Donderdag 18 April 1907 5 eentiemen per nummer. 57gle Jaar 3940 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. mmm m Zelfmoorden GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Wat de kerkvervolging aan Frankrijk kost. Eert Vader en Moeder. De werkstaking 70e0dr; DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry 8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frankmet den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- *a ïgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE HUIIH. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. i-00Vonnissen «p 3<* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota* rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentièn uit vreemie landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 1T Y|.i-il 190T. Men begint in Frankrijk de ernstige fevolgen der scheiding van Kerk en laat gewaar te worden. De getroffen handelaars en werklie den Parijs alleen telt er meer dan 25,000 hebben verleden maand eene vergadering van verzet gehouden, in de zaal der Geleerde Maatschappijen. De afschaffing der parochiale kerkra den heeft al de werken in de kerken doen onderbreken en al de aankoopen van kerkmeubelen, sieraden en voor werpen van den eeredienst opgeschorst. De huizen die in dergelijke voorwer pen handel drijven zyn, op hunne beurt, verdwenen. Hunne verliezen bedragen 70 ten honderd en zij zijn verplicht ge weest al hunne werklieden af te danken. Te Parijs zijn twee duizend kunste naars en werklieden, in de goudsmederij voor kerken, zonder werk. Wat waar is voor Parijs is het ook voor al de groote steden van Frankrijk. Te Lyon is liet cijfer van zaken der goudsmederij en der bronsnijverheid van 4,800,000 fr. tot 500,000 fr. gedaald. De weverijen van het Roode Kruis, die vooral stoifen voor kerkgewaden voortbrachten en werk verschaften aan 20,000 werklie den, hebben hare voortbrengst met 80 ten honderd zien verminderen. Hetzelfde doet zich voor in al de nij verheden en kunsten die vooral van den eeredienst leven, zooals de orgelmake rijen. Alle zyn ten onder of haren on dergang naby. De kerkzangers en or gelisten ondergaan hetzelfde lot. De klokkengieterij is zoo goed als verdwe nen. In de bouwnijverheid stelt men ont zaglijke rampen vast. Bouwmeesters, ondernemers, metselaars, schilders, schrijnwerkers, timmerlieden, kunst smeden, slotmakers ontelbare leveraars van grondstoffen doen hunne klachten hooren. De 20,000 kloosters, de 35,000 parochiën waren dagelijksche klanten. Zij doen geene bestellingen meer. De voorzitter der Syndikale Kamer van de Fransche glasschilders schreef in 1905, aan M. Buisson In 1904 waren gewoonlijk 200 werkhuizen in Frank rijk werkzaam. Thans zij" er 15 geslo ten de andere zyn ernstig bedreigd en werken nog slechts onregelmatig, met een zeer verminderd persooneel. Een algemeene werkstilstand is op handen. 2C vervolg. Goed, beBte philoBoof, vertel mij dan die geschiedenis. Zij is misschien zeer leer rijk, en voor mij, als arts van ziel en geest, hier in dit gesticht, is het dubbel nuttig. Wie weet Niet alleen voor u, lieve Franz, maar ook voor zeer velen, want zij valt in het gewichtigste kapittel van het vierde gebod Eerst vader en moeder liet klinkt mij aanhoudend in het oor, van dat binnenhof, waar de arme Gustaaf stond, met zijn bloe dende hand. Ik beloof het u, ik zal die ge schiedenis vertellen, maar nu niet. Laat mij nu gaan, ik ben hier nu lang geweest.» En ik nam overjas en stok en weg ging het, de deur uit. Tot weerziens, met God. Weldra was ik in de vrije natuur, in het heerlijk dal in goud gebaad lag het ge- heele landschap voor mij, terwijl de verre bergen donker blauw, bijna paarsch met gouden weerschijn flikkerden. Ik ademde weer vrij en marcheerde vroo- lijk verder. Het is die geschiedenis, lieve lezers, die ik u wilde verhalen, de geschiedenis van Gustaaf met de bloedende hand. Deze vooruitzichten zyn thans verwe zenlijkt. De Catholieke vereeniging heeft verleden maand over dat droevig onder werp eene reeks officieele stukken afge kondigd, wijzende op de verwoestingen, teweeg gebracht door de geest van ver volging in Frankrijk opeengehoopt. Ue toestand van onzekerheid waarin de calholieken zich bevinden, aangaan de de toekomst van hunnen eeredienst en der goederen welke er voor bestemd zijn kan niet anders dan de crisis nog verscherpen, welke,volgens zeer stellige schattingen, reeds