Donderdag 28 Maart 1907 3 centiemen per nummer 37"e Jaar 5934 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Goede Week Sta bat mater dolorosa ze be zweek niet, ze stond, de diepbedroefde Moeder Drie en een half Millioen. DE LENTE. Uitslag van den Kampstrijd LANDBOUW. EEN EN AN DE li. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes mi anden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HllUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3«® bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 27 Maart 1907. Geen tyd in liet jaar is zoo aandoenlijk, zoo dichterlijk schoon als de Goede Week. Palmzondag Het feest der jeugd, het feest der lente. Hosanna Witte Donderdag.... Het feest der eindelooze liefde. Goede Vrijdag.... Dag van smarten, dag van heil. Plechtig was de stond, toen de zon verduisterde en heur licht aan de aarde onttrok toen donder en bliksem hun schrikbaar geweld door het donker joegen, en het voorhangsel des tempels van boven Daar beneden openscheurde toen de aarde sidderde en heelde van angst, hare graven opensloeg en hare dooden aan het leven wederschonk en, te midden der algemeene ontzetting, op Golgotha's heuvel, nabij Jerusalem, een God aan het kruishout stierf. Plechtig was die stond en aan den voet des kruises stond een vrouwe, de schoonste, de edelste der vrouwen, die ooit de bodem der aarde droeg of dragen zal.Zy was de Moeder van den Gekruiste, van den groolen, onschuldigen Lyder, en, ofschoon haar hart wegzwom in eene zee van smart en onnoemlijk wee, bezweek ze toch niet onder al die smart, maar droeg haar leed met meer dan menschelijken moed en gaf ons alzoo het grootste voorbeeld van heldhaftige wilskracht,dat ons ooit door een mensch werd gegeven. Niet tevergeefs houdt onze Moeder de H. Kerk ons dat tooneel van onover troffen lyden voor oogenNiet tevergeefs richt de Christen, in deze tyden van opstand en geweld, van haat en blinde woede, zijne blikken naar Golgotha's heuvel, waar een God aan zijne schep selen het voorbeeld gaf van verzoening en liefde waar Gods Moeder ons voor den geest komt als het grootste voor beeld van zelfverloochenenden, liefde rijken moed. Zyimmers, ofschoon uit k oninkly ken bloede gesproten, leefde ook het leven der volksklasse Zy ook had te kampen met wee en smart, armoede en gebrek te verduren, en, ten toppunt van lijden, klonk men haren onschuldigen Zoon. een God, die geleefd had, zijnen weg met weldaden bezaaiende, als den groot sten misdadiger aan een kruis. En toch bezweek Ze niet onder al die smartneen, hert en ziel vereenigd met God, en het oog op de onsterfelijke be looning hierboven,torschte zy haar lijden met onwrikbaren moed. Negentien eeuwen zijn gekomen en vervlogen. In dien langen lijd heeft Satan vecne pogingen gespaard om de Kerk te verpletteren. Geon nood Het drama der Goede Week beheerscht de wereld, dn zal ze beheerschen tot liet einde der dagen. Dc diepbedroefde stond en werd de Moeder dor menschen. 55® vervolg. Ja, Louis, gij hebt gelijk maar het g«luk maakt begeerlijk God heeft reeds zoo veel voor ons gedaan 1 O, ik durf niet hopen dat op dit punt ons gebed ooit ver hoord zal worden, dat wij eenen vader hier nog ooit als het voorwerp onzer teederheid zullen zien. Het ware zonde anders te denken, lieve j ik hoop nog altijd dat die dag eens komen zal, en ik weet zelfs niet wat mij doet gelooven dat hij dichter bij is dan wij meenen. Zie, ging hij voort, het oudste der kinderen aanwijzend, dat een tuil van rozen bracht naar een, onder het groen verscho len marmeren Mariabeeld, wat wij door onze gebeden niet knnnen bekomen, beko men die kleine engelen. Maken hunne reine zielen hen niet almachtig Mocht gjj waarheid spreken, Louis «egde de jonge markiezin, de handen vou- In een kohier van aanvullende cre- dieten van honderd vijftig millioentjes, door den Franschen minister