Donderdag 7 Maart 1907 3 centiemen per nummer 57,rte Jaar 5928 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze open bare schuld. Wat zal zij zijn EEM EM AMDEli. KAMPSTRIJD VERTOON IN GEN Generaal Pontus. Rechterlijke kronijk. De Kinderen van Roelant Stad Aalsl.-Werkbeur» AELST. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De {«rijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eij.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?a igen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen *p S4* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne iniendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen «ich te wenden ten bureele raa dit blad. Aalst, 6 Maart. ÏOOT. M. Levie, afgeveerdigde van Charle roi, is gelast geworden om, namens de midden-afdeeling der Kamer verslag op te maken over de begrooting der open bare schuld in ons land. Op 1 Januari 1907, was onze openbare schuld geklommen tot de somme van 3,285,467,050 fr. Dus is deze schuld, in den laatsten tijd, weêr verhoogd met de somme van 64 miljoen en half. Eenige jaren geleden, zoo zegt de verslaggever in zijne redeneering, wa ren sommigen ongerust over den gedu- rigen aangroei onzer openbare schuld. Altijd leenen, zegden zij, was dat de toekomst niet al te veel verbinden Zou den opbrengst dezer zoo groote capitalen, wel aan de verwachtingen beantwoorden Zou men niet weldra zijne toevlucht moeten nemen tot het heffen van nieuwe lasten, om te kun- nen voorzien in den kroos en de uit- i keering onzer openbare schuld Ein- delijk, zou het nationaal crediet altijd op diet voet stand houden Dat waren de opwerpingen tegen den aangroei, onzer openbare schuld, zegt M. Levie. Het schijnt, nu wel, zegt hij, dat deze kommernissen geenen grooten indruk meer maken. De feiten hebben volkomen beantwoord aan de vooruitziende stoutmoedigheid der re- geering. Den uitslag heeft haar gelijk gegeven. Na deze beschouwingen, vraagt M. Levie zich af wat er van de nijverheid in ons land zou geworden zijn, indien deze uitgaven niet waren gedaan en niet werden voortgezet Het vervoer zou niet kunnen gedaan worden, den han del zou zakken, de nijverheid zou kwjj- nen. 't I» alzoo dat, van 1895 tot einde 1905, de buitengewone uitgaven, voor de ijzerenwegen alleen, meer dan 812 miljoen frank bedroegen! Op 24 November 1905, zegde de mi nister van financiën daarover in de Kamer a Van 1895 tot 1904, is de trekkracht van onze locomotieven, 88 ten honderd vermeerderd. De tonning (de inhoud) van ons materieel tot vervoer van koopwaren, vermeerderde 86 ten hou- derd. De weerde van het materieel voor het vervoer van reizigers, steeg 167 ten honderd In het algemeen vertoog is dan ook eene tabel gelast, welke op klare wijze den geldelijke» toestand aangeeft. Daar uit blykt dat de geleende sommen eene uitmuntende plaatsing zyn, niet alleen voor de Belgische nijverheid, maar ook voor de regeering, aan wie het geleen de gemakkelijk toelaat den kroos te keeren en den bepaalden opleg te doen. Indien dus onze schuld is aangegroeid zegt M. Levie, is ons materiaal volle- digd geworden, en dit materiaal doel twee groote zaken 1° Het dekt de lasten der gedane leeningen 2" het verzekert den voorspoed vau het land. Hel is ook te zien dat, in dezen aangroei onzer openbare schuld, den aankoop begrepen is van verscheidene ijzerenwegen welke aan bijzondere maatschappijen toebe hoorden, onder andere dc lyn van den Grand Central, van Waas en andere. In de zitting der Kamer, van 21 De cember 1905, bracht zelfs de socialist M. Denis hulde aan de regeering. Hij roemde do taaie volherding van M. De Smet de Naeyer hij herkende den bloeienden toestand in den lande. De leden der midden afdeeling hebben het verslag van M. Levie goedgekeurd zy hebben zich aangesloten bij de lof spraak welke erin vermeld is, en de be grooting goedgekeurd met eenparigheid, min eene onthouding. De toekomst zal zijn wat