Zondag 28 April 1907 5 centiemen per nummer. 57",e Jaar 5943 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Schooldwang GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID DE GOUDKUIL Hophoeren bemint uwen intrest. DITJES cn DATJES. RETRET Zondagrust. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter woek voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes miianden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- v'a ïgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. cuique •uuaa. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op S4* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiëo uit vreemde landeu zich te weuden ten bureele van dit blad. Anlst, 27 April 190 7. Het is voorzeker een te betreuren feit dat er liier en daar nog ouders worden aangetroffen die, in zake van opvoeding en onderwijs, hunne eerste plicht mis kennen en verwaarloozen hunnekinders ter school te zenden. Met genoegen wor t bestatigd dal liet getal dier plichlvergetende ouders van jaar tot jaar vermindert. Het is inderdaad betreurenswaardig dat sommige kinders van alle onderwijs verstoken blijven en die dan later, door gebrek aan bekwaamheid, moeilijk door ds wereld geraken en veel al bel gelal der lediggangcrs, 't aas voor bedelaars- huizen, doen vergrooton Grootelijks te wenschen is 't voorzeker dat iedereen het groote nut van 't on derwijs begrijpe en de overtuiging hob- be dat het niet alleenlijk den mensch verzedelijkt en beschaaft, maar dat het ook, in onze dagen van hevige mede dinging, het eenigste middel is voor de mindere standen om z eb eene eerlyke broodwinning in de toekomst te ver zekeren. Maar, ach lieere! zij die er het meeste belang bij bobben, beseffen het 't minst. Het is daarom dan ook onze plicht van al onze krachten in te spannen, al onze invloed te werk te stellen om de ouders te overtuigen van het nut van 't onder wijs en aldus het getal te verminderen van dezen die niet ter school gaan. Stichten wij dan Vrije Scholen. Onze blauwe, en roode tegenstrevers beweren datSchooldwang 't bestemiddel is om dit gewenschte doel te bereiken. Maar wat is Schooldwang Schooldwang, zooals het woord het ons zelf zegt, is de verplichting aan de ouders voorgeschreven, op straf van boet en zelfs van gevang, hunne kinder» ter school te zenden.... Zyn er ouders die verwaarloozen hunne kinders te laten ter school gaan, ze zouden eerst berispt, dan tot boet ver wezen en zoo zij zich dan nog niet willen onderwerpen tot gevangzitting veroordeeld worden. Ziedaar wat Schooldwang is. De voorstaanders van den School dwang die gedurig over de daken uit bazuinen dat het voor België eene schande is den Schooldwang nog niet te hebben tot stand gebracht, zouden zeer wys handelen eerst aan de menschen uit te leggen wat zij door Schooldwang verstaan. Ehwel, indien Schooldwang boet en gevangenis beduidt, dan zal de over- groote meerderheid onzer landgenooten hem uit al hunue krachten verstoolcn Neen, de Belg is te veel aan vrijheid in alles en voor allen gehechtneen, de Belg is wars van allen dwang. VAN - J. R. HUTCHINSON. tl' Vervolg. Ook Derrick zag het, en wel met scher per blik dan de mijne was. Zoodra den schoener door den mist zichtbaar werd, onbepaald van vorm, doch dreigend, brom de hij Ophouden met roeien Het volgende oogenblik klonk Derrick's bevel Achteruit De mannen roeiden een eindje terug ik zag Derrick rechtop staan en den schoe ner aandachtig beschouwen, met de hand boven de oogen. Zijn gelaat kon ik niet onderscheiden, doch, naar zijne woorden te oordeelen was hij niet op zijn gemak. Wat zijn dat voor dingen, daar bij de verschansing, jongens fluisterde hij, schor