Zondag 17 Februari 1907 5 centiemen per nummer 57'* Jaar 5923 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE STAAT buiten de school. Het stijgen van het SODANITRAAT. Zondagrust. Ditjes en datjes. PUI ESTER DAENS. Volkskamer. DE DENDERBOÜE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zijn ten laste van den schuldenaar. Mon schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB BlIUM, Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 16 Februari ÏOOT. Onze groote confrater Le Bien Pu blic in afwachting dat er wat meer licht uit de donkere krochten der raa- connieke logiën verschijne over 't ont werp van kosteloos, wereldlijk ver plichtend onderwijs, met schatting dei- kosten, stelt aan de catholiekeu oene andere oplossing voor die hy in breede trekken als volgt uitdrukt 1* Buiten de volstrekt vrije scholen, neemt de wet van lager onderwijs vrije scholen aan door de Gemeente, de Pro vincie en desnoods den Staat geldelijk ondersteund. 2° De welhebbende familiën (te we ten zij die in princiepaal en bijvoeglijke centiemen meer dan 10 franks belasting betalen in de gemeenten van min dan 5000 zielen, meer dan 15 franks in deze van 15 tot 20,000 zieleu, zullen haar aandeel betalen in de onkosten van 't on derwijs en der opvoeding van hunne kinders. De kinders der overige familiën wor- deu kosteloos onderwezen en opgevoed De Gemeente betaalt in hun voordeel het bepaald schoolgeld de Hospiciën en het Bureel van Weldadigheid mogen, zonderonderscheid of aanveerding van Sirsonen, ook in hun voordeel gunnen eederen, schoolsoep en andere onder standen. 3* De geldelijke ondersteunde scho len zijn, naar voorkeur der ouders ofwel catholick, ofwel protestantsch. ofwel onzijdig, 't is le zeggen zonder eeredienst of bepaalde religie. Te Brussel en te Antwerpen zullen er joodsche scholen zijn ten voordeele der joden of israëlieten. Allen zullen gelde lijk ondersteund worden zoo zij een mi nimum van 25 leerlingen tellen. 4° Alle familievader, gemeentekiezer zal met zijn kiesbrief een tweede bulle tin ontvangen, met de melding van dry of vier soorten van scholen Catholieke scholen, Protestantsche scholen, Onzijdige scholen, en zal deze welke hij verkiest aandui den door 't zwart maken van het wit stipje van het vakje dat er tegenover is geplaatst. De Gemeenteraad zal een of twee scholen aannemen naar keus van dezc.kiezer3. 5° In vooruitzicht om lagere onder wijzers te vormen, zal men schoolcomi teiten stichten, catholieke, protestantsche (joodsche), onzydige er zal een Mid- dcucomiteit zyn te Brussel, provinciale en cantonale Comiteiten. De opzichters wederzijds door deze Comiteiten verko zen zullen rekening geven aan de open bare machten (Gemeente, bestendige Deputatie, Ministerie) over den toestand en de inrichting der zoo normale als lagere scholen, over 't getal leerlingen, als ook over de onkosten van opbouwing en onderhoud der scholen zij moeten den eed afleggen. Op hun verslag (der opzichters) zullen de Gemeenten, de Provinciën en de Staat de school toelagen verdeelen zoo aan de normale als de lagere scholen. Ziedaar wat onze groote confrater Le Bien public in breede trekken voorstelt. Wy zijn volkomen 't accoord met onzen grooten confrater des te meer daar De Denderbode van over meer dan vijftig jaren de algeheele vrijheid van onder wijs in alle graden heelt voorgestaan. De Staat buiten de school is immers in onze politieke zeden de meest logische formuul en het meest gelijkvormig aan den geest onzer Grondwet. Wanneer de Staat machteloos is, in zake van volksonderwijs dan hebben wy de aanslagen