Caillaux ingediend, komen er eenige veelbelee- kenende cyfers voor, over heigeen de oorlog tegen de Kerk verleden jaar aan Frankryk gokosl heeft. Dc minister van justicie vraagt 676,000 fr. om de onkosten te dekken van uit kracht der Scheidingswet uitge voerde vervolgingen. De minister van binnenlandsche zaken vraagt er 17,000 voor buitengewone verplaatsingen van de agenten der Open bare Veiligheid, belast met de inventa rissen op te maken van de kerken en om processen in te spannen tegen priesters die de II. Mis lazen. De minister van oorlog heeft 645,000 fr. noodig voor schadeloosstelling der troepen, die men ten storm opvoerde tegen kerken en seminaries 1,125,479 voor vergoeding der gendarmen tot het zelfde proper werk gebezigd 1,034,680 voor het vervoer der gemobiliseerde soldalen en gendarmen. In het geheel, zoowat drie en een half millioen. Ziedaar wat de anti-catholieke politiek van het ministerie Clémenceau aan Frankryk gekost heeft gedurende enkel de drie laatste maanden van het jaar 1906. J De begrooting van Frankryk in haar geheel sluit met een tekort van 160 mil lioen. Wij moeten bekennen dat de tekorten, waaraan het liberaal ministerie Frére- Bara-Graux België van 1878 tot 1884 had gewend gemaakt, nog maar kinder spel waren, vergeleken by die der vry- metselaars-regeeri ug van Frankryk. Sedert donderdag 21 Maart, van 12 53 minuten, is de Lente begonnen. Het begin der Lente is de ontwaking der natuur het blymoedig herleven van al wat leven kan. Het bloed loopt sneller, en de mensch verjongt, zoo zegt men toch, ten ware men, door te vroeg de winterkleeren uit te laten, eene verkoudheid opdeed, of door dc gal geplaagd, bij gebrek aan eene maagzuivering, zwaarmoedig werd en den eetlust verloor. De landbouwer zal weldoen de rup sennesten te weren en het onkruid uit te roeien, alvorens het herleeft en ont zaglijke schade berokkent. Hij vergete ook niet de vogelen, zijne onschatbare vrienden te beschermen, en zijne kinde ren en koewachtei-s te verbieden de vogelnesten te rooven, wat overigens eene harteloosheid is. De aankomst der Lente brengt ook rukwinden mee, welke huizen en hoo rnen bestormen en veel schade veroor zaken. Deze storwinden zyn vergezeld van de zoo gevreesde springvloeden, welke verleden jaar zulke erge verwoestingen aanrichtten, in het land van Waas vooral. Tegen Paaschmorgend voorziet men een dier springvloeden, en het is te ho pen dat, door wjjze voorzorgen, wij van rampen mogen bevryd blijven. wend en met den blik het schoone kind volgend, dat een rozentuil droeg en met de vrij gebleven hand de kleine Wrena voortleidend, terwijl de broer Michaël aan zette meê te gaan naar het beeld, waar zij eiken avond de Maand van Maria vier den. De kleine jongen, die een weinig achter gebleven was, plunderde, onder voorwend sel ook zijn bloemtuil te willen maken, de korfkens en stak toen, terwijl de twee zus- terkens voor het beeld neerknielden die rozen in de haarlokken van Wrena en Irma. Dan lichtte hij de kleine Wrena van den grond op, om zijne krachten te beproe ven, doch besloot eindelijk ook zijne bloe men aan het Mariabeeld neer te leggen en naast zijne zusters neer te knielen. De oudste zuster zegde een Wees Gegroet op, die door de anderen beant woord werd, en liet dit gebed volgen door de woorden Zegen ook grootvader en breng hem spoedig in ons midden I De vreemdeling, die tot zooverre gena derd was, dat hy achter een plantengroep verborgen, kon zien en hooren wat er ge daan en gezegd werd, had die woorden verstaan STAD AALST, van vet Vee, on Zaterdag 35 Maart jgoy. Eerste reeks Ossen. Eersprijs IOO fr. voor den schoon- sten, beetgevormden en vetsten Ob. De Winter en Claus, Aalst. A. Ossen ongeschoten le prijs 40 fr en gouden medalie, Ver schelden, Korlryk. 2° prys 25 fr. en zilveren medalie, Verschelden, Kortryk. 