IVog ditjes en datjes. Nog altijd de Gaskwestie. Zitting van den Gemeenteraad De Werkstaking voor den Gemeenteraad. Slad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk. Aalst.-Cath.JongeWacht UITSLAG Groote Kampstrijd AELST. Allerhande nieuws. DE HOEST hoe erg,,hii Kleine liurgt'Hj. De commissie dar Kleine Burgerij heeft dinsdag eene vergadering gehouden in het Paleis der Schoone Kunsten, te Brussel, onder voorzitterschap van M. Gooreman. De verslaggever M. Lambrechts, gaf uitlegging over de wenschen door de 3® afdeeling uitgebracht, aangaande de inrichting van het crediet. M. Van der Cruysen wees op de be langrijkheid van het crediet voor de middenstanden. Het is voor hen eene kwestie van leven of dood. De volgende wenschen werden aange nomen i° Eene goede inrichting van het crediet is onmisbaar voor de econo mische zelfstandigheid der middenstan den van nijverheid en handel 2° De voorwaarden waarin die be hoeften zich voordoen voor de midden klassen zijn verschillend van die van den groothandel en van de grootnijver heid. Er dient dus in voorzien te worden by middel van afzonderlijke inrichtin gen of door eene bijzondere toepassing van bestaande inrichtingen. Na eene tamelijk lange bespreking, waaraan MM.Attout, Pyfferoen, Varlez, De Lannoy, Drion en Brassine deelna men heeft de commissie den volgenden wenach aangenamen De nationale commissie beveelt uit drukkelijk het gebruik der comptante betaling aan met of zonder korting, of de betaling op regelmatige en niet ver van elkander verwijderde tijdstippen. Om de comptante betaling door de wer kersklas te vergemakkelijken beveelt zij aan het tijdverloop voor de betaling der dagloonen, door de wet bepaald, op acht dagen te brengen. ZONDAGRUST. Vroeger werd M. Vanden peereboom door de liberale drukpers geweldig aangevallen en be spot, omdat hij het denkbeeld had opge vat aan de postzegels het gekend bandje te hechten, met het opschrift Niet be stellen op Zondag. Onze tegenstrevers werkten met han den en voeten om het werk van den minister te dwarsboomen er werden zelfs bonden gesticht waarvan de leden de verbintenis aangingen het bandje af te trekken van al de postzegels welke zy zouden gebruiken. Welnu, de Fransche Bond der Rech ten van den Mensch, die alles behalve clorikaal is, heeft besloten door zijne leden, den Zaterdag avond, op al hunne brieven, bij middel van eenen stempel in gutta-percha, het volgende opschrift te doen drukken Niet bestellen den Zon dag, wettelijken wekelijhschen rust dag. M. Vanden peereboom vindt dus na volgers en die navolgers zijn gekende anti-clerikalen. 't Is om er de koort sen van te broeien, voor de Chroniqne en andere liberale bladen. Past op voor de beeten. Dit jaar klaagt men niet over ziekten aan de beetwortels in België. Maar men heeft in Frankrijk eene hartziekte be- statigd aan de beetenplant. Maatregels zyn genomen om besmet ting in België voor te komen. De ziekte komt vooral voor in ter tiaire leemgronden, waarvan de onder grond geen voldoende lucht of water be vat. Men raadt aan, den grond diepte ploegen, tot 45 centimeters, opdat hij langer vochthoudend zy. en houtassche te strooien in evenredigheden van twee kubieke meters per heclaar. GOEDE MAATREGEL. Het Gemeentebestuur van Etterbeek heeft een policiebesluit uitgevaardigd, waar bij het verboden is nog in kelders te wonen. Eerlang zal ook een ontwerp voor het bouwen van werkmanswoningen wor den openbaar gemaakt. Het orgaan onzer liberale contróleurs schrijft Het eerste werk dat er zou moeten ge daan worden is eene uitbreiding geven aan het buizennet