J Zondag 3i Maart 1907 centiemen per nummer. 37s,e Jaar 3935 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. Paschen GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE GOUDKUIL De Kerk ligt op sterven. Stemrecht voor de Gemeente. Zitting van den Gemeenteraad Aalst. Albrechtlaan. Stad Aatsl.'-Werkbeurs DITJES en DATJES Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor tes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClllQUR «ULM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accrord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 30 Maart 19DJ. Voorzeker ia Paschen de schoonste, de heerlijkste, de verhevenste feestdag van het jaar. 't Is de heilvolste dag voor het chris tendom gansch de wereld door... Onze Zaligmaker, in zijne oneindige en eeuwige liefde voor het menschelijk geslacht, uit het hoogste des Hemels op aarde neêrgedaald, om, onder men- schelyke gedaante, voor het schuldige menschdom te komen boeten, heeft zijne goddelijke zending volbracht. Na een smartvol leveD van 33 jaren, een leven van aanhoudende ontbeering, van onverpoosde vervolgingenen lijden, na door de joden op ijselyke wijze ge pijnigd, gemarteld en tot de dood des kruizes veroordeeld te zyn geweest, is de Heiland glorieus en zegepralend uit zyn graf opgestaan.... Dood en Hel zijn door die goddelyke gebeurtenis voor goed overwonnen, het menschdom is vrijgekocht en de Hemel, na 4 duizend jaren te zijn ge sloten geweest, is opnieuw geopend... De gansche wereld herademt en, juicht het blyde Alleluia toe De Kerk legt hare boetkleederen ter zijde en verschijnt in schitterend feest gewaad, om het blyde feestlied aan te heffen. De 40daagsche vasten, de dagen van versterving en boetpleging zyn voorbij en het Paaschfeest zet iedereen tot blijd schap, tot feestviering aan. De vrome christen heeft overvloedige en oneindige stof om zich in het overheerlijkste feest in den geest te verheugen. 't Is inderdaad als of de Heiland, om het Paaschfeest een overheerlijk en be geesterend voorkomen te geven, hiertoe het tijdstip des jaars heeft verkozen, wanneer de gansche natuur, met de goddelijke mysteriën in alles samen werkt en overeenstemt. Heel het plantenrijk immers, 't welk gedurende eene lange reeks van dageu is ingesluimerd geweest, en scheen iu een doodslaap te verkeeren, ontwaakt nu ook by de koesterende stralen van eene nieuwe lentezon. Boomen, struiken en gewassen ver- toonen dat ze zich weldra het groene lentekleed zullen aantrekken en zich tooien meteen maagdely ken krans van bloemen. Het zingend vogelenheir dat, sedert «enige maanden, onze gure landstreek heelt verlaten om in warmer gewes ten voedsel en levensbehoud te zoeken, keert by ons terug en heft in vrooiijk koor een loflied tot den Schepper van 't heelal aan. Het is Paschen Maar waarom zouden wij, menschen, by dio algemeene ontwaking, eene droe" vige uitzondering willen maken? Waar om zouden wij ons bij die algemeene herleving niet willen aansluiten Gevoelt ieder vrome christen, bij hol groot goddelyk mysterie van Paschen, zich het hert van vreugde niet opwel len?.. Ontstaan bij hem niet bij het blijde Alleluia nieuwe herleving Christene menschen wenschcn elkan der een zalige Paschen toe en dit wen- schen wy ook aan onze geachte lezers... God geve dat zij allen heilrijk deel mogen nemen iu de nieuwe herleving welke in de christene wereld door en inde gansche natuur ontstaat... EEN ZALIGE PASCHEN DUS VAN J. Kt. IlUTCllINtsONI. 