ÜS Zondag 14 April S907 5 centiemen per nummer. 37s" Jaar 3950 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Pensioenenwet- Waroqué. DE GOUDKUIL Over de nieuwe pensioenboekj es. Groententeelt. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor <le Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont eigen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQIJE «JDM. Per drukregel. Oewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreeniu9 landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 13 April 1907. Het wetsontwerp van M. Waroqué, strekkende tot hel toekennen van een pensioen van 360 fr. minimum aan de nijverheids- en landbouwwerklieden, is uitgedeeld. Ziehier eenige bepalingen ervan Nijverheids- en landbouwwerklieden van beide geslacht genieten van de voor deden der wet, van af den ouderdom van 15jaar, mits zich van dan af te on derwerpen aan do verplichtingen, voort spruitende uit deze wet. Vreemde werklieden, in België wer kende, zijn er insgelijks aan onderwor pen. Elk persoon, die verplicht werd stor tingen te doen, kan op het invaliditeits pensioen en het ouderdomspensioen aan spraak maken, mits hij dagelijksche stortingen van fr. 0,15 onafgebroken heeft gedaan. Hetzelfde geldt voor den Belgischen werkman, buitenlands werkende, na, in België, aan deze wet onderworpen te zijn geweest. De betalingen geschieden hij middel van plakzegels op kwijlingskaarten. leder zegel moet, zoodra hij is opge plakt, onbruikbaar worden gemaakt hij middel van een merk dat dag, maand en jaar in cijfers vermeldt. De Staat besteedt elk jaar eene som van 19,320,600fr. aan de uitbetaling der arbeidspensioenen Deze som wordt op de begrooting van spoorwegen, posterijen en telegrafen ge bracht. Recht op pensioen bestaat 1° Voor den veldarbeider, wanneer hy den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt 2° Voor den gewonen nyverheids- werkman, wanneer hij den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt 3° Voor den mijnwerker, binnen de myu arbeidende, wanneer hij den leef tijd van 60 jaar heeft bereikt 4° Voor eiken werkman, aan deze wet onderworpen, wanneer hy vóór den hierboven bepaalden leeftijd niet meer in staat is om te arbeiden. Het wetsontwerp lelL niet minder dan 53 artikelen. Het is dus zeer uitgebreid. Het regelt de beheer- en inspectiediens ten, de verplichtende bijdrage van pa troons en werklieden, de taak der ge meentebesturen, die kiesbaarheid der bestuurleden en de kiesgerechligheid der patroons en werklieden, de wijze van uitbetaling, en gaat zelfs zoo verre, eene bijzondere decoratie in te stellen voor de personen, die zich onderschei- VAN J. R. HUTCHINSON. 9* Vervolg. Wilt gij mij dood steken i snauwde hij in uitdrukkingen, die ik maar liever zal weglaten. Ik zal uw mes trekken, gemeene kerel, en hij begon mijne luchtpijp met zijne knokkels te behandelen, zooals eene zorgzame vrouw het deeg kneedt. Hoe lang hij deze oefening zou voortge zet hebben, weet ik niet, want opeens riep Daddy Mullins hem toe Wat duivel, voert gij daar uit, Lea Wel, dat is die verwenschte zee- rooversknaap, de jonge Tinker, zeide Derrick, mijne keel loslatend. Wat, de jonge Tinker, riep Daddy. Hij werkte zich tusschen de anderen door, en de lantaarn in de hank nemend, zag hij mij met onderzoekende belangstel ling aan. Wel, wel 1 Waar komt die vandaan Uit het ruim. Zeker met Melissy aan 't vrijen geweest, zeide Derrick, kwaad aardig lachend. Gij liegt 1 hijgde ik, want ik was geheel buiten adem. Toch deed het mij den door hunne bekwaamheid bij het waarnemen van hel ambt van toeziener der arbeiderspensioenen en als lid van eenen plaatselijken raad. De bestaande ouderdoms- en invalidi