onzer tegenstrevers tegen de vrijheid nimmer te vreezen. Daarom weze ons wachtwoord De Hu»ui liuiieu cle school Alhoewel de prys van het sodauitraat sedert het begin van October laatst daalde en nog daalt, kunnen de huidige prijzen nog niet verrechtvaardigd wor den. De marktvoorraden zijn belangrijk, aangezien de invoer in de laatste tijden aanzienlijk was, belangrijker dan wel eens. De prijsstijging van hel sodanilraat is het natuurlijk gevolg van de specula tie waaraan dit produkt gestadig onder worpen is. De hooge vruchtbaarmakende waarde dezer meststof kan niet betwist worden. Nochtans,in de huidige omstandigheden, kunnen wy de landbouwers iu hun eigen belang niet genoeg aanraden, evenals met het doel de invoerders van soda- nitraat te dwingen hunne waar eenen billijken prys te verkoopen, hunne aankoopen sodauitraat le beperken. Zij zouden zeer voordeelig het grootste ge deelte dezes vervangen door een ander en goedkooper stikstofmest, namelijk door den zwavelzuren ammoniak. Het verschil van prijs der eenheid stikstof in deze beide vetten bedraagt thans ongeveer 30 centiemen ten voor deele dezer laatste. Dit verschil van prijs is belangrijk wanneer men berekent dat door de vervanging «ener hoeveelheid nitrische stikstof \nitraat) door eene gelijkwaardige hoeveelheid ammo- niakale stikstof (sulfaat; t. t. z. van 100 kgr. sodanitraat door 75 kgr. am- moniaksulfaat, de landbouwer ongeveer 4,50 fr. kan besparen,, 'tgeen voorwaar niet te misprijzen is. Alle onpartijdige landbouwkundigen zyn het eens dat het sodanitraat vooral nuttig is om in de lente, bij bet herne men van den groei, den zweepslag te geven, terwijl het ammomaksulfaat eene andere rol te vervullen lieell name lijk de werking van het sodanitraat te versterken en ie verlengen. Nu, is de zweepslag noodig bij het begin van den groei, de voorraad stik stof welken liet ammoniaksullaat ter beschikking der planten stelt gedurende ganscli den duur vau hunnen groei, is niet minder noodig om eene normale, regelmatige en kloeke ontwikkeling te verzekeren, die alleen winstgevende voortbrengselen van goede hoedanig heid kan opleveren. Met betrek op hetgene voorgaat, zal de landbouwer welke andere jaren iOUO kgr. sodanitraat aankoent Ier uitslui ting van andere stikstofmesten bewys geven van vooruitzicht, de jaren even als dit dat het verschil van prijs der eenheid nitrische en ammoniakale slik stof zoobelaugryk is, er nog slechts 3 tot 400 kgr. van te gebruiken en de bemesting aan te vullen met 450 lot 550 kgr. zwavelzuren ammoniak. Hy getrooste zich eene proef deze zal hem zekerlijk overtuigen. Wanneer hy zynon oogst verkoopt, berekene hij de verwezeiilykste winst en liy zal verwon derd staan over den bekomen uilslag, dank, van den eenen kant, de oogen- scliijnlijk geringe besparing voortsprui Lende uit de algeheele of gedeeltelijke vervanging van sodanilraat door am moniaksullaat, van den anderen kant, de hooge vruchtbaarmakende werking dezer laatste meststof. Jan. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 Februari 1907, M. Meirsschaut, Korte ZouUtraat. TE ONTHOUDEN In de Kamer zitting van vrydag dei- verledeue week, heeft socialist Destrée de liberalen eene schoono poets gebakkeu. M. Huysmans, liberaal, hem in zyne redevoering on derbrekende, antwoordde hy «Uwe partij draagt een Arlekijns- kleed lu de catholieke party vindt men mannen die bewys geven van hunne goede inzichten jegens het werkvolk. M. Monville Git.) Hoeveel zyn er M. Destrée. Zy zijn raar, doch er zyn er Or de liberale banken zijn er geen De liberalen stonden paf! Wij zouden 