7* Vervolg. Een zwarte want schoot langs de ope ning van 't vat, en in een oogenblik was de tuigage, lucht, sterren en hoop op vrij heid verdwenen in zwarte duisternis. Ik kreeg een walgelijken reuk van stilstaande water in den neus, en het geratel op het klonk mij flauwer in de ooren. Zij lieten het vat in het ruim neer. Met een slag kwamen wij neer op de steenen, die dienst deden als ballast. Door den schok was ik buiten adem en terwijl ik lag te hijgen, maakte Derrick het los, en ging met een schreeuw omhoog. Ik was blij dat hij weg was, en kroop met moeite uit het vat, waarbij mijn verstijfde leden kraakten en knarstten, dat het een lust was en toen ik er uit was, was ik gevangen in het ruim van de brik. Dit was dus het einde van al mijne droo- men van vluchten, van den capitein op te zoeken en schelmen te beletten, den fami- lieBchat, den Goudkuil, als hun eigendom te beschouwen Want nu was ik er niet veel beter aan toe, dan in mijn vat. De wanden van mijne gevangenis waren iets verruimd, dat was Alles. Maat misschien *oo taai ia de hoop Voltaire, onzaliger gedachtenis, heeft uitgeroepen Nog twintig jaren en het Christendom is naar de maan Twintig, veertig, honderd jaren ver vlogen en de Kerk staat even rotsvast als vroeger. Heden nog nemen de goddeloozen dik wijls hunnen wensch voor de wezenlijk heid en hunne pers zet den rooden of blauwen voorzeggingshoren aan den mond om aan gansch de wereld kond te maken dat de Kerk op sterven ligt. Wanneer men de hedendaagsche ge schiedenis der Kerk nagaat, bemerkt men, en niet zonder vreugde in het hart, dat nu zooals vroeger het woord van Christus bewaarheid wordtIk zal met u zijn tot het einde der eeuwen. Werpen we eenen oogslag op de geschie denis Eenige jaren geleden zond Vlaande ren eenen nieuwen Pater Damiaan naar het eiland van Molokai, de melaal- schen gaan oppassen om daarna aan dezelfde afslootelijke ziekte geslachtof ferd te worden, dit was zijn edel doel. De vijandige pers stond verstomd hij dien heldenmoed, zij verstond niet dat uit de Kerk, die op sterven lag, nog zulke kracht kon opgaan. Eenige maanden geleden, hij 't ver gaan van 't Belgisch schoolschip, was het nogmaals een Catholieke Priester die de algemeene bewondering afdwong. In plaats van in het reddingsbootje de plaats in te nemen die de matrozen hem welwillend aanwezen, blij 11 priester Cuypers op het wrak om tot het laatste oogenblik zijnen plicht te vervullen en terwijl de golven hem bedekken, rijst er nog eene zegenende hand in de hoogte om aan de andere schipbreukelingen de absolutie te geveu. Eenige weken geleden, by 't vergaan der Berlin aan de Hollandsche kust...., doch laten wy het woord aan den briefwisselaar van den liberalen Matin Te 's Gravenzande en in Hoek van Holland zijn 3 protestantsche domine's en één Catholieke Priester. Gedurende de pogingen die de Hellevoetsluis deed om de schipbreukelingen te red- den.wasde Catholieke Priester aan boord zijne tegenwoordigheid werd opgemerkt door de dagbladen. De a Heraut calvinistisch blad, zegde dat de houding der protostantsche geestelijkheid haar zeer getroffen had en dat Rome meer het voorbeeld ge- geven heelt van zelfopoffering. Eenige dagen geleden, braken in Bre- lagne de zwarte pok ken los de wereld lijke ziekendienaars verlieten hunnen post en niemand werd er gevonden om de besmettelijke lijken ter aarde to be stellen. Toen boden zich tot dit werk aan. twee Zusters van die soort die men in Frankrijk over de grenzen jaagt. Twee dagen daarna wierden de Zusters zelf aangetast en stierven, slacht offers hunner zelfopoffering. Hetzeltde feit gescliieddeteDuinkerke. Kan men diL alles nagaan, zonder in zijn binnenste een gevoelen van aandoe ning, van bewondering te gevoelen