Donderdag \i Maart 1907 3 centiemen per nummer 378,e Jaar 3930 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. i Verplichtend onderwijs. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VEREENIGING KLEINE BURGERIJ, ^KAMPSTRIJD V'an welk materiaal Centrumstoren gebouwd? VERTOON IN GEN EEN EA AUDEll. Rechterlijke kronijk. DE DENBERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryvrng eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- va-igen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E DUIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccoro. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalsl, 13 Maart 1907. Wij ontleenen aan het verslag van M. Golaert over de Begrooting, 1907 van 's Lands onderwijs de volgende inlichtingen. In 1880 bedroeg de begrooling 20 mil- lioen, in 1907, 28 millioen. In 1881 bedroeg het getal leerlingen in de scholen onderw orpen aan het toe zicht van den Staat, 588,814 in 1904, 859,436. Men heeft beweerd dat er 125,000 kin- ren geen onderwijs genieten. Welnu in 1904 waren er in het land 825,000 kin deren vaD 6 tot 12 jaar, 35 duizend kin deren min dan het getal schoolkinderen. Die 35 duizend zijn ongetwijfeld kinde ren van boven de 12 jaar. (Waar halen de liberalen dan hunne 125,000 niet schoolgaanden Zy rekenen misschien de zuigelingen mede) 1 Konden lezen en schrijven Inwoners van 10 tot 15 jaar In 1880. 80,09 °/o In 1890. 83.37 In 1900, 88 220/° Inwoners van 15 tot 20 jaar In 1880, 80 96 In 1890, 85 28 In 1900, 90,55 Inwoners van 20 tot 25 jaar. In 1880, 77,51 In 1890, 85.09 In 1900, 90,21 Na 22 jaar catholiek bestuur is het getal ongeletterden, bijgevolg, van 10°/., verminderd. Van 10% ongeletterden, die overblijven moet men afrekenen de gebrekkelijke kinderen, eenige kinderen van schippers enz. Hoeveel blijft er dan nog over Met zekerheid mag gezegd worden dat in 1910, 95 der Belgen van 10 tot 25 jaar geletterd zullen zyn Waarom dan het verplichtend onder wijs willen invoeren Och, de liberalen moeten toch wel een stokpeerdje hebben voor de kiezing tot studie en verdediging van de belangen der Secretariaat ZUIDERLEI, 133, ANTWERPEN. Men verzoekt ons de mededeeling van den volgenden omzendbrief M. Daar de Nationale Commissie der Kleine burgerij op het puDt is zyne werkzaamheden te eindigen, is het vol strekt noodig dat de vruchten dier stu diën en beraadslagingen zoohaast moge lijk bijeengebracht worden door de belanghebbenden. Wij hebben dan ge dacht dat het geschikt oogenblik geko men is om in den loop van dezen zomer een congres der Kleiuo Burgery bijeen te roepen waarvan de eerste afdeeling de wenschen onderzoeken zal door de Nationale Commissie voorgesteld, en -tevens de middelen zal beramen om hunne verwezenlijking te bekomen a) door persoonlijke werking b) door de gemeentelijke overheidc) door het middenbestuur d) door de Wetgevende Kamers. Eene andere afdeeling zal bespreken de algemeene inrichting der Kleine Bur gery op beroeps en economisch terrein. Wy mogen niet vergeten dal het noodig is ooafgebroken aan te dringen op de noodzakelijkheid der vereeniging voor alle,, vakmannen onder elkander. Daar velen ten onreeht bet gedacht kosteren dat de gebuur geen loyale mededinger maar een vijand is, zijn vele belangheb benden wederspannig aan alle vereeni ging, die voor doel zou hebben bet be hartigen van de gezameulyke belangen. Die dwaling moet verdwijnen de kleine burgerij moet vereenigiugen stichten gelyk die welke zooveel voordeeleu ver schaffen aan de werklieden en de land- houwers. Wat anderen konden, dal kun nen wij ook. Van den anderen kant is het noodig te bewijzen dat de belanghebbenden die onvereenigd blyven, niet zullen weer staan aan de macht, dio alle dagen groo- ter en dringender wordt. Die vereenigingen kunnen alle vor men aannemen en verschillige doelein den betrachten. Nochtans is hel volstrekt noodig de aandacht te vestigen der bur gerij op de woldaden der mutualiteiten. Waarom