Donderdag 28 Februari 1007 3 centiemen per nummer ,17"e Jaar 3026 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Schooldwang. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STRENGE WINTERS. fe'ATV EX AXDEH. Kieskronijk. KAMPSTRIJD Rechterlijke kronijk. Stadsschietbaan. Slad Aalst.-VVerkbeurs DE DENDERBODE. J it blad verschynt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zee mnanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaagen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N1 81, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIJE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, «7 Februari 1907. De Belgische logiebroérs schijnen niet al to zeer te vrede te zijn over den uit slag der beweging die zij hebben op touw gezet ten voordeele van 't verplichtend onderwijs, of liever, schooldwang. En nochtans geene middeltjes, hoe af- keurlyk ook zijn verwaarloosd gewor den om het petitionnement te doen luk ken. De petitie tot de wetgevende Kamers te richten was in zul ken schijnheiligen' trant opgesteld dat vele lieden te goeder trouw er door om den tuin moesten ge leid worden. Wat vroeg men Men vroeg aan de heeren wetgevers dat zoo spoedig mogelijk eene wet zou worden gestemd den ouders den plicht voorschrijvend aan hunne kinders het lager onderwijs te verschaffen 't zij in hunne familie, 't zy in een school van hunne keus. Dagelijks verkondigden dan de roode en blauwe organen dat hierdoor de vrij heid van onderwijs volkomen gewaar borgd was en de ouders vrij bleven wat betreft de opvoeding en 't onderwijs hunner kinderen. Dit zou wellicht waarheid zijn beston den er geene sectarische logiegasten. Men begrijpt wat vrijheid er wel zou bestaan, bij voorbeeld, voor de ouders wier bestaan, wier broodwinning zou afhangen van sectarische logiegasten En hoeveel vrijheid zou er dan ook wel voorbehouden zijn aan de ouders, bedienden van liberale gemeentebesturen en andere openbare instellingen Maar zou do vrijheid van keus eener school dan wel gewaarborgd zijn in die plaatselijkheden waar slechts offlcieele scholen zouden bestaan Li zulke omstandigheden van vrijheid durven gewagen is eene hatelijke spot ternij. Men spreekt van vryheid en 't onder teekenen der petitie is zelfs niet vrij ge weest. In liberale steden en gemeenten wer den de petities ten huize besteld door politieagenten, aan wien het was opge legd de menschen op te draaien dat ze die stukken moesten onderteekenen en ten minsto moesten teruggeven... En wat was 't gevolg --In plaats van de petitie tot het vuur te veroordeelen, bewaarden eene me nigte lieden ze en gaven ze aan de poli- cieagonten terug toen zij ze kwamen afhalen. Menigeen had ze onderteekend den kend dat zij het moesten doen, zonder overtuiging dus, anderen hadden ze onderteekend uit vrees van op 't laatste bladje aangeteekend te worden of om te doen lijk hunne geburen en kennissen, of om zich te doen opmerken. En hoeveel handteekens zijn er niet verkregen door loenscbe piketterij en zelfs afkeurlyke dwangmiddelen, door schandelijke knevelarijen Ondanks al die gebruikte listen en lagen, ondanks al die dwangmiddelen en knevelarijen waren de petities met slechts 200,000 handteekens bekleed de zen medebegrepen van vreemde reizi gers die men op de treinen had laten teekenen Slechts 200,000 handteekens en geen stad, geen gemeente, geen gehucht, geen wijk was vergeten geworden. Men betwiste het cyfer 200,000 niet want 't is dees door Le Bulletin de la Ligüe de l'Enseionement opgege ven. België telt ongeveer 4 millioen inwo ners van beide kunne boven de 20 jaren oud. Dus hebben 5 ten honderd de be ruchte petitie voor den schooldwang on tarteekend. Magere uitslag voorwaar, na al de moeite die liberalen en socialisten er zich voor getroost hebben na al den officieelen en anderen dwang die is gepleegd geworden na al de oneerlyke middeltjes, bedrie gerijen, afkeurlyke dwangmiddelen en eerlooze knevelarijen die in 't werk wer den gesteld om toch maar eenige hand teekens te kunnen verkrijgen. En hoeveel valsche handteekens dan nog?... Fiasco Fiasco Fiasco op de gansche lijn is 't geweest Roepen