SB Donderdag 4 April 1907 5 centiemen per nummer, 37ste Jaar 5936 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Belasting op 't inkomen. Eert Vader en Moeder. Geene Kerkvervolging. EEN EN ANDER. VERTOONING Kerk der Tlieresianen. AELST. DE DEN DER BODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaagen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE aUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op V bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegeD den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 3 April 1907. Geen week bijna vervliegt of de groene gazetten deelen artikels meê om de belasting op 't inkomen of de klim mende belasting te eischen. Wat de groene schrijvelaars uit 't oog verliezen, 't is dat die belasting hoofd zakelijk de zichtbare goederen meest zal treffen en dus vooral de grondeigendom, terwjjl het capitaal in actiën en obli- gatiën zal ontsnappen in vele gevallen. Een voorbeeld onder meer anderen willen wij voorstellen In zake van wisselkoepons, van koe pons van internationale waardijen, in andere woorden, koepons die verhan delbaar en betaalbaar zijn, op alle vreemde geldmarkten, 'tis te zeggen, wanneer de bezitter ze zal kunnen ont vangen in Frankrijk, Engeland, Duitsch- land, enz. Indien men van hem de be taling der belasting vergt op 't oogen- blik der uitbetaling van de koepons, zal liy deze laatsten naar den vreemde zen den waar ze uitbetaalbaar zijn, aan een wisselagent die hem mits commissieloon zyne gelden zal laten geworden. Dit alles zal dus in de duisternis ge beuren en zoo zal men aan de belasting ontsnappen. En als de som aanzienlijk is zal men ze persoonlyk gaan ontvan gen. Een wisselagent zou bijvoorbeeld zich gelasten met de uitwisseling van koe pons van Fransche waardijen en ze be waren tot dat hy er eenige duizende franks verzameld heeft en dan een reisje naar Parijs om ze te doen uitbetalen en weest gerust men zal zich wel wachten van de belasting op bet inkomen te be talen aan den Belgischen Staat. De belasting op de koepons zou dus onuitvoerbaar zijn, door de oneindige bedriegeryen die er zouden uitgevonden worden. Zij die het vraagstuk grondig hebben onderzocht, hebben weldra ingezien dat er geene middels zullen zijn om het be drog ernstig te bevechten zoolang die belasting niet in alle landen der wereld op den zelfden voet zal worden ingericht en dat zal zoo spoedig niet gebeuren daar biertoe eene internationale conté- rencie zou moeten tot stand gebracht worden. Hieruit blykt dus dat gelijk wij het bier hooger zeggen die belasting de zichtbare goederen meest treffen zal. Ge bezit een huis, een stuk land go zult de belasting betalen op 't inkomen dat het u verschaft, maar uw gebuur, een rijk man, bezit alleen waardijen van vreemde landen waar die belasting niet bestaat en hij zal geen centiem betalen... Burger en Boer zouden hier weer de slachtoffers wezen. Nu zie daar hebben de groene volks foppers niet aan gedacht. Maar wat is 't Ze zeeveren maar altijd aan I. OP REIS. Lieve Lezer» I Volgens een oud lied heet het als men veel reist, ziet men veel en kan men dus ook veel verhalen. En het is wel eens gebeurd, dat iemand tamelijk ver in de wereld geweest is, en nog al veel ge- sien heeft land en bewoners hier en daar heeft leeren kennen nu te voet, dan per rijtuig reisde doch meestal met dat spoor, waar tegenwoordig zooveel ongelukken mede gebeuren dat men onwillekeurig het gevaar van een aanbruisender. trein voor een ernstig memento moei denk aan uw dood, zou aanzien, en niet begrijpt, hoe de menschen zoo lichtzinnig kunnen zijn zoo maar er op aan te leven en te reizen zon der te denken, dat het volgend uur ze' mis schien in de eeuwigheid Blingert. Na deze inleiding, laat mij u zeggen, dat ik u iets ga verhalen wat ik een jaar of tien geleden heb gezien en gehoord. De vacantietijd was gekomen, niet min der welkom den leeraren dan den studen ten. Eindelijk en met een diepen zucht van tevredenheid en verlossing schudde ik het boeken en schoolstof af en ging er op uft, door 's Heeren