't gelooven Wy zulien de bekentenis onthouden GaukweBtie. Sprekende der openbare^ gasverlichting zullen wy kortoiings dé gelegenheid heb ben aan onze zoo fameuze voorstaanders der re gie voor oogen te leggen hoe men die zaak aanschouwt inde steden waar die reddende regie bestaat en waar men ten vurigsie betracht eene vergunning aan eene Maatschappij le kunnen toestaan. AalstenaarsMedeburgers wat zoudt ge te beklagen zijn moest onze moeder stad door die liberale helden bestierd worden Hun ontwerp van overne ming of aankoop van het nu bestaande gasfabriek is 't ontegensprekelijk be wijs hunner onervarenheid, van hunne onkunde in 't vak... Wat zou dan wel al 't overige zyn die deze blauwe klep pers ons zouden voorbehouden 1 Hedei-i priester Daeus tot inkeer is gekomen en zyne misstap pen opeubaarlyk heeft betreurd, zien wij met genoegen menigen zijner vroegere partygenooten tot hunne oude catho lieke vrieudeu terugkeeren. Meest allen hebben nu, gelijk hun gewezen hoofdman, de overtuiging dat al hunne werkingen slechts voordeelig zyn geweest aan de goddelooze secte iler socialisten. Ja, de socialisten hebben er het meeste voordeel hij gevonden. Anseele voor zegde het bij het ontstaan der christeue volkspartij. Hij voorzegde immers De christene volkspartij zal de banen breken langs waar het socialism met ontplooide roode vod de Vlaanderen zal binnendringen. En die voorzegging heeft zich ge deeltelijk verwezenlijkt. Het orgaantje onzer Aalstersche socia listen, of liever, winkelpolitiekers, na bestatigd te liebben dat de christene volkspartij maar altijd voorts op niets meer smelt, schrijft «Wij treuren er niet om, in 't belang onzer partij heeft de christeue volks- partij lang genoeg geleefd. Zij heeft de buitenbevolking aan 't denken ge- bracht, DEN WEG OP ONZEN Ca- THOLIEKEN HUITEN VOOR DE SOCIALISTEN GE HA AND EN WIJ ZULLEN EH VOORZEKER HET MEEST VAN ERVEN. Dat is zoo waar dat wij reeds in de Kamerkiezing van 1902, toen de christeue volks- partij niet streedt, ons sLemmental in het Arrondissement Aalst hebben zien verdubbelen. Voorzeker is er daar bluf, groote bluf bij Nu wij hopen dat bet zal voldoende zijn om de oogen te doen openen aan al dezen welke, als volksvrienden, willen optreden, en aan Godsdienst, Vrijheid en Vaderland zijn getrouw gebleven. Wij roepen hun toe, richt uwe blik ken naar T ongelukkig Frankrijk waar dcu godsdienstoorlog woedt, waar de kloosterlingen uit 't land werden ver bannen en hunne eigendommen geroofd, waar de kerken zijn gesluten, de kerk goederen gestolen, de bisschoppen uit hunne verblijfplaatsen, de Pastoors uit de pastorijen, de seminaristen uit de seminariën verjaagd en menig priester ook tot gevang en boet werd veroor deeld om Mis te lezen... Overweegt wel dat al die schandalige vervolgingen gebeuren onder de toejui chingen der socialisten en liberalen, die er naar snaken lijk de visch naar water oui het voorbeeld le kunnen naleven dat hunne goddelooze Fransche partij genoten hun geven. En gij, werklieden, luistert nimmer naar de opstokerijen der socialisten tegen uwe patroons. De socialisten heb ben belang in die oneeuigheden tusschen werkgevers en werkers, omdat ze hun nen wiukelmeulen doen beter draaien. De oplossing van 't sociale vraagstuk ligt niet iu de oueenigheid tusschen werkgevers en werklieden maar wel in de verzoening tusschen de verschillige standen onzer samenleving gelijk allo ware catliolieken het verlangen en wer ken om het te verwezenlijken. Priester Daens bekende bet nu ook De verzoe ning tusschen de verschillige standen is noodzakelijk en voegde