van nieuwsgierigheid, onrust en voor zichtigheid, Zijn dat mannen Onmiddelijk wenden alle blikken zich naar het vaartuig. De mannen hadden hun nen misdadigen tocht ondernomen, in het vertrouwen, dat niemand eene hand tegen hen zou opheffen, en nu hoorde ik hen hard en met inspanning ademhalen, alsof d« vrtcs hun hart sneller deed kloppen. Maar is de Schooldwang dan toch zoo doeltreffend Wie zich aan anderen spiegelt, spie gelt zicli zacht, zegt 't spreekwoord en laat ons dus onze blikken werpen naar Frankrijk waar Schooldwang sedert 1882 bestaat. Het blijkt uit de statistiek dat de wet van 1882 den toestand niet heeft veran derd. Nu lieden is de toestand gelijk voor de bedoelde wet. Een gemiddeld getal van 5 ten honderd op den huiten en 10 ten honderd in de steden gaan naar hoegenaamd geene school. Maar wat nog veel erger is, 't is dat er 95 ten honderd op zeer onregelmatige wijze ter school gaan Maar gaan wij verder en vergelijken wij den Franschen toestand met onzen BelgischenOp lOOmilicianen telt men er meer dan 27 die van alle onderwijs zijn beroofd terwijl men er in België maar op 't zelfde gotal ongeveer 8 be statigl Mag men uit dit voorbeeld niel aflei den dat de Schooldwang zijn doel niet bereikt Ten andere vele ouders worden in Frankrijk uit politieke berekeningen met rust gelaten. Doch ondanks de Belg wars is van allen dwang, hebben wij, catholieken gewichtigere reden om dien maatregel Ie bevechten. De Schooldwang is onbetwistbaar in de oogen zijner voorstaanders niet om het onderwijs te verspreiden maar wel om allen godsdienstzin in de harten der opkomende geslachten te verdoovcn en België in een nest van godverlooche- le herschapen. Een liberaal orgaan, De Toekomst van Hasselt, zegde ons in zijn nummer van 7 September 1906.dat de School- dwang het middel is om de kin deren buiten de religie te onder- wijzen en op te voeden. La Flandre Libérale schreef het onlangs nog duidelijker Wij moeten de kinders door de gemeenteschool in de liberale rangen n krijgen zoo zijn ze altijd dichter en n dichterbij de vrijdenkerij en zullen zij van af hunne teerste jaren den godsdienst verachten en gemak- keiijker het catholiek geloof ver- ii laten. - Nog meer zulke bewijzen zouden wij kunnen voorbrengen. Ten huidigen dage wordt er veel ge daan om de landbouwers vooruit te helpen, ten einde winsten op hunne ondernemingen te verwezenlijken. Zoo ook houdt men zich thans onledig met de zeer belangrijke hopkwestie. De byzondere studiekring tot verbe tering der hopteelt in België, heeft in Ook het mijne bonsde, ofschoon niet van angst. De hoop, die in mij was ontwaakt bij het zien van den schoener, werd bijna een gebed. Zou, ondanks hetgeen Melissy mij ver teld had, alles in orde zijn aan boord van den schoener En op het eerste gezicht was dit niet heel onwaarschijnlijk. Het lichtje aan de ra was juist voldoende om eene rij hoofden te beschijnen langs de verschansing aan stuurboord. Wie van zijn mannen dan ook dronken of omgekocht mocht zijn, de kapi tein was in staat zich te verdedigen. En toch Zijn het mannen herhaalde Demck verbijsterd, zijn twijfel in woorden uit drukkend. Zijn het men6chen, of. Luis tert eens, jongens wij zullen naar den anderen kant roeien en zien, of er bewe ging in komt. Vooruit In zijnen toon klonk de voldoening van iemand, die het raadsel reeds tot zijn ge noegen heeft opgelost. De jongens deelden echter niet hierin. Geen hunner bewoog. Vooruitriep Derrick, en volkomen eensgezind sloegeen de jongenB de riemen uit en wendden de boot naar de brik Derrick gaf een schop tegen het roer, want hij stond nog altijd, en viel geweldig tegen hen uit. Dood en duivel wat een