van omtrent 4000 meters. Wil dit beduiden dat men aan het thans bestaande buizennet eene uitbreiding wil geven van 4000 meters Men zegt het niet, maar laat het ons veronderstellen... Het thans bestaande buizennet heeft eene lengte van 18000 meters, en van die 18000 zouden er 4000 vervangen worden door buizen van grooteren diameter te leggen in de kuip der stad. Maar wat gaan de contróleurs nu doen met die 4000 meters nieuwe buizen 2000 meters gaan gelegd worden in de plaats van gelijk getal meters oude buizen. En die 2000 meters oude buizen, die voor 't grootste gedeelte niet versleten zijn zou men elders leggen aan de uiteinden der stad. Maar hoe groot is dit gedeelte der niet versletene oude buizen Laat ons nu aannemen dat ze al nog kunnen dienen. Wat blijkt hier uit Dat het bestaande buizennet van 18000 meters met slechts 4000 meters en niet 6000 meters lijk de contróleurs beweren, zou vermeerderd zijn. Dus zou het baizennet tot 22,000 meters beloopen, daar de 2000 meters oude buizen in het bestaande net van 18,000 meters reeds begrepen zijn. Het nieuw buizennet zal eene uitbreiding moeten hebben van 36.000 meters en de contróleurs zouden de openbare en private verlichting verzekeren met 22,000 meters dus 14.000 meters te kort, of liever de bui tenwijken en volkswijken die van de voor deden der gasverlichting niet zouden ge nieten. Zelfs als men 't getal straatlanteemen aanneemt door de contróleurs vastgesteld, komt men reeds 6000 meters buizenleiding ta kort. Zberekenen dat men met hunne uitbreiding van 4000 meters 620 straatlan- teems zal kunnen plaatsen. Nu de afstand tusschen de straatlanteems, binnen en buiten de kuip der stad door een genomen, is 45 m. 50 c. dus is er een buizennet noo- dig van meer dan 28,000 meters. Dus 6000 meters te kort. van SO April 1901. De zitting werd om 5 3/4 u. geopend. De Secretaris geeft lezing van 't verslag der vorige zitting dat werd aangenomen. M. Leveau. Volgens een strooi briefje uitgegeven door M. Van Schuylen berg wordt de inhoud van den plakbrief uitgevaardigd door den heer Burgemeester geloochendHet zegt dat het tarief aan de werklieden onbekend is. Hij spreekt van, eene som van tien duizend franks door de Stadskas als onderstand aan de werklieden te leenen. M. de Burgemeester.—Van dit strooi briefje heb ik hoegenaamd geen kennis. Het tarief is uitgeplakt in het fabriek zoo als in den plakbrief wordt gezegd. Ik heb dien uit eigen beweging doen aanplakken en zoo doende dacht ik te handelen in 't belang der werklieden M. Leveau. Dat is zeer wel gehan deld. M. De Blieck. Wij keuren de han delwijze van den heer Burgemeester hoege naamd niet afer moet hier gehandeld worden zonder politiek doel in t belang der stakers. Iedereen moet met mij beken nen dat eene daghuur van fr. 2,25 te klein is, als men rekening houdt dat heden alles veel duurder is dan vroeger. M- de Burgemeester. -- De heeren der Filature weten heel goed dat die dag huren te klein zijn, doch zij eischen dat de werklieden zouden op 't stuk werken ze bevestigen dat ze aldus meer zullen kunnen verdienen. M De Blieck. Ware het niet moge lijk met die heeren te onderhandelen M de Burgemeester. Ik heb dezen namiddag nog met die heeren onderhan deld, doch ze weigeren stellig, en zeggen dat de werklieden zouden als proef op stuk werken. M. Moyersoen. Men moet voor zeker hulde brengen aan die handelwijze van den heer Burgemeester hij heeft ge daan wat mogelijk is. 