Groote Tombola Nieuwjaarsgiften voor Z. H. Paus Pius X. Zitting van den Gemeenteraad Nog iets. Stad Aalst.-Werkbeurs Bedevaart naar Rome GROOT CONCERT 't Geval van Priester Daens. AELST. Allerhande nieuws. C- Bocner-Van den Broeck, te;n den Hoest S en devaliinè. Zeg eens, Meestr Beaucri, GASKWE8TIE. 't Orgaan der Vijf Eztrla rept geen woordje meer over de gaskweatie, de onnoozeleers die hebben liever zeever in pakskeus te verkoopen over Mijlbeek en Schaarbeek Dit is in alle geval toch gemakkelijker dan door onomstootbare cijfers te be wijzen dat, met de regie, er honderd duizend franhs voor de Stadskas zou den te winnen zijn. Met dit bewijs zullen ze zeker voor de pin komen in 't jaar een als de uilen nog eens preèken zullen 1... MELK EN MELKER1JEN. - In zijn verslag over de begrooling van landbouw, haalt M. Raemdouck de vol gende cyfers aan De Belgische stallen brengen ieder jaar ongeveer 2 miljards kilos melk voort, zyude voor eeue waarde van 250 miljoen frank. De minste vooruitgang in die ny verbeid zou gemakkelijk een miljoen frank bereiken. Sedert eeuigen tyd ondergaat de in richting van samenwerkende melkerijen eene gevoelige vertraging en de land bouwers plaatsen bij voorkeur te hun nen huize zelve de nieuwetoestellen Yan boter bereiding. Het getal der afroo- mers sedert achtlienjaren by de land bouwers geplaatst mag op 30,000 ge schat worden. Hoe gelukkig zouden de landbouwers zich niet mogen achten praktisch ingewijd te worden in de zoo kiesche behandeling der verschillende toestellen en een beroep te kunnen doen op de bijzondere kennissen der vakman nen Er is een klein boekje, dat men de kinders aanleert, en waarover men ze in de kerk ondervraagtleest dat boekje 't is de catechismus Gij zult er eene oplossing in vinden aan al de vra gen die ik gesteld heb, aan al, zonder uitzondering. Vraagt aan dit schamel kind, dat er nog nooit aan gedacht heeft waarom het hier op do wereld is, en wat het na zyne dood zal geworden het zal u een prachtig antwoord geven.... oor sprong van de wereld, bestemming van den mensch in dit leven en in het an dere, betrekking tusschen den mensch en God, plichten van den mensch met zynen evennaaste, rechten van den mensch op de schepping niets dat het niet weetwant du alles vloeit helder en als door zyn zeiven uit den catechis mus. Ziedaar wat ik eenen grooten godsdienst noem. Jouffroy, (vermaarde wijsgeer en nationalist). Het zal komen De ver- ledene week had er in de Fransche Ka mer eeue bespreking.plaats over de in beslagneming der goederen aan de bis dommen toehoorend en der pensioen kassen voor de oude priesters. Een lid der rechterzij, M. Lasies, deed opmerken dal dit bijzondere eigendom men zijn, waar men niet mag aanraken, zoo niet is 't het begin de algemeene onteigening. De socialisten, zegde M. Lasies, zouden er dan enkel maar een artikel moeten aan toegeven Dat zal komen riep daarop de so cialistische afgeveeröigde Allemaue uit. 't Is te zeggen dat, na de verbeurdver klaring der kerkelijke goederen, de so cialisten weldra ook zullen vragen om andere eigendommeu in te palmen, 't Is inderdaad het begin der algemeene ont- eigeniug. En de liberalen, die zoo zeer aan hun ne fortuin houden, juichen dat toe Kleine llurgerij. De nationale commissie der kleine Burgerij vergaderde Dijnsdag 11., in 't Paleis der Academiën. Er werd beraadslaagd over de wijzi gingen toe te brengen aan de patenten. Verscheidene wenschen werden aange nomen voor doel hebbende meer recht- veerdigheid te brengen in de verdeeling der