ellendige troep wat laffe honden zijt gij Naar de brik terug, hé Neen, waarachtig, dat zal niet gebeuren l Dit werk zal gedaan wor- 1906 enne reeks van 25 proefvelden inge richt, ten einde na te gaan in hoever de opgeloste Peru guano voordeelig bij de teelt dezer plank kan aangewend worden. Het zal voorzeker van geen belang ontbloot zyn hierin 'i kort de uitslagen dier practische proeven te doen kennen, aangezien het oogenblik voor dn bemes ting der hop gaat aanbreken. In het mooi verslag van den lieer Van O verstra ten, landbouwleeraar te Aalst, en secretaris van den studiekring lezen wij liet volgende De perceelen met stalmest en heir alleen bemest, gaven per hectare eene gemiddelde op brengst van 1462 kgr. droge hellen. De perceelen die daarenboven 325kgr. opgeloste Peru-guano ontvingen, gaven gemiddeld 1672 kgr. of eene meerdere opbrengst van 210 kgr. De bemesting met 325 kgr. guano kostte 71,50 fr.,210 kgr. hop tegen 75 fr. de 50 kgr. (prijs einde October 1906) hebben eene waarde van 75 maal 210 =315 fr. 50 Dus was de zuivere winst per hectare 315 71.50 243,50 fr. De perceelen die boven de gewone be mesting 650 kgr. Peru-guano kregen, gaven eene middenopbrengst van 1919 kgr. de hectare ot 1919 146.2 457 kgr. meer droge bellen,dan de perceelen met stalmest en heir alleen bemest. Deze 457 kgr. hebben tegen 75 fr. de 50 kgr. eene geldwaarde van 75 maal 457 685,50 fr. 50 650 kgr. guano gerekend tegen 22 fr. de 100 kgr. hebben 143 fr. gekost. Er blijft dus nog eene zuivere winst van 685,50 143 542,50 fr, per hectare Wat dunkt udaarvan lioppek weekers? Zoudt gij nu nog aarzelen uwe toevlucht te nemen tot de Peru-guano Eene zui vere winst van 542,50 fr. Is dat geene ronde som Doch, luistert naar onzen raad, wacht niet te lang. Zooals de lieer Van Overstralen in voormeld verslag bemerkt, wordt de guano door de meeste hopboeren le laat gostrooid. Zulks moet gebeuren zegt hij, en ten rechte, in April often allerlaatste in de eerste dagen van Mei. Welaan dan landbouwers opgepast, en wel toegezien dat gij de echte opge loste Peru-guano van hel alomgekend huis te Antwerpen gebruikt. Het acht urenweek. Heeft men zich wel de gevolgen voor gesteld, of liever, heeft men wel eens grondig onderzocht tot welken uitslag het acht uren werk ons zou leiden Onzes iuziens zou het acht uren werk eene ramp wezen voor onze ny verheid, voor onzen koophandel, voor onzen den of ik zweer u allen den kogel door het hoofd te jagen Hij haalde zijn zeslooprevolver voor den dag trok den haan over, en richtte het ge weldig wapen op hen. Tot zoover was alles goed gegaan, maar nu ging de aardigheid er af, want ik zat recht in de vuurlijn Ge lukkig bewerkten de jongens eenen wapen stilstand, door de riemen stil te houden, en een hunner, dien ik aan zijn Iersch ac cent dadelijk herkende als Healz sprak uit aller naam. Komaan, zeide hij op overredenden toon, gij zult ons toch niet vermoorden, nadat gij onB eerst den dood tegemoet wilt 6turen naar een schip vol mannen Waar achtig, daarvoor hebben wij niet zoozeer geroeid. Zoo stoof Derrick op, dan krijgt gij iets wat gij niet verwacht hadt, en wel heel gauw, als gij niet dadelijk gehoorzaamt Ik zegu, er is geen levende ziel daar aan boord, behalve de kapitein of de jongen. Is dat werkelijk waar Kunt gij daar een eed op doen vroeg Healy. Maar wat voor schepsels zijn die hoofden dan, ieder met een hoed op Roei voort beval Derrick, En hard ook of ik schiet u allen dood luie rakkers Hij gaf geen uitleg wat de hoofden al of niet konden zijn en dat was ook niet noodig, want zijne dreigende houding bracht de op standelingen tot zwijgen, en zonder een woord te zeggen roeiden zij