Donderdag 11 Februari 1907 5 centiemen per nummer 37s* Jaar 3922 Vrij onafhankelijk voiksqezind orgaan van de Stad on Arrondissement van Aalst. ELEONORA. Eendracht GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL VRIJHEID. Schikkingen voor de Vasten. De Pensioenen DE DENBERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIOLE HVtJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoorc. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertantiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, i3 FEBRUARI 1907. Ingevolge tie bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen sation of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asch-Woensdag en Goeden Vrijdag. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen buiten de Zon dagen, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op de voornaamste maaltij-l, en niet op de collatie t n zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vasten dagen van het jaar. Óp al de dagen van de Vasten is het toegelaten eieren te ge bruiken tot het bereiden van andere spijzen. III Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dijnsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Qua tertemper (23 Februari) en den Zater dag der Goede Week. Degenen die ver plicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar eenmaal daags vleesch eten, te weten, op de voornaamste maal tijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsop en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en denzelfden maaltijd, niet alleen alle dagen van de veertig- daagsche Vasten, de Zondagen inbegre pen maar ook alle andere vastendagen van bet jaar. V. Men is verplicht driemaal te lezen den Vaderons en den Weesgegroet en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iederen dag dat men van bovengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal maken. 48° Vervolg. Op de sprakelooze wanhoop, met de welke hij de eerste woorden had aanhoord, waseene uitdrukking van greote verlich ting gevolgd. En toen zij ophield blonk eene diepe, oprechte vreugde in zijnen blik, dien hij met onzeglijke teederheid op haar vestigde. Ik zie niet in, Eleonora, wat ons zou verplichten van elkaar af te zien, zegde hij met diepe doch ingehouden ont roering in de stem. Uw terugkeer tot den godsdienst verwezenlijkt juist mijn innigst verlangen. O 1 ik wist wel, dat in uwe reine ziel de waarheid eens over de dwaling zou zegevieren, eene dwaling, waarvoor gij overigens niet verantwoordelijk zijt. Te Sint-Petersburg aangekomen,had ik niet alleen de hoop, uw hart te win nen, maar de hoogere betrachting, bij u als apostel op te treden. Ik wilde hetzij vóór, hetzij na ons huwelijk, uwe ziel tot God terug voeren Die dag is vroeger gekomen, dan ik had durven verwachten. God zij daarvoor gezegend. Hij is mijn getuige dat de ballingscnap met u, Eleo nora, nog een geluk zou wezen voor mij. Ons ouwelijk was bepaald op drie maandenwelnu, vervroegen wij het, Men zal zich nochtans van deze ver plichtinc kunnen ontslaan, met eene aal moes. iéder volgens zijne middelen en godvruchtighfci 1, in den offerblok van de Vüsien te storten. Deze aalmoes, die ver plichtend is voor allen die ue voorge- schrevené gebeden niet onderhouden, zal tot goede w.-rken bost: cd worden,volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bis dom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere per sonen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen v in het jaar, uitge nomen op Goeden-Vrijdag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douanieis, de commis sarissen en bedienden van policie die in werkelijken dienst zijn, de bedienden welke in dienst zijn op de treinen van den ijzeren weg en op de trams, alsmede de in dienst zijnde postboden en bedienden der accijnsen. VII. Wij meenen aan d= geloovigen van Ons Bisdoms wederom te moeten herinneren, dat de vastendagen, builen de veeriigdaagsche Vasten zijn de Woens dagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper; de Vigiliedagen vóór Sink sen, vóór de plechtigheid van de HH. Petrus en Paulus.vóorOnze-Lieve-Vrou w Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, be halve de Vrijdagen, waarop Kerstmis en de Besnijdenis zouden vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge de bijzondere macht. Ons verleen door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aa:: al Onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op SNMarcus en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge- velge dezelfde macht vergunneD Wij ins gelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den H. Vader, moeten Wij de geloo vigen die van deze toelating zouden ge bruik maken, aanwakkeren, om daarvoor and- re goede werken te doen, en bijzon derlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onder houden. IX. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter alle dagen van het jaar. zoo gij het verlangt. Wij zijn gereed, zoo gij wilt kan het binnen veertien dagen plaats hebben. Welnu, wat ik vraag, is in schijn te blijven wat gij tot nu toe waart. Het zal u wat moeilijk vallen, in 't ge heim eene der catholieke kapellen te be zoeken. Dadelijk na ons huwelijk doen wij de ontworpen reis. En gij weet dat geen enkel ambt zoo wisselvallig h als de diplo matie. Welnu, ik heb bij het gouverne ment invloedrijke vrienden en ik zal ge makkelijk veranderingen van residentie bekomen, die elk heel natuurlijk zal schijnen. Ik zal dan het geluk hebben aan mijne lieve Eleonora eene vrijheid geschonken te hebben, die haar onder eenen zachteren hemel niet meer betwist zal worden. Het meisje was opgestaan. Op dit oogenblik was de lichte wolk, die de maan overdekt had, voorbij ge dreven, en een harer stralen verlictitte het bleek en schoone gelaat van Eleonora, dat nu eene plotselinge fierhei 1 uit drukte. Deze handelwijze, die inderdaad het voorzichtigste schijnt, is mij niet veroor loofd, Louis. Het zou eene lafheid te meer zijn, waaraan ik mij niet wil plich- tig maken. Laat mij het u verklaren. Indien ik, gelijk de meesten mijner gezellinnen, in den Griekscheu eeredienst was oogevoed.kon ik zoo handelen. Maar bedenk, mijne moeder was catholiek zij Deze Herderlijke Brief en schikkingen voor de Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de kerken, openbare k ipellen, geestelijke gemeenten en col leges van Ons Bisdom. Zij zullen daar gedurende geheel de Vasten, volgens gewoonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze har.d- teekening, Onzen zegel en de tegentee- kening van Onzen Secretaris, den 2 Fe bruari 1907. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, A. De Meester, Kan. Secr. Plaats f des zegels. Zondag laatstleden heeft de heer Staats minister Woeste te Gent op de algomeene vergadering der catholieke Jonge Wach ten eenegroote redevoering uitgesproken. Hij heeft zeer aangedrongen op de een dracht, die nu meer dan ooit onder de catholieken moet heerschen. Tegenover de gevaren die hunne pariij bedreigen, zijn de catholieken verplicht hand in hand te gaan, willen zij niet door hunne politieke tegenstrevers uiteengedreven worden. J Tegenover den a iticlerikalen c bloc moeten wij den catholieken bloc stel len. Nochtans, wanneer men van eendracht spreekt, moet men elkander goed vu- staan. Wanneer men, de eendracht aanbeve lend, de onderwerping van al de catho lieken aan eene organisatie, bijvoorbeeld Het Verbond der catholiek Kringen bedoelt, dan moeten wij rechtzinnig ver klaren dat wij de eendracht op dezelfde wijze niet verstaan. Volgens ons moeten de catholieken eensgezind ten strijde gaan tegen het anticlerikaiisme. Allen moeten hetzelfde godsdienstig programma verdedigen. aar om onze vijanden te bestrijden moeten wij oris daarom noodzakelijker allen in EEN legf-r scharen Dat denken wij niet. Wij meenen dat wij niet minder zullen zegepralen indien het catholiek leger in eenige regimenten verdeeld is. Zcoals in een