patenten, met de kleine neringdoe ners te ontlasten en de taksen der groot handelaars te vermeerderen. SOCIALISTISCHE VERPLET TERING. In den vroegeren Rijksdag waren er 79 socialisten en keeren er slechis met 41 terug, dus een verlies van 37 zetels, 't Is eene ware verplettering I De Duitschers beginnen de oogen te openon en willen zich niet langer meer laten uit buiten door gelukzoekers en leeperikken. De roode vodden stejeen nu zeker in 't dak op de Saskaai en in de Korte Zoutstraat minderheid moeten weten dat er nog een tweede verslag bestaat. M. De Blieck. Dat wisten wij niet. M. de Burgemeester Gij zetelt hier reeds drie jaren, gij zoudt het reeds lang moeten weten. M. Moyersoen. Ik wil hoegenaamd de zienswijze van M. De Blieck niet be snijden, maar ik zou graag willen weten wat hij door beknopt verstaat is hij niet voldaan met de tegenwoordige verslagen of moeten zij meer uitgebreid zijn M. De Blieck. Deze verslagen zijn niet voldoende. M. Eeman.Waarom een snelschrij ver Bij de bespreking der gaskweslie heb', gij uwe redevoeringen niet inge diend. M. De Blieck. Wij waren niet ver wittigd dat er een snelschrijver kwam voor den Raad wij dachten dat hij door de Rechterzijde was aangesteld. M. Moyersoen. Ik hel» het vóór dc zitting aan ecnige leden der Minder heid gezegd. Nu indien er een snelschrij- v« r aangesteld wordt, zoudt gij u moeten verbinden uwe jedevoeiingen in te dienen. M. De Blieck. Dat zullen wij im mers doe 1. M. de Burgemeester. Het Sche pencollege zal de zaak onderzoeken. De ov< rige punten van 't dagorde wer den zonder verdere bespreking aange nomen. De heer Burgemeester gr eft kennis van eene beslissing der bestendige Deputatie welke den verkoop van een grond gele gen aan den Ouden Dendermondsche Steenweg door 't Bureel van W-ldadig- heid aan de Stad niet kan goedkeuren dan mits eene vermeerdering van den verkoopprijs met iSoo franks. De zitting werd om 6 i/a ure geheven, M A GA ZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Karei. VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening der Tijdelijke Uitwijkelingen. 1 In de trekking voor eene Obligatie van Gent is deze gewonnen door het nummer 6M286. De winner mag ze alhalen bij den heer Duprez, Oudburg, 34*Gent. De 7de Trekking heeft plaats op 3 Maart aanstaande. geweest dat een priester aan zijn ziekbed werd geroepen... 't Is ook uit eigen beweging dat hij den hoogeren Raad der groene kliek heeft verzocht hem nimmer als Voorzitter te verkiezen. Dit alles blijkt uit de beken tenissen van M. Delaforterie. De blauwe en roode organen vallen met uiterste spijtige woede tegen Priester Daens uit om zijne afzwering. Toen Priester Daens in opstand leefde tegen zijne geestelijke Overheid zongen de blauwe en roode organen uitbundig zijnen lof en nu heden werpen zij hem den steen... Maar ze troosten zich door de hoop dat het toch de dood niet zijn zal der groene kliek. Nu, de rooden van Lb Peuplb denken er gansch anders over; voor die rooden is 't Daensism dood en ze werpen hunne netten uil om eenige groene baasjes te vangen. a Dat de werklieden dan toch de oogen openen, schrijft het roode orgaan, 't Is slechts in onze rangen en onder onze vaan dat er plaats is voor al dezen die willen meêwi rken tot het einde toe aan 1 de vrijmaking hunner klas. a Christene Broeders, indien gij U wilt opbeuren, komt lot ons, komt ronduit bij 't socialism daar alleen zult ge de vrijheid vinden om tot uwe laatster. b adem tc strijden voor de vrijmaking det werkersstanden Veel meer is er te