teitspensioenen worden afgeschaft. Dees liberaal wetsontwerp is eenvou dig het afschrift van het ontwerp, na dralen en dralen, door de Fransche Ka mer aangenomen en 't welk door de socialisten zoo luidruchtig werd ge roemd. De Fransche Kamer heeft wel 't ont- werp aangenomen maar de Senaat moet er ook over uitspreken, en 't schijnt dat hij weinig geneigd is tol de aanneming. De verplichtende stortingen door de werklieden worden door velen aan schouwd als eene belasting op den ar beid en dit is het inderdaad. De verplichtende deelneming van den werkgever moet aanzien worden als eene belasting op landbouw en nijver heid. Immers de werkgever zou jaarlijks lol aanzienlijke geldstortingen verplicht zijn zonder dat hij ze zou kunnen inwin nen op het loon zijner werklieden. Dus onbetwistbaar eene belasting op land bouw en nijverheid. De tusschenkomst van den Staat zou hoogst aanzienlijk zijn en dit wel zoo aan zienlijk dal de voorstellers van liet ont werp bekennen dat, er door de gewone middelen, niet zou kunnen iu voorzien worden. Men zou zich middelen moeteD verschaften hij middel van eene belas- op de inlreslkoepons en op de beursver- handeling bij voorbeeld. Nu, in Frankrijk, verwekte eenige weken geleden de eenvoudige aankon diging van eene dergelijke wetgroole opschudding Ier Beurs en als gevolg eene merkelijke daling der Fransche rent. Het lot dal aan 't liberaal wetsont werp te wachten slaat, is niet raoeiiyk teraden MM. Warocqué en Buël zul len door de meerderheid onzer Volkska mer met een vaantje wandelen worden gezondon. Wie kan er aan twijfelen het stelsel der vrijheid op onze beslaande pensioenwet toegepast, verzekert ons de heerlijkste uitslagen. Vroeger kregen de personen, die op de pensioenkas van den Staat sparen, alle jaren rond dezen tijd hun boekje in handen. Daarop konden zy dan zien 1° hoeveel zij zeiven gestort hadden 2° hoeveel Staat en Provincie by ge stort hadden 3° hoeveel de Maatschappij gestort had. Dit jaar werden die boekjes nog niet uitgedeeld aan de leden. goed, dat zij niet vermoedden hoe of waar om ik aan boord was gekomen. Met Melissy zeide Daddy, terwijl hij peinzend zijn pruim verschoof. Dat is ver keerd. Als hij het meisje gesproken heeft, weet hij veel te veel Dat dunkt mij ook, zegde Derrick. Wat moeten wij met hem beginneu, Mul Hem laten loopen, gaat niet, en hem hier laten rondslenteren, zou ons ook niet be vallen, wel Op dit oogenblik trok Billy, Derrich aan zijne mouw. Mijnheer, zegde hij snel, luister eens naar mij. Ik stel voor, hij nam eene houding, aan, alsof hij eene vergadering toesprak, ik stel voor, dat wij den ge vangene aan de verschansing vastmaken, en hem eene halve mijl voortslepen. Dan kan men weer zien, dat hij tot de blanken behoort, mijnheer. Ik Btel dit voor omdat hij in zijnen tegenwoordigen toestand iede- ren kleurling van dit land tot schande maakt. En ik steun het voorstel, omdat hij mij bijna het been heeft afgezaagd. Een algemeen gelach begroette het voor stel, doch Derrick, die nooit in zijn leven om iets gelachen had, dan uit spot, nam het in allen ernst op. Ik geloof dat het hem wel beviel, maar daar zijn aangeboren slim heid er tegen opkwam, zulk een belangrijke vangst over boord te werpen, aarzelde hij. Ja, ik weet niet. Lea, viel Daddy Mullins hem nog maals in de rede, ik zal u wat zeggen. Laten wij den suffer tusschen het oude Waarom niet Ziehier liet antwoord Het bestuur der Algemeene Kas van Brussel hoeft voor al de leden nieuwe hoekjes laten maken, die veel gemakke lijker zijn dan de oude. In plaats van alle jaren de boekjes naai- Brussel le moeten zenden, om de stortingen van het verloopen jaar in le schrijven, zal men nu alle jaren een