zouden de burgei's elkander niet kunnen helpen door de mutualiteit in oogenblikken van beproeving gelyk de werklieden doen Voorzeker zijn de belangen dier twee klassen niet dezelfde; en hel is dus niet mogelijk de mutuali teit der burgery te verwarren met die der werklieden maar het gedacht van mutualiteit bevat zooveel voordeden, dat men daarvan onbeschroomd eene groote verbetering mag verhopen van den toestand der middenklas. De derde afdeeling zal als taak hebben hel bestudeeren dier vraagpunten van booger belang. Eene wonde die de middenklas overal verzwakt is de kwestie der uitgestelde betalingen van aankoop en levering van allen aard. De groothandel beeft zijne vaste regels voor betaling en iedereen onderwerpt zich daaraan waarom zou de kleinhan del en kleine nijverheid van diezelfde maatregelen met kuunen genieten? Maar daarom is bet noodig, dat zy alge meen worden, opdat de klient zijne mis noegdheid met meer zou kunnen uitwer ken wanneer by soms verzocht wordt zyne achterstallige betaling te regelen en opdat hij, by het aankoopeu wete, dat hij zijne rekening zal te betalen heb ben binnen een bepaalde tijdruimte aldus zal hy zich soms wachten uitgaven te doen, die hy misschien onbezonnen ging hevelen. De vierde afdeeling zal die kwestie onderzoeken alsook de inning der kleine schuldvorderingen. Van oen anderen kant, zalzy de kwestie der goedemanne- raden onderzoeken. Dit punt stond reeds aan de dagorde van ons Congres te Luik in 1905 ongelukkiglijk heeft de tyd ontbroken om de zaak grondig te onder zoeken, en dientengevolge werd ze ver zonden naar het volgende Congres, dat wij nu aankondigen. De vierde afdeeling zal die kwestie dus hervatten. Zooals gij door dezen uitleg ziet, M heeft onze vereeniging in algemeenheden willen blijven in de kwestie die thans iedereen bezighoudt het behoud van den middenstand. Zij meende dat het vooral noodig was prac- tisch te werken, en met dat doel, heelt zij beslist geeue verslagen te aan veer den die haar zullen gezonden worden, zooals het op vroegere congressen ge beurde; maar zij zal zelve verslaggevers aanduiden, gekozen voor elk der kwes- tiën op het programma ingeschreven. Dat is het eenige middel om ons congres vruchten te doen afwerpen. Daarom ho pen wij dat vele deelnemers het congres zulieu bijwonen. Het zal te St. Truiden gehouden wor den in het begin der maand Augusti. In een volgenden omzendbrief van het Inriclitings-comiteit zullen de dagen en uren, alsook de voorwaarden van aan neming en stemming bekend gemaakt worden. Het zal U niet onbekend zijn, M dat de stad St. Truideu dit jaar eene provinciale tentoonstelling inricht der voortbrengselen van nijverheid, weten schap en schoone kunsten die voortko men van Limburg, of daar gebruikt worden, alsook van al de koopwaren die daar in den handel zyn men zal eene ruime plaats verleenen aan bet be roepsonderwijs en aan de maatschappe lijke werken, zoowel als aan de voort brengselen van land-, bof-, bosckbouw en vischteelt. Naast de ballen der ver schillende nijverheden zullen er afzon derlijke paviljoenen zyn, waarvan een voor de burgersberoepen. Die tentoon stelling is van beden af zeker ten volle tegelukken, en zal eene groote aantrek kelijkheid zijn tijdeus deu zomer. Daar om juist hebben wij de stad St. Truiden gekozen om ons vierde Nationaal Con gres der Kleine Burgery te houden. Ünze deelnemers zullen dan in die ten toonstelling eene reeks aantrekkelijk heden vinden, waardoor zy de gelegen heid zullen hebben deu vryeu tijd gedu rende bet Congres aangenaam door te brengen. De leden van het bureel De Schrijver, De Voorzitter, Jules Schoonheydt, Julien Koch, Antwerpen. Antwerpen. De Oud er-Voorzitters: O. Pyfferoen, Attout-Soenens, Gent. Brussel. De Schatbewaarder, L. Pauwels (Gent). De Leden E. Attout-Van Cutsem (Namen)E. Brassine (Luik)E. Delannoy (Brussel); J. Mervexlle (Brugge) H. Lambrechls (Brussel) berd. Philippe (Bergen) V. Scliuermans (Brussel) Ch. Vau der Cruyssen (Geut). Antwerpen, 1 Maart 1907. Stad Aalst. voor vel Vee, op Zaterdag 23 Meert. Inschrijving tot den dag van den kamp strijd vóór 8 uren 's morgens. Zie de plakbrief. IS DE DU1TSCHE vraagt onze Confrater De Onafhan kelijke. Een catholiek Duitscber van aanzien gaf aan een correspondent van de Echo de Paris de volgende verklaring van de overwinning des Centrums by de verkiezingen voor deu Ryksdag. lu Duitschland hebben wij een leven dig, gezond en vast vertrouwen in den triomf onzer ideeën elke overwinning, die wy behalen, geeft ons nieuwen moed en prikkelt ons tot verhoogde kracht inspanning maar om baar (de over winning/ te behalen, steunen wy op bet volk. De boereu, de arbeiders en werk lieden, wier belangen wy verdedigen, weten dat zij op ons kunnen rekenen. Het is uit bet domein van bet volk, dat wy onze kracht trekken. Aan de boeren bezorgen wij beschermende rechten voor de werklieden maken wij sociale wetten. Trimboru (.Keulen's afgevaar digde) laat de regeeriug geen rust met zyn protectiewet ten gunste van we duwen en wcezen, welke men tracht te ontkomen, doch zal moeten aanvaarden, graag of niet graag, omdat de calho- lieken ze oprecht en vast willen. Zoolang als in Frankrijk boeren en werklieden niet eene flinke macht aan de calliolieke party zullen leveren, zal liet mogeiyk zyn, dat gij vervolgingen lijdt, zonder u op stevigen weerstand te kunneu verwachten. Verlaat uwen toren van ivoor en houwt in brikkeu en ciuient een goeden en sterken volkstoren dan zult gy met ons kunnen zingen Het moge bliksemen en donderen, de catholieke toren blijft hecht en recht. Do centrumstoren in Duitschland is opgebouwd uiten met den Volksverein van Windhorst z g.; welke Volksverein iriets anders is dan het gesyudikeerde volk de vakorganisatie. lu Frankryk bestaat geen catholiek Yolk meer, is dus geen sprake meer— en kan nog geen sprake zijn van eene catholieke volksorganisatie we- derkeerig oorzaak en gevolg. In ons goede land, hebben we, Gode zij dank, (nog) materieel voor eenen respectabelen toren. Er is ook al zoo wat gebouwd, na veel en rijp over leg. Bouwen, tijdig en onverwijld, eerlijk en met vereenigde krachten dat is de boodschap. Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia MOORSEL. LUISTERRIJKE Maandag i April i2e Paaschdag) en Zondag 7 April 1907, om 4 uren, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren i° Neo of de jonge Martelaar, drama met zang in 3 bedr. 20 Eene Zitting te Hoscnbeke, klucht spel in 1 bedrijf door Fred. Louckx. Eene staking P.. Uit zekere onbe scheidenheden blykt dat er voor de maand Mei eene algemeene mijnwer kersstaking wordt op touw gezet. Hel referendum, dat betrekkelijk hel achlurenwerk in het bekken van Char leroi wordt gehouden, zou mogen be schouwd worden als het begin van de lang voorafberaamde en zorgvuldig over legde beweging, om bol achlurenwerk iu al de beükeus by middel eener sta king te bekomen. Het nieuws, door den Patriote ver spreid, betrekkelijk het op touw stellen eener staking der spoorwegwerklieden is echt en heeft, betrekking op dezelfde betrachting. (Tot daar onze correspondent, zegt Het Handelsblad 01 dit nieuws in verband te brengen is met de stemming in de Kamer en of het moet gerang schikt worden iu de categorie der ten- denzióse berichten, weten wy nietdat de socialisten er onzinnige plannen op nahielden, zou echter mei bun verleden, niet verw onderen. Keurrecht van het vleesch. De vierde afdeeling dan de Nationale Com missie dor Kleine Burgerij heelt zich iu hare laatste vergadering bezig gehouden met de kwestie van het keurrecht. De wet desbetreffende zegt dat het slachtvloesch niet verkocht ofte koop gesteld mag worden dan na keuring en voorzien van deu stempel ad hoc. En artikel 1 der wet zegt dat er, om de keur- en stempeikoslen te dekken, een recht, ten laste der belanghebbenden mag geheven worden, te bepalen dooi de overheid die dezen dienst inricht. Een