Da goddelijke geest die hier niet kan geloochend worden, kan alleen zulke wonderen uitwerken en 't is uit geen levenloos lichaam dat zulke geest op- stygt, o, goddeloozen. Ah De Iverk ligt op sterven kon het vat, dat mij hier gebracht had, mij ook er weer uithelpen of wellicht had men hier of daar bij ongeluk een plank of ladder in het ruim laten staan, of hing er een koord door een van de luiken. Ik berekende, dat ik ongeveer onder het groote luik moest staan. Hoog boven mijn hoofd zag ik de vierkante opening, den toe gang tot de vrijheid. Was die verlokkende uitweg bereikbaar Ik zette het vat overeind en klom erop, waarbij ik op de teenen ging Btaan en mijne armen zoover mogelijk in de hoogte strekte. Ik reikte nauwelijks halfweegs. Ik stapte van het vat af en liep met uitgestoken armen onder het luik rond, doch vond geen koord. Nu bleef nog het voorluik over. Ik stapte zoolang voort, totdat ik tegen den fokkemast aanliep ik bespeurde ech ter geene opening, zoodat ik wel, ofschoon zeer tegen mijn zin, tot de gevolgtrekking moest komen, dat het luik gesloten was. Nu was mijn eenige kans op spoedige bevrijding, de mogelijkheid dat er hier of daar in het ruim een plank of een ladder zou staan. Op een ladder durfde ik niet hopen, want ofschoon er bij het bergen van lading, in het ruim wel ladders ge bruikt werden, wist ik zeer goed, dat deze gewoonlijk weer naar boven werden ge bracht, als men ze niet meer noodig had. Op een plank was veel meer kans, en wel om deze reden Door onB scheepsvolk Het verslag van M. Woeste, namens de middenaldeeling, over de voorstellen betreffende het invoeren der volledige evenredige vertegenwoordiging in do gemeentekiezingen, bevat de volgende overwegingen Wat in al de gemeenten dient verze kerd te worden, is het bestaan van een bestuur dat het openbaar vertrouwen geniet om dien uitslag te bereiken is het niet noodig in de gemeenteraden de vorming uit te lokken van tegenover elkander staande groepen die,in meestal de gevallen, de oneenigheid zouden bren gen daar waar thans de vrede lieerscht. In vele gemeenten is het boheer der gemeentezaken toegekend aan lastheb bers, gekozen door de overeenkomst van allen zij gebeurt in zekeren zin vader lijk en het ware bijgevolg zonder nut en zelfs gevaarlyk eenen zakentoestand te verwekken die de burgers,de eene tegen den andere, in '1 harnas zou jagen, en een einde zou stellen aan de goede ver slandhouding. Ten onrechte beweert men dat, in die voorwaarden, de cool rooi niet bestaat zij wordt, integendeel, uitgeoefend door de medewerking der hoogere bestuur lijke Overheid, van de wetgeving, van de drukpers en ook van de inwoners, die zich in de nabijheid van hot plaat selijk Bestuur bevinden. Het is dank aan die medewerking dat er nergens mis bruiken bestaan die van aard zijn een ernstig en gewettigd misnoegen te ver wekken. Eindelijk, het stelsel, door een lid nauwelyks aangeduid, en waarbij de wijze van benoeming der burgemeesters wordt gewijzigd, zou geenszins het aan- getoondo gevaar beletten, want het is zeker dat, in de liberale provinciën een liberaal ministerie, met de hulp der be stendige Deputatie de keuzen der ge meenten zou kunnen verlammen en dat de catholieke minisleriën hetzelfde zou den kunnen doen in de catholieke pro- werden groote massa's planken naar Aire- rikaansche- en West-Indische havens, en de brik, een oud vaartuig, geheel onge schikt om lastiger lading, was in de laatste jaren voor dien handel gebezigd. Inderdaad, ofschoon de reuk van het stil staande water onder mij in een minder sterke maag dan de mijne te machtig ge