bladje afleveren, waarop do inlichtingen zullen aangeteekend worden. Dit bladje wordt alle jaren dan bijgestoken iu het nieuwe boekjeen daarop kunnen de leden dan weer gelijk vroeger zien, hoe ver zij met hun pensioen staao. Iedereen zal verstaan, dat het maken van 8 maal honderd duizend hoekjes niet op eene maand of twee gedaan is. Daarbij komt het, dat nog vele maat schappijen die niet ontvangen hebben. Voor sommigen zal liet wel Juni of Juli worden, eer zij zullen toekomen. •De leden moeten dus niet ongerust zijn, zij kennen nu de reiieu van het lang wachten later zullen zij zeer te vreden zyn over de nieuwe boekjes, want nu blijven de oflieieele boekjes ge woonlijk in de Maatschappij, en de leden nemen het alle jaren eens mede naar huis. Van toekomende jaar al zal '1 hoekje wel bewaard blijven in de Maat schappij, maar aan de leden zal men liet bladje meegeven van het vorig jaar, maar de stortingen van het laatste jaar zullen er dan door de maatschappijn) in inkt bijgevoegd worden en dat moeten zij dan niet meer terugbrengen. De leden zullen dan aan iedereen kun nen toonen hoeveel pensioen zy jaar per jaar zuiver bijwiunen en is de dag daar, waarop zij kunnen beginnen met pen sioen trekken,' dan zal liet laatste bladje dat zij klijgen zullen, met het boekje juist vermelden, hoeveel zij alle jaren krijgen zullen van de Pensioenkas. Dus aan al de leden der pensioenkas sen roepen wij toe Een weinig geduld nog DE ERWTEN. Het is een onloo chenbaar l'eit dat de erwten eene voor name rol vervullen in de voeding het zijn inderdaad zeer voedzame vruchten aangezien zij eene groote hoeveelheid eiwitstoflen inhouden. Ook wordt deze groente door eenieder gekweekt, doch naar onze meening, op te kleine schaal. De erwten zijn veeleischende planten, die nochtans hel vermogen bezitten de vrije stikstof der lucht te vestigen, en by gevolg dit element hij de teelt, in hel algemeen kunnen missen. Wij willen dus heden eenige inlichtingen geven no pens de kweek dezer kostelijke groente Men begrijpt gemakkelijk dat men de grootste opbrengsten bekomt in goede wel bewerkte gronden, die tamelijk veel voedsel inhouden. Versche slalmest past hier niot, om de eenvoudige reden dat in dat geval de touwwerk in de touwkooi werpen. Mis schien kunnen wij hem nog gebruiken. Wie weet, zeide Derrick. Hij kent, naar ik gehoord heb. het vertelsel van dien kuil, even goed van buiten als de oude. Gij hebt gelijk, Mul. Geef eens een touw, jongens Billy had al een oogwenk waren mij de handen op den rug gebonden. Toen duw den Derrick en Healy mij voort over het dek en door de patrijspoort de touwkooi in, met de voeten vooruit, en met even weinig complimenten, alsof ik een rol oud touw geweest was. Ik hoorde de riemslagen in de sleepboot, terwijl ik naar beneden gleed, en toen werd het ijzeren deksel weer met een slag dicht gedaan. Toen ik weer een weinig bij adem kwam, was mijn eerste werk, overeind te krabbe len. Het was hier echter maar vier voet hoog en stootte met het hoofd zoo hard tegen een balk, dat ik weer neerviel en meer sterren zag, dan ooit een sterrenkun dige op een hemelkaart heeft afgebeeld. Nu bemerkte ik eerst hoe donker het hier was. In eene terton had het niet zwarter kun nen zijn dan in mijne gevangenis. Nergens een lichtstraaltje, hoe mijne oogen zich ook inspanden, alles blinde eenvormige duister nis, zoodat de oogen mij pijn deden en ik ze sloot. Mijne ergste vrees was du6 bewaarheid Dc twintig mannen hadden mij in hunne macht en zouden mij niet loslaten. Mijne handen waren stevig gebonden; het ijzeren luik was gesloten en stevig gegrendeld. Een plant te groote ontwikkeling neemt tot nadeel der zaadvorming. Voor veld- en