meer dan drie hon derd millioen heeft doen verliezen aan den Franschen arbeid. Dat is ver van het milliard der kloos ters, dat Waldeck-Rousseau in 1900 be loofde. Men heeft dat milliard nooit ge- zién Het volk heeft geen hoegenaamd voordeel gelrokken uit de onteigening der kloosters. Maar het heeft, bij de werking van het anti-clcrikalisme, drie honderd millioen verloren, zonder de verliezen die nog te wachten staan. Onder opzicht van beginsel zijn die zaken stellig van ondergeschikt belang. De stoffelijke verliezen zijn niets in ver gelijking met de zedelijke schade welke de politiek der verwereldlijking aan Frankrijk heeft veroorzaakt. Het is niettemin goed te bewijzen dat die politiek ook stoffelijke verwoestin gen aanricht en dat de collectivisten, die er de hardnekkigste voorstaanders van zijn, zonder aarzelen aan duizenden en duizenden arbeiders hunne broodwin ning ontrukken, zonders hun iets in de plaats te geven. Zij roemen er op dat zij de lichten des hemels hebben uitgedoofd, maar zij heb ben te gelijk op aarde de ellende ge zaaid. Aan een artikel van de Gazette de Liège, over misdaden en zelfmoorden,» ontleenen wij het volgende, betreffende den zelfmoord Als men een zeker getal dagbladen overziet dan is men verschrikt over het groot getal, zelfmoorden die gepleegd worden. Niet alleen hecht men geen belang aan het leven van anderen, maar zelfs zijn eigen leven telt men voor niets. Evenals de moord dringt de zelfmoord dóór tot alle klassen der samenleving. Van hoven tot onder de maatschappe lijke ladder schijnt die misdaad in eere gehouden te worden. In zekere kringen III.Gustaaf met de bloedende hand. Vader en Moeder. Niet zeer ver van het krankzinnigenge sticht, dat wij bezochten, ligt eene kleine stad, niet groot, maar zeer welvarend, en waar handel en nijverheid hand aan hand gaan. Ook de plaats is zeer schoon gelegen. Vroeger omsloot haar een keurslijf van schilderachtige, zwaar gekantelde muren en prachtige torens, terwijl de ophaal bruggen, die weleer dreunden onder den zwaren, loggen voet der ijzeren krijgers, thans van hun ijzeren kettingen bevrijd, rustige burgers den doortocht boden het gras zijn klein pootje in de voegen der zware steenen zette, en blauwe klokjes heen en weer klepelden, als wilden zij hun triomf uitluiden, dewijl zij het eerst van alle bloemen en planten de transen hadden beklommen, en stoeiende kinderen spe len en dartelen in de drooge stadsgrachten of wentelen zich als kraaiend van pret van boven naar heneden langs de met malsch gras bekleede hellingen. Door de zoogenaamde t Roode Poort, zeker zoo genoemd van al het bloed, dat daar stroomde bij eene belegering, gaan wij binnen en betreden tegelijk de hoofd straat van de kleine plaats, met recht de groote straat genoemd. Een groot, een stevig huis, zoo'n huis, dat u zoo recht van buiten de welvaart der inwoners verkon- vindt men zells lieden die gebruik ma ken van het gezag dat een graad of een toestand hun geven, om aan alwie eene fout begaan heeft aan te raden een einde aan zijn leven te stellen. Tot de kinderen toe zyn door die be smetting aangetast en zoo heeft men, kort geleden, in de dagbladen kunnen lezen hoe een knaap zich zelfmoordde om aan een zeker bevel van zijne ouders te ontsnappen. En dan die gehuwde vrouw, moeder van zes kinderen, die zich zelfmoordt omdat men haar haren geldbeugel, in houdende 11 fr. heell ontstolen Dat is de terugkeer tot het volle hei dendom. Eertijus bood men de ongeluk- kigen oenen vergiftigden drank aan thans geeft men hun den revolver in de hand. Alhoewel meer hedendaagsch is de zelfmoord daarom niet te minder misdadig en laf en moeten wy hem uit al onze krachten bestrijden. Daarvoor zijn twee middelen van den eenen kant de hervorming der school en, van den anderen kant, de hervorming der dagbladen. Spreken wij thans alleen van de dag bladen. De drukpers is, op onze dagen, lot alle mensclien, zonder onderscheid, gericht. Niemand ontzegt zich de lezing van een blad. Ook, welke noodlottige gevolgen kan de gedurige herhaling van den zelf moord niet uitw erken op zekere karak ters, geneigd tot navolging het plagen van den geest door de misdaad heeft by meer dan ééneu persoon voor gevolg zijn geweten te vervalseden. Ziedaar waarom wij ons onthouden in ons blad, dag voor dag, al de zelfmoor den mede te deeleu en wij zouden met j genoegen zien dat onze konfraters ons stilzwijgen navolgden. Is