wij er de aandacht onzer ge achte lezers nogmaals op in dat de libe ralen en socialisten met den schooldwang niets anders betrachten dan de invoering van het ongodsdienstig of goddeloos ver plichtend onderwijs. Zoodra 't verplichtend onderwijs ver kregen, zullen de vrije scholen gesloten worden en de offlcieele scholen verwe reldlijkt worden. Liberalen en socialisten willen niet dat de catholieke ouders eeDe godsdien stige opvoeding aan hunne kinderen bezorgen en 't is alleenlijk om hun een goddeloos onderwijs te kunnen opdrin gen dat ze den schooldwang eischen. Houden wij dus een oog in 't zeil op dat wij de vrijheiddoodende inzichten der Belgisdhe Combisten bevechten.... Men herinnere zich gestadig dat van de catholieke opvoeding der opkomende geslachten de zedelijke en stoffelijke welvaart des Volks in de toekomst be sloten ligt.... Nog meer, voor ons, catholieken, is het eene heilige plicht de vrijheid van onderwijs ongeschonden te handhaven Blijven wij er getrouw aan Alle geschiedschrijvers melden, dat in 8G0 de geheele Adriatische zee was dichtgevrozen, en dat in 1132 de Po van Cremona tot aan haar mond met ijs be dekt was. Evenzoo kon men de Rhone bewandelen. Zelfs in de beste kelders bevroos de wijn in het vat. In 1246 wa ren de lagunen van Venetië één groole ijsvlakte, waarop men arrevaarten en maskaraden hield. De kou in 1290 was van dien aard dat het Kattegat dicht- vroos, terwijl men 15 jaren later met sleden uit Dantzig over het ys naar de Deensche eilanden trok. In 1334 waren de meren van Opper-Italië geheel dicht- gevrozen. Groote schade werd er aan alle vruchten toegebracht. In Holland sneeuwde het in 1433 veertien dagen en nachten achtereen eene zoo groote sneeuwmassa had men nog nooit gezien. Op Kerstdag 1493 gebeurde wat nooit te voren was geschiëd de Haven van Genua vroos toe. Vier jaren daarna stonden de bewoners van Marseille voor hetzelfde verschynsel. In 1658 trok Karei X met zijn leger, de geheele artillerie en den trein, over het ys van de Kleine Belt. De strengste winter ooit beleefd, is die van 1739 en 1740. Het begon toen einde September te vriezen en de vorst hield aan tol einde Juni. De lucht was by tijden door de koude zoo dicht, dat men nauwelijks het luiden der klokken kon hooren. In vele landen konden maanden lang de dooden niet begraven worden, daar de grond meter- diep een harde aardklomp was. In Maart was het ys in de Elbe nog twee ellen dik. Tot midden April kon men by Spandau (Duitschland) nog met wagen en paard over het ys. Een boer, die in do buurt van Salzwedel halfdronken van zyn paard en op de plaats in slaap viel, vond men 's morgens met bevrozen han den en voeten. En toch wees de kalander aan, dat het 10" Juni was In den winter van 1819-1820 waren do Donau, de Teems, de Ryn, de lagunen van Venetië bevrozen. Toen zijn de laagste temperaturen opgenomen te Sint-Petersburg, 18 Jan. 32° Berlyn 10 Jan. 24-4° Maastricht id., 19-4° Metz 16-3° Parijs 11 Jan. 14 3° Cel sius. De winter 1829-30 was de langste en vroegste van alle winsters uit de eerste der XIX* eeuw en heeft veel schade aan gericht aan den landbouw in de noor delijke streken. De kou heeft toen veel ellende veroorzaakt te Sint-Petersburg was het 19 December 32-5°. te Bazel op 3 Februari 27°. In Frankrijk stapelden de ysschotsen zich op sommige plaatsen op tegen de bruggen tot eene hoogte van 5 meters, In den winter van 1840-41 vroos het te Parijs 27 dagen achter elkander en wel van 5 December tot 1 Januari. Den 15 December werd de zuil van Napoleon van St-Helena te Parys binnengevoerd De thermometer was dien dag tot 14° gedaald. Een groot aantal personen, do nationale garde van Parys en de nabu rige gemeenten, waren van 's morgens tot 's namiddags 2 uren in de Champs Elysées opgesteld en leden vreeselijk van de koude. Velen vielen dood neder door het drin ken van brandewijn, anderen vielen uit de boomen, daar zij de kracht misten met hun bevrozen ledematen de takken vast te houden. Als laagste temperatuur van dien win ter vinden wy vermeld Sint-Bernard 22 Jan, 23-3° Geneve 10 Jan. 17-8° Metz 17 Dec. 15-3° Parys id. 13-2°. De winter van 