Donderdag 7 Februari 1907 5 centiemen per nummer 57,te Jaar 3920 Leerplicht. ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene afzwering. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, vooropte betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiëD door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenasr. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIG SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele va« dit blad. AALST, 6 FEBRUARI 1907. ODze Brusselsche confrater a Le Pa- triote besprak in 't begin van Januari 11., de voorwendsels die de voorstaanders van den leerplicht of schooldwang doen gelden om die hervorming aan te beve len. Een dezer voorwendsels bestaat, vol gens hen, hierin dat het eene misdaad is aan een arm kind de aalmoes van 't on derwijs te weigeren. Dit voorwendsel houdt geen steek, want het onderwijs wordt aan geen enkel arm kind geweigerd. Overal is 't onderwijs totaal kosteloos voor de kinders van be hoeftige ouders. Overigens Le Patriote brengt tegen dit voorwendsel nog de volgende bedenkingen tot overweging De dwaling der voorstanders van den schooldwang bestaat in zich in te beelden dat bet onderwijs alles is. Welnu, het ouderwijs alleen maakt den mer.sch noch eerlijker noch zedelijker. Reeds werd door den wijsgeer Plato gezegd t alle soort van wetenschap, gescheiden van de recht vaardigheid en de waarheid, is slechts eene bekwaamheid om kwaad te doen en niet de ware wijsheid. Volgens de ge tuigenis van Cousin is het niet het on derwijs dat verzedelijkt, maar de opvoe ding en vooral de godsdienstige opvoe ding. 1 De opvoeding moet gesteund zijn op stellige princiepen, op een bepaald ideaal. Welke zijn de princiepen, welk is het ideaal dat voorgesteld wordt in eene on zijdige school Men vindt er niets dan tasten, aarzelingen, onzekerheid. Van daar die geslachten opgevoed zonder prin ciepen, zonder ideaal, welke de voorbe stemde prooi zijn van de revolutie en de anarchie. De aalmoes van het onderwijs, ge voegd bij de godsdienstige en zedelijke opvoeding, wordt door de catholkken mild uitgedeeld, al te mild zelfs volgens hunne tegenstrevers. Inderdaad, de catho- lieke scholen zijn het mikpunt van al hunne aanvallen, ongetwijfeld in afwach ting dat zij afgeschaft worden, gelijk in Frankrijk. Ziedaar hoe die zoogezegde overtuigde voorstaanders van den leerplicht voor he-t onderwijs der arme kinderen werken. Een tweede voorwendsel van de zooge- 48® Vervolg. Zij liet den arm des jongelings los. Louis, ik ben uwer niet mter waar dig ik heb u bedrogen, ging zij lang zaam en op diepen toon voort. Gij moet mij vergeven, en toelaten, dat ik afscheid van u neme... Ik heb niet oprecht gehan deld en kan niet de uwe zijn. Deze ring had ik r.iet mogen aanvaarden, zonder u te zeggen dat gij hem aan den vinger eeRer meineedige staakt.... Ik had er den moed niet toe maar vergeef liet mij. De liefde, die gij mij bracht, was de droom, de gewetenlooze droom van heel mijn leven, en mijn hart brak bij de gedachte dat ik er aan zou moeten verzaken.... De laatste woorden werden uitgespro ken met pijnlijke haast, en het laatste was bijna onhoorbaar. Het verstierf op bare blecke en bevende lippen. Hare groote oogen vestigden zich op bet verstomde gelaat van Louis die spra keloos en als verlamd van ongerustheid, baar aanstaarde zonder haar te zien en haar hoorde zonder haar te verstaan. Louis, ik bezweer u, antwoord mij tk doorsta liever uwe gramschap dan 11 *00 te zien, smeekte zij, hare hand op den ann des jongelings plaatsend. zegde voorstaanders van den schooldwang bestaat in de bewering dat er te veel kin ders op straat loopen in plaats van ter school te gaan. Nu, Le Patriote antwoordt hier op Wij zullen niet redetwisten over de cijfers die opgegeven werden, M. Buis schat het getal kinderen die niet naar de school gaan op 120,003, M de Trooz houdt staande dat tr geen 70,000 zijn. Al waren er slechts een duizendtal, nog zouden wij het betreuren. Het is van de straatlooperij dat dieven- en moordenaars benden voorikomen. Zou de leerplicht voor uitslag hebben dat kwaad uit te roeien In een volgend artikel zullen wij be wijzen dat die uitslag niet verkregen werd, noch in Fra .krijt, noch in Italië wij zijn innig overtuigd dat het in België 't zelfde zou zijn