wegen en stegen, als op ontdekking. Te voet ditmaal greoten- Onze liberalen en roode en groene socialisten, die vurig verlangen hier de poliliek hunner vrienden, de Fransche Blokmannen, in te voeren, beweren bij hoog en laag dat er in Frankryk geene kerkvervolging bestaat. De scheidingswet, zeggen zij, is geene wet van vervolging, maar eene wet van verdraagzaamheid en vrijheid. De Staat erkent den godsdienst, doch bemoeit er zich niet mede. De godsdienst moet in zyn eigen bestaan voorzien, maar hij is... vrij Daarop heeft een Fransch catholiek blad terecht geantwoord dat de Staat zich nooit zooveel met de Kerk heeft bezig gehouden als sedert hij ervan ge scheiden is. Het spreekt van zelfs dat de bezorgdheid van den Staat ten op zichte der Kerk niet voor strekking heeft den godsdienst en zyne bedienaars te beschermen. Wil men feiten Uit de haven van Cherbourg wordt gemeld dat do minister van zeewezen, na de aalmoezeniers van het zeeleger afgeschaft te hebben, de voorwerpen van den eeredienst, behoo- rende aan de kapel van hét gasthuis voor marine-soldaten, doet verkoopen. Een officieel plakkaat kondigt aan dat, op 10 April, het bestuurder domei nen, by opbod zal te koop bieden, te zamen met oude metalen en vodden, twee wijwatervaten, twee wijwaterbor stels, koperen kruisen, wierookvaten, altaarlinnen, priesterkleederen, enz. Alle deftige lieden zijn verontwaar digd over die schandaligo verkooping welke onvermijdelijk aanleiding, moet geven tot goddelooze spotternijen van allen aard. Een ander feit Al de goudsmeden en juweliers van Tarbes hebben, in 't begin dezer week, den volgenden brief ontvangen, verzon den door het registratiebureel van Tar bes, afhangende van het algemeen be stuur der registratie, domeinen en zegel M.... Het bestuur der domeinen is gelast uit ter hand den staf van den bis schop van Tarbes te verkoopen. Indien gij verlangt hem te zien en een aanbod te doen, kunt gij U op mijn bu reel aanmelden tot Vrijdagg aanstaande, om 4 ure 's avonds, alwaar de aanboden zullen ingediend worden, schriftelijk en in gesloten omslag. Gelief M..., mijne groetenissen te aan vaarden. Tarbes, 18 Maart 1907. De ontvanger der registratie, domeinen en zegel. GeteekendHoulez. De bisschopsstaf, die aldus door het bestuur der domeinen wordt te koop gesteld, is die van Mgr de Neirac, die den bisschopszetel van Tarbes bekleedde gedurende tien jaren, van 1823 tot 1833. Deze herinnering, en de eerbied wel ken de catholiekcn hebben voor den herdersstaf van eenen bisschop, worden niet begrepen door de ambtenaars van den Slaat, die van de Kerk gescheiden is, maar toch meester speelt over de voorwerpen van den eeredienst. De staf van Mgr de Neirac zal alzoo in handen vallen van kooplieden in oude kleeren en meubelen, die geen onder- onderscheid kennen tusschen een gesto len voorwerp en een voorworp dat door zijnen eigenaar vrijwillig wordt ver kocht. Koopers en verkoopers herinneren al te zamen aan de Romeinsche soldaten die, terwijl de Zaligmaker aan het Kruis hing, met de teerlingen wierpen voor zijn kleed. En.... er bestaat geene kervervolging in Frankryk, zeggen onze Belgische anti klerikalen en byzonderlijk de groene volksfoppers. Zij ook zouden, :ndien zij er gelegenheid toe hadden, kerkgewaden en andere gewijde voor werpen verkoopen aan de meestbieden den deels. Mijn uitstapje gold een ouden trou wen vriend, die dienstdoend geestelijke was aan een groot krankzinnigengesticht. Ook geen plezierig baantje, maar voor zijn plezier alleen wordt men geen priester en men gaat daarheen, waar ons het woord van den Bisschop zendt, zoo als het een soldaat van het groote leger past waarover onze Heer Jezus-Christus de opperbevel hebber is. Reeds uit de verte kon ik het groote ge bouw bewonderen. Het is heerlijk gelegen, alB een trotsche kroon, op den top van den hoogsten heuvel der kringvormige heuve- ling des lands. Het was in den morgen tegen negen ure, toen van verre de torens en transen van het gesticht mij tegemoet lichtten in de stralen der zon. Het lag, als in goud ge baad, op de