1853-1854 was ook in zuidelyk Europa zeer streng en duurde van November tot Maart de laagste temperaturen waren Clermont 26 Dec. 20° Chalons-sur-Marne, id. 20; Brus sel, id. 16-1°. In den winter van 1854-55 duurde de vorst in het oosten van Frankrijk van October tot 28 April. De winter van 1870-71 behoort even eens tot de zeer strenge. Vooral de maan den December en Januari waren bijzon der koud. Tydens het beleg van Parijs vrozen een aantal gewonden, alsook soldaten, die de wacht hielden in de voorposten, dood. Den 12 Februari wees te Copenhagen de thermometer 22". Hoewel de winter van 1871-72 niet zoo bijzonder streng was, daalde den 9 December in Frankrijk de thermometer zoo sterk, dat de wijn bevroos in de kelders en geheele wijngaarden in eeni ge uren tyds bevrozen Dien dag was het te Vichy 27 graden onder nul. Do koudste winter dezer eeuw was voor Europa die van 1879-8U. Vreemd is het, dat dien winter de laagste tem peraturen nielgevondeu werden in Rus land of Siberië, maar in Frankrijk en Oostenrijk. Den 20 December was de temperatuur le Parijs 25" te Weenen 25° to Bern 15", terwyl zjj te Tromsee in Zweden, juist op het vriespunt stond. Ook te Utrecht, Copenhagen, Chris tiana, Nizza. Napels, en Constantinopcl stond de thermometer dien dag op 0°. Te Napels heerschte een temperatuur als op de kusten van Noorwegen en Zweden. Te St-Pelersburg eu te Moskow vroos het nauwelijks. In den nacht van 9 op 10 Dec. stond de thermometea te Langres 30 graden onder nul. Frankrijk en Duitschland waren met eene dikke sneeuwlaag be dekt Ook de winter 1890-91 telt meè onder de gure. De laagste temperatuur in België is, sedert men die geregeld waarneemt, 22-4° graden geweest, iu Frankrijk 31-3°, in Engeland 20-61, in DenemarkenZwe den en Noorwegen 35-5°, in Italië 17-8°, in Spanje en Portugal 12-8°, in Duitsch land 35-6°, in Rusland 43-7 graden. Buiten Europa heeft men nog lagere temperaturen waargenomen. Zoo heeft men in Britsch-Amerika eene tempera tuur van 60° graden waargenomen (kwik bevriest reeds bij 40* graden). Capitein Parry beweert, dat men, goed gekleed zijnde, zonder wind gemakkelijk 48° graden kan verdragen is er wind bij, dan is een zoo lage temperatuur doode- lijk. Ook by de Noordpool-expeditie on der Dr Snellen met de Varna heeft men dezelfde ondervinding opgedaan. In Frankryk zijn de socialisten, de liberalen, de joden en de vrijmetselaars gansch meester van het Bestuur, en op slechts één punt vereenigd den oorlog tegen de religie. De catholieken om reden hunner veelzydige verdeeldheid hebben schier geene macht meer in de Kamers. Welnu, welke is er de toestand onder stoffelk opzicht, ondanks al de beloften der vereenigde meesters i Er is geen land waar de belastingen hooger en zwaarder zijn dan in Frank ryk. En de zwaarste lasten wegen op de benoodigheden van den kleinen man. Alles wat hij niet kan missen betaalt verpletterende lasten brood, koffie, boter, zout, vleesch, drank, tabak, solferstekjes, kolen, in een woord alles, alles. De Gazette van Brugge maakt daarover de volgende zeer gegronde opmerkingen Zijt ge nog in Frankrijk geweest Dan kunt ge van ondervin ding spreken. Een voorbeeld. Gaat naar Moeskroen, Meenen of eenige andere grensplaats onzer provincie. Pas zijt gij eenige minuten over de grens,in Frank rijk, of gij kjjkt uwe oogeu uit en put uwen geldbeugel uit alle levensmid delen zijn er nog zoo duur, ja, dikwijls drijmaai zoo duur als in België. De oorzaak daarvan zyn de belastingen die op de eetwaren van het volk druk ken. In Frankryk doet men met 5000 fr. minder dan in België met 2000 fr. Daar bij, de nieuwe belasting op het inkomen zal weer op den minderen mal vallen. De huisbaas, meer moetende betalen, zal de huur opslaan. De ueringdoener en de fabrikant, hoogere lasten moe tende opbrengen, zal zijne waren duur der verkoopen. Wie zal weer de uil van 't spel zijn? De menigte, de massa, die de valsche roode en blauwe bestuurders zoogezegd van de belasting op het inko men vrijstellen, Het capitaal, zonder hetwelk handel en nering niet kunnen gaan, vluchtte reeds uit Frankrijk. Frankryk vervalt onder alle oogpunten als