en wij zullen zeggen waarom. Moet men zoozeer de vrijheid wan trouwen als M. de volksvertegenwoordi ger Colaert, verslaggever over de begroo ting van openbaar onderwijs voor 1906, vaststelt dat, in geheel het.land de onge- letterden van 1886 tot 1900 verminderd zijn met 21 ten honderd en dat men geen 3 ten honderd der kinderen van het land zou kunnen aanwijzeu die naar geene school gaan Nu, het derde voorwendsel dat ze in 't midden brengen luidt als volgt De ouders zijn het onderwijs aan hunne kinders verschuldigd op den zelf den voet als voedsel en kleederen. De Staat als voogd en beschermer van allen heeft het recht en zelfs den plicht de ouders te dwingen tot het vervullen van hunne plichten. Le Patriote blijft het antwoord niet schuldig en schrijft In afwachting dat wij die bij uitstek jacobijnsche stelling van den Staat, vader of voogd van de kinderen des laods, grondig onderzoekeu, zullen wij aantoo- nen hoe onlognk, hoe valsch de gevolg trekkingen zijn welke men ervan afleidc, in 't opzicht van den leerplicht. De verplichtingen der ouders bepalen zich niet tot het onderwijs en het lichame lijk onderhoud der kinderen. De ouders zijn hun ook, en nog meer, de godsdien stige en zedelijke opvoeding verschuldigd. Dc Staat heeft veel meer belang bij het behoud en de ontwikkeling der goede ze den en der gezonde denkbeelden dan bij de uitbreiding van het onderwijs. Indien er iets de tegenwoordige sa menleving bedreigt zeggen wij met M. Deze sidderde, alsof men hem uit eenen vervaarlijken droom wekte. En de hand over zijn voorhoofd strijkend, scheen hij daar een vreeselijk denkbeeld te willen verdrijven. Maar, stamelde hij, dat is een droom niet waai O 1 wat neb ik onder uwe woorden geleden... geleden om er van te Sterven, zoo die droom moest waarheid worden. Arme vriend 1 mompelde Eleonora, zijne hand nemend, wordt kalm en wees u zelve... Id had gehoopt dat gij mij moed zoudt geven. En moet ik nu kracht hebben voor ons beiden Louis was krachtdadig van natuur. In een oogenblik van verrassing kon hij zich door zijn gevoel laten beheerschen, maar met eene geweldige poging van zijnen wil werd hij, in schijn ten minste, weer meester over zich zei ven. Het zou mijn plicht zijn, sprak hij kalm, u te verzoeken mij vergiffenis te schenken over de zwakheid, die ik toonde. Toch beefde zijne stem nog. Wat gij mij ook te zeggen hebbet, Eleonora, spreek on beschro md, zonder omwegen tn zonder mij te sparen. Maar luister wel nooit, nooit zult gij mij over tuigen dat gij plichiig kunt zijn. En ik verzeker u, uat uwe openbaring in niets het gevoel zal verminderen dat ik u heb toegewijd. Het meisje maakte een afwijzend, ge baar. Dat moet niet, ne«n Louis, dat mag Woeste 't is niet zoozeer het gemis der eeiste kennissen waarvan men het bezit verplichtend zou willen maken, dan wel de goddeloosheid, de zedeloosheid en al de verscheidene leerstelsels die de grond vesten der maatschappelijke orde bedrei gen. En vraagt de achtbare Staatsminis ter zult gij aan den Staat het recht toe kennen eene godsdienstige en zedetijke leering op te dringen u Eenen vader straffen die zijne kinde ren niet leert lezen en senrijven en dezen eerbiedigen die hunne godsdienstige, ze delijke en burgerlijke opvoeding verwaar loost, is dat geene tegcnsirijdigheid Deze tegenstrijdigheid is voldoende om het voorwendsel omver te werpen en le doen zien dat er iets anders achter schuilt. De verplichting in het onderwijs hun ner kinderen te voorzien is, voor de ouders, eene zedelijke verplichting, even als die, hunne godsdienstige en zedelijke opvoeding te verzekeren. Zij hangt af van het geweten en geenszins van het strafwetboek. Hétzelfde geldt voor de verplichting der voeding en kleeding. Ziet gij den burgemeester of den magi straat tusschenkomen, telkens dat bij meent dat een kind niet gekleed of ge voed is zooals hij het zou wenschen Aangezien de zedelijke verplichtingen van het geweten en met van het strat- wetboek afhangen, verlichten wij het ge weten der ouders, prikkelen wij hunnen iever aan, moedigen wij hunnen goeden wil aan, dat zal beier zijn dan aan den Staat den Sleutel der huisgezinnen te geven om er elk uur binnen te dringen en ei alles te onderzoeken. Wezen wij er wel van overtuigd de Staat zou er zich niet lang bij bepalen te