de jeügd is, zoo is er met veel wijsheid en rede geschreven, zegt onze confrater Land van Oudenaarde Van het grootste gewicht is het dan ook de opvoeding der jeugd te verzor gen, aan die jeugd grondbeginselen in te prenten, die van den opkomeling een steun voor de maatschappij vormen, in plaats van een onheil of een gevaar voor de samenleving voort te brengen. Is er vrees, als men, sprekende over de jeugd, zegtWat zal zij zijn Ik antwoord niet, maar ik verwijs u naar de opgaven dor misdaden door de jeugd bedreven. Op ruim 10 jaar is het getal misdaden door jonge lieden van 14 tot 20 jaar, zeven maal grooter geworden in Frank rijk van 20 per duizend op 140 per duizend. In Duitschland is het getal verdub beld, komende van 50 op 117 en die ijzingwekkende vooruitgang staat nog niet stil En waaraan dit toe te schrijven Gazetschrijvers of liever liberale grootsprekers, hebben aan gebrek aan onderwijs, dien misdadigen vooruit gang i?) willen toeschrijven: maar zij vallen te deerlijk door de mand als men hun. met cijfers ter hand, aantoont dat juist in de landen van verplichtend on derwijs de misdadigheid onder de jeugd meest toenam. Tot volksverheffing, tot ontwikkeling der jeugd hebben dwaze staatsmannen, kortzichtige wijsgeeren de opvoeding van jeugd en volk, de verbetering van de toestanden willen gaan zoeken in en kel stoffelijke wijzigingen, in wijs- geerige of verstandelijke opgaven, die enkel op 's menschen vernult steunen en God en godsdienst wegcijferen. De maatschappij dacht dat zij God en zijne leer missen kon en zooals voor den mensch de afwezigheid van God een onmetelijk ongeluk is, zoo werd de sa menleving genoegzaam gestraft door hare bokamping alleen van den godde- lijken invloed. Men zoekede oplossing van het verbe teren der jeugd in lotsverbeteringen, in geestontwikkeling, in zoogezegde zede lijke bespiegelingen, in inrichtingen van zoogenoemde weldadigheidsgestichten voorde jeugdige misvormden der samen leving, het is zooals ons volk zegt, EENE PLAASTER OP EEN HOUTEN BEEN. In meer godsdienstleer, in het on derhoud van Gods geboden, daar en daar alleen zal men do hervorming der jeugd op vaste gronden teweegbrengen. De samenleving, de jeugd en bijge volg de toekomst, zal in verhouding zijn van de min of meer christelijke op voeding die men de jeugd inprent en die men in het volk onderhoudt. Doch of de ouders die goesting zullen deelen, daar twijfelen wij ten zeerste IEDER ZIJNE GOESTING. Ineen Fransch tijdschrift voor onderwijzers schrijft de schoolopziener M. Guiry Wij zijn de school zonder God. Men werpt ons die benaming naar het hoofd oin ons te schandvlekken welnu wij aanzien ze als eonen eeretitel zy drukt onze roden van bestaan uit en zij vat een groot deel van ons programma samen zij wil zeggen dat in de opvoe ding der kinderen die ons toevertrouwd worden, wij geenszins rekening houden der geloofspunten. Om onze zedenleer te staven kunnen wijGod gemakkelijk missen en op enkel menschelijke ves tingen zullen wy den gewentsvollen den broederlijken mensch der toeko mende maatschappij opbouwen. Zie dat is ten minste eens openhartig gesproken. Wanneer zullen onze libera len dit voorbeeld eens navolgen Wat betreft den roem die hy zoekt in zijnen titel van School zonder God daar kunnen wy enkel op antwoorden dat de eene voor velen bestaat volgens de goes ting. Zinneloozen. Lb Peuple deelt meó dat een zijner confraters eene ver makelijke waarneming heeft gedaan. Uit de officicele statistieken, welke die confrater mededeelt, zou namelijk blijken dat sedert do clerikalen aan 't bewind gekomen zijn de krenkingen der verstand vermogens op verschrik kelijke wijze hebben toegenemen. Terwijl de bevolking, in twintig jaren tijds slechts vermeerderd is met twin tig ten hondcrd,zou het getal der krank zinnigen, gedurende datzelfde tijdvak, verdubbeld zijn. Na dat vermakelijk nieuws aan zijne lezers meêgedeeld te hebben zegt