m TT m Nieuwjaarsgiften voor Z. H. Paus Pius X. KAMPSTRIJD Stadsschietbaan. Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. DE GOUDKUIL WAAROM NOGHOESTEM Si Is I M Vorige lijsten fr. 405,00 E. H. Van de PutteC., Pastoor Melden 10,00 Onbekend, Haeltert 6,00 H. Vader zegen ons, Haeltert 5,00 MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING kAREi. VAN üliPUTTE, Aalst, 39, Korte Zoutstraat, 39, nevens 't Bureel van De Dendkrsode. Spoedige bediening. Matige prijzen. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne Hoogweer- digheid heeft benoemd Te Wachtebeke, den E. H. Van der Stee, pastoor te Nukeike te Nukerke, den E. H. Dutordoir, onderpastoor op St- Stephanusparochie te Gent. StHll AiimI. voor vet Vee, op Zaterdag 23 Meert. Inschrijving tot den dag van den kamp strijd vóór 8 uren 's morgens, Zie de plakbrief. BERICHT. Het Bestuur brengt ter kennis van het publiek, dat de Stedelijke Schietbaan open is den Zondag en Maandag van 3 tot 5 uren namiddag. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een goede bakker 1 beenhouwersgast, leerjongen 1 magaxijnier 1 schoenma kersgast-leerjongen Vragen werk: Een jonge hovenier met diploma voor of 3 dagen per week 1 kleermaker 1 pantoffel maker 1 schrijnwerker1 voer man daglooners en fabriekwerkers. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 24 Februari 1907, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat Creemboter. Markt van Zaterdag 33 Februari 19*7, 135 kilogrammen ter Markt. Prijs fr 3,30 per kilo. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 373 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 3180 kilogrammen. AALST. Ongeluk. Woensdag morgend is de genaamde Victoor Wauters, baas uit de herberg Hut Tonneren, Kerre- broek, het linkerbeen afgereden ter reizi- gersstatie. Wauters is een voorbeeldig werkman die alle dagen met den trein van half xes uren vertrekt naar Brussel waar hij magaxijnier is. De gekwestste is naar het gasthuis overgebracht, alwaar xijn been werd afgexet. Zijn toestand is bevredigend. Poging tot inbraak. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, zijn dieven binnengedrongen bij S. Verhoeven, wijk Vrijdagmarkt, te Lede, om zijne ko nijnen te stelen. Verhoeven had ze echter in eene andere plaats gestoken, en de dieven waren be stolen. Jos. De Brauwer, die als nseéplich- tige in de bandieterij van Erembodegem aangehouden waB, is in de gevangenis plotseling zinneloos geworden. Hij is naar het gesticht van Froidmont, bij Doornik overgebracht. - EENE WAARSCHUWING. Zie hier een bericht dat van groot belang zal xijn voor vele vrouwen en mannen van Aalst Het werd ons door eenen inwoner van Aalst gegeyen Mad. P. Cooremans, St-Vincentiusstraat, dia ons zegt Ik leed sedert zes maanden van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte mij reeds van 's morgens afgemat ea gansch mijn eetlust verdween, ik verzwakte van dag tot dag toen ik mij op het aanraden eener vriendin met de Foster Pillen voor de Nieren verzorgde, en verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Toen ik mij na drie dagen verlicht ge voelde, was ik zeer verwonderd en toen mijne nierpijnen na eene week verdwenen waren, was ik overgelukkig en dierf aan eene zoo spoedige genezing niet gelooven 't was nochtans waar, want ik heb niets meer gewaar geworden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft mijd U vooral voor namaak sels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3.50 fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 7. Haeltert en Herzele Door brie ven aan onze catholieke Senateure en Volksvertegenwoordigers door den neer Mininister Liebaert dezer week gezonden wordt er hun gemeld A. Dat er een openbaar telefonbureel een telegraafbureel in het Postbureel van Haeltert in kort zullen geopend wor den. Haeltert zal bij telefon aan Aalst en Dendermonde verbonden worden B. Dat er een telegraafbureel te rekenen van 1 Juni zal geopend worden in het Postbureel van Herzele. Snij- eu Iliunileaaeu voor Damen Jufvrouwen volgens de laatste nieuwe leerwijze gegeven door Madame Weduwe C- Bonner-Van den Broeck. gediplomeerde Snijster, Aalst, 27, Brnsselsche straat, 27, Aalst. Patronen op maat, Busten, Modegravuren, en*. Gijsegem. Mishandeld. De persoon die hier Zondag zoo erg mishan deld werd, is geen jongeling, maar een persoon van ongeveer 70 jaar oud. Het is zekere Jan Van der Maelen, gemeenteraads lid, te Herdersem. De man die nog altijd in de herberg Het Gemeentehuis verpleegd wordt is een zijner armen gebroken de andere arm kan hij niet oplichten en zijn gelaat is erg gekneusd. De daders zijn gekend Zij hebben ge handeld uit haat omdat hun slachtoffer denzelfden stiel uitoefent als een hunner. Wanzele. Kinderspelen. De vrouw van den herbergier Rasschaert, ging Zondag naar de Hoogmis, toen zij op het kerkplein kwam, waar zich eenige kna pen vermaakten met naar malkaar met steenen te werpen, werd zij door eenen steen aan het voorhoofd getroffen. Zij be kwam eene nog al erge wonde waaruit zij veel bloed verloor, zoo dat zij is moeten naar huis keeren Oudenaarde. Een voorbeel dige reiziger. Dijnsdag namiddag vond de in dienst zijnde controleur van den trein van Avelgem, een reiziger op dezen trein, met een abonnement van derde klas, in de tweede klas zitten. Na hem in overtreding genomen te heb ben, werd hij bij den statieoverste geleid, waar hij verklaarde Van Bockstaele te heeten, wonende te Ronsse, gehuwd en vader van drie kinderen. Door den drank aangehitst begon hij opstand te doen, sloeg zijne pijp aan stuk- VAN J. R. HUTCHINSON. 3* Vervolg. Het poeder ontplofte en een donderende slag deed het schip van voor tot achter trillen. Toen de rook optrok zag men hoe het koninklijke schip rijn witte vleugels liet hangen als een gewonde zeemeeuw. Waarachtig 1 riep Kidd in xijn opge wondenheid van het halfdek springend, xijn fokkenmast is geraakt Het was waar. Nooit was er beter proef ran juist schieten geleverd, en zoodra de kaperkapitein begreep, dat hij van het fregat niets meer te duchten had, keerde hij sich om en gaf Tinker een klap op den schouder. Gij xijt een goed schutter, kerel riep hij. Ja, ja, mijnheer 1 antwoordde de kanonnier, aan vóórhaar trekkend, zooals hij bij de marine geleerd had met verlof van uwe edelheid, de beste van de marine. Gij hebt mijn schip gered, man, zegde de kapitein verheugend. Ja, kapitein, zegde de kanonnier met een knipoogje, dat is wel waar en wij ootloopca des strop. De kapitein verbleekte. Wat wilt gij hebben vroeg hij, om een eind aan de praatjes van den kerel te maken. Hebben, mijnheer riep de kanon nier, en hij maakte eene welsprekende beweging met de eene hand naar den mond. terwijl hij met de andere op zijn broekzak klopte; die even leeg was als zijn mond droog. De kapitein begreep hem. en toen Ger- vais Tinker een minuut of tien daama het halfdek verliet, rook hij naar rhum. en hij had een chèque. op de bijzondere bank