onderzoeken of men het kind te huis onderwijst hij zou ook willen weten hoe het onderwezen wordt en, dank aan den leerplicnt, zouden wij weldra, evenals in Frankrijk, een Staat zien optreden als meester over de opvoeding der kinderen. Men moet blind zijn om niet te zien dat al die bemoeiingen, door de Vrijmet selarij ingegeven, geen ander doel heb ben dan het officieel onderwijs uit te brei den en het overal op te dringen na het vooraf verwereldlijkt te hebben. Het serum van de cholera. Men meldt dat Dr Kemjtj,overste van den bac- tenologiscben dienst in het landbouwge- sticht van den Staat, te Gemuloers, de voorbehoedende serum tegen de cholera zou ontdekt hebben. niet, in uw eigen belang. Onderbreek mij met, ging zij voort, met den blik de woorden weerhoudend, die den jongen diplomaat op de lippen lagen. Aanhoor mij en wanneer gij alles weet, durf ik hopen dat gij mij zult begrijpen. Wanneer men eene fout heeft begaan moet men den moed bezititn, die te be kennen en te herstellen. En die herstel ling moet opwegen tegen de begane fout. u ik beu 111 dit geval. Om het u dus duidelijker të maken, moet gij mijne ge schiedenis kennen, en gij zuu oordeelen. Nu deelde zij htm in ten bondig ver haal alles mee, wat wij den lezer vernaai- den, verbaal, dat strekte van af het tijd stip van Eouis s vertrek tot den dag zijner terugkomst. Hier wilde de jongeling haar onder breken. Hoor mij aan tot het einde, Louis, sprak zij op gezaghebbender toon. Toen gij teruggekomen waart, genoot ik slechts de vreugde van bet weerzien. Gij verscheent mij als de verpersoonlij king van het geluk en de liefde. Maar tevens bracht uwe tegenwoordigheid mij ook al die reine en gezegende jaren mij ner jeugd te binnen. u De zoele en heilige ontroering mijner Eerste Communie, de beloften, die ik voor tiet altaar aflegde, onder den geze- gcuden blik mijner moeder, kwamen mij voor den geest, te zatnen mei de wroe ging, uie mij geen oogenblik verliet, hoe ik mij ook poogde te bedwelmen, om Land- en Tuinbouw. De hevige vorst van den 23 Januari en ondervindingen. Hier en daar hebben wij al wat gerammel gehoord over den buitengewonen vorst van den 23 Januari laatstleden, maar vooral over het verlies van planten. De eenen be- weeren dat er veel zal bevrozen zijn ondi-r de struikgewassen, anderen gaan verder en meenen zelfs de fruitboomen bevrozen. Stellig zien wij van nu af vervrozen planten en de meeste zal men binnen's huis vinden, waar de vorst veel potplan ten heeft geknakt. Dat er in de serren, waarin de vuren niet ronkten van af 22 tot 24, verlies zal zijn, dat nemen wij wel aan, maar in de fruitplanten zal de koude geene slachtoffers hebben gemaakt. Dat men toch dezen enkelen nacht niet vergelijke met den aanhoudenden vorst van December 1879. Dan vroos het 23 dagt n en nachten en zoodanig dat de thermometer niet onder 12" onder zero viel. Ei lag dan eene dikke laag sneeuw en onze fruitboomen stonden den gan- schen tijd met ijzel bedekt. De wijngaards, de perzik-, abrikoos- en andere fruitboomen hebben dan veel geleden. Nu was er wel hevige wind, maar de boomen stonden poederdroog. Bovendien was in '79 de grond tot op 0,80 met. diep bevrozen. En nu Verleden Donderdag onder zochten wij den grond. Een gemiddelde grond, noch te nat, noch te droog, was 26 c/m diep bevrozen. Die zelfd grond liggende op 7 m. af stand, doch door een gebouw tegen den wind beschut, was slechts 16 c/ni. be vrozen terwijl de daarneven liggende grond met gras bezet, maar i3 c/m diep bevrozen was. In eene serre waarin de grond aschdroog lag, was dezelfde in 't geheel niet bevrozen. Hier is af te leiden, dat hoe drooger een grond is hoe minder hij bevriest. Eene verrassing viel ons bij den gras grond te beurt. Onder een grasbosje vonden we 5 éénjarige larven van den molenaar, vervrozen. Deze zullen waar schijnlijk ter oorzake van te snelle inval des vorstes niet gauw genoeg dieper in den grond hebben kunnen dringen, zoo niet waren ze den dood ontsnapt. Wan neer Je vorst langzamerhand invalt dan gaan de in den grond levende dieren en insekten dieper en dieper den grond in om zich te beveiligen en later terug naar boven le komen. Wij meenen, dat de hevige vorst, voor hare stem te smoren in de feesten en het gewoel der vermaken. Hoe meer ik u zag, Louis, hoe meer