er bij, dat, hij van den rechten weg was afgedwaald toen hij liet tegenovergestelde voor- stondt.... Sluit U dus allen aan hij het groot catholiek leger, om samen iu sterke rangen eu in eensgezindheid te strijden tegen de vijanden van al wat ons op aarde uierbaar is.... Stryden wij met onverschrokken moed om van Staat- eu Gemeentebesturen ver wijderd te houden die blauwe en roode ongeluksvogels die bier het Fransche regiem van vervolgingen en verdruk kingen zouden willen invoeren... Op de bres dus WANNEER het soms eens ge beurt dat catholieke Raadsleden aan onze liberale controleurs herinneren hoe hunne voorgangers van triestige nage dachtenis handelden wanneer zij aan 't bestuur waren, dan zweren zij bij hoog en bij laag dat het nu niet meer geschie den zou... Neen, nu zou het niet meer gebeuren lijk op 't einde der jaren 1860 en 't begin van de jaren 1870 van, gelijk aan de liberale drukkers van dien tijd, druk werken te bestellen voor 't Stadsbestuur, de Hospiciën en 't Armbureel enz. in zulke hoeveelheid dat er voor meer dan twintig jaren voorraad was. En dat alles tegen den hoogsten prijs betaald... Nimmer zouden ze kloosterlingen en nonnen verjagen uit onze scholen en weeshuizen lijk ze het in 1858 deden Nimmer zouden zij hulp en onderstand ontzeggen aan huisvaders of moeders die weigeren hunne kinders naar de liberale scholen te zenden Nooit, neen nooit zou men nog in Aalst het schrikbewind van de jaren zestig beleven, tijden van vervolgingen en in gevangwerpingen Tijden die uit het geheugen van be jaarde Aalstenaars nooit zullen gewischt worden. Neen, die droevige tyden zullen wij niet meer zien opdagen die zoo kruis brave liberale zielen denken er het minst aan, zoo zeggen zij... Maar men herinnere zich het spreekwoord Als de vos de passie preekt, Boerkens wacht uw GANZEN 'T ZIJN ME DE CONTROLEUR- KENS Drie jaren zetelen onze libe rale controleurs iu onzcStcdelijkenRaad en nu komen ze verklaren dat ze nog niet wisten dat er een uitgebreid en volledig verslag bestaat der zittingen. En zo wisten niet, die blauwe helden dat dit verslag voor het houden van iedere zitting ter inzage ligt voor al de Gemeenteraadsleden. Nu, 't slimste van al is dat die felle controleurs tegenwoor dig waren ter zitting als het is beslist geworden en dat ze den maatregel zon der eenige tegenspraak goedkeurden. Ja, ze keurden goed dat men zich zou vergenoegen by den aanvang van iedere zitting des Raads slechts lezing te geven van de beslissingen genomen in de vorige zitting. Eu ze wisten dat nietZitten de con- tróleurs dan te slapen of begrijpen ze niet wat er gebeurt 'i Het uitgebreide verslag der zitting dat steeds met de meeste nauwkeurig heid door den heer Secretaris wordt opgesteld, wordt nadien aan de goed keuring onderworpen. In het meestendeel der stedelijke Gemeenteraden wordt er ook aldus ge handeld. Maar dit belet toch niet dat onze felle controleurs noch oogen, noch ooren hadden om dit ter wete te komen, zooals ze zeggen ten minste. Zelfs durven zij beweien dat ze geen tijd hebben om die verslagen te lezen. Nu, zie dat kunnen we goed begrijpen Er moet veel tyd noodig zijn geweest om te ontdekken wat het verzolen der pompiersbotteu heeft gekost en ook wat winst de Stad zou doen met aan een oud onbruikbaar gasfabriek 250 duizend franks te verspillen KROT IN DE KAS. KROT KROT!! Onze Stedelijke Raad heeft iu zitting van 7 Februari jl. besloten de Molenstraat te herkasseien met nieu wen sleeu van af de Groote Merkt tot aan de Werfkapel. Dit werk zal de uitgave veroorzaken van ongeveer 18,500 frank. Devijfledon