leger, waar de verschil lende regimenten elkander des te beter ondersteunen, omdat zij met bijzondere wapens den vijand aanvallen, zoo ook, heeft voor het geloof geleden zij is in ballingschap gestorven, mij dit goddelijk geloof als haar kostbaarste erfdeel nala tend, mij de zending toevei trouwend mijnen vader te bekeereri. Nu, de keizerin heen zelf geweten welken weerstand ik mijn vader geboden heb. Heel het hof wist, en weet dat ik, na catholiek geweest te zijn, den staais- eeredienst in schijn ten minste heb aangenomen. En mij zoo met vorstelijke gunsten overladen ziende, hebben allen kunnen gelooven dat de hoogmoed mij tot de verandering van mijne overtuiging heeft aangezet, eii ik moet zelfs voor de zwakken eene aanleiding tot schandaal zijn geweest. Ik moet dus mijne fout herstellen in geheel hare uitgestrektheid, en daarom Louis, moet ik aan u verzaken. Ik moet, ik wil gansch alleen de ver antwoordelijkheid mijner daden dragen en gij begrijpt dat men niet zal nalaten, mijne doenwijze aan uwen invloed toe te schrijven. En dit zou de waarde van den zegepraal der catholieke waarheid verminderen. Ook moet ik dit doen, Louis, omdat mijn vader mij vergeven moet, én indien ik de hoop wil koesteren, hem eens te bekeeren, zal ik daar niet in gelukken, wanneer in mij van hier vei wijder. Ik moet hem doen verstaan dat ik den schrikkelijkstsn slag toeurengend aan zijne eigenliefde enkel aan mijne over tuiging gehoorzaam. dank aan de gezamendijke werking der catholieke Vereenigingen, het Verbond der catholieke Kringen, de Belgische Volksbond, de Boerenbonden en Land- bouwtrsbonden, zal de catholieke partij in ons land meester blijven. De he.'endaag.-che Nijverheid be schouwt de verdeeling van den arbeid als euien vooruitgang. Deskundigen verkla ren dat een nijvtrheidsprodukt beter en goe ikooper gemaakt wordt, indien ieder werkman, in plaats van dit produkt ge- hei i te maken, slechts een gedeelte en altijd hetzelfde gedeelte voortbrengt. Tegenwoordig, op politiek gebied ook, moet die verdeeling van den arbeid toe gepast worden. Daar moet een groep be staan die zich uitsluitend mei de werklie den bezig houdt, een ander die zich op e- ne bijzondere wijze de landlieden aan trekt, en een derde die de burgers verde digt. EENE organisatie alleen kan zich on mogelijk met die verschillende maatschap pelijke standen bezighouden. Waar de eendracht, de eenheid moet bestaan, is in het doel dat die groepen beoogen, al dezen moeten als hoofdpro gramma hebben de verdediging van ons Geloof. Wanneer de Godsdienst aangevallen wordt, dan zijn zij allen verplicht in de bres te springen. in België en in andere landen. Met de laatste kiezing schermden libe ralen en socialen hier nog al veel met een pensioen van 1 frank daags. Alhoewel overtuigd dat het onmogelijk was zulks toe te staaan om reden der overgroote belastingen, die zouden te heffen vallen overtuigd dat zij zulks niet zouden moe ten geven omdat zij aan het hoofd van 't land niet komen konden, toch meenden zij door dit middel hier en daar eenen lichtgeloovigen kiezer in hunne netten te vang=n. Ja maar, onze stemmers zijn geene jon gens meer en ze zagen klaar in dat come- diespel. Anders was het gelegen in onze nabu rige landen daar lieten de kiezers zich bedriegen. Maar nu komen ze ook op en vragen de uitvoering der gedane beloften. Laat ons onderzoeken hoe het in de naburige landen staat met de zaak en iedereen zal klaar zien dat men de licht- geloovige kiezers gefopt heeft. En daarom moet ik bereid zijn, alles op te offeren, indien hij het beveelt, alles te verdragen wat hij oplegt en ik zal hem op de knieén smeek.