't Ware ook weo- schelijk dat de beheerraad der Filature het tarief aan de werklieden beter deed kennen. De heer Burgemeester heeft meermaals aangedrongen, doch vruchteloos. De linkerzijde stelt voor een brief te schrijven aan den beheerraad der Filature M. Bauwens treed dit voorstel bij. M. de Bethune. Wij hebben meer maals de betere bekendmaking van het ta rief gevraagd. Gisteren heb ik nog eenen brief ontvangen de heeren der Filature weigeren stellig. M. Geeroms. Het uitplakken van het tarief in het fabrief verwekt bij de werk - lieden een zeker wantrouwen 't ware wenschelijk dit tarief bekend te maken, niet aan 't publiek maar aan de belang hebbenden. M. de Burgemeester Het Schepen college, te samen met den Raad, zullen dan bij die heeren Bestuurders aandringen hun tarief aan de belanghebbenden bekend te maken. M. De Blieck sluit zich, in naam der linkerzijde, hierbij aan en herhaalt dat men, in deze zaak, hoegenaamd geen politiek doel hebben mag. M. de Buigemeester. Voorzeker moet er hier geen politiek in gemengd wor den. Maar de chef der socialisten, Gezel of citoyen Nichels, stelde voor na 't verschijnen van mijn plakbrief, een duchtig manifest tegen den Burgemeester uit te geven en dit zeker tot belooning van mijne genegene tus8chenkomst. I. Gemeentekas. Driemaandelijksch nazicht, i® kwartaal 1907 II. Werkbeurs. Rekening 1906. Begrooting 1907 III. Burgerlijke Godshuizen.Open bare verkooping van eenen meersch, te Erpe IV. Wegenis. Overeenkomst met M P. De Witte, voor de verbreeding van de Binnestraat. Deze vier punten werden aangenomen met eenparigheid. V Contract voor de Gasverlichting. Verschillige wijzigingen werden aan dit contract gebracht en deze werden aanvaard door al de leden der rechterzijde de leden der linkerzijde onthielden zich, daar zij niet konden tegen stemmen aangezien er veel technische verbeteringen in t voor deel der Stad waren vastgesteld. VI. Werken van verhooging der Statie van den IJzerenweg. Het Schepencollege stelt den Raad voor bij den heer Minister aan te dringen om sommige gedeelten van het plan te wijzigen welke zouden nadeelig zijn aan de belangen der Stad (Aangenomen 1. M. De Hert.— Jonkvrouw E. de Wae- penaert de Ter Middel Erpe, stelt de noo- dige som ter beschikking der Kerkfabriek van St-Martinu8 voor het plaatsen van twee geschilderde vensters. Ik vraag aan den Raad er een gunstig advies aan te geven. (Aangenomen met algemeens stemmen). Dansfeesten. M. De Blieck. Zou graag willen weten waarom men op Apo- lonia-kermis twee dagen heeft mogen dans feest houden en maar een dag op Rozen- kermis. Wie heeft het recht dit toe te laten. M. de Burgemeester. Leest het reglement en ge zult zien wat recht ik heb- M. Meert. Wij hebben dit voor Apolonia-kermis toegelaten omdat het den eersten dag zulk slecht weer was. M. De Blieck. Dus dit hangt af van 't weêr, en niet van te betalen. M. M. yersoen. Ik zou hoegenaamd geen toelating tot dansfeesten meer geven. Wij moeten niet alleen zorgen voor de herbergiers die er profijt uittrekken maar voor 't behoud der zedelijkheid bij onze bevolking. M. Geeroms steltvoor: sommigeburee- len ten Stadhuize zooals De Werkbeurs open te houden tot een uur, en dit in 't be lang der werklieden, die dan hun werk niet zouden moeten verletten ook in dit der patroons die veelal met tegenzin verlof aan hun werkvolk geven. (Aangenomen.) MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— Kakel V Al* HF PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, nevens 't Bureel van <1 De Denderbode. Spoedige bediening. Matige prijzen. Bij de opening der zitting Zaterdag 11. vroeg M. Staaf Leveau, bij ordemotie, dat men, na onderrichting, mogelijk 10,000 frs. uit de Stadskas zou dienen te