der minderheid hebben die aanzienlijke uitgave gestemd. Dat zal ook al niet beletten dat het kclderorgaan dat wekelijks den uitbun- digen lof der controleurs aan zijne dun- gezaaide abonnenten en aan zijne gedwongene koopers verkondigt, van door 't keldergat der Vijf Ezels te blijven uitbazuinen dat er Krot Krot Krot is in dc Stadskas Dit bewijst ten overvloede wat ver trouwen men stellen mag in 't gebalk dat men van door het koldergat der Vyf Ezels hooren laat BROOD VAN ZAAGSEL.,— Te Berlijn is nu een fabriek opgericht waar eene nieuwe soort van brood ge maakt wordt. Dit brood bestaat uit twee deelen o zagelingen en een deel roggen meel Zagelingen en meel worden, met schei kundige preparaten, heel fraai samen gewrocht Voor nu, wordt dit o zageling-brood nog maar alleen aan de peerden gege ven. Maar, hoe lange zal 't duren, dat er ook zagelingen in het brood voor men- schen zal gedaan worden Wij zouden op deze zaak niet meer zyn terug gekomen, dan enkel om te liestatigen dal de afzwering of bekeering van Priester Daens ernstig gemoend is en zijn lichaams toestand zoodanig is veranderd dat hij nu heden eene betere gezondheid geniet dan over drij maan den Doch in tegenwoordigheid van de tastbare leugens, van de ellendige volks fopperij tot de welke Groene Pie zijne toevlucht heeft genomen om den in druk te keer te gaan dien de uitdrukke lijke vcroordeeling der groene christene volkspartij door zijnen Broeder-Priester uitgesproken, hij hare volgelingen on vermijdelijk heeft verwekt en hare dood tot gevolg hebben zal. Al wal Groene Pie over de zaak heeft geschreven is eene aaneenschakeling van berekende leugens en ellendige volks fopperij Indien ons de stilzwijgend heid niet ware opgelegd, en die wij willen eerbiedigen, dan zouden wij ern stige bewijzen bijbrengen. Nu, Groene Pie dreef het zelfs zoo verre van zijnen broeder voor te stellen als iemand die van zijn roetje is. Spre kende over de ziekte van den bekeerling zegde hij De kloeke ouderling lag in een stond geknakt, gebroken, zwak van lichaam en geest, n Wat is er in dien geest omgegaan Wat kracht had nog dien geest Dus wordt de afzworing van Priester Daens doorzijn broeder PIE voorgesteld als de daad van iemand die bij den zijnen niet meer was, van iemand die niet weet wat hy doet. Maar te vergeefs, groene voiksfop- per, 't is te wel gekend en geweten hoe de zaken der bekeering zijn toegegaan opdat wij er op terug zouden komen. Groene Pie verwijt in Het Land van Aelst, aan de a rijke bewaar ders dat zij het huis bestormen waar den zieken Priester Daens verblijft.dat zij hem lastig vallen en hem met inter views overstelpen en dat ze op die wijze zijne moordenaars kunnen wor den. Maar zeg eens, Pie man, waren het de reporters van Le Peuple, Voor uit en Le Soir niet die hem, het eerst na zijne berechting,kwamen lastig vallen Later werd ook een interview toegestaan aan een reporter van La dernière heure een onlangs gesticht vrijdenkersorgaaii van Brussel. Waren dat de ryke bewaarders waarvan, gij, Groene Pie, spreekt Catholieke dagbladschrijvers die het voorbeeld hunner liberale en socialisti schc colleges hebben nagevolgd, boden zich slechts aan wanneer het algemeen bekend was dat Priester Daens aan de beterhand was. Wat waarlijk te bewonderen valt 't is dat in al de interviews, door de socia listische, liberale en catholieke bladen meêgedeeld, de verklaringen van Pries ter Daens over de wijze op de welke hij tot inkeer is gekomen en zich met God en de Kerk heeft verzoend, zoo niet let terlijk dan toch hoofdzakelijk dc zelfde zijn en volkomen in