3e prijs 15 fr. en bronzen medalie, Nedernacht, Gent. B. Ossen met 2 tanden ie prijs 50 fr. en gouden medalie, Hip. Verplancke, Gent. 2* prijs 30 fr. en zilveren medalie, Bart. De Cock, Sint Niklaes. 3® prijs 20 fr. en bronzen medalie/ Van de Steene, Audegera. 41' prijs 10 fr. en bronzen medalie, Dobbelaer, Geut. C. Ossen met 4 tot 6 tanden le prijs 50 fr. en gouden medalie, F. De Rudder, Gent. 2e prijs 25 fr. en zilveren medalie, De Winter en Claus, Aalst. 3® prijs 15 fr. en bronzen medalie, De Winter en Claus, Aalst. Tweede reeks Vaarzen Buiten prijskamp gesteld. M. Ver schelden, Kortrijk, (eervolle mel ding en gouden medalie.) Eereprijs 100 fr. voor de schoonste, bestgevormde en vetste Vaars. L. De Baer, Lokeren. D. Vaarzen ongeschoten 1® prijs 40 fr. en gouden medalie, F. De Rudder. Gent. 2® prijs 25 fr. en zilveren medalie. A'anden Steene. Audegem. 3® prijs 15 fr. en bronzen medalie- R. Clinckaert, Aalst. E. Vaarzen met 2 tanden 1® prijs 50 fr. en gouden medalie, J. Cristel en A. Van den Bossche, Gent. 2e prijs 30 fr. en zilveren medalie, J. Van der Biest, Erpe. F. Vaarzen met 4 tot 6 tanden 1® prijs 50 fr. en gouden medalie, J. Van derMeersche, Aalst. 2' prijs 25 fr. en zilveren medalie, Cés, De Gorte, Lede. 3® prijs 15 fr. en bronzen medalie, Dobbelaer, Gent. Deree reeks, Varkens Schoonste Varken. 1® prijs 25 fr. en gouden medalie, Cam. De Smedl, Oordegem. 2® prijs 15 fr. en zilveren medalie, Cam. De Smedt, Oordegem. 3- prijs 10 fr. en bronzer medalie, De Ridder, Wieze. Zwaarste en edelste Varken i' prijs 25 fr. en gouden medalie, De Meyer, Ay gem. 2® prijs 15 fr. en zilveren medalie, De Moer, Burst. Volgens de aanduidingen van zijnen ge leider, had hij zich eerst naar de groote hofpoort gericht. Doch het gerucht van de spelende kin deren had hem door eene kleine deur toe geklonken, die de hovenier had open gela ten en, geleid door hunne heldere stemme- kens. had hij den aandrang van zijn hart niet kunnen overmeesteren. Ongemerkt had hij kunnen naderen, nog juist op tijd om het gebed, waarin zijn naam gemengd was, voor het Mariabeeld te hooren uitspreken. Die minuut 6til zitten verveelde de jon gen reeds onmiddelijk na het korte gebed begon hij opnieuw rond te loopen, de kleine Wrena meeslepend, zeggende, terwijl hij haar een stokje in de hand gaf„dat hij haar iets leeren wilde. Eensklaps stond de vreemdeling voor hen. Verschrikt wilde Wrena naar hare oudere zuster vluchten, terwijl Michaël met zijn stokje eene houding aannam alsof hij zich wilde verdedigen en tot dat einde zijn groot oog op den vreemdeling vestigde. Irma was ook genaderd. Zijn omvatte den hals van Wrena en zag den vreemde ling met zachten blik aan. Het Ammoniaksulfaat in de Lente. Met het ontwaken der natuur her namen de veldbewerkingen. De land- houwer welke zijne belangen behertigt versterkt zyne herfstbezaaiïngen, die in den winter te lijden hadden en deze waarop de bemesting in den herfst ver waarloosd werd of te weoschen liet hy beploegt, bemest en schikt zijne ledig liggende velden met het oog op de lente bezaaiingen en beplantingen vlas, ha ver, aardappelen, beeten, enz. welke alle eene oordeelkundige, intensive en vooral stikstof bemesting vergen. Als stikstofmest, kan hy ammoniak sulfaat aanwenden, hetwelk zeer werk zaam is en eene aanhoudende werking bezit; *t is nog het rykste der stikstof mesten uit den handel, algemeen inden landbouw aangewend. De ammoniakale stikstof in den grond aanwezig of welke er in gebracht wordt zet zich door trapsgewijze gisting om tot salpeterzuur, t. t. z. vormt sodani- traal, potaschnitraat of magnesia ni traat. Deze gisting geschiedt door tus- schenkomstvan kleine wezens,microben genaamd en de gelijktijdige werking der lucht, der warmte,des waters, eener loogslof, zoo als de kalk en eener stik- stikstofhoudende bestanddeel, liier het ammoniaksulfaat. Door de planten op le wekken, be gunstigt