weest zou zijn, onderscheidde ik toch een bijna onmerkbaren reuk van boomen en planten. Zoo was ik tot geheel achteraan geweest en kroop langzaam en pijnlijk terug, toen ik, naar mijne berekening, vlak bij den grooten mast, plotseling tot mijne ontstel tenis de hand legde op een menschenvoet, met een leers er aan. Vreezende dat ik terecht gekomen was bij een matroos, die dronken was, of mo gelijk wel de vlucht hierheen genomen had, om niet te behoeven helpen bij het lichten van het anker, ging ik dadelijk achteruit en greep naar mijn mes, gereed om hem te woord te staan als hij mij durfde aanvallen. Tot mijne verbazing bewoog hij zich niet, en scheen zelfs mijne nabijheid niet te bemerken. Uit zijne regelmatige ademha ling maakte ik op dat hij sliep, en juist vroeg ik mij af, ot het in dat geval niet het veiligste zou zijn, hem met rust te laten, toen mij opeens iets door het hoofd schoot, dat mij door zijn groote tegenstelling met de omgeving verbijsterde. Geen man aan boord van d« brik, zelfs van den 26 Maart 1907. Afwezig MM. de Bethune, DeClippele en Bauwens. I. GEMEENTEGOEDEREN. - Ver koop van bouwgrond aan de Hout- merkt, werd goedgekeurd. II SCHOOLGEBOUWEN. - Aan- besteding der vergrooting van de Jon gensschool in de Binnenstraat. M. de Burgemeester stelt voor ze aan de goedkeuring der bestendige De putatie te onderwerpen aangezien twee der aanbiedingen te laat aangekomen zijn, ën aanzienlijken minderen prijs opgeven. M. De Somer vraagt of de aanbeste ding door den Raad niet kan goedge keurd worden, aangezien volgens den plakbrief, 3 volle dagen moeten ver li.open tusscben den dag van het ter Post bestellen van het aanbod en dien der aanbesteding dus kan er van te laat komende geen spraak meer zijn. De ondernemers zeggen soms hunne prijzen voor de aanbesteding vastge steld onder elkaar er zijn er die er van gebruik maken om naar dio prijzen de hunne te verminderen. Op andere plaatsen worden de te laat komende aanbiedingen niet geopend. De Raad besluit de zaak aan de Be stendige Deputatie te onderwerpen, aan gezien de prijzen der laatste aanbeste ders merkelijk minder zijn. DE PUNTEN 3, 4 en 5 werden aan genomen zonder bemerkingen. VI. SCHIETBAAN. Wijzigingaan het reglement. I)it punt werd aanvaard door don Raad uitgenomen den heorJ. De Somer die zich tegen die wijziging verzet. De wyziging bestaat in het afschaffen der artikels waarin de verhuring der schijven wordt verleend. VII. KERMIS. PROGRAMMA DER FEESTEN. Werd goedgekeurd. M. De Blieck stelt voor de afschaffing van den Prijskamp voor vet vee, met Paschen en de subsidiën aan de markten van Kermis en S' Marlen te besleden. Nu gaan al de prijzen uit do stad er zijn hier slechts 105 fr. gebleven. M. DeGheest. - Dit is onnauwkeu rig er zijn hier ton minste circa 400 franks gebleven. M. De Blieck leest eene kleine sta tistiek hem door een bevoegd man tor hand gesteld, (zeggen wij terloops dat dit bevoegd man Mr Alfred Kelders is) waardoor hij poogt te bewyzen, dat dio markt voor Aalst niets is dan een doorgang voor vet vee die van Gent naar Brussel gestuurd wordt. De eige naars wagen de kans van hier een prijs te behalen. Voor onze beenhouwers is die markt van geen nut. M. De Gheest Het Syndikaat der beenhouwers heeft besloten geen vet vee hier te Aalst op de paaschmarkt te koopen. Ik moet ook M. De Blieck doen bemerken dat van al het vee dat hier ter merkt was geen enkel stuk naar Brussel is vertrokken ook dat al het vee hier te Aalst en in den omtrek is gekweekt en gevet geworden. Overi gens, ik herhaal het, hel is den gesyndi- keerde beenhouwors der stad