zeggen over die af zwering van Priester Daens, doch plaats gebrek noopt ons bij deze bemerkingen te bepalen. Wie aandachtig leest wat men in De Werkman van gister schrijft, zal, gelijk wij, de overtuiging hebben dat de schrijvelaar, Groene Pie, handelt met dc wanhoop van den drenkeling die zich door ten graspijltje hoopt tc redden.... Zelfs gaat hij zoo verre van zijnen brot der te willen doen doorgaan voor iemand die in zijne /erstandvermogens is ge krenkt. Immers in een intervieuw dat hij aan Le Peuple toestond zegde hij 1 Myn broeder is eig ziek en ik heb b zijne handelwijze niet te beoordeelen t Als hij tot dc gezondheid zal terug- k'eren, er lieltlerlieid in zijnen geest zal zijn. gelijk 1 leven in zijn lichaam, dan zal men b weten wat hij g; wild heeft. Groene Pie mag zeeveren wat hij wil, 't zal voor de groene kliek weldra zijn Adieu mijnen meuzelaar met draaiken en alDie Volksfopperij heeft al lane genoeg geduurd 1 Vorige lijst Ir. 388.oo E. H. Van de Putte, Pastoor Denderhautem 10,00 Voor bijzondere intentién a,oo Onbekende Aalst-Mijl beek 5,oo van 7 Februari 1»U7. De ritting wordt om 5 i/a ure geopend. De Secretaris geeft lezing van het be knopt verslag der vorige zitting dat wordt aangenomen. M. De Blieck geeft lezing van een protest aangaande het_art. n van 't re glement van inwendig orde zeggende dat bet verslag der zitting zoo beknopt mogelijk de denkwijze der tegenwoor dige leden moet uitdiukken. Om dit doel te bereiken denkt hij het noodig een snelschrijver aan te stellen voor elke zit ting. Hij twijfelt geenszins aan de nauw- keutigbeid en stiptheid van den heer Secretaris, maar een snelschrijver zou de zaken nauwkeuriger opnemen cn men zou een gemeentelijk bulletijn kunnen uitgeven. M. de Burgemeester, de zaak zal oaderroebt worden, doch de leden der (Deze uitleggingen van priester Daens zelf bevestigen de verklaringen van M. Delaforterie aan een reporter van Vooruit en waarin de neef van den oud-leider der christen democratie verklaarde, dat priester Daens uit eigen beweging en ten gevolge van onrust van geweten, gehan deld heeft, zonder eenige drukking, noch van de Geestelijkheid, r.och van den Pastoor-Deken. Red.) Worden gevraagd 1 Goede bakker x beenhouwersgast leerjongen X magazijnier 1 schoenma kersgast-leerjongen. Vragen werk. Een jonge hovenier met diploma voor 2 of 3 dagen per week 1 kleermaker i pantoffelmaker;i Schrijnwerker; 1 voer man. Daglooners fabriekwerkers. (Pauselijk verhoor), ingericht door de Comiteit van La Lou- vière et de l'Est. Vertrek op 3 April, langs den Gothard. Terugkeer den 17 April, langs den Simplon en Parijs. (Sluiting der lijst op 10 Maart.) Voor inlichtingen zich te wenden tot den Bestuurder, den heer Joseph Leu nen, advocaat te Sint-Truiden, of lot den Heer Baudrenghien, kapelaan te La Louvière. MUZIEKSCHOOL VAN AALST. te geven door de Heen n Leeraars onder het bestuur van M' Gustaaf Pape, Be stuurder der school, met de medewerking van Mev, Van Kerkhove Coessens, zangster, ten voordeele van het WER- KELOOZENFONDS, op Maandag 25 Februari 1907, om 6 uren 's avonds ter Stadsschouwburg. Tweede uitvoering van DE KLOKKE ROELAND, cantate voor soli, gemengd koor, dubbel koor en orkest, 3oo uitvoerders Het overige des programmas later mede te deelen. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene, fr. 3,oo Eerste fr. a,oo; Tweede fr. 1,00. Kaarten zullen eerlang ten huize wor den aangeboden. Groene Pie in zijnen Werkman b, van gister Vrijdag 8 Februari schiijjt De Denderbode durft schrijven u Priester Daens heeft alles herroepen voor 6 getuigen. Priester Daens heeft b niets herroepen NIETS, het was enkel b een zaak van priesterlijke tucht... Den- b derbode, afschuwelijke leugenaar I Wij bekennen dat we slecht ingelicht waren dat er niet 6 maar slechts 2 getui gen tegenwoordig waren. Die getuigen waren M.M. Delaforterie en Camiel Roosen, onderkoster der St- Martenskerk. De verklaring van onderwerping door Priester Daens gedaan voor dat bij is berecht geworden luidt als volgt Ik vraag vergiffenis aan God over b 't schandaal dal ik heb gegtven door b mijne ongehoorzaamheid aan mijnen Bisschop, wiens inzictiten overeenko- b men met die van den H. Vader. Ik betreur overigens van zoolang in staat t van opschorsmg te zijn geweest en nn ts gedaan te hebben om er van ontheven b te worden, b Maar, Groene Pie, als Priester Daens niets herroepen heeft wat beteekent dan den brief dien hij aan Le Patriot* en Le XXe Siècle heeft geschreven en die verklaringen veropenbaarde die door al de dagbladen en de Brusselsche groene chefs als eene AFZWERING wordt aanschouwd Priester Daens schreef a Catholiek priester, willende gehoor- b zamen aan mijnen Bisschop, wiens inzichten overeenkomen met die van b den Heiligen Vader, verzoek ik de al- b gemeene vergadering der Christen Democratische Partij, mij niet meer te t herkiezen als voorzitter of eerevoorzitter b der partij. Priester DAENS. 1 Aalst, 3 Februari 1907. b Die verklaringen werden onbetwistbaar, zelfs door de Hoofdmannen of comiteit der Biusselsche groene kliek, als eene afzwering, als eene veroordeeling van 't politiek programma der zoogezegde Christene Volkspaitij gehouden daar, in buitengewone vergadering van Dijnsdag 5 Februari, het ontslag als Voorzitter van Priester Daens met werd aanveerd en men hem integendeel, met klank, uit de Brusselsche groene kliek heeft verbannen. Zekere liberale en socialistische orga nen hebben te verstaan gegeven dat die afzwering van priester Daens alleen door drukking werd verkregen. Waarom heeft Priester Daens Chipka verlaten en zijnen intrek gaan nemen bij Delaforterie Was tiet niet om met meer vrijheid volgens de inspraak van zijn geweten le handelen Wij weten stellig dat er geene drukking hoegenaamd werd gepleegd en dat het met den vollen wil Yan Priester Daens is Een dagblad schrijver, zegt Le Bien Public heeft aan Groene Pie gevraagd wat hij denkt over 't gedrag van zijnen broeder en hij zegde «Het zal ons niet noodlottig zijn, tegenstrijdiglijk aan 't gene men er over denken moge ten andere hij heeft zijn ontslag van lid niet gegeven, en indien hij geneest, wat weinig waarschijnlijk is, helas 1 hij zal in die hoedanigheid plaats gaan nemen in de partij. Zijn terugkeer in de rangen als simpele soldaat kan niet dan vruchtbaar zijn wij hebben inder daad bemerkt, dat zijn priesterkleed, gezien zijn toestand tegenover zijn bisschop, opgehouden had onze partij te dienen onder kiesopzicht. Mag men uit de verklaringen niet aflei den dat Groene Pie zijnen broeier aan schouwt als iemand die eene ellendige comedie zou gespeeld hebben. Wij gelooven dal Groene Pib eenvou dig zijnen broeder lastert. Fen intervieuw met tkriester Daens. Een bijzondere berichtgever schrijft aan IIkt Handelsblad Wij nemen het over, immers wij die ter plaats wonen zouden deze inlichtingen niet kunnen verkrijgen. Ten gevolge der beschouwingen van de dagbladen heb ik mij begeven ten huize van Priester Daens, die nu inwoont bij zijne nicht, eene dochter van M. P. Daens, die getrouwd is met M. Delafor