van Kidd; sterk in zijn broekzak gestopt. De chèque zooals ik het papier ge noemd heb, dat een aanwijzing bevatte den schat zou een half millioen weerd zijn, en waarom Gervais Tinker de Eerste hem nooit inkasseerde, gaat mijn begrip te boven. Misschien was hij wel niet in staat, om het te halen uit den Goudkuil, zooals de bank heette waarop hij getrokken was. Hij stierf dus zooals hij geleefd had, arm de chèque ging van het eene geslacht op het andere over, totdat hij, omstreeks de helft dezer eeuw, verhuisde naar de zeemanskist van mijn vader, waai hij tot dit oogenblik 1875 nog ligt. Ik had het kostbare document dikwijls gezien, en men zou het aan het stuk papier niet gezegd hebben, dat het zulk een weerde vertegenwoordigde. Grof als karton, geel van ouderdom, ge- ken en greep vervolgens den onderstatie overste bij de keel. Hij werd echter door toegesnelde be dienden bedwongen proces-verbaal werd opgemaakt, zijn abonnement afgenomen, en op straat gezet. Vervolgens trok hij bin nen in den - Cercle libéral, - z^cht ruzie tegen de verbruikers, waar hij ook wilde vechten en wat ruiten aan stukken sloeg. Dan is hij gevat door de policie, die een tweede proces-verbaal opstelde, en hem vervolgens in den amigo zijne roes liet uit slapen Welke verwarring heeft toch veroorzaakt de tijdelijke verdwijning van het Huis Leonhard Tietz (wegens brand), dat het nieuws zijner eerstdaagsche herope ning met zooveel levendige blijdschap wordt begroet door de menigte koopsters, verstandige huisvrouwen, die de voordeelen hebben weten te waardeeren welke het ver maarde handelshuis biedt. Om deze geluk kige gebeurtenis te vieren zal een concert worden gegeven in de nieuwe magazijnen op den dag der heropening, zijnde Maan dag 35 Februari, te 3 12 uren. Prachtige premiën, bestaande in heerlijke bonbons van het beroemde Zwitsersche merk Sé- chaud, zullen de dames kosteloos worden aangeboden voor eiken aankoop van 3 frank af. De magazijnen zijn thans gevestigd in de nr8. 36 38 Nieuwstraat, een weinig ver der dan het vroegere huis Cohn-Donnay, Leonhard Tietz, opvolger van Cohn-Don- nay. Men zendt geen catalogus. Raadpleeg Zondag de gansche laatste bladzijde der groote dagbladen. Zending franco in pro vincie, zoodra de aankoop 20 frank bereikt. 51274 Een Duit8cher. die van Brussel naar Gent reisde, werd in den trein met onze dige voorstellen geplaagd door eene vrouw, die hem tevens geld vroeg. Hij weigerde, en nabij Gent-St.Pieters deed de vrouw het noodsein werken. Aan de toegeloopen bedienden zegde zij dat de Duitscher haar kwaad wilde en haar zelfs geld aangeboden had. Een onderzoek stelde gauw vast dat de Duitscher een volkomen eerlijk persoon was. De vrouw daarentegen, is zekere Emma L., 26 jaar oud, die op de Neer- scheldekaai samenwoont met twee kerels. Zij was voor medeplichtigheid in eene zaak van aftruggelarij opgezocht door de Brus- selsche policie. Emma L. en de twee die met haar woon den. zijn ter beschikking van 't Brusselsch parket, dat de twee mannen losgelaten heeft. De vrouw blijft aangehouden en zal vervolgd worden voor hare schandelijke handelwijze, alsook om onnoodig het noodsein te hebben doen werken. Een verstaneig onderpastocr. Aan welke reden wijt gij den toevloed der geloovigen als het Mijnheer pastoor zelf is die des Zondags predikt Dat is zeer eenvoudig, madame, onze pastoor Iia een oprecht man, rechtdoor, goed en 1 logiek. Voeg daarbij een zoet en wellui dend orgaan en gij hebt al de geheimen