ontleenen om de werkstakers der firma 0 F lat ure et Filtéries Réunies te ondersteunen in hunnen strijd tegen die patronen welke hem vroeger jaren, als werktuigkundige-koper- gieter, zoo genegen zijn geweest en hem veel centen lieten verdienen. Menheer Jef, aan wien de socialisten vóór de zitting een brief hadden in de hand gestopt, mocht toch ook niet nalaten aan 't verzoek van den verwaandsten onder de roode chefs te volkomen. Immers wat wordt er niet al voor klandisie gedaan En natuurlijk moesten er dan ook, lijk Staat het deed, wat crocodillentranen ge stort worden over het geringe loon en den droevigen toestand der werklieden. Maar om den donder toch, die twee libe rale heerschappen spreken van eene som van 10 duizend franks te ontleenen aan de Stadskas, aan eene geldkas in de welke er, volgens hen, geene roode duit meer te vinden is. Ja, wekelijks staat men, in hunnen naam, van door 't venster van den Kelder- galm. te verkonden dat Joos in onze Stads kas huist Maar hoe willen die liberale contróleurs nu toch 10 duizend franks ontleenen aan eene geldkas waarin wellicht nog slechts een vestknop van den ontvanger te vinden is Is dat niet wonder toch Maar wacht wat. Zouden onze beide contróleurs soms geen oud leerlingen zijn van Papa Courtois, die met hun tooverstokje de goudstukken in de Stadskas zouden doen dansen, gelijk de vermaarde goochelaar, hun oud leer meester, lekkernijen, speeltuigen en zelfs konijnen uit eenen h jed deed te voorschijn komen Wat er dan ook van zij, het voorstel van die twee liberale contróleurs schijnt ons geen ander doel te hebben dan hunne ge schokte populariteit bij de werklieden wat erop te beuren.... met andermans schijven. Wie weet er niet dat de liberalen buiten de vier pakskens tabak van Staafken, weinig troost bijbrengen aan de werkstakers, ter wijl de catholieken, en de socialisten op mindere schaal dan de eersten, aan hunne vereenigde werklieden eene verzekerde hulp verleenen gedurende die ongelukkige werk staking. De heer Burgemeester heeft zich Maan dag 11. nogmaals beroepen op de edelmoe digheid der heeren Bestuurders en hun verzocht met welwillendheid de eischen der werklieden te willen onderzoeken. En 't antwoord was lijk voorgaandelijk. De werkstakers kennen de voorwaarden voor 't hernemen van 't werk, dus stukwerk dat ze eene proef maken en ze zullen onder vinden dat het werkloon merkelijk zal ver meerderd zijn. Wij zijn hieromtrent niet genoegzaam ingelicht en nog meer onbevoegd om een oordeel te vellen. Ondertusschen blijft de toestand droevig voor de werklieden en ook voor de kleine neringdoende burgerij Vragen door de Patroons 2 goede Schrijnwerkers Werkman voor BrusselDienstmeid, 'goede lopn)2 Leer meisjes, kleermaaksters. Vragen der Werklieden 1 Bakkersgast, komende van den buiten, met goed gedrag. Model treinwachter. Verleden zomer maakte een treinwachter, in dienst tusschen Brussel en Oostende, zich plichtig aan zware beleediging en geweldpleging op eene jonge juffer die alleen reisde. Bij het afstappen van den trein deed het meisje eene klacht en, eer het onderzoek begon kwam eene tweede klacht de eerste nog verzwaren. Een winketbediende verklaarde namelijk dat de treinwachter in kwestie hem had voorgesteld, de oplegsommen, betaald door de reizigers, welke in eene hoogere klas plaats namen dan hunne reiskaart aan duidde, samen te deelen. Ten slotte werd nog vermeld dat dezelfde wachter over eenige jaren in akkoord met eenen anderen persoon, den Staat op on- weerdige wijze bestolen zou hebben. Die persoon gat een kistje in den baga- genwagon en