verboden ter markt te koopen en dan moet het vee toch elders verkocht worden. M De Burgemeester. Men zal do zaak onderzoeken. IX. Aanvraag van de Rbderijkka- mer 1)E CATHAR1NISTEN, strekkende tot het bekomen van eene toelage voor het inrichten van eenen Toonoelprijs- kamp. Eene toelage van 1000 fr. werd toe gestaan met eenparigheid. Do Minister van Finan ciën komt bij telegram aan onzen Volksverte genwoordiger, M. B°"de Béthune, te la ten weten dat hij het lastkohier der werken van de Albrechtlaan hoeft goed gekeurd. De openbare aanbesteding dezer wer ken zal plaats hebben op Vrijdag 26 April aanst. De begrootingsstaat beloopt tot do som van 186,734 (ranken. In den loop der toekomende week zul len de plakbrieven verschijnen. Wordt dringend gevraagd Een goede Vuurstoker. geen jongen, kon zulk eenen voet hebben, als ik zooeven had aangevat Onwillekeurig, als bij ingeving, volgde op die zonderlinge ontdekking, de herinne ring aan hetgeen Derrick daar straks had gezegd, omtrent zijne zuster Waar zij nu is, kan zij niet babbelen. had hij ge zegd. Zoo het mogelijk wezen Melisse, fluisterde ik. O, Si antwoordde eene stem, die mij menigmaal in verrukking en mijn vader tot wanhoop gebracht had, zijt gij het dan toch Ik dacht het wel, maar ik was er niet zeker van, omdat het hier zoo donker is. Melisse herhaalde ik, haar aan mijn hart drukkend Gij hier Vertrouwelijk drong zij zich tegen mij aan. tot antwoord slechts een zucht van verlichting stakend, als om hare blijdschap tc kennen te geven, dat zij niet meer alleen was Hoe komt gij hier, Melisse Mijn broeder Lea heeft mij hier ge bracht, Si. Hier gebracht En Waarom Omdat ik geluisterd had, toen hij en Abe tegen uwen vader samenspanden, Si. Het was dezen morgend, even nadat gij waart heengegaan. Ik luisterde en zij be trapten .-mij. .Zij waren zeker bang, dat ik het u zou gaan vertellen. En daarom borgen zij u in dit voch tige hol I SEDERT EENIGEN TIJD, ontstaat er dikwijls storing in vele Rijkstelegraaf- en telefoonlijnen doordien dieven op liet gevaar af, zelfs liet veilig verkeer der spoorwegtreinen te schaden, de bronsdraden afsnijden en meênemen. Aan het publiek wordt herinnerd, dat het Telegraaf beheer eene premiö van vyftig frank verleent aan eenieder De duisternis is het ergste. Si. Als ik mijne oogen sluit, doet het mij pijn, en als ik ze open, zie ik allerlei groene en gele dingen, juist als die afschuwelijke wor men, ii waarvan gij mij eens hebt voorge lezen uit dat oude gedachtenboek. Nu kind, zegde ik, haar op mijne manier troostend, zij zullen u, dunkt mij, wel gauw hier vandaan halen Misschien wel, als zij de werf verlaten U hier opslui ten opdat gij hen niet zoudt verklappen Jawel, maar ditmaal hebben zij toch het een beetje erg gemaakt En wat weet gij nu van de samenspraak tusschen hen Wel, zij zijn van plan, o, Sihet is afschuwelijk, eraan te denken, en dan nog wel het te moeten vertellen, van mijn eigen broeders Zij kunnen ons immers niethoo- ren, Si Neen, Melisse, er is veel te veel leven op het dek. Het kan mij ook niet schelen, zegde zij met eene plotselinge opflikkering van moed, die ik nog zoo zeer zou bewonderen eer de nacht voorbij was. Er is niemand dien ik niet zou willen verraden, niets dat ik niet zou willen vertellen om uwent wil, Si Laat dan hooren, meisje liet. Nu dan, zij willen er van doorgaan, met den schooner, zegde zij, zonder aar zelen. Melisse Het is waarheid ik hoorde het hen die de dieven of helers van bronsdraad ontdekt of helpt ontdekken. De inlich tingen, die tot gemakkelijker opsporing kunnen dienen, mogen gericht worden helzy 'ot het parket van den Heer Pro cureur des Konings, hetzy tot het Be stuur Technische Zaken, 2* bureel, te Brussel In de sooialistisch® weverij. —Reeds meer dan eens, zegt hetFond senblad hebben wy aangetoond dat de socialistische weverij eene capita- lische instelling is, gevestigd op dozelfde grondslagen als de andere weveryen en dat de werklieden, daar gelijk elders, in plaats van zei ven de winsten op to strij ken, werken voor een loon. 