voort, al werd er ook menigen angstigen blik op den landbouw,voor al dezen die hun bestaan in 't werk moeten zoeken. ,En inderdaad men kan zich moeilijk voorstellen dat een werkman in acht uren tijds zooveel werk aflegge dan thans iu 10 of 11 uren Bijgevolg, ver mindering van voortbrengst Onmoge lijkheid liet hoofd te bieden aan de vreemde concurrentie! En de gevolgen? Het verminderen van het zakencijfer, de val en... de failliet! Het acht urenwerk ware eene ramp voor de werkende klas Aannemende dat de daghuur dezelfde zou blijven en dat de patroon zou betalen voor 8 uren als voor 10 of 11, door wat zal mende winsten vervangen die de overuren thans afwerpen Voegt erbij liet opslaan van alles wat de werkman in zijn huishouden noodig heeft, brood, kolen, koffie, suiker, alles, alles Opslag die 't natuurlijk gevolg is der vermindering van voortbrengst, der verzwarende lasten op nijverheid, handel en landbouw Het acht urenwerk ware, bovendien, eene oorzaak van verlies voor de stuk werkers die, onmogelijk, in 8 uren zoo veel werk kunnen afleggen als thans in 10 of 11. Bijgevolg, geene winst noch voor werkgever noch voor werkman. Het acht urenwerk is, volgens ons, alleen aannemelijk bij ondernemingen in de welke het leven en de gezondheid der arbeiders in bestendig gevaar zijn. WAT GEBEURT MET OUDE SCHOENEN. De liedendaagsche nij verheid mocht natuurlijk eenen afval zoo als oude schoenen niet oubenuttigd laten De handel in oude schoenen, schijnt zelfs nog al winst te geven aan dezen die er zich meê bezig houden. In Amerika worden de oude schoenen uiteen genomen en er wordt eene soort van brei gemaakt, die men laat styven, en die zeer wel aan corduaansch leder gelijkt Dit leder wordt om zynen leegen prijs zeer gezocht en nog al veel ver werkt. Reiskoffers en reiszakken wor den veel bestreken met den brei. Eene andere bloeiende nijverheid be staat hierin, van oude schoenen nieuwe te maken. Daarmede ouden zich de ge strafte soldaten bezig in de gevangenis van Montpelier in Frankrijk. Het grootste getal oude schoenen wordt door Spanje geleverd. Men maakt denaden los en haalt de nagels uit het leer Vervolgens worden de leerbrokken geweekt in water, om ze wat zachter te maken, en met een schoenmakersmes snijdt men er 't bovenleer uit, voor schoenen van kinderen. De zool wordt eveneens nuttig besteed. De grootere en afgeloopen stukken vormen zolen van schoentjes voor kleine kinderen. Wat de nagels betreft, dooreen zeilsteen worden de ijzeren van de koperen gescheiden, en de laatste worden tegen vrij hoogen prys verkocht. schoener geworpen. In een wijden boog roeiden zij er om heen. Langzaam zeide Derrick, toen wij aan den achterkant waren. De mannen gehoorzaamden en weer was aller blik op het vaartuig gericht doch niet zoo verlangend als de mijne. Geslingerd tusschen woeste hoop en doodsangst, lag ik op mijne plaats. Gedurende een halve mi nuut wa» er niets te zien boven de ver schansing dan de opening van kajuit en combuis. Toen vertoonde zich tot mijne blijdschap een hoofd en eene zonderling klinkende stem, ruw, en toch fijn als eene vrouwenstem, en die mij bekend voorkwam, al kon ik onmogelijk zeggen, wiens stem het was, riep Ahoy wat is dat voor een boot Wel nog schooner fluisterde Der- riek alsof die onverwachte loop der zaken hem geheel verbluft had. Aan boord jon gens 1 Ik geloof dat het slechts een list is Nog schenen de jongens te willen vluch ten, maar Derrick's revolver hield hen >n bedwang, en onwillig, met krachteiooze slagen, roeiden zij naar den schoener. Houdt afriep de vreemde stem, die wij daar straks gehoord hadden. Houdt af, of wij schieten I Hoe zeker Derrick er ook van was, dat