terie en een witgoedwinkel houdt nabij de hoofdkerk te Aalst. De zieke he. ft mij ontvangen en ik heb hem te bed gevonden, zeer verzwakt; maar, volgens zijne omgeving, aanzien de geneesheeren, die hem voor «ene hart ziekte behandelen, zijn toestand voorloo- pig als buiten gevaar. Ik vroeg hem wat men moest denken over de beweringen van zekere dagbla den, die zijne afzwering voorstellen als zijnde geschied onder den invloed van drukking van buiten. Priester Daens beeft mij geantwoord Ik heb geen enkel woord in te trek ken van, noch een woord te voegen bij den brief, welken ik geschreven heb aan het middencomiteit van de partij, die eens de mijne was. Ik verzoek u te melden, dat ik aan geen enkele drukking heb toegegeven, tenzij aan de drukking der goddelijke Voorzienigheid. Bij het naderen der dood heeft G«d mij de genade geschon ken, mijn geest te verlichten. Ik heb inge zien dat ik gedwaald heb, door den weg in te slaan, welken ik te lang, helaas gevolgd heb. Ik zal de dagen die mij nog te leven overblijven, doorbrengen met God te bidden, dezeltde genade te schenken aan hen, die naar mij geluisterd heb ben. Tot daar de verklaringen. Priester Daens is helder van geest en drukte mij zijn groot genoegen uit, de band te hebben kunnen drukken van den zeer eerw, h. Deken van Aalst, Kanunnik Roelandts, die hein reeds herhaaldelijk heelt bezocht. Ook was het hem een grooten troost, een brief te hebben ontvangen van zijnen Bisschop, Mgi Stillemans, van wien hij voortaan de meest onderworpen en meest gehoorzame zoon wil zijn. Creemboter. Markt van Zaterdag 9 Februari 1907 106 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 253 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2024 kilogr AALST. Diefstal. Sedert eenige dagen vermiste M. Praet, goud smid, Lange Zoutstraat, een schrijn hou dende rond de 100 gouden ringen. Men dacht dat het was misplaatst geworden. Aan diefstal viel niet te denken want in de lade van den toog waar het zich in bevond, lag er zilveren geld en niets was er van verdwenen. Men deed dan ook geen inken bij de Policie. Dezer dagen kwam bij M. Boone, hor- logiemaker, Brabantstraat, een werkjon gen van 16 A x8 jaren oud aan, die hem een gouden ring te koop bood. M. Boone zegde tot zich zeiven dat moet van dief stal voortkomen en vroeg hem zijne naam. Hij zegde Karei Van de Walle te heeten en gaf ook zijne woonst op. M. Boone verwittigde de Podcie die onmid- delijk vader en zoon Van de Walle. naar 't bureel riep. Terwijl zij in 't bureel wa ren werd er in hunne woning een huiszoe king gedaan en men vond het schrijn op den zolder, nog 79 ringen houdend. De waaide der gestolene ringen beloopt tot meer dan 800 frank. De dief bekende er eenige van als geschenk weg gegeven te hebben en onder ander een aan zijne zuster. Deze laatste den diefstal verne mende, heeft zien verhaast den ring aan de Policie te behandigen. De familie Van de Walle is beter gekend onder den m van Schouwvegbrs. Proces-verbaal opgesteld. M. Praet mag zich gelukkig achten terug in 't bezit te zijn gekomen van zijne ringen. Hoeveel er ontbreken weet hij niet juist. LEDE. Vechtpartij. Maan dag avond waren de gebroeders Lemmens van Lede naar de herberg van Bosman gegaan, gelegen op Wichelen-Heide. Daar ontstond ruzie tusschen hen Wichelenaars en weldra werd men hand gemeen. De messen werden getrokken en er werd gesmeten met pintglazen. Alfons Lemmens heeft twee messteken bekomen in zijn schouderblad zijn broe der Juliaan heeft verscheidene steken in het hoofd