uwe liefde in mijn hart drong, maar ook hoe meer ik mij uwer onwaardig achtte, hoe ongelukkiger ik werd. a Uw stilzwijgen over dit punt verborg mij toch uwe bezorgdheid niet. Eiken avond, dat gij mij verliet, zegde ik tot mij zelvcn morgen, morgen zal ik durven... maar dc volgende dag vond ik mij zoo lafhartig als de vorige... Ik moest kiezen tussc .ei 1 mijn geluk en mijnen plicht, tusscnen God en u, Louis. Maar met de onverschilligheid was de twijfel niet in mijne ziel gekomen. De godsdienst, dien ik mij, na lang weer stand geboden te hebben, had laten op dringen bracht mij geen voldoening. De luister der ceremoniën liet mijn hart koud. Ik had tot den godsdienst mijner moeder v illen terugkomen, maar de moed ont brak er mij 10e. Luidop bekennen dat ik catholiek wilde zijn, dat was de keizerlijke onge nade, de vervolging misschien, of nog iels ergers. Mijn wankelend geloof was tegen dien strijd met bestand, ik vreesde te zwak te zijn, en 111 den hoogmoed mij ner ontmoediging verwaarloosde ik, mijn toevlucht te nemen tot Hem die sterkte geeft. 1 Dikwijls bevochtigde ik gedurende den nacnt mijne kussens met tranen, tot ik eindelijk een wéinig rust vond in het plegen van goede werken, in het bezoeken wat de fruitboomen aangaat, meer goed dan kwaad gedaan heeft. De herleving der planten begon volop en overal en nu is er nogal voor eenigen tijd stilstand en is onze hoop op fruit zooveel te grooter want te vroegen bloei is gewoonlijk slechten bloei. Nemen wij uit het diep bevriezen van den eenen grond een lesje dat des te losser en te blooter onze grond ligt hoe dieper de temperatuur in hem werkt dus zal men in de lente den grond ont- blooten en omwerken om zooveel de warmte te laten indringen ten voordeele der planten. Fr. L. (Handelsblad). Het mond- en klauwzeer gaat voort zich in Holland te Vertoonen en wel in de provincie Limburg. Te Maasstricht, Am- by, Meersen, Heer, St-Pieter, Oud- Vroenhoven en, dezer laatste dagen, te Sas-van-Gent, is de omloop van herkau wende dieren en verkens verboden ge= worden. Wij hebben gemeld dat priester Daeos, die ernstig ziek is en de HH. Sacra menten der stervenden heeft ontvangen, eene verklaring heeft afgelegd, waarvan wij den inhoud nog niet kenden. De Brusselsche catliolieke bladen deel den Maandag eenen brief meê, in welken hij hen zelf verzoekt de onderstaande verklaring, die hij geteekend heeft, op te nemen Catholiek priester, willende gehoorza men aan mijnen Bisschop, wiens inzich ten overeenkomen met die van den Heiligen Vader, verzoek ik de algemecne- vergadering der Christen Democratische Partij, mij niet meer te herkiezen als voorzitter of eerevoorzitter der partij. Priester DAENS. Aalst, 3 Februari 1907. Naar men ons verzekert is priester Daens aan de beterhand. Buitenpolicie. M. de Minister van Landbouw heeft verklaard dat de studie van het wetsontwerp betreffende de herinrichting der landelijke policic, ver genoeg gevorderd is om te kunnen be vestigen dat het in den tegenwoordigen zittijd nog aan de Kamer zal voorgelegd worden. van armen, hopende zoo rust te vinden door mijn gefolterd geweten. Die dag is gekomen, Louis. Ik heb het geloof mijner kindei jaren terugge vonden ik ben catboli.-k en gereed dit voor neel de wereld te belijden. Ik gevoel nu dat ik met vreugde liever zou sterven, dan van mijn geloof af te zien. Maar eens dien vrede herwonnen, inoet ik dien betalen met de opoffering van mijne uitwendige rust. Ik weet dat ik, wanneer ik morgen mijn besluit aan mijnen vader en aan de keizerin bekend maak, al de strengheid van hunne gramschap zal gevoelen en ik kan nog niet gissen, welke straf zij mij zullen opleggen. Mijn vader zal mij wellicht uit zijne tegenwoordigheid verbannen. Zonder twij fel wacht mij eene lange ballingschap, doch. God dank, ik vrees niets, niets meer, dan een nieuw verlies van den vre de mijner ziel, dien ik hooger schat dan alle ander genot. Begrijpt gij nu, Louis, dat ik mijn leven niet aan het uwe kan verbinden Het zou eene misdaad zijn I En, hoewei onze harten op dit oogenblik meer veree- nigd zijn dan ooit, besloot zij met vaste stem, toch moeten wij scheiden. Bij het aanhooren van Eleonora's ver haal had de markies de Haule eene ware verandering ondergaan. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1