van zijne populariteit. Maar, hoe 1 kan hij zijne stem zoo goed bewaren, in ons zoo veranderlijk en verraderlijk kli maat Ehwel, elke keer dat hij eene kleine koude in de keel gevat heeft koopt hij eene doos Fay's echte So- dener Mineral Pastillen, welke onfeilbaar zijn. Beproef ze en gij zult ondervinden dat ik gelijk heb. De doos kost maar fr. 1,25 en wordt verkocht in alle apotheken en drogerijen. In 't groot bij F. Bruner. algemeen aggent, Mag- dalenasteenweg, 13, Brussel. Een goochelaar van Brussel moest te Grimbergen eene vertooning gaan geven. Hij reed er henen per stoomtram, voorzien van een leeren valies waarin zijne doozen, boegies, bollen, vlaggen, eieren, enz. ge pakt waren. Te Grimbergen aangekomen wa6 heel dat boeltje weg. Een slimmerik, die onderweg was afgestapt, had zijne valies geschamoteerd, zoodat de schamo- teur dien avond niet schamoteeren kon De echtgenooten Boon wonende te Brus8el,in de Samaritanenstraat met hunne jonge kinderen. De man is een dronkaard, die dagelijks zijne vrouw cn kinderen mis handeld. Maandag was hij den heelen nacht op zwier geweest. Thuis komende sloeg en stampte hij zijne huisgenooten en ging toen te bed. De vrouw, dit leven beu zijnde, ging in eenen winkel eene flesch kalk- chloor halen en besproeide er haren beul meê, van het hoofd tot de voeten. Hij werd hierdoor op deerlijke wijze gebrand en naar het gasthuis gebracht. De vrouw werd aan gehouden. vlekt door het zeewater, en aan de hoeken en randen zoo gekreukeld, dat de wonder lijke ouderwetsche letters de ligging van den Goudkuil, met de punt van een nagel er op gekrabbeld bijna onleesbaar waren geworden. Voor een onnadenkenden knaap als ik was het niets meer dan een vod en nu mijn zeerooversbloed eenmaal in beweging was, had ik het zonder eenig gewetensbe zwaar in de loop van een pistool kunnen stoppen, met een stuk lood bij, om het Lea Derrick na te zenden. Ik had er mij reeds dikwijls over verwon derd, dat de kapitein zulk een gevaarlijk stuk bij zich hield, terwijl hij er toch even veel nut van had, alsof hij het in 't vuur had geworpen. Dan was toch het geheim goed bewaard geweesten het papier had gerust vernie tigd mogen worden, want wat er op stond, was onuitwischbaar in het geheugen van den kapitein gegrift. En in het mijne ook Toen ik voor het eerst met hem op reis ging als een kleine jongen van 12 jaar liet hij mij het ge krabbel ontcijferen. Op de reis nam hij mij ook mee aan den wal en bracht mij, langs omwegen, om niet voor ontdekking hoeven te vreezen, naar eene plek, waar wij de verweerde rots konden zien, die de ligging van den kuil bepaalde. Daar was hij op den grond gaan zitten en had mij verteld van xijn plannen en De algemeene vergadering der Belgische Catholieken. De ver gadering zal plaats hebben waarschijnlijk in de maand Oogst. Zij zal vier afdeelingen behelzen De eerste zal zich bezig houden met de godsdienstige werken de tweede met de landbouwbelangen de derde met de maatschappelijke werken de vierde met de propaganda en de werken voor de jeugd. Al de staatsministers zullen verzocht wor den het eerevoorzitterschap dier vergadering te aanvaarden MM. graaf de Merode- Westerloo en Schollaert zullen de werke lijke voorzitters zijn. De onderzoeksrechter Ernst, van Brussel, werd Dinsdag verwittigd dat in het gehucht Verrewinckel, te Ukkel, Zon dag morgend een drama heeft plaats gehad. Een jonge boer de 25-jarige Jos. Van der Perre, had in het dorp verscheidene danszalen