't Schijnt zelfs dat de loonen die men daar betaalt niet hooger, maar wel minder zyn dan elders. Immers, het blad De Waarheid, opgesteld door twee socialistische ge-, meenteraadsleden, schrijft daarover Op de getouwen 10 kwart carrean, is het loon der Sam. Weverij gemiddeld 17 fr. per week in andere weverijen is dit 20 A 21 fr. Hot gemiddeld loon der wevers in de Sam. Wcvery op getouwen van 7 en 8 kwart lijnwaad, is 15 A 16 fr. per week. Do vijf A zes wevers op vier getouwen, laat men eenigzins een loon winnen zoo als in andere fabrieken Maar wij stel len vast dat VIJF GOEDE WEVERS, die in andere fabrieken een good loon hebben gewonnen, in de Sam. Wevery op twee getouwen van 7, 8 en 10 kwart, samen 60 fr. hebben gewonnen. En aan die menschen komt men dan nog het sparen opdringen, 25centiomen per week, om aktiën der Wevery ta koopen, na hunne werkuren briefjes verspreiden en 's Zondags van 5 uren 's morgens, optrekken met bladen naar den buiten. En zeggen dat de socialisten beter loonen eischon maar ze in hunne eigene werkhuizen niet betalen. De zorgen van onzen hof. De Winter is geweken de Lente is ingetreden met al hare lieflijkheden. De knoppen beginnen te zwellen en de sier planten schieten. Alles herleeft. Het is de laatste tyd om struiken en planten te verplaatsen en te snoeien. Moet men het een of het ander verplan ten, men steke de plant uit met eenen riek, liever dan met eene spado waar door de wortel vezels afgestoken wor den en men trachte den doel zoo goed mogelyk bijeen te houden. Men losse ook den bovengrond met den riek om de warmte beter te laten indringen. Men mag niet meer wachten met het snoeien van fruitboomen, druivelaars, beziestruikeu en rozelaars. Om vele schoone rozen te hebben be- strooie men den omringonden grond met 100 gram superfosfaat en 40 gram sulfaat van potasch per vierkante meter. Met den riek werke men het mest onder den grond. zeggen. Zij hebben at het scheepsvolk van uw vader uit den weg geruimd. Een ligt dronken in den winkel van Abe; één is hier aan boord, zeker omgekocht; en den derden hebben zij op de vlucht gejaagd, hoe of waarheen, weet ik niet. Zij willen het dezen nacht met dit getij doen Hoor maar, zij maken alles gereed om de rivier af te zakken. Melisse, ik moet weg. De capitein is al vooruit en ik moet hem trachten in te halen. Ga, Si, zegde zij. Ik hield nog steeds hare hand vast, doch nu trok zij die na een vriendelijk drukje terug. Zij wist niet, hoe ik daar gekomen was, of hoe ik dacht de vlucht te nemen, want er was geen tijd geweest om er naar te vragen, en ik vond het niet noodig, haar te vertellen in welk wanhopigen toestand ik mij bevond, omdat zij een gevangene was zooals ik. Zij kon mij niet helpen, en voor aJ het geld van de wereld had ik haar niet in moeilijkheden willen brengen. Daar ik nu wist dat zij niets te duchten had, en dat zij waarschijnlijk spoedig na mijn vertrek be vrijd zou worden, liet ik haar, zooals ik haar gevonden had, zitten op de ruwe «tee nen ik keerde mij om en strompelde naar het open luik, alleen uit aandrift om weg te komen, zonder te weten hoe. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1