bekomen. Moeder Lemmens, hoorende dat er ge vochten was, begaf zich naar de htrberg om hare zoons naar huis te doen komen. Zij werd ook in het gevecht medegesleurd en zwart en blauw geschopt, en erg in het gelaat gekrabt. HERZELE. De loting. Maandag namiddag kwam een loteling met twee gezellen in eene herberg van de wijk St-Rochus. Ze begonnen met pinten te verbrijzelen waarop de baas uit zijne keuken kwam en dat verbood. Doch de kerels vielen hem aan en ach tervolgden hem in zijne keuken. De loteling trok de roede van de stoof uit en btachi er den den herbergier eenen slag mede toe op den arm, zoodat de 1 dat lichaamsdeel niet kan bewegen. Een der twee andere kerels bi acht den baas twee slagen toe in het gelaat met den scherpen kant der stovescbijf, zoodat het alachtoffer twee leelijke wonden heeft tusschen de oogen en op de wang. De woestaards zijn gekend. Ganach Aalat zal er dankbaar voor zijn. Kun nen wij anders dan dankbaar zijn voor verklaringen zooals de volgende, door een onzer huurlieden gedaan, want voor velen van ons bier te Aalst is het van zeer groot belang. M. J. Peereboom, 3x. St-Camielstraat, te Aalst, zegt ons Sedert eene maand lang leed ik aan de nieren, de pijnen waren zoo hevig, dat ik er 's nachts niet kon van slapen, ook stond ik 's morgens gansch afgemat en oververmoeid op, ik had zv/eetingen, soms waren de pijnen zoo scherp, dat ik alle werk moest staken, hetgeen mij ontmoedigde, ik was zooveel te meer mismoedig, daar al de middelen zonder uitslag bleven en ik nam mijnen toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren b verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik dierf al het goeds dat men er van zeide niet gelooven, maar de pillen be vielen mij zier wel, want na eenige dagen heb ik stillekens aan mijne pijnen voeleB verdwijnen, na acht dagen was ik einde lijk genezen en teenemaal op mijn gemak. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U hst kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren b waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éenig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr.3,5o de doosof 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge- gemeen Depot voor België Engel- sche Apotheek Ch. Delacre, 50, Couden- bergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eischt het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 5. Snij- en Naailessen VOOR Pamen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe gediplomeerde Snijster, Aalst, 27, Brusselsche stra&t, 27, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegravuren, enz. Gemeente VI/iesee,— Uitgarg der vermaarde en kluchiige Kavalkade op Vastenavond-Dijnsdag, zijnde 12 Fe bruari. Wilt gij leute hebben, doet een uitstap je naar Wieze en gij zult uwe reis niet beklagen Leeuwergem. De drank. Dijnsdag namiddag, toen Mautits Calle- baut, piocheerder, naar zijn werk ging, werd hij onunoet door eenige loters van Ilillegem, die nog voortvierden en be dronken waren. Ze wilden hem meé om eene pint te drinken, maar hij weigerde daar ze zat waren. Ze begonnen dan aan hem te trekken en te sleuren eindelijk braent men hem eenen slag toe, waarna zij hem allen op 't lijf vielen. De man werd erg mishandeld. Daar zijne zuster toeliep, hebben de woestaards de vlucht genomen. Ze zijn gekend. Strijpen. Een stervende lote ling. Maandag moest hier een jonge ling welke op sierven lag aan de loting deelnemen. Men heeft voor hem het goed nummer 209 getrokken, doch zonder vreugd vooi den ongelukkige,want