het niet zeer droevig in de catholieke bladen zulke misdaden te zien vermelden, zonder een woord afkeuring Hoe staat men niet verstomd als men, bij den zelfmoord van eenen moordenaar het is thans een regel dat de moordenaars zich zelfmoor den onveranderlyk leest dat de mis dadiger ZIGHZELVKN RECHT HEEFT GE DAAN. Dat is een van die geijkte volzinnen welke men gebruikt zonder na te den keu en ilie den schry ver ontslaan van de moeite naar eene meer afgewisselde en vooral naar eene juistere uitdrukking te zoeken. Men denke er nochtans aan dat, indien ieder denkbeeld ecu woord medebrengt, ongelukkiglijk ook ieder woord een denkbeeld verwekt by hem die hel leest. Wat is het gevolg daarvan Een lezer die vertrouwen stelt in de zedelykheid digt, ziet gij. Nummer 5 van uw rechter hand, gemakkelijk te vinden, een groote lindeboom staat er links voor de open deur. Heldere en vele hooge ramen, voor een oud huis nogal zelden met schoone om het hier gebruikelijke woord niet te vergeten staatsche gordijnen, alles uitermate zindelijk, alles sprekend van wel vaart. Vlak en naast een breede smidse met belendende groote werkplaats. Wat een ge- druisch, en toch een fabriek was het niet, het was eene werkplaats van den ouden slag, vol aambeelden en rook en roest, vol vonken en vuur, dat vroolijk spatte dat het een aard had vol zwarte, krachtige ge stalten, met naakte, machtige armen en zwarte gezichten en vroolijke woorden en schallende liederen. Een smidse, in een woord, van ouden slag, waar veel en zwaar gewerkt en vroolijk en braaf geleefd werd. Geen luiaards en geen vuile bekken wer den er geduld, want meester Gebhard lachte er niet meê, en een dubbelzinnig woord werd niet door de vingers gezien, en vloeken ook niet. Vloeken breken het huis af, ook het sterkste, placht de mees ter te zeggen. En vuile tongen, laster tongen, i) en beiden wil ik met in mijn woning. Maar meester Gebhard gaf ook in alles het goede, het be6te voorbeeld. Het eerste op 's morgens, was er geen kwestie van luilakken bij het werk deed hij altijd van zijn blad, een die dagelijks leest dat een moordenaar zichzelven heeft recht gedaan, zal ten slotte gelooven dat de zelfmoord geene zoo slechte daad is. Zijn geweten zal vervalscht zijn en indien die lezer, zwak van karakter zijnde, zich in een moeilyken toestand bevindt, zal hij, de slechtheid zyner daad niet meer begrijpende, nog aarze len zich het leven dat hem tot last dient, te benemen Het eerlijk, geloovcnd publick kan niet anders dan 011s in onze pogingen ondersteunen. Doch anderzijds mogen de vaders en moeders niet vergeten, wat hun niet te veel kan herinnerd worden, dat een dagblad nieuws- of politiek blad, hoe goed het ook zij, niet in iedereens handen mag komen en 't is aan de ouders hunne kinderen, in dat opzicht te bewaken. 't Is aan hen ook, door hunne per soonlijke beoordeelingen, de inlichtin gen te volledigen over feiten welke wij, dagbladschrijvers, wel gedwongen zyn openbaar te maken. Mocht het ons gelukken aldus, al was het slechts in geringe mate, de misda digheid, waarover zooveel wordt gere detwist en welke hoe langer hoe ver schrikkelijker wordt, in hare uitbrei ding tegen te houden ondanks de upstokeryen lot woeling door zekere roode haantjes vooruit. De liberalen doen niets voor de werk stakers, ze laten ze maar loopen nu geen wonder toch onze liberalen zijn van aard Manchesterianen, in andere woorden, mannen van het laat maar gaan zoo het gaat en dat de werklieden maar hun plan trekken. De volgende plakbrief werd heden in onze Stad aangeplakt welke den uitslag doet kennen van de onderhandelingen tusschen den heer M.-L. Gheeraerdts, Burgemeester, en de heeren fahriekhe- stuurders Louis Van Langenhove en Carlos Cumont STAD aelst. 1° het werk zal betaald worden op stuk. naarvolgens een bepaald tarief in het fabriek aangeplakt, 2° de Werklieden zullen hiertoe ver deeld worden in groepen van 7 tot 12 personen. De Patronen verzekeren dat in deze voorwaarden de Werklieden vermeerde ring van loon zullen bekomen en ver langen dat hunne regeling van het werk aan eene proef worde onderworpen. Zy verklaren verder de voorwaarden van het werkcontract te willen bespreken met hunne Werklieden zonder de tus- SCHENKOMST VAN VREEMDEN. Dezen die in de nieuwe voorwaarden het werk begeeren aan te nemen kun nen in het fabriek hunne namen laten inschrijvenzoohaast een voldoend getal werklieden zal ingeschreven wezen, zal hel work hernomen worden. Met alle weldenkende Burgers en in overeenstemming met talrijke gedwon- genc werkstakers zelve, spoort dê Bur gemeester de Werklieden aan met wijs heid en overleg te onderzoeken of in hun eigen belang de nieuwe voorwaar den niet kunnen aanvaard worden, al ware het slechts tijdelyk als proefne ming, en wekt ze op niet te luisteren naar baatzuchlige opruiers die niet de verbetering van hunnen toestand be trachten, maar alleen door de gevolgen eenor werkstaking hunne politieke be rekeningen willen bevoordeeligen. De Burgemeester, M.