bezocht en wilde rond midder nacht naar huis terugkeeren. Vreedzaam van aard zijnde, had hij den heelen avond met niemand moeilijkheden gehad. En toch werd hij eensklaps aange vallen door twee gemaskerden, die hem messteken toebrachten in den rug, den hals cn het hoofd, zoodat de jangen vreese- lijk bloedend, ten gronde viel. De aanvallers meenden stellig, hem ge dood te hebben en vluchtten en, hadden voorbijgangers den gekwetsten daar niet gevonden, dan zou hij stellig doodgebloed zijn. Hij werd thuis verzorgd. Eerst Maandag namiddag werd de policie verwittigd. Het onderzoek deed spoedig ontdekken, wie de aanranders waren na melijk twee jongelingen van Linkebeek, die zich bij de aanranding, van persoon vergist hadden, en meenden eenen andere ver moord te hebben. De wonden zullen waar schijnlijk den dood van het slachtoffer ver oorzaken. wanneer duizende en duizende menschen jaarlijks openbaarlijk verklaren aan al wie het hooren wilt dat de borstsiroop van De- pratere de beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkele flesch Siroop Depratere, genoeg is omiden hevigsten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel-of borst ziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals: hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, heeschheid, Asthma, zelfs de tering. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. Df. Pratere die overal verzendt tegen eeu postbon van fr. 2,50 (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Maandag avond was eene vrouw van Anderlecht uitgegaan om in hare buurt eene boodschap te doen. Gedurende hare afwezigheid waren drie kerels bij middel van valsche sleulels in hare woning gedron gen Toen zij thuis kwam vielen zij haar te lijve en bedreigden haar met den dood, als zij durfde om hulp roepen Dit belette niet dat zij zoo hard schreeuwde en zich zoodanig weerde, dat de deugnieten de vlucht moesten nemen. De vrouw heeft aan de policie eene beschrijving van de bandieten gegeven. Een hunner heeft een paar bottinnen achtergelaten. De indringers waren jonge kerels tusschen de 18 en 25 jaar. De tentoonstelling van neerhofge dierte, die morgen Zondag in de groote hal van het Verjaringspark te Brussel wordt geopend, bevat niet minder dan 3500 stuks pluimvee, konijnen, varkens- konijntjes (cobayes) enz. De tentoonstel ling blijft open tot 26 dezer inbegrepen. De gemeenteraad van Ledeberg nam woensdag in geheime zitting de volgende beslissing De raad, gezien eenen brief van M. den gouverneur, rakende feiten van onzedelijkheid in de gemeentejongen- school, stelt eenen onderwijzer af en schorst eene onderwijzeres voor 6 maan- den op, met berooving van jaarwedde. De onderwijzeres heeft denzelfden morgend haar otnslag ingezonden. M. Delaruye, bloemist, wonende Ter- platenkaai te Gent, had sinds eenigen iijd nog al veel uitslag op geheel het lichaam. Zijne vrouw, eene onderwijzeres der school van den Zwijnaardschen steenweg, deed op aanbeveling, in eene apothekerij een zuiveringsmiddel gereed maken van wijnsteen en solferbloem. Men vergiste zich evenwel en, in plaats van wijnsieen, voegde men er emetiek bij, dat een groot vergif is. Van zoodra M. Delaruye eenen lepel had genomen van het mengsel, gevoelde hij verwachtingen, zoodat ik die geheel tot de mijne maakte. Sinds dien tijd waren er acht jaren ver- loopen, en nu, tijdens mijn verhaal, was ik een sterke flinke knaap van twintig, zonder baard, wel is waar, maar tot mijn blijd schap