eenige uren nadien was hij overleden. Steenhuize. Zeldzaamheid. De zts zoons van Leopold Cosyns hebben allen een goed nummer getrokken. Omer lax, Pius 97, Désiré 58, Emiel 85, Octaaf 90 en Ivo 58. Er werd op dat geluk een goed pintje gedronken. DE KONING BIJNA VERON GELUKT. Koning Leopold heeft Woensdag een oogenblik van ontroering beleefd. Korts vóór 2 ure, van Laken terugkeexend, reed hij met zijn tweespan over de boulevards toen op tiet kruispunt van de Wet en Hertogeüjkestraten zijn koetsier de tramlijn wilde oversteken, op het oogenblik dat een eleclriek rijtuig kwam aanrijden. De wattman belde en berbelde, doch niettemin reed de koetsier van den koning door, met dit gevolg dat de dessel van zijn rijtuig in de spiegelruiten van den iram te recht kwam, zoodat de stukken glas vielen op de passagiers, die er ge lukkig met den schrik van af kwamen. Ware het tweespan van den koning een oogenblik vroeger op de baan geweest, het zou door den tram 't onderste boven zijn geworpen. De koning zelf kwam er nu in zijn rijtuig met een hevigen schok van af. Donderdag is het een jaar geleden dat de misdaad der Zwaluwstraat werd ontdekt. Den moordenaar vond men tot hiertoe nog niet. Bij den grooten fabriekbrand van Sint-Jans Molenbeek hebben zich twee ernstige ongevallen vooigedaan. Een pompier is door eenen misstap, in eenen hoop gebioken glas gevallen en werd ernstig gewond. Zijn pols was opengereten. Een andere pompier, die met eene lans van 6 1/2 centimeters doorsnede op eene leer stond, is door het gewicht van dit voorwerp en de kracht der waterstraal gevallen en met gekloven schedel opge nomen. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Al de lotelingen van Gavere hebben een gued nummer gctiokken, behalve één, Maar deze is gebrekkelijk en dus ook vrij. Twee Brusselaars, De Saegher en Van Craenbtrg, waren naar Lmkebeek gekomen om den vader van laatstgenoem de te gaan bezoeken. In eene herberg werden zij ontmoet door een twintigtal dorpelingen, die hen, omdat zij vreemdelingen waren, wilden dwingen te trakteeren. Op hunne weigering werden zij aange vallen, ten gronde geworpen en deerlijk geslagen en gestampt. Van Craenberg werd zelfs door eenen messteek in het hoofd getroffen en zijn vader, die hem wilde verdedigen, kreeg eveneens een messteek, die hem bloedend in elkaar deed zakken. De toestand der gekwetsten is zeer erg. De meesten der plichtigen zijn gekend. Het parket van Brussel heeft een onder zoek gedaan. AA echte Sodeneri FAY-; Ulineral-Pastilles I D doos Frcs. 1.25. Te bekomei in alle Apotheken en Drogerijen. Jn 't groot: FBruner. algemeen agent. 18 M. gdalenasteentveg,Brussel. y-—- jTiAt'J.Tcecy-is"—-T."—«3 Bis het niet een heele tijd geleden, dat prik u nog heb hooren pleiten. Gij hebt ongelukkiglijk gelijk, mijn vriend ziedaar 2 maanden, dat ik niet meer in het Paleis verschijn, en dat ik de gx schoonste processen heb moeten over- ^3 laten aan mijne confraters. Want, ter- H0 wijl ik eene wandeling op den buiten ^Jdeed, heb ik eene koude gevat, die £35 mij °P het einde de grootste bekom- fgr mering veroorzaakte. Ik kon niet meer 15 pleiten, en ik dacht dat mijn loop- SJ baan gebroken was, ir.aar 8 dagen ge- g* leden deed mijne goede ster mij een ^3 mijner cliénten ontmoeten, die mij aQ levendig aanried de Fay's echte So- SQdener Mineral Pastillen te gebrui kt ken. Ik heb zijnen raad gevolgd, en ■rjr nu ben ik volledig genezen. De doos $®kost maar fr. 1,25 en wordt verkocht ^5 in alle apotheken en drogerijen. De fooikramer Van Lissen, die