verzekerde het voor 1000 fr. Onderweg raakte het kistje verloren en de Staat betaalde aan den verzender 800 fr. Deze overhandigde de helft aan den trein wachter, die gezorgd had dat het kistje ver loren raakte. Het werd echter later terug gevonden, gevuld met zand en assche. Voor dit laatste feit is verjaring en de treinwachter wordt er niet voor vervolgd. Voor de twee anderen kreeg hij 20 maan den gevangenis en 10 jaar interdictie. FEESTEW. ZONDAG 5 MEI 1907,om 10 uren voormiddag:Bijeen komst by M. Louis Van Hauwe, «Land bouwershuis, Botermarkt, 2, 'om zich van daar stoetsgewijze, met muziek en vaandel aan het hoofd, naar de Sint- Martinuskerk te begeven. De leden worden verzocht zich van hunne kokarde te voorzien. Om 11 uren Plechtige Mis. Na de de Mis, kleine Wandeling in de Stad. Om 12 uren Buitengewone Verga deringinde bovenzaal van den Cath. Kring L'Union, Groote Markt Aanspraak door den Eerwaarde Heer Van dan Abbeele, Ouderpastoor van Sint- Martinuskerk. MAANDAG 6 MEI, om 8 uren 's mor gens Mis van Requiem voor de afge storvene leden, in de Sint-Martinuskerk. Dat niemand ontbreke Om 7 uron 's avonds Avondmaal ten lokale van den Cath. Burgerskring, Korte Zoutstraat. Het avondmaal is kos teloos aangeboden aan al de Heeren Eere en Werkende leden der Wacht. Om 8 uren stipt 's avonds Luister rijke Uitstap met Muziek. Het Bestuur durft hopen dat al de Heeren Eere en Werkende leden onzer Wacht, het als eene plicht zullen aan zien, door hunne aanwezigheid de fees ten te willen opluisteren. van de Openbare Aanbesteding der Werken voor het Aanleggen van de Albrechtlaan, OP VRIJDAG 26 APRIL 1907. 1. Desiré De Groeve on Alfons Do Jonge, te Lede fr. 203,900 2. Emile Jouret, Lessen 198,734 3. Victor Willems te Selzaete en Edmond Meirlaen, te Gent 191,250 4. Benedict Schockaert, Eron- degem 190,646 5. Frans De Meyer, te Gent 189,890 6. Alfons Van Pottelberg-. te Erembodegem 185,500 7. Victor en Adolf Roelandt, te Lede 185,120 8. Henri Da Mesmaecker, te Steenhuffel 176,252 PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Z. H. den Bisschop heeft benoemd Aalmoesenier der Pupillenschool te Aalst, den E. H. Steyaert, Th., leeraar te Eecloo. Onderpastoor te Drongen, den E. H Staels, onderpastoor te Beirvelde te Beir- velde, den E. H. Roggeman, onderpastoor te Deftinge te Deftinge, den E H. De Donder, H., priester in het Seminarie te Calcken, den E H. Filliers, onderpastoor te Opdorp; te Welden, den E. H. De Smet, U. J., leeraar te Deynze Leeraar te Eecloo, den E.H. Hanssens, leeraar te Ronsse in de Normaalschool te Sint-Nikolaas, den E. H. Delfosse, sur veillant in 't Klein Seminarie te Ronsse, den heerMoortgat,diaken in het Seminarie; te Dendermonde, de heeren Bosteels en De Blieck, id. Surveillant in het Klein Seminarie, den heer De Paepe,id. GEMEENTE MOORSEL. MET DEN DIKKI-iN BAL (Onderarms). Het Gemeentebestuur heeft de eer het publiek ter kennis te brengen dat er dit jaar opnieuw eenen Groote Kampstrijd zal plaats hebben tusschen twaalf vermaarde partijen. Prijxen tiOO Fr. Prij7.f«n. xe prijs 100 Franks. 2= prijs 60 Franks. 