-n om de genade, hem niet te moeten verlaten... Verheug u nochtans, Louis gij wenschtet vurig het heil mijner ziel, welnu ik ben er zeker van, de terugkeer tot God, van degene die voor altijd uwe zuster zal wezen, is uw werk. Gij zijt mij verschenen als de engel des licnts en gij zijl het voornaam ste werktuig, waarvan de Meester zien bediend heeft, om mij weer voor zijne voeten te geleiden. Het vaarwel dat ik u ga toelichten kan lang zijn als het leven... Dus be- grijpt gij, met waar, dat ik mijn lot niet aan het uwe kan vasthechten. Gij zult mij voor altijd^uwe achting en uwe vriendschap bewaren, ging zij met trillende stem voort dat vraag ik u als eene gunst, ondanks mijn ongelijk, tegen over u. Maar, en zij trok den verlo vingsring van haren vinger wat ik u verzoek, is mij als bruid te vergeten... gij zult dezen ring schenken aan eene andere, die uwer waardig is, waardiger dan ik... En ik zweer u, Louis eiken dag van mijn leven zal ik God bidden, dat hij u het geluk schenke, hetwelk gij ver dient. Hare woorden versmolten in eene uit- bersting van mikkend weenen. Dwars door den tranensluier, die hare oogen verdoofde, zag zij het bleeke wezen van den jongen diplomaat, zijn overwolkt In Holland was men bezig met de uitgaven voor het jaar 1907 te bespreken. Van Pensioentjes, geen woord Integendeel hebben de li beralen de pensioenwet ingetrokken door het godsdienstig ministerie voorgesteld, en vervangen door... ik geef u te raden wat door eene vermeerdering van be lasting. In Engeland ondervinden de belovers dezelfde moei lijkheden. Stemt voor ons, hadden zij ge zegd, en ge krijgt een pensioen vaneen schelling daags. Heeft men woord gehouden Neen. Heeft men niets in dien zin gedaan Ja. Men heeft zich aan het cijferen gezet... en gevonden Dat zij het geld niet heb ben om hunne beloften te houden. In Frankrijk zat men leelijk in den krot, maar men rekende een pensioentje te kunnen geven met de opbrengst van 't aangeslagen kloostergoed, en och arme I Daar is een gat in de kast van i5o milloen De pen sioentjes? Daar zullen de werklieden nog lang naar wachten Intu3schcr. brengen de Kamerleden in benen trek hunne jaarwedde van 9,000 tot i5,ooo fr. en ver meerderen het gat van vijf millioen l Legt ze mij daar Weet ge nu hoe het staat met de pen sioenen in Holland, Engeland en Frank- krijk Daar zijn de liberalen meester, ziet ge. In België. Terwijl men daar staat te kijken en waterbekken God weet hoe lang dat 't nog duren zal mogen onze oudjes sedert 1900 alle jaren 65 fr. opstrijken en het catholiek Staatsbestuur heeft sedert dien reeds de ronde som van 100 millioen uitgegeven tot het betalen der pensioen tjes van 65 fr. en het aanmoedigen *an hen, die zich bij de pensioenkas aanslui ten. Wie dus een pensioen van 1 fr. daags begeert, heeft enkel te storten en het Staatsbestuur zal hem met milde toela gen ondersteunen. In Belgié zijn de catholieken meester, ziet ge. M A GA Z I J N van BEHANGPAPIEREN en allerhande - MEUBILEERING Karei. VAÏH OE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening voorhoofd, zijn somberen blik zijn bitter geplooiden mond. Ondanks de sterke natuur van den jongeling kon zijn gelaat, hoe schijnbaar kalm ook, toch het zieleleed met verber gen waaraan hij ten prooi was. Eleo nora las de smart op zijn wezen en dat was voor haar eene nieuwe marteling. Louis, zegde zij met eene diepe, ge broken stem, zeg dat gij mij vergeeft O zoo gij wist hoe ik lijd door het ver- driet dat ik u moet aandoen dan zoudt gij begrijpen wat balsem uwe vergiffenis voor mijne ziel zou wezen. Met bevende hand had den jongeling den ring aangenomen, dien Eleonora hem toereikte. En die armband vroeg hij, mat de oogen den dunnen gouden band aan wijzend, die haren pols omvatte dien zult gij mij waarschijnlijk ook terug geven, ten einde zelfs den naam te ver geten die er naast den uwe in gegrift is Twee dikke; tranen stroomden nu lang zaam over de bleeke wangen van Eleo nora. Neen, Louis, antwoordde zij smar telijk deze is het geschenk van eenen broeder. Hij heeft mij nooit verlaten de kieschheid en de strengste rechtzinnigheid gebi.-den mij, hem te behouden. Zelfs indien gij de hand... die gij mij vandaag weigert, aan een ander geeft Een gesmoorde kreet was het antwoord. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1