strijd met de bewe ringen van u, groene Pie l Maar als de catholieke reporters lie gen als duivels dan liegen de roode en blauwe reporters ook. Niet waar,groene leugenaar Die roode en blauwe reporters behoo- ren toch zeker, volgens u, niet tot den vuilen bottik der Woesten, noch tot de politieke dieven, noch tot de rattenvan gers tegen de welke gij, Pie, uwe ra zende groene gal uitbraakt»- De iiijverlieiilHflecorutle van tweede klas komt verleend te wor den aan de volgende dienstboden en huisbedienden van ons bestuurlijk Ar rondissement Clementina Pletinckx, meid, Aalst. Emma Van den Kerkvoorde, M. W. Van Droogenbroeck, knecht, Angelina Prieels, echtgenote Eckelaert, meid, Lede. Octavie Beeckman, Maria Mortens, Justina Schiettecatte, Octavia Van Mol, Nathalia Vermissen, M. A. De Wolf. knecht, Moorsel. Virginia Van Leemputten, meid, Ninove. Pelagie Barbieur, Marcelina Jacobs, Amelberga Pollet, Mathilde Van Vlaendcren, M. P. Van der Straeten, knecht, n Adela Van der Motten, meid, Meorboke. J Hemeryck, koetsier, Michel Hemeryck, knecht. Maria De Vos, meid, Overboulaere. M. P. Beeckman, oudknecht, Oultre. Clementina Haelewyn, meid, Appeltere. Maria Van Damme, meid, GoefTerdinge. Constancia Verstraeten, meid, Geerardsbergen. Maria Pauwels, meid, Maria Vyncke, P. Van Koymeulen, knecht, M. F. Leroy a llnn<Ielskniner van 'i Ar- rondlAnement van Aulst. De Minister van IJzerenwegen, Posten en Telegrafen, brengt ter kennis van de Handelskamer, als gevolg aan haar schrijven van 21 September 1906, dat, krachtens eene overeenkomst gesloten tusschen 't Belgisch beheer en 't Fransch beheer, het wisselen van telephonische mededeelingen toegelaten is tusschen het net van Aalst-Dendermonde en het net van Busigny (noord). De mededeelingen zullen getaxeerd worden legen 2 fr. per 3 minuten of min gesprek. Februari 1907. DAAK. - - Wij knippen 't vol gende uit 't Beknopt verslag De heer Vandbrvilde. De waar heid is, dat de doctrinairen niet eens meer de arbeidswetten durven bestrij den. Hiermede gebeurt wat er is ge schied met leerplicht en algemeen stem recht dc doctrinairen gaan vooruit wanneer dc socialisten hun voortdrij ven beter dan ooit past hier het berucht woord te herhalen Gij zult ons vol gen of gij zult niets zijn (Spotlende toe juichingen rechts en levendige goedkeuring vamcege de socialisten.) De heer Htmans. Ik heb u niet gevolgd en ik zal u niet volgen Aan houdend gerucht.) Df. heer Vanderveldb Niet in uwe redevoeringen maar wel voor de programma's die gij onderteekent na rijp overleg en die u door ons werden opred rongen. {Zeer wel rechts. Te genspraak op de banken der liberalen.) TER ZELFDE ZITTING viel Groinb Pie (oude gewoonte) op onbeschofte wijze (hij woont nabij de Vischmarkt immers) uit tegen onzin Woeste en snauwde hem toe Voorde werklieden van uw arron- dissement hebt gij nooit iets gedaan, gij hebt altijd de capitalisten bevoor- deeld. Onze Woeste deed altijd voor de werklieden wat in zijne macht is ge weest, doch wederhield zich van dwaas heden voor te staan die den algemeenen spotlach verwekken. En gij, Prs 1 Maar Groene Pi* heeft toch iets voor 't werkvolk gedaan Wat Hij heelt '1 w.erkvolk misleid, beilrogen, belo gen. *efopt, dom* onult- voerhnre belollen om den i uin ««'leid. En Groene Pie betwiste dat toch niet want, Priester Daens zijn broeder, die zich bekeerd heeft, hekent openlyk dat hij gedwaald heeftdat hij 't volk heefl gefopt on dat, zoo hij terug ter straat komen kan, hij overal zal verkonden dat de christene Volkspartij de ,meu- schen heeft misleid I

De Denderbode | 1907 | | pagina 1