3® prijs 40 Franks. Zullen spelen Op Zondag 5 Mei 1907 Moorsel, Ch. DeRop; Baerdegem, Rem. Joostens Denderbelle, H. Heurinck Laeken, G. Naveau. Op Donderdag 9 Mei 1907 Ninove. Rem. De Vrieze Koekelberg, H. Tonnet Herdersem, Ph. Buyl Appels, Van Garsse-Vereecken. Op Zondag 19 Mei 1907 Dendermonde, De Gheest Aalst, Aimé Verhoeven Geerardsbergen, H. Blaton Hofstade, J. Moureau. (Telkenmale om 2 uren, 3 uren en 5 uren van den namiddag). GROOTE BËSLI8§IIVG op Donderdag 6 Juni 1907. De groote beslissing zal opgeluisterd worden door de Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia. Het spel zal gespeeld worden volgens het reglement der Nationale Federatie. De Schrijver-Bestuurder, Charles De Rop. Op bevel van het Gemeentebestuur De Burgemeester en Schepenen^ Th. Cooreman, Dr V.Fouquart en Fr. Moens. Dt Secretaris Arth. Bbyntbns. Ilinisteripele crisis. De onderhandelingen tot het vormen van een nieuw ministerie werden door M. de Trooz voorgezet. Verscheidene politieke persona- gen werden door hem ontvangen. Wat de samenstelling betreft, werden de namen opgegeven van verscheidene Volksvertegen woordigers en Senateurs, doch de lijsten veranderen van dag tot dag. Z. M. de Koning is naar Parijs vertrokken en keert Dijnsdag terug dus voor dien dag voorzeker geene oplossing. Groene Pie spreekt van ontbinding en moest dit zich verwezenlijken dan zal 't voor hem onbetwistbaar zijn den hol op AALST. Vrijheidstraat. Bij koninklijk besluit van 19 April 1907, wordt de Stad Aalst gemachtigd de onteigening te vervolgen der onroerende goederen gele gen aan de Vrijheidstraat tot verbreeding dezer straat. Het betreft het gedeelte dezer straat gelegen tusschen de Nieuwstraaten het Schoolplein. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 April 1907, 123 kilogrammen ter Markt. Prijs fr 2,90 perkilo. BOTERMARKT. Heden Zaterdag wer den 307 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2450 kilogrammen. AALST. Dijnsdag avond rond 6 1/2 uren 's namiddags zijn de genaamden Constant De Gols en Constant De Wande leer, beiden werklieden van den heer Karei Schuermans, fabrikant, Burcht, ter hoogte van 3 4 meters door een trekgat gevallen met het wagentje waarmeê zij linnengoed bewerkten. De Gols klaagt over inwendige pijnen en De Wandeleer is een been gebro ken. Na v;rzorging door MM. Bauwens en Gregoire werden zij naar hunne woning gevoerd. Hun toestand is zorgwekkend. HET PARKET van Dendermonde kwam hier te Aalst Woensdag namiddag en bevool de ontgraving van eene getrouwde vrouw sedert 5 k 6 maanden overleden. Het Parket was bijgestaan van tweegenees- heeren. I-I cl b'.'ste dei* bevvij- De reden waarvoor dat de 0 Fos ter's Zalfnooit mist eene huidaandoening zooals eczema, speen, aderspattige zweren, te genezen, is dat de zalf de aangetaste huiddeelen heelt en al de vergiften, die de prikkeling veroorzaakt naar buiten drijft alzoo de oorzaak der kwaal genezende. Ziehier eene merkbare genezing teKortrijk, M. C. Deweerdt, landbouwer te Gulle- ghem, bij Kortrijk, zegt ons Het is zeven tien jaren dat ik aan 't speen leed de pijnen waren soms zoo hevig dat ik dikwijls mijn werk moest staken, hetgeen mij grootelijks verveelde ik wist niet wat doen en was wanhopig, wanneer ik aangeraad werd de Foster's Zalf verkocht te Aalst bij M. De Valkeneer, apotheker, te gebrui ken. Goed beviel het mij, wantik moet recht zinnig bekennen dat mijne vreugde groot was van de eerste toepassingen eene ware verlichting te bestatigen en van den tienden dag was ik gansch hersteld. Ik kan U niets dan bedanken voor zulk een merkwaardig middel en zal het aan al de personen doen kennen die aan dezelfde kwalen lijden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroor loof U het kenbaar te maken. De eerste toepassing van de Foster's Zalf6tilt aanstonds de prikkeling van gelijk welke huidaandoening Eczema, Speen, Droesziekte, Schurft, Winterhanden en Voeten, Barsten, Dauwworm, Ader spattige zweren, bolvormige Waterpokken, prikkeling der geslachtsdeelen, enz., en het is zelden dat eene doos niet voldoende is om het