de mannen aan boord maar eene vertoo ning waren, begreep nu iedereen dat de schoener niet zonder strijd zou genomen worden, terwijl niemand kon zeggen, hoe hevig of hoe lang die strijd zou duren. De echtscheiding in haar zeiven, kan niet goed zijn. Het is liet hulpmid del van eene kwaal. Wij kennen geene plechtiger daad dan het huwelijk. Het is door het liuwelyk, dat men de huisgezinnen vormt, de samenleving voortzet ziedaar reeds eene eerste waarheid. Het is ook één even on betwistbaar punt dat men in geen een ander contrail zoozeer de meening en de begeerte der voortdurend beid moet begeeren, als in het huwelijk. De echt scheiding is maar gedoogd, wanneer zij gedwongen is, en de samenleving zucht vooraleer ze te aan veerden, zelfs als zy noodzakelijk is. Treilhard (Erge Republikein). De roode revolutionnairs zijn weer eens aan 't vuur stoken. De ministeriecle crisis en de intrek king van liet wetsontwerp op de mijn- vergunningen schijnen voor zekere chefs der roode kliek eene gunstige gelegen heid te wezen om het Koninkdom aan te randen en de republiek voor te staan. De roode organen vallen dus zonder verpoozen Z. M. den Koning aan met ongemeen geweld. Te Brussel zou zelfs, zoo men beweert, eenen republikein- schen bond zyn gesticht, met liet open lijk doel eene beweging te verwekken om ons vorstenhuis hatelijk le maken en de uitroeping der republiek voor te bereiden. De algemeene raad der roode kliek vergaderde te Brussel in het Volks huis en de roode Volksvertegenwoor digers en Senateurs waren tegenwoor dig. Er werd besloten een manifest in gansch 't land te verspreiden, om verzet aan le teekenen legen de intrekking van liet wetsontwerp op de mijnvorgunning. Verder zullen ook twee groote hetoogin- gen gehouden worden ten gunste van het acht uren werk. Onbetwistbaar heeft dit alles ten doel het land in gisting te brengen en zoo mogelijk eene revolutionnaire beweging te doen ontstaan. Maar het land blijft kalm en spot met de roode revolutiestokers... Het roode manifest is hier te Aalst ook aangeplakt, 't wordt door velen niet bemerkt en wie liet aangeplakt ziet gaat het on verschil lig voorbij. Al 't rood geschreeuw en getier draait op nen sisser uit Godsdienst en zelfmoorden. Het departement der Yonne is het ongodsdienstige van gansch Frankrijk. Ook gebeuren er in dit departement het meeste zelfmoorden. In 1906 waren er niet min dan 116 personen die vrijwillig een einde aan hun leven stelden16 anderen poogden zich te zelfmoorden. Als de mensch denkt zeer goed zonder den godsdienst te kunnen leven, wordt hy spoedig de prooi van alle driften, die hem ten slotte liet bestaan doen veraf schuwen en hem wanhopig maken. Oude kroiiijk. April 1761. In de maend april is toNieu werkerken de groote klok gekeert ter oorsaeke van een scheure in de selv#, ende een gat op 't eynde van de scheure doorgedrilt alles nogtans vruchteloos, en is door de prateieye bctaelt ende ge- passeert in rekeninge. Ende ten selven tyde is den byart tot Alst vernieuwt, ende d'ure klok op de groote kerk gehangen de welke dient voor O. L V. klok. In de maend april hebben d'heeren van Aelst aenbesteed verscheydo careel- hovens tot het bouwen van een rasphuys voor de deugenieton liet welk zoude ge bauwd worden buyten de Sautstraete veste in de veldekens, maer de stad van Geerardsherge heeft (iaer tegen geweest waerop van 't hof te Brussel is verbot gecomen. 't Kooren geld 18 st. 