Le Peuple u Zonder uit dat feit ecu besluit te willen trekken stellen wij niettemin vast dat het een zonderling samentreffen is. HetFondsenblad meent echter de oplossing van dit raadsel gevonden te- hebben en zegt «i Dat besluit ligt nochtans voor de hand. Sedert twee en twintig jaren zijn de anti-clerikalen van alle kleur razend vau spyt, omdat al hunne pogingen om de catholieke regeering omver te wer pen vruchteloos zijn. De bittere leleurastellingen welke zy, in elke kiezing, opdoen, werkt zeer nadeelig op de gesteltenis van hunnen geest. Vandaar tot beneveling hunner verstaudvermogens en tot volslagene krankzinnigheid is de afstand klein. De vermakelijke verdubbeling van het getal der krankzinnigen heeft geene andere oorzaak. Waarachtig, wij gelooven dat het Fondsenblad gelijk heeft. Bakkerij tentoonstelling van Gent, Maart 1907.—M. Francotte, minister van nijverheid en arbeid, heeft aan het uitvoerend comiteit der internationale tentoonstelling van bakkery en aanver wante nijverheden laten weten, dat hy de tentoonstelling zal openen op 17 Maart aanstaande, om 11 uren. De Stad Gent heeft aan de afdeeling pasleibakkery eene toelage verleend voor het inrichten van vak wed strijden. De afdeeling maciiienen heeft eene belangrijke uitbreiding genomen. Alle waarde en verzameling zai de ai'deeliug der tentoonstelling zonder voorgaande wezen. Het congres, waarvan de opening met deze der tentoonstelling gepaard gaat, zal ook een grooten by val hebben en gevolgd worden door de afgevaar digden der gebuurlanden. Gewapende natie. Do minister van oorlog deed door het bevoegd per soneel eene zoo volledig mogelyk studie opmaken van de onkosten, welke de toepassing van 't Zwitsersche stelsel in ons land zou meebrengen. Eu hieruit is nu gebleken dat hier mede eene uitzonderlyko uilgaaf zou gepaard gaan van 331,021,033 fr., voor kleeding, uitrusting, bewapening, be voorrading, bewerktuiging enz., en dat het gewoon oorlogbudjel by na 84 milli- oen zou bedragen. Wat meer is, indien de wyzigingen, die nu in den Bondsraad zijn voorgesteld, in België toegepast moeten worden, zouden zij mot 6 millioen de uitgaven verhoogen Ons nickelgeld in Holland. Volgens bevelen van do Hollandsche regeering zal al de nickeleu pasmüu;, die in groote hoeveelheid in de ;:i ons- provinciën verspreid is, door de Slaats- outvangers worden verzamu'.d geu rende de maand Maart. Om spoedig eene groote hoeveelheid bijeen te hebben, staat de Hoilaiuische regeering eene premie toe. D- 1,0 centie men-stukken zullen dus 5 loildudsche centen gelden. Op die manier zou iemand, die voor 2000 fr. nikkel verzamelt, hiervoor een briefke van 1000 gulden bekomen en dus zich eene winst van 42 gulden ver zekeren. Nieuwe locomotief. Er worden proefnemingen gedaan op de baanBrus- sel-Antwerpen, met eene nieuwe loco motief, die deel maakte van het Staats- materieel, dat te Milaan ten toon was gesteld. Deze machien overtreft in kracht en snelheid alle locomotieven, die op ons net tot nu toe reden. Zij kan, met eene snelheid van 90 kilometers per uur, eenen trein van 20 rijtuigen en eei ge zamenlijk gewicht van 500 ton sleepen. Vergadering der rechterzij. De rechterzij vergaderde Dijnsdag mor- gend om de kwesties te bespreken, rakende de Zondagrust, en byzouderlijk den omzendbrief van minister Francotte over de extra's of uitzonderlyke Zondag- arbeiders. M. Cooreman betoogde dat die om zendbrief strydig is met den geest der wet en men ten minste dan art. I der wet diende te wijzigen. M. Francotte antwoordde dat hy eene wyziging zou voorstellen. Daarna kwam het vraagpunt van de beperking der arbeidsuren in de mijnen in bespreking, hoofdzakelijkheid in wat aangaat het voorstel van parlementair onderzoek van M. Neujean. M. De Sadeleer stelde voor dit parle mentair onderzoek te vervangen door een bestuurlijk onderzoek, waarin nyve- raars, Kamerleden, afgevaardigden vaD mijneigenaren en