hoogvlakte van den berg. La chende tuinen en groene boschjes omkrans- den het, in liefelijke glooing afdalend naar het dal, waardoor de kleine rivier, hier nog niet door de fabrieken bedorven, rondkron- kelt. Een weg, kronkelend als de bedding der golven, slingert zich goudgeel aan hun zij, terwijl lachende heuvelen, met groen bedekt, weder oprijzen en met bosschen getopt, den horizon insluiten. Een heerlijk landschap. Niet zoo schil derachtig als de oevers van de Aar, want de rotsen, zoo steil opsteigerend langs den weg ontbreken hier. Én toch hoe weemoe dig grijpt het u in de zielin dit heerlijke MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Kakel VAN DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. land, in de zoo eenig schoon gelegen mu ren, wonen zooveel ongelukkigen O die armen genieten niet die schoone natuur, dat gezicht, dat van gind6 zoo over heerlijk moet wezen, met die geurende tui nen, niet die ruischende bosschen. Er ligt als een waas van droefheid over dit alles, een rouwfloers even als de nevelen, die hun verstand verduisteren, gaan er voor het oog der ziele nevelen over dat zonnegoed, dat er vloeit en wiegelt en speelt en huppelt over de toppen, door de twijgen der donkergroene dennen en mach tige eiken en beuken. Zoo dacht ik, en wandelde voort den gouden weg, die altijd langs den zilveren stroom liep, en die zich weldra in de koele schaduw van hooge boo- men den berg opwond. En die koelte kwam goed, want het was heet geworden en de zon schoot hare fbrsche stralen rechtstreeks op mij neer. Daar stond ik voor de hooge poort en weldra trad mij mijn vriend te gemoet met open armen. Gij hier eindelijk, dat is braaf van u gedaan. Maar het is waar ook. Gij hebt vacantie Gelukkig professoren-volkje. Dan kunnen zij uitvliegen, naar alle hemelstre ken en maken alle wegen onveilig, voegde hij er lachend bij, Ook dezen gaf ik schertsend ten antwoord. Mij dunkt dat hij toch reeds on veilig genoeg is. Ook deze I hernam hij, roet een stil- PROyiNCIALE SENATEUR. De provincieraad van Namen zal in buiten gewone zitting worden bijeengeroepen voor het kiezen van eenen provincialen senateur in vervanging van M. Poncelet, ontslaggever. In dezelfde zitting, waarin de nieuwe provinciale senateur, ter vervanging van M. Poncelet, zal worden gekozen, zal M. August Simon, socialistisch raadslid zijn ontslag geven. De aanleiding zou de volgende zijn Hij werd onlangs in eene algemeene vergadering uit de partij gebannen. Een rechterlijk onderzoek was inge spannen tegen den volksvertegenwoor diger Fossion en anderen, beheerders van eene coöperatief, en die vervolging zou uitgelokt zijn door de aanklacht van August Simon. Palriote V RIJ DEN KERSCONGRES. - Le Peuple meldt dat gezel Furnemont, secretaris van de internationale Federa tie der Vrijdenkerij, het manifest heeft uitgegeven, waarbij het veertiende in ternationaal vrijdenkerscongres wordt aangekondigd, dat van 8 tot 11 Septem ber aanstaande te Buda-Pest zal gehou den worden. De dagorde van het congres luidt als volgt De wereldlijke school en de vry- denkeiij. Het godsdienstig onderwijs en de school. Het recht op onderwijs in alle graden. De scheiding van Kerk en Slaat. De verwereldlijking. De doode hand. Het erfgoed en de vrijdenkerij. Gezien den geest, die de vrijdenkerij bezielt, heeft die dagorde geene nadere toelichting noodig. IN DE GEMEENTE-ZWEMSCHOOL van Schaarbeek zyn proefnemingen ge daan met een nieuw reddingstoestel. Het is een soort vest, voorzien van voor- en achterplastron, die binnen In eene hoeveelheid luchthoudende vakken zijn verdeeld, gevormd door metalen doozeu. De vlotbaarheid van deze toestellen is zoo groot, dat zy twee man boven water kunnen houden, en het evenwicht is zoo berekend dat de zwemmende schipbreukeling niet kan omtuimelen, gelijk dit soms met gewone zwemgor dels gebeurt. EEN VROUW-MAN. In Granada, woonde sedert eenige jaren een dame die haar brood met Engelsche lessen verdiende en bij de families, waar ze aan huis kwam, hoog stond aangeschre ven. Een dag of wat geleden kwam ze