't vat. (dus 5 gul den 8 stuivers of 9 fr. 78 don zak). Iu de maend juuy te weten den 2® en 3e syn de pataters geplant ende ook de roomsclie boonen maer de roomsche boonen dochten niet. Uordeleesche pap. - Sommige menschen twijfelen of de blauwe aluin met koud of met warm water moet op gelost worden. Hewel, dat is onver schillig in beide gevallen is de oplos sing goed, en heeft gansch dezelfde uitwerksels. Afwreten der kiem van erw ten en boonen. Bij het opkomen van erwten en boonen, ziet men dikwyls keesten, welke geheel of gedeeltelijk weggewreten zijn. Dit wordt door het ongedierte, onder andere door den dui zendpoot gedaan. Een eenvoudig middel om zulks te voorkomen is het plantgoed eerst in de petrolic te leggen, en ze onmiddellijk daarna te planten De petrolie raakt de boon of de erwt zelfs niet aan, doch maakt het schadelijk ongedierte af- keerig van den smaak, zoodat de kiem ongedeerd kan opschieten. Stad Aalst. Parochie S' Martin us. VOOR CHRISTENE HUISMOEDERS in S' Martinuskerk, v«»n K lot i> Mei I907, door den Eerw. Pater BOUCKAERT, Redemptorist. Orde der oefeningen. Zondag. 5 Mei, om 4 ure Lol en Ope- ningssermoen. Maandag, Dinsdag en Woensdag, om 8 i/2 ure 's morgens en om 5 1,2 ure 's avodds Sermoen. Donderdag, O L. H. Hemelvaart, om 4 ure Lof met Sluitingssermoen. De mannen toonden weinig lust in het werk dat voor hen lag, maar op Derrick had het gevaar eene heel andere uitwer king. Ik moest zijne koelbloedige dapper heid bewonderen, toen hij alle voorzichtig heid liet varen en zijne mannen bemoedi gend toeriep Komaan, vooruit dan jongens Doet uw best Dan hebben wij het schip in een oogenblik 1 Aan boord, jongens, aan boord Nu ging er iets van den moed van den aanvoerder over op de roeiers. Zij roeiden er flink op los, en opeens, terwijl zij op den schoener roeiden steeg eene roode vlam op boven de verschansing, en een schot stoor de de stilte van den nacht. Derrick bracht de hand aan de dij en riep woedend Jongens, ik ben gewond Hij wankelde, maar dadelijk zijn even wicht herkrijgend, legde hij aan op de ver schansing van den schoener cn schoot. Dit was zoo snel gegaan, dat ik niet kon omzien, toen een duffe kreet op het vaar tuig gehoord werd en iets met een zwaren slag op het dek viel. Tegelijk kwam de boot met het roer tegen het schip aan en viel Derrick achterover. Ik zag dat zijn gelaat aschvaal was, maar dat kon ook zijn van het onzekere licht dat er op viel Doch toen hij begon te spreken, hoorde ik, dat hij geheeel van streek, misschien wel zwaar gewond was, en in mijn hart dankte ik den hemel hier over. Van 's middags tot middernacht, «enige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 April 1907, M. Meganck, Leopoldstr. Waar is Eph vroeg hij met geheel veranderde stem. Vlug 6tond ik op. Eph, zegde hij, ik heb den kerel neer geschoten die op mij vuurde, en ik geloof dat er nu niemand meer aan boord is, kruip eens op het dek, en zie wat gij kunt gewaar worden. De mannen hier willen wel eens even rusten. Jongens, geef mij den rhum aan. Nog eer hij uitgesproken had was ik te gen den schoener op en met één been over de verschansing, zoozeer verlangde ik mijne schuilplaats te verlaten, waar mij ieder oogenblik herkenning dreigde, te weten wat er op het dek was voorgevallen, en zoo noodig, een handje te helpen om de schur ken in de boot te verjagen. Met die gedach ten ging ik binnen boord. Het allereerst liep ik naar het watervat en leschte mijn dorst met een dronk, die mij heerlijk smaakte, want gij begrijpt, dat ik vreeselijkcn dorst had. Daarop zocht ik naar den jongen, maar tot mijne verbazing vond ik hem nergens. Zeg, jongen, waar zijt ge riep ik zacht. Geen antwoord. Ik ging naar de combuis, deed de deur open en stak mijn hoofd naar binnen, ver moedend dat hij zich daar verborgen had uit angst voor de schoten. De combuis was ledig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1