weerspannigste geval op eene blij - vende wijze te genezen. Verzekert U daj men U de «Foster's Zalf* geve van dezelfde soort als die welke M. Deweerdt gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apo theek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstraat, Brussel. D. A. 16. Een nieuw feit van bedrog ten nadeele van den spoorwegdienst is Donderdag ont dekt. Het werd gepleegd op dezelfde wijze als dat waarvan wij hooger spraken in onze rechterlijke kronijk. Een hotelmeester uit den omtrek der Zuidstatie van Brussel, verzond uit Antwerpen eene kleine valies, welke hij 1,500 fr. deed verzekeren. Het kistje raakte zoek en de verzender vroeg 1,500 fr vergoeding. Het onderzoek, op slimme wijze geleid, deed het bedrog ont dekken. MSagaert, de gekende Antwerp- 8che policieofficier, heeft M. Hayoit de Termicourt in zijn onderzoek geholpen en thans zit de Brusselsche hotelmeester met eene vrouw, zijne medeplichtige, in de gevangenis. Een hevige brand heeft te Geerards bergen een blok van zes huizen vernield. Het vuur was begonnen in de woning van eenen herbergier, doordien een kader van den muur losraakte en op eene petrooilamp viel. Een pompier is erg verbrand. Twee van de zes huizen slechts waren verzekerd. Sedert eenigen tijd waren verschei dene vrouwspersonen te Geerardsbergen op de marktdagen van hunnen geldbeugel ont last geweesl, zonder dat men de hand kon leggen op den dader. Verleden Maandag kon men het gelukkiglijk en in de volgende om standigheden. Eene vrouw haren aankoop bij eene kraamster willende betalen zag dat zij haren geldbeugel niet meer bezat de kraamster zegde haar onmiddellijk naar de statie te gaan, voor den trein van Lessen ten 11 ure, dat zij daar een vrouwspersoon zou zien aankomen hebben, gekleed met eenen chal, en draagster van eenen cabas (net) waarin een pak stak en verscheidene appelcienen. De kraamster, die het, voor noemd vrouwspersoon op de markt had gezien, verdacht deze de daderesse te zijn en niet zonder reden. Eenige minuten voor het vertrek van den trein, kwam Madame, die eenen goeden dag gemaakt had, welge moed aan het statieplein, en wierd daar aangerand door de bestolene. Protestatie van wege de diefegge die van niets wist. Intu8schentijd was den daar van dienst- zijnden agent genaderd en verzocht beide vrouwspersonen hem te vergezellen naar het policiebureel op de markt. Daar vond men in haar bezit den gestolen geldbeugel der vrouw alsook nog een drietal andere geldbeugels die in eenen zak onder hare kleederen staken. De zakkenrolster is eene vrouw van Lessen en is aan haar proefstuk niet. Dinsdag heeft men haar uit het ge vang losgelaten. Woensdag avond, rond 9 uren, moest de koster te Hal, voor zijnen dienst in de kerk zijn toen hij de deur opende, hoorde hij stappen in de kerk en zag eene schim welke in een biechtBtoel verdween. Hij verliet dadelijk de kerk, sloot de deur en ging den pastoor, den commis saris en de policie halen. Wanneer de policie in de kerk kwam vonden zij eenen man zitten in eenen biechtstoel. Hij had eenen revolver bij zich, eenen ponjaard en een volledig inbrekers- alem. Hij werd dadelijk aangehouden. Eene dame uit de Schuttershofstraat, te Antwerpen, had in een paar dagbladen doen zetten, dat ze eenen gasluster te koop had, die te zien was in een huis der Joden straat. Woensdag kwam een heer van rond de 40 jaar oud, om den gasluster te zien. Zonder de minste argwaan gaf de vrouw den sleutel van het huis aan den bezoeker, die hem later terugbracht. Eenigen tijd later bestatigde de dame dat niet alleen de luster, maar ook nog andere