vertoonden de sporen zich reeds daarvan een jonge beer, als men het zoo noemen wil, met veel verbeelding van mijzelf, maar nog geheel ongelekt, want ik ging met niemand om, die mij in dit opzicht behulpzaam had kunnen zijn. In al dien tijd was er nog geen poging aangewend om het goud uit den kuil te halen, waarin het bijna twee eeuwen had gelegen. Zooals Derrick zegde, wij hadden de dollars nog niet op de bank. Daar zat hem ook juist de moeilijkheid Het geld halen was gemakkelijk. Dat kon in een paar dagen gebeuren. Maar als wij het hadden, wat moesten wij er mee beginnen Hoe zouden wij het omzetten, in accep ten, die men naar willekeur kon uitgeven Over deze vragen had de kapitein reeds ge peinsd, geen acht, maar twintig jaar lang. En nu het geheim van den put was verraden de vorstelijke schat liep gevaar, ons voor altijd onntomen te worden Zoo stonden de zaken, toen de kapitein Derrick met een geladen pistool de deur uitjoeg en nu weet gij alles Nauwelijks was het geluid van Lea's voetstappen opgehouden, of vader riep luid zich, onwel bij een tweede verergerde zijn toestand. Daar men geen argwaan had, werd eerst des anderendaags een geneesheer ontbo den, die de vergiftiging vastelde, doch den man niet meer helpen kon Dinsdag namiddag is zijn lijk geschouwd. De iöjarige Anna Vermeeren, van Destelbergen, werkzaam in de fabriek der heeren Baertsoen en Buysse, te St-Amands- berg, is het slachtoffer geworden van een gemeenen kerel. De 23-jarigeAlf.Cliquet, van St-Amands- berg, die het meisje sinds eenigen tijd ver volgde, heeft haar Zondag langs de Schelde meegetrokken en wilde haar mishandelen. Het meisje dat hij reeds eene prop in den mond had geduwd, verdedigde zich evenwel moedig en kon uit de handen van haren aanvaller ontsnappen. Dinsdag avond heeft de kerel haar andermaal afgewacht, haar m de Doozebroeken overvallen en haar mishandelde. De heer adjunct-commissaris Ee Ceule- neer heeft den booswicht Woensdag mor gend aangehouden. Woensdag namiddag toen de school kinderen te Mariakerke naar huis gingen is de 8-jarige Rachel Lievens, door eenen voermanswagen van M. Van Steenkiste, van Gent, overreden en op den slag dood gebleven. De moeder zag het ongeluk gebeuren en is in onmacht gevallen. Men heeft ze in een huis verzorgd. Het slachtoffer was het oudste van twee kinderen. Het ongeluk gebeurde rechtover het huis Lievens. Het meisje ging eene boodschap doen en uit haar huis loopende, geraakte het onder den wagen en werd door het achterwiel verpletterd. De voerman heeft niets gezien.' Zondag ging te St-Nikolaas de soldaat De Boever, vrijwilliger bij het 3e linie, ge boortig van Lichtervelde, oud 23 jaar, bij zijnen sergeant-majoor vragen om zijne stukken gereed te maken tegen zijne aan staande aftreding uit den dienst. Dien avond was hij nog op het appel verschenen Maandag morgend kwam hij niet te voor schijn. Niemand wist waar hij zich bevond. In den namiddag rond 2 ure ging M. J. Van den Abeel met Jos. Oeilbrand, klerk in den lusthof van M. Parijs, zijnen schoon vader, die tegen den muur van de kazerne paalt, eene wandeling doen, toen zij daar eenen soldaat zieltogend zagen liggen. Oogenblikkelijk namen zij hem op en gaven er kennis van in de kazerne aan de over heid, die spoedig ter hulp snelde. Daar hij nog wat leefde, heeft hij nog het H. Olijsel kunnen ontvangen. Hij was in den nacht over den muur der kazerne geklommen, maar moet bij het vallen, den kop ingestuikt zijn. Hij was nog gekwetst