bevolking vermindert het, als zedelijkheid zinkt het zeer diep. Als nyverheidsnatio daalt het ingelijks. Eu toch is het aan Frankry k dat de Belgen zich meest spiegelen, "t Zou het tegendeel moeten zijn. Frankryk mag om les gaan naar België. Zung in «Je kerken. - Mgr Mercier, Aartsbisschop van Meclielen, heelt de deelneming der geloovigen aan den kerkzang aanbevolen, gelijk dat vroeger bestond, en nog in Duitschland 't gebruik is. Dal verlangen werd reeds te Meclielen in de hoofdkerk verwezen lijkt. Daarover wordt aan eenen Brus- selschen confrater het volgende ge schreven Begeerende het gebruik van den samenzang dei' geloovigen in onze ker ken te herstellen, heeft de Aartsbisschop van Mechelen, in zijne hoofdkerk, de pi'oef genomen met de werkelijke deel neming der geloovigen aau het zingen der kerkelijke gebeden. Met geestdrift hebben zij beant woord aan het godvruchtig verlangen van hunnen opperherder, en 't is met duizenden dat zij Zondag, zoowel iu de Hoogmis als in de Vespers en het Lof, plaats zijn komen nemen iu de heerlijke hoofdkerk van St-Rombaut. Die ontzaglijke menigte heeft, met eene godvruchtige opwelling en tevens met merkweerdigen samenhang, in de Hoogmis den Credo, en iu het Lof al de motetten Adoro Te, Magnificat, de antiphoon ter eere van den II. Rombaut en den Tantum ergo gezongen. De stoot is gegeven het zal geen vooi-bijgaandeu iever zijn de geloo vigen zullen er aan houden, op de vol gende Zondagen de kerkzangen meê te zingen. Wat ons het recht geeft dat te zeggen, zijn de indi ukken, welke, na de plechtigheid, alom werden ineège- deeld. Niet een der aanwezigen heeft de kerk verlaten, zonder gesticht en ge lukkig te zijn aan deze grootsche betoo ging te hebben deelgenomen. Goed geoefend, hebben de leerlingen van groot en klein seminarie waarlijk de menigte meêgesleept, en ze uit één hert en ééne ziel doen meêzingen. Door den bijval van deze proefne ming aangemoedigd, zullen anderen, volgens den wensch van Zijne Hoog- weerdigheid den Aartsbisschop, het zelfde in andere kerken beproeven. Deze onderneming zal godvruchtige navol gers verwekken die, mits iever en vol- herding, even schoone uitslagen zullen bekomen. MAGAZIJN van -BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Karei, VAAI DL PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, neven» 't Bureel van u De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen TE DIEST is, bij de gedeeltelijke ge- meentekiezing, de liberale candidaat ge kozen, met 50 stemmen meerderheid. De meerderheid van den gemeenteraad blijft dus liberaal. TE BLANKENBERGHE, waar even eens eene dergelijke kiezing plaat» had, ter vervanging van den overleden burgemeester De Swert, heeft de catholieke candidaat de meerderheid behaald. Hier blijft dus ook de toestand zooalt hij was vóór de kiezing. Stud Aast. voor vet Vee, op Zaterdag 23 Meert. Inschrijving tot den dag van den kamp strijd vóór 8 uren morgens. Zie 4e plakbrief. Zaak van 't bedorven vleesch te Wynckel. Uitspraak. De recht bank van Gent verwijst Prudent De Wulf, veearts, tot 300 fr. boete of 3 maanden gevangenis voorwaardelijk en Jan Van Acker, keurder, tot 200 fr. boete of 2 maan den gevangenis, ook voorwaardelijk. Ze worden voorwaardelijk verwezen ten ge volge van hun goed gedrag en omdat de verantwoordelijkheid verdeeld moet worden tus6chen de slachtoffers en de betichten. Ze worden ook nog verwezen tot het betalen van 2000 fr. schadevergoeding aan De Loose, echtgenoot van het overleden slachtoffer Kips. Van Acker wordt nog alleen verwezen tot het betalen van 1000 fr. schadeloosstel ling, aan de kinderen De Wever, wier moeder, Melanie Neesonen, weduwe De Wever, ook overleden is. BE RICHT Het Bestuur brengt ter kennis van het publiek, dat de Stedelijke Schietbaan open is den Zondag en Maandag van 2 tot 5 uren namiddag. Worden gevraagd Een goede bakker 1 beenhouwersgast, leerjongen 1 magazijnier 1 schoenma kersgast-leerjongen. Vragen werk: Een jonge hovenier met diploma voor 2 of 3 dagen per week1 kleermaker 1 pantoffel maker 1 schrijnwerker i voer man daglooners en fabriekwerker»,

De Denderbode | 1907 | | pagina 1