met zijné reiswagens, tusschen eenige ge lijkaardige wagens van vakgenooten op de leege gronden van Schaarbeek over wintert, hoorde in eenen derzelven een gerucht, dat hem vreemd voorkwam, om dat er in dien wagen niet geslapen werd. Hij ging zien en vond eer. persoon die er binnen gebroken was, blijkbaar om te stelen. De dief vluchtte en de foorman herkende een i5jarigen neef, wiens vader niet verre van daar ook met eenen wagen stond. De vluchteling, Jozef D. ging zich verschuilen in den wagen van zijn vader, m; ar hij werd er achtervolgd door zijnen oom Van Lissen. Deze wilde den jongen inbreker bij den kraag vatten doch Jos. D. trok eenen revolver en loste vijf scho ten op zijnen oom. Andere foorkramers snelden toe en hielden den jongen deug niet aan. De policie vond in zijn bezit nog eene heele doo6 kardoezen, een dolk en andere wapens. Van Lissen is op drie plaatsen gekwetst. In de slachthuizen en veemarkten van Brussel wordt geklaagd over veedie ven. Verle jen week is ten nadeele van eenen veekoopman van Schellebelle op de markt te Cureghem een os ontstolen van 462 fr. waarde. Alle opzoekingen om den stoutmoedigen dief te ontdekken zijn tot heden vruchteloos gebleven. Het dier is en blijft gestolen en de valscbe kooper, die 's namiddags den koopprijs moest be talen is niet verschenen. Ziehier nog een ander geval Een beenhouwer van Brus sel had een beest van een paar kooplieden van Wetteren en Calken gekocht en de os w as onmiddellijk ter plaatse zelf afge maakt. Een slachter van den Abatteur verwittigde echter de kooplieden, die nog hun geld niet hadden ontvangen, dat zij moesten oppassen. Daar zij den'kooper niet meer zagen terugkomen om nu de koopsom te overhandigen, hebben zij na tuurlijk hun geslacht dier met verlies moeten verkoopen. Het parkot is naai»Borght-Lombeek een onderzoek gaan doen, wegens een gevecht dat tusschen lotelingen was ge voerd. De vechters waren twee jonge lingen, die het hof maakten aan een jong meisje. Reeds twee dagen te voren waren zij aaD slag geweest, maar de lotelingsdag en de drank had hen ten slotte in opgewondenheid gebracht, zoo dat de messen werden getrokken. Kame raden mengden zich in het gevecht. Drie lotelingen werden gekwetst en een vierde kreeg wel drie messteken, 't Was deze, die nog een vijfde een steek in de borst had toegebracht en die, zoodra hij eenigs- zins hersteld is, naar de gevangenis zal worden gebracht. MOORD. Verleden Zondag nacht is te Thielt, ten einde de St-Jans- straat, eene wieede moord gepleegd. Er was, in den avond, reeds ruzie ge weest in eene herberg op den hoek. Later werd er gevochten tusschen de ge noemden Alfons De Bels, wever en Ar thur Van Daele, werkman, die alle twee ten einde de St-JaDSStraat wonen en ge- buren zijn. De zoon van De Bels, een jongeling van 18 jaar, die reeds van af 8 ure te bed was, is opgestaan, hoorende dat zijn vader in een gevecht betrokken was. Hoe het toen juist gegaan is, dat zal het gerecht zeker wel weten op te klaren. In alle geval, Van Daele, heeft eenen ijselijken steek bekomen in de lenden, ruggewaarts. Het was eene gapende wonde, de ingewanden waren erg ge kwetst, en de ongelukkige verloor bloed in overvloed. De heeren doktoor Mailliet en De Sut ter zijn bij den gekwetste gekomen, om te doen wat mogelijk was. De toestand van den gekwetste is maan dag voormiddag zeer verergerd, en de eerw. heer onderpastoor Macs heeft Van Daele, terwijl hij bij zijn volle verstand was, de laatste HH. Sacramenten toege-

De Denderbode | 1907 | | pagina 2