door doorn 8 of pinnen waar hij op viel en had bloed verloren. Alle hulp die men hem toediende kon niet baten. Bij het dragen naarhet hospitaal is hij onderweg gestorven. Volgens men zegt, had hij kennis in de Broodstraat en zal hij zijne verloofde een bezoek hebben willen brengen. Melden. Een woriderkalf Bij den landbouwer Jules Van de Putte, wijk Meerschen, alhier is Woensdag na middag een dubbel kalf geboren. De twee dieren, zijn zwart en wit ge vlekt, wel gevormd, hebben eene gewone grootte, doch zijn met de borsten aan elkaar gegroeid, en omarmen elkander, even als twee dansers. De koe is nog in het leven, voor de geboorte hebben 17 personen geholpen bijgestaan door de heer Ronse, veearts te Beveren, bij Oudenaarde. Holland. Wreede schipbreuk bij Holland. Meer dan honderd slachtoffers. 's Gravenhage, 21 Februari. Aan Hoek-van-Holland is dezen mor gend, om 6 uren, eene wreede schipbreuk geleden. DeBerlyn, een der stoomers, die regelmatig dienst doen tusschen Harwich en Rotterdam, willende binnenvaren, is met ongehoord geweld tegen den haven- dam geworpen. Er waren 150 man aan boord, waaron der 91 passagiers. De schok was zoo geweldig, dat het schip in twee deelen brak, waarvan het eene dadelijk zonk als een steen. Het an dere deel kon men niet naderen door de vreeselijk hooge zee. Onder de passagiers was een Duitsche Si Dit betrof mij, zooals gij begrijpen zult, daar mijn doopnaam Silas luidde. Ik hield mij stil, en toen hij geen antwoord kreeg, stapte hij ongeduldig naar de deur. Hierop wachtte ik juist. SiSi-i-i Ik greep den heerdketting, liet mij tus schen de groote heerdijzers zakken, en stapte de kamer in. Bij het gedruisch dat ik maakte, keerde hij zich om en zag mij een oogenblik met groote oogen en open mond aan. Toen trokken zijn ruige wenkbrauwen zich samen en zijn zware baard zette zich op als de stekels van een stekelvarken dat boos wordt. Waar hebt gij gezeten bromde hij. Ik vond het maar het beste, rond voor de zaak uit te komen. Wel, vader, zegde ik, als ik u dat nog vertellen moet, terwijl ik vol roet zit, ik ben niet verder geweest dan in de schouw. Hij deed een stap naar mij toe, met op geheven hand, alsof hij mij een draai om de ooren wilde geven hij bedacht zich echter, schudde mij lachend heen en weer, en begon stil te lachen om mijn voorkomen. Wat ziet gij er uit, zeide hij. Gij zijt zoo zwart als een schouwveger Gij hebt zeker gespionneerd, hé Ja, vader, zeide ik, blij dat hij het zoo goed opnam, dezen morgend sprak ik Melisse, en zij vertelde mij... Melisse 1 smaalde hij. Altijd die deern operatroep, die van Londen kwam er is geen enkel deelgenoot van gered. Rotterdam, 22 Febr., 11 u. 15. De reddingsbooten hebben vruchteloos getracht het rampzalige schip te naderen. Men woont van op de kust machteloos het schouwspel van al die ter dood veroor deelden, die een voor een in de zee worden geslagen. Op dit oogenblik ontwaart men op het wrak nog slechts enkele levende wezens. Het is erg twijfelachtig dat men er in gelukken zal ze te redden. Eene belangrijke verzameling diamanten, eener waarde van verscheidene duizenden pond sterling, was aan boord van de Ber lin gebracht, in bestemming voor Hol land. De lijken der schipbreukelingen drijven naar zee. Slechts 11 personen zijn kunhen gered worden en nog enkel twee vrouwspersonen zullen misschien kunnen ontsnappen. Moderne wilden. Wij lezen in het Schippersblad De Amsterdamsche Pakschuit-Stoom- Bleepnachtdienst, die niettegenstaande