-L. GHEERAERDTS. Aelst, den 17 April 1907. 'De (Burgemeester der Stad Aelst maakt hekend aan de Werklieden de welke in het ny verheidsgesticht der Filature et Filtóries réunies, aan den Tragel, zyn werkzaam geweest, dat uit zyuo onderhandelingen met hunne Pa tronen, er te besluiten is dat deze bereid zijn het werk te laten hernemen aan de volgende voorwaarden mede, even als bij de anderen toonden zijn opgestroopte mouwen forsch gespiesde, niet zoozeer dikke, maar reusachtig sterke armen, en wanneer hij den zwaren hamer zwaaide, dan was het een aardigheid hem aan het werk te zien, te midden van zijn werklieden in het midden der smidse, ter wijl de vonken als een vuurregen spatten rondom hem heen, en iedereen, tot zijn besten knecht, respect voor meester Geb hard kreeg. Hem nam niemand een werk uit de hand. Daarbij die machtige breedge schouderde gestalte, dat ietwat dikke hoofd met bruin kroeshaar, dat zich achter de ooren in lokken ringelde, die zware wenk brauwen, die zich trotsch welfden boven de oogen en zich door een zachte bruine linie hoven den neus vereenigden. Het was een heerlijke figuur, schoon inderdaad,iets koninklijks in den arbeid, iets vorstelijks in de kracht, iets edels in de wijze. Die man mocht afe wapen wel een hamer en aambeeld nemen en de trot- sche spreuk er onder Arbeid adelt. Maar aan zulke dingen dacht hij niet, de goede zoo wat bruBke meester, met zijn diepe, goedige, trouwe, duitsche, blauwe oogen, die van goedheid niet deugden, zei zijn vrouw, maar waarvoor de knechts en de gezellen niet min in den angst zaten, wanneer ze begonnen te flikkeren en de wenkbrauwen zoo dicht bij elkander kwa men, dat ze eene donkere lijn vormden boven die blauwe oogen. Goedig als een DE ROSSE MAAN. Het was Vrij dag 11., dat de rosse maan begonnen is welke enkel den 12 Mei eindigen zal. Zal die maantijd, zoo gevreesd door de tuiniers, gekenmerkt zijn door eene merkbare verkoeling of zal de lichte verwarming dezer laatste dagen lichte lijk vermeerderen. Het uitwerksel der rosse maan staat hoegenaamd niet in betrekking met eenige bepaalde meteorologische slerre- kumlige theorie. Doch ze heeft plaats op een tijdstip dat doorgaans zeer gestoord is en tijdens eene tamelyk lage tempe ratuur, zoodat deze gemakkelijk nachte lijke vorst verwekt, welke zooals ge kend is, erg te duchten is voor den opkiemenden plantengroei, welke door eene voorbarige warmte werd opgewekt. Die vorst doet het jonge groen ros worden en van daar den naam van rosse kind, fromm 1 zachtzinnig als een lam, sterk als een leeuw en braaf als een mon nik, zeiden de gezellen, als ze er over ge had hadden, om de eene of de andere reden. Vroeg uit de veeren, kan niemand deren 1 hij wekte zijn volk met een krachtigen slag op de deur. Op, op, tot God dat was de morgengroet. En Zondags om 7 uren moest alles klaar zijn om ter kerke te gaan in Zondagskleeding, en 's avonds vroeg thuis. Laat op straat geeft slechte daad, was het woord. Op tijd niet thuis, uit het huis, zei meester Gebhard. En Zater dags' avonds werd er op tijd rust gemaakt en goed betaald, een flink loon, met de noodige vermaning van sparen er bij en van het niet wegwerpen van het zuur verdiende geld. Zoo had het zijn vader gehouden en gedaan en zoo deed het en hield het ook meester Gebhard. Ook zegende Gód hun werk en zaak, en de meester ging door voor eene der best gezetenen der plaats, en men zeide dat hij zijn schaapjes op het drooge had voor zijn minst. Maar hij was niet alleen in zijn werken en zwoegen. Vrouw Gertrudis, zijne echt- genoote.was een der kloeke en sterke vrou wen, van wie het H. Schrift spreektgeen ijdele opschik, maar soliede, deftige klee ding, maar zij kon u een linnenkast toonen, zooals cr geen dame in de plaats had aan te wijzen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1