voorwerpen verdwenen waren. De policie zoekt dien onbekende op. Woensdag nacht is er andermaal een stoutmoedige diefstal gepleegd op deStatie- plaats te Turnhout. De dieven zijn in de herberg In den Boer van M. J. Sterkens gedrongen, men weet niet hoe, want ner gens is er inbraak te bespeuren. Misschien hebben de schelmen zich laten insluiten. In alle geval hebben zij de stoutmoedig heid zoo verre gedreven van uit een koffer dat onder het bed der echtgenoot en Ster kens stond eene som van 140 fr. te 6telen in nikkel- koper en zilvergeld. De kerels hebben ook een rijwiel, weerde 150 fr., meegenomen. De policie heeft een onder zoek ingesteld, doch de daders zijn nog onbekend. zij wordt op el- ken ouderdom op eenige dagen genezen door den echten Borstsiroop van lie- pratere. Weigert alle andere Siroopen, Pillen, Pastillen die men u in de handen zoekt te steken, want niet is zoo goed voor de borst dan de echte Siroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen bij Od. Depratere die overal verzendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Maandag namiddag terwijl de wed. Laroy, herbergierster op de wijk Duine, te Poeke, bezig was met op haar land te werken, is een stoutmoedige dief in hare woning gedrongen en heeft er 425 fr. ge stolen. Zware vermoedens wogen op eenen persoon wonende te Gent, maar geboortig van Aarseele, en was bij vrouw Laroy om een glas bier geweest, en door haren zoon goed gekend is. Dinsdag morgend reed de zoon Laroy per velo naar Gent. Te zamen met de policie gingen zij den verdachten kerel opzoeken en weldra zagen zij hem in eene straat. Zoodra deze den zoon Laroy be merkte met de policie, sloeg hij op de vlucht, maar hij gelukte er, niet in te ont snappen. Eene huiszoeking, gedaan bij den be tichte, bracht weldra uit dat zij den dief in handen hadden. Hetzelfde lijnwaden beursje, waarin het geld verborgen was, werd gevonden, weggestoken in het dak van zijne woning er zat nog 190 fr. in. De stoutmoedige dief is een genaamde Predomme. Proces-verbaal is tegen den kerel opgemaakt. Dijnsdag namiddag, omstreeks 6 ure, kwam te Langerbrugge vader Dierkens, landbouwer, te Evergem-Wipelgem, met zijnen zöen, die gebrekkelijk is, gereden met een jong pa*rd, in een triemkar waar een varken opzat. Opeens verschrikte het paard en liep met de kar in den Burggravenstroom. Door den schok sloeg de kar om en vader en zoon zaten er onder eene vrouw die daar juist voorbijkwam riep om hulp. De knechten van M. Groverman, Frans Beekman en Leo Pringels, kwamen toege- loopen. Ze waren zoo gelukkig de twee drenkelingen nog levend van onder de kar te kunnen halen. Beiden zijn in het kasteel van M. Grover man verzorgd en vervolgens met het rijtuig van den landbouwer J. De Rycke naar hunne woning overgebracht, Woensdag waren Henri Taelman, bijgenaamd De Naeyer, en August Neyt, elk met wagen en paard om stroo gereden bij Alfons Deboleire, te Westdorpe, voor rekening van Jan De Perre. Deze laatste vergezelde hen. Bij het terugkeeren was De Perre en Neyt wat achter moeten blijven daar het getuig onklaar was gekomen. Toen zij aan de hofstede van Moens kwamen op den Triest, te Assenede, maak ten Moens knechten hun opmerkzaam dat Taelman, die voorop was, in slaap was gevallen en dat er gevaar bestond dat hij er zou kunnen afvallen, Daarop zette August Neyt het op een loopje om zijnen maat te beschermen. Ongelukkiglijk was het reeds te laat. Neyt zag al spoedig eene massa op den steenweg liggen, doch hij dacht dat het een dekkleed was, die van den wagen gevallen was. I

De Denderbode | 1907 | | pagina 2