het zware ijs nog steeds den dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam vice verca bleef onderhouden, dank zij zijn flinke ijsbrekers, is Zaterdag avond, omstreeks 10 uren, toen zijn pakschuit, gesleept door den ijsbreker Tijdgeest I, op het Kagermeer voer, ter hoogte van Hillen, door een 200tal per sonen aangevallen, die met steenen en bonken ijs naar de booten wierpen. De schouw, stoompijp en alle ruiten werden werden verbrijzeld. De machinist werd door een ijsworp bloedend verwond. Twee papsagiersbooten, varend tusschen Leiden en Amsterdam, die achter de sleep boot aanvoeren, werden eveneens op stee nen onthaald en ook van deze werden alle ruiten ingeworpen. Alle booten moesten uit zelfbehoud naar Leiden terugkeeren en Zondag werd de hulp der rijkspolicie ingeroepen om de reis te kunnen voortzetten. Deze hulp werd echter niet verleend. De policie te Leiden verwees naar die te Am sterdam, daar het hier twee provinciën goldt. Duilschland. Socialistische dwingelandij Dr Wagner, lid van den Rijksdag te Leip zig, deelt een sterk voorbeeld mede van socialistische dwinglandij. In sommige fabrieken daar moeten de werklieden hun boterhammen in een vel van het daar verschijnende socialistische blad meêbren- gen, en dat vel moet telkens af komstig zijn van het nummer van den vorigen dag. Een man die door het partijbestuur daartoe is aangewezen en in het fabriek werkt, gaat eiken dag na, of dit voorschrift opgevolgd wordt. Lieve God, moesten die mannen ooit meester worden, dan ware het Russische knoetstelsel een paradijs, in vergelijking van hunne sociale vrijheid. Oostenrijk-üongarie. ANARCHISTISCHE AANSLAG. Een jonge anarchist, een zekere Jozef Wostatek, loste Dijnsdag te Reichenberg een revolverschot in de richting van het hoogaltaar in de aartsdekanale kerk aldaar. Daarna keerde hij zijn wapen tegen den klokkeluider, maar het ketste. Aan de poli cie verklaarde Wostatek, dat de priesters degrootste volksvijanden zijn en daarom had hij er een willen doodschieten. De moordenaar is een Tsjech hij werkte tot voor kort op de Saksische schoenenfabriek te Eppendorf. O CD I O - CC -E O c CD 0 'E o c UI r~I c3 b E- w c3 J L O «C n •2 I i fH I s O met haar melkgezicht naloopen, hé Laat dat aan de landratten over, lummel, en denk gij aan de zee. Ik meende dat ik u dezen morgend een schuinschcn koers had opgegeven om te berekenen. Dat deedt gij ook, vader en ik heb hem ook berekend dwars door de velden, naar de hoeve van Melisse. Dwars door de velden herhaalde hy, maar met in een tinteling in zijn oog. Zeevaart naar Tinker's projectie, hé Die is heel wat gemakkelijker dan die van Mercator, vader, zeide ik. Zeker, dat geloof ik wel en plezie riger ook. Wel, en wat voor onzin vertelde de heks u Oordeel zelf, vader. Zij zeide dat Lea niets goeds in den zin had dat gij hem terdege in het oog moest houden. Zoo Zegde zij dat Niet kwaad voor zoo'n melkgezicht, hé vader zegde ik ondeugend. Nu, dat vertelde zij mij toen ik u en Lea een uur geleden hier zag komen ik was juist thuis dacht ik zoo ik kruip in het rook hol, en hoor wat de kerel te zeggen heeft, eer ik den kapiteins iets vertel. Het kwam uit, zooals Melisse gezegd had. Ik heb alles gehoord. Dan weet gij genoeg, als gij ten minste Tinkerbloed in het lijf hebt. Meer dan genoeg, vader Dit scheen hem te vallen, want hij kwam opeens naar mij toe, en legde beide handen op mijne Behouden. (Woedt voortfoaolj. i

De Denderbode | 1907 | | pagina 2