arbeiders zouden ver tegenwoordigd zyn. Dit voorstel heeft algemeene goedkeu ring ontmoet. Het word ook aangenomen, mot in" stemming der Regeering, in bijna al de afdeelingen, die ten i uur vergaderden. Bee tenteelt in Vlaanderen. De Polderboeren zyn dit jaar erg misnoegd over den laag bepaalden prys der suiker- beeten, die voor dit seizoen op 2i fr. de 1000 kilos bepaald is. Vroeger was de prys 25 fr. of daaromtrent, en de land bouwers konden dan goed hunne pacht betalen. Er zyn er verschilligen die een kleiner konlrakl hebben dan vroeger en zoo dreigt een der meest winstgevende landbouwtakken der streek te verdwij nen. De oorzaak ligt aan den lagen prijs van den suiker zelve. Om de wille.... Gezel Jacobs, socialistisch gemeenteraadslid te Ander- lecht, is door het Bureel van Weldadig heid dier voorstad van Brussel, tot op zichter der armen benoemd en zyne jaarwedde is met 300 fr. vermeerderd. De gezellen varen er niet slecht by te Anderlecht, maar de lastenbetalers zullen er 34 duizend franks meer moe ten spinnen om al de toegekende ver boogingen van jaarweuden te betalen. Leg ze my daar Stud Anet. vo*ti* vet Vee, op Zaterdag 23 Meert. Inschrijving tot den dag van den kamp strijd vóór 8 uren 's morgens. Zie de plakbrief. Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia, MOORSEL. LUISTERRIJKE Maandag i April >2e Paaschdag) en Zondag 7 April 1907, om 4 uren, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren i° Neo of de jonge Martelaar, drama met zang in 3 bedr. 2° Eene Zitting te BoscnDeke, klucht spel in i bedrijf door Fred. Louckx. In den oud-minister van oorlog en algemeen inspecteur der burgerwacht verliest België een goed christen, een man met een edel hart, die niets meer beoogde dan het welzijn der soldaten. Generaal Pontus was geboren te Ath op 26 Maart 1829 en in 1838 trad hij in de school der soldatenkinderen.Hy werd onderluitenant in 1850 In 1869 werd hy gehecht aan het ca binet van den minister van oorlog in 1870 was hij majoor ;Tn 1875 bestuurder van genoemd cabinet. Colonel benoemd in 1878 werd h\j In 1883 generaal majoor. Het jaar nadien, by de vorming van het cabinet Malou werd hy aangeduid om, als minister van oorlog, van het zelve deel te maken, een ambt dat hy bleef vervullen tot 1893, na het jaar vóór zyn aftreden, tot luitenant-generaal benoemd te zijn. Een koninklyk besluit van 10 Juni 1893 aanveerdde zijn ontslag als luite nant-generaal, nadat hij reeds als mini ster was afgetreden. In Juli van het volgende jaar werd hij tot algemeen inspecteur der burger wachten benoemd. Hy was groot-offlcier der Leopolds orde. De overledene heeft den wensch uit gedrukt dat zijn begrafenis in de groot ste eenvoudigheid zou plaats hebben. MAGAZIJN van B EHANGP APIÏRÏN en allerhande -MEUBILEERING— Kaiiel VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, aevans 't Bureel van Da Dinderbodi. Spoedige bediening. Matig* prijzen. Vinders opgepast. Jos. C. en Jos. M. hadden te Ryckevorsel een geld beugel gevonden, die elf fr. inhield. Het geld merd gedeeltelijk uitgegeven aan borreltjes, zoodat de vinders alras den Prins gezien hadden.Dit baarde ver wondering omdat men wist dat beids jongens op droog zaad stonden De zaak kwam aan 't licht en beide vinders wer den vereordeeld tot 2 maanden gevan genis en 26 fr boete. Stai Aalst. Sint - Jozefscollegie. 'T LAND VAN RIEM speelt Zondag van Hafvasten, te 4 1/2 uur groot drama naar 't Fransch van Bornicr» Na het ae bedrijf, omhaling ten voor- v.Je der Missieschool van Pater Db Hbrt. Worden gevraagd: Een goede bakkeragast x goede dienst meid 1 meisje van 12 tot 14 jaar om in het huishouden te helpen2 strijksters; leermeisjes van 12 tot 14 jaar; 1 goods werkvrouw. Vragen werk: 2 magazijniers a voermans 4 sshrijn- werkors. Creemboter. Markt van Woensdag 3 Maart 1907, kilogrammen ter Markt. 83 Prijs fr. 3,20 per kilo.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1