boter-, melk- of kaasverkooper, een hakker hebben zich nooit dergelijke taks zien opleggen.Daar hier eene ouge- lykheid en onrechtvaardigheid bestaat, heeft de Commissie eenen weuscb ge stemd strekkende tot hel doen bekos tigen dezer keurformaiiteilen door de openbare overheden. DE BAKKERIJ TENTOONSTEL LING, te Gent 1907. Eene zeer be- langryke afdeeling zal de historische zijn. Daar zullen verzameld wezen al de oorkonden, plakbrieven, schriften enz. wolke aan de bezoekers zullen toouen wat vroeger de openbare besturen deueu voor de voedingsnijverheid en boe de bakkers vroegers bun ambaebt uitoe fenden. De Heer vau der Ilaegben, de waar dige bibliothecaris der Hoogeschool van Gent, heeft wel willen voor deze gelo- genbeid de meest belangrijke slukkeu welke bij bezit in de vele verzamelin gen, aan de Tentoonstelling afstaan. Er zal daar zelfs voor deu oinngewydeu, zelfs meest voor iiern, gelegenheid zyu veel te leeren en hem Belangstelling iu te boezemen. Luik en Charleroi. Steenkool aanbestedingen. De aanbestedingen van steenkolen hebben do volgende uit slagen opgeleverd 2 fr. verbooging voor de menus en statu-quo voor de kareelkolen. MAGAZIJN van B EHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— IkAHi i, VAN DEPLTTE, Aa.st, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van u De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. VERHEELING VAN DUIVEN. Bij Costers, Lange Zavelstraat, te Antwerpen, werden er in den nacht van 21 op 22 Maart 1906, 7 duiven ontvreemd. De bestolene vond eenige dagen daarna een naamloos briefke in zijne bus, meldende dat de dui ven te vinden waren in de Lange Veld- straat, in het huis bewoond door zekeren Petrus V. De policie deed in het verblijf van dezen laatste eene huiszoeking en Costers her kende vier zijner beestjes. Petrus V. werd voor de rechtbank ge daagd wegens verheeling. Hij wordt ver dedigd door M. Rotsaert en verwezen tot 15 dagen gevangenis en 26 fr. boete. AALST De roode Vooruit van Gent deelt in zijn Nr van Dijnsdag 11. rneè dat Groene Pie, ondanks het ver bod hem schriftelijk beteekend, zich opnieuw naar '1 Hospitaal S" Elisabeth heeft begeven om er van zijueD Jan te maken. Waarschynelyk was Groene Pie verwittigd geworden dat er geen policie- ageul tegenwoordig was, uit hoofde van noodzakelykereu dienst. Volgens Vooruit, deelde Groene Pie weer ecus centen en appelcienen uit, terwijl hel reglement aau de bezoekers uitdrukkelijk verbiedt iets hoegenaamd aan de zieken te geven. M. Liborius Van Landuytbediende, die het bestaligde herinnerde hem 't ver bod dat hem vroeger tyd was beteekend geworden en verzocht hem 't hospitaal te verlaten. Groene Pie stribbelde tegen, be dreigde M. Van Landuyt met een proces om een kamerheer (e hebben buiten gestoken (?!f?!) Eu verder zegde hy dat üy niet wisi wat er hem weerhield om hem to verpletteren, enz. enz. Wie dat er durft vau verpletteren spreken Geeft hem neu knip van zijnen groenen car- bonkel en bij roept op alle heiligen uit den volksfoppersheinel. Eindelijk vertrok Groene Pie de Eerw. Moeder Overste met de hand groetende en haar zeggende Tot Zon dag Moedertje I Tot Zondag Moedertje Als ik wil was het antwoord der Eerw. Moeder... Ongetwijfeld zal de Policie Zondag op hare post zijn en voorzeker, maakt Groene Pie wat te veel van zijnen neus, 't Salon-Pierre zou kunuen in orde zijn om den kamerheer te bewijzen dat by in 't Hospitaal, niets meer te retètè- teu heeft als deu aruisten onzer stadsge- nooten. 't Reglement is voor allen gelyk. Nu, M. L. Van Landuyt heeft wel ge daan van dit reglement te doen eerbie digen. Tot Zondag Moedertje zegde hij en, 111 een strooibriefje dijnsdag aan de S Annabrug uitgedeeld, wordt het Tot Zondag 1 herhaald... Wij wedden dat uro 11e Pie, 't avontuurtje niet zal durven wagen. Wy hebben ons 't hooger bedoeld strooibriefje nog uiet kunnen verschaf fen on wie bezorgt ons een exemplaar Y

De Denderbode | 1907 | | pagina 1