitstreven maakt het leven aangenaam en deugdvol. Een goed doen kan ook de handelaar; hij bevordert toch 't algemeen welzijn, den vooruitgang van 't land, en zoo t ij zijn plicht verslaat, kan hij machtig veel in 't belang van den werkman. Die taak is wel edel genoeg om te staan nevens die van dokier of rechtsge leerde. En mochten dus vele rijke ouders maar verslaan dat hun 4misprijzend ge dacht over den handel r.iels meer is dan een simpel vooroordeel, gelijk er trou wens nog meer zitten in ons volk. Dan zou dit ten minste nooit meer gebeuren dat ouders hun kinderen dwingen tot een levensstaat waarvoor dezen noch trek hebben, noch roeping. Eene opschuddnigwekkende mededee- ling van Oen professor Grancher der Ge neeskundige Academie, tiekt de aandacht op de kwaal, zoo menigmaal reeds aan gewezen, der teiing in de school. Uit het onderzoek, ingesteld door dezen uitstekenden praktizijn, blijkt dat, op r5 kinderen die de gemeentescholen te Pa rijs bezoeken, men er ten minste één ver dacht of reeds-aangetast tegenkomt. Nooit werd zulk eene hoog verhouding bereikt, en indien, van den eenen kant, het voor zeker aauleiding geeft om dien toestand toe te schrijven aan de uitbreiding van het onderwijs in de armste volksklassen, in de zit kciijksten dus indien ten ande ren, het percent zeer waarschijnlijk zou afnemen wanneer men den toestand in minder bevolkte of door liefhebbers van opene lucht bezochte scholen waarneemt, vloeit het daarom met te min uit de op merkingen van M. Grancher dat wij hier eene kwaal aanraken, oie de onderwijzers en de ouders niet oiivetschilig kan zijn. Waarin bestaat de vatbaarheid bij de jeugd t In de versmading van alle ge zondheidsleer. voor hetgeen haar per soonlijk aangaat cn in de onwetendheid der voorkomende middelen voor wat de ouders betreft. Ziehier eeu voorbeeld Welke is de terugkomst van den jongen markies de Haule op graaf Wladiroff maakte, was toch de vreugde van Eleonora te groot, dan dat hij zou toonen, wat er in zijn binnenste omging. Hij onthaalde den zoon van Irma's beste vriendin met de gewone hoffelijk heid, die hem kenmerkte en, hoewel hij in het begin eene zekere terughouding liet blijken, eindigde hij toch met hem bewijzen van eene vaderlijke toegenegen heid te geven. Overigens het duurde niet lang of de jonge diplomaat was de gunsteling der St-Petcrl.urgsche hooge wereld. Bijna on- middelijk werd hem eene plaats ingeruimd in een hoog ambt, waaruit hij benendig partij wist te trekken, oui de belangen van zijn land te dienen. En terwijl zijne hooge onderscheiding cn zijn groote naam hem de genegenheid deden winnen van de oppervlakkige men schen, die slechts naar den uiteriijken schijn oordeden, verwierven zijn zeld zaam versland, zijn ernstige en fijne geest de genegenheid en achting van zijne over sten en invloedrijke personen. De keizer was welwillend genoeg, hem te verzekeren, dat de diensten, door zij nen vader aan het russische hof bewezen, niet vergeten waren en schonk hem, als blijk zijner hooge welwillendheid, het St. Aiexanderorde. Een nieuw lijdvak begon nu in het reeds zeer beproelde leven der dochter van graaf Wladiroff. Het kwam baar voor moeder die weet dat haar kind niet langs den mond mag 0 ademen De mond is gemaakt om te eten en het is de neus, die gemaakt is om te ademen. Eene verpeste lucht langs den mond bin nengebracht, komt onzuiver in de longen; door den neus opgesnoven integendeel, wordt de lucht van alle onreinheden ont last dcor de werking der trillende vezels van het slijmachtige vlies, die voorlreffe lijke microben vernielers zijn, en dringt zuiver in de luchtpijp. Het is dus onont beerlijk, de kinderen te beletten gedurig der. mond open te houden, en indien zij beweren dat zij dat niet kunnen, is het noodig hen door een geneesheer te laten onderzoeken die gebeurlijk zal vaststellen of er polijpen bestaan die eene nietsbe- teekenendc geneeskundige bewerking zal verwijderen. Ten overvloede, zet de tering zich bij na altijd lange den mond over. Zulk kind, dat door zijne ziekelijke moeder of door te zeer liefderijke vrienden op den mond gekust wordt, is zeker een voorbesterh- nuling tot de tering zulk kind, dat een geliefkoosd dier op den snuit of op den bek kust (hond, kat en vooral vogel), loopt insgelijks ernstig gevaaT. Wij ontraden ook hel gebruik van abats i) (1) in de voeding der aangetasté kinderen, ten minste als die abats niet zeer langen tijd gekookt hebben. Een ei is niet kostelijker dan eene maag van een vogel en men kan ons gelooven wan neer wij bevestigen dat een ei veel ge zonder en voedzamer is. Als algemeene gezondheidsleer, zou den wij; naar onze meening, willen dat de ouders twee punten in aanmerkiog namen De kinderen gewennen van in alle seizoenen met half geopende vensters te slapen en bij tusschenpoozen altijd traan toedienen. Wat aangaat de onderwijzers, het be taamt hen, hun klein volk nauwlettend te bewaken, en ieder kind af te zonderen dat kucht, zelfs het dwingen een genees kundig onderzoek te ondergaan indien het verschijnsel der ziekte naar den ern- stigen kant zou hellen, of, zelfs, indien Ik t zou blijven voortduren. Dokter J... (1) Kop, lever, toog, hersens, zwezerik van slacht vee. Worden gevraagd Goede Breisters1 beenhouwersgast leerjongen 1 schoenmakersgast-leerjon gen dienstmeiden. Vragen werk. 1 bakkergastr kleermakersgast. dat, de eerste maal in gansch haar levepj al de blijde stemmen barer jeugd, barer liefde en harer hoop in haar binnenste ontwaakten. En hare ziel, zich openend voor den adem van al die aandoeningen, verloor zelfs de herinnering aan al de stormen die over haar gevaren en voor hare jeugd zoo dreigend geweest waren. Er was echter één punt dat Louis en zij. hoewel op alle punten overeen ko mend, nog niet hadden aangeraaktzij bewaarden hierop wederzijds het stilzwij ken en dit viel, zonder dat eeu van beiden dit durfde te doen opmerken, voor beiden even pijnlijk. In de intieme gesprekken die zij van daag in dit, morgen in een ander salon waar zij elkaar ontmoetten, konden hou den, was bet vraagpunt van godsdienst nog nooit aangeraakt. Louis uad, in de vrees dat zijn twijfel zekerheid zou worden, haar reeds met al het vuur der liefde eene verontschuldi ging voorbereid, hoewel hij door de uit legging van dag tot dag te vertragen hier door ook de scheiding, die daaruit kon volgen voorschoof. En in zijne brieven aan de markiezin hetzelfdfde stilzwijgen in acht nemend, sprak hij van het jonge meisje op eenen toon, die tiem moest verrauen (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1