hofcrwten is het hoogst noodig eene goede bemesting van po- tascli- en fosfoorzuurhevallende vetten toe te dienen, want het komt erop aan eene groote opbrengst van goede hoeda nigheid te bekomen. Bij de teelt van schelperwten, die met schelp en al geëten worden, kan eene lichte dosis slikstofof50 kgr. zwavelzu ren ammoniak per hectare voordeelig zijn, omdat in dergelijk geval de schelp goed ontwikkelt. Het is ook hoogst noodzakelijk den grond te kalken, omdat dezo den bodem gezond maakt, en tevens dc organische meststoffen ontbindt. Wy raden dus aan per hectare 150 lot 200 kgr. cliloorpo- tasch te gebruiken of 400 tot 600 kgr kaïnile en 3 lol 400 kgr. superfosfaat. De wijze hovenier zal niet nalaten de aanbevolen meststoffen aan te wenden, indien li ij hooge en winstgevende oog sten wil bekomen. J. Aidit. tf-.NE Itltl kl I IL. In ons Nr van Zondag 11. 7 April schreven wy dat de som. in de Stadsbegrooling voor 1906 voorzien als aandeel in het Gemeentefonds, beloopt lot 197,000 fr. en het w ezenlijk aandeel tot 203,255 fr. dus 5 255 fr meer dan voorzien was. Nu d verineercL ring is 6 255 fr. Ziedaar de feil die bij de verbetering is ontsnapt. In alle geval met een weinig aandacht zullen onze geachte lezers die feil van duizend frank bemerkt hébben OUDERS, OPGEPAST- In verschillende streken van hel land wordt er geklaagd dal er personen kinderen zijn komen aanwerven om in een fa briek in een naburig land te werken waar men hun eene goede behandeling en een treffelijk loon beloofde. Het schijnt echter dat die armo knapen daar zoo zeer moesten slaven en wroeten, en zoo slecht behandeld werden, dal velen reeds de vlucht hebben genomen en bij hunne families zijn weergekeerd. 't. Is eene les voor de ouders, dat zij nooit hunne kinderen aan vreemdelin gen mogen toevertrouwen, zonder vol komen ingelicht te zijn, over liet lot, dat <h kleinen te wachten staan Wij hebben hetzelfde ook reeds gezegd, en wij herhalen liet nog eens, voor wal de meisjes betreft, die in de steden willen gaan dienen Ouders, houdt uwe kin deren onder uwe hoede, en vertrouwt de al te schoone beletten niet, die onbe kenden u doen I In dc landen waar de Godsdienst in strijd is met de barbaarschheid, 't is de Godsdienst die zegepraalt maar in de landen waar de barbaarschheid hand gemeen is met de wijsbegeerte, 't is de barbaarschheid, die het doorhaalt lllVlERAL. I slecht vooruitzicht Ik dacht aan mijn vader en aan den schoener, aan den Goud kuil met zijne vorstelijke schatten, en in mijne wanhoop weende ik hardop. Mijn gekerm werd beantwoord, duidelijk en van dichtbij. Het geluid was zoo men- schelijk, zoo vol doodsangst, dat ik er van verbaasd en ontsteld was. Toch bracht het mij een straaltje van hoop als er nog iemand in dat hol was opgesloten, kon hij immers mijne handen losmaken. Dadelijk besloot ik op ontdekking uit te gaan. Hola riep ik. Oio! sprak eene holle stem in de duisternis. Wie daar vroeg ik. Och och antwoordde de stem. Ik begreep dat hij het benauwd had. Den heelen dag had de zon op het dek gebrand, en hier beneden was de lucht niet alleen nog driemaal heeter, maar tevens vervuld van den geur van vergaan touwwerk cn bedorven teer. Mijne maag kwam in op stand en mijne longen weigerden den af schuwelijken stank in te ademen, De andere was blijkbaar bijna dood. Wie gij ook zijn moogt, dacht ik, gij zult eruit, en mij bukkend om de balken te vermijden, begon ik hem te zoeken. Het zoeken ging niet gemakkelijk, zooals gij wel begrijpen zult. Vooreerst was cr heel weinig ruimte. Ten tweede waren mijn Iiuia, finii PÏ"I Zaterdag avond 30 Maart 11 had ten stadhuize van Oostende de ont vangst plaats eener delegatie van Parijs, ter gelegenheid