het ammoniaksulfaat de opslor ping der raineraie zouten Zijne werking gaat Irapsgewys, de opslorping stygend. De groei is regelmatig, hetgeen eenen gunstigen invloed heeft op de hoedanig heid der produkten doch, opdat het ammoniaksulfaat tot zijne volle working kome, is het noodig het een achtlal dagen voor de zaaiïng of de planting tydens de laatste omwerking ot door eene duchtige egging te dekken. In de lente als dekmest op winter granen uitgestrooid,kan het ammoniak sulfaat nog gunstige uitslagen opleveren vooral wanneer het met superfosfaat gemengd is, en zyne aanwending onder dezen vorm zal des to nuttiger blijken <lat zij door eene egging doenwijs zoozeer aanbevelingswaardig in de lente opgevolgd zy. Wat men er ook van zegge, het am moniaksulfaat, de stikstofmest by uit muntendheid voor 't najaar, is bygovolg eveneens in-staat in de lente wezenlijke diensten te bewijzen. Men verwaarlooze nieter fosfoorzuur en potasch aan toe te voogen. Jan. Zoekt gij iets, mijnheer Vader en moeder zijn ginder volg mij, ik zal u tot hen geleiden. Maar degene, tot wien deze vraag ge richt was, antwoorde niet dadelijk. Hij hield den blik op dc kinderen gevestigd en scheen in bewondering voor hen verslon den. Kent gij mij niet vroeg hij met stree- lende stem. Neen, antwoordde het kind. Doch zich bedenkend, riep het eensklaps nit, na hem opnieuw met aandacht aan schouwd te hebben Maar, ja toch gij gelijkt aan het groote portret van grootvader, dat in moe ders kamer hangt Irma riep nu graaf Wladiroff, de ar men openend voor het lieve kind. De kleine Michaël was opnieuw beginnen te loopen. En zijn vader en zijne moeder, door hem onderricht dat zijne zusters in het benedengedeelte van den hof met een grooten mijnheer aan 't spreken waren, volgden hem om den man te zien waarvan hij hen kwam spreken. Een dubbele kreet weergalmde voor de lucht. Elsonora 1 ZONDERLINGE TOESTAND. De socialistische Volksvertegenwoordi ger Hubin is krachtens een arrest van het Beroepshof afgeschrapt van de kie zerslijsten, waarop hy, wederrechtelijk zich zeiven had ingeschreven als lid van het Schepencollegie, waarvan hij deel maakt. Hy had zijn kiesrecht verloren dank aan eene veroordeehug voor de woelin gen van 1902. Op de voorloopige lysten aan het nazicht van den vrederechter onderworpen, kwam zyn naam niet voor, maar later heeft hy dien er heel slim tusschen weten te moffelen. FRANSCH VEE. Eene aan zienlijk verzending van Fransche ma gere beesten, voor de weide bestemd, werd langs verschillige staties uit de Mayenne ingevoerd. Daar de Fransch-Bolgische grenssta- ties niet voldoende ingericht zyn voor de reglementaire karanlijn, heelt men een deel er van terug op wagon ge plaatst en naar andere, zelfs Hollandsch- Belgische grensstalies gevoerd. Al die beesten waren zeer gezond, zegt een Luiksch blad. Geen enkel was door ziekte aangedaan. Welnu, al dat vee brengt het heele jaar in de weide door. Vader, riep met ongeëvenaarde vreug de de jonge vrouw, terwijl zijden graaf in de armen viel. Den laatsten dag der zelfde maand Mei zwoer de graaf zijne dwaling af in het hei ligdom van Onze Lieve Vrouw ter Wacht, de kleine kapel, die hij, met de stoomboot de stad naderend, van verre op den berg had zien staan. Het doopsel werd hem niet opnieuw toe gediend, daar hij bij zijne geboorte, volgens den griekBchen ritus, door indompeling ge doopt was. Maar bij het vormsel aanvaard de hij de namen van Michaël-Maria-Irma, als dank aan de Heilige Maagd, die hem aan de dwaalleer had ontrukt, en voor de levensgezellin, die door haar lijden de red ding zijner weerspannige ziel had bekomen. Hij leefde nog lange jaren, omringd van de liefde zijner kinderen. En bij zijn afster ven gaf hij hun onder andere lessen en aanbevelingen vooral deze, hun heel levèn getrouw te blijven aan hun geloof. EINDE. -

De Denderbode | 1907 | | pagina 1