aan het filiaal der Spaansche Bank om een chèque te wisselen. De kassier wei gerde het verlangde geld uit te keeren, omdat het papier een mannolijken voor naam behelsde. De dame verdween, en eenige uren later verscheen een elegant gekleed heer mot denzelfden wisselbrief. De beambte herkende onmiddellijk de Engelsche leerares en daar hij oplich terij veronderstelde, liet hy haar in hechtenis nemen. Op 't policiebureel verklaarde de dame,dat ze een man was, die alle mogelijke moeite gedaan had, zyn kost te verdienen, wat hem evenwel niet gelukte. Jaren geleden besloot hij vrouwen- kleeren le gaan dragen, omdat hij inzag dat in onze hedendaagsche maatschappij dames gemakkelijker een postje vinden dan heeren. De schoone positie, die hy zich inderdaad wist te verwerven, pleit voor de waarheid zijner veronderstel ling. De vrouw-man werd natuurlijk dade lijk op vrye voeten gesteld. Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia, MOORSEL. LUISTERRIJKE Zondag 7 April 1907, om 4 uren, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren i° Neo of de jonge Martelaar, drama met zang in 3 bedr. 20 Eene Zitting te Boschbeke, klucht spel in 1 bedrijf door Fred. Louckx. Volle Aflaat ter gelegenheid der Gedu rige Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Autaara, op Zaterdag 6 April. Orde der Diensten Morgens, ten 5 uren, de eerste Mis ten 8 uren, de solemnele Mïb. 's Namiddags, ten 5 uren, Lof en Te Deum. len glimlach want onze verpleegden zijn goed bewaard en uitstekend verzorgd, van hen hebt gij volstrekt niet te vreezen. Wij hebben een huis, ingericht als een waar model, en dokters, die onder elk opzicht hoogst achtingswaardig, ja, bewonderens waardige menschen zijn. v Kom ga zitten Ik liet het mij geen tweemaal zeggen, en weldra zaten wij in zijne echt huiselijke studiekamer, ieder in een leuningstoel. Alle leven wordt herleefd, zegt een Duitsch spreekwoord, dat wij vertalen met zoo gij doet, wordt gij gedaan. Onder onze oogen kwam het vroegere leven terug. Wij hadden saam gestudeerd, hielden veel van elkander, zooals vroeger, nog altijd, zagen elkander aan en vonden, dat wij er beiden niets jonger bij geworden waren, schudden nog eens de trouwe hand, en konden ons niet genoeg vertellen von vergangenen Zeiten, 9 in het verre vreemde land, van onze studentenjaren en studen tenstreken, die overigens niemand onge lukkig hebben gemaakt. Wij waren nog eens jong en dat doet zoo goed. Den volgenden morgen wilde ik weg. t Kom blijf eenige dagen hier, zei mijn vriend, dien wij in het vervolg Frans zullen noemen blijf hier Ernst 1 Maar Ernst stond reisklaar voor hem. Ik heb u nog veel te vertellen en te too- nen. Gij hebt immers ons huis en zijne Creemboter. Markt van Woensdag 3 April 1907, 80 kilogrammen ter Markt. Prijs fr. 3,10 perldlo. bewoners niet gezien. En weet gij wel, dat bijna ieder der arme krankzinnigen zijn eigen geschiedenis heeft, een geschiedenis, waarin lief en leed, bont dooreen gemen geld worden, zooals in het leven zonnfgé en droeve dagen afwisselen. Wie weet, gij, die nog al veel pent of de eene of andere geschiedenis niet pa»t in het een of ander boek, dat gij later zult uit geven, alsof ze expres er voor geschreven ware. En ik dacht ook al Kom 1 het is vacan tie, ik ben zoo vrij als een vogel in dé lucht; waar het hem bevalt daar blijft hij, geniét; wat men hem aanbiedt, en vliegt verder, altijd verder, als hij er genoeg van heeft. Mijn stok stond weldra weer in den hoek en mijn overjas hing aan den kapstok. Ik bleet. Ts Anderendaags kwam mijn vriend er op terug, dat ik met hem door het gesticht een rondgang zou maken. Nu moet ik bekennen, dat het mijn ver langen niet was ik zou er niet dan krank zinnigen zien. Niet dat ik bang ben. Maar het grijpt mij aan. Ik kan het geziene en gehoorde slecht kwijt worden uit den geest. Er is iets in mij, dat zich daartegen verzet. <1 Wees toch geen kind, zei vriend Frans, ik ben al zoolang hier, mij heeft het toch niets gedaan, kom, ga mee 1 En ik ging mee. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1