der Paasclifersten. M. Georges Berry, afgeveerdigdê der Fransche hoofdstad, de groet van wel kom van M. Pietrrs. Burgemeester, beantwoordende, zei onder meer: Ik begroet België, dit schoon land van vrijheid waar alle denkwijzen ge ëerbiedigd worden, dit land dat door zijne sociale instellingen alle landen tot voorbeeld strekt Die plechtige hulde aan ons land ge bracht werd op luid applaus onthaald De liberale duiveljager Buyl, die tegenwoordig was, verroerde noch vin noch vlerk Het was nochtans hot gepast, oogen blik om te spreken van de clerikale vrijheid wurgers en van dc fayadewet- ten DROEVE WOORDEN. - In de maand November 1906 schroef Het socialistische Journal de Charleroi» hel volgende dat Groene Pie onlangs in de groene «Waarheid -> van Kortrijk heeft aangetroffen Hel is niet mogelijk socialist te zijn als men eenen godsdienst belijdt. Al wie niet uit zijn hijzonder leven alle spoor van godsdienst'wegruimt, heeft het recht niet zich op 't socialism te beroepen. Dat zijn droeve woorden, zegt Groene Pie... Ja, maar 'l zijn ook droeve mannen die inet de socialisten samen spannen om ze in de kiezingen te doen overwinnen en ze aldus in staal stellen om hunnen helschon godsdiensthaat bot le vierenDroeve mannen, ja voorze ker, die zich voorstellen als catliolickcr te zijn dan den beste der catholieken en beweren dat de roode en blauwe gods diensthaters, de godverloochenaars ook christen menscheu zijn Do muil plaag. Hier volgt, voor het tijdvak van 16 tot 31 Maart, de toestand dezer besmettende veeziekte in België Provincie Antwerpen, 1 gemeente, 1 stal, 18 rundbeesten, 5 varkens. Brabant, 7 gemeenten, 10 stallen, 100 rundbeesten, 7 varkens. West Vlaan deren, 1 gemeente, 1 stal, 29 rundbees ten, -4 varkens. Oost Vlaanderen, 6 gemeenten, 19 stallen, 151 rundbeesten, 159 varkens. Henegouw 22 gemeen ten, 38 stallen. 459 rundbeesten, 360 schapen, 2 geiten, 37 varkens. Pro vincie Luik, 2 gemeenten, 4 stallen, 29 rundbeesten, 9 varkens. Luxemburg, 2 gemeenten, 5 stallen, 35'rundbeesten. Algemeen bedrag 41 gemeenten, 76 stallen. 821 rundbeesten, 300 schapen, 2 geiten, 221 varkens. Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Dc catliolieke bedevaart is Woensdag naar Rome vertrokken. Tengevolge de inschry vingen, die nog na do sluiting der lijst zijn ingekomen, handen stijf op mijnen rug gebonden, ter wijl ik mij bijna dubbel gebogen moest bewegen. Dat was al erg genoeg, maar om het nog erger te maken, lag de grond vol met rollen zeildoek, stukken touw en hijschblokken, die mij bij iederen stap deden siruikclen. En op eens stootte ik met mijn hoofd tegen het beschot dat de touw kooi afscheidde van het voordek Gelukkig bezeerde ik mij niet erg ik trok terug, cn tegelijk schaafde een scherpe uitstekende punt langs mijne wang en als om te spotten, werd het gekerm herhaald. Nu bemerkte ik van welken aard het geluid was en vanwaar het kwam. Het was het wrijven van den sleeptros over den bolder en het klagen was een echo van mijn eigen kermen. De ontdekking ontnam mij allen moed. Ik had erop gerekend, dat mijn medegevan gene althans mijne handen zou losmaken, en nu was het slechts een spel van mijne verbeelding. Mijne hoop scheen onherroepelijk ver nietigd. Ik liet mij op den grond vallen en liet mijne wanhoop den vrijen loop. Hoelang ik in die onmannelijk stemming cn houding bleef, weet ik niet. Doch lang zamerhand deed een scherpe pijn aan de linkerwang cn een gevoel alsof er warme bloeddroppels langs liepen, mij tot het besef komen, dat bet beter zou zijn, op te staan en met mijne gezwollen vingers zoo mogelijk te onderzoeken, wat mij zoo leclijk bezeerd had. Met ve«l moeite en volharding ontdekte j bedraagt de som der pauselijke nieuw jaarsgiften thans fr. 135,550 20 Een prachtige uitslag, waarmede de catholieke pers hare goabonneerden en lezers geluk mag wenschen. Op heden is liet menschel ijk opzicht eene lafhertigheld waartoe men zich niet verlaagten de gramschap van onze huidige vervolgers, behoort tot deze waar men zich boven stolt. Chesnelong. BETEEKE-NISVOL. In Parys zijn 78 vrije scholen gesloten, tenge volge der vervolgingswoede van de Fransche regeerders. Die 78 scholen kostten niets aan de lastenbetalers. Daar ze gesloten zyn moeten cr andere scholen bezorgd wor den voor de kinderen die er naartoe gingen. Dat is natuurlijk. Ilewel, de Parijzer gemeenteraad heeft in zijne laatst gehouden zitting eene uitgaaf van 78 miljoen gestemd, voor hel houwen van schoollokalen. Dus precies een miljoentje voor elke school die afgeschaft werd. De Paryze naars zullen moeten in den zak schieten. Dat is maar voor hel bouwen Hoeveel zal het zijn alle jaren voor het betalen van de onderwijzers, de de school, het onderhoud, eDz. Een schoone spiegel voor ons KAAKSLAG. Hoe dikwerf hebben de groene chefs niet geschreven dat er in Frankryk geene kerkvervol ging bestaat, dat al walde catholieke gazetten er over schrijven louter uit vindsels en leugens zijn Maar Groene Pie die maar altijd voortgaat met zeeveren, en nog te zee veren, weet veelal van zyne vroegere zeeveringen niets meer en zoo dient hy tocli eens eindelijk 'nen kaakslag toe niet alleen aan zich zeiven maar ook aan zijne deelgcnooten in groene sodalis- terij. Sprekende over de gebeurtenissen in Frankrijk, zegt hy 'tGaat daar droef; rechtvaardige menschen zullen alle vervolging af- n keuren, gelijk tegen wie. -Men laat zelfs de gemeenten niet vrij TeGlan- nes onder andere en te Huiron had- den de gemeenteraden de pastorij aan den pastoor gelaten, kosteloos. Die beslissing is vernietigd door den pre- lekt van de Marnoin 't canton Gourville hebben verscheidene Meiors li beslist, kost wat kost, de pastory te ii laten aan den pastoor te Raches (in 't Noorden) zou de pastoor, byna hon- derdjarig, zijne pastory moeten verla- ten het is een algemeene wanorde in veel gemeenten is alle kerkelijke dienst opgeschorst Er bestaat geene godsdienst-vervol ging in Frankrijk, volgens Groene Pie en nu bekent hy dat ze er woedt. Wat kaakslag aan zich zeiven en andere groene judassen ik eindelijk een groote, ruwe, ijzeren nagel, die in het beschot ingeslagen was. Eene strop van touw hing daar aan een boor, zooals de scheepstimmerlieden gebruiken, om gaten te booren voor houten nagels. De Tinkers hebben altijd den naam ge had van vlugge koppen zoodra mijne vin gers den grooten spijker met zijne toebe- hoorten aanraakten, kreeg ik eene inge ving. Als ik het touw, waarmee mijne handen gebonden waren, eens over den kop van den spijker kon Blaan, zou het dan bestand zijn tegen de scherpe kanten Zeker niet lang En al3 ik de handen vrij had, zou ik met behulp van de boor gemakkelijk een gat. in het beschot kunnen maken, waar ik doorheen kon kruipen. Onmiddelijk begon ik mijn plan ten uit voer te brengen. De spijker hing te hoog voor de verwrongen en stijf geworden spie ren van mijne armen, en ofschoon ik hem verscheidene malen aanraakte, bezeerde ik alleen mijne handen aan den scherpen kop. Eindelijk, met een wanhopigen ruk, waarbij ik mijne schouders bijna ontwrichtte, kreeg ik het touw erom heen, en nu begon ik te zagen zooveel ik maar kon terwijl het zweet mij in groote droppels van het voor hoofd liep. De